26
L´ART D´ORGANITZAR LES EXPERIENCIES D´APRENENTATGE A L´AULA DE PRIMÀRIA: COHERÈNCIA ENTRE OBJECTIUS DIDÀCTICS, CONTINGUTS i ACTIVITATS

Coherencia continguts i activitats primaria

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Coherencia continguts i activitats primaria

L´ART D´ORGANITZAR LES EXPERIENCIESD´APRENENTATGE A L´AULA DE PRIMÀRIA:

COHERÈNCIA ENTRE OBJECTIUS DIDÀCTICS, CONTINGUTS i ACTIVITATS

Page 2: Coherencia continguts i activitats primaria

ÀREES

TEMPS

COHERÈNCIA

ESTRUCTURAU. DL'ART D'ENCAIXAR

ALGUNES PECES D'UN PUZZLE

Page 3: Coherencia continguts i activitats primaria

COHERÈNCIA

L'ART D'ENCAIXAR ALGUNES PECES

D'UN PUZZLE

Page 4: Coherencia continguts i activitats primaria

1. JUSTIFICACIÓ

2. OBJECTIUS DIDÀCTICS

3. CONTINGUTS

4. ACTIVITATS

5. MATERIALS

6. METODOLOGIA. (espais, temps, materials)

9. AVALUACIÓ

1. EDUCACIÓ EN VALORS/ TEMES TRANVERSALS

8. ATENCIÓ A LA DIVERSITAT

0. TITOL DE LA UNITAT DIDÀCTICA

ELEMENTS QUEPROPOSEM PER

FER LA UNITATDIDÀCTICA

Page 5: Coherencia continguts i activitats primaria

ESTRUCTURA BÀSICA D´UNA UNITAT DIDÀCTICA

OBJECTIUS CONTINGUTS ACTIVITATS AVALUACIÓ

METODOLOGIA

QUÈ PRETENS ?TIPUS

D´EXPERIENCIA ?QUINES TASQUES

FARAN ?COM SABRÀS ?

Page 6: Coherencia continguts i activitats primaria

OBJECTIUS DIDÀCTICS

D´AQUESTA UNITAT

TITOL UNITAT

DIDÀCTICA

MITJANS DE TRANSPORT

OBJECTIU DIDÀCTIC “A”

OBJECTIU DIDÀCTIC “B”

OBJECTIU DIDÀCTIC “C”

OBJECTIU DIDÀCTIC “D”

OBJECTIU DIDÀCTIC “E”

Page 7: Coherencia continguts i activitats primaria

ÀREES POTENCIALS PER TREBALLAR LA UNITAT: MITJANS DE TRANSPORT A PRIMÀRIA

EDUCACIÓARTÍSTICA

CONEIXEMENTDEL MEDI NATURAL,

SOCIAL ICULTURAL

EDUCACIÓFÍSICA

CASTELLÀVALENCIÀ

LLENGUAEXTRANGERA

MATEMÀTIQUES

MITJANS DE

TRANSPORT

Page 8: Coherencia continguts i activitats primaria

SELECCIONE LES ÀREES IMPLICADES: MITJANS DE TRANSPORT A PRIMÀRIA

EDUCACIÓARTÍSTICA

CONEIXEMENTDEL MEDI NATURAL,

SOCIAL ICULTURAL

VALENCIÀ

MATEMÀTIQUES

MITJANS DE

TRANSPORT

Page 9: Coherencia continguts i activitats primaria

2. OBJECTIUS DIDÀCTICS

MITJANS DE TRANSPORTS

2. FORMULAR preguntes per obtenir Informacions necessaries per desenvolupar un actitud responsable del consum

3. EXPRESSAR-SE mitjançant tècniques plàstiquesen l´elaboraciò de murals a classe i fent ús de materials reciclats

1. SER CONSCIENT d´un ús responsable dels mitjans de transport per tindre cura del medi ambient

4. LLEGIR I ESTABLIR relacions entre textos i fotografies per inferir diferents nocions al voltant del mitjans de transport

5. RESUMIR lectures fetes en classe al voltant dels mitjans de transport

Page 10: Coherencia continguts i activitats primaria

MITJANS DE TRANSPORTS

7. CONSTRUIR diagrames de barres

2. OBJECTIUS DIDÀCTICS

6. FER CÀLCUL MENTAL amb sumes, restes, multiplicacions i divisions senzilles a partir de l´enunciat d´un problema.

Page 11: Coherencia continguts i activitats primaria

CONTINGUTS AL CURRICULUM DE PRIMÀRIAÀREEA: CONEIXEMENT DEL MEDI NATURAL, SOCIAL I CULTURAL

CONTRIBUCIÓ A LES COMPETÈNCIES

OBJECTIUS GENERALS D´ÀREA: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15

1º CICLE: CONTINGUTS

Bloc 1: Geografia. L´entorn, els astresBloc 2: Ciències. La diversitat dels sers viusBloc 3: Ciéncies. La salut i el desenvolupament personalBloc 4: Persones, cultures i organització socialBloc 5: Història El canvi en el tempsBloc 6: Matèria i energiaBloc 7: Objectes i màquines

