20
M M I I C C U U Ț Ț A A P P L L A A N N E E T T Ă Ă , , P P R R I I E E T T E E N N A A N N O O A A S S T T R R Ă Ă PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ EDUCATOARE: PAȚELEA VIORELA CĂTĂLINA GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.56 “ NEGRUȚ ”

MMIICCUUȚȚAA PPLLAANNEETTĂĂ,, PPRRIIEETTEENNAA ... de... · verbal ( 1-2 cuvinte) sau nonverbal. La sfârșitul activității să formuleze o propoziție folosind cuvintele sale

  • Upload
    others

  • View
    2

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

““MMIICCUUȚȚAA PPLLAANNEETTĂĂ,, PPRRIIEETTEENNAA

NNOOAASSTTRRĂĂ””

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

EDUCATOARE: PAȚELEA VIORELA CĂTĂLINA

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.56 “ NEGRUȚ ”

NIVEL II

TEMA ANUALĂ: “ Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ? ”

TEMA PROIECTULUI: “ Clubul curioșilor ”

TEMA SĂPTĂMÂNII: “ Universul ”

TEMA ACTIVITĂȚII: “ Micuța planetă, prietena noastră ”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

ALA I + ADP +ADE ( DLC+DEC) +ALA II

MIJLOC DE REALIZARE: Povestea educatoarei

Pictură prin tehnica amprentării

TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi

SCOPUL:

Dezvoltarea creativității și expresivității limbajului oral și plastic;

Dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare corectă a

semnificațiilor structurilor verbale orale;

Realizarea unei corespondențe între diferitele elemente de limbaj plastic și

forme, obiecte din mediul înconjurător;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Să urmărească “ Povestea micuței planete ”,

concomitent cu manipularea siluetelor intuitive;

Să demonstreze înțelegerea textului, interpretând rolul

personajelor, păstrând înlănțuirea logică a evenimentelor;

Să compună în mod original și personal spațiul plastic utilizând materiale și

tehnici diverse;

Să manifeste spirit de echipă, atitudini de cooperare, în timpul activității;

Să-și exprime opiniile și sentimentele în legătură cu activitatea desfășurată.

OBIECTIVE INDIVIDUALIZATE CES

OBIECTIVE CADRU

Stimularea cunoașterii celorlalți și a mediului înconjurător;

Formarea/dezvoltarea capacității de observare, explorare și operare cu

elementele realității înconjurătoare.

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ

Să recunoască obiecte, lucruri, ființe, fenomene ale naturii, acțiuni din

mediile cunoscute;

Să execute la comandă mișcari motrice generale;

Să achiziționeze deprinderi de relaționare prin activități în perechi/grup;

Să exerseze deprinderi de manipulare/asamblare a obiectelor.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- să urmărească „Povestea micuței planete”, concomitent cu manipularea

siluetelor intuitive;

O2- să identifice două dintre personajele principale din poveste și cu ajutor să le

denumească ;

O3- să picteze cu sprijin, după modelul dat, o planetă, formând echipă cu un

coleg/mai mulți colegi;

O4- să-și exprime sentimentele în legatură cu activitatea desfășurată prin limbaj

verbal ( 1-2 cuvinte) sau nonverbal.

La sfârșitul activității să formuleze o propoziție folosind cuvintele sale

care să cuprindă o concluzie a ceea ce a înțeles.

RESURSE:

Procedurale: conversația, expunerea, explicația , observația, interviul;

Materiale: cutia cu surpriza, siluete personaje din poveste, marionete din

cartoane, carioca, mingii din polistiren, acuarele, bureți pentru amprentare, siluete

în miniatură ale planetelor, steluțe decorative,semințe, lemne, pietre, baloane;

Organizatorice: frontal, individual, pe centre, în grup.

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-5/7 ani);

Curriculum pentru educație timpurie (copii de la naștere la 6 ani) 2018;

Breben S., Gancea E. “Metode interactive de grup”,Ed. Arves,Craiova,2004;

Gherguț A., “Psihopedagogia persoanelor cu cerințe educative speciale”, Ed.

