6
PENDEKATAN CLOSED ENDED RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI TINGKATAN 3 Tarikh : 1/5/2015 Hari : Jumaat Waktu : 2 waktu Masa : 1 jam 20 minit Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Tingkatan : 3 Berjaya Bilangan : 30 0rang Bidang Pelajar : Komunikasi Visual Unit Pembelajaran : pembungkusan Tajuk / Tema : pembungkusan makanan ringan Pengetahuan sedia ada : Murid telah melakar idea untuk pembungkusan kotak kadbod makanan ringan pada minggu sudah. Murid telah melihat contoh-contoh arca yang ada disekeliling mereka. Murid telah mengetahui sejarah, jenis dan fungsi pembungkusan. Hasil pembelajaran : Di akhir pembelajaran pelajar dapat : 1. Kognitif - menterjemahkan lakaran kepada teknik lipatan untuk menghasilkan sebuah kotak pembungkusan makanan ringan menggunakan kadbod. 2. Psikomotor - mahir membuat lipatan pada kadbod untuk menghasilkan kotak pembungkusan makan ringan.

pembungkusan rph 3

Embed Size (px)

DESCRIPTION

nn

Citation preview

Page 1: pembungkusan rph 3

PENDEKATAN CLOSED ENDED

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI TINGKATAN 3

Tarikh : 1/5/2015

Hari : Jumaat

Waktu : 2 waktu

Masa : 1 jam 20 minit

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Tingkatan : 3 Berjaya

Bilangan : 30 0rang

Bidang Pelajar : Komunikasi Visual

Unit Pembelajaran : pembungkusan

Tajuk / Tema : pembungkusan makanan ringan

Pengetahuan sedia ada :

Murid telah melakar idea untuk pembungkusan kotak kadbod makanan ringan pada minggu sudah.

Murid telah melihat contoh-contoh arca yang ada disekeliling mereka. Murid telah mengetahui sejarah, jenis dan fungsi pembungkusan.

Hasil pembelajaran :

Di akhir pembelajaran pelajar dapat :

1. Kognitif - menterjemahkan lakaran kepada teknik lipatan untuk menghasilkan sebuah kotak pembungkusan makanan ringan menggunakan kadbod.

2. Psikomotor - mahir membuat lipatan pada kadbod untuk menghasilkan kotak pembungkusan makan ringan.

3. Afektif - menghasilkan kotak pembungkusan makan ringan menggunakan kad bod dengan teknik lipatan dengan cermat, dan kemas.

Penggabungjalinan Kemahiran :

Membuat ukuran yang tepat Menggunakan alatan seperti pisau atau gunting.

KBKK :

Page 2: pembungkusan rph 3

Menjana idea Membuat gambaran mental Menilai

Nilai :

Cermat dan kemas.

Alat dan bahan :

Gunting, Pembaris, pisau dan cutting mat

Prosedur Pengajaran

Langkah / masa

Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

catatan

Set Induksi5 minit

Tayangan slide contoh-contoh kotak pembungkusan menggunakan teknik lipatan daripada bahan kadbod

Contoh lakaran pada minggu lepas

Contoh kotak pembungkusan 1

Contoh kotak pembungkusan 2

Guru mempamerkan slide gambar-gambar pembungkusan menggunakan teknik lipatan

Guru meminta murid mengeluarkan lakaran kotak pembungkusan makanan ringan minggu lepas.

Contoh gambar Slide

Page 3: pembungkusan rph 3

Contoh lakaran kotak pembungkusan makanan ringan minggu lepas.

Langkah 1Alat dan bahan dan demonstrasi30 minit

Aras 1

Memperkenalkan alat dan bahan.

Demontrasi penghasilan kotak pembungkusan dengan cara lipatan

Teknik lipatan Langkah keselamatan

Langkah 1 memotong lakaran

Langkah 2 cara melipat

Guru menunjukkan alat dan bahan yang digunakan untuk membuat kotak pembungkusan.

Guru menerangkan sifat-sifat bahan.

Guru menerangkan langkah-langkah keselamatan dalam mengunakan alat untuk membuat kotak pembungkusan.

Guru menunjukan demontrasi penghasilan kotak pembungkusan.

Guru menerangkan cara memotong kadbod mengikut lakaran.

Selepas itu, Guru menerangakan cara lipatan kotak.

Pisau Gunting Pembaris Cutting mat

Page 4: pembungkusan rph 3

Langkah 3 kotak pembungkusan yang telah siap di lipat

Langkah 2Proses pemotongan dan melipat35 minit

Aras 2 Menghasilkan kotak

pembungkusan makanan ringan dengan alat dan bahan yang disediakan.

Menghasilkan kotak pembungkusan dengan cara melipat.

Guru memberi arahan kepada murid untuk menghasilkan kotak pembungkusan menggunakan teknik lipatan

Berpandukan lakaran yang dilukis oleh murid.

Murid mula memotong secara berperingkat lakaran.

Murid mula melipat kadbod.

Guru memantau muridsemasa penghasilan.

Murid menggunakan gunting dan pisau.

Page 5: pembungkusan rph 3

Langkah 3apresiasi10 minit

Kritikan karya Penilaian

Guru memanggil 4 orang murid untuk menunjukan hasil karya mereka.

Guru meminta murid menerangkan dan bercerita berkenaan hasil karya.

Guru menambaiki penerangan murid.

Guru membuat rumusan tentang pembungkusan.

kotak pembungkusan menggunakan teknik lipatan daripada bahan kadbod

Pembungkusan

Penutup5 minit Kognitif / kemahiran

Aspek sosial

Rumusan pelajaran pada pencampaian hasil pelajaran.

Pandangan murid tentang pelajaran hari ini.

Guru membuat kesimpulan tentang keseluruhan pembelajaran.