7
Škola: Osnovna školaDositej obradović“ Irig Nastavni predmet:MUZIČKA KULTURA Razred: 6-2 Datun realizacije:24.04.2013. Nastavnik: Nemarović Predrag Podaci o času: Nastavna tema:narodno muzičko stvaralaštvo Nastavna jedinica: narodno muzičko stvaralaštvo i narodna tradicija Tip časa :obrada Cilj časa:Upoznavanje sa odlikama narodne muzičke tradicije, Obrazovni zadaci:Zaokruživanje znanja o narodnoj muzičkoj tradiciji,slušanje primera koji oslikavaju odlike naše narodne muzike Operativni zadaci:Upoznavanje sa odlikama narodnog stvaralaštva,upoznavanje sa vrstama narodnih pesama ,upoznavanje sa narodnim instrumentima i odlikama tih instrumenata,narodna muzika kao inspiracija umetničkoj muzici. Uvodni deo časa: Učenicima kažem da ću im pustiti jedan primer koji će im otkriti o čemu ćemo danas pričati. Puštam im PRIMAER 1 posle čega mi deca kažu da ćemo se baviti narodnom muzikom.Pitam ih za tim: da li mi neko može opisati proces nastanka jedne narodne pesme?Ukoliko se neko od učenika javio dozvoliću mu da odgovori ,ukoliko niko nemože da mi odgovori ja im saopštavam. Nardna pesma je nastala tako što ju je smiislio,ili iskomponovao talentovani pojedinac.Zatim bi tu pesmu otpevao na nekom veselju,poselo ili sl.posle čega bi neki od ljudi koji su čuli pesmu otpevali tu pesmu na nekim drugim mestima i polako ,vremenom pesma bi počela da živi u narodu.Ali bi se i menjala sa svakim sledećim

Muzička narodna tradicija

Embed Size (px)

DESCRIPTION

priprema

Citation preview

Page 1: Muzička narodna tradicija

Škola: Osnovna školaDositej obradović“ Irig

Nastavni predmet:MUZIČKA KULTURA

Razred: 6-2

Datun realizacije:24.04.2013.

Nastavnik: Nemarović Predrag

Podaci o času:

Nastavna tema:narodno muzičko stvaralaštvo

Nastavna jedinica: narodno muzičko stvaralaštvo i narodna tradicija

Tip časa :obrada

Cilj časa:Upoznavanje sa odlikama narodne muzičke tradicije,

Obrazovni zadaci:Zaokruživanje znanja o narodnoj muzičkoj tradiciji,slušanje primera koji oslikavaju odlike naše narodne muzike

Operativni zadaci:Upoznavanje sa odlikama narodnog stvaralaštva,upoznavanje sa vrstama narodnih pesama ,upoznavanje sa narodnim instrumentima i odlikama tih instrumenata,narodna muzika kao inspiracija umetničkoj muzici.

Uvodni deo časa:

Učenicima kažem da ću im pustiti jedan primer koji će im otkriti o čemu ćemo danas pričati.

Puštam im PRIMAER 1 posle čega mi deca kažu da ćemo se baviti narodnom muzikom.Pitam ih za tim: da li mi neko može opisati proces nastanka jedne narodne pesme?Ukoliko se neko od učenika javio dozvoliću mu da odgovori ,ukoliko niko nemože da mi odgovori ja im saopštavam.

Nardna pesma je nastala tako što ju je smiislio,ili iskomponovao talentovani pojedinac.Zatim bi tu pesmu otpevao na nekom veselju,poselo ili sl.posle čega bi neki od ljudi koji su čuli pesmu otpevali tu pesmu na nekim drugim mestima i polako ,vremenom pesma bi počela da živi u narodu.Ali bi se i menjala sa svakim sledećim izvodjenjem a i kompozitor je bivao zaboravljen.Posle nekog vremena o pesmi bi se znalo samo to iz kog kraja potiče a pesma bi i dalje bila podložna promenama koje su namerno ili slučajno u nju unosili njeni izvodjači.Pesma je bila podložna menjanju sve do momenta kada bi je neki obrazovni muzičar zapiso notnoim zapisom.

Centralni deo časa:

Učenicima kažem da ću im pustiti nekoliko primera koji če im pomoći da odgovore na pitanje:

Page 2: Muzička narodna tradicija

Da li se naša narodna muzika peva,svira ili se i peva i svira .Puštam deci primere 2,3,4 na osnovu kojih oni zaključuju da se naša narodna muzika peva,svira i peva i svira.

