Upload
laviniav
View
636
Download
13
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Numeralul lectie sustinuta la inspectia finala pentru obtinerea gradului I
Citation preview
1.
coala Gimnaziala Dimitrie Ghica Comneti, judeul Bacu
PROIECT DIDACTIC
Profesor: Vrreanu Teofana Lavinia Disciplina: Limba si literatura roman Clasa: a VII-a
Data: 13 martie 2014
Subiectul leciei: Numeralul Tipul leciei: de consolidare i sistematizare a cunotinelor nsuite de elevi.
Competene generale: Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat; Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare , cu scopuri diverse; Competene specifice:
2. 3. - alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical; 3. 4. - sesizarea corectitudinii utilizrii categoriilor gramaticale nvate.
Obiectivele operaionale:
A. Cognitive:
Pe parcursul i la sfritul leciei, elevii vor ti:
OC1: de identificare
OC1. 1 s recunoasc numeralele din textele date;
OC1. 2s identifice tipurile de numerale n contextele date;
Nivel minimal: numirea numeralelor;
Nivel mediu: identificarea numeralelor i precizarea felului celor nvate;
Nivel maximal: indicarea unui argument care s demonstreze felul numeralelor identificate.
OC2: de analiz/descriere
OC2. 1. s deosebeasc diferitele tipuri de numerale;
OC2. 2. s analizeze sintactic i morfologic numeralele din contextele date.
2.
Nivel minimal: deosebirea numeralelor;
Nivel mediu: identificarea formelor flexionare ale numeralelor;
Nivel maximal: analiza morfosintactic a numeralelor identificate.
OC3: de creaie
OC3. 1. s creeze enunuri n care s includ numeralul, respectnd anumite cerine;
OC3. 2. s indice diferite valori stilistice pe care le pot avea numeralelor.
Nivel minimal: realizarea de enunuri respectnd acordul numeralelor cu substantivul;
Nivel mediu: s alctuiasc enunuri n care numeralele s ndeplineasc funciile nvate (subiect, atribut, nume predicativ,
complement necircumstanial/circumstanial, etc.).
Nivel maximal: s construiasc enunuri n care numeralul are diferite valori.
B. Afective: Elevii:
OA1. (+): vor aprecia rolul numeralului n comunicare; OA2. (): vor lua atitudine fa de nclcarea normelor de exprimare oral i scris.
C. Motrice Pe parcursul leciei , elevii vor deveni capabili: OM1. (+): s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes vizat de profesori; OM2. (): s-i reprime tendina de a practica micri inutile n timpul leciei.
RESURSE:
A. BIBLIOGRAFICE
A. 1. OFICIALE: Curriculum Naional , Programele colare pentru clasele a V-a a VIII-a, Aria curricular , Limba i
comunicare , Bucureti, 2005, . 18-22
A. 2. METODICE: Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Iai, Editura Polirom, 1999,
24-66, 67-85
A. 3. DIDACTICE:
3.
Crian, Alexandru; Dobra, Sofia, Smihaian, Florentina, Manual pentru clasa a VII-a, Bucureti, Editura Humanitas, 2005, . 136-141
A. 4. TIINIFICE Andrei, M.; Ghi. I Limba Romn, Bucureti, Editura Corint, 1996, . 53-57,
Dnil, IoanLimba romnalgoritmii analizei gramaticale, Bacu, Editura Egal, 2001, . 25-31.
B. METODOLOGICE: a) METODE I PROCEDEE: spargerea gheii, analiza gramatical (sintactic i morfologic), gndii lucrai n perechi -
comunicai, jocul didactic, exerciiul, conversaia catehetic, expunerea, munca independent. b) MIJLOACE DE NVMNT: caietele elevilor, manual, fie de lucru, fie de evaluare, cutiua cu surprize,
dicionare explicative. c) FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
C. TEMPORALE: 50 de minute
Locul leciei n modul: a IV-a (din 4)- Unitatea de nvare 4:
Lecia I: Numeralul (actualizare); Lecia a II-a: Numeralul. Funcii sintactice;
Lecia a III-a: Alte tipuri de numerale (numeralul distributiv, numeralul multiplicativ, numeralul adverbial);
Lecia a IV-a: Numeralul - sistematizarea i consolidarea cunotinelor.
