11
PROIECT DE LECTIE Data: 11 .11. 2008 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMĂNT: COLEGIUL NAŢIONAL ,,CAROL I’’ Clasa: a V-a Disciplina: RELIGIE Aria curriculară: OM ŞI SOCIETATE Profesor: Ţiţirigă Ionelia Student practicant: Ionică Daniel Alin Unitatea de învăţare: Mântuitorul Iisus Hristos - Învăţător desăvârşit Conţinutul învăţării: Să fim prevăzători - Pilda celor zece fecioare Tipul lecţiei: Dobândire de cunoştinţe OBIECTIV CADRU: Cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii şi desăvârşirii omului OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: - Să identifice mesajul religios-moral din pildele Mântuitorului - Să integreze în comportamentul propriu învăţăturile deprinse din pildele studiate OBIECTIVE OPERAŢIONALE a) Cognitiv –formative : O1 – să prezinte rezumatul textului biblic referitor la Pilda celor zece fecioare; O2 - să explice simbolurile din pildă; O3 - să precizeze motivul necunoaşterii timpului celei de-a doua veniri a Mântuitorului;

cls 5

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect lectie

Citation preview

PROIECT DE LECTIE

Proiect de lectie

Data: 11 .11. 2008 UNITATEA DE NVMNT: COLEGIUL NAIONAL ,,CAROL IClasa: a V-aDisciplina: RELIGIEAria curricular: OM I SOCIETATEProfesor: iirig Ionelia

Student practicant: Ionic Daniel AlinUnitatea de nvare: Mntuitorul Iisus Hristos - nvtor desvritConinutul nvrii: S fim prevztori - Pilda celor zece fecioareTipul leciei: Dobndire de cunotine

OBIECTIV CADRU: Cunoaterea i iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mntuirii i desvririi omului

OBIECTIVE DE REFERIN:

S identifice mesajul religios-moral din pildele Mntuitorului

S integreze n comportamentul propriu nvturile deprinse din pildele studiateOBIECTIVE OPERAIONALE

a) Cognitiv formative :

O1 s prezinte rezumatul textului biblic referitor la Pilda celor zece fecioare;

O2 - s explice simbolurile din pild; O3 - s precizeze motivul necunoaterii timpului celei de-a doua veniri a Mntuitorului;

O4 - s prezinte modalitile de pregtire pentru ntmpinarea Mirelui; O5 - s formuleze nvturi folositoare progresului n viaa spiritual;

b) Afectiv atitudinale:

O1 s manifeste interes pentru lecie

O2 s participe activ la lecie

O3 s integreze in comportamentul propriu nvturile deprinse din lecie

c) Psiho motorii:

O1 s pstreze o poziie corect n timpul rugciunii dar i in timpul orei

O2 s realizeze in mod corect semnul Sfintei Cruci STRATEGIE DIDACTIC : 1.RESURSE PROCEDURALE: lectura, explicaia, conversaia, demonstraia, povestirea, descrierea, problematizarea.

2.RESURSE MATERIALE:.

a) Fie de lucru b) Rebus c) Imagini care ilustreaz comportamentul unui bun cretin 3. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII :

individual

frontal

pe grupe

PRINCIPII DIDACTICE GENERALE:

a) principiul accesibilitii;

b) principiul intuiiei;

c) principiul sistematizrii i continuitii cunotinelor;

d) principiul nsuirii tematice a cunotinelor;

e) principiul asigurrii conexiunii inverse;

PRINCIPII DIDACTICE SPECIALE:

principiul hrisotcentric;

FORMALITI I MODALITI DE EVALUARE:

Continu formativ:

prin ntrebri i rspunsuri pe tot parcursul leciei;

prin corectarea rspunsurilor.

LOC DE DESFAURARE:

sala de clas.

RESURSE BIBLIOGRAFICE:

1. Oficiale: ( Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a V-a;

( Planificarea calendaristic orientativ, clasa a V-a;

( Proiectarea unitii de nvare.2. Temporale:( numr de lecii: 1

( durata: 50

3. Bibliografie:

1. *** Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 2005.

2. Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom, Iai, 1999.

3. Muha, Camelia, Religie cretin-ortodox. Caiet pentru elevi, cadre didactice i prini, pentru clasa a V-a", Editura Sf. Mina, Iai, 2001. 4. Gheorghe, Iuliana, Nicola Florina i alii, Didactica aplicat - Religie, colecia tiinele Educaiei, Editura Araves, Craiova 2006.

5. ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebatian, Opri, Dorin, Opri, Monica, Metodica predeii religiei, Editura Rentregirea, Alba Iulia 2000.Nr. crt.

