12
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Matapelajaran : Kajian Tempatan Tahun : 4 Bilangan Murid : 30 orang Masa : 60 minit Tajuk : Kegiatan Ekonomi Sub Tajuk : Jenis Kegiatan Ekonomi (Aras 1) Hasil Pembelajaran : 1. Menyenaraikan jenis kegiatan ekonomi setempat. 2. Menyatakan pekerjaan utama penduduk setempat. Objektif : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. Mengenal pasti 7 jenis kegiatan utama ekonomi negara. 2. Menganal pasti 5 jenis kegiatan ekonomi setempat. 3. Menyenaraikan jenis pekerjaan setempat. 4. Bercerita tentang kegiatan pelancongan di Langkawi berdasarkan pengalaman mereka. Pengetahuan Sedia ada : Murid telah mengenali jenis pekerjaan yang terdapat di dalam keluarga mereka Unsur Patriotisme : Bersyukur dengan sumbangan kegiatan ekonomi setempat.

RPH_5_kegiatan ekonomi

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: RPH_5_kegiatan ekonomi

8/8/2019 RPH_5_kegiatan ekonomi

http://slidepdf.com/reader/full/rph5kegiatan-ekonomi 1/12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Matapelajaran : Kajian Tempatan

Tahun : 4

Bilangan Murid : 30 orang

Masa : 60 minitTajuk : Kegiatan Ekonomi

Sub Tajuk : Jenis Kegiatan Ekonomi (Aras 1)

Hasil Pembelajaran : 1. Menyenaraikan jenis kegiatan ekonomi setempat.

2. Menyatakan pekerjaan utama penduduk setempat.

Objektif : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1. Mengenal pasti 7 jenis kegiatan utama ekonomi negara.

2. Menganal pasti 5 jenis kegiatan ekonomi setempat.

3. Menyenaraikan jenis pekerjaan setempat.

4. Bercerita tentang kegiatan pelancongan di Langkawi berdasarkan pengalaman mereka.

Pengetahuan Sedia ada : Murid telah mengenali jenis pekerjaan yang terdapat di dalam keluarga mereka

Unsur Patriotisme : Bersyukur dengan sumbangan kegiatan ekonomi setempat.

Page 2: RPH_5_kegiatan ekonomi

8/8/2019 RPH_5_kegiatan ekonomi

http://slidepdf.com/reader/full/rph5kegiatan-ekonomi 2/12

Nilai Murni : Menghargai, bekerjasama, berani

Sumber Pengajaran dan Pembelajaran:

BIL SUMBER KUANTITI

1 Lirik lagu “ Keranamu Malaysia” 302 LCD 1

3 Komputer Riba 15 Poster 16 Borang pengurusan grafik / peta minda 307 Lembaran kerja 30

Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari / Kemahiran generik:

1. Kecerdasan pelbagai 2. Kemahiran berfifikir 3. Kaedah koperatif

4. Kemahian belajar 5. Kaedah kontekstual

Page 3: RPH_5_kegiatan ekonomi

8/8/2019 RPH_5_kegiatan ekonomi

http://slidepdf.com/reader/full/rph5kegiatan-ekonomi 3/12

Perkembangan

LANGKAH PROSEDUR PERLAKSANAAN KEMAHIRAN CATATAN

Set induksi

(5 minit)

1. Guru memperdengarkan lagu “ Keranamu

Malaysia” kepada kelas.

2. Murid mendendangkan lagu bersama-sama

dan meneliti lirik yang diberi.

3. Guru menyatakan beberapa pekerjaan yang

terdapat di dalam lagu.

4. Guru menghubungkaitkan dengan topik P&P

hari ini iaitu “Kegiatan Ekonomi”.

Kecerdasan Pelbagai

Verbal Linguistik

Kemahiran Berfikir

Menghubungkait

SPP

• LCD

Komputer• Lirik Lagu

(Lampiran 1)

• Audio

Nilai Murni

• Bersemangat 

Langkah 1

(20 minit)

1. Guru menerangkan tentang jenis-jenis kegiatan

ekonomi dan ciri-cirinya.

2. Murid membuat nota ringkas pada buku latihan

masing-masing.

3. Murid sekali lagi meneliti lirik lagu tersebut.

4. Murid menyenaraikan beberapa pekerjaan,

sumber ekonomi yang terdapat di dalam lirik

lagu.

Kemahiran Belajar

Mencatat

Kontekstual

Aplikasi

SPP

• Paparan

“Powerpoint”

• Lirik Lagu

(Lampiran 1)

Langkah 2 1. Guru meminta murid membentuk lima Kecerdasan Pelbagai SPP

Page 4: RPH_5_kegiatan ekonomi

8/8/2019 RPH_5_kegiatan ekonomi

http://slidepdf.com/reader/full/rph5kegiatan-ekonomi 4/12

(20 minit) lumpulan.

2. Murid diminta merujuk buku teks halaman

78-81, sebagai panduan.

3. Murid perlu mengisi jawapan pada helaian

kertas yang diberi mengikut jenis pekerjaan

yang sesuai dengan jenis kegiatan ekonomi

yang terdapat di Mukim Rawang.

4. Kumpulan 1- Perniagaan

Kumpulan 2- Perkhidmatan

Kumpulan 3- Pertanian

Kumpulan 4- Perindustrian

Kumpulan 5- Pelancongan

6. Murid diminta memilih wakil untuk

membentangkan hasil dapatan kumpulan

masing-masing.

