6
COLEGIUL NAŢIONAL „PETRU RAREŞ” SUCEAVA prof. Dumitraşcu Gabriela PROIECT DIDACTIC 1. DATE GENERALE: Unitatea de învăţământ Colegiul Naţional „Petru Rareş” Suceava Disciplina Informatică Clasa a IX a D – Profil real / Specializarea – Ştiinţe ale naturii Profesor: Gabriela Dumitraşcu Unitatea de învăţare Implementarea algoritmilor în C++ Tema Structuri repetitive cu test final – Instrucţiunea Do-While Tipul lecţiei Tipul de lecţie: mixtă, verificare şi dobândire de noi cunoştinţe Locul de desfăşurare Laborator de informatică Timp de desfăşurare 50 minute Nivelul iniţial al clasei: - elevii şi-au însuşit toate noţiunile teoretice legate de structuri repetitive cu test iniţial - elevii au cunoştinţe de structuri de algoritmi elementari; - elevii au implementat în C++ structura repetitivă cu test iniţial, rezolvănd o serie de aplicaţii cum ar fi: prelucrarea cifrelor unui număr, determinarea cifrei maxime dintr-un numărdeterminarea celui mai mic multiplu comun dintre două numere Competenţe generale: C2: Identificarea datelor care intervin într-o problemă. C3: Elaborarea algoritmilor de rezolvare a problemelor. C4: Aplicarea algoritmilor fundamentali în prelucrarea datelor. C5: Implementarea algoritmilor într-un limbaj de programare. 1

Proiect IX D

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect IX

Citation preview

Page 1: Proiect IX D

COLEGIUL NAŢIONAL „PETRU RAREŞ” SUCEAVA prof. Dumitraşcu Gabriela

PROIECT DIDACTIC

1. DATE GENERALE:

Unitatea de învăţământ Colegiul Naţional „Petru Rareş” Suceava

Disciplina Informatică

Clasa a IX a D – Profil real / Specializarea – Ştiinţe ale naturii

Profesor: Gabriela Dumitraşcu

Unitatea de învăţare Implementarea algoritmilor în C++Tema Structuri repetitive cu test final – Instrucţiunea Do-WhileTipul lecţiei Tipul de lecţie: mixtă, verificare şi dobândire de noi cunoştinţeLocul de desfăşurare Laborator de informaticăTimp de desfăşurare 50 minute

Nivelul iniţial al clasei:- elevii şi-au însuşit toate noţiunile teoretice legate de structuri repetitive cu test iniţial - elevii au cunoştinţe de structuri de algoritmi elementari;- elevii au implementat în C++ structura repetitivă cu test iniţial, rezolvănd o serie de aplicaţii cum

ar fi: prelucrarea cifrelor unui număr, determinarea cifrei maxime dintr-un numărdeterminarea celui mai mic multiplu comun dintre două numere

Competenţe generale:

C2: Identificarea datelor care intervin într-o problemă.C3: Elaborarea algoritmilor de rezolvare a problemelor.C4: Aplicarea algoritmilor fundamentali în prelucrarea datelor.C5: Implementarea algoritmilor într-un limbaj de programare.

Competenţe specifice:

C1: Elaborarea unui algoritm de rezolvare a unor probleme din aria curriculară a specializării.C2: Alegerea celui mai eficient algoritm de rezolvare a unei probleme.C3: Elaborarea algoritmilor de rezolvare a problemelor.C4: Aplicarea algoritmilor fundamentali în prelucrarea datelor.

Strategii didactice:

- Principii didactice:o principiul participării şi învăţării activeo principiul asigurării progresului gradat al informaţieio principiul conexiunii inverse

- Metode de învăţare:o conversaţia

1

Page 2: Proiect IX D

COLEGIUL NAŢIONAL „PETRU RAREŞ” SUCEAVA prof. Dumitraşcu Gabriela

o explicaţiao exerciţiulo problematizareao algorimizarea

- Procedee de instruire:o explicaţia în etapa de comunicareo problematizarea prin crearea de situaţii problemăo conversaţia de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţeloro exerciţiul de consolidare

- Forme de organizare:o frontalăo individuală

- Resurse materiale:o cablăo cretăo fişe de lucru cu set de aplicaţiio calculatoro videoproiector

- Material bibliografic:o pentru elevi:

Informatică- manual clasa a IXa, profil real, specializarea matematică- informatică, ştiinţe ale naturii, Emanuela Cerchez, Marinel Şerban

Informatica pentru liceu şi bacalaureat, profil neintensiv, George Daniel Mateescu, Pavel Florin Moraru

o pentru profesor: Metodica predării Informaticii şi Tehnologia Informaţiei: Carmen Petic, Ştefania

