6
PROIECT DE LECŢIE CLASA: a XII- a UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Național „Traian” Dr. Tr. Severin DISCIPLINA: RELIGIE LECŢIA: Monumente reprezentative de artă religioasă din Europa şi din România TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: evaluare - dobândire/ însuşire de noi cunoştinţe DURATA: 1 oră PROFESOR: DUMITRU STELIAN-ALIN COMPETENŢE SPECIFICE 1. înțelegerea semnificației de artă bisericească. 2. cunoaşterea monumentele bisericeşti importante din lume 3. sintetizarea anumitor particularități ale stilului bizantin STRATEGIA DIDACTICĂ 1. RESURSE PROCEDURALE SISTEM METODOLOGIC: conversația euristică, expunerea, modelarea, explicația, problematizarea, feed-back-ul, generalizarea FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual 2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă, manual.

Lectie_12 a Inspectie

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Lectie clasa a XII-a

Citation preview

Page 1: Lectie_12 a Inspectie

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a XII- a

UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Național „Traian” Dr. Tr. Severin

DISCIPLINA: RELIGIE

LECŢIA: Monumente reprezentative de artă religioasă din Europa şi din România

TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: evaluare - dobândire/ însuşire de noi

cunoştinţe

DURATA: 1 oră

PROFESOR: DUMITRU STELIAN-ALIN

COMPETENŢE SPECIFICE

1. înţelegerea semnificaţiei de artă bisericească.

2. cunoaşterea monumentele bisericeşti importante din lume

3. sintetizarea anumitor particularităţi ale stilului bizantin

STRATEGIA DIDACTICĂ

1. RESURSE PROCEDURALE SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia,

problematizarea, feed-back-ul, generalizarea

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă, manual.

3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală

LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:1. Corneliu Muha, Religie – Auxiliar didactic clasa a XII-a, Ed. Sf. Mina, Iași, 2009.

2. Biblia sau Sfânta Scriptură

Page 2: Lectie_12 a Inspectie

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele instruirii (timp) CS Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi

procedeeForme de

organizareResurse

materiale

Modalităţi de

evaluareMoment organizatoric

- Profesorul rosteşte cu elevii rugăciuneaVerifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea colectivului clasei pentru începerea orei.

Rostesc rugăciuneaElevii spun absenţii şi se pregătesc de lecţie.

Conversaţie Frontal Catalog Observaţia

Captarea atenţiei -

Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei şi precizează obiectivele urmărite

Elevii ascultă şi devin atenţi la cerințele profesorului

Expunerea Frontal Tablă, cretă

-

Reactualizarea cunoştinţelor asimilate anterior printr-o evaluare scrisă

Profesorul evaluează cunoștiințele elevilor din lecțiile anterioare printr-un test scris.

Elevii răspund la întrebări expunându-şi punctele de vedere

Evaluare

scrisă

Dirijarea învăţării.

1

2

3

Profesorul prezintă titlul noii lecții și-l notează pe tablă. Solicită elevilor să răspundă la întrebări despre arta, ce este aceasta şi cum se reflectă în biserică.Explică elevilor ce este stilul bizantin, cum a apărut şi cum se regăseşte acesta în lume.Profesorul prezintă elevilor principalele monumente bisericeşti din Europa, explicând pe bază de imagini forma şi particularităţile acestora.

Elevii răspund cu ajutorul profesorului, dacă va fi nece-sar.

Elevii raspund eventualelor întrebări. Notează

ConversaţiaExpunerea Modelarea

Frontal ManualBiblia

Evaluare orală

Obţinerea performanţei

Adresează elevilor întrebări cu privire la lecţia predată şi fixează cunoştinţele. Apoi explică elevilor eventualele neînţelegeri.

Elevii răspund. Pun întrebări. ExerciţiulFeed-back-

ul

Individual Manual Evaluare orală

Încheierea lecţiei Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora următoare.Rosteşte rugăciunea

Sunt atenţi la cerinţeRostesc rugăciunea

-

Page 3: Lectie_12 a Inspectie

Schiţa tablei

Monumente representative de artă religioasă din Europa şi din România

Arta creştină a avut la început caracter simbolic, abia apoi după ce creştinismul a devenit

religie oficială au avut loc restaurări de vechi locaşuri şi construcţie de altele noi. Arta care s-a

dezvoltat în Imperiul bizantin este arta bizantină, care are un puternic caracter religios.

Exemplu: Biserica Sfânta Sofia – azi este muzeu, vizitatorii sunt impresionaţi de

mozaicurile şi de acustica perfectă ce se află aici.

Cele mai importante monumente cu mozaic valoros se află în Italia.

Exemplu: oratoriul Sfântului Zenon, Mausoleumul Santa Constanza din Roma, Basilica

Santa Maria Maggiore din Roma, etc.

Catedrala Santa Maria del Fiore primeşte numele de la crinul simbol al vechii Florenţe şi

este impresionantă prin proporţiile sale grandioase care domină oraşul.

Influenţa bizantină se resimte şi în Franţa, în biserica Sfântului Front din Perigueux, care

este organizată în formă de cruce greacă. În Franţa sunt catedrale închinate Maicii Domnului:

Notre Dame din Paris, Notre Dame din Ruen, Notre Dame din Reims, care reprezintă adevăraţi

titani ai lucrăturii şi dantelării în piatră.

În Germania – Biserica Sf. Mihail din Munchen, Domnul de la Bramberg.

În Rusia – biserica Sf. Sofia, biserica Uspenia, biserica Vladimir Susdalski

În Grecia – biserica Sf. Teodor din Atena, cel mai reprezentativ monument al timpului;

Muntele Athos.

Arta bisericiească trăieşte epoci de adevărată înflorire atât în Răsărit cât şi în Apus,

geniul bizantin este punct de reper.