D. UMANE: Colectivul este format din 29 de elevi, de 13-14 ani din care:
Nivel minimal: 7 elevi
Nivel mediu: 15 elevi
Nivel maximal: 7 elevi
4.
SUPORT INFORMATIV
NUMERALUL
Numeralul este partea de vorbire flexibil care exprim numrul, determinarea numeric a obiectelor, ordinea obiectelor prin numrare.
Numeralul este de dou feluri:
1) Numeral cardinal ( arat numrul strict al obiectelor) ; 2)Numeral ordinal ( arat ordinea prin numrare a obiectelor);
Numeralul cardinal propriu-zis
-este de dou feluri:
a) simplu ex. doi, trei , zece etc.
b) compus ex. unsprezece , treizeci i patru etc.
Numeralul colectiv
Numeralul colectiv exprim nsoirea: amndoi , ambii , tustrei, cteitrei , tuspatru.
Numeralul adverbial
Numeralul adverbial exprim repetarea unei aciuni: o dat , de dou ori etc.
Numeralul distributiv
Numeralul distributiv exprim repartizarea ( gruparea) obiectelor: cte doi , cte ase etc.
Numeralul multiplicativ
Arat n ce proporie crete o cantitate: ntreit, nzecit , nsutit.
Numeralele pot avea valoare substantival, adjectival sau adverbial. Dac au valoare substantival ndeplinesc funcii specifice substantivului. Dac au valoare
adjectival, ndeplinesc funcia de atribut adjectival, iar daca au valoare adverbial ndeplinesc funcia de complement circumstanial.
5.
SCENARIUL DIDACTIC
Nr
Cr
t
Evenimentele
Leciei / Timpul
Obiective Activitatea profesorului Activitatea
elevilor
Metode i procedee
Mijloace de
nvmnt Forme de
organizare Evaluare
1. Captarea
ateniei (1 minut)
OM1.
OA1.
Momentul de captare a ateniei se va realiza sub forma unui joc care
const n rezolvarea unui rebus(Anexa 1).
Rezolv rebusul propus,
rspunznd cerinelor formulate
Spargerea gheii
Frontal
Individual
Frontal
Chestio-
narea
orala
2. Enunarea temei i a obiective-lor
(2 minute)
OM1.
Anun tema leciei pe care o voi discuta n aceast or: Numeralul. Prezint obiectivele leciei care sunt special formulate pentru elevi.
Expunerea
Conversaia Flip-chart Frontal Obser-
varea
sistema-
tic a elevului
3. Actualizarea
cunotinelor nvate anterior
(2+3 minute)
OC1. 2
Verific tema pentru acas, apoi elevii vor extrage biletele i vor rspunde la urmtoarele ntrebri: 1) Ce este numeralul?
2) Cum putem clasifica numeralul?
3) Precizeaz tipul numeralului din
Elevii rspund pe
Jocul
didactic
Coul cu bilete explicaia conversaia
Frontal
Analiza
rspun-surilor
elevilor
6.
OC2. 1
OC2. 2
OM. 1
enunurile: Trei m in, trei m poart, cinci m duc de m adap. (Ghicitoare); A treia zi, joi, fu din nou vreme bun, dei cam rcoroas. (I. Groan) 4) Indic valorile morfologice ale numeralelor din enunurile: Toi patru au venit mai devreme. I-am
chemat pe rnd pe cei patru. A rezolvat de dou ori mai repede dect prietenul su. A ctigat ndoit. Efortul ndoit d roade. 5) Ofer trei exemple de numerale diferite pe care s le integrezi in enunuri. 6) Indic numrul, genul, i cazul pentru numeralele din enunurile: Al treilea tablou prezentat la
licitaie aparinea unui pictor necunoscut. M ntlnisem cu amndou cu dou zile in urm. Problema ambilor elevi va fi
discutat in consiliul profesoral 7) Numete alte valori morfologice pe care le poate avea numeralul.
