10
PROFORMA PISMP BM JANUARI 2011 SEMESTER 5 IPG KAMPUS BATU LINTANG SARAWAK

Ringkasan Proforma Sem 5 PISMP BM

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Boleh buangkan background kalau xberkenan di hati / memudahkan proses print-out / save ink.

Citation preview

Page 1: Ringkasan Proforma Sem 5 PISMP BM

PROFORMA

PISMP BM JANUARI 2011SEMESTER 5

IPG KAMPUS BATU LINTANG SARAWAK

Page 2: Ringkasan Proforma Sem 5 PISMP BM

Jadual Versi 1

Page 3: Ringkasan Proforma Sem 5 PISMP BM

Nama Kursus Morfologi Bahasa Melayu(Morphology of Malay Language)

Kod Kursus BMM3109

Kredit 3(3+0)

Jam Interaksi 45 jam

Hasil Pembelajaran 1. Menjelaskan dan menghuraikan proses pembentukan kata bahasa Melayu termasuk pembentukan kata nama, kata kerja, kata adjektif, dan pembentukan kata baharu.

2. Membanding beza imbuhan dan bentuk perkataan bahasa Melayu.

3. Mengklasifikasi golongan kata; golongan kata kerja; jenis kata adjektif; dan kata tugas.

4. Mencerakinkan golongan kata dalam bahasa Melayu.

Penilaian Kerja kursus 50%Peperiksaan Akhir 50%

Rujukan Asas Dewan Bahasa dan Pustaka. (2006). Daftar Kata Bahasa Melayu: Rumi-Sebut-Jawi Jilid 1 dan 2. Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.

Tarigan, Henry Guntur. (1988). Pengajaran Morfologi. Bandung : Angkasa.

Rujukan Tambahan Abdullah Hassan. 1974. The Morphology of Malay. : Dewan Bahasa dan Pustaka.Abdullah Hassan. (2006). Morfologi. PTS.

Arbak Othman. (1985). Ilmu Linguistik. Kuala Lumpur.

Jawatankuasa Tetap Bahasa Malaysia Kementerian Pelajaran Malasia. (1993). Pedoman umum pembentukan istilah bahasa Malaysia. Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.

Nik Safiah Karim et. all. (1993). Tatabahasa Dewan Edisi Baru. Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.

Tajuk Kandungan Jam

4 Proses Pembentukan Kata Bahasa Melayu Kata Majmuk Kata Ganda

3

5 Golongan Kata Bahasa Melayu Kata Nama Kata Kerja

3

6 Golongan Kata Bahasa Melayu Kata Adjektif Kata Tugas

3

7 Kata Nama Bahasa Melayu• Kata Nama Khas• Kata Nama Am• Kata Ganti Nama

3

8 Pembentukan Kata Nama Bahasa Melayu• Kata Nama Tunggal• Kata Nama Terbitan• Kata Nama Majmuk• Kata Nama Ganda

3

9 Penggolongan Kata Kerja Bahasa Melayu Kata Kerja Tak Transitif Kata Kerja Transitif

3

10 Pembentukan Kata Kerja Bahasa Melayu Kata kerja tunggal Kata kerja terbitan Kata kerja majmuk Kata kerja ganda

3

11 Jenis-Jenis Kata Adjektif Bahasa Melayu• Sifatan, Warna, Ukuran• Bentuk, Waktu, Jarak, Cara• Perasaan, dan Pancaindera

3

12 Pembentukan Kata Adjektif Bahasa Melayu • Kata Adjektif Tunggal• Kata Adjektif Terbitan• Kata Adjektif Dalam Bentuk Perbandingan

3

13 Kata Tugas Bahasa Melayu• Kelompok Dasar Kata Tugas• Kata Praklausa

3

14 Kata Tugas Bahasa Melayu Kata Prafrasa Kata Pascakata

3

15 Pembentukan Perkataan Baharu Bahasa Melayu Bunyi Bahasa Melayu, Pembentukan Kata Pembaharuan dalam Bentuk Kata Sistem Ejaan Perkataan Baharu

3

JUMLAH 45

Tajuk Kandungan Jam

1 Imbuhan dalam Bahasa Melayu Awalan dan Akhiran Sisipan dan Apitan Morfem kosong dan Bentuk FleksiProses Pembentukan Kata dalam Bahasa Melayu Pengimbuhan Penggandaan Pemajmukan Akronim

