Upload
carson-brady
View
18
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Ch. 5-7 Percent of change. Ch. 5-7. Vocabulary Percent of change: a ratio that compares the change in quantity to the original amount. Percent of increase: when the new amount is greater than the original Percent of decrease: when the new amount is less than the original - PowerPoint PPT Presentation
Citation preview
Ch. 5-7 Percent of change
Ch. 5-7Vocabulary• Percent of change: a ratio that compares
the change in quantity to the original amount.
• Percent of increase: when the new amount is greater than the original
• Percent of decrease: when the new amount is less than the original
• Markup: the increase in the price• Discount: when regular price is reduced
Ch. 5-7 Percent of change
Percent of change= amount of change original amount
Original: 12, new: 9= 12-9 12=0.25Percent of decrease is
25%Original: 5, new: 6, find
percent of change.20% increased.
Ch. 5-7 Percent of changeFind the selling price
Selling price = cost + markup rate
The cost of roller blades is $60, 35% markup, find the selling price.
Markup rate= $60 x 35%= $60 x 0.35= $21Selling price =$60+$21=$81
Ch. 5-7 Percent of changeFind the selling price
Selling price = cost + markup rate
Cost of jeans: $25, 45% markup, find the selling price.
Markup rate= $25 x 45%= $25 x 0.45= $11.25Selling price =$25+$11.25=$36.25
Ch. 5-7 Percent of change
Find the Markup Rate
Markup Rate
= Selling price - cost
cost
Cost of jeans: $25, sell for $36.25, find the markup rate.
= 36.25-25
25
= 0.45
= 45%
The markup rate is 45%
Ch. 5-7 Percent of change
Find the Markup Rate
Markup Rate
Selling price - cost
cost
Find the markup rate on a $60 jacket that sells for $75.
= 75-60
60
= 0.25
= 25%
The markup rate is 25%
Ch. 5-7 Percent of changeFind the Sale Price
Sale PriceSelling price - discount
Snowskate: $95, 35% off, find the sale price
Amount of discount:=$95*35%=$33.25Sale price:= $95-$33.25=$61.75The Sale price is $61.75
Ch. 5-7 Percent of changeFind the Sale Price
Sale PriceSelling price - discount
Television: $675.50, 35% off, find the sale price
Amount of discount:=$675.50 x 35%=$236.43 (round to the nearest
100th)
Sale price:=$675.50-$236.43=$439.08The Sale price is $439.08
Ch. 5-7 Percent of changeFind the Price including
taxes:
Selling price + taxes
Book bag: $15, tax rate is 6.5%, find the price after taxes.
Taxes:=$15 x 6.5%=$0.98 (round to the
nearest 100th) Price after taxes:=$15 + $0.98=$15.98The taxed price is $15.98
Ch. 5-7 Percent of changeFind the Price including
taxes
Selling price + taxes
Car: $5000, tax rate is 6.5%, find the price after taxes.
Taxes:
=$5000 x 6.5%
=$325
Price after taxes:
=$5000 + 325
=$5325
The taxed price is $5,325
Ch. 5-7 Percent of changeEstimate the Price
round 21% to 20%
Original: $30, markup: 21%, estimate selling price.
=$30 x 20%=$6Selling price:=$30+$6=$36The Selling price is about
$36
Ch. 5-7 Percent of changeEstimate the Price
round $59.99 to $60
Original: $59.99, Sale: 40%, estimate selling price.
=$60 x 40%=$24Discounted price:=$60-$24=$36The discounted price is
about $36