12
PROIECT DIDACTIC SUCEAVA: GRUP ŞCOLAR DUMBRĂVENI PROFESOR: Pintilii Niculina CLASA: a V-a C DATA: 21 mai 2009 ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ŞI COMUNICARE DISCIPLINA: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ SUBIECTUL: Legenda populară Dragoş-Vodă TIPUL LECŢIEI: mixtă TIMP: 1 oră şcolară OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.6. – să manifeste curiozitate pentru ascultarea unui mesaj oral 2.3. – să se exprime clar, corect şi concis 3.1. – să identifice ideile principale după citirea globală a unui text 3.2. – să recunoască modurile de expunere utilizate într-un text epic 4.4. – să alcătuiască rezumatul unui text literar sau non- literar OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: O1-să determine timpul şi spaţiul acţiunii din legendă O2-să identifice personajele din text O3-să realizeze portretele unor personaje din text O4-să stabilească ideile principale, alcătuind planul simplu de idei O5-să lucreze corect fişele de lucru O6-să-şi dezvolte abilitatea de comunicare, lucrând cu textul-suport şi răspunzând chestionării STRATEGII DIDACTICE 1

Legendadrago Vod Ava Ladef

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect didactic

Citation preview

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICSUCEAVA: GRUP COLAR DUMBRVENI

PROFESOR: Pintilii Niculina

CLASA: a V-a CDATA: 21 mai 2009

ARIA CURRICULAR: LIMB I COMUNICARE

DISCIPLINA: LIMBA I LITERATURA ROMNSUBIECTUL: Legenda popular Drago-VodTIPUL LECIEI: mixtTIMP: 1 or colarOBIECTIVE DE REFERIN:

1.6. s manifeste curiozitate pentru ascultarea unui mesaj oral

2.3. s se exprime clar, corect i concis

3.1. s identifice ideile principale dup citirea global a unui text

3.2. s recunoasc modurile de expunere utilizate ntr-un text epic

4.4. s alctuiasc rezumatul unui text literar sau non-literar

OBIECTIVE OPERAIONALE:

Pe parcursul i la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:

O1-s determine timpul i spaiul aciunii din legendO2-s identifice personajele din text

O3-s realizeze portretele unor personaje din text

O4-s stabileasc ideile principale, alctuind planul simplu de ideiO5-s lucreze corect fiele de lucru

O6-s-i dezvolte abilitatea de comunicare, lucrnd cu textul-suport i rspunznd chestionrii

STRATEGII DIDACTICEMetode i procedee: conversaia euristic, explicaia, nvarea prin descoperire, lucrul cu manualul

Resurse materiale: tabla, creta, caietele elevilor, manualul, fie de lucru

Resurse umane: clas de elevi omogen, 22 de eleviForme de organizare:activitate frontal, activitate individual

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

1.Programe colare pentru clasele I-VIII. Aria curricular: limb i comunicare, Bucureti, 2005

2.Limba romn, manual pentru clasa a V-a, Editura Humanitas Educaional, Bucureti, 2005

3.Deridan, Ioan, Metodica predrii limbii i literaturii romne, Editura Universitii din Oradea, Oradea, 2004SCENARIUL DIDACTIC

Momentele lecieiActivitatea de instruire

TimpMetode i procedeeResurse

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

1. Momentul organizatoricSe vor trece n catalog absenele.

Se verific dac elevii au pregtite materialele necesare desfurrii leciei.

Elevul de serviciu va numi elevii abseni.1Conversaia euristic

2. Verificarea cunotinelor anterioare i a temei de cas- Ce lecie ai avut de pregtit pentru astzi?

- Cine a fost Drago Vod?

- Ce rol are el n textul nostru?

- Ce am spus c este legenda?

- Ce este o creaie popular?

- Ce alte date generale mai cunoatei despre legend?

- Cunoatei autori care au scris legende culte?

- Ce tem ai avut pentru astzi?

- Ce concluzie tragem din acele cuvinte?Legenda Drago Vod.

... un voievod romn din Maramure.

... este cel care a dat numele regiunii Moldova.... este o creaie popular.... este o creaie fcut de oameni din popor.... c a circulat oral (din gur n gur). Exist i legende culte, scrise de autori cunoscui.

... Petre Ispirescu, Dimitrie Bolintineanu

Elevii vor citi tema.

... c n text apar cuvinte mai vechi sau care apar doar n anumite zone ale rii.

6Conversaia euristic, explicaiaElevii, caietele de tem

3. Captarea atenieiAsta nseamn c ...... legenda este veche, spus de demult.

1Conversaia euristic

4. Anunarea subiectului i a obiectivelorAstzi vom deslui mpreun locul i timpul n care se desfoar textul nostru, vom identifica personajele, vom nota etapele naraiunii i vom purta discuii legate de textul nostru i alte legende cunoscute de voi. Noteaz titlul n caiete: Drago Vod1Conversaia euristic, explicaiaTabla, caietele elevilor

5. Dirijarea nvrii- Unde se desfoar ntmplarea din legenda noastr? Care sunt personajele din text care ne arat acest fapt?

- Ce putem atunci spune despre acest spaiu? Este un spaiu bine precizat?

- Deci?

- Avem cuvinte care s indice c spaiul nostru poate fi precizat?

- Care sunt cuvintele care ne precizeaz timpul ntmplrii?