Polirom, Iași, 2001

https://ro.pinterest.com

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

(ADP):

Întâlnirea de dimineață:

“ Povestea planetei pitice ”(DLC)

Tranziții: “ Bat din palme, clap-clap-clap, din picioare, trap-trap-trap / Ne

învârtim, ne răsucim / Și în Univers pornim... ” ; “ Ne plimbăm prin Spațiul

Cosmic ”( diferite variante de mers ) ; “ Dacă vesel se trăiește, fă așa (imită

mișcarea cometelor) / Dacă vesel se trăiește fă așa (imită mișcarea meteoriților) /

Dacă vesel se trăiește unul altuia zâmbește / Planeta se învârtește, uite așa (se

învârtesc) ” ;

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER-ALESE I (ALA I):

Bibliotecă: “ Cărțile le răsfoim, Universul descoperim ”

Sarcina didactică:

“ Citesc ” imagini din atlase, reviste, cărți de specialitate, manifestând

interes pentru tema propusă;

Construcții: “ Universul 3D ”

Sarcina didactică:

Asamblează bile de polistiren și bețe

de lemn, creând un Univers tridimensional;

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE)

DESFĂȘURATE ÎN CENTRE DE ACTIVITATE:

Joc de rol: “ Joaca de-a planetele din poveste ”

Sarcina didactică:

Interpretează rolurile personajelor din poveste, utilizând calitățile expresive

ale limbajului oral și ale celui corporal,

însuflețind prin desen personajele;

Artă: “ Planete prietene” (DEC)

Sarcina didactică:

Pictează prin tehnica amprentării

personajele din poveste (planetele din

Sistemul Solar), cât și celelalte corpuri

cerești, manifestând interes pentru

realizarea unor lucrări plăcute din punct de

vedere al aspectul estetic, păstrând ordinea și dând dovadă de atitudini de

cooperare;

Nisip și apă: “ Universul micuței planete ”

Sarcina didactică:

Utilizează materialele, găsindu-le o întrebuințare, corelându-le cu conținutul

poveștii;

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER-ALESE II (ALA II):

“Magie în Univers” – dansul planetelor

Sarcina didactică:

Își coordonează mișcările pe muzică și ritm,

participând cu plăcere la desfășurarea activității și

manifestând spirit de echipă.

SCENARIUL ACTIVITĂȚII INTEGRATE

Activitatea debutează cu Întâlnirea de

dimineață. Copiii sunt așezați în “cercul prieteniei”.

Salutul între copii se realizează prin strategia de

învățare prin cooperare: “cerc interior, cerc exterior”

combinată cu metoda “Amestecă, îngheață, formează

perechi”.

Educatoarea salută copiii: “Bună dimineața, dragi exploratori ai

Universului!”, apoi aceștia formează două cercuri concentrice (fete în exterior și

băieți în interior). Cercul din interior stă pe loc, reprezentând Soarele, mișcându-se

doar cel din exterior, reprezentând planetele. La semnalul “Rotiți-vă!” copiii se

rotesc, “Opriți-vă!”ei se opresc, iar la semnalul “Salutați-vă în perechi!”, copiii din

cercul interior se întorc cu fața către cei din exterior și se salută. Se vor repeta

comenzile de mai multe ori, generând astfel formarea a cât mai multor perechi,

precum și salutul între cât mai mulți copii.

Prezența se va realiza într-o manieră interactivă, fiecare copil fiind solicitat

să-și caute steluța cu fotografia sa magnet și s-o așeze într-o constelație.

Calendarului naturii.

Se va completa cu ajutorul întrebărilor: “În ce zi a săptămânii suntem?”, “Ce

zi a fost ieri? ”, “Mâine ce zi va

fi?”, “Cum este vremea?”.

Împărtășirea cu ceilalți

continuă printr-o scurtă

convorbire despre planete,

despre întreg sistemul solar.

Noutatea zilei.

