69
HVH_KGA_2_1 A MODUL CÍME Mindenki másképp egyforma II. 1

A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

  • Upload
    others

  • View
    2

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

HVH_KGA_2_1

A MODUL CÍME

Mindenki másképp egyforma II.

1

Page 2: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

A modul felhasználási területe: 2. évfolyam Hódmezővásárhelyi Klauzál Gábor Általános Iskola

2

Page 3: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

MODULTÉRKÉP

A modul kiemelt és általános céljai: A modul alapvető célkitűzése a másság elfogadása, tolerancia, együttműködés, szociális érzékenyítés a mese feldolgozásának segítségével

Tartalmi fókusz: Szociális kompetenciák fejlesztéshez köthető, 2. osztályos tanulók részére, tanórán kívüli foglalkozás keretében.A 4. Részmodulban az értelmileg akadályozott tanulók közreműködésével valósítjuk meg a programot.

Fejlesztési fókuszok: verbális-nyelvi, térbeli-vizuális- Figyelem, emlékezet, finommotorika, koordinációs képességek

- Együttműködés, kommunikációs készség fejlesztése, beszédkészség

- Tájékozódás síkban, analízis-szintézis, szerialitás

- Logikus gondolkodás

- Képzelőerő, tolerancia, szociális kompetenciák

- Döntésképesség, ok-okozati kapcsolatok felismerése, összefüggések felismerése

- Memóriafejlesztés, egymás gondolatának meghallgatása, saját közlés késleltetése

- Kérdésfeltevés és vitakészség, véleményalkotás, kifejező kommunikáció, helyzetfelismerés, saját vélemény alkotása, beleélő képesség

fejlesztése

- Érdeklődés, kíváncsiság felkeltése, fenntartása, koncentráció, adott szerepekbe való belehelyezkedés, pozitív énkép alakítása

- A megoldás keresése, logikai képesség, matematikai logika fejlesztése, helyzetfelismerés, szabálykövetés

- Társas kapcsolatok építése, együttműködés a gyakorlatban, térbeli tájékozódás fejlesztése, céltartás fejlesztése

- Céltartás fejlesztése, olvasástechnika, szövegértés fejlesztése, kreativitás

3

Page 4: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

- Kritikai képesség, kompromisszumkészség, ellenállás a csoportnyomásnak

- Hallásfejlesztés, önmotiválás, ritmuskészség fejlesztése

- Kreativitás, kézügyesség, memóriafejlesztés, vizuális kultúra

- Koordinációs képesség, mozgáskultúra

- Improvizáció, beleélő képesség, előadó képesség, gyors helyzetfelismerés, gondolkodási képesség, koncentrációs képesség, memória,

összehasonlítás, kudarctűrő képesség

- Egyensúlyérzék, iránykövetés, tapintás

- Egymás segítése, bizalom

A modul kapcsolódik a következő modulokhoz

Téma: Mindenki másképp egyforma I-III-IV.Évfolyam: 1., 3., 4.

A megvalósításához szükséges szakmai kompetenciák

Tanítói végzettség, a téma iránti érzékenység

1. Részmodul címe: Sünöcske gyógyít

2. Részmodul címe: Kézzel is ügyesen

3. Részmodul címe: Drámajáték

4. Részmodul címe: EgyMásÉrt nap

Célok

Jó hangulat teremtése a bevezető

játékokkal egymás elfogadásával.

A tanulók képesek legyenek az

adott szöveg megértésére, a hozzá

kapcsolódó játékos feladatok

Célok

A feldolgozott meséhez képesek

legyenek a só-liszt gyurma alakok

elkészítésére.

Célok

Az elkészített só-liszt gyurma

alakokkal képesek legyenek a mese

dramatizált megjelenítésére.

Célok

Másság megtapasztalása,

elfogadása, megértése az értelmileg

akadályozott gyermekekkel a közös

játék során.

4

Page 5: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

megoldására egyénileg, párban és

csoportban.

A részmodulban fejlesztendő kompetenciák:

Szociális kompetenciákAnyanyelvi kompetenciákMatematikai kompetenciákEmpátia

A részmodulban fejlesztendő kompetenciák:

Szociális kompetenciákMegismerés, befogadásVizuális kommunikációVizuális kultúraEmpátia

A részmodulban fejlesztendő kompetenciák:

Társas kompetenciákEmpátiaKifejezőkészség

A részmodulban fejlesztendő kompetenciák:

Társas kompetenciákEmpátiaSzociális kompetenciák

Tartalmi egységek bemutatása1. Agytorna2. Artikulációs gyakorlat3. Asszociációs játék4. Te kispajtás hogyan mégy?5. Próbatételek6. Szövegfeldolgozás

- előkészítés célkitűzéssel- találós kérdés- iránygyakorlat- cím vizsgálata (jóslás)- bemutató olvasás- spontán

megnyilatkozások

Tartalmi egységek bemutatásaI.

1. Ráhangolódás mondókával2. Finommotorika fejlesztése3. A mese felelevenítése4. Célkitűzés5. Illusztráció készítése a

meséhez6. Értékelés

II.1. Ráhangolódás

érzékelésfejlesztő játékkal2. Finommotorika fejlesztése3. Célkitűzés4. Só-liszt gyurmából

Tartalmi egységek bemutatása1. Ráhangolódás

utánzójátékkal2. A mese dramatizálása

csoportban3. Előadás osztályon belül4. Értékelés5. Hangulati levezetés

hangjátékkal

Tartalmi egységek bemutatása1. Előzetes feladat

- Segítő tanulók bevonása2. Ismerkedős játék3. Kézműves foglalkozás4. Mókás csapatversenyek5. Aki nem lép egyszerre körút6. Táncház7. Értékelés

