12
Formarea continua a profesorilor de Chimie in societatea cunoasterii POSDRU/87/1.3/S/62517 PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Colegiul Tehnic „Matei Corvin” Hunedoara Clasa: a VIII-a Profesor: Cornelia Dinga Modulul: Metale Subiectul: Seria reactivităţii chimice Tipul lecţiei: mixtă Competenţe specifice: 1.1. Explicarea observaţiilor în scopul identificării unor aplicaţii ale fenomenelor chimice. 2.1. Analizarea, interpretarea observaţiilor/ datelor obţinute prin activitate investigativă. 2.3. Formularea de concluzii şi de generalizări pentru punerea în evidenţă a proprietăţilor fizice şi chimice a substanţelor simple. 1

Proiect Didactic Dinga Cornelia

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Proiect Didactic Dinga Cornelia

Formarea continua a profesorilor de Chimie in societatea cunoasteriiPOSDRU/87/1.3/S/62517

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Colegiul Tehnic „Matei Corvin” Hunedoara

Clasa: a VIII-a Profesor: Cornelia Dinga

Modulul: MetaleSubiectul: Seria reactivităţii chimice

Tipul lecţiei: mixtăCompetenţe specifice: 1.1. Explicarea observaţiilor în scopul identificării unor aplicaţii ale

fenomenelor chimice.2.1. Analizarea, interpretarea observaţiilor/ datelor obţinute prin activitate investigativă.2.3. Formularea de concluzii şi de generalizări pentru punerea în evidenţă a proprietăţilor fizice şi chimice a substanţelor simple.2.4. Utilizarea aparaturii şi a echipamentelor de laborator, a tehnologiilor informatice pentru studiul diferitelor substanţe.3.3. Aplicarea regulilor/ legilor în scopul rezolvării de probleme.4.2. Prezentarea rezultatelor unui demers de investigare folosind terminologia ştiinţifică.4.3. Utilizarea surselor bibliografice referitoare la istoricul descoperirii unor

1

Page 2: Proiect Didactic Dinga Cornelia

Formarea continua a profesorilor de Chimie in societatea cunoasteriiPOSDRU/87/1.3/S/62517

elemente.5.1. Aprecierea avantajelor şi a dezavantajelor utilizării bunor substanţe chimice.

Obiective operaţionale: O1 Să identifice proprietăţile chimice ale metalelor;O2 Să efectueze experimente de laborator pentru determinarea reactivităţii chimice a metalelor;O3 Să scrie corect ecuaţiile reacţiilor chimice care ilustrează reactivitatea diferită a metalelor;O4 Să coreleze proprietăţile chimice diferite ale metalelor cu poziţia lor în sistemul periodic al elementelor şi cu utilizările acestora.O5 Să rezolve exerciţii şi probleme referitoare la proprietăţile chimice ale metalelor şi reactivitatea lor.

Resurse procedurale(strategia didactică)

Metode şi procedee didactice:

conversaţia euristică, descoperirea dirijată, algoritmizarea, experimentul de laborator, modelarea, problematizarea, mozaicul

Mijloace de învăţământ:

manual, fişe de lucru, sistemul periodic al elementelor, diagrame cu seria reactivităţii chimice, laptop, videoproiector, substanţe şi ustensile de laborator pentru cercetarea experimentală

Forme de organizare a activităţii:

activitate frontală, activitate individuală, activitate în echipă

Resurse bibliografice: Cornelia Gheorghiu, Chimie clasa a VIII-a, Editura AllDurata: 50 minute

2

Page 3: Proiect Didactic Dinga Cornelia

Formarea continua a profesorilor de Chimie in societatea cunoasteriiPOSDRU/87/1.3/S/62517

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPA TIMPACTIVITATEA DESFĂŞURATĂ DE: METODA DE

ACTIVITATEPROFESOR ELEV1. Moment organizatoric

2min. Verifică prezenţa elevilor, materialul didactic corespunzător

2. Verificarea cunoştinţelor

7 min. Verifică temele pentru acasă prin corectare colectivă. Verificarea frontală a lecţiei anterioare “ Proprietăţi

fizico-mecanice ale metalelor”. Cere elevilor să prezinte importanţa metalelor (câteva utilizări ale metalelor care decurg din proprietăţile lor fizico-mecanice). Ex. folosirea Al ca ambalaj pentru că poate fi tras în foi foarte subţiri; folosirea Cu drept conductor fiind foarte ductil şi bun conductor electric.

Face aprecieri vizavi de răspunsurile elevilor;

Corectează temele pentru acasă conform indicaţiilor profesorului;

Răspund la întrebările profesorului.