3

2 Perkataan dan Bentuk Perkataan Bahasa Melayu Kata Tunggal dan Bentuk Kata Tunggal Kata Terbitan dan Bentuk Kata Terbitan Kata Majmuk dan Bentuk Kata Majmuk Kata Ganda dan Bentuk Kata GandaBentuk Perkataan Bahasa Melayu Golongan Kata Tunggal Golongan Kata Terbitan

3

3 Proses Pembentukan Kata Bahasa Melayu Kata Tunggal Kata Terbitan

3

Page 4: Ringkasan Proforma Sem 5 PISMP BM

Nama Kursus Sintaksis Bahasa Melayu(Syntax of Malay Language)

Kod Kursus BMM3110

Kredit 3(3+0)

Jam Interaksi 45 jam

Hasil Pembelajaran 1. Menjelaskan kandungan bidang kajian ilmu sintaksis.

2. Menganalisis dan menghuraikan susunan konstituen frasa nama, frasa kerja, frasa adjektif, dan frasa sendi nama.

3. Mengkategorikan jenis ayat dalam bahasa Melayu termasuk frasa, klausa, ayat dasar, ayat inti, ayat tunggal, ayat majmuk.

4. Mensintesis ayat menggunakan ilmu proses penerbitan ayat.

Penilaian Kerja kursus 50%Peperiksaan Akhir 50%

Rujukan Asas Nik Safiah Karim et. al. (1993). Tatabahasa Dewan Edisi Baru. Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.

Seri Lanang Rohani, Abdullah Hassan, Zulkifli Osman, Razali Ayob. (2006). Sintaksis. Kuala Lumpur: PTS.

Rujukan Tambahan Bolinger, Dwight Le Merton. (1975). Aspects of language 2d ed. New York : Harcourt Brace Jovanovich.

Gaeng, Paul A. (1971). Introduction to the principles of language. New York: Harper and Row.

Givon, Talmy. (2001). Syntax : an introduction. Amsterdam-Philadelphia : J. Benjamins.

Lyons, John. (1995). Bahasa natural dan tatabahasa sejagat : esei dalam teori linguistik; penterjemah Zaiton Ab. Rahman dan Noresah Baharom. Kuala Lumpur : Dewan Bahasa dan Pustaka.

Tajuk Kandungan Jam

4 Susunan Konstituen Frasa Nama Bahasa MelayuPeraturan D-MKekecualian Hukum D-MBilangan dan Panggilan

3

5 Frasa Kerja Bahasa Melayu Binaan Frasa Kerja Binaan Frasa Kerja Tanpa Objek Binaan Frasa Kerja dengan Objek

3

6 Frasa Kerja Bahasa Melayu Frasa Kerja dengan Kata Bantu Frasa Kerja dengan Ayat Komplemen Unsur Keterangan dalam Frasa Kerja

3

7 Frasa Adjektif Bahasa MelayuBinaan Frasa Adjektif: Unsur Pengisi Frasa AdjektifPenguatKata Bantu dalam Frasa Adjektif

3

8 Frasa Adjektif Bahasa Melayu Susunan Frasa Adjektif dalam Ayat Frasa Adjektif dan Ayat Komplemen

3

9 Frasa Sendi Nama Bahasa Melayu Binaan Frasa Sendi Nama Kedudukan Frasa Sendi Nama dalam Ayat Penggunaan Kata Sendi Nama Secara Umum

3

10 Ayat Bahasa MelayuAyat, Klausa, Frasa, PerkataanAyat DasarAyat Tunggal

3

11 Proses Penerbitan Ayat Bahasa Melayu dari Segi Transformasi-Generatif Konsep Transformasi-Generatif Konsep Ayat Terbitan Konsep Pengguguran

3

12 Proses Penerbitan Ayat Bahasa Melayu Proses Penyusunan Semula Proses Peluasan

3

13 Ayat Bahasa Melayu Jenis Ayat Intonasi dalam Ayat

3

14 Ayat Tunggal Bahasa Melayu Binaan Ayat Tunggal, Binaan Subjek, Binaan Predikat Konstituen Ayat Tunggal, Ayat Aktif dan Pasif Unsur Pilihan dalam Frasa Predikat