5

Page 6: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

- a megismert tartalom összevetése a jóslással

- ismeretlen szavak megbeszélése párosítással

- szereplők nevének összeállítása betűiből

- igaz-hamis állítások- a megadott mondatok

időrendbe állítása- válogató olvasás- belehelyezkedés az

egyik szereplő helyzetébe

- füllentős játék- címadás- csali olvasás

7. Hangulati levezetés zenehallgatással

8. Értékelés

mesealakok készítése a meséhez

5. Értékelés

Részmodul időkerete2*60 perc

Részmodul időkerete2*60 perc

Részmodul időkerete1*60 perc

Részmodul időkerete2*60 perc

A modul összóraszáma: 7*60 perc

6

Page 7: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

MODULLEÍRÁS

1. Részmodul: Sünöcske gyógyít- mese nagyoknak is (2*60 perc)

A részmodulban játékos ráhangolódás után a tanulók megismerkednek a feldolgozandó

mesével, majd különböző képességek fejlesztését felsorakoztató feladatokkal járják körül. A

mese szövege egymás elfogadásáról szól, tanulságos, elgondolkodtató mind a gyerekek, mind

a tanító számára.

1) Agytorna 6’

Tanári instrukciók:

A tanító ismertesse a feladat menetét!

Agygombok:

Kérje meg tanulóit, kapcsolják be az agygombokat, hogy a szemüket igénybevevő feladatok

ne okozzanak problémát!

Kezüket helyezzétek a köldökükre és erőteljesen dörzsöljétek meg a mellkasuk jobb és bal

oldalát közvetlenül a kulcscsont alatti részen, a szegycsont közelében. Közben tegyenek úgy,

mintha az orruk egy ecset lenne és azzal pillangó nyolcasokat festenének a mennyezetre.

Hasi légzés

Ez a feladat megnyugtat és ráhangol az órai munkára.

Kérje meg tanulóit, hogy tegyék a kezüket a hasukra! Fújják ki a levegőt rövid, lágy kis

pöffentésekkel, mintha lebegve akarnának tartani egy tollpihét. Vegyenek egy lassú, mély

lélegzetet, finoman felfújva a hasukat, mint egy léggömböt! A kezük lágyan emelkedik, ahogy

a levegőt beszívják, és lassan süllyed, ahogy kieresztik a levegőt. Ha belégzés után kihúzzák a

hátatokat, a levegő mélyebbre megy.

Vádlipumpa

Kérje meg tanulóit, hogy támaszkodjanak meg a padnál és dőljenek előre! Ahogy előre

dőlnek és kifújják a levegőt, nyomják a hátul lévő sarkukat finoman a földhöz!

Amikor kilélegeznek, emeljék fel a sarkukat és vegyenek mély lélegzetet. Ismételjék meg s

gyakorlatot mindkét lábukkal, háromszor.

Munkaforma:

Frontális osztálymunka

7

Page 8: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

Módszerek:

Ráhangolódás, magyarázat, beszélgetés, tevékenykedtetés

2) Artikulációs gyakorlat 2’

Tanári instrukciók:

Kérje meg tanulóit, hogy az artikulációs gyakorlat szövegét helyes ajakkerekítéssel mondják

el!

Hétfőn kacsának öltözöm, kedden pulyka leszek, szerdán kacsának öltözöm, csütörtökön

pulyka leszek, pénteken kacsának öltözöm, szombaton pulyka leszek, vasárnap pihenni fogok.

Munkaforma:

Frontális osztálymunka

Módszerek:

Magyarázat, bemutatás

3) Asszociáció állatnévre 5’

Tanári instrukciók:

A tanító ismertesse a feladat menetét.

A tanító mond egy állatnevet, a körben ülő gyerekek közül a mellette ülő rögtön mondja,

hogy mi jut róla az eszébe. Azután az asszociáló tanuló mond egy másik állatnevet és a

mellette ülő mondja, hogy mi jutott róla az eszébe.

Munkaforma:

Egyéni munka, frontális osztálymunka

Módszerek:

Magyarázat, tevékenykedtetés

4) Te kispajtás hogyan mégy? 7’

Tanári instrukciók:

A tanító ismertesse a feladat menetét.

Kérje meg a tanulókat, hogy üljenek körbe a szőnyegen. Mindenki kap egy állatképet, ezt

csak ő láthatja. A kiolvasott tanuló odafordul valakihez, és azt mondja: – Egy, kettő, három,

8

Page 9: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

négy, te kis pajtás hogyan mégy? – A megkérdezett bemutatja a nála lévő állat mozgását. Aki

kitalálja, az lesz a következő kérdező.

Ebben a feladatban az állatképek közé néhány tárgy (asztal, ház stb.) képét keverjük. A

gyerekek fogalmazzák meg, hogy a tárgyak nem mozognak.

Munkaforma:

Frontális osztálymunka, egyéni munka

Eszközök: (helyszín)

A tanterem olyan helyén végeztessük a feladatot, ahol a tanulók kényelmesen elférnek körben

Állat-és tárgyképek (1. számú melléklet)

5) Próbatétel

Tanári instrukciók:

A tanító teremtse meg a mesehallgatáshoz szükséges motivációt a következő felkéréssel!

Szeretnétek eljutni Meseországba? Próbákat kell kiállnunk!

A tanító véletlenszerű csoportalakítást hajt végre. A csoportalakításhoz kártyákra lesz

szükség. A tanulók kártyát húznak, melyen egy-egy mesealak látható. A mesealakok

egyezőssége egy-egy csoportot hoz létre.

Utasítsa tanulóit, hogy az azonos mesealakot ábrázoló kártyát húzó gyerekek egy csoportba

kerülnek. Az összeállt csoportokat vezesse a helyükre!

Eszközök:

Mesealakok képei (2. számú melléklet)

5A) 1. próba 5’

Tanári instrukciók:

A tanító kérje meg a csoportban ülő tanulóit, hogy gyűjtsenek j és ly –t tartalmazó

állatneveket!

Munkaforma:

Csoportmunka

Módszerek:

9

Page 10: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

Magyarázat, tevékenykedtetés

Eszközök:

Csomagolópapír, íróeszköz

5B) 2. próba 3’

Tanári instrukciók:

A tanító utasítsa a tanulókat, hogy segítsenek Hamupipőkének! Lencse, borsó, bab

szétválogatása időre a feladat.