ProblematizareaConversaţiaExplicaţia

3. Anunţarea temei şi captarea atenţiei

1 min. Scrie titlul pe tablă: “Seria reactivităţii chimice”. Precizează obiectivele lecţiei.

Notează titlul lecţiei în caiete. Sunt atenţi la obiectivele lecţiei.

4. Conducerea învăţării

35 min. Organizează clasa, grupele de lucru, conform schemei mozaic

Reaminteşte elevilor normele de protecţia muncii în laborator şi faptul că se va lucra cu acizi şi alte substanţe periculoase, solicitându-le atenţie sporită în mânuirea lor pentru a evita eventualele accidente

Corectează ecuaţiile reacţiilor chimice scrise de elevi prin discuţii la nivelul clasei.

Execută experimentele demonstrative şi le

Sunt atenţi la indicaţiile profesorului.

Execută experimentele conform schemei mozaic

Elevii din grupurile de experţi au sarcina de a realiza experimentele conform fişei de lucru respectând normele de protecţia muncii, completează fişa experimentală

Conversaţia euristică;Descoperirea dirijată;Experimentul;Problematizarea;Algoritmizarea;Asaltul de idei;Modelarea.

3

Page 4: Proiect Didactic Dinga Cornelia

Formarea continua a profesorilor de Chimie in societatea cunoasteriiPOSDRU/87/1.3/S/62517

ETAPA TIMPACTIVITATEA DESFĂŞURATĂ DE: METODA DE

ACTIVITATEPROFESOR ELEVsupraveghează pe cele realizate de elevi cu mare atenţie.

Supraveghează completarea rubricilor din fişa de observaţie (aparatura, ustensilele şi substanţele necesare, observaţii, ecuaţia reacţiei chimice, concluzii).

Solicită elevilor stabilirea concluziilor cu privire la reactivitatea diferită a metalelor.

Confruntă soluţiile propuse la nivelul clasei şi sistematizează selectiv răspunsurile corecte ale elevilor.

Îndrumă activitatea practică, formează deprinderi corecte de lucru, dirijează observaţiile elevilor.

Ca urmare a observaţiilor făcute elevii sunt solicitaţi să aşeze metale întâlnite în reacţiile chimice in ordinea descrescătoare a reactivităţii, completând spaţiile libere:

Comentează la nivelul clasei rezultatele obţinute. Notează ecuaţiile reacţiilor chimice pe tablă. Analizează comparativ lucrările efectuate de elevi,

cauza unor experimente nereuşite. Întăreşte şi completează răspunsurile elevilor.

cu observaţii,ecuaţii, concluzii. După îndeplinirea sarcinilor de

lucru, din fiecare grup de experţi, elevii specializaţi fiecare într-o anumită parte a lecţiei, revin în grupurile iniţiale şi predau colegilor lor partea pregătită (cu ceilalţi experţi ).

Ascultă indicaţiile profesorului. Notează în fişa de lucru

observaţiile , ecuaţiile reacţiilor chimice şi concluziile

Sunt atenţi la explicaţiile profesorului

Completează tabelul pentru activităţi experimentale.

Corectează ecuaţiile chimice prin confruntarea cu cele scrise la tablă.

Notează în caiete concluziile. Răspund la întrebările

profesorului.

Mozaicul

5. Obţinerea performanţei (asigurarea feed-back-

4 min. Solicită elevilor rezolvarea următoarelor sarcini:Completaţi spaţiile punctate din ecuaţiile chimice de mai jos cu substanţele corespunzătoare:

H2SO4 + Mg = …..

Rezolvă exerciţiile propuse de profesor

Problematizarea

4

Page 5: Proiect Didactic Dinga Cornelia

Formarea continua a profesorilor de Chimie in societatea cunoasteriiPOSDRU/87/1.3/S/62517

ETAPA TIMPACTIVITATEA DESFĂŞURATĂ DE: METODA DE

ACTIVITATEPROFESOR ELEVului) …………………………………

Cu + H2O = ………………………………………. Al + …….…… = AlCl3 + …………………….Stabiliţi coeficienţii şi precizaţi tipul reacţiilor chimice.Menţionaţi dacă vreo reacţie nu este posibilă. Precizează timpul de lucru şi supraveghează

activitatea elevilor. Notarea elevilor şi comunicarea notelor.

6. Asigurarea retenţiei

1 min. Temă pentru acasă: Manual: ex.1 pag 32 manual (Sanda Fătu).