Vom asculta sunetele planetelor din sistemul solar, în timp ce mesagerul

Soarelui (reprezentat de ajutorul de educatoare), va sosi în sala de grupă și va

împrăștia planete curioase, de trei culori (argintii, aurii, roz), astfel fiecare copil va

primi o planetă care vrea să știe ce vom face la grădiniță.

Activitatea de grup.

Mesagerul Soarelui ne aduce și o mică planetă, alta decât

cele opt pe care copiii deja le cunosc, planetă care ar dori să-i

cunoaștem povestea. Voi anunța copiii că vor asculta “

Povestea micuței planete ” - DLC și voi expune conținutul

poveștii în cadrul unui mini teatru folosindu-mă de o serie de

siluete, pe care le voi utiliza pe parcursul desfășurării evenimentelor. Voi fixa

împreună cu preșcolarii momentele, personajele importante ale poveștii și mesajul

transmis de aceasta. În continuare , ne vom juca și vom încerca să reconstituim

povestea, devenind și noi prieteni ai micuței planete.

Desfășurarea activității

În cadrul ADE vor fi dechise trei centre. La fiecare centru de activitate li se

va explica copiilor modul de realizare al temelor propuse, fixându-se astfel,

elementele de conținut ale poveștii prezentate anterior.

La Joc de rol copiii vor fi personaje din poveste și se vor juca interpretând,

folosindu-se de marionete, întâmplarea cunoscută astăzi. La Artă – DEC, vor

picta prin tehnica amprentării personajele din poveste. La Nisip și apă vor crea

Universul în care a ajuns, orbitând în jurul

Soarelui, mica planetă, găsind o utilitate

materialelor avute la dispoziție, corelând

elementele date cu conținutul poveștii.

Toate materialele rezultate în centrele de activitate vor fi așezate în sala de

grupă la fel ca în finalul “ Poveștii micuței planete”, iar copiii vor deveni prietenii

acesteia.

Mesagerul Soarelui va invita copiii să

apuce fiecare una din razele sale (panglici) și

să spună ce i-a plăcut cel mai mult în poveste.

Încheierea activității

La final vor dansa și se vor distra,

jucându-se împreună cu micuța planetă,

primind fiecare o planetă-balon de la aceasta.

POVESTEA MICUȚEI PLANETE

A fost odată o planetă mică, mică, care

s-a rătăcit din întâmplare în sistemul nostru

solar. Se rătăcise fiindcă nu avea un nume și

nici o orbită a sa. Nu știa cum o cheamă pentru

că nu o botezase niciun astromom.

Odată ajunsă în sistemul nostru solar,

mica planetă a fost foarte încântată de ce a

văzut.

-Îmi place aici. Nu sunt decât câteva planete, nu e înghesuială, iar steaua lor

pare una prietenoasă …cred că n-ar avea nimic împotrivă să mă învârt în jurul ei!

Mi-aș dori să fac parte din acest Sistem Solar, gândi micuța planetă cu voce tare,

dar n-o auzi decât o cometă care trecu pe lângă ea, fără să-i acorde vreo atenție. De

regulă, cometele sunt foarte grăbite.

Apoi, micuța își dădu seama că n-ar fi frumos să se stabilească în acel loc,

fără să le ceară voie mai întâi celorlalte planete, poate chiar și Soarelui.

Așa se hotărî să stea de vorbă cu Jupiter, cea mai mare dintre toate. Își luă

inima în dinți și o abordă cu timiditate:

-Vă salut cu respect, îndrăzni ea. Eu sunt o mică planetă care s-a rătăcit în

spațiul cosmic…ați fi de acord să mă primiți și pe mine în frumoasa voastră

familie?-Ce-ai spus că ești? o întrebă plină de uimire Jupiter, după care izbucni în

râs. O planetă?!