Crăciunescu, Daniela Popa Informatică – Fişe de lucru – George Daniel Mateescu, Pavel Florin Moraru

- Metode de evaluare:o evaluare sumativăo evaluarea continuă pe parcursul lecţieio evaluare formativă

- Pregătirea lecţiei:o întocmirea proiectului didactico predarea lecţiei sub forma unei aplicaţii Power Pointo pregătirea setului de întrebări

Desfăşurarea activităţii:

I. Moment organizatoric (3 min.)

Organizarea şi pregătirea clasei (1 min.)- verificarea frecvenţei

2

Page 3: Proiect IX D

COLEGIUL NAŢIONAL „PETRU RAREŞ” SUCEAVA prof. Dumitraşcu Gabriela

- verificarea existenţei şi operaţionalităţii resurselor materiale Captarea atenţiei (2 min.)

- anunţarea subiectului pentru tema respectivă- anunţarea obiectivelor urmărite- anunţarea modului de desfăşurare a lecţiei

II. Reactualizarea cunoştinţelor (10 min.) - profesorul pune întrebări referitoare la noţiunile predate anterior- elevii răspund la întrebările puse de profesor- verificarea problemelor din tema pentru acasă şi discutarea acestora

Întrebări profesor Răspuns aşteptatCare este tema lecţiei trecute? Structura repetitivă cu număr necunoscut de paşi, cu test

iniţial. Cum este implementată aceasta structură în limbajul de programare C++

Structura repetitivă cu număr necunoscut de paşi, cu test iniţial este implementata în C++ prin instrucţuinea While

Care este reprezentarea in pseudocod a acestei structuri:

cat timp (<expresie>) <secventa> unde: <expresie> este o conditie (expresie logică) <secventa> este o secvenţă formată dintr-una sau mai multe instrucţiuni, numită corpul ciclului

Cum este implemmentat în C++ while (<expresie>)

<secventa> Atâta timp cât este îndeplinită condiţia dată de <expresie> (cât timp expresia <expresie> ea valoarea 1), execută corpul ciclului <secventa>:

Principiul dec funcţionare: 1) Se evaluează expresia logică <expresie>2) Dacă aceasta este adevărată, atunci se execută secvenţa

<secventa>, apoi se revine la pasul 1) (între timp valoarea <expresiei> s-a putut modifica);

În caz contrar se trece la prima instrucţiune de după cicluObservaţii: Expresia logică <expresie> va fi scrisă întotdeauna între

paranteze rotunde; În cazul în care corpul ciclului are cel puţin două

instrucţiuni, acesta va fi cuprins între acoladă deschisă şi închisă;

Testarea condiţiei are loc la început, deci corpul ciclului poate să nu se execute niciodată.

De câte tipuri sunt structurile repetitive? Stucturi repetitive cu număr necunoscut de paşi şi structuri repetitive cu număr cunoscut de paşi

De câte feluri sunt stucturi repetitive cu numar necunoscut de paşi?

Cu testat iniţial (While - DO)Cu test final(DO- While)

Cum este implementată structura repetitivă cu număr cunoscut de paşi

Structura repetitivă cu număr cunoscut de paşi este implementată cu instrucţiunea for

III. Fixarea cunoştinţelor (consolidarea cunoştinţelor ) (35 min)

- pentru consolidarea cunoştinţelor acestui capitol, elevii urmăresc la video proiector materialul prezentat, notează pe caiet noţiunile nou predate;

- elevii testează folosind mediul de programare MinGW problema rezolvată din materialul prezentat;

3

Page 4: Proiect IX D

COLEGIUL NAŢIONAL „PETRU RAREŞ” SUCEAVA prof. Dumitraşcu Gabriela

- profesorul verifică dacă programele au fost corect executate;- elevii notează atat pe caiet căt şi la tablă problema verificată în C++ şi rulată pentru o serie de

valori date;- elevii modifică programul astfel încât să afişeze produsul numerelor naturale impare mai mici

su egale decât o valoare n dat, folosind instrucţiunea do- while;- elevii modifică programul, execută pentru o valoare n dată produsul numerelor natural mai

mici sau egale decăt o valoare n dată.- Elevii notează pe caiete programul în C++- Răspuinsul aşteptat de profesor:

#include<iostream.h>int main(){int i,n,P;cout<<"n=";cin>>n;P=1 ; i=1;do { P*=i; i+=2; }while(i<=n);cout<<"P="<<P; return 0; }

- Profesorul prezintă tema pentru acasă: suma cifrelor unui număr natural, folosind algoritmul de extragere a cifrelor unui număr natural, n dat, citit de la tastatură, studiat în semestrul trecut.

IV. Evaluare (2min.) Se vor face aprecieri individuale (notarea elevilor ) şi colective asupra activităţii desfăşurate.

4