Munkaforma:

Csoportmunka

Módszerek:

Magyarázat, tevékenykedtetés

Eszközök:

Lencse, borsó, bab, dobozok

5C) 3. próba Levélrészletből kellett kitalálni, melyik meseszereplő írhatta a sorokat. 8’

Tanári instrukciók:

A tanuló kérje meg tanulóit, hogy együttműködve a csoporttársakkal, bekiabálás nélkül

fejtsék meg a levélíró meseszereplő nevét és írják le a csomagolópapírra.

- Az erdőn keresztül vitt az utam, ahol mohó szemek leskelődtek rám a fák mögül. Nem

féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért

édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba. Amikor megérkeztem a nagyimhoz,

szegényt nagyon csúnyának láttam: nagyok lettek a fülei és megnőtt az orra is. Mire rájöttem,

hogy a mamám ágyában a farkas terpeszkedik, már késő volt, mert engem is bekapott.

A gonosz farkas bendőjéből a vadász segítségével menekültünk meg a nagyival együtt.

(Piroska és a farkas)

- Az édesanyám halála után rossz sorom lett, hiába voltam egy király leánya. A mostohám

féltékeny volt a szépségemre, ezért elüldözött a palotából. Az erdőben bolyongva egy aranyos

kis házba tértem be pihenni, ahol apró volt minden berendezési tárgy. Olyan fáradt voltam,

10

Page 11: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

hogy elaludtam. Amikor felébredtem hét apró emberke állta körül az ágyamat.

Megismerkedtem a törpékkel és békességben éltünk együtt….(Hófehérke és a hét törpe)

- A gonosz boszorkány a 15. születésnapomon álmot hintett az egész palotára, az egész

országra. 100 évig aludtunk és talán még most is ezt tennénk, ha nem jött volna a királyfi, aki

a csókjával feloldotta a varázslatot és már el is vett feleségül. (Csipkerózsika)

Munkaforma:

Csoportmunka

Módszerek:

Magyarázat, tevékenykedtetés, vita

Eszközök:

Csomagolópapír, íróeszköz

6) Szöveg feldolgozása

Tanári instrukciók:

Motiválja tanulóit a következőképpen:

A három próba teljesítése után felpattanunk gondolatban a szárnyas lovunkra, amely

egyenesen Meseországba röpít bennünket, ahol megismerkedünk egy aranyos sünöcskével.

6A) Előkészítés célkitűzéssel 2’

Tanári instrukció:

Ismertesse tanulóival a feladatot. Közölje, hogy a mai mese átlagostól eltérő főszereplőjét egy

találós kérdés segítségével ismerhetik meg. Ki lehet ő?

Találós kérdés: Hátán ezer dárda, ki hozzányúl, megjárja. Mi az?

Munkaforma:

Frontális osztálymunka

Módszerek:

Magyarázat

11

Page 12: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

6B) Iránygyakorlat 5’

Tanári instrukció:

Ismertesse tanulóival a feladat menetét. Közölje, hogy a csillagtól elindulva, az utasítások

alapján lépkedve a történet tanulságát, kulcskifejezését olvashatják.

J E * H Ő

S E D F Ü

B Á L V É

D Z Ú Ű O

T A U G K

1. balra, le

2. le, jobbra

3. jobbra, fel

4. jobbra, le, le

5. le, balra

6. balra, balra

7. fel, balra

8. jobbra, fel

9. fel, balra1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.

MEGFEJTÉS: Elfogadás

Szó magyarázata, megbeszélése.

Munkaforma:

Páros munka

Módszerek:

Magyarázat, tevékenykedtetés

Eszközök:

Rejtvényrács, íróeszköz (3. számú melléklet)

12

Page 13: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

6C) Cím vizsgálata: jóslás 2’

Tanári instrukció:

Kérje meg a tanulóit arra, jósolják meg, miről szólhat a mese!

Munkaforma:

Frontális osztálymunka, egyéni munka

Módszerek:

Magyarázat, beszélgetés, jóslás

6D) Szöveg tanítói felolvasása 8’

Tanári instrukciók:

Kérje meg tanulóit, hogy helyezkedjenek el helyükön kényelmesen, és kísérjék figyelemmel a

mese szövegét, miközben a számukra ismeretlen szavakat aláhúzzák.

A mese cselekménye a tolerancia és a szeretet, mint legfőbb erkölcsi értékek létjogosultságát

helyezi előtérbe. A másság elfogadása révén a mi életünk is gazdagabbá válik.

Munkaforma:

Frontális osztálymunka, egyéni munka

Módszerek:

Tanítói bemutatás, szelektálás

Eszközök:

Mese szövege (4. számú melléklet)

6E) Spontán megnyilatkozások 3’

Tanári instrukciók:

A tanulók a mese meghallgatása után szabadon alkothatnak véleményt a hallottakról, illetve

elmesélhetik érzéseiket.

Munkaforma:

Frontális osztálymunka, egyéni munka

13

Page 14: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

Módszerek:

Kérdezés, megbeszélés, véleményalkotás

Eszközök:

A mese szövege

6F) A megismert tartalom összevetése a jóslással (hogyan gyógyított Sünöcske?) 3’

Tanári instrukciók:

A tanulók a mese meghallgatása után szabadon alkothatnak véleményt arról, hogy helyesnek

bizonyultak-e a jóslataik.

Munkaforma:

Frontális osztálymunka, egyéni munka

Módszerek:

Magyarázat, összehasonlítás, önellenőrzés

6G) Ismeretlen szavak megbeszélése, párosítással 5’

A tanító a felolvasást megelőzően gyűjtse ki a mesének azon szavait, melyekről feltételezi,

hogy tanulóinak megértési problémát okozhat! A szavak jelentését is írja fel.

Tanári instrukciók:

Kérje meg a csoportokat, hogy az oszlopok azonos jelentésű szavait kössék össze.

