Upload
nurul-huda-muhammad-nasir
View
322
Download
6
Embed Size (px)
Citation preview
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
(Slot Pengajaran 60 Minit)
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Bidang Kegiatan : Membentuk dan membuat binaan
Aktiviti : Bekas
Tajuk : Bekas Telur
Tahun : 3 Anggerik
Bil Murid : 20 orang
Tarikh : 15 Ogos 2010
Masa : 10.20-11.20 pagi
Standard Pembelajaran: 1.1 Meneroka pelbagai alat, bahan, dan teknik
dalam kegiatan membentuk dan membuat
binaan.
1.2 Meningkatkan daya kreativiti dan imaginasi
dalam semua kegiatan Seni Visual.
1.3 Mengamalkan nilai-nilai murni seperti
bekerjasama, berkeyakinan diri, ketelitian,
kekemasan, kebersihan, dan mengutamakan
keselamatan.
Hasil Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran murid dapat:-
1.1Menghasilkan bekas telur dengan hasil kreativiti dan
imaginasi.
1.2Menerapkan nilai kerjasama dan mengutamakan
keselamatan.
1.3Menggunakan alat dan bahan yang sesuai untuk
dijadikan bekas telur.
Pengetahuan Sedia Ada: Murid telah mengenali bekas telur
Penggabungjalinan Kemahiran: Seni dan Psikomotor, Muzik
1
Penerapan Nilai: Kemasan,mengutamakan keselamatan, ketelitian
dan keyakinan diri.
Kemahiran Berfikir: Menjana idea, membuat gambaran mental, kreatif,
Membuat kesimpulan, membanding beza
Bahan Bantu Mengajar: Komputer riba, contoh gambar- gambar bekas telur,
hasil karya
Keperluan:
Alat : Gunting.
Bahan : Kad manila( telah siap dilukis kerangka), reben, pembalut
hadiah, gam
Rujukan : Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah (KBSR).
: Buku Sumber Guru Pendidikan Seni Visual KBSR.
Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Set
induksi
(5 Minit)
Lagu ’Selamat
Pengantin Baru’
didendangkan.
Contoh Soalan:
a) Kamu pernah pergi
ke jemputan majlis
perkahwinan?
b) Biasanya apa
barang yang kamu
akan dapat?
Guru mendendangkan
lagu ‘Selamat
Pengantin Baru’ dan
murid mendengar.
Guru menyoal murid
BBM:
Komputer riba
Pendekatan:
Tematik
Strategi:
Pemusatan
bahan
TKP:
Muzik, verbal
linguistik
2
c) Pada pendapat
kamu,
mengapakah tuan
rumah memberi
bekas telur?
Contoh Jawapan:
a) Pernah
b) Telur, Gula-gula,
kek
c) Kerana bekas telur
adalah hadiah atau
cenderahati
kepada tetamu
sebagai tanda
kenangan.
Mengaitkan tajuk
dengan sesi pelajaran
Murid menjawab
soalan guru
Guru mengaitkan
bekas telur dengan
bidang kegiatan
membentuk dan
membuat binaan.
KBKK :
Menjana idea
Kaedah :
Set induksi,
Kemahiran
penyoalan
Langkah 1
(10 Minit)
Beberapa kepingan
slaid contoh gambar
bekas telur
Guru menunjukkan
beberapa kepingan
slaid contoh gambar
bekas telur
BBM:
Komputer riba,
hasil karya
Pendekatan:
Tematik
Strategi:
Pemusatan guru
3
Hasil karya
Alat dan bahan
- Gunting
Aras 1
Guru menerangkan
aktiviti yang akan
dilakukan
memerlukan daya
kreativiti supaya
dapat terhasilnya
bekas telur seperti
hasil karya yang
sudah siap.
Guru menerangkan
alat dan bahan yang
digunakan dalam
membuat bekas telur
TKP:
Visual ruang
KBKK:
Membuat
gambaran
mental, menjana
idea
Kaedah:
Kemahiran
menerang
dengan
menggunakan
contoh, ilustrasi
dan sumber
pengajaran dan
pembelajaran
4
- Gam
- Kad manila (telah
siap lakaran)
- reben
- pembalut hadiah
Langkah 2
(15 minit)
Demonstrasi membuat
bekas telur ke atas
kerangka yang telah
siap.
Aras 2
Guru menunjukkan
cara menggunakan
alat dan bahan
untuk menghasilkan
bekas telur.
i. Gunting kad
manila yang
mempunyai
kerangka.
ii. Gunting
pembalut
hadiah
mengikut
Alat: Gunting
Bahan: Gam,
kad manila,
pembalut
hadiah, reben
TKP:
visual ruang
Pendekatan:
Induktif
5
kerangka
yang telah
dipotong
iii. Gamkan
pembalut
hadiah ke
atas kad
manila
iv. Biarkan gam
kering terlebih
dahulu
v. Bentukkan
kerangka
menjadi kotak
dengan
membuat
lipatan
vi. Hias kotak
dengan reben
Guru menerangkan
murid tentang aspek
keselamatan
semasa
menjalankan aktiviti.
Strategi:
Pemusatan guru
Kaedah:
Tunjuk Cara
KBKK :
Kreatif, Menjana
idea
Nilai:
Keyakinan diri,
ketelitian
Langkah 3 Menghasilkan bekas Aras 3 Alat: Gunting
6
(25 minit) telur
Bimbingan guru
Murid dapat
menghasilkan bekas
telur dengan
menggunakan
pelbagai alat dan
bahan secara kreatif.
Murid dapat
menjalankan aktiviti
dengan lancar di
bawah penyeliaan
guru.
Guru membantu dan
memantau murid-
murid semasa
melakukan aktiviti.
Bahan: Gam,
Kad manila
(telah siap
dilukis
kerangka),
pembalut
hadiah, reben
Strategi:
Pemusatan
murid
Kaedah:
Tunjuk Cara
TKP :
Kepelbagaian
kinestetik-
tangan, visual
ruang
KBKK :
Kreatif
Nilai:
Patuh arahan
guru,
kesabaran,
Kemasan,
Ketelitian,
mengutamakan
keselamatan
Langkah 4 Sesi apresiasi dan Murid mempamerkan Strategi:
7
Sesi
Apresiasi
dan
refleksi
(2 Minit)
refleksi hasil kerja
yang telah dihasilkan
murid:
baik
sederhana
kurang mencapai
tahap
hasil kerja mereka.
Murid dapat menilai
tahap keupayaan diri
dan rakan-rakan.
Murid diberi peluang
memberi pendapat
tentang hasil kerja
rakan yang lain.
Guru memberi pujian
pada hasil kerja
murid.
Pemusatan
murid
Kaedah:
Kemahiran
Perbincangan
KBKK :
Membuat
Kesimpulan,
membanding
beza
TKP:
Interpersonal,
Intrapersonal
Nilai:
Menghargai
karya, Estetika
Penutup
(3 Minit)
Kognitif
- Penerapan nilai:
i. Estetika
ii. Menghargai
karya
Murid mendengar
sekali lagi lagu ‘
Selamat Pengantin
Baru’.
Guru merumuskan
tajuk pelajaran pada
hari ini.
BBM: komputer
riba
TKP:
Muzik, verbal
lingustik
Nilai:
kerjasama,
estetika,
menghargai
karya
8