Upload
laura-alina
View
33
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
Unitatea şcolară: Colegiul National I. L. Caragiale
Localitatea: București
Data: 06.VI.2013 Profesor: Călin Laura Alina
Proiect didactic
Disciplina : Economie
Aria curriculară: Om şi societate”
Clasa: a XI-a F
Unitatea de învăţare: Economie deschisă
Tema lecţiei: Locul României în Uniunea Europeană
Subiectul lecției: Costurile și avantajele integrării României în UE.
Tipul lecţiei: mixtă
Durata: 50 min
Locul de desfăşurare: Clasă
Mijloace de învăţare:
surse formale:
- European Economic Forecast, Autumn 2012 http://ec.europa.eu/economy_finance/eu/forecasts/2012_autumn/ro.html
- Institutul naţional de statistică, Ocupare şi şomaj în 2011, Rezultate principale, Comunicat presănr. 89/2012 of April 17th, 2012, p. 6
- Eurostat
fişă de lucru;
imagini in format electronic
manual
Metode şi procedee didactice:
-conversaţia euristică, expunerea, problematizarea, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia
Material didactic: Manual , fişă de evaluare, texte, videoproiector
Bibliografie:
1. Ec. Adriana Richiter, Prof. Dr. Cristina Antoaneta Ciungu ECONOMIE SINTEZE. TESTE.
REZOLVĂRI, Editura SITECH Craiova, 20112. Ilie Gavrila, Paul Tănase Ghiță, Economie, clasa a XI – a, Editura Tribuna Economica,
București, 2006
Scopul lecţiei:
-informativ: înţelegerea şi folosirea datelor statistice si economice pentru a identifica locul
României in Uniunea Europeană
-formativ: să înţeleagă şi să utilizeze adecvat limbajul economic;
Competenţe generale:
- Utilizarea corectă şi adecvată a termenilor economici și înțelegerea contextului actual al
României privind sectoarele de activitate.
Competenţe specifice:
La sfârşitul activităţii didactice elevii vor fi capabili sa :
1. Să îşi însuşească corect noii termeni prezentaţi;
2. Să își însușească un limbaj specific disciplinei
3. Să înțeleagă avantajele și costurile ce derivă din integrarea României în Uniunea
Europeană
4. Să identifice locul României în raport cu Uniunea Europeană
Desfăşurarea lecţiei
1.Moment organizatoric:
-Se pregăteşte clasa şi materialul didactic pentru buna desfăşurarea a lecţiei;
-Se notează absenţele.
2.Captarea atenţiei:
-Se face prin realizarea unei scheme de tip ciorchine, folosind cunostintele dobandite anterior pe parcursul unitatii de invatare cu tema Integrare Economică
Scop: fiecare elev scrie o noţiune ce se referă la termenul propus
- au loc discuţii pe baza materialului rezultat între elev-profesor
- au loc dezbateri pe baza cunoștințelor acumulate între elev-elev
Metode: Discursul, conversaţia, dezbatere, explicaţia, exerciţiul, tema.
3. Reactualizarea cunoştiinţelor anterioare
-Se face prin enunţarea a câteva întrebări din tema: Uniunea Europeană”:
a) Când s-a constituit Uniunea Europeană?
b) Care sunt țările membre a Uniunii Europene?
c) Ce efecte colaterale determină integrarea economică?
Metode: exerciţiu, problematizarea
4. Anunţarea titlului şi a competenţelor lecţiei
- Se prezintă competenţele care vor fi urmărite pe parcursul noului conţinut instructiv-educativ;
- Se enunţă noua temă şi se scrie titlul pe tablă.
Metode: Definiție, conversaţia și expunerea.
5. Evaluarea performanței
- Se realizează o evaluare pe baza unei fișe la care elevii trebuie să răspundă scurt la
următoarele cerințe:
