22
MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI

Mem Inspectie Speciala

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Proiect didactic MEM clasa a II-a

Citation preview

Page 1: Mem Inspectie Speciala

MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA

MEDIULUI

Prof. înv. primar MITITEL IOANA LAVINIA12 mai 2015

Page 2: Mem Inspectie Speciala

DATA: 12.05.2015UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Tehnologic TelciuCLASA: a II – a BPROF. ÎNV. PRIMAR: Mititel Ioana LaviniaDISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului UNITATEA TEMATICĂ: Călătorind printre steleFORMA DE REALIZARE: activitate integratăSUBIECTUL LECŢIEI: „Numerele naturale de la 0 la 1000.”

TIPUL LECŢIEI: Recapitulare si sistematizare de cunostinte

DURATA: 45 ’

COMPETENŢE GENERALE: 1. Utilizarea numerelor în calcule elementare;

3. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date.

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.1.Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 1000;

1.2.Compararea numerelor în concentrul 0- 1000;

1.3.Ordonarea numerelor în concentrul 0-1000;

3.1.Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigații prin observarea și generalizarea

unor modele sau regularități din mediul apropiat.

COMPETENŢE INTEGRATE:

DP 2.3. Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi bun prieten;

AV/AP 2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi

tehnici accesibile;

CLR: 2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare;

2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare;

Page 3: Mem Inspectie Speciala

Până la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1 –să verbalizeze operațiile efectuate, motivând alegerile;

O2-să citească corect numere în concentrul 0-1000;

O3 – să compare numerele naturale de trei cifre, utilizând semnele: <, =, >:

O4 – să scrie numerele naturale de trei cifre care se pot forma cu ajutorul numărătorii de

poziționare;

O5 --să scrie cel puțin trei numere care se pot forma cu cifrele propuse;

O6 _să așeze în ordine crescătoare și descrescătoare numerele naturale de trei cifre date;

O7 –să stabilească valoarea de adevăr, argumentând alegerea făcută;

O8 –să descompună aproximativ 80% din numerele date în sute, zeci și unități;

O9-să încercuiască cu diferite culori numerele pare și impare dintr-un șir de numere date;

RESURSE:A. bibliografice:

1. oficiale

* •Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului şi Sportului – Programa

şcolară pentru Clasa pregătitoare,clasa I și clasa a IIa, aprobată prin ordin al

ministrului nr. 3418/19.03.2013

*Dumitrescu I, Ciobanu N., Birta A., Matematică și explorarea mediului,

manual pentru clasa a II- a, Ed. CD PRESS, 2014;

- 2.metodico-didactice:

* Metodica predării matematicii la clasele I-IV, Editura Polirom, Iaşi, 2007;

B. metodologice: a) strategia didactică: inductivă, semialgoritmică;

b) metode şi procedee: jocul didactic, exerciţiul, problematizarea, explicaţia, conversaţia, algoritmizarea, demonstraţia, metoda cubului.

Page 4: Mem Inspectie Speciala

c) mijloace de învăţământ: Fişe de lucru , cartonaşe cu exerciţii, flipchart, marker, un cub confecţionat, trenuleț cu exerciţii; d) forme de organizare: mixtă ; e) forme şi tehnici de evaluare: evaluare orală, scrisă, probă practică, observare sistematică;

C.temporale: 45minute D.umane: 17 de elevi E.spaţiale: sala de clasă

Page 5: Mem Inspectie Speciala

Nr.Crt

Momentele lecţiei

Ob. Conţinutul științificStrategia didactică

EvaluareMetode şi procedee

Mijloacedidactice

Forme de organizare

1 1.Moment organizatoric 1min

Se asigură condițiile optime socio-afective necesare desfasurarii lectiei.

conversația frontală Observare sistematică

Chestionare orală

2. 2.Reactualizarea cunostintelor 5 min

O1

Reactualizarea cunoștințelor elevilor se va realiza printr-o serie de întrebări.

-Care sunt cifrele pare?Dar cele impare?-Cum recunoaștem un număr par ? Dar impar? Dați exemple de numere pare și impare.-Dati exemple de numere de trei cifre identice.-Ce înseamnă succesor și predecesor? Care este succesorul și predecesorul lui 123?-Ce înseamnă număr consecutiv? Dați trei exemple de numere consecutive dintre care primul să fie 200.-Care este răsturnatul lui 432? Dar al lui 444?- Care este cel mai mare număr natural de trei cifre?Dar cel mai mic?- Ce înseamnă să scrim numerele în ordine crescătoare? Dar descrescătoare?

ConversaţiaExplicaţia

frontalăobservația

3. 3..Captareaatentiei 2 min

conversația frontalăObservare sistematică

Page 6: Mem Inspectie Speciala

Se poartă o discuție cu elevii referitoare la textul Heidi,fetița munților.-Vă mai amintiți de ora trecută de Heidi și bunicul ei? Heidi a plecat la munte pentru a se întâlni cu Peter și i-a lăsat o hartă bunicului în cazul în care vrea să o găsească. Bunicul, fiind mai bătrân , ne-a cerut ajutorul. Pentru a ajunge la locul unde este Heidi, pe hartă sunt puse câteva obstacole cu exerciții. Credeți că le facem față?

4 4..Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor 2 min

Voi anunța elevii că astăzi, la ora de matem-atică și explorarea mediului îl vom ajuta pe bunicul lui Heidi , recapitulând numerele naturale de la 0 la 1000.