3

15 Ayat Majmuk Bahasa MelayuAyat Majmuk GabunganAyat Majmuk PancanganAyat Majmuk CampuranAyat Majmuk Pasif

3

JUMLAH 45

Tajuk Kandungan Jam

1 Sintaksis: Bidang Kajian Struktur Binaan Ayat Pembahagian Subjek dan Predikat Ayat Dasar dan Ayat Terbitan Susunan dalam Ayat

3

2 Sintaksis: Bidang KajianUrutan Kata, Perpindahan AyatRagam Ayat, Jenis AyatSintaksis dan Aspek Tatabahasa yang Lain

3

3 Frasa Nama Bahasa Melayu Konstituen Frasa Nama Binaan Frasa Nama

3

Page 5: Ringkasan Proforma Sem 5 PISMP BM

Nama Kursus Kaedah Pengajaran Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan(Instructional Methodology in Civics and Citizenship Education)

Kod Kursus PSK3103Kredit 3(2+1)Jam Kontak 60 jam

Hasil Pembelajaran 1. Menjelaskan pendekatan dan strategi pengajaran pembelajaran Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan.

2. Menghuraikan pelbagai jenis kaedah pengajaran dan pembelajaran mata pelajaran Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan.

3. Merancang dan menghasilkan persediaan mengajar mata pelajaran Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan yang lengkap.

4. Mengaplikasikan kaedah pengajaran dan pembelajaran mata pelajaran Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraanyang berkesan.

5. Melaksanakan pengajaran mikro dan makro berdasarkan kemahiran yang dipelajari.

Penilaian Kerja Kursus 60%

Ujian Akhir Kursus 40%Rujukan Asas Ellis, A. K. (1995). Teaching and learning. elementary Social Studies. : Allyn and Bacon.

Grant, S.G. & Vansledright, B. (2001). Constructing a Powerful Approach to Teaching and Learning in Elementary Social Studies. : Houghton Mifflin Co.

Rahil Mahyuddin, Habibah Elias & Kamariah Abu Bakar. (1997). Pedagogi 2 : Pelaksanaan Pengajar. Kuala Lumpur. Longman

Zainab Ahmad. (2004) (terjemahan). Pembelajaran Aktif: 101 Strategi Untuk Mengajar Apa Jua Subjek. : ITNMB.

Rujukan Tambahan Anderson, L. & Krathwohl, D. (2001). Taxonomy of Learning, Teaching and Assessing: A revision of Bloom’s Taxonomy of Educational Objectives. New York: Longman.

Kementerian Pelajaran Malaysia (2000). Belajar Cara Belajar. Kuala Lumpur: Pusat Perkembangan Kurikulum.

Kementerian Pelajaran Malaysia (2000). Pembelajaran Masteri. Kuala Lumpur: Pusat Perkembangan Kurikulum.

Kementerian Pelajaran Malaysia (2000). Konstruktivisme. Kuala Lumpur: Pusat Perkembangan Kurikulum.

Kementerian Pelajaran Malaysia (2000). Pelbagai Kecerdasan Kuala Lumpur: Pusat Perkembangan Kurikulum.

Kementerian Pelajaran Malaysia (2000). Pembelajaran Koperatif. Kuala Lumpur: Pusat Perkembangan Kurikulum.

Kementerian Pelajaran Malaysia (2000). Kajian Masa Depan. Kuala Lumpur: Pusat Perkembangan Kurikulum.

Omardin Ashaari.(1997). Prinsip Pengajaran Mikro. Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.

Pollard, Andrew.(2002). Reflective Teaching: Effective and Evidence-Informal Professional Practice. : Continuum.

Savange, V.T. & Amstrong. D.A. (2000). Effective Teaching in Elementary Social Studies. :Prentice Hall.

Warren, A. (2002). Mastery Learning: A Basic Introduction.

Tajuk Kandungan Jam1 Pendekatan dan Strategi Pengajaran dan Pembelajaran 2

1. Pendekatan Pembelajaran Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

1. Konsep- Berlandaskan model, prinsip, dan teori Contoh: Teori Kognitif, Teori Gestalt, Pendekatan Deduktif dan Induktif