Etapele lecieiDESFAURAREA LECIEI

Activitatea profesoruluiActivitatea elevului

1234

1.Momentul organizatoric

Se asigur climatul special desfurrii orei de religie.

Se rostete rugciunea mprate ceresc mpreun cu elevii.

Se noteaz absenele i se pregtete clasa pentru buna desfurare a leciei.

Elevii salut.

Rostesc rugciunea.

Se pregtesc pentru lecie.

2.Reactualizarea cunotinelor anterioare

Se reactualizeaz cunotinele din leciile anterioare despre pilde. . De ce a rostit Mntuitorul Pilda Samarineanului

milostiv? ". Se cere elevilor sa rspund la urmtoarele cerine:

1. S prezinte, pe scurt,

coninutul pildei.

2. " Ce nvturi desprindem din aceast pild'' ?

- s-i iubim la fel pe toi oamenii;

- s fim milostivi;

- nimeni nu trebuie s fie departe de semeni;Elevii sunt ateni

Elevii prezint coninutul pildei.

Apoi, rspund la ntrebrile profesorului:

- pentru a ne nva c trebuie s ne iubim aproapele

3.Captarea ateniei

Se cere elevilor s precizeze ce alte pilde mai sunt cuprinse n Sfnta Scriptur i de care au luat la cunotin.

Precizare: Pildele ne ofer modele de comportament pe care credincioii trebuie s le urmeze, sau din care sa ia aminte si sa aleag calea cea dreapt, spre Bunul Dumnezeu.

" Ce i pregtete omul prin milostenie? "

" Credei c toi oamenii se pregtesc pentru viaa de dincolo? "

" Ce prere avei despre acetia din urm? "

" Ce credei c se poate ntmpla cu aceti oameni, care i amn pregtirea? "

Dragi copii, despre toate acestea ne vorbete Mntuitorul ntr-o alt pild!

Elevii rspund folosindu-se de cunotinele dobndite anterior i dau variante de rspuns:

- un loc n mpria Cerurilor ... mntuirea;

- nu, doar unii, fiindc alii se lenevesc fiind nepstori;

- nu se pot bucura de fericirea venic;

- unii se gndesc c sunt prea tineri i se

vor pregti la btrnee;

- greesc, deoarece nimeni nu tie cu exactitate cte zile mai are de trit,

- pot muri nepregtii

1.2.3.4.

4.Anunarea titlului leciei

Se anun i se scrie pe tabl titlul noii lecii:

"Pilda celor zece fecioare " .

Astzi vom vorbi despre modul n care ne putem pregti pentru a doua venire a Mntuitorului (a Mirelui ), tocmai pentru a nu ne surprinde nepregtii; apoi, vom ncerca s formulm, mpreun, nvturile acestei pilde. Nu uitai, e important s le aplicm n viaa zilnic i, mai ales, s-i nvm i pe alii.Elevii asculta ateni.

Elevii noteaz in caiete titlul leciei.

5.Dirijarea nvrii

Se noteaz pe tabl trimiterea biblic ( Matei 25,

1-13).

Profesorul citete expresiv pilda.

Se explic cuvntul " priveghere " - "a pzi " ,

precum i alte cuvinte necunoscute, asta dac este cazul.

Se prezint elevilor plana cu " Pilda celor zece fecioare ".

Li se cere s identifice personajele i s rezume coninutul pildei.

Profesorul alege dintre elevi povestitorul, mirele i un slujitor. Ceilali elevi vor fi mprii n dou grupe, una reprezentnd fecioarele nelepte i alta, fecioarele nenelepte.

Apoi, cere elevilor s citeasc pe roluri aceast

pild.

Se va purta o conversaie cu copiii:

" Pe cine credei c reprezint Mirele? "

" Ce nelegi prin " nunt n cinstea lui Hristos? "- Judecata de Apoi;" Cine sunt fecioarele? "

" Ce oameni sunt reprezentai prin fecioarele nelepte? "

" Dar prin fecioarele nenelepte9 "

- oamenii nepregtii;

" De unde tim c fecioarele nelepte erau pregtite pentru nunt?

"Ce simbolizeaz candela fiecrei fecioare?- sufletul omului;

" Dar untdelemnul, ce simbolizeaz? "

" Ce rspndete candela n jur, cnd este aprins? "- lumin;

Precizare: aa cum candela lumineaz n jur, tot le fel i sufletul omului trebuie s aduc lumin n viaa semenilor, dup cuvintele Mntuitorului:

" Aa s lumineze lumina voastr naintea

oamenilor, aa nct s vad faptele voastre cele

bune i s slveasc pe Tatl vostru Cel din ceruri "(Matei 5, 16).

Profesorul va pune ntrebri elevilor si:

" Toi oamenii au sufletul mpodobit cu fapte bune?"