CRITERIS D´AVALUACIÓ

INTRODUCCIÓ

Page 12: Coherencia continguts i activitats primaria

CONTINGUTS AL CURRICULUM DE PRIMÀRIAÀREEA: CONEIXEMENT DEL MEDI NATURAL, SOCIAL I CULTURAL

2º CICLE:

Bloc 1: Geografia. L´entorn, els astresBloc 2: Ciències. La diversitat dels sers viusBloc 3: Ciéncies. La salut i el desenvolupament personalBloc 4: Persones, cultures i organització socialBloc 5: Història El canvi en el tempsBloc 6: Matèria i energiaBloc 7: Objectes i màquines

CRITERIS D´AVALUACIÓ

Page 13: Coherencia continguts i activitats primaria

CONTINGUTS AL CURRICULUM DE PRIMÀRIAÀREEA: CONEIXEMENT DEL MEDI NATURAL, SOCIAL I CULTURAL

3º CICLE:

Bloc 1: Geografia. L´entorn, els astresBloc 2: Ciències. La diversitat dels sers viusBloc 3: Ciéncies. La salut i el desenvolupament personalBloc 4: Persones, cultures i organització socialBloc 5: Història El canvi en el tempsBloc 6: Matèria i energiaBloc 7: Objectes i màquines

CRITERIS D´AVALUACIÓ

Page 14: Coherencia continguts i activitats primaria

CONTINGUTS DE

AREA 1

CONTINGUTS DE

AREA 2

CONTINGUTS DE

AREA 3

CONTINGUTS DE

AREA 4

OBJECTIU1 X X X

OBJECTIU2 X

X

X

OBJETIU3

X

X X

CORRESPONDÈNCIA ENTRE OBJECTIUS I CONTINGUTS

Page 15: Coherencia continguts i activitats primaria

1. JUSTIFICACIÓ

2. OBJETIUS DIDÀCTICS

3. CONTINGUTS

4. ACTIVITATS

5. MATERIALS

6. METODOLOGIA. (espais, temps)

9. AVALUACIÓ

7. ATENCIÓ A LA DIVERSITAT

UNITAT DIDÀCTICA

3. CONTINGUTS

Què EXPERIENCIES vull que tinga per arribar a aconseguir aquests OBJECTIUS ?

(aquestes EXPERIENCIES no són ,encara, activitats )

a. Els CONTINGUTS es formulen com substantiusb. SÍ ESTAN en el curriculum, per tant has de CERCAR- LOS tu (l’equip) d. Se solen distribuir o classificar en CONCEPTUALS, PROCEDIMENTALS , I ACTITUDINALS

8. COMPETÈNCIES EDUC. EN VALORS

Page 16: Coherencia continguts i activitats primaria

OBJECTIU DIDÀCTIC.RESUMIR LECTURES

FETES EN CLASSE AL VOLTANT DELS MITJANS DE TRANSPORT

CONTINGUTS DE L´ÀREA:VALENCIÀ

BLOC 1BLOC 2BLOC 3BLOC 4BLOC 5BLOC 6

US D´ESTRÀTEGIESPER COMPRENDRE:

DICCIONARISRELECTURA

RESUM…Bloc 3

ADOPCIÓ D´ACTITUDSCRITIQUES CAP A LES

PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUESQUE TRANSMETEN

Bloc 3PRODUCCIÓ DE TEXTOS

ESCRITS PROPIS:NORMES, CARTES

SOL.LICITUDS…

Bloc 3

PROCEDIMENTAL

ACTIDUDINAL

CONCEPTUAL

Page 17: Coherencia continguts i activitats primaria

=OBJECTIU

DIDÀCTIC.RESUMIR

LECTURES FETES EN CLASSE AL VOLTANT DELS MITJANS DE TRANSPORT

++XX

X X XX

X

PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUE

HAS SELECCIONAT PREVIAMENT

PROCEDIMENTAL

Llegir un texte sobre el primer automovil fet a EEUU per resumir-lo

Utilitzant el diccionari per comprendre alguns dels seus termes

US D´ESTRÀTEGIESPER COMPRENDRE:

DICCIONARISRELECTURA

RESUM…Bloc 3

Page 18: Coherencia continguts i activitats primaria

XX

X

DELS CONTINGUTS PODEN EIXIR MOLTES ACTIVITATS.SELECCIONA LES MÉS ADIENTS

PROCEDIMENTAL

Llig un texte sobre el primer automovil fet a EEUU per resumir-lo

Utilitza el diccionari per comprendre alguns dels seus termes

US D´ESTRÀTEGIESPER COMPRENDRE:

DICCIONARISRELECTURA

RESUM…Bloc 3

Retalla de periòdics tres fotografies de mitjans de transports, i posa-li un peu

de pàgina a cadascuna d´elles

Debat sobre les senyals de tràfic:Per a què serveixen

Qué signifiquenDibuixa tres d´ellles i escriu el seu

significat

Page 19: Coherencia continguts i activitats primaria

=++XX X

X XX

CONCEPTUAL

Llig un textesobre el 1automovil

PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUEHAS SELECCIONAT PREVIAMENT

PROCEDIMENTAL

Fes una carta als teus paresper a que ens contenun viatge fet amb un

mitjà de transport

PRODUCCIÓ DE TEXTOSESCRITS PROPIS:

NORMES, CARTESSOL.LICITUDS

POEMES

Bloc 3

OBJECTIU DIDÀCTIC.