1. Strategi Pembelajaran Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

1. Pembelajaran yang aktif dan menyeronokkan (Active Learning and Learning Is Fun)

- Berpusat kepada murid - Berpusat kepada bahan - Bersepadu - Tematik - Tugasan

2 Kaedah Pengajaran dan Pembelajaran Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

15

1. Kecerdasan Pelbagai (Multiple Intelligence)

2. Pembelajaran Masteri

3. Pembelajaran Koperatif

4. Pembelajaran Kolaboratif

5. Pembelajaran Kontekstual

6. Pembelajaran Inkuiri Penemuan

7. Pembelajaran Berasaskan Komuniti

8. Pembelajaran Berasaskan Projek

9. Pembelajaran Berbantukan Komputer

10. Kajian Masa Depan

11. Pembelajaran Luar Bilik Darjah

12. Perancangan Aktiviti Berasaskan Pengalaman (EAP)

13. Theory of Constraints (TOC)3 Teknik dan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Pendidikan Sivik

dan Kewarganegaraan 31. Perbincangan

2. Perbahasan

3. Sumbang Saran

4. Simulasi1. Lakonan

2. Bercerita

3. Kajian Kes

4. Nyanyian

5. Pemerhatian

6. Temu Bual

Page 6: Ringkasan Proforma Sem 5 PISMP BM

Tajuk Kandungan Jam4 Kemahiran Pengajaran (Teaching Skills) 5

1. Komponen Kemahiran Pengajaran

4 Set induksi

2. Penyoalan

3. Pengukuhan

4. Komunikasi

5. Penyusunan langkah pengajaran

6. Penggunaan variasi rangsangan

7. Penggunaan sumber pengajaran

8. Papan Tulis

9. Penutup5 Perancangan Pengajaran 5

1. Menyediakan perancangan semester berdasarkan sukatan pelajaran

2. Menyediakan Rancangan Pengajaran Harian mengikut format pembestarian pembelajaran berdasarkan Prinsip Persediaan Mengajar.

6 Pengajaran Mikro 201. Melatih dan mempraktikkan pelbagai kemahiran pengajaran dalam pengajaran mikro

1. Set induksi

2. Penyoalan

3. Pengukuhan

4. Komunikasi

5. Penyusunan langkah pengajaran

6. Penggunaan variasi rangsangan

7. Penggunaan sumber pengajaran

8. Papan Tulis

9. Penutup1. Refleksi

6.2.1 Penilaian Rakan Sebaya

6.2..2 Penilaian Kendiri

6.2..3 Rumusan Pensyarah7 Pengajaran Makro 10

1. Pemilihan dan Perancangan2. Pendekatan3. Strategi4. Kaedah5. Teknik

1. Pelaksanaan Pengajaran Makro1. Individu2. Berpasangan

2. Penilaian Pengajaran Makro1. Keberkesananan strategi 2. Penggunaan sumber 3. Penilaian rakan sebaya

2. Refleksi KendiriJumlah Keseluruhan 60

Page 7: Ringkasan Proforma Sem 5 PISMP BM

Nama Kursus Kokurikulum - Olahraga

Kod Kursus WAJ3112

Kredit 1 (0 + 1)

Jam Kontak 30

Hasil Pembelajaran

1. menganalisis konsep, matlamat dan strategi pelaksanaan olahraga di sekolah;

2. mengaplikasi pengetahuan dan kemahiran asas dalam melaksanakan aktiviti –aktiviti olahraga;

3. membentuk kemahiran bagi menilai pencapaian bakat dan potensi pelajar dalam olahraga; dan

4. membentuk sikap dan nilai positif yang berterusan dalam kepimpinan dan aktiviti olahraga.

Pentaksiran 1. Amali 80% 2. Tugasan (kumpulan 20%

RujukanAsas

KOAM, (terkini). Buku Peraturan dan Undang-undang.MSSM, (terkini). Buku Peraturan-peraturan pertandingan.

RujukanTambahan

Teng Boon Tong, 2000. Panduan Pengajaran Olahraga, Malaysia: Longman

Wee Eng Hoe, 2002. Panduan Pengajaran Olahraga, Shah Alam: Karisma Publication Sdn Bhd

Wee Eng Hoe, 2004. Gerak kerja kokurikulum (Sukan), Shah Alam: Fajar Bakti

Wee Eng Hoe, 2004. Organisasi & Pentadbiran Pendidikan Jasmani dan Sukan, Shah Alam: Fajar Bakti