Ellenőrzés után kérdezze meg tanulóit, hogy ki húzott alá olyan szót a mesében, amelynek

magyarázata nem volt a feladatban: ezek magyarázatára is kerüljön sor.

kukucskál leskelődik

gondterhelt bánatos

aggódik. nyugtalankodik

sopánkodik siránkozik

csitítgatja csendesíti

borús homlok komor tekintet

hancúrozik játszik

14

Page 15: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

gyarapít növel

odvas fa üreges

rút csúnya

szipog sírdogál

ösvény erdei út

népszerű közkedvelt

Munkaforma:

Frontális, csoportmunka

Módszerek:

Magyarázat, tevékenykedtetés

Eszközök:

Táblázat az ismeretlen szavakkal (5. számú melléklet)

A 6H) 6I) 6J) feladatok differenciált munkavégzést tesznek lehetővé. Válassza ki a

megfelelőt az egyes tanulópároknak!

6H) Szereplők nevének összeállítása 8’

Tanári instrukciók:

Kérje meg tanulóit, hogy páros munkával az összekeveredett betűkből rakják ki a mese

szereplőinek nevét.

snüök Snü Mmaa nSü aaPp Peti Uuh Bgoaly hrnyeó plliganó

Megoldás: sünök Sün Mama Sün Papa Pite Uhu Bagoly hernyó pillangó

Munkaforma:

Páros munka

Módszerek:

Magyarázat, tevékenykedtetés

Eszközök:

15

Page 16: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

Szókártyák, íróeszköz (6. számú melléklet)

6I) Igaz-hamis állítások 8’

Tanári instrukciók:

Kérje meg tanulóit, hogy döntsék el a mondatokról, hogy igazak, vagy hamisak. Jelöljék I,

vagy H betűvel.

A kis sünöcske tüskék nélkül született.___I

A szülei nem aggódtak a hiányzó tüskék miatt.___H

Pite testvérei is haragudtak a mássága miatt.___I

Pite nem lelt igazi barátra.___H

Uhu Bagoly az erdei tisztáson lakott és nem állt szóba senkivel.___H

A hernyóból gyönyörű pillangó született és továbbra is Pite barátja maradt.___I

Munkaforma:

Páros munka

Módszerek:

Magyarázat, tevékenykedtetés

Eszközök:

Feladatlap, íróeszköz (7. számú melléklet)

6J) Történet időrendbe állítása 8’

Tanári instrukciók:

Kérje meg tanulóit, hogy a mondatokat a történet időrendjének megfelelően rendezzék sorba

számozással! A helyes sorrend ellenőrzését segíti a mondatok előtt álló betűk összeolvasása,

amely egy, a történethez kapcsolódó fogalmat rejt.

V___A kis sün tüskék nélkül született.

I___Szülei attól féltették, hogy nem tudja megvédeni magát.

D___Egy napon igaz barátra lelt, Hernyó Helga személyében.

Á___Elválaszthatatlan lett a két barát.

M___Hernyó Helga eltűnt, és bebábozódva talált rá Pite.

16

Page 17: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

S___A kikelt gyönyörű pillangó nem feledte kedves barátját.

Á___Pitét kedvessége és segítőkészsége miatt mindenki szerette, nem hiányoztak a

védekezésre szolgáló tüskéi.

G___Mindenki boldog volt.

Munkaforma:

Páros munka

Módszerek:

Magyarázat, válogatás, sorrendezés

Eszközök:

Feladatlap, íróeszköz (8. számú melléklet)

6K) Válogató olvasás 10’

Tanári instrukciók:

Utasítsa tanulóit, hogy a feladatlapon feltett kérdésekre keressék meg és írják le a válaszokat a

mese szövegéből.

- Mikor kezdődött a történet? Madárcsicsergéstől hangos tavaszi reggelen.

- Az idő múlásával mi vált egyre jobban láthatóvá? Különbség: a kis sünnek nem voltak

tüskéi.

- Mit tett Pite, amíg a többiek játszottak? A tudását gyarapította.

- Mi volt a nagy változás Pite életében? Igazi barátot talált.

- Mi repült be egy este Pitékhez? Gyönyörű, szivárványszínű pillangó.

- Miért nem volt szüksége Pitének tüskékre? Mert senki nem akarta bántani.

Munkaforma:

Páros munka

Módszerek:

Magyarázat, munkáltatás, válogatás, válaszadás

Eszközök:

17

Page 18: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

Feladatlap, íróeszköz (9. számú melléklet)

6L) Mit tesz, mit él át az egyik szereplő? 8’

Tanári instrukciók:

Kérje meg tanulóit, hogy a meséből válasszanak ki csoportonként egy szereplőt, akinek a

bőrébe bújnak a következő feladat erejéig. Ennek megfelelően töltsék ki a táblázatot.

Pl.: Sün mama

Látja

Tüskétlen

sünit

hallja

Sün papa

sopánkodását

érzi

Csalódottság

Aggodalom

Félelem

szomorúság

Gondolja

Mi lesz

szegénnyel?

Hogyan

védjük meg?

Akarja

Ne essen

Pitének

bántódása.

Mondja

Ugyanúgy

szeretjük őt

is, mint a

többit.

Teszi

Szomorkodik.

Meg akarja

győzni Sün

papát.

Megtörténik

vele

Újra vidám

lesz.

Munkaforma:

Csoportmunka

Módszerek:

Magyarázat, megbeszélés, vita, szerepjáték

Eszközök:

Feladatlap, íróeszköz (10. számú melléklet)

18

Page 19: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

6M) Füllentős játék 9’

Tanári instrukciók:

Utasítsa tanulóit, hogy páronként írjanak az olvasmányhoz kapcsolódó 1 igaz és 1 hamis

állítást, majd ezeket adják fel feladatként a másik párosnak, akinek el kell dönteni az állítás

igazságtartalmát.

