4
Proiect de lectie Data: 09.05.2014 Propunator: Andronache Mihai Alexandru Clasa: a VI-a Disciplina: Matematica Tema lectiei: C.m.m.d.c. si c.m.m.m.c. Numere prime intre ele. Teorema lui Gauss. Durata: 45 min Obiectivele de referinta: recunoasterea, utilizarea elementelor din teoria multimilor la determinarea c.m.m.d.c. si c.m.m.m.c Obiective operationale: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili: O1: sa determine c.m.m.d.c. O2: sa determine c.m.m.m.c. O3: sa foloseasca simbolica din teoria multimilor O4: sa determine daca doua numere sunt prime intre ele Tehnologii didactice: 1. Metode de invatamant, procedee si tehnici didactice: 1.1. Conversatia, dialogul 1.2. Problematizarea 1.3. Algoritmizarea 1.4. Lucrul cu manualul si cu fisele 1.5. Acordarea ajutorului in stimularea activitatii 2. Materiale didactice: 2.1. Manualul 2.2. Fise

Proiect de Lectie

Embed Size (px)

Citation preview

Proiect de lectie

Data: 09.05.2014Propunator: Andronache Mihai AlexandruClasa: a VI-aDisciplina: MatematicaTema lectiei: C.m.m.d.c. si c.m.m.m.c. Numere prime intre ele. Teorema lui Gauss. Durata: 45 minObiectivele de referinta: recunoasterea, utilizarea elementelor din teoria multimilor la determinarea c.m.m.d.c. si c.m.m.m.cObiective operationale: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:O1: sa determine c.m.m.d.c.O2: sa determine c.m.m.m.c.O3: sa foloseasca simbolica din teoria multimilorO4: sa determine daca doua numere sunt prime intre eleTehnologii didactice:1. Metode de invatamant, procedee si tehnici didactice:1.1. Conversatia, dialogul1.2. Problematizarea1.3. Algoritmizarea1.4. Lucrul cu manualul si cu fisele1.5. Acordarea ajutorului in stimularea activitatii2. Materiale didactice:2.1. Manualul2.2. Fise

Desfasurarea lectieiEvenimente InstructionaleTimpulActivitatea profesoruluiForma de lucruActivitatea elevuluiMetode de evaluare

Moment organizatoric5 minProfesorul face prezenta elevilor.De asemenea el asigura conditiile optime desfasurarii lectiei.FrontalaElevul de service raporteaza absentii. Elevii isi pregatesc materialele necesare desfasurarii lectiei

Enumerarea obiectivelor5 minStabilirea obiectivelor: -ce am studiat la lectia precedenta? Profesorul verifica tema si rezolva eventualeleneclaritati.FrontalaElevii scriu in caiete obiectivele lectiei.Apreciez capacitatea elevului de a folosi corect limbajul de expunere

Reactualizarea cunostintelor necesare desfasurarii lectiei6 minPropun elevilor urmatoarele intrebari:-Numiti 3 numere prime pare-Numiti 3 numere compuse parefrontalaElevii raspund oral la intrebarile propuseApreciez capacitatea elevilor de a gandi logic

Anuntarea temei3 minProfesorul anunta titlul si il scrie pe tableFrontalaElevii noteaza in caiete titlul lectiei si asculta

Transmiterea noului continut in paralel cu fixarea cunostiintelor25 minProfesorul enunta si scrie pe table definitiile. Imediat dupa enuntarea unei definitii, profesorul da un exemplu la tabla. Dupa aceste exemple, urmeaza un set de exercitii, ce se regasesc pe fisa de lucru, ce va fi inmanata tuturor elevilor. Rezolvarile exercitiilor se vor face la tabla de cate un elev numit.FrontalElevii numiti sau cei care se anunta vor rezolva exercitiile de pe tabla, in timp ce ceilalti elevi vor lucra individual pe caiete, pentru a compara rezultatele.Apreciez cat de mult au inteles elevii la sfarsitul lectiei, si ce nelamuriri mai pot exista.

Incheierea lectiei6 minProfesorul anunta tema pentru acasa si explica acolo unde este nevoieFrontalElevii isi noteaza tema pentru acasa, precum si explicatiile date de profesor.