Upload
others
View
4
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
Rośliny rosnące na wydmach w pasie nadmorskim Bałtyku
Scenariusz lekcji z edukacji przyrodniczej
Klasa I
2
Rośliny rosnące na wydmach w pasie nadmorskim Bałtyku
Opracowanie Halina Leszczak, Szkoła Podstawowa nr 1 w Świnoujściu
Konsultacja i redakcja: Andrzej Biderman – Fundacja Edukacji Naturalnej
Szata graficznaSkład Liter Dariusz Grochal
Wydawca Fundacja „Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – Counterpart Fund”
Warszawa – Grodno, 2018
3
Rośliny rosnące na wydmach w pasie nadmorskim Bałtyku
WStęp
Cel ogólny1. Poznanie roślin rosnących na wydmach w pasie nadmorskim Bałtyku.
2. Rozróżnianie pojęć: WYDMA BIAŁA, WYDMA SZARA.
Cele szczegółowe1. Będziemy poznawać rośliny wydmy białej i wydmy szarej.
2. Dowiemy się o konieczności ochrony roślin nadmorskich.
3. Będziemy zgodnie współpracować w grupie.
4. Naniesiemy miejsca występowania roślin nadmorskich i ich nazwy na mapkę wyznaczonego
terenu.
5. Zdobędziemy medal „Wiem, co rośnie na wydmach”.
6. Wspólnie wykonamy pracę plastyczną.
Odniesienia do podstawy programowejI.1.1) słucha z uwagą wypowiedzi nauczyciela, innych osób z otoczenia, w różnych sytuacjach życio-
wych, wymagających komunikacji i wzajemnego zrozumienia, okazuje szacunek wypowiadającej
się osobie,
I.1.2) wykonuje zadanie według usłyszanej instrukcji; zadaje pytania w sytuacji braku rozumienia
lub braku pewności zrozumienia słuchanej wypowiedzi,
I.1.5) słucha i czeka na swoją kolej, panuje nad chęcią nagłego wypowiadania się, szczególnie
w momencie wskazywania tej potrzeby przez drugą osobę,
Halina Leszczak
4
I.2.1) wypowiada się płynnie i wyraziście,
I.3.1) czyta płynnie, poprawnie i wyraziście na głos teksty zbudowane z wyrazów opracowanych
w oku zajęć,
II.1.1) określa i prezentuje wzajemne położenie przedmiotów na płaszczyźnie i w przestrzeni,
II.6.1) klasyfikuje obiekty i różne elementy środowiska społeczno-przyrodniczego z uwagi na
wyodrębnione cechy,
III.1.10) wykorzystuje pracę zespołową w procesie uczenia się, w tym przyjmując rolę lidera zespołu,
IV.1.1) rozpoznaje w swoim otoczeniu popularne gatunki roślin a także gatunki objęte ochroną,
IV.1.7) chroni przyrodę, wskazując wybrane miejsca ochrony przyrody,
IV.2.9) rozróżnia podstawowe znaki drogowe, stosując przepisy bezpieczeństwa w ruchu drogowym
i miejscach publicznych; przestrzega zasad zachowania się w środkach publicznego transportu
zbiorowego,
IV.3.1) określa położenie i warunki naturalne swojej miejscowości oraz okolicy, opisuje charaktery,
styczne formy, składniki przyrody, charakterystyczne miejsca,
IV.3.2) wskazuje na mapie fizycznej Polski główne miasta,
V.2.5) powiela za pomocą kalki.
Czas trwania zajęć30 minut + zajęcia terenowe 90 minut.
pora rokuWiosna
Miejsce przeprowadzenia zajęć Sala lekcyjna, promenada w Świnoujściu.
Metody • Pokaz
• Poglądowa
• Słowna
• Praktycznego działania
Formy:• Praca zbiorowa
• Praca grupowa
• Praca indywidualna
5
Środki dydaktyczne• Mapa fizyczna Polski
• Zdjęcia przedstawiające rośliny nadmorskie
• Komputer z dostępem do internetu
• Instrukcja z zadaniami dla grup
• Tabliczki z nazwami roślin nadmorskich
• Mapka wyznaczonego terenu
• Próbki ziemi uprawnej oraz piasku z wydmy białej i szarej
pRZEBIEG ZAJęĆ:
Wprowadzenie w klasie1. Uczniowie zapoznają się z tematem lekcji.
2. Na mapie fizycznej Polski wskazują swoją miejscowość (Świnoujście) i inne miasta nadmorskie.
3. Rozmawiają o roślinach rosnących w ogrodzie i nad morzem biorąc pod uwagę ich różnorod-
ność, bogactwo kolorów i kształtów oraz przeznaczenie zwracając uwagę na podłoże tych roślin
(gleba uprawna i piaszczysta). Porównują próbki z glebą uprawną i piaszczystą.
4. Oglądają zdjęcia i albumy roślin nadmorskich, wyróżniają cechy charakterystyczne roślin.
5. Dzielą się na 4-osobowe grupy i wyłaniają kapitana zespołu.
Zajęcia terenoweII część zajęć w terenie na promenadzie w Świnoujściu.
1. Uczniowie jadą autobusem miejskim do dzielnicy nadmorskiej i pieszo docierają do promenady.
2. Zapoznają się z terenem do prowadzenia obserwacji otoczonym taśmą ogrodzeniową.
3. Kapitan zespołu otrzymuje instrukcję.
4. Zespoły prowadzą obserwacje według instrukcji i wbijają tabliczki obok odszukanej rośliny.
5. Uczniowie nanoszą na mapkę miejsca występowania odnalezionych roślin.
podsumowanie1. Omówienie wykonanych zadań.
2. Sporządzenie pracy plastycznej.
3. Wręczenie medali „Wiem, co rośnie na wydmach”.
6
Atlas roślin >
7
Sosn
a
Rok
itnik
zw
ycza
jny
Drze
w i K
rzew
y – Z
ałącz
nik nr
1
8
trawy
– Z
ałącz
nik nr
2
Szcz
otlic
ha s
iwa
Trzc
inni
k pi
asko
wy
Kost
rzew
a cz
erw
ona
Wyd
muc
hrzy
ca p
iask
owa
Pias
kow
nica
zw
ycza
jna
9
Rośli
ny kw
iatow
e – Z
ałącz
nik nr
3
Byl
ica
poln
a
Rze
żusz
nik
Jast
rzęb
iec
bald
aszk
owy
Bie
drze
niec
Star
zec
wio
senn
y
10
Rośli
ny kw
iatow
e – Z
ałącz
nik nr
3
Koca
nki p
iask
owe
Prze
lot p
ospo
lity
Lnic
a po
spol
ita
Hon
keni
a pi
asko
wa
Ruk
wie
l nad
mor
ska
Krus
zczy
k rd
zaw
ocze
rwon
y
11
Rośli
ny kw
iatow
e – Z
ałącz
nik nr
3
Sola
nka
kocz
ysta
Roz
chod
nik
ostry
Sała
ta ta
tars
ka
Lepi
ężni
k ku
tner
owat
y