6
PROIECT DIDACTIC Subiectul “ Şi să vorbim, acum cind se vorbeşte De lacrimă, de pace şi război” Clasa III-a Obiective formarea unei conştiinţe civice active prin aprecierea sacrificiului realizat în numele Vieţii, Păcii, Umanităţii. Forme de activitate munca în grupuri mici, discuţia, dezbaterea, exerciţii creatoare, atelier de scriere, argumentul şi tehnici de organizare: Munca în perechi, . Modalităţi de fixare şi realizare a transferului : Discuţii recapitulative, concluzii, emiterea judecăţilor de valoare la tema discutată. Materiale didactice : Texte literare, non-literare, documente, fotografii, desene, înregistrări audio „Adagio”. DEMERSUL DIDACTIC I. Reactualizarea: Motto: Pacea este libertatea mea, si a ta, si a tuturora de a ne juca, de a gandi, de a ne exprima liber, de a munci, de a ne iubi, de a fi noi insine, de a desena porumbei albi, de a inalta mii de baloane colorate sus, sus de tot... Ce ne relatează motto-ul propus? Elevii îşi expun opiniile, aducînd argumente. (activitate frontală). Se anunţă subiectul Şi să vorbim, acum cind se vorbeşte De lacrimă, de pace şi război” obiectivele activităţii. II. Activităţi de învăţare/predare Elevii vor lucra in grup pentru care se se propun următoarele citate:

Lectia Pacii

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Lectia Pacii

PROIECT DIDACTIC

Subiectul “ Şi să vorbim, acum cind se vorbeşte De lacrimă, de pace şi război”

Clasa III-a

Obiective

formarea unei conştiinţe civice active prin aprecierea sacrificiului realizat în numele Vieţii, Păcii, Umanităţii.

Forme de activitate munca în grupuri mici, discuţia, dezbaterea, exerciţii creatoare, atelier de scriere, argumentul şi tehnici de organizare:Munca în perechi, .

Modalităţi de fixare şi realizare a transferului:Discuţii recapitulative, concluzii, emiterea judecăţilor de valoare la tema discutată.

Materiale didactice:Texte literare, non-literare, documente, fotografii, desene, înregistrări audio „Adagio”.

DEMERSUL DIDACTICI. Reactualizarea:

Motto: Pacea este libertatea mea, si a ta, si a tuturora de a ne juca, de a gandi, de a ne exprima liber, de a munci, de a ne iubi, de a fi noi insine, de a desena porumbei albi, de a inalta mii de baloane colorate sus, sus de tot...

Ce ne relatează motto-ul propus? Elevii îşi expun opiniile, aducînd argumente. (activitate frontală).

Se anunţă subiectul “ Şi să vorbim, acum cind se vorbeşte

De lacrimă, de pace şi război”

obiectivele activităţii.

II. Activităţi de învăţare/predare

Elevii vor lucra in grup pentru care se se propun următoarele citate:

1) Pacea nu este un dar al lui Dumnezeu creaturilor sale. Este un dar pe care noi ni-l facem unul altuia.2) Pacea este cea mai sensibilă legatură a universului.3) Pacea nu reprezintă absenţa războiului, ci prezenţa justiţiei.4) Pacea nu este absenţa conflictului, ci prezenţa alternativelor creative pentru a răspunde la conflict -

alternative la reacţii pasive sau agresive, alternative la violenţă.

Sarcini:

Comentati gindurile date. Formulaţi o definiţie a păcii. Identificaţi cel puţin 5 avantaje ale păcii.(Fişa 1) Elaboraţi o emblemă a păcii. Dac-aţi desena un tablou cu tematica păcii,ce culori veţi utiliza? De ce?

Frontal:

Page 2: Lectia Pacii

Dar ce semnifică cuvîntul RĂZBOI?(Fişa 2)

Elaborează tabloul verbal al cuvîntului RĂZBOI.Elevii vor prezenta prin îmbinări de cuvinte, substantive, verbe tabloul verbal al cuvîntului RĂZBOI.

Propun grupurilor de elevi spre meditaţie poezia „Visul cîmpului”.

Cimpul verde visa să devină galben.Spre dimineată a devenit posu.Doamne, doamne...Au căzut ostaşii seceraţi ca snopii.

Mamele le-au adus roua ochilorSi au aprins lumînări.

Ard facliile ca nişte spice...

În fiecare zi o Marie cu privire senină îşi cheamă acasă bărbaţii:

- Scoală, Ioane, e vremea de semănat!- Hai, Gheorghe, nu te mai lăsa aşteptat!

Dar nu raspunde nimeni.Nici Gheorghe, nici Ion.Ei stau de vegheVeşnic rămaşi pe ogor!

- Vino, Vasile,vin pe ogor!- Nu pot, măicuţă,

Nu am un picior...- Du-te, Gheorghiţă, pîn la fîntînă...- Nu pot, măicuţă,

Sînt făr-de-o mînă...- Ioane, strînge –ţi copilul la piept!

Nu pot, măicuţă, în sînge mă-înec.- Vino, Stefane, te aşteaptă

Ileana de –o viaţă la poartă!- Nu pot, măiculiţă,

Sînt stîncă de piatră!

Maria ară ogorul, seamănă speranţa de pace în lume.

Miine vor veni Gheorghe şi Vasile,Stefan şi Ion.Mai sînt căteva zile.

Dar nu vin ostaşii!Ostaşii nu mor, Ei au rămas de strajă - ogor!

Comentează:

,, “Nimeni nu este atăt de nebun să aleagă războiul în locul păcii! In timp de pace, copiii isi ingroapa parintii, in razboi, parintii isi ingroapa copiii.”

HERODOT

Elevii vor veni cu comentarii făcînd referinţă şi la poezia Visul Cîmpului.

Page 3: Lectia Pacii

Anexe :

Fişa 1.

Fişa 2.

Page 4: Lectia Pacii

Războiul este_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Temă pentru extindere:

Formulează un îndemn, adresat oamenilor maturi, referitor la dorinţa copiilor de a trăi în linişte, siguranţă, pace.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Acum, drag copil, vei descoperi un suflet mai bun, mai bland, mai tolerant, mai sensibil, mai creativ intr-un univers al pacii si al iubirii..