" De unde trebuie s-i procure untdelemnul fecioarele nenelepte? "

" Cnd trebuie s adunm, noi, fapte bune? "

"Ce se ntmpl cu cei care mor nepregtii?"

" tim cnd va veni iari Iisus Hristos pe pmnt? "tim noi cand va fi acesta?Precizare: Iat rspunsul Mntuitorului dat Sfinilor Apostoli, care L-au ntrebat despre momentul precis (data) al sfritului lumii: " De ziua i ceasul acela nimeni nu tie, nici nici ngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatl " ( Matei 24, 36 ).Elevii asculta ateni

Elevii identific personajele

din pild.

Elevii citesc pe roluri aceasta pild.

- pe Mntuitorul nostru lisus Hristos;

- oamenii chemai la Judecat.

- oamenii pregtii permanent pentru sfritul vieii pmnteti;

aveau candele mpodobite i pline cu undelemn;

- faptele bune svrite de om;

Elevii rspund la ntrebri.

- nu, mai sunt i unii care se aseamn cu fecioarele nenelepte;

- de la cei ce vnd;

- cnd suntem n via, dup aceea nu mai putem;

- nu sunt primii n mpria Cerurilor, rmn afar.

- la sfritul lumii.Copiii dau diverse rspunsuri.

6.Asocierea i generalizarea

Precizare: n cultul ortodox exist o slujb care se numete miezonoptic , pentru c se svrete la miezul nopii.

Troparele acestei slujbe ne amintesc de Mirele care sosete pe neateptate, n miezul nopii, i ne ndeamn la pregtire permanent prin fapte bune.

- Profesorul poate cnta troparul deniilor Aliluia Iata Mirele vine, glas 8

Elevii ascult cu atenie.

7.Asigurarea feed-back -ului i evaluarea performanelor

Se cere elevilor sa formuleze ideile principale ale textului citit i se noteaz pe tabl.

Se cere elevilor sa rezume oral textul citit i sa desprind nvturile spirituale.

Se mpart elevii in grupe i li se cere sa completeze un rebus, iar soluia sa fie prezentat de grupa care a dezlegat prima, urmnd a se discuta soluiile i a se confrunta rezultatul cu celelalte grupe.

Elevii formuleaz ideile principale i le noteaz in caiete:

1. Asemnarea mpriei cerurilor cu cele zece fecioare.

2. Descrierea celor nelepte si a celor fr de minte.3. Anunarea venirii Mirelui.4. Discuia dintre fecioare.

5. Venirea Mirelui.

6. Pedeapsa Mirelui pentru cele ce ntrziaser la nunt.

7. Sfatul Mirelui (Mntuitorului nostru Iisus Hristos- Fiul Omului)

Elevii dezleag rebusul.

1.2.3.4.

8.Aplicarea

" De ce nu trebuie s tie oamenii timpul celei de-a doua veniri a lui lisus Hristos?''

Se va cere elevilor s caute, n pild, sfatul pe care ni-l d Mntuitorul:

Privegheai, c nu tii ziua, nici ceasul cnd vine Fiul Omului " .

Iat datoria noastr de cretini. S ne pregtim permanent de sufletul si trupul nostru, pentru a fi bineplacui lui Dumnezeu si a fi gsii in buna cuviin , cnd Domnul nostru Iisus Hristos, va cobor din ceruri i va venii pe pmnt, la Judecata de Apoi.

Elevii rspund:

- pentru a se pregti continuu

s-l ntmpine pe Mirele Bisericii;

Elevii ascult cu atenie.

9.Asigurarea transferului

Se fac aprecieri generale asupra desfurrii activitii.

10.ncheierea

Se rostete rugciunea Cuvine-se cu adevrat.Elevii rostesc rugciunea i salut.

REBUS

1. Lecia de azi s-a numit, Pilda celor zece ..

2. Acestea au ieit n ntmpinarea3. Textul se cuprinde n Sfnta .4. Cele fr de minte nu au luat cu sine 5. Strigarea s-a fcut in miezul .6. Iat mirele vine! Ieii n . lui! 7. Cele nelepte le-au sftuit pe cele fr de minte () mergei ipentru voi.8. Auzind acestea, ce au facut cele fara de minte? Ele au s cumpere untdelemn.9. Dup ce au plecat, lor li s-a nchis..10. Dup ce ua li s-a nchis, iar cele fr de minte nu au mai fost primite, ce ne sftuiete Mirele: Drept aceea ., c nu tii ziua, nici ceasul cnd vine********

(RSPUNSUL L VEI AFLA , PE LINIA COLORATA, DESLEGND REBUSUL )1

2

9

10

8

7

6

5

3

4