Tajuk Kandungan Jam

1 Pengenalan Olahraga

Sejarah Olahraga - Antarabangsa

Acara Olahraga

2

2 Undang-Undang Olahraga (KOAM) 2

3 Acara Trek

Lari pecut2

4 Acara Trek

Lari jarak sederhana2

5 Acara Trek

Lari berganti-ganti2

6 Acara Trek

Lari berpagar2

7 Acara Trek

Lari berpagar2

8 Acara Padang - Balingan

Lontar peluru- berdiri- gelungsur- Parry O’Brien

2

9 Acara Padang - Lompatan

Lompat Jauh- Larian landas- Lonjakan- Layangan- Mendarat

2

10 Acara Padang - Lompatan

Lompat Tinggi- Larian landas- Lonjakan- Layangan- Mendarat

2

11Projek

Pengelolaan Kejohanan Olahraga Mini / Merentas Desa / Mini - Penyediaan kertas kerja- Pembentukan AJK Pengelola

2

12Projek

Pengelolaan Kejohanan Olahraga Mini / Merentas Desa / Mini - Mesyuarat pelaksanaan

2

13Projek

Pengelolaan Kejohanan Olahraga Mini / Merentas Desa / Mini - Pelaksanaan projek

2

14Projek

Pengelolaan Kejohanan Olahraga Mini / Merentas Desa / Mini - Pasca nilai

2

15Projek

Pengelolaan Kejohanan Olahraga Mini / Merentas Desa / Mini - Pasca nilai

2

JUMLAH 30

Page 8: Ringkasan Proforma Sem 5 PISMP BM

Nama Kursus Pengurusan dan Pentadbiran Pendidikan Jasmani dan Sukan(Management and Administration of Physical Education and Sports)

Kod Kursus PJM3112

Kredit 3(2+1)

Jam Kontak 60 Jam

Hasil Pembelajaran 1. Menghuraikan teori pembelajaran yang berkaitan dengan pengurusan dan pentadbiran pendidikan jasmani dan sukan.

2. Menjelaskan jenis-jenis penaksiran dan prosedur yang berkaitan dengan pengurusan dan pentadbiran pendidikan jasmani dan sukan.

3. Mengenalpasti dan mensintesis maklumat daripada pelbagai sumber untuk memperolehi pemahaman yang koheren tentang teori dan amalan.

4. Melaksanakan pengurusan dan pentadbiran pendidikan jasmani dan sukan dengan berkesan.

5. Mengintergrasikan kemahiran yang dipelajari dengan kemahiran teknologi maklumat dan cara berkomunikasi berkesan untuk melaksanakan latihan yang sistematik, berkesan dan bermakna.

6. Bekerjasama dan berinteraksi dalam pelbagai situasi dan keadaan.7. Bertanggungjawab terhadap pelajar dalam aspek keselamatan, bimbingan

dan kebajikan tanpa mengira agama dan bangsa.

Pentaksiran Kerja kursus

60%Peperiksaan

40%

RujukanAsas

Ab. Aziz Yusof (2006). Pengurusan Sumber Manusia; Konsep, Isu dan Pelaksanaan. Kuala Lumpur: Pearson Education.

Anthony, R.N. (2006). Management Control Systems. Chicago: McGraw Hill.Brown, D.R. (2006). An Experiential Approach to Organisation Development. New

Jersey: Prentice Hall.

Rujukan Tambahan Hewes, D.W. (2005). An Administrative Guidebook to Early Care and Education Programmmes. Boston: Allyn and Bacon.

International Olympic Committee (2001). Sport Administration Manual. Calgary, Canada: McAra Printing Limited.

Kelly, L.E. & Melograno, V.J. (2004). Developing the physical education curriculum: An achievement-based approach. Champaign, IL: Human Kinetics.

Muhammad Nasri (2005). Pengurusan Sumber Manusia dari Perspektif Islam. Kuala Lumpur: Pearson Education.

Rankin, J.M. (2006). Athletics Training Management: Concepts and Application. Boston: McGraw Hill.

Wuest, D.A. & Bucher, C. A. (1999). Foundations of physical education and sport (13th edition). Boston: WCB McGraw-Hill.