-Da, o planetă pitică, spuse nou venita cu

glas pierdut. O planetuță, dacă vreți…

-Tu, o planetă?! Vorbi din nou Jupiter

printre hohote de râs. Eu care credeam că ești un

meteorit, adică o bucată desprinsă dintr-o planetă

și chiar mă așteptam să te faci praf de suprafața

mea…

-Dar eu sunt o planetă…insistă micuța.

-Ești doar un meteorit rotunjor care se

crede planetă! deveni brusc serioasă Jupiter.

Tu, să te învârți în jurul Soarelui nostru?

Haide, haide, pleacă mai repede!

Micuța Planetă încă încrezătoare în steaua ei, se gândi să meargă la Saturn.

-Bine v-am găsit, măreață planetă cu inele! Cât de frumoasă sunteți!

-Cine ești tu? întrebă Saturn.

-Sunt o biată planetă care s-a rătăcit în Sistemul vostru Solar și ar vrea să vi

se alăture ... dacă îmi veți permite, desigur!

Saturn o privi lung pe micuță.

-Știi ceva? îi spuse într-un târziu Saturn. Și așa suntem prea multe. Dacă ar fi

după mine ar trebui să rămânem doar două, eu și cu Jupiter, cele mai puternice

planete. De la Mercur n-am vești niciodată, pentru că e prea departe și aleargă prea

repede pe orbită, Venus e prea mândră, crezând că datorită strălucirii ei e cea mai

frumoasă, Pământul e locuit de oameni care trimit tot felul de aparate care bâzâie

în jurul meu și-mi fac poze, Marte e roșie de mânie și suferă că e pustie, Uranus

este prea tăcută și rece, iar Neptun e mult prea vorbăreață. Ce ne mai trebuie încă o

planetă în plus? Eu zic să te duci de unde ai venit!

Micuța își luă “la revedere” pentru că era politicoasă și plecă. Începu a

plânge, gândindu-se cât de mult își dorea să fie acceptată și ea ...

Deodată tresări: “Oamenii!” … Poate n-ar fi rău să trec și pe la Pământ să-i

dau binețe!

O ultimă încercare pe care era dispusă să o facă pentru a se acomoda și a-și

face prieteni. Pe măsură ce se apropia de Pământ, constată că aceasta e diferită de

toate celelalte.

-De ce ai culori atât de frumoase? a fost prima intrebare pe care micuța

planetă i-a adresat-o Pământului.

-Pentru ca am mări și oceane, îi răspunse amabilă Pământul. Datorită apei

există și viață. știi, eu sunt o planetă locuită.

Tu nu ești?

-Sunt doar o planetă mică și rătăcită și

mi-aș fi dorit să mă stabilesc aici, zise

încurajată de bunăvoința Pământului micuța.

-Eu n-am nimic împotrivă, dar

Soarelui i-ai cerut voie?

-Nu, … am vorbit cu celelalte

planete…răspunse tristă.

-Mergi la Soare, este steaua în jurul

căreia noi toate orbităm!

Micuța planetă ascultă sfatul Pământului și merse către Soare, dar nu se

apropie prea tare pentru a nu se transforma în scrum. Își făcu curaj și îndrăzni:

-Soare, te rog, primește-mă și pe mine în familia ta, sunt o planetă mică,

mică, promit să nu deranjez.

-Micuță planetă, în Sistemul meu Solar am opt planete, însă esți bine primită

pe o orbită mai îndepărtată .

Aceasta îi mulțumi și porni fericită printre stele către propria ei orbită. De

acum înainte nu mai trebuia să rătăcească prin Univers. Deși departe de Soare,

descoperi în jurul ei mulți prieteni: comete, meteoriți, asteroizi, chiar și alte planete

la fel de micuțe ca și ea, aflănd că și ele au un nume…exoplanete.

Secvența

didactică

Conținutul științific Strategiile

didactice

Evaluare

Momentul

organizatoric

Asigurarea condițiilor necesare

unei bune desfășurări a

activității.

Distribuirea în prealabil a unor

mijloace de învățământ în

fiecare centru de activitate.