8) D exemplu de numerale care pot avea astfel de valori.
9) Precizeaz funcia sintactic pe care o are numeralul n enunul: Cu noi se fac zece. (M. Sadoveanu)
10) Precizeaz alte funcii sintactice pe care le pot avea numeralele.
rnd la ntrebri
Explicaia Conversa-
ia Jocul
didactic
Chestio-
nare oral
7.
4. Prezentarea
coninutului nvrii (2 minute)
OM. 1
OA. 1
Profesorul detaliaz obiectivele i propune elevilor planul de lucru rezultat din detalierea
acestora:
Elevii primesc cte o fi cu exerciii pe care le vor lucra att oral, ct i n scris (Anexa 2).
Li se prezint elevilor resursele
(bibliografice, metodice) i se
face prezena.
Elevii vor lucra
exerciiile individual, frontal sau n perechi
Exerciiul
Fie de lucru Caietele
elevilor
Pe grupe,
individual
Obser-
varea
com-
porta-
mentelor
elevilor
5.
Dirijarea
nvrii (15 minute)
OC1. 1
OM1
OC1. 1
OC1. 2
OC2. 1
Ex. 1.
Subliniai numeralele din textele urmtoare: a) ,,Amndoi i-au adus pe cei doi prizonieri, al treilea
rmnnd cu cte o puc n mn pentru a-i trezi pe cei patru. Atenia i era ndoit pentru tuspatru i avea doar o ans de a nu grei, la nevoie, inta de dou ori. BParc era btut cu lopata de pere multe ce avea, dar credei c cei doi au avut parte s guste vreuna? Nu, cci prul cel copt s-a nlat de o mie de ori de cum era, de-i ajunseser crengile ncrcate n nourii albicioi. Cte un cltor ncerca s prind poamele ademenitoare. Elevii, mprii n patru grupe, vor rezolva urmtoarele cerine: Grupa 1: Identificai n textele
Elevii citesc textele
i rezolv cerinele.
Exerciiul
Exerciiul
Fie de lucru
Tabla
Frontal
Analiza
rspun-surilor
elevilor
8.
OC2. 2
OC1. 2
OC3. 1
de mai sus numeralele.
Grupa 2: Notai din textele date valoarea morfologic a numeralelor.
Grupa 3: Aplic, n enunuri: - Numeral cardinal compus, gen feminin, caz
nominativ;
- Numeral ordinal, gen masculin, caz acuzativ;
- Numeral cardinal simplu (uneia), gen feminin, caz dativ.
Grupa 4: Argumenteaz modul de scriere a numeralelor
urmtoare i grupeaz-le dup felul lor: al treilea, a asea, doisprezece, patruzeci i nou. Ex. 2.
Analizeaz morfosintactic numerale din enunurile de la punctul a.
Ex. 3
Precizai numrul, genul i cazul pentru numeralele din
textul de la punctul b.
Ex. 4 Alege, prin ncercuire, forma corect a numeralelor de mai jos; ase / ease Patrusprezece / paisprezece /
paipe aptisprezece / aptesprezece Optsprezece / optusprezece /
optisprezece
Amndorora / amndurora asesprezece /aisprezece
Elevii vor realiza
cerinele exerciiilor
Problema-
tizarea
Analiza
gramatical
Exerciiul
Caietele
Fie de lucru
Tabla
Portofoliu
Pe grupe
Frontal
Individual
9.
Omie / o mie
Treizeciidoi / treizeci i doi Cincizeci i cinci / cinzeci i cinci.
6. Obinerea performanelor (8 minute)
OC3. 1
OM1
OA2
Elevii vor rezolva exerciiile din fia de lucru dat (Anexa 3).