Munkaforma:

Páros munka

Módszerek:

Magyarázat, megbeszélés, vita, döntés

Eszközök:

Csomagolópapír, íróeszköz

6N) Címadás 3’

Tanári instrukciók:

Kérje meg tanulóit, hogy találjanak ki az olvasmányhoz másik, találó címet.

Munkaforma:

Frontális osztálymunka, egyéni munka

Módszerek:

Magyarázat, megbeszélés, vita, döntés

A 6O) és 6P) feladat közül tetszés szerint lehet választani!

6O) Csali olvasás 13’

Tanári instrukciók:

Kérje meg tanulóit, hogy nagyon figyelmesen kövessék az olvasmány szövegét, miközben ő

felolvassa a történetet, mert otthon felejtette a szemüvegét és nem jól látja a betűket. Ahol

hibázik olvasás közben, koppantsanak a tanulók a ceruzájukkal.

19

Page 20: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

Munkaforma:

Frontális, egyéni

Módszerek:

Magyarázat, válogatás, önellenőrzés

Eszközök:

A mese szövege, ceruza (4. számú melléklet)

6P) Szerepek szerinti olvasás 13’

Tanári instrukciók:

Kérje meg tanulói, hogy szerepek szerint olvassák el az olvasmányt csoportonként!

Válogassák ki a szereplőket, a mesélő szövegét több tanuló is olvashatja. Segítsen az

olvasandók igazságos elosztásában. 4 fős csoportok esetén 1-1 tanuló két szereplő szövegét

olvassa.

Szereplők: mesélő, Sün papa, Sün mama, erdőlakók, testvérek, Pite, hernyó

Munkaforma:

Frontális osztálymunka, egyéni munka, csoportmunka

Módszerek:

Magyarázat. hangos olvasás, szerepjáték

7) Hangulati levezetés zenehallgatással 3’

Tanári instrukciók:

Hallgattassunk meg a tanulókkal Halász Judit: A sündisznó c. számát

Kezdeményezzünk beszélgetést a zenehallgatás során tapasztalt élményeikről, a zene jótékony

hatásáról.

Munkaforma:

Frontális osztálymunka

Módszerek:

Hangulati levezetés, zenehallgatás

20

Page 21: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

Eszközök:

CD lejátszó, CD

8) Értékelés 3’

Tanári instrukciók:

A tanulók az óra hangulatát színezéssel értékelik. A képen látható sünnek annyi tüskéjét kell

kiszínezni, amennyire jól érezték magukat, illetve amennyire tetszett a foglakozás.

Munkaforma:

Frontális osztálymunka, egyéni munka

Módszerek:

Tanári értékelés, tanulói értékelés

Eszközök:

Sünt ábrázoló kép (11. számú melléklet)

2. Részmodul: Kézzel is ügyesen I. (1*60 perc)

A részmodulban kézműves foglalkozás keretében dolgozzák fel A farkas és a rózsa című

mesét (4. számú melléklet). A 4. részmodulban felhasználandó rajzpályázat képei is ekkor

készülnek el.

1) Ráhangolódás mondókával 5’

Tanári instrukciók:

Kérje meg tanulóit, hogy a következő mondókát mondják utána, míg magabiztosan nem megy

mindenkinek!

Süni, süni, sünike,Sétálgat az erdőbe,

Tüskés hátán falevél,Megvédi, ha jön a tél.

Munkaforma:

Frontális osztálymunka

Módszerek:

21

Page 22: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

Ráhangolódás, hangulatteremtés, bemutatás, utánmondás

2) Finommotorika fejlesztése 8’

Tanári instrukciók:

Kérje meg tanulóit, hogy az asztalra helyezett szalvétából tépjenek egy kb. 5*5 cm-es darabot.

Ebből formázzanak apró golyókat! Először az ügyesebb, majd másik kézzel is végezzék a

gyakorlatot!

Munkaforma:

Frontális osztálymunka

Módszerek:

Bemutatás, utánzás, tevékenykedtetés

Eszközök:

Szalvéta

3) A mese felelevenítése 7’

Tanári instrukciók:

Kérje meg egy vagy néhány tanulóját, hogy mesélje el a megismert mesét!

Munkaforma:

Frontális osztálymunka

Módszerek:

Mesélés

4) Célkitűzés 1’

Tanári instrukciók:

Az elkészült illusztrációk pályázaton vesznek részt, melynek az eredményhirdetése a 4.

Részmodul részét fogja képezni.

5) Illusztráció készítése a meséhez 30’

Tanári instrukciók:

22

Page 23: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

A megismert Sünöcske gyógyít című meséhez készítsenek illusztrációt a gyerekek! Ajánlott

vízfestéket használni a megvalósításhoz, és A/4-es méretű lapot! Hívja fel a figyelmet arra,

hogy az elkészítés során a helyet maximálisan töltsék ki, megfelelő arányokat igyekezzenek

használni, a festés legyen pontos, ügyeljenek a tiszta felületre!

Munkaforma:

Egyéni munka

Módszerek:

Magyarázat, tevékenykedtetés, segítségnyújtás, értékelés

Eszközök:

A/4-es méretű famentes rajzlap osztálylétszámnak megfelelő mennyiségben, vízfesték,

megfelelő méretű ecsetek, mese

6) Értékelés 9’

Tanári instrukciók:

A tanulók az elkészült munkákat csoportonként felmutatják. A tanító segítségével a társak

értékeljék az elkészült munkákat az előre megbeszélt szempontok alapján.

Munkaforma:

Egyéni munka

Módszerek:

Ellenőrzés, értékelés

Eszközök:

Kész illusztrációk

2. Részmodul: Kézzel is ügyesen II. (1*60 perc)

A részmodulban a 3. részmodulban szereplő só-liszt gyurma alakokat készítik el a tanulók. A

formák a mese szereplőit mintázzák.

1) Ráhangolódás érzékelésfejlesztő játékkal 7’

Tanári instrukciók:

23

Page 24: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

A tanító néhány jellemző tárgyat hoz az erdőből (ág, levél, moha, fakéreg, toboz, makk, stb.).