Captarea

atenției

Activitatea va debuta în cadrul

Întâlnirii de dimineață. Interesul

copiilor va fi trezit prin

descoperirea “micuței planete”,

adusă de mesagerul Soarelui și a

mini teatrului pentru copii, unde

se va prezenta acțiunea din

“Povestea micuței planete”.

(DLC)

Tranziție: “ Dacă vesel se

trăiește, fă așa (imită mișcarea

cometelor) / Dacă vesel se

trăiește fă așa (imită mișcarea

meteoriților) / Dacă vesel se

trăiește unul altuia zâmbește /

Planeta se învârtește, uite așa (se

învârtesc) ” ;

Conversația

Observația

Elementul

surpriză

Anunțarea

temei și a

obiectivelor

Copiii sunt invitați să asculte

cu atenție povestea, pentru că

apoi vor interpreta rolurile

Explicația

Observarea

comporta-

personajelor din poveste, dându-

le viață prin desen și prin

pictură, vor crea elemente din

poveste, iar la final vor dansa și

se vor juca în acest decor magic,

devenind cu toții prieteni ai

planetei pitice.

mentului

copiilor

Prezentarea

noului

conținut

și

dirijarea

învățării

Povestea va fi expusă frontal

cu ajutorul unor siluete cu

personajele din poveste în cadrul

mini teatrului, făcându-se apoi

legătura cu temele de la centrele

de activitate. După intuirea

materialelor, li se vor explica

copiilor sarcinile de lucru, astfel:

La Joc de rol, copiii se vor

juca De-a planetele din poveste,

însuflețind planetele - marionete

prin desenarea fețelor,

interpretând rolurile

personajelor, sub îndrumarea

educatoarei.

La Artă(DEC), copiii vor

picta prin tehnica amprentării

Planetele prietene din poveste,

cât și alte corpuri cerești.

Povestirea

Explicația

Conversația

euristică

Verificarea

realizării

cerinței, atât

individual,

cât și în grup

La Nisip și apă, copiii vor

crea Universul micuței planete,

având la dispoziție mai multe

materiale din natură, cărora vor

trebui să le găsească o

întrebuințare. Pe nisipul umed

pot desena orbitele planetelor,

din lemnișoare pot face

constelații, din pietricele

asteroizi și meteoriți. Vor așeza

și se vor juca cu siluetele

personajelor din poveste în

miniatură .

Înainte de a merge la centre,

pe fundal muzical , copiii sunt

îndemnați să închidă ochii și să-

și imagineze momentul din

poveste când micuța planetă

primește de la Soare orbita ei în

Univers și e înconjurată de o

mulțime de prieteni.

Fiecare copil va merge la

centrul corespunzător culorii

planetei primite de la mesagerul

Soarelui.

Tranziție: “ Bat din palme,

clap-clap-clap, din picioare,

Învățarea prin

cooperare

Exercițiu de

imaginație

Observația

Relaționarea

în timpul

formării

echipelor

trap-trap-trap / Ne învârtim, ne

răsucim/Și în Univers pornim.. ”

Evaluarea

activității

(Obținerea

performanței)

Toate lucrările realizate de

preșcolari vor merge spre

Universul micuței planete

(Nisip și apă), unde copiii se vor

așeza în cerc în jurul

mesagerului Soarelui, apucând

fiecare de o rază a acestuia și

spunând ce i-a plăcut cel mai

mult în poveste.

Interviul

Verificarea

cunoștințelor

acumulate

Încheierea

activității

Corespunde cu finalitatea zilei.

Copiii vor dansa și se vor juca

alături de micuța planetă, care a

devenit prietena lor, folosind

marionetele cărora le-au dat

viață singuri.

Se vor face aprecieri asupra

modului de lucru al copiilor și

asupra întregii activități.

Mesagerul Soarelui le va

înmâna câte un balon în semn de

mulțumire pentru frumoasa lor

prietenie cu planetele, iar ei își

vor lua rămas bun de la micuța

planetă care va pleca în

Universul ei.

Conversația

Analiza

produselor

activității