Sada ćemo obratiti pažnju na pesme .Kažem deci da je pesma sastavni deo svih važnih momenata u čovekovom životu i da u zavisnosti od prilike u kojoj se pesme izvode narodne pesme možemo i podeliti .Kažem deci da ću im pustiti nekoliko narodnih pesama ,a da če oni imati zadatak da poslušaju te pesme i da na osnovu teksta pokušaju da odrede u kojim prilikama se svaka od ovih pesama pesva.

Primer 5 dodolska pesma.Kažem deci da je u pitanju pesma koju su devojke pevale u periodu suše kako bi prizvale kišu.

Primer 6 Lazaričke pesme koje su se pevale u proleće i da ove pesme pevaju devjke idući od kuće do kuće i svakom domaćinu požele dobro zdravlje sreću i novaca a domaćin ih za to nagradi.

Dodolske i lazaričke pesme spadaju u grupu obrednih i obićajnih pesma koje se pevaju prilikom nekog obreda ili običaja.Pored ovih pestoje pesme pri radu koje su se pevale prilikom poljskih ili drugih poslova kako bi ljudi lakse podneli posao religiozne, porodične i posle primera 7 recite mi kakve još postoje

Pimer 7 je ljubavna pesma.

Sada ču vam pustiti nekoliko primera koji če nam ilustrovati instrumente koji su najzastupljeniji u našoj narodnoj muzici.

Primer 8 Frula.Frula je narodni duvački instrument koji se pravi od vrbe ili breze tako što se odseče grana , izvadi se meki deo zareže se brid . probuše rupice i tako se odbije ovaj instrument.Ovaj instrument u rukama vestog svirača može da zvuči veoma virtuozno.Puštam pirmer 9

Primer 10 gajde .Gjde se sastoje iz više delova:gajdenica svirala deo sa rupicama kojim se menja visina tona koji gajde proizvode, deo na koji se uduvava vazduh ,prdali dugačka cev koja svira prateći ton i meh u koji se uduvava vazduh.

Primer 11 tambure.

Pored ovih postoje i drugi instrumenti dvojnice,gsule ,list,razne vrste udarljki.

Pitam decu kako se zove naš narodni ples .Deca kašu kolo.Ja im zatim puštam kolo a od njih tražim da mi kažu kji je tempo u kome se kolo izvodi i u kom je taktu.Deca mi kažu da je kolo instrumentalna kompozicija brzog tempa dvodelnog takta.Zatim deci kažem da ću im pustiti još jedno kolo a da će mi oni reći po čemu je ono specifično.Puštam deci nemo kolo i deca mi kašu da je to kolo bez muzike .J a im kažem da postoje i kola koja se igraju bez muzike i da su to nema kola.

Učenicima kažem da če im sledeči zadatak biti da uporede dve kompozicije koje ću im pustiti . Puštam primere 11 i 12 .Deca mi kžu da su kompozicije slične da se izvodi na narodnim instrumentima a druga na klaviru i da je jedna narodna a druga umetnička.Ja im zatim kažem da je ova druga verzija u

Page 3: Muzička narodna tradicija

stvari obrada narodne pesme koju su prvo čuli i da je veoma česta praksa da kompozitori umetničke muzike u narodnoj muzici vide inspiraciju za svoja dela.Tako su nastala neka od najznačajnijih dela naš umetniške muzike:Rukoveti,Ohridska legenda(balet)ali i strane umetničke muzike madjerske igre ,slovenske igre i sl.

Završni deo časa:O čemu smo danas pričali?Da li se narodna muzika peva svira ili i piva i svira?Koje vrste narodnih pesama postoje?Koje su naj zastupljeniji instrumenti u našoj narodnoj muzici?

Kako se zove naš narodni ples i koje su njegove karakteristik?Kakav je odnos narodne i umetničke muzike?

IZGLED TABLE:

NARODNA MUZIČKA TRADICIJA

NARDNA MUZIKA MOŽE BITI:vokalna,instrumentala i vokalno instrumentalna

NARODNE PESME:-OBREDNE I OBIČAJNE:DODOLSKE,LAZARIČKE...

-PESME PRI RADU

-RELIGIOZNE

-PORODIČNE

-LJUBAVNE

NARODNI INSTRUMENTI:FRULA,DVOJNICE,TAMBURA,GAJDE,GUSLE

NARDODNI PLES:KOLO .kompozicija umereno brzog tempa,dvodelnog takta.

Narodna muzika je često inspuiracija za nastanak umetničkih kompozicija i ta su nastla sledeća dela:Rukovet.Stevan Stojanovič mokranjac;Balkanske igre –Marko Tajčević;Ohridska legenda-Stevan Hristić;Madjarkse igre –Joohanes Brams;Slovenske igre -Antonjin Dvoržak;

Page 4: Muzička narodna tradicija
Page 5: Muzička narodna tradicija