Ezeket letakarja egy kendővel, a gyerekek csukott szemmel húznak egy tárgyat, majd tapintás

segítségével ki kell találniuk, mi az! Miután az összes tárgy előkerült a kendő alól, kitaláljuk,

mi a közös a tárgyakban, vajon honnan származnak.

Munkaforma:

Egyéni munka, frontális osztálymunka

Módszerek:

Játék, örömszerzés

Eszközök:

Erdőből: ág, levél, moha, fakéreg, toboz, makk, kendő

2) Finommotorika fejlesztése 6’

Tanári instrukciók:

Kérje meg tanulóit, hogy az asztalra helyezett só-liszt gyurma darabból apró golyókat

formázzanak! Először az ügyesebb, majd másik kézzel is végezzék a gyakorlatot!

Munkaforma:

Frontális osztálymunka

Módszerek:

Bemutatás, utánzás, tevékenykedtetés

Eszközök:

Só-liszt gyurma

3) Célkitűzés 2’

Tanári instrukciók:

Hívja fel a gyerekek figyelmét arra, hogy a következő feladattal később céljuk lesz. A só-liszt

gyurma figurák készítése a 3. Részmodul részét fogja képezni.

4) Só-liszt gyurmából mesealakok készítése a meséhez 35’

24

Page 25: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

Tanári instrukciók:

A megismert Sünöcske gyógyít című mese szereplőit ábrázoló só-liszt gyurma figurákat

készítsenek a gyerekek! Az elkészítés előtt a méretarányokat beszéljék meg! A kész

munkadarabokat száradás után temperával lehet festeni!

Munkaforma:

Egyéni munka

Módszerek:

Magyarázat, tevékenykedtetés, segítségnyújtás, értékelés

Eszközök:

Só-liszt gyurma, tempera

5) Értékelés 10’

A tanulók az elkészült munkákat csoportonként elhelyezik egy száradásra alkalmas helyen, és

megtekintik egymás munkáját. A tanító értékelje az elkészült munkákat! Emelje ki a

pozitívumot!

Munkaforma:

Frontális osztálymunka

Módszerek:

Ellenőrzés, értékelés

Eszközök:

Kész formák

3. Részmodul: Drámajáték (1*60 perc)

A részmodul a meséhez kapcsolódva szerepjátékokkal valósítja meg az értelmezést. A tanulók

beleélő képessége és improvizációs képessége fejlesztésére alkalmas.

1) Ráhangolódás utánzójátékkal 10’

Tanári instrukciók:

A tanító ismertesse a feladat menetét.

25

Page 26: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

Gyűjtsék össze, miféle állatok élhetnek az erdőben! Mindenki válasszon ki magának egy

állatot, amit a mozgásával el tudna játszani a többieknek! Ezután mindenki mutassa be a saját

állatát, a többiek megpróbálják kitalálni, melyik állatot választhatta.

Munkaforma:

Frontális osztálymunka, egyéni munka

Módszerek:

Ráhangolódás, magyarázat, tevékenykedtetés, előadás

2) A mese dramatizálása csoportban 20’

Tanári instrukciók:

A tanító lehetőleg hét fős csoportokat alakít ki aszerint, hogy a gyerekeknek milyen

képességeik és adottságaik vannak a szerepjáték alkalmazásához.

2A) I. csoport (szerepjáték terén szerény adottságokkal rendelkező tanulók): A tanulók osszák

ki a szerepeket egymás között. Jelenítsék meg a mese szövege alapján a történetet. Szükség

esetén használhatók az előzetesen elkészített só-liszt gyurma alakok is.

2B) II. csoport (szerepjáték terén megfelelő adottságokkal rendelkező tanulók): A tanulók Pite

nézőpontjából jelenítik meg a történetet. Szükség esetén használhatók az előzetesen elkészített

só-liszt gyurma figurák is.

2C) III. csoport (szerepjáték terén kiemelkedő adottságokkal rendelkező tanulók): A tanulók

úgy jelenítik meg a mesét, hogy már a mese közben elfogadják a másságot. Szükség esetén

használhatók az előzetesen elkészített só-liszt gyurma alakok is.

Munkaforma:

Csoportmunka

Módszerek:

Magyarázat, tevékenykedtetés, differenciálás, improvizálás

Eszközök:

Előzetesen elkészített só-liszt gyurma mesealakok

3) Előadás osztályon belül 10’

26

Page 27: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

Tanári instrukciók:

Kérje meg a csoportokat, hogy mutassák be az általuk megbeszélt történetet! A tanulók

csendben kövessék végig egymás előadását!

Munkaforma:

Csoportmunka, frontális osztálymunka

Módszerek:

Előadás, improvizálás

Eszközök:

Előzetesen elkészített só-liszt gyurma mesealakok

4) Értékelés 10’

A tanulók a tanító vezetésével beszéljék meg, hogy a különböző módon előadott történetek

közül melyikkel tudtak azonosulni, melyik cselekedetet találták a leghelyénvalóbbnak.

5) Hangulati levezetés hangjátékkal 10’Tanári instrukciók:

A tanító ismertesse a feladat menetét.

Mindenki próbálja meg utánozni egy-egy állat hangját az erdőből! Milyen hangokat

hallhatunk még az erdőben? (lombsusogás, szél, az avar zizegése, stb.) Próbáljuk meg

utánozni ezeket! Csukjuk be a szemünket, és utánozzuk az erdő hangjait! Utánozzuk egy

barátságos, egy félelmetes, egy mesebeli, varázslatos erdő hangjait!

Munkaforma:

Frontális osztálymunka, egyéni munka

Módszerek:

Játék

4. Részmodul: EgyMásÉrt nap (2*60 perc)

27

Page 28: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

A részmodul feladata a megismert, és több oldalról feldolgozott mese után az elfogadás

gyakorlatban való megvalósítása. A tanulók az értelmileg akadályozott társaikkal töltenek el

feledhetetlen órákat.