Ex. 5
Construii enunuri n care s existe:
Grupa 1: complement direct
expr. prin numeral cardinal cu
val. substantival Grupa 2: complement indirect
expr. prin numeral colectiv cu
val. subst., in D
Grupa 3: nume predicativ,
expr. prin numeral ordinal cu
val. subst., in Ac.
Grupa 4: Compl. circ. de mod,
expr. prin numeral adverbial.
Elevii rezolv cerinele n colaborare, apoi le
comunic profesorului.
Exerciiul
Exerciiul creativ
Fie de lucru
Fie de lucru
Pe grupe
Pe grupe
Analiza
rspun-surilor
elevilor
Analiza
raspun-
surilor
7. Feedbackul
(3 minute)
OM2
OA1
OC3. 2
Li se cere elevilor s precizeze valorile stilistice pe care le au
numeralele n enunurile: Am vzut o marf a-ntia. i una-dou la pupz Vorbea n doi peri. Ar fi fcut pe dracu-n patru s reueasc. Sumanul su este din ln sut la sut. - Fii cu ochii n patru! Pot s citesc i de o mie de ori, tot nu pricep.
- nti i-nti s-mi spui
Elevii vor pricepe
valoarea stilistice ale
numeralului:
calitatea obiectelor,
ideea de mulime nedeterminat, absolutului
precedenei, posibiliti combinatorii(
locuiuni de diferite tipuri)
Exerciiul Fie de lucru Frontal Analiza rspun-surilor
elevilor
10.
unde ai fost!
8. Evaluarea
performanei (1+9 minute)
OC1. 1
OC3. 1
OA1
OA2
OM2
Li se cere elevilor s rezolve exerciiile propuse n fia de evaluare (Anexa 4).
Elevii vor ndeplini sarcina de lucru
Exerciiul Fi de evaluare Frontal Evaluare final
9. Retenia (1 minut)
OC1. 2
OC2. 1
OM1
Se face o recapitulare oral, sintetic, a tuturor informaiilor consolidate n lecie.
Elevii rspund la ntrebri
Munca
indepen-
dent
Frontal
10. Transferul
(3 minute)
OC2. 2
OA1.
OM1.
A. Intern
A1. Retroactiv
Elevii vor avea de rezolvat ca
tem ex. I de la pag. 81, din Caietul inteligent. A2. Proiectiv
Elevii vor avea de alctuit o reet de 6-8 rnduri n care s foloseasc trei numerale cardinale, dou numerale ordinale, un numeral
multiplicativ, un numeral
distributiv, dou numerale fracionare, trei numerale adverbiale ntr-o enumeraie i o locuiune adjectival care s conin un numeral. B. Extern
Elevii sunt ndrumai s identifice i n alte texte diferite tipuri de numerale i s gseasc valorile lor stilistice
Elevii i noteaz tema pentru acas.
Expunerea Frontal
11.
Axa leciei
C E A P D O F E R T
OM1 OM1 OC1. 2 OM1 OC1. 1 OC3. 1 OC3. 2 OC1. 1 OC1. 2
OC2. 2
OA1 OC2. 1 OA1 OC1. 2 OM1 OA1 OC3. 1 OC2.
1 OA1
OC2. 2 OC2. 1 OA2 OM2 OA1 OM1
OM1
OM1 OC2. 2 OA2
OC3. 1 OM2
OM1
12.
SINTEZA PROIECTULUI DIDACTIC
O S I E
OBIECTIVE SARCINI DIDACTICE INSTRUMENTAR EVALUARE OC1 - s identifice numeralele din textele date.
S1OC1 - numirea numeralelor din
textele date.
S1OC2 - identificarea numeralelor
i precizarea felurilor nvate. S3OC3 - identificarea unui
argument care s demonstreze felul numeralelor identificate.
Metode i procedee: ,,Spargerea gheii, analiza gramatical (sintactic i morfologica), gndii - lucrai n perechi comunicai, jocul didactic,exerciiul, conversaia.
Evaluare formativ oral I1OC1 - numii numeralele din textele date.
