10
Proiect didactic Data: Instituţia: Propunător: Secrieru Dorina Clasa : I Disciplina: Limba română Tipul lecţiei: de predare-învăţare Timpul: 45 min. Subiectul: Predarea-învăţarea sunetul [p] şi a literelor P, p. Obiective de referinţă: Obiective operaţionale: O 1 – să pronunţe corect, expresiv sunetul nou; O 2 – să introducă, în enunţuri corecte, cuvintele propuse; O 3 – să reproducă creator conţinutul ilustraţiei din manual; O 4 – să citească corect, conştient cuvintele, textul din manual; O 5 – să scrie corect litera „p” mică de mînă; O 6 – să-şi exprime sentimentele de bucurie, de satisfacţie prin propoziţii ce includ sunetul [p] Strategii didactice: a) Metode şi procedee de predare –învăţare: comunicare, observare, tehnica „Formăm cuvinte noi”, lectura imaginii, metoda fonetică, analitico-sintetică, recunoaşterea, metoda fonomimică, analiza sonoră, descoperirea, analiza, sinteza, joc didactic, conversaţie, lectura în lanţ, lectura în

Clasa 1_sunetul Si Litera P, p

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Clasa 1_sunetul Si Litera P, p

Proiect didactic

Data: Instituţia:Propunător: Secrieru DorinaClasa : IDisciplina: Limba românăTipul lecţiei: de predare-învăţareTimpul: 45 min.Subiectul: Predarea-învăţarea sunetul [p] şi a literelor P, p.

Obiective de referinţă:

Obiective operaţionale:O1 – să pronunţe corect, expresiv sunetul nou;O2 – să introducă, în enunţuri corecte, cuvintele propuse;O3 – să reproducă creator conţinutul ilustraţiei din manual;O4 – să citească corect, conştient cuvintele, textul din manual;O5 – să scrie corect litera „p” mică de mînă;O6 – să-şi exprime sentimentele de bucurie, de satisfacţie prin propoziţii ce includ sunetul [p]

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee de predare –învăţare:comunicare, observare, tehnica „Formăm cuvinte noi”, lectura imaginii, metoda fonetică, analitico-sintetică, recunoaşterea, metoda fonomimică, analiza sonoră, descoperirea, analiza, sinteza, joc didactic, conversaţie, lectura în lanţ, lectura în şoaptă, independentă, selectivă, exerciţii de dezvoltare a vorbirii, exerciţii de lectură, explicaţia.

b) Mijloace didactice: poezie, scrisoare, plic, literele-cifre, ghicitori, fişe cu text pentru recunoaşterea literei, fişe cu silabe decupate, fişe pentru lucrul în grup, caiete de scriere, abecedar, planşă cu elementele literei şi litera de tipar, flori pentru descoperirea mesajului.

c) Forme de lucru: frontal, în perechi, în grup, individual.

Suport bibliografic: Curriculum şcolar, clasele I -IV, Prut Internaţional, Chişinău,

2003. Abecedar pentru clasa I Ghid pentru învăţători şi părinţi la Abecedar. www.didactic.ro

Page 2: Clasa 1_sunetul Si Litera P, p

Evenimente instrucţionale

Obi

ecti

ve

oper

aţio

nal

e

Activitatea învăţătorului şi a elevilor

Doz

are

Strategii didactice

Metode şi procedee

MijloaceForme de activitate

Organizarea claseiCaptarea atenţiei

Elevii îşi pregătesc în linişte cele necesare pentru lecţie.

- A venit din depărtareTot pe drum şi pe ninsoareO scrisoare călătoareDe la cine este oare?

Învăţătoarea citeşte adresa de pe plic:Pentru clasa IExpeditor: Tic, Ţara Cunoştinţelor.Apoi deschide plicul şi citeşte:„Dragi elevi,Tic, fiul meu e mic şi încă nu poate să scrie. Îi place mult să memoreze poezii, ghicitori, proverbe. De aceea, m-a rugat mult să vă scriu nişte ghicitori. Încercaţi să le ghiciţi.

Mama lui Tic”.Prin geamul închis s-au furişat şi pe obraji ne-au mîngîiat.

(Razele)-Cu ce literă începe acest cuvînt? (R)Grupul care ghiceşte primeşte litera respectivă.

