Upload
ruth-richardson
View
39
Download
5
Embed Size (px)
DESCRIPTION
DIFFERENT ASPECTS OF LIVING IN GB. Nataša Marčič, prof. geografije, Damjana Rebek, prof. angleščine I. gimnazija v Celju. - PowerPoint PPT Presentation
Citation preview
DIFFERENT ASPECTS OF LIVING IN GBDIFFERENT ASPECTS OF LIVING IN GB
Nataša Marčič, prof. geografije, Damjana Rebek, prof. Nataša Marčič, prof. geografije, Damjana Rebek, prof. angleščine angleščine
I. gimnazija v CeljuI. gimnazija v Celju
Operacijo delno financira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada ter Ministrstvo za šolstvo in šport. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov v obdobju 2007-2013, razvojne prioritete: Razvoj človeških virov in
vseživljenjsko učenje; prednostne usmeritve: Izboljšanje kakovosti in učinkovitosti sistemov izobraževanja in usposabljanja.
TIP TIMSKE UČNE URE: kolaborativno timsko TIP TIMSKE UČNE URE: kolaborativno timsko poučevanjepoučevanje
PREDMET: PREDMET: geografija, angleščinageografija, angleščina; 3.; 3. letnik, letnik, št število evilo ur: 4ur: 4
UČNA TEMAUČNA TEMA:VELIKA BRITANIJA (:VELIKA BRITANIJA (DIFFERENT ASPECTS OF LIVING IN GBDIFFERENT ASPECTS OF LIVING IN GB))
SKUPNI CILJ: Poznavanje Velike Britanije z različnih vidikov in usvajanje SKUPNI CILJ: Poznavanje Velike Britanije z različnih vidikov in usvajanje
geografske terminologije v tujem jeziku.geografske terminologije v tujem jeziku.
PRIČAKOVANI REZULTATI:PRIČAKOVANI REZULTATI:
• Poznavanja dežele (Velike Britanije) z različnih vidikov.Poznavanja dežele (Velike Britanije) z različnih vidikov.
•Zmožnost uporabe besedišča, vezanega na različne teme, povezane z Zmožnost uporabe besedišča, vezanega na različne teme, povezane z VBVB..
•Sposobnost prenašanja rezultatov – poročanje v tujem jeziku.Sposobnost prenašanja rezultatov – poročanje v tujem jeziku.EVIDENCE:EVIDENCE:
• Razložijo, zakaj bi svetoval prijatelju, da obišče Veliko Britanijo, ob tem Razložijo, zakaj bi svetoval prijatelju, da obišče Veliko Britanijo, ob tem
utemeljijo svoje poglede in razlage.utemeljijo svoje poglede in razlage.
• Razvijejo odnos do Velike Britanije in se ob razlagi sprašujejo, kako bodo to Razvijejo odnos do Velike Britanije in se ob razlagi sprašujejo, kako bodo to
razumeli drugi.razumeli drugi.
VRSTA POVEZAVE: horizontalna, interdisciplinarnaVRSTA POVEZAVE: horizontalna, interdisciplinarna
SPLOŠNI CILJI POUKA/KOMPETENCESPLOŠNI CILJI POUKA/KOMPETENCE:
• Se zavedajo pomena povezovanja različnih znanj in Se zavedajo pomena povezovanja različnih znanj in veščin kot veščin kot načina celovitega obravnavanja sodobnih problemov za načina celovitega obravnavanja sodobnih problemov za kakovostnejše razumevanje dogajanja okrog sebe.kakovostnejše razumevanje dogajanja okrog sebe.• Probleme proučijo sami ali v skupini, pri čemer Probleme proučijo sami ali v skupini, pri čemer upoštevajo načela upoštevajo načela timskega dela, kreativnosti, radovednosti, timskega dela, kreativnosti, radovednosti, odgovornosti.odgovornosti.• Pridobijo in razvijajo sposobnosti za neposredno in Pridobijo in razvijajo sposobnosti za neposredno in posredno posredno opazovanje naravnih in družbenih dejavnikov, pojavov opazovanje naravnih in družbenih dejavnikov, pojavov in procesovin procesov v pokrajini.v pokrajini.• Razvijajo zmožnost poslušanja in razumevanja Razvijajo zmožnost poslušanja in razumevanja geografskih vsebingeografskih vsebin v angleščini, razvijejo vedoželjnost do jezikov na v angleščini, razvijejo vedoželjnost do jezikov na splošno in splošno in zanimanje za medkulturnost.zanimanje za medkulturnost.• Razumejo geografske vzroke za kulturno, civilizacijsko Razumejo geografske vzroke za kulturno, civilizacijsko in in politično pestrost sveta.politično pestrost sveta.• Si pridobijo zaupanje do lastnih sposobnosti.Si pridobijo zaupanje do lastnih sposobnosti.• Razvijejo zmožnost iskanja ugotovitev in utemeljevanja Razvijejo zmožnost iskanja ugotovitev in utemeljevanja razlogov razlogov zanje.zanje.• Se urijo v prenosu in uporabi splošnega znanja na Se urijo v prenosu in uporabi splošnega znanja na konkretne primere.konkretne primere.• Razvijejo zmožnost iskanja ugotovitev in utemeljevanju Razvijejo zmožnost iskanja ugotovitev in utemeljevanju razlogovrazlogov zanje.zanje.