I2OC2 - identificai numeralele i precizai felul lor. I3OC3 - indicai un argument care s demonstreze felul numeralelor identificate.
OC2 - s analizeze/descrie sintactic i morfologic numeralele din contextele date.
S1OC2 - deosebirea numeralelor
cardinale de cele ordinale.
S2OC2 - identificarea formelor
flexionare ale numeralelor.
S3OC3 - analiza morfosintactic a numeralelor identificate
Catehetic, expunerea, munca independent. Mijloace de nvmnt: Caietele elevilor, manual, fie de lucru, fie de evaluare ,,Cutiua cu surprize, dicionare explicative.
Evaluarea formal oral sau scris I1OC2 - deosebii numeralele; I2OC2 - identificai formele flexionare ale numeralelor;
I3OC2 - analizai morfosintactic numeralele identificate.
OC3 - s creeze enunuri n care s includ numeralele respectnd anumite cerine.
S1OC3 - realizarea de enunuri respectnd acordul numeralului cu substantivul;
S2OC3 - alctuirea de anunuri n care numeralele s ndeplineasc funciile sintactice nvate; S3OC3 - s construiasc enunuri n care numeralul s aib diferite valori stilistice.
I1OC3 - realizai enunuri respectnd acordul numeralului cu substantivul.
I2OC3 - construii enunuri n care numeralul s aib diferite valori stilistice.
13.
Anexa 1
REBUS
Dezleag careul, rezolvnd cerinele:
1. n enunul Trei au obinut nota maxim., trei este un numeral.
2. n enunul Primul a ctigat concursul, primul are funcia de..
3. Numeralul ordinal din enunul El este cel de al doilea din clas este n cazul..
4. Avnd n vedere c numeralul i schimb forma, considerm c este o parte de vorbire
5. n enunul Frunza cade deasupra celui de-al doilea, numeralul este ..
6. n enunul Frunza cade deasupra celui de-al doilea, numeralul are valoare
7. Numeralul cardinal poate avea valoare substantival sau valoare..
14.
Anexa 2
FI DE LUCRU NUMERALUL
Exerciiul 1 Subliniai numeralele din textele urmtoare: a) Amndoi i-au adus pe cei doi prizonieri, al treilea rmnnd cu cte o puc n mn pentru a-i trezi pe cei patru. Atenia i era ndoit pentru tuspatru i avea doar o ans de a nu grei, la nevoie, inta de dou ori. b) Parc era btut cu lopata de pere multe ce avea, dar credei c cei doi au avut parte s guste vreuna? Nu, cci prul cel copt s-a nlat de o mie de ori de cum era, de-i ajunseser crengile ncrcate n nourii albicioi. Cte un cltor ncerca s prind poamele ademenitoare. Grupa 1: Identificai n textele de mai sus numeralele. Grupa 2: Notai din textele date valoarea morfologic a numeralelor. Grupa 3: Aplic, n enunuri:
Numeral cardinal compus, gen feminin, caz nominativ;
Numeral ordinal, gen masculin, caz acuzativ;
Numeral cardinal simplu (uneia), gen feminin, caz dativ.
Grupa 4: Argumenteaz modul de scriere a numeralelor urmtoare i grupeaz-le dup felul lor: al treilea, a asea, doisprezece, patruzeci i nou.
Exerciiul 2. Analizeaz morfosintactic numeralelele din enunurile de la punctul a.
Numeralul Felul Valoarea Numrul Genul Cazul Funcia sintactic
Exerciiul 3 Precizai numrul, genul i cazul pentru numeralele din textul de la punctul b.
Numrul Genul Cazul
Exerciiul 4 Alege, prin ncercuire, forma corect a numeralelor de mai jos;
ase / ease
patrusprezece / paisprezece / paipe
aptisprezece / aptesprezece
optsprezece / optusprezece / optisprezece
amndorora / amndurora
asesprezece /aisprezece
omie / o mie
treizeciidoi / treizeci i doi
cincizeci i cinci / cinzeci i cinci.
15.