RESUMIR LECTURES FETES EN CLASSE AL VOLTANT DELS MITJANS DE TRANSPORT

Fes una carta als teus pares per

convidar-losa contar un

viatge

Page 20: Coherencia continguts i activitats primaria

XX

CONCEPTUAL

PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUEHAS SELECCIONAT PREVIAMENT

PROCEDIMENTAL

Fes una carta als paresPer a que vinguen i ens conten

Un viatge fet amb un mitjà de transport

PRODUCCIÓ DE TEXTOS

ESCRITS PROPIS:CÓMIC, CARTES

POEMES

Bloc 3

Escriure un parell de rodolinsPer descriure tres mitjàns de transport:

Exemple: “Amb aquesta bicicleta Puje la carrasqueta”

Fes un còmic de quatre vinyetesper contar una història on apareguen

tres mitjans de comunicació iUn texte que acompanye a cada vinyetaX X

Page 21: Coherencia continguts i activitats primaria

=++X X X

XX

X

PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUEHAS SELECCIONAT PREVIAMENT

ACTIDUDINALCONCEPTUALPROCEDIMENTAL

ADOPCIÓ D´ACTITUDSCRITIQUES CAP A LES

PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUESQUE TRANSMETEN

Bloc 3

Observa tres anuncis publicitaris de

Cotxes i interpreta quèvaloren els anunciants

PotènciaEstètica

luxe

OBJECTIU DIDÀCTIC.

RESUMIR LECTURES FETES EN CLASSE AL VOLTANT DELS MITJANS DE TRANSPORT

Interpreta tres Anuncispublicitaris

Fes una carta Als pares per Convidar-losA contar un

viatge

Llig un texteSobre el 1automovil

Page 22: Coherencia continguts i activitats primaria

X

X

PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUEHAS SELECCIONAT PREVIAMENT

ACTIDUDINAL

ADOPCIÓ D´ACTITUDSCRITIQUES CAP A LES

PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUESQUE TRANSMETEN

Bloc 3

Observa aquests anuncis publicitaris de

Cotxes i interpretar quèValoren els anunciants:

PotènciaEstètica

luxe

Debat sobre les bicicletes iSobre la possibilitat

D´utilitzar-les en la ciutatCarta de sol.licitud a l´alcalde

D´un carril-bici

Debat: Els cotxes electricsSón necessaris,

Per què?Altres miltjans que no

necessiten de la gasolina.

X

Page 23: Coherencia continguts i activitats primaria

=++

ACONTINGUTS

PROCEDIMENTALS

XX

X X XX

BCONTINGUTS

CONCEPTUALS

CCONTINGUTS

ACTITUDINALS

PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUEHAS SELECCIONAT PREVIAMENT

OBJECTIU DIDÀCTIC.

RESUMIR LECTURES FETES EN CLASSE AL VOLTANT DELS MITJANS DE TRANSPORT

US D´ESTRÀTEGIESPER COMPRENDRE:

DICCIONARISRELECTURA

RESUM…Bloc 3

PRODUCCIÓ DE TEXTOSESCRITS PROPIS:

NORMES, CARTESSOL.LICITUDS…

Bloc 3

ADOPCIÓ D´ACTITUDSCRITIQUES CAP A LES

PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUESQUE TRANSMETEN

Bloc 3

Page 24: Coherencia continguts i activitats primaria

ACTIVITAT 1

ACTIVITAT 2

ACTIVITAT 3

ACTIVITAT 4

ACTIVITAT …

CONTINGUTSD´UN ÀREA:

CONTINGUTS DE L´ÀREA:VALENCIÀ

BLOC 1BLOC 2BLOC 3BLOC 4BLOC 5BLOC 6

Page 25: Coherencia continguts i activitats primaria

UNITAT DIDÀCTICA4. ACTIVITATS

TEMPORALITZACIÓ: MITJANS DE TRANSPORT

DILLUNS DIMARTS DIMECRES DIJOUS DIVENDRES

9-10:30 ASSEMBLEA

Activitat 1MEDI NATURAL

Activitat 2VALENCIÀ

ASSEMBLEA

Activitat 2MEDI NATURAL

ASSEMBLEA

Activitat 3MEDI NATURAL

ASSEMBLEA

Activitat 4MEDI NATURAL

11h-12h Activitat 1

MATEMÀTIQUES

Activitat 2MATEMÀTIQUES Activitat 3

VALENCIÀ

Activitat 3MATEMÀTIQUES

15h -16h

Activitat 1VALENCIÀ

Activitat VALENCIÀ

16h-17h

Activitat 2ARTÍSTICA

Activitat 2ARTÍSTICA

PATI

DINAR

Page 26: Coherencia continguts i activitats primaria