GEOGRAFIJA ANGLEŠČINA
2.1. CILJI/GEOGRAFIJA: • Razlikujejo pojme: Združeno kraljestvo, Razlikujejo pojme: Združeno kraljestvo, Velika Velika Britanija, Anglija…, Irska, Severna Irska.Britanija, Anglija…, Irska, Severna Irska.• Ob statističnih podatkih analizirajo sestavo Ob statističnih podatkih analizirajo sestavo prebivalstva v VB, razložijo vzroke in prebivalstva v VB, razložijo vzroke in pojasnijo pojasnijo posledice.posledice.• Ob zemljevidu , slikovnem materialu in Ob zemljevidu , slikovnem materialu in grafičnih prikazih analizirajo značilnostigrafičnih prikazih analizirajo značilnosti urbanizacije v VB, jo primerjajo s Slovenijo terurbanizacije v VB, jo primerjajo s Slovenijo ter sklepajo o prihodnjem razvoju.sklepajo o prihodnjem razvoju.• Na primeru SheffieldNa primeru Sheffield--a in Liverpool-a a in Liverpool-a analizirajo značilnosti razvoja in analizirajo značilnosti razvoja in transformacije transformacije industrije v VB.industrije v VB.• Primerjajo funkcije različnih mest v VB in v Primerjajo funkcije različnih mest v VB in v Sloveniji ter razložijo vzroke zanje.Sloveniji ter razložijo vzroke zanje.• Načrtujejo turistično potovanje po VB.Načrtujejo turistično potovanje po VB.
2.2. ANGLEŠČINA:
• Z ustreznim besediščem znajo samostojno predstaviti rezultate in poročati v tujem jeziku.
GEOGRAFIJAGEOGRAFIJA ANGLEŠČINAANGLEŠČINA
Pričakovani dosežki
• Razvijejo odnos do VB in se Razvijejo odnos do VB in se ob ob razlagi sprašujejo, kako bodo razlagi sprašujejo, kako bodo toto razumeli drugi. razumeli drugi. • Razložijo, zakaj bi svetovaliRazložijo, zakaj bi svetovali prijatelju, da obišče VB – ob prijatelju, da obišče VB – ob temtem utemeljijo svoje poglede inutemeljijo svoje poglede in razlage.razlage.• Zmožnost uporabe Zmožnost uporabe geografske geografske terminologije v angleščini.terminologije v angleščini.
POTEK DELA
DEJAVNOSTI DIJAKOVDEJAVNOSTI DIJAKOV
PREVERJANJE ZNANJAPREVERJANJE ZNANJA
• Pri pouku smo na osnovi skupnih Pri pouku smo na osnovi skupnih kriterijev ocenili nastope in PP kriterijev ocenili nastope in PP predstavitve (self-assessment, peer-predstavitve (self-assessment, peer-assessment), vsebino timske ure sva assessment), vsebino timske ure sva tudi vključili v kontrolno nalogo pri tudi vključili v kontrolno nalogo pri pouku geografije in angleščine. pouku geografije in angleščine.
EVALVACIJA
• Učenci so bili nad obliko dela navdušeni, motivirani, začutili so tudi večjo medsebojno povezanost in povezanost med predmeti. Negativnih odzivov ni bilo.
• Kljub prvi tovrstni izkušnji sva bili tudi sami zelo zadovoljni, motilo naju je le to, da so nekateri pri predstavitvah zaradi pomanjkanja samozavesti skušali brati.
VIRI IN LITERATURA
• Senegačnik, J. Senegačnik, J. Geografija Evrope za 2. in 3. Geografija Evrope za 2. in 3. letnik gimnazijeletnik gimnazije. Ljubljana. Modrijan, 2008.. Ljubljana. Modrijan, 2008.
• Bola Zupančič, K. Geografske značilnosti Bola Zupančič, K. Geografske značilnosti Evrope Učbenik za 2. in 3. letnik gimnazij. Evrope Učbenik za 2. in 3. letnik gimnazij. Ljubljana. MK, 2004.Ljubljana. MK, 2004.
• Neme karte Evrope, Terra Kranj. Neme karte Evrope, Terra Kranj. • Sheerin, Seath, White: Spotlight on Britain, Sheerin, Seath, White: Spotlight on Britain,
OUP, 1990. Oxford.OUP, 1990. Oxford.• Mc Dowall: Britain in Close-up, Longman, Mc Dowall: Britain in Close-up, Longman,
1999, Harlow.1999, Harlow.• Oxford Guide to British and American Oxford Guide to British and American
Culture. OUP, 2005.Culture. OUP, 2005.• Current magazines, Mary Glasgow MagazinesCurrent magazines, Mary Glasgow Magazines• Učni načrt za geografijo in angleščino, ZRSŠ.Učni načrt za geografijo in angleščino, ZRSŠ.