Anexa 3
FI DE LUCRU
Exerciiul 5
Construii enunuri n care s existe:
Grupa 1: complement direct exprimat prin numeral cardinal cu valoare substantival.
Grupa 2: complement indirect exprimat prin numeral colectiv cu valoare substantival, n Dativ
Grupa 3: nume predicativ, exprimat prin numeral ordinal cu valoare substantival, n Acuzativ
Grupa 4: Complement circumstanial de mod, exprimat prin numeral adverbial.
Exerciiul 6
Precizai valorile stilistice ale numeralelor din enunurile de mai jos:
Am vzut o marf a-ntia.
i una-dou la pupz
Vorbea n doi peri.
Ar fi fcut pe dracu-n patru s reueasc.
Sumanul su este din ln sut la sut.
- Fii cu ochii n patru!
Pot s citesc i de o mie de ori, tot nu pricep.
- nti i-nti s-mi spui undeai fost!
16.
CLASA A VII-A
Nume:
TEST DE EVALURE
NUMERALUL
1. Transcriei cu litere cifrele: 16, 18, 67, 142. 1 punct _________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
____________
2. Transcriei cu litere urmtoare numerale ordinale: al IV-lea, al XVIII-lea. 0,5 puncte _________________________________________________________________________________
___________________________________
3. Dai , n propoziii, exemple de numeral colectiv, multiplicativ, distributiv i adverbial; subliniai-le i precizai funcia lor sintactic. 3 puncte _________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
_______________________________________________
4. Formai numeralele multiplicative de la numeralele cardinale: ,,patru, ,,ase, ,,opt, ,,o sut, ,,o mie. 1,5 puncte _________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
_____________________
5. Construii un scurt text, de 5-7 rnduri, n care s integrai (i s subliniai) cte unul dintre cele 7 feluri de numerale studiate. 3 puncte
_____________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________
Din oficiu: 1 punct
Azi m-am simit:
Vesel Trist Nu tiu (mi-e indiferent)
Cel mai mult mi-a plcut c ___________________________________________________ Cel mai mult nu mi-a plcut s ___________________________________________________ Recomand profesorului s ___________________________________________________
17.
BAREM
TEST DE EVALURE
NUMERALUL
Subiectul I - 1 punct Rspunsuri corecte:
a) Paisprezece 0,15 puncte b) Optsprezece 0,25 puncte c) aizeci i apte 0,30 puncte d) O sut patruzeci i doi 0,40 puncte
Total = 1 punct
Subiectul al II-lea 0,5 puncte Rspunsuri corecte:
a) al patrulea 0,15 puncte b) al optsprezecelea 0,35 puncte
Total = 0,5 puncte
Subiectul al III-lea 3 puncte Pentru exemplificarea corect a numeralelor cerute: 0,25 x 4= 1 punct Pentru indicarea corect a funciilor sintactice: 0,40 x 4 = 1,6 puncte Integrarea n enunuri corecte din punct de vedere tiinific: 0,10 x 4 = 0,40 puncte Total = 3 puncte
Subiectul al IV-lea 1,5 puncte Rspunsuri corecte
a) 4= mptrit - 0,25 puncte b) 6= nesit - 0,25 puncte c) 8= noptit - 0,30 puncte d) 100= nsutit - 0,10 puncte e) 1000= nmiit - 0,10 puncte
Pentru ortografierea corect a numeralelor multiplicative: 0,10 x 5 = 0,50 puncte. Total = 1,5 puncte
Subiectul al V-lea 3 puncte Integrarea celor apte numerale nvate 0,30 x 7 = 2,10 puncte; Ortografierea corect 0,10x 7= 0,70 puncte Sublinierea numeralelor 0,20 puncte
Total= 3 puncte
Subiectul Punctaj
Subiectul I 1 punct
Subiectul al II-lea 0,5 puncte
Subiectul al III-lea 3 puncte
Subiectul al IV-lea 1,5 puncte
Subiectul al V-lea 3 puncte
Oficiu 1 punct
Total 10 puncte