1) Előzetes feladat

Az iskolánk rajzpályázatot hirdet „Mindenki másképp egyforma” címmel alsó tagozatunkon,

illetve a sajátos nevelési igényű, középfokban súlyos értelmi fogyatékosokat oktató - nevelő

intézményben. A 2. részmodul feladata az illusztrációk elkészítése, melyek a rajzpályázat

kellékei lesznek.

A rajzok értékeléséhez rajztanárok bevonása szükséges, amely a vetélkedő napjáig

megtörténik.

Az EgyMásÉrt napon vegyes (életkorban és iskolánként is) csapatok mérik össze

ügyességüket

2) Ismerkedős játék 12’

Tanári instrukciók:

A tanító ismertesse a feladat menetét.

Kérje meg a tanulókat, hogy az előzetesen körbe helyezett székeken foglaljanak helyet.

Mindenki mondja el a keresztnevét és kapcsoljon hozzá egy önmagára nézve igaz pozitív

állítást, amelynek kezdőbetűje megegyezik a keresztneve kezdőbetűjével. Pl: Judit jóhiszemű.

A következő tanuló csak a közvetlenül előtte megszólaló társa nevét és pozitív tulajdonságát

ismétli el.

Munkaforma:

Frontális osztálymunka

Módszerek:

Ráhangolódás, magyarázat, beszélgetés

Eszközök:

Székek. Olyan tanteremben végeztessük a feladatot, ahol a tanulók kényelmesen elférnek

körben

3) Csoportalakítás 3’

28

Page 29: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

Tanári instrukciók:

Kérje meg a gyerekeket, hogy szimpátia alapján alkossanak vegyes párokat, majd a vegyes

párokból alakuljanak létszámtól függően 6-8 fős csapatok.

4) Mókás csapatversenyek

4A) Ki tudja előbb megtölteni sapkával a fején a poharat? 5’

Tanári instrukciók:

Kérje meg a csapatokat, hogy egy-egy társukat küldjék ki az asztalhoz, ahol kezdjenek el

dobókockával sorban dobni. Aki hatost dob, az a fejére tesz egy sapkát, és elszalad egy másik

asztalhoz, ahol kiskanállal elkezdi merni egy tányérból egy pohárba vizet. A többiek közben

folytatják a kockával a dobást. Amikor valaki hatost dob, odaszalad a másik asztalhoz, és

lekapja az ott levő játékos fejéről a sapkát, és ő kezdi el merni tányérjából a pohárba a vizet.

Akinek levették a fejéről a sapkát, ő kiül és szurkol a társainak. Az csapat nyer, amelyik

poharában a legtöbb víz gyűlik össze.

Munkaforma:

Frontális osztálymunka, csoportmunka

Módszerek:

Magyarázat, játék

Eszközök:

Asztalok, dobókocka, sapka, poharak, kanalak, víz

4B) Gyertyaoltás fecskendővel 5’

Tanári instrukciók:

A csapatok tagjainak számával azonos számú gyertya található az asztalon, csapatonként

körbe rendezve. Kérje meg a csapatokat, hogy tagjaik helyezkedjenek el egymás mögött és a

kezükben lévő fecskendővel igyekezzenek egymás után minél több gyertyát eloltani a sajátjuk

közül.

Munkaforma:

Frontális osztálymunka

29

Page 30: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

Módszerek:

Magyarázat, játék

Eszközök:

Asztalok, gyertyák, 20ml-es fecskendők

4B) Társkeresés bekötött szemmel 5’

Tanári instrukciók:

Kérje meg a csapatokat, hogy három tanulót válasszanak ki maguk közül

Az egyiknek bekötött szemmel meg kell ismernie a másik két csapattársát úgy, hogy azok a

többi csapat tagjaival egy vonalban állnak. Hangot kiadni természetesen nem lehet. A nyitott

szemű embereknek semmilyen mozdulattal sem lehet jelezni, hogy ők  a társak.

Munkaforma:

Csoportmunka

Módszerek:

Magyarázat, játék

Eszközök:

Kendők

4C) Lufis tánc 5’

Tanári instrukció:

Kérje meg a tanulókat, hogy minden csapat alakuljon párokká. A páros egyik tagjának a

lábára kötni kell egy lufit, majd a zenére táncolni. A cél az, hogy ki kell pukkasztani a többi

páros lufiját. Az a csapat nyer, aki a legutolsónak megmarad.

Munkaforma:

Páros munka, csoportmunka

Módszerek:

Magyarázat, játék

30

Page 31: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

Eszközök:

Lufik, szalagok

5) Aki nem lép egyszerre körút

5A) Szlalom-galopp 5’

Tanári instrukciók:

Ismertesse a tanulókkal a váltóverseny lényegét, szabályait! Párokban két tanulónak

összekötött lábbal el kell jutni a zsámolyig szlalomozva, ahol leveszik lábukról a szalagot

és visszafutnak a kiindulási pontig. Itt egyikük összeköti a következő páros lábát. A játék

addig tart, amíg minden páros elvégezte a feladatot.

Munkaforma:

Páros munka, csoportmunka

Módszerek:

Magyarázat, játék

Eszközök:

Bóják, szalagok, zsámoly

5B) Gólya viszi a fiát 5’

Tanári instrukciók:

Kérje meg a tanulókat, hogy alkossanak triókat! Két tanuló kulcsolja össze a kezét, amelyre

ülve harmadik társukat vigyék el minél gyorsabban a zsámolyig, ott tegyék le és visszafutva a

kiindulási helyre váltsa őket a következő trió. A játék addig tart, míg minden trió elvégezi a

feladatot.

Munkaforma:

Csoportmunka

Módszerek:

31

Page 32: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

Magyarázat, játék

Eszközök:

Zsámoly

5C) Kötéltánc 5’

Tanári instrukciók:

Ismertesse a tanulókkal a játék menetét!