- Ce putem spune atunci despre timp?

i totui, spre deosebire de spaiu, putem preciza timpul din alte surse.

- Da, foarte bine!

Conform datelor istorice, se pare c Drago-Vod a trit n secolul al XIV-lea.

- Putei s-mi spunei, de la istorie, cum triau oamenii atunci?

- Exist asemnri ntre spaiul din legend i cel din basm?

- Dar timpul?

- Care sunt personajele din legenda noastr n ordinea n care ele apar?

- Cte tipuri de personaje am nvat noi?

- De cine este nsoit Drago-Vod n cutarea zimbrului?

- n ce text personajul principal era nsoit de ajutoare?

- Ce fel de puteri aveau ajutoarele n basm?

- n textul nostru, personajele au puteri supranaturale?

- De unde ne dm seama cum este Drago?

- Care sunt ajutoarele lui Drago?

- De ce credei c a luat cu el doar cinii?

- Cum se sfrete legenda pentru ceaua Molda?

- Este un final trist sau fericit?

- Cum este descris bourul?

- Ce v sugereaz aceast descriere?

- Care sunt modurile de expunere prezente n text?

- Ce este naraiunea?

- Haidei s vedem care sunt etapele naraiunii n textul nostru.

Foarte bine!Apuc prin nite codri mari; ... Cinii luar la goan pe acel bour ... ltrau toi de urlau pdurile.

Nu!

Dei sunt prezentate unele elemente cu privire la spaiul n care se desfoar aciunea, spaiul propriu-zis al ntmplrii nu poate fi precizat.

... nite codri mari... la malul unui ru mare

... ntr-o zi... c este un timp foarte ndeprtat

Timpul n care se petrec ntmplrile este un timp ndeprtat.

... din istorie.Dau unele date istorice.

... nu exist un spaiu precis.... n ambele, timpul este foarte ndeprtat. Dar n legend, timpul nu este aa de ndeprtat ca n basm.

Drago-Vod, bourul sau zimbrul, haita de cini, Molda.Personaje:

principale

secundare

episodice

figurani

... de ajutoare, de cini.

... n basm. Greuceanu era nsoit de cei 7 prieteni, iar Prslea de corb.

... aveau puteri supranaturale.

... nu

... din cuvintele din text i din faptele lui.

... cinii

... pentru c aceste animale sunt cei mai buni prieteni ai omului.

... Molda moare necat ntr-un ru, din cauz c apa era repede.

... trsit c moare Molda, dar fericit c s-a descoperit numele unui teritoriu: Moldova.

... un fel de fiar... care fugea ca turbat prin codri i prea c are aripi la picioare... c animalul pare luat dintr-o alt lume

... naraiunea i descrierea

... o nlnuire logic a unor ntmplri

1. ExpoziiuneaDrago-Vod era un romn din Maramure.

2. Intriga

ntr-o zi pleac la vntoare cu o hait de cini

3. Desfurarea aciuniiCinii urmresc fiara prin codri o zi i o noapte.

4. Punctul culminantCeaua Molda piere n apele unui ru, iar Drago ucide fiara cu ghioaga sa.

5. DeznodmntulDrago stpnete teritoriul descoperit, iar rul primete numele Moldova n memoria celei.

35Conversaia euristic, explicaia

Tabla, caietele elevilor

6. Obinerea performanelor i a feed-back-uluin continuare, pe fia voastr de lucru, la punctul B, vei avea de completat cu verbele care indic aciunile personajelor din text.Rezolv fia de lucru.5ExerciiulFia de lucru

7. Asigurarea reteniei i a transferuluiCa i tem, vei avea de alctuit rezumatul textului Drago-Vod.Remarc civa elevi.i noteaz tema.1ConversaiaTabla, caietele elevilor

FIA DE LUCRUPARTEA I

Identific trsturile fizice i morale ale lui Drago-Vod.

DRAGO-VOD

PARTEA a II-aCompleteaz tabelul cu verbele care indic aciunile personajelor din legenda de la pagina 262.

DragoCiniiBourulCu toiiCeaua

se pornidibuirfugeafugirrmsese

OGLINDA TABLEI

Drago-Vod

1. Spaiul i timpul ntmplrilor

Dei sunt prezentate unele ntmplri cu privire la spaiul n care se desfoar aciunea, spaiul propriu-zis al ntmplrii nu poate fi precizat.

Ex: ... nite codri mari

la malul unui ru mare

Timpul n care se petrec ntmplrile este un timp foarte ndeprtat.

Ex.: ... ntr-o zi2. Personajele textului

Personaje:

principale: Drago-Vod, zimbrul, Molda

secundare: cinii

Drago-Vod:

romn din Maramure

viteaz

nelept

curajos

nenfricat

Drago-Vod este nsoit la vntoare de ajutoare, de cinii si. Cel mai curajos cine este o cea, Molda, care moare n apele unui ru.

PLANUL SIMPLU DE IDEI1.Drago-Vod era un romn viteaz din Maramure.

2. ntr-o zi, Drago pleac la vntoare cu o hait de cini.3. Cinii urmresc fiara prin codru o zi i o noapte.

4. Ceaua Molda piere n apele unui ru, iar Drago ucide fiara cu ghioaga sa.5.Drago stpnete noul teritoriu descoperit, iar rul primete numele Moldova n memoria celei. Tem acas: Alctuii rezumatul legendei Drago-vodPAGE 1