Upload
stelian-alin-dumitru
View
138
Download
14
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Lectie clasa a XI-a
Citation preview
PROIECT DE LECŢIE
CLASA: a XI- a
UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Tehnic „Dl. Tudor” Dr. Tr. Severin
DISCIPLINA: RELIGIE
LECŢIA: FORME DE DENATURARE A PERSOANEI – CORUPŢIA, MINCIUNA, ÎNŞELĂTORIA
TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: dobândire/ însuşire de noi cunoştinţe
DURATA: 50 minute
PROFESOR: DUMITRU STELIAN-ALIN
COMPETENŢE SPECIFICE
1. definirea termenilor minciună, corupţie, înselătorie.
2. exemplificarea acestor termeni cu fapte reale din zilele noastre
3. cunoaşterea modului în care sunt pedepsite aceste fapte de Dumnezeu.
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. RESURSE PROCEDURALE SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia,
problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual.
3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă
BIBLIOGRAFIE:1. Corneliu Muha, Religie – Auxiliar didactic clasa a XI-a, Ed. Sf. Mina, Iași, 2009.
2. Biblia sau Sfânta Scriptură
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Momentele instruirii (timp) CS Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi
procedeeForme de
organizareResurse
materiale
Modalităţi de
evaluareMoment organizatoric(2 min)
- Profesorul rosteşte cu elevii rugăciuneaVerifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea colectivului clasei pentru începerea orei.
Rostesc rugăciuneaElevii spun absenţii şi se pregătesc de lecţie.
Conversaţie Frontal Catalog Observaţia
Captarea atenţiei (1 min)
-Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei şi precizează obiectivele urmărite.
Elevii notează în caiet titlul lecţiei, ascultă şi devin atenţi la competenţele specifice urmărite.
Expunerea Frontal Tablă, cretă
-
Reactualizarea cunoştinţelor asimilate anterior(7 min)
Profesorul solicită elevilor să răspundă la întrebări lecţia anterioară şi notează în caietul personal elevii cei mai activi.
Elevii răspund la întrebări expunându-şi punctele de vedere
Conversaţiaeuristică
Frontal Manual Evaluare
orală
Dirijarea învăţării.
1
2
3
Notează titlul lecţiei pe tablă. Solicită elevilor să răspundă la întrebări legate de viaţă, familie, datoriile omului faţă de societate.Explică elevilor ce înseamnă minciuna din punct de verede al DEX, după care prezintă elevillor consecinţele minciunii.Defineşte corupţia şi înşelătoria, apoi discută cu aceştia despre frecvenţa acestora în lumea din zilele noastre.Explică elevilor care sunt consecinţele unei vieţi pline de minciună, corupţie şi înşelători, precizând modul în care Dumnezeu pedepseşte aceste abateri.
Elevii răspund cu ajutorul profesorului, dacă va fi nece-sar.
Elevii răspund eventualelor întrebări. Notează în caiete.
ConversaţiaExpunerea Modelarea
Frontal ManualBiblia
Evaluare orală
Obţinerea performanţei
Adresează elevilor întrebări cu privire la lecţia predată şi fixează cunoştinţele. Apoi explică elevilor eventualele neînţelegeri.
Elevii răspund. Pun întrebări. ExerciţiulFeed-back-
ul
Individual Manual Evaluare scrisă
Încheierea lecţiei Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora următoare.Rosteşte rugăciunea
Sunt atenţi la cerinţeRostesc rugăciunea
-
Schiţa tablei
FORME DE DENATURARE A PERSOANEI – CORUPŢIA,
MINCIUNA, ÎNŞELĂTORIA
Corupţia – stare de abatere de la moralitate, de la datorie; depravare;
desfrâu; venalitate.
Minciuna – afirmare prin care se denaturează în mod deliberat adevărul;
neadevăr. Deprindere de a minţi. Plăsmuire a imaginaţiei; ficţiune, amăgire.
Înşelătoria – inducere în eroare; escrocherie, fraudă, infracţiune constând
în inducerea în eroare şi păgubirea unei persoane prin prezentarea drept adevărate
a unor fapte mincinoase sau invers, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru
altcineva un anumit folos material.