7. Guru memantau aktiviti kumpulan.

Kinestatik

Kontekstual

Menjana minda

Kecerdasan Pelbagai

Interpersonal

• Buku Teks

“Kajian

Tempatan”

Tahun 4

• Borang grafik

(Lampiran 2)

Nilai Murni

• Bekerjasama

• Berani

Langkah 3(10 minit)

1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepadasetiap murid.

2. Guru meminta murid melengkapkan lembaran

kerja yang diedarkan

3. Guru memantau aktiviti murid.

Kemahiran BerfikirMencatat

SPP

• Lembaran

kerja

(Lampiran3)

Page 5: RPH_5_kegiatan ekonomi

8/8/2019 RPH_5_kegiatan ekonomi

http://slidepdf.com/reader/full/rph5kegiatan-ekonomi 5/12

Penutup

(5 minit)

1. Guru meminta seorang wakil murid untuk

bercerita tentang pengalamannya ketika

melancong di Langkawi.- sektor pelancongan

Kemahiran Berfikir

Bercerita

SPP

• Poster 

Page 6: RPH_5_kegiatan ekonomi

8/8/2019 RPH_5_kegiatan ekonomi

http://slidepdf.com/reader/full/rph5kegiatan-ekonomi 6/12

 

LAMPIRAN 1 (Lirik Lagu)

Keranamu Malaysia (Pak Ngah / Siso Kopratasa)

Buruh, nelayan dan juga petani

Gaya hidup kini dah berubah

Anak-anak terasuh mindanya

Lahir generasi bijak pandai

Pakar IT, pakar ekonomi

Jaguh sukan dan juga jutawan

Berkereta jenama negara

Megah menyusur di jalan raya

Alam cyber teknologi terkini

Kejayaan semakin hampiri

Biar di kota ataupun desa

Kita semua pasti merasa bangga

Keranamu kami mendakap tuah

Keranamu kami bangsa berjaya

Keranamu kami hidup selesa

Limpah budi kemakmuran negara

Keranamu kami bebas merdeka

Keranamu nyawa dipertaruhkan

Keranamu rela kami berjuang

Demi bangsa kedaulatan negara

Page 7: RPH_5_kegiatan ekonomi

8/8/2019 RPH_5_kegiatan ekonomi

http://slidepdf.com/reader/full/rph5kegiatan-ekonomi 7/12

LAMPIRAN 2 (Borang Grafik)

Dengan merujuk buku teks halaman 78-81, murid dikehendaki memenuhi tempat kosong dengan jenis pekerjaan bagi

sktor tersebut.

4.1.

5.

PERNIAGAAN

2.

3. 1.6.

Page 8: RPH_5_kegiatan ekonomi

8/8/2019 RPH_5_kegiatan ekonomi

http://slidepdf.com/reader/full/rph5kegiatan-ekonomi 8/12

Dengan merujuk buku teks halaman 78-81, murid dikehendaki memenuhi tempat kosong dengan jenis pekerjaan bagi

sktor tersebut.

4.1.

5.

PERKHIDMATAN2.

3. 1.6.

Page 9: RPH_5_kegiatan ekonomi

8/8/2019 RPH_5_kegiatan ekonomi

http://slidepdf.com/reader/full/rph5kegiatan-ekonomi 9/12

Dengan merujuk buku teks halaman 78-81, murid dikehendaki memenuhi tempat kosong dengan jenis pekerjaan bagi

sktor tersebut.

4.1.

5.

PERNIAGAAN2. PERTANIAN

3. 1.6.

Page 10: RPH_5_kegiatan ekonomi

8/8/2019 RPH_5_kegiatan ekonomi

http://slidepdf.com/reader/full/rph5kegiatan-ekonomi 10/12

Dengan merujuk buku teks halaman 78-81, murid dikehendaki memenuhi tempat kosong dengan jenis pekerjaan bagi

sktor tersebut

4.1.

5.

PERNIAGAAN

3. 1.

PELANCONGAN2.

6.

Page 11: RPH_5_kegiatan ekonomi

8/8/2019 RPH_5_kegiatan ekonomi

http://slidepdf.com/reader/full/rph5kegiatan-ekonomi 11/12

Dengan merujuk buku teks halaman 78-81, murid dikehendaki memenuhi tempat kosong dengan jenis pekerjaan bagi

sktor tersebut.

3. 1.

PERTANIAN

4.

1.

2. 5.

PERINDUSTRIAN

6.

Page 12: RPH_5_kegiatan ekonomi

8/8/2019 RPH_5_kegiatan ekonomi

http://slidepdf.com/reader/full/rph5kegiatan-ekonomi 12/12

LAMPIRAN 3 (Lembaran Kerja) 

Nyatakan jenis pekerjaan berdasarkan pernyataan yang diberi.

CIRI-CIRI JENIS PEKERJAAN

(a) Memasak makanan di asrama.

(b) Menyediakan makanan untuk penghuni asrama sekolah.

1

 (a) Menetap di pinggir Bandar.

(b) Menanam pelbagai jenis sayur.2

(a) Bekerja di hospital.

(b) Merawat pesakit dan menjalankan penyelidikan

(a) Menangkap ikan untuk mencari rezeki.

(b) Mengeringkan ikan untuk dijadikan ikan masin.

3

 4

 (a) Mendidik anak murid di sekolah.

(b) Bekerja di sebelah pagi atau petang.5

 (a) Merangka pelan sebelum membina bangunan.

(b) Memastikan bangunan yang dibina mengikut pelan yang

dirancang.

6