15
OŠ''Dragoljub Ilić'' Dračić TO JE NAŠE SELO Integrativna nastava sa primenom lutkarstva

Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

  • Upload
    nesto76

  • View
    1.814

  • Download
    2

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

OŠ''Dragoljub Ilić'' Dračić

TO JE NAŠE SELOIntegrativna nastava sa primenom lutkarstva

Lucija Tasić

OPŠTI PODACI O ČASU:

Page 2: Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

Naziv škole: OŠ''Dragoljub Ilić''Mesto: DračićPredmet: Srpski jezik, matematika, svet oko nas, likovna kultura sve u

korelaciji sa muzičom kulturomRazred: 2.Datum: 27. februar 2009.Saradnici –glumci na času:

1. Mira Stijepović Mihajlović –školski pedagog/psiholog2. Vesna Sirovljević –profesor razredne nastave3. Ana Stanojević –profesor razredne nastave4. Svetlana Janić –profesor razredne nastave

Saradnici u izradi lutaka: Učenici 2. razredaUčitelj: Lucija Tasić

STRUČNI PODACI O ČASU:

Nastavna jedinica i tip časa: Osnova časa je nastavna jedinica iz srpskog jezika Sedam prutova-Narodna pripovetka- Obrada (kroz primenu lutkarstva)Matematika -Množenje i deljenje brojem 7 – Utvrđivanje i vežbanjeSvet oko nas- Naselja-selo- Obnavljanje gradivaLikovna kultura- Moje selo – Obrada

Nastavna sredstva: čitanka, scenario za lutkarsku predstavu autora Lucije Tasić, audio CD, lutkarski paravan, lutke na štapu, nastavni listići za grupe, kolaž papir, tempere , makaze, karton

Tehnička pomagala: Računar

Nastavne metode: tekstualna, metoda pisanih radova, razgovor, demonstrativna, metoda usmenog izlaganja, ilustrativna, ambijentalna, kooperativna, radioničarska, metoda scenske igre

Oblici rada: individualni, u paru ( rad u paru bi u stvari trebao biti grupni rad, ali je neizvodljivo zbog malog broja dece u odeljenju), frontalni

Korelacija: Svi navedeni časovi su u korelaciji međusobno i u korelaciji sa muzičkom kulturom

Specijalni oblik nastave: Integrativno učenje sa primenom lutkarstva u redovnoj nastavi

Trajanje časa: 135 minuta – tri školska časaAktivnosti učenika: posmatra, sluša, govori, zaključuje, organizuje, sarađuje,

prezentuje, procenjujeAktivnosti učitelja: organizuje čas, glumi, upućuje, instruira, pomaže, podstiče,

uvodi inovacije u nastavni proces, kontroliše rad učenika

CILJ ČASA:Obrada novog gradiva iz srpskog jezika i utvrđivanje i obnavljanje savladanog gradiva iz matematike i sveta oko nas kroz integraciju srodnih sadržaja iz različitih nastavnih predmeta gde se svim predmetima posvećuje ista pažnja. Povezivanje integrativne nastave sa lutkarstvom.

ZADACI ČASA:

Page 3: Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

OBRAZOVNI: - savladavanje novog gradiva i utvrđivanje i obnavljanje starog kroz dobro osmišljene i vođene aktivnosti

- uvođenje inovacija u nastavni proces

-otvaranje prostora i stvaranje mogućnosti za raznovrsne aktivnosti učenika u nastavi

FUNKCIONALNI: - razvijanje i jačanje samopouzdanja i zadovoljstva u nastavi

- korišćenje postojećih dečijih interesovanja da bi se nastava približila učenicima i učinila smislenijom i zanimljivijom

- podržavanje aktivnosti i samostalnosti učenika i njihovo brižljivo usmeravanje

- razvijanje kreativnosti

-razvijanje sposobnosti za javno nastupanje pred razredom VASPITNI: - razvijanje ljubavi prema lutkarstvu i scenskom izvođenju

- vaspitavanje odgovornosti u radu

- vaspitavanje saradničkih odnosa

- izražavanje vlastitog mišljenjaESTETSKI: - razvijanje osećaja za lepo kroz scenu, glumu, lutke, likovne

radove- razvijanje estetskih stavova i kriterijuma

Prethodna situacija: Praksa u našoj školi postaje održavanje oglednih časova sa primenom inovativnih modela rada u nastavi. Imali smo više

VREMENSKA ARTIKULACIJA ČASA:Uvodni deo : 45 minuta Glavni deo: oko 45 minuta

Završni deo: oko 45 min

Page 4: Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

časova integrativnog učenja u ovoj školskoj godini, tako da su deca naučena na ovaj način rada. Tako smo radili čak i u 1. razredu. Takođe smo imali i više časova sa primenom lutkarstva u redovnoj nastavi, posebno na časovima srpskog jezika. Međutim, prvi je put, da spojim integrativno učenje sa lutkarstvom. Ovo je pravi izazov za učitelja, a biće verovatno i za decu. U pripremanju lutkarske predstave učestvuju učitelji i pedagog škole u dvostrukim ulogama. Sami učenici su učestvovali u izradi lutaka na štapu (od stiropora) na časovima slobodnih aktivnosti i likovne kulture.

