7
PROIECT DIDACTIC Şcoala cu clasele I-VIII Topesti, Tismana Profesor: Nemulescu Liliana Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Data: 03 martie 2009 Clasa: a VII-a Subiectul: Imnul – Deşteapta-te, române! de Andrei Muresanu Tipul lecţiei: dobândire de cunoştinţe noi Scopul: familiarizarea elevilor cu conceptul operaţional de „imn”. exersarea deprinderilor de analiză a textului liric. Timp : 50 minute Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor putea: să identifice trăsăturile imnului să incadreze un text liric în gen şi în specie (imn) să recunoască ritmul, rima şi măsura versurilor să identifice figurile de stil utilizate în text să extragă ideile poetice prezente în text Metode şi procedee: conversaţia euristică, răspunsul subiectiv, metoda cadranelor, problematizarea. Resurse: 1

proiectdidacticclasa7 (1)

Embed Size (px)

DESCRIPTION

-

Citation preview

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

coala cu clasele I-VIII Topesti, Tismana

Profesor: Nemulescu LilianaAria curricular: Limb i comunicare

Disciplina: Limba i literatura romn

Data: 03 martie 2009

Clasa: a VII-a

Subiectul: Imnul Deteapta-te, romne! de Andrei MuresanuTipul leciei: dobndire de cunotine noiScopul: familiarizarea elevilor cu conceptul operaional de imn.

exersarea deprinderilor de analiz a textului liric.

Timp : 50 minuteObiective operaionale:La sfritul leciei elevii vor putea:

s identifice trsturile imnului

s incadreze un text liric n gen i n specie (imn)

s recunoasc ritmul, rima i msura versurilor

s identifice figurile de stil utilizate n text

s extrag ideile poetice prezente n text

Metode i procedee: conversaia euristic, rspunsul subiectiv, metoda cadranelor, problematizarea.

Resurse: Manualul de Limba romana, clasa a VII-a, Editura Corint, autori: Marin Iancu, A. Gh. Olteanu, Ana Tulba.

Tabla

Anexe (fise de lucru)NR.

CRT.ETAPELE

DEMERSULUI

DIDACTICACTIVITATI DE INVATAREDURATA

ACTIVITAEA PROFESORULUIACTIVITAEA ELEVILOR

1.Moment organizatoricVerificarea prezentei.

Pregtirea clasei pentru activitatea didactic.Cer elevilor sa pregateasca manualul de limba romana si caietul.Elevul de serviciu prezinta lista absentilor.Elevii pregatesc cele necesare pentru lectie.

1`

2.Reactualizarea cunostintelor anterioare.

Se actualizeaz cunotinele despre locutiunile verbale. Se verific tema: ex. 1, 2 pg. 104. Propun elevilor un joc didactic, sa gaseasca locutiuni verbale cu partile corpului omenesc:

Ex. A-si face de cap, si-a luat nasul la purtare, etc

Elevii noteaza in caiete locutiunile verbale gasite.

5`

3. Captarea atenieiProfesorul realizeaz pe tabl un rebus pe care elevii l vor dezlega (anexa 1), pe a crui vertical se va putea citi tema leciei- imnul, apoi anun obiectivele leciei.

Profesorul mparte elevilor cte o fi cu date biobibliografice (anexa 2), date care vor fi citite apoi cu glas tare de ctre elevi, apoi noteaz pe tabl datele eseniale.

n continuare, profesorul anun titlul leciei i citete cu voce tare textul imnului; cere apoi elevilor s citeasc individual n gnd textul,urmnd ca dup aceea un elev s-l citeasc expresiv cu voce tare.Elevii dezleag rebusul i noteaz n caiete titlul leciei.

Elevii citesc fia i noteaz n caiete datele despre autor i oper.

Elevii citesc poezia.

5`10`

4. Evocarea

Discuiile care vor urma vizeaz recapitularea cunotinelor de teorie literar dobndite deja de ctre elevi- genuri, specii literare, elemente de versificaie

Elevii rspund ntrebrilor formulate de ctre profesor.

2`

5. Introducerea noilor cunotine

Profesorul deseneaza pe tabl un patrat ce va fi mprit n patru pri, formnd 4 cadrane, apoi mparte elevii n trei grupe, fiecare grup avnd cte o sarcin, astfel:Prima grup va stabili structura poeziei, tipul de rim, de ritm i msura versurilor din imn.

A doua grup va extrage figurile de stil , procedeele artistice regsite n text.

A treia grup va extrage sentimentele poetice desprinse din text.Fiecare grup i va alege apoi un reprezentant care va citi rspunsurile gsite i apoi va completa cte un cadran din plan, urmnd ca ultimul cadran s fie completat de ctre profesor cu definiia imnului: Grupa I: poezia este structurat n 11 strofe a cte 4 versuri, rima este ncruciat,ritmul iambic, msura de 13-14 silabe.Grupa II: figuri de stil: epitete: oarba neunire, marete umbre, romana natiune, barbara semiluna, sfanta liberatecomparaie : cum stau ca brazii-n munti, voinici, sute de mii; sar ca lupi in stanemetafora : somnul cel de moarte, focul nostru-n vine, Inversiuni : marete umbre, romana natiune, barbara semiluna, sfanta liberate.

Enumeratii :batrani, barbati, juni, tineri. Invocatii retorice: desteapta-te, romane, priviti, marete umbre...Antiteze: acum ori niciodataImperativul si vocativul: Destepta-te, romane!Grupa III:

Sentimentele care se regsesc n text sunt: dorinta de liberate, mandria originii romane, trecutul glorios, demnitatea, dragostea de limba, constiinta unitatii romanilor din toate provinciile, credinta crestina.

2`

10`

Imnul specie solemna a genului liric n versuri, in care este exprimata pretuirea fata de divinitate, fata de eroi, fata de o idee sau fata de un eveniment deosebit.

Elevii completeaz n caiete ideile prezentate pe plan i definiia imnului2`

6. Asigurarea retentiei si a transferuluiSe continua cu exercitiile de vocabular si morfo-sintaxa de la pg. 108- 109 ( particularitati referitoare la text )Elevii rezolva/noteaza exercitiile pe caiete si la tabla

10`

7. Aprecierea activitiiFac aprecieri asupra modului de desfurare a leciei i a felului n care elevii au colaborat.

2`

8. Tem pentru acas

Exercitiul 3 pg.111Elevii isi noteaza tema pentru acasa.

1`

PAGE 1

_1297432996.unknown

_1297432997.unknown

_1297432994.unknown

_1297432995.unknown

_1297432992.unknown

_1297432993.unknown

_1297432991.unknown