Notează tema pentru acasă

APLICAŢIE PRACTICĂ: UTILIZAREA METODEI MOZAIC PENTRU “DESCOPERIREA”SERIEI ACTIVITĂŢII METALELOR

Clasa se va împărţii în 5 grupuri iniţiale de câte 5 elevi, fiecărui elev din grup atribuindu-se câte un număr de la 1 la 5. 1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

Grupul iniţial A Grupul iniţial B Grupul iniţial C Grupul iniţial D Grup iniţial E

Fiecare elev va primi câte o fişă de învăţare numerotată de la 1 la 5 care va conţine o activitate experimentală.Urmează regruparea elevilor, în funcţie de numărul fişei primite, în grupuri de experţi: toţi elevii care au numărul 1 vor forma un grup, cei cu numărul 2 vor forma alt grup s.a.m.d.

5

Page 6: Proiect Didactic Dinga Cornelia

Formarea continua a profesorilor de Chimie in societatea cunoasteriiPOSDRU/87/1.3/S/62517

1 1 1 1 1 2 2 2 2 2 3 3 3 3 3 4 4 4 4 4 5 5 5 5 5Grup experţi 1 Grup experţi 2 Grup experţi 3 Grup experţi 4 Grup experţi 5

FIŞA DE ACTIVITATE EXPERIMENTALĂ NR. 1NR.CRT

ACTIVITATEA EXPERIMENTALĂ

SUBSTANŢE SI USTENSILE

MODUL DE LUCRU OBSERVAŢII ŞI CONCLUZII

ECUAŢIILE REACŢIILOR CHIMICE

1. Reactivitatea metalelor faţă de apă

Metale:sodiu,magneziuAluminiu,apa,fenolftaleinăEprubete,spirtieră,cristalizor,pâlnie.

In cristalizor introduceţi apa,apoi cateva picături de fenolftaleină.Acoperiţi cu pâlnia şi introduceţi o bucăţică de sodiu. Similar procedaţi cu magneziul şi aluminiul.Este nevoie de încălzire?Notaţi observaţiile.

FIŞA DE ACTIVITATE EXPERIMENTALĂ NR. 2NR.CRT

ACTIVITATEA EXPERIMENTALĂ

SUBSTANŢE SI USTENSILE

MODUL DE LUCRU OBSERVAŢII ŞI CONCLUZII

ECUAŢIILE REACŢIILOR CHIMICE

2. Reacţia metalelor cu acizii

Metale:zinc,cupru eprubete

În două eprubete intrduceţi câte o granulă din cele două

6

Page 7: Proiect Didactic Dinga Cornelia

Formarea continua a profesorilor de Chimie in societatea cunoasteriiPOSDRU/87/1.3/S/62517

Soluţie acid clorhidric

metale,apoi 2 ml de acid clorhidric.Ce observaţi?

FIŞA DE ACTIVITATE EXPERIMENTALĂ NR. 3NR.CRT

ACTIVITATEA EXPERIMENTALĂ

SUBSTANŢE SI USTENSILE

MODUL DE LUCRU OBSERVAŢII ŞI CONCLUZII

ECUAŢIILE REACŢIILOR CHIMICE

3. Reacţia metalelor cu sărurile

Metale :ferSoluţie :sulfat de cupru,azotat de zinc

Studiaţi -reacţia cuiului de fer cu sulfatul de cupru si cu azotat de zincCe observaţi?

FIŞA DE ACTIVITATE EXPERIMENTALĂ NR. 4NR.CRT

ACTIVITATEA EXPERIMENTALĂ

SUBSTANŢE SI USTENSILE

MODUL DE LUCRU OBSERVAŢII ŞI CONCLUZII

ECUAŢIILE REACŢIILOR CHIMICE

4. Reacţia metalelor cu sărurile

Metale :fer,cupruSoluţie : azotat de argint

Studiaţi -reacţia cuiului de fer şi a sârmei de cupru cu azotat de argint Ce observaţi?

7

Page 8: Proiect Didactic Dinga Cornelia

Formarea continua a profesorilor de Chimie in societatea cunoasteriiPOSDRU/87/1.3/S/62517

FIŞA DE ACTIVITATE EXPERIMENTALĂ NR. 5 NR.CRT

ACTIVITATEA EXPERIMENTALĂ

SUBSTANŢE SI USTENSILE

MODUL DE LUCRU OBSERVAŢII ŞI CONCLUZII

ECUAŢIILE REACŢIILOR CHIMICE

5. Reacţia metalelor cu sărurile

Metale :zincSoluţii :sulfat de cupru,azotat de argint

Studiaţi -reacţia zincului cu azotat de argint şi cu sulfatul de cupruCe observaţi?

ORDINEA DESCOPERITĂ ÎN URMA EXPERIMENTELOR: Na ,Mg,Al,Zn,Fe,Cu,Ag

Li K Ba Ca Mn Cr Ni Sn Pb H Hg Pt Au

8