Tăpălogul-greul pămîntuluiÎnădint-s-a

1

2 Comunicare

Observare

Descoperire

Poezie

Plic, scrisoare

Ghicitori

Litere-cifre

R-1U-2M-3E-4N-5

Frontal

Frontal

Page 3: Clasa 1_sunetul Si Litera P, p

Reactualizarea cunoştinţelor

Predarea-învăţarea temei noi

O3

La baştina dulciurilor. (Ursul)Merge, merge, greu ajunge,Are coarne, dar nu-mpunge,Şi cînd pleacă la plimbare,Îşi ia casa în spinare. (Melcul)

L-am văzut la circ. Vai! Vai!Cu urechi de evantai. (Elefantul)

Patru fraţi într-o cămaşă îmbrăcaţi. (Nuca)

Alcătuiţi cuvinte care încep cu litera pe care aţi primit-o:R-roşu, rac, rachetă;U-urs, umbrelă;M-mama, maşină, masă;E-elefant, elicopter, excavator;N-nuc, nana, nasture.

Elevii se ordonează în ordine crescătoare în dependenţă de litera şi numărul pe care-l au. Descoperă cuvîntul „rumen”.- Cîte silabe are acest cuvînt?- Cu ce sunet începe acest cuvînt?- Tic nu ştie care este familia cuvîntului „rumen”. Îl ajutăm? (rumenit, rumeni, rumenă, rumene).- Alcătuiţi o propoziţie cu cuvîntul rumen.- Cîte cuvinte are propoziţia?- Care este primul cuvînt? Dar ultimul?- Cînd aveţi obrajii rumeni? (cînd e cald sau e frig afară, sau avem febră etc.)- Priviţi în abecedar imaginea şi spuneţi ce anotimp

5

10

Tehnica „Formăm cuvinte noi”

Sinteza

Analiza

Descoperire

Conversaţie

Lectura imaginii

Conversaţie

Litere pentru fiecare grup

Abecedarul

Pe grupe

Frontal

Page 4: Clasa 1_sunetul Si Litera P, p

Anunţarea temei şi a obiectivelor lecţiei

Fixarea

O1

vedeţi ilustrat? (iarna)- Cum v-aţi dat seama? (e zăpadă, copilul e gros îmbrăcat etc.)- Cum este anotimpul iarna? (geroasă, minunată, veselă...)- Pe cine vedeţi în imagine?- Să-i dăm un nume băiatului. (Ionel)- Ce face Ionel? (Ionel vrea să facă pîrtie)- Cine îl însoţeşte? (prietenul lui, Grivei)- Pe cine mai vedeţi în imagine? (pe tatăl lui Ionel)- Şi tata ce face? (Tata face o pîrtie.)Se explică cuvîntul „pîrtie” – drum făcut prin zăpadă.Se analizează propoziţia

Tata face o pîrtie.- Cîte cuvinte are propoziţia?- Ce semn de punctuaţie am pus la sfîrşit? De ce? (Punct, pentru că s-a sfîrşit gîndul)- Care este primul cuvînt?- Care este ultimul cuvînt?- Cîte silabe are ultimul cuvînt?- Care este prima silabă?- Ce sunet auziţi la începutul silabei?

Se pronunţă în cor sunetul [p].- Hăinuţa sunetul [p] este litera p mic de tipar.Se prezintă litera p mic de tipar. Cu ce se aseamănă?- Prin urmare, azi vom face cunoştinţă cu sunetul şi litera p. Ce fel de sunet este acesta: vocală sau consoană? Pronunţaţi-l şi convingeţi-vă.- La lecţia de azi vom citi şi vom alcătui cuvinte noi, vom citi un text nou, vom descoperi, vom lucra în grup, vom discuta.

8

Asaltul de idei

Metoda fonetică analitico-sintetică

Metoda fonomimică

Planşă cu litera p

Fişe cu text pentru

Frontal

În perechi

Page 5: Clasa 1_sunetul Si Litera P, p

cunoştinţelor

Obţinerea performanţelor şi a conexiunii inverse

O3

O2

O4

O6

Recunoaşterea literei p în cadrul unor cuvinte. Elevii primesc cîte o fişă cu un text, lucrînd în perechi, încercuiesc lietra p.Evaluarea activităţii se face frontal.-Cîte litere aţi încercuit? (7)

Alcătuirea cuvintelor din silabe decupate.Elevii au pe bănci silabe decupate şi alcătuiesc cuvintele: pa-ce, pa-puc, pur-cel, pu-ri-ce, sa-lo-pe-tă.