Sadržaj rada

Uvodni deo: - Kratak razgovor o narodnim umotvorinama- Učitelj čita tekst Sedam prutova- Prvi utisci dece o tekstu- Usmereno čitanje teksta - Kratak razgovor o tekstu- Glasno čitanje teksta- Isticanje cilja časa- Lutkarska predstava ''Sedam prutova'' predstavu prati muzika Frulaški razgovor -Narodna pesma iz Srbije- Utisci dece- Podela dece u parove prema afinitetima i podela zadataka -Davanje instrukcija za rad

Glavni deo: - učenici rade svoje zadatke u parovima- učitelj pomaže i nadgleda rad- davanje dodatnih instrukcija tamo gde je to potrebno- učenici sarađuju i traže objašnjenje ako imaju nejasnoća-ako neki par završi pre prebacićemo ga u grupu za likovno jer taj par će imati malo više posla od ostalih

Završni deo: - prezentacija učeničkih radova - pevanje narodne pesme Oj Moravo- povratna informacija o savladanosti gradiva - individualan rad na nastavnom listiću-ako učenici izraze želju mogu probati da i oni izvedu predstavu čitajući scenario- utisci dece o času

TOK ČASA

Page 5: Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

DEO ČASA

SADRŽAJ RADA NAST.METODE

NAST.SREDSTVA

OBLICI RADA

U

V

O

D

N

I

D

E

O

- Kratak razgovor o narodnim umotvorinama

- Učitelj čita tekst Sedam prutova

- Prvi utisci dece o tekstu

Usmereno čitanje teksta

-Glasno čitanje teksta-Kratak razgovor o tekstu

- Isticanje cilja časa

- Lutkarska predstava ''Sedam prutova'' predstavu prati muzika Frulaški razgovor -Narodna pesma iz Srbije

- Utisci dece

- Podela dece u parove prema afinitetima i podela zadataka

-davanje instrukcija za rad

AM

BIJ

EN

TA

LN

A, T

EK

ST

UA

LN

A, R

AZ

GO

VO

R, M

ET

OD

A S

CE

NS

KE

IG

RE

LU

TK

AR

SK

I P

AR

AV

AN

,LU

TK

E N

A Š

TA

PU

, TE

KS

T-Č

ITA

NK

A, L

UT

KA

RS

KI

SC

EN

AR

IO,A

UD

IO C

D

FR

ON

TA

LN

I,IN

DIV

IDU

AL

NI

DEO ČASA

SADRŽAJ RADA NAST.METODE

NAST.SREDSTVA

OBLICI RADA

Page 6: Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

G

L

A

V

N

I

D

E

O

- učenici rade svoje zadatke u parovima

- učitelj pomaže i nadgleda rad

- davanje dodatnih instrukcija tamo gde je to potrebno

- učenici sarađuju i traže objašnjenje ako imaju nejasnoća

-ako neki par završi pre prebacićemo ga u grupu za likovno jer taj par će imati malo više posla od ostalih

AM

BIJ

EN

TA

LN

A, T

EK

ST

UA

LN

A, M

ET

OD

A P

ISA

NIH

R

AD

OV

A, K

OO

PE

RA

TIV

NA

, RA

DIO

NIČ

AR

SK

A

NA

ST

AV

NI

LIS

TIĆ

I ,T

EK

ST

-ČIT

AN

KA

, AU

DIO

CD

, K

OL

PA

PIR

, TE

MP

ER

E, M

AK

AZ

E, K

AR

TO

N

U P

AR

U

DEO ČASA

SADRŽAJ RADA NAST.METODE

NAST.SREDSTVA

OBLICI RADA

ZA

VR

ŠN

I D

EO

- prezentacija učeničkih radova

- pevanje narodne pesme Oj Moravo

- povratna informacija o savladanosti gradiva - individualan rad na nastavnom listiću