Tajuk Kandungan Jam

1TeoriPengurusan dan pentadbiran pendidikan jasmani dan sukan; Konsep dan definisi pengelolaan, pengurusan dan pentadbiran Skop pengelolaan pendidikan jasmani dan sukan Skop pengurusan pendidikan jasmani dan sukan Skop pentadbiran pendidikan jasmani dan sukan

2

2Pentadbiran agensi-agensi sukan kebangsaan dan antarabangsa;

Perlembagaan organisasi badan sukan kebangsaan Pentadbiran organisasi sukan Pengendalian mesyuarat Belanjawan dan pengurusan kewangan Lawatan ilmiah ke agensi-agensi sukan negara

2

3 Pengurusan Pendidikan Jasmani dan Sukan Kepimpinan Mengenalpasti dan penggunaan sumber Pengurusan sumber manusia Bekerja dengan sukarelawan Sumber kewangan Perancangan Penyelesaian masalah Membuat keputusan Penilaian Komunikasi Teknologi dalam sukan Pengurusan kemudahan Pengurusan stor Lawatan ilmiah ke agensi-agensi sukan negara

8

4Pengurusan permainan tradisional

Pengenalan kepada permainan tradisional Jenis-jenis permainan tradisional Peraturan-peraturan permainan tradisional Pengurusan pertandingan tradisional

4

5 Program pembangunan sukan Aspek perancangan, pengelolaan dan pentadbiran Pembangunan jurulatih Kenal pasti bakat Pembangunan athlit

4

6Undang-undang dan pentadbiran sukan Kaitan undang-undang dan sukan Liabiliti perundangan dalam sukan

2

78

Isu-isu dalam sukan Wanita dan sukan Sukan dan media massa Politik dan sukan Insentif dan athlit Perjudian dan sukan Cabaran sukan negara membangun masa kini

Nilai dan etika dalam sukan

Permainan bersih (Fair play) Penyalahgunaan bahan dalam sukan Keganasan dalam sukan Gangguan dalam sukan

44

Jumlah 30

Page 9: Ringkasan Proforma Sem 5 PISMP BM

Nama Kursus Budaya Dan Pembelajaran (Culture and Learning)Kod Kursus EDU 3106Kredit 2 (3+0)Jam Interaksi 45 jamHasil Pembelajaran

1. Menjelaskan konsep budaya dan kepelbagaian kelompok di Malaysia

2. Menganalisis kepelbagaian sosio-budaya dan implikasinya terhadap pengajaran dan pembelajaran

3. Menghuraikan konsep ketidaksamaan peluang pendidikan4. Membina persekitaran pengajaran dan pembelajaran yang mesra

budaya5. Mewujudkan persekitaran bilik darjah yang mesra budaya6. Menangani isu-isu kepelbagaian budaya dan bahasa di dalam bilik

darjah7. Mahir berkomunkasi untuk mendepani kepelbagaian kelompok

Penilaian Kerja kursusPeperiksaan

50%50%

Tajuk Kandungan Jam1 Budaya Dan Kepelbagaian Kelompok Di Malaysia

Pengertian Dan Konsep Budaya Serta Kepelbagaian Kelompok Jenis Dan Demografi Kelompok

4

2 Kesedaran Kepelbagaian Sosio-Budaya Bangsa Struktur Masyarakat/ Kelas Sosial Kepercayaan Bahasa Adar Resam Jantina(Gender)

6

3 Implikasi Guru Murid Sekolah Kurikulum Tersirat

4

4 Ketaksamaan Peluang Pendidikan Kelas Sosial Jantina Kumpulan Minority Murid Keperluan Khas Isu-Isu Ketaksamaan Peluang Pendidikan- Orang Asli- Indigenious (Pribumi)- Pedalaman

6

5 Pembinaan Persekitaran Bilik Darjah Yang Mesra Budaya Pengurusan Persekitaran Fizikal Pengurusan Persekitaran Sosio-Emosi Perhubungan Antara Kelompok Etnik Pengurusan Pengajaran Dan Pembelajaran Pedagodi Relevan Budaya Dan Kepelbagaian Kelompok (Cultural And

Indigenous Relevant Pedagogy) Pedagogi Kelas Bercantum Sosiolinguistik Penilaian Berasaskan Budaya (Culturally Responsive Assessment)

15

6 Kemahiran Komunikasi Guru Lisan Dan Bukan Lisan Laras Bahasa

4

7 Pelan Tindakan Mewujudkan Persekitaran Yang Mesra Budaya Merancang Melaksanakan Pelan Tindakan- Orang Asli- Indigenious (Pribumi)- Pedalaman

6

JUMLAH 45

Page 10: Ringkasan Proforma Sem 5 PISMP BM

-THE END-

Good luck

y’all~

pakawcari.blogspot.com

Fb : Afniewatie Prillney Quza