Upload
hassan21221
View
214
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
ABC Corporation Company is planning to apply for long-term debt from a bank. For this purpose company is calculating some key ratios to satisfy the bank at the same time some key ratios to grasp some potential investors. You are provided with the recent financial statements of the company and asked to calculate:
ABC Corp.Balance Sheet ($ in Millions)
Assets201
0200
9 Liabilities201
0200
9Cash & Cash Equivalents 140 107 Accounts Payables 213 197Accounts Receivables 294 270 Notes Payable 50 53Inventories 269 280 Accrued Expenses 223 205Others 58 50 Others 0 0Total Current Assets 761 707 Total Current Liabilities 486 455Fixed Assets Long-Term Liabilities
Plant & Equipment142
3127
4 Deferred Taxes 117 104Less: Acc. Depreciation -550 -460 Long-Term Debt 471 458Net Plant 873 814 Total Long-term Liabilities 588 562Intangible Assets 245 221 Shareholders’ Equity
Total Fixed Assets111
8103
5 Preferred Stock 39 39 Common Stock* 55 32 Capital Surplus 347 327 Retained Earnings 390 347 Less: Treasury Stock -26 -20 Total Equity 805 725
Total Assets187
9174
2 Total Liabilities187
9174
2*The company has 29 million shares outstanding with market price of 5 per share.
ABC Corp. Income Statement ($ in Millions)
Total Revenues 2262Cost of Goods Sold -1655Selling, General and Marketing Expenses -327Depreciation -90Operating Income 190Other Income 29EBIT 219Less: Interest -49EBT 170Tax Expenses -84Net Income 86
ABC Corp. Sources & Uses Statement ($ in millions)
Cash From Operations Net Income 86Depreciation 90Deferred Tax 13Increase In A/R -24Decrease In Inventories 11Increase In A/P 16Increase in Accrued Exp 18Decrease in Notes Payable -3Others -8Net Cash From Operations 199Cash From Investing Acquisition of Fixed Assets -198Sale of fixed assets 25Net Cash From Investing -173Cash From Financing Retirement of Debt -73Proceeds from long-term Debt 86Dividends -43Purchase of Stocks -6Proceeds from new stocks 43Net Cash from Financing 7Net Change in Cash (in Balance Sheet) 33
CALCULATION OF KEY RATIOS
1. Cash cycle of ABC Corporation
Formula:-
Cash Cycle= Accounts Receivable days + Inventory days - Accounts Payable days
= 45.5 days + 44.3 days – 45.1 days
Cash Cycle = 45 days
a) Working for Accounts Receivable Days:-
Accounts Receivable Turnover ratio = Sales
Accounts Receivable
=2262282
= 8.02 X
Average Accounts Receivable = 270+294
2
= 282
Accounts Receivable days = 365/8.02
= 45.5 days
b) Working for Inventory Days:-
Inventory Turnover ratio = Sales/Inventory
= 2262/274.5
= 8.24 X
Average Inventory = 280+269
2
= 274.5
Inventory Days = 365/8.24
= 44.3 days
c) Working for Accounts Payable:-
Accounts Payable Turnover Ratio = Co st of Goods SoldAccounts Payable
= 1655/205
= 8.1 X
Average Accounts Payable = 197+213
2
= 205
Accounts Payable Days = 365/8.1
= 45.1 days
2. TIE Ratio
Formula:-
TIE Ratio = EBITInterest
= 219/ 49
TIE Ratio= 4.46 X
3. Return on Assets (ROA)
Formula:-
Return on Assets = Net IncomeTotal Assets
= 861811 =0.05×100
Return on Assets = 5%
Working of Total Assets:-
Average Total Assets = 1742+1879
2
= 1811
4. Earning per share
Formula:-
Earning Per Share = Net IncomeNoof Shares
=8629
Earning Per Share =$ 2.96
5. Debt to Equity Ratio
Formula:-
Debt to Equity Ratio = LongTermDebt
Equity
=465765 =0.61×100
Debt to Equity = 61%
I. Calculation of Long Term Debt :-
Average Long Term Debt = 458+471
2
= 465
II. Calculation of Equity :-
Average Total Equity = 725+805
2
= 765
6. Price to Earning Ratio
Formula:-
Price to Earning Ratio = Price Per ShareEarning Per Share
= 52.96
Price to Earning Ratio= $1.689
7. Payout Ratio
Formula:-
Payout Ratio = DividendPaidNet Income
= 4386 =0.05×100
Payout Ratio = 5 %
8. DUPONT Analysis
Formula:-
DUPONT Analysis = Net IncomeEquity
=86765 =0.112×100
DUPONT Analysis =11.2%