-Deca mogu da pokušaju da izvedu predstavu

- utisci dece o času

ILU

ST

RA

TIV

NA

,DE

MO

NS

TR

AT

IVN

A,M

ET

OD

A

US

ME

NO

G I

ZL

AG

AN

JA, M

ET

OD

A P

ISA

NIH

RA

DO

VA

EN

IČK

I R

AD

OV

I,A

UD

IOB

CD

, NA

ST

AV

NI

LIS

TIĆ

I

U P

AR

U, F

RO

NT

AL

NI,

IN

DIV

IDU

AL

NI

Grupa za srpski jezik

Page 7: Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

1. Gde se dešava radnja narodne pripovetke Sedam prutova?_____________________________________________________

2. Ko su likovi narodne pripovetke Sedam prutova?_____________________________________________________

3. Koje osobine imaju sinovi?_____________________________________________________

4. Navedi koje osobine ima otac:_____________________________________________________

5. Kakve su komšije u pripovetki?_____________________________________________________

6. Kako je otac pokazao sinovima da ne treba da se svađaju?_____________________________________________________

7. Koja je poruka ove pripovetke?____________________________________________________

8. Pokušaj da izraziš poruku pripovetke odgovarajućom narodnom poslovicom: _______________________________________________

9. Podvuci narodnu poslovicu koja odgovara ovoj pripovetki:Prijatelj se u nevolji poznaje.Složna braća grade nove dvore, a nesložna i stare razore.Teško drugu bez druga i slavuju bez luga.

10. Nastavi priču da vidimo šta je dalje bilo sa braćom:_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

11. Podvuci crvenom bojom imenice, a plavom glagole:

Imao otac sedam sinova, sedam svađalica.Bilo je sebičnih i rđavih suseda koji su se radovali njihovom svađanju i njihov nazadak skretali su na svoju korist.

12. Zaokruži ono što misliš da je potrebno da bi ljudi bili složni:

a) Ne vređati druge.b) Ćutati o problemu.v) Uvek da bude kako ti kažeš.g) Slušati predloge drugih.d) Otvoreno reći kad ti nešto smeta.đ)Biti oštar i drzak prema drugima.e) Biti miroljubiv.ž) Slušati druge a ćutati o svojim željama.z) Razumeti druge.

Page 8: Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

i) Pokazati drugu da ti je važan.Grupa za matematiku

1. Na livadi je bilo 49 leptira, a na jednom bokoru cveća 7 puta manje. Koliko je leptira bilo na cveću?_________________________________________________________________________________

2. Otac je imao 7 sinova. Svaki od njih je imao po troje dece. Koliko je ukupno deda imao unučadi?_______________________________________________________________________________

3. Otac je napravio 7 snopova od pruća. Svaki snop je imao po 5 prutova. Koliko je ukupno pruća potrošeno za pravljenje snopova?_______________________________________________________________________________

4. Baka je ubrala 28 jabuka za svojih 7 unučića. Svako unuče je dobilo isti broj jabuka. Po koliko su dobili?________________________________________________________________________________

5. 7 sinova kupilo je seno. Svaki je napravio po 2 plasta. Koliko je ukupno plastova?_______________________________________________________________________________

6. Baka je imala 6 krava. Svaka krava daje u proseku 7 litara mleka. Koliko ukupno mleka daju krave?_____________________________________________________________________________

7. Na livadi pase 56 ovaca. Jaganjaca je 7 puta manje. Koliko ima ukupno ovaca i jaganjaca?_____________________________________________________________________________________________

8. 7 krmača oprasilo je po 9 prasadi. Koliko je ukupno prasadi?_______________________________________________________________________

9. U kanti je 70 kilograma meda, a u teglama 7 puta manje. Koliko ukupno ima meda u teglama i kanti?_______________________________________________________________________________________________

10. Sastavi jedan tekstualni zadatak sa množenjem ili deljenjem brojem 7 i izračunaj:________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Page 9: Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

______________________________________________________________________________________________________________________________

Grupa za likovnu kulturu

Materijal: kolaž papir, karton, makaze,tempere, četke za bojenje,mahovina, tutkalo

Od dobijenog materijala napravite sliku brdsko-planinskog sela.

Page 10: Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

Nastavni listić

Zaokruži tačan odgovor:

1.Sedam prutova je : 3. Sinovi su bili:a) narodna pesma a) svađaliceb) narodna pripovetka b) rugalicev) narodna priča v) tužibabe

2. Otac je imao: 4. Poruka teksta:a) sedam sinova a) Sloga kuću gradib) šest sinova b) Teško nogama pod ludom glavomv) osam sinova v) Prijatelj se u nevolji poznaje

Page 11: Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

Nastavni listić

Zaokruži tačan odgovor:

1.Sedam prutova je : 3. Sinovi su bili:a) narodna pesma a) svađaliceb) narodna pripovetka b) rugalicev) narodna priča v) tužibabe

2. Otac je imao: 4. Poruka teksta:a) sedam sinova a) Sloga kuću gradib) šest sinova b) Teško nogama pod ludom glavomv) osam sinova v) Prijatelj se u nevolji poznaje