1. Menționați 3 avantaje ale integrării României în Uniunea Europeană?
2. Precizati câte tipuri de costuri sunt alocate integrarii României În UE?
3. Precizați din ce perspective se analizează locul României în UE?
- Se fac aprecieri globale si individuale
- Se notează elevii
Metode: Conversația, explicația, exercițiul
SCHEMA LECȚIEI
1. Avantajele generale ale integrării României în UE
a) crestere economica,
b) cresterea investitiilor starine directe,
c) protectie sporita a consumatorilor,
d) cresterea economiilor si investitiilor populatiei,
e) micsorarea fiscalitatii prin politici de impozitare mai relaxate,
f) extinderea pietelor de capital
2. Costurile aderării, pe care romanii le vor suporta, sunt de trei tipuri:
costuri publice (care vor fi acoperite din bugetul de stat),
costuri private (ce vor fi suportate de societăţile comerciale)
costuri individuale (ce vor fi plătite de fiecare cetăţean român pentru reforma sistemului
de pensii, pentru, chiar si generala, a valorii acestora, insa pentru cele individuale este
imposibil de făcut o apreciere
3. Situatia actuala Romaniei in Raport cu Uniunea Europeana
Perspectivele de analiză pentru a determina locul României în UE sunt:
a) Ocuparea forţei de muncă
b) Productivitatea muncii
c) Antreprenoriat şi forme flexibile de ocupare a forţei de muncă
d) Economia la negru
e) Şomajul
FIȘĂ INDIVIDUALĂ DE LUCRU
1. Precizați 2 consecințe economice în cazul neaderării României la UE si consecințe
în cazul aderării conform paralelei prezentată la clasă.
- In cazul neaderarii
a)
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
b)
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
- In cazul neaderării
a)………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
b)………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
2. Pe baza tabelelor de mai jos precizati:
a) Care sunt ratele de ocupare a forţei de muncă* pentru populaţia cu vârsta 20 - 64 de
ani pentru anii 2009 – 2011
b) Care este procentajul de angajați cu contracte temporare în EU27 și România
pentru anii 2009 – 2011
c) Care este rata șomajului pe sexe pentru anii 2007-2011?
Tabelul nr. 1
Ratele de ocupare a forţei de muncă* pentru populaţia cu vârsta 20 - 64 de ani – medii
anuale în %10 2007-2011d)
Populaţia totală (20-64 ani)
2007 2008 2009 2010 2011
UE 27 69.9 70.3 69.0 68.6 68.6
România 64.4 64.4 63.5 63.3 62.8
Rate ocupare femei (20-64 ani)
UE 27 62.1 62.8 62.3 62.1 62.3
România 57.9 57.3 56.3 55.9 55.7
Rate ocupare bărbaţi (20-64 ani)UE 27 77.8 77.9 75.8 75.1 75.0
România 71.0 71.6 70.7 70.8 69.9
Tabelul nr. 2
Procentajul de angajaţi cu contracte temporare în EU 27 şi în România din2007 până în 2011
28
2007 2008 2009 2010 2011
EU28 14,6 14,2 13,6 14,0 14,1
Romania 1,6 1,3 1,0 1,1 1,5
Tabelul 3: Rata şomajului – media anuală pe sexe în %36 2007-2011
Rată şomaj total
2007 2008 2009 2010 2011
EU 27 7,2 7,1 9,0 9,7 9,7
Romania 6,4 5,8 6,9 7,3 7,4
Rată şomaj bărbaţi
EU 27 6,6 6,7 9,1 9,7 9,6
Romania 7,2 6,7 7,7 7,9 7,9
Rată şomaj femei
EU 27 7,9 7,6 8,9 9,6 9,8
Romania 5,4 4,7 5,8 6,5 6,8
FIȘĂ DE EVALUARE PE GRUPE
1. Menționați 3 avantaje ale integrării României în UE
2. Precizați care sunt cele 3 tipuri de costuri aferente integrării României în Uniunea
Europeană
3. Numiți care sunt criteriile de analiză privind locul României în Uniunea Europeană.
1. Menționați 3 avantaje ale integrării României în UE
2. Precizați care sunt cele 3 tipuri de costuri aferente integrării României în Uniunea
Europeană
3. Numiți care sunt criteriile de analiză privind locul României în Uniunea Europeană.
1. Menționați 3 avantaje ale integrării României în UE
2. Precizați care sunt cele 3 tipuri de costuri aferente integrării României în Uniunea
Europeană
3. Numiți care sunt criteriile de analiză privind locul României în Uniunea Europeană.
1. Menționați 3 avantaje ale integrării României în UE
2. Precizați care sunt cele 3 tipuri de costuri aferente integrării României în Uniunea
Europeană
3. Numiți care sunt criteriile de analiză privind locul României în Uniunea Europeană