Se analizează fiecare cuvînt.- Cîte silabe are cuvîntul?- Care este prima silabă? Care este a doua? Etc.- Unde se aude sunetul [p]: la început, la mijloc sau la sfîrşit de cuvînt.Lucrul cu abecedarele p.62- Ce obiecte sînt ilustrate în imagine? (patine, trompetă, dop)- Unde se aude sunetul [p] în aceste cuvinte?Se alcătuiesc propoziţii cu aceste cuvinte.

Se citesc cuvintele din abecedar. Citirea selectivă.- Citiţi cuvintele care încep cu litera p.- Citiţi cuvintele care conţin litera p în interior.- Citiţi cuvintele care au trei silabe.

Lucrul în grupGrupul I

Descoperă greşeala.lică prinse un pelican ce Era Mic

10

Recunoaşterea

Analiza

Joc didactic

Analiza sonoră

Metoda fonomimică

Exerciţii de dezvoltare a vorbirii

Lectura selectivă

DescoperireaAnalizaExplicaţia

recunoaşte-rea literei

Fişe cu silabe decupate

Abecedarul

Fişe pentru lucrul în grup

În perechi

Frontal

În grup

Page 6: Clasa 1_sunetul Si Litera P, p

O4

O5

prietenul lui toma Stătea pe o plutăGrupul II

Eu spun una, tu mai multePrieten-prieteniAmic- ..................Măr - ..................Colac - .....................Şoricel-.....................

Grupul IIIDesparte cuvintele în propoziţieMamaaremereaurii.Ionuţestemic.Şoricelulmănîncăcaş.

Grupul IVFormaţi cuvinte:Car nerMi paţiTo douCa por

Grupul VCompletaţi grila

a ai i

e e

Lectura independentă, în şoaptă a textului.Întrebări:- Unde are loc acţiunea?- Cînd are loc acţiunea?Exerciţii de citire a textului (în şoaptă, în lanţ, ştafetă, selectivă)Scrierea literei „p” mic de mînă (explicare, exerciţii

Joc didactic

AnalizaSinteza

Joc didactic

Joc didactic

Lectura independentăConversaţie

Lectura în lanţ, în şoaptăExplicaţia

Abecedarul

Planşă cu elementele literei şi litera „p”

Frontal

Frontal

Independe

Page 7: Clasa 1_sunetul Si Litera P, p

Asigurarea retenţiei şi a transferului

Explicarea temei de acasă.Bilanţul lecţiei

O4

O5

de scriere cu partea opusă a pixului pe bancă, în palmă, conturarea literei).Scrierea unui rînd de litera „p” mic de mînă.Lectura integrală a textului (2-3 elevi)Lectura model a învăţătoruluiReproducerea textului (2-3 elevi) cu schimbarea vorbirii directe în vorbire indirectă.

Exerciţiul 2 p.62 (manual)Ordonaţi cuvintele în propoziţie.Cine are prieteni nu e sărac.

Elevii scriu propoziţia în caiete.

- Care este familia de cuvinte a cuvîntului „prieten”?Elevii numesc oral cuvinte din familia de cuvinte.Să ilustreze litera învăţatăSă citească textul din abecedar.- Ce am studiat astăzi la lecţie?- Pentru ce ne trebuie litera „p”?- Priviţi pe băncile voastre? Ce observaţi?

Elevii au pe bănci nişte flori care ordonate crescător transmit mesajul: „Clasa întîi aţi fost bravo!”- Într-adevăr aţi fost bravo, aţi lucrat foarte mult şi eu vă mulţumesc pentru lecţie.

5

2

2

Exerciţii de lectură

Exerciţii de dezvoltare a vorbirii

Explicaţia

Descoperirea

mic de mînă

Abecedar

Caietele de lucru

Flori pentru descoperirea mesajului

nt

Frontal

Pe grupe