Conversația

Explicația

Frontală Observare sistematică

5. 5.Dirijarea invatarii 25 min

O2

O3

O4

O5

Primul obstacol de pe harta bunicului este un cub. Le arăt elevilor un cub din carton, având feţele colorate diferit, fiind inscripţionate cu următoarele cuvinte: argumentează, descrie, asociază, compară, analizează, aplică. În interiorul fiecarei fețe ( fețele fiind sub formă de plic) se află cerința corespunzătoare. Elevii sunt împărţiţi în 6 grupe eterogene, nu

Metoda Cubului

Conversaţia

Cub cu 6 fețe

Coli A4 colorate

Pe grupe Probă orală

Probă practica

Observare sistematică

Page 7: Mem Inspectie Speciala

O6

O7

O8

O9

O5

O6

neapărat egale numeric. Elevii sunt îndemnaţi să-şi aleagă un lider. Aceştia aruncă cubul pentru a-şi alege o culoare. Fiecare grupă primeşte o coală colorată în nuanţele precizate mai sus pe care sunt scrise exerciţii (anexele 1, 2, 3, 4, 5, 6, ). Anunţ timpul de lucru pentru rezolvarea cerinţelor de pe fişe. (10’) După rezolvare, fişele vor fi afișate pe un panou.

Al doilea obstacol pe care îl întâlnesc pe hartă este un trenuleț care transportă legumele și fructele din grădina bunicului la piață( se poartă o discuție despre importanța fructelor și legumelor). Pe fiecare vagon sunt scrise exerciții pe care elevii trebuie să le rezolve.(Anexa 7)

Explicaţia

Conversația

Explicația

Trenuleț cu exerciții

individual Probă scrisăObservare sistematică

6 6.0btinerea performantei 9 min

O6

Elevii vor primi spre rezolvare o fișă de muncă independentă( Anexa 8).

conversațiaFișă de lucru

independent Probă scrisă

Observare sistematică

7 7.Încheierea activităţii1 min

Se vor face aprecieri generale și

individuale.Elevii vor fi recompensați de către bunic cu mere din livada lui . Aceștia își adună materialele și se pregătesc de pauză.

conversați

aa

frontală Aprecieri vebale

Page 8: Mem Inspectie Speciala

FAŢA I: DESCRIE

1.Observă, scrie, apoi spune din ce sunt formate numerele reprezentate:

S Z U S Z U S Z U

1. Observă fiecare tabel, apoi scrie numerele care se pot forma.

Numărul Numărul de sute

Numărul de zeci

Numărul de unităţi

140702

Numărul de sute

Numărul de zeci

Numărul de unităţi

Numărul format

9 8 13 4 6

Page 9: Mem Inspectie Speciala

FAŢA A II- A: COMPARĂ

3. Compară perechile de numere folosind unul din semnele <, > sau =:

a) 276 296 b) 328 456 925 529 265 265 426 426 541 415

4. Scrie:a) cel mai mare număr natural par, de trei cifre;

b) cel mai mic număr natural de trei cifre;

Page 10: Mem Inspectie Speciala

c) compară numerele găsite.

FAŢA A III- A: ASOCIAZĂ

5. Încercuieşte cu albastru numerele impare şi cu roșu numerele pare din şirul următor:

426, 275, 122, 323, 917, 163, 279, 458, 211, 264.

6. Scrie câte trei numere diferite cu cifrele propuse:

Page 11: Mem Inspectie Speciala

325 126 932

432

135 425 825

113 496 514 989

FAŢA A IV- A: ANALIZEAZĂ

7. Ordonează crescător numerele din interiorul cercului şi descrescător pe cele din interiorul pătratului.

8 1 5 7 6 2

Page 12: Mem Inspectie Speciala

a)ordine crescătoare:..............................................................

b)ordine descrescătoare:....................................................... .

FAŢA A V- A: ARGUMENTEAZĂ

9. Adevărat (A) sau fals (F)?Citeşte cu atenţie propoziţiile date, scrie valoarea de adevăr şi argumentează.

a) Răsturnatul lui 385 este 853. (....)

b) Răsturnatul lui 198 este 891. (....)

c) Numărul 520 este mai aproape de 600. (....)

d) Numărul 760 este mai aproape de 800. (....)

Page 13: Mem Inspectie Speciala

e) Numărul format din sute şi zeci mai apropiat de 937 este 930. (....)

FAŢA A VI- A: APLICĂ

10. Peter parcurge o distanţă în mai multe etape:

AB = 189 kmBC = 198 km

Descompune distanţa BC ca în exemplul următor: 100 80 9

Page 14: Mem Inspectie Speciala

A B

B C

Anexa 7

Scrie vecinii numerelor:___199______347______888______502______124___

Scrie în ordine crescătoare și numerele: 24, 3, 199, 4, 358, 124, 573.

Scrie în ordine descrescătoare și numerele: 6, 45, 989, 456, 111, 6, 33.

Scrie toate numerele ce se pot forma folosind cifrele 3,2,6 luate o singură dată.

Page 15: Mem Inspectie Speciala

Anexa 8

Numele și prenumele………………………………….

Fisă de muncă independentă

Citește cu atenție și rezolvă cerințele:

1000 1. Peter a participat la mai multe drumeţii 700 900 pe munte, ajungând pe vârfurileindicate în desenul alăturat. 500Ordonează descrescător numerele 400 300din desen.____________________________________________________________

2. Completează corect spaţiile. Cea mai joasă formă de relief este ___________ . Cea mai mare formă de relief este____________. Forma de relief care se situează între câmpie și munte se numește________.

3. Colorează cea mai înaltă formă de relief.

Page 16: Mem Inspectie Speciala