Vezesd végig bekötött szemű társadat a padon, segíts neki a tájékozódásban! Segítséget

adhatsz hangjelekkel, ha szükséges, fogd meg a kezét! Pl.: egyik pár a pad végén tapsol, amíg

a társa végig ér a padon.

Munkaforma:

Csoport munka

Módszerek:

Magyarázat, játék

Eszközök:

Tornapad

6) Kézműves foglalkozás

6A) Ritmushangszerek készítése-újrahasznosítás 10’

Tanári instrukciók:

Ismertesse a ritmushangszerek készítésének menetét!

Kérje meg a tanulókat, hogy a rendelkezésükre álló anyagokból készítsenek hangszereket.

Sok féle ritmushangszert készíthetünk házilag.

Ásványvizes palackba tegyünk rizst - a mennyiségtől függően változtathatjuk a

megszólalás teltségét.

A Kinder tojás műanyag tokjába különböző nagyságú kavicsokat, köveket téve szintén

különböző hangzású ritmushangszerekhez jutunk.

Munkaforma:

32

Page 33: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

Páros munka, egyéni munka

Módszerek:

Magyarázat, tevékenykedtetés, segítségnyújtás

Eszközök:

Rizs, ásványvizes palackok, kavicsok, Kinder tojás tokja

6B) Kókuszgolyó 10’

Tanári instrukciók:

Ismertesse a feladatot!

Az előre összegyúrt keksz alapanyagból mindenki készítsen saját magának néhány

golyócskát, amelyet forgasson bele a kókuszreszelékbe és helyezzen a tányérjára.

Kézmosás után mindeni foglaljon helyet és fogyassza el.

Munkaforma:

Egyéni munka

Módszerek:

Magyarázat, tevékenykedtetés

Eszközök:

Előre összegyúrt alapanyag, tányérok, szalvéta, kézmosási lehetőség

6C) Zsugorka-nyaklánc 20’

Tanári instrukciók:

Ismertesse a tanulókkal a nyaklánc elkészítésének menetét!

Minden tanuló egy előre kiszabott zsugorka fóliára színes ceruzával tetszőleges képet

rajzolhat, amelyre elkészülte után kis lyukat lyukaszt. Ezután a tanító a fóliát hőlégfúvóval

keménnyé „varázsolja“, és a tanuló zsinegre fűzi.

Kiemelt készségek, képességek:

Kreativitás, finommotorika, szépérzék

33

Page 34: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

Munkaforma:

Egyéni munka, frontális munka

Módszerek:

Magyarázat, tevékenykedtetés

Eszközök:

Zsugorka fólia, színes ceruzák, zsineg, hőlégfúvó, lyukasztó

7) Táncház 20’

Tanári instrukciók:

Ismertesse a tanulókkal a táncház lényegét!

A tornateremben az Alma együttes zenéjére a tanító néni bemutatása alapján közösen

táncolunk. A hangulat függvényében folytatódhat a tánc szabadon. Az előzőleg elkészített

ritmushangszerek felhasználhatók.

Kiemelt készségek, képességek:

Térbeli tájékozódás, ritmusérzék, együttműködés, elfogadás

Munkaforma:

Frontális osztálymunka, páros munka, csoportmunka

Módszerek:

Magyarázat, játék

Eszközök:

CD lejátszó

8) Értékelés 10’

Tanári instrukció:

A tanító kihirdeti a rajzpályázat eredményét és kiosztja az okleveleket és jutalmakat. Fontos,

hogy minden pályázó részesüljön jutalomban.

34

Page 35: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

Kiemelt készségek, képességek:

Kritikai érzék, összehasonlítás, kudarctűrő képesség

Munkaforma:

Frontális osztálymunka

Módszerek:

Magyarázat, értékelés, véleménynyilvánítás

Eszközök:

A rajzpályázat eredményhirdetése, jutalmazása-oklevelek, tárgyjutalmak

A tanulók körben ülnek a teremben és kezükkel akkora szívet rajzolnak a levegőbe,

amennyire jól érezték magukat ezen a délutánon.

35

Page 36: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

A modul megvalósításához szükséges eszközök/megoldások:

Becsült költségekUtazás, szervezés, partnerek bevonása stb. A 4. Részmodul helyszínére történő utazás,

illetve az iskolában is megvalósítható(Sajátos nevelési igényű tanulók intézménye)

Tárgyi eszközök Mellékletben szereplő segédletek, nyomtató, csomagolópapír, íróeszköz, lencse, borsó, bab, dobozok, szalvéta, A/4-es rajzlap, vízfesték, ecsetek, ág, levél, moha, fakéreg, toboz, makk, kendő, só-liszt gyurma, tempera, székek, asztalok, dobókocka, sapka, poharak, kanalak, víz, gyertyák, 20 ml-es fecskendők, kendők, lufik, szalagok, bóják, zsámoly, tornapad, rizs, ásványvizes palackok, kavicsok, Kinder tojás tokja, kókuszgolyó hozzávalói, zsugorka fólia, zsineg, hőlégfúvó, lyukasztó, CD lejátszó, oklevelek, jutalmak.

Anyagigény A megvalósításhoz hiányzó kellékek.

Egyéb, speciális igény Kapcsolat más intézménnyel.

36

Page 37: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

MELLÉKLETEK

1. számú mellékletÁllat- és tárgyképek

37

Page 38: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

38

Page 39: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

2. számú melléklet: Mesealakok képei

39

Page 40: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

40

Page 41: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

41

Page 42: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

3. számú mellékletRejtvényrács

J E * H Ő

S E D F Ü

B Á L V É

D Z Ú Ű O

T A U G K

1. balra, le

2. le, jobbra

3. jobbra, fel

4. jobbra, le, le

5. le, balra

6. balra, balra

7. fel, balra

8. jobbra, fel

9. fel, balra

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.

42

Page 43: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

4. számú melléklet: Sünöcske gyógyít című mese szövege

Sünöcske gyógyít - Mese nagyoknak

43

Page 44: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

  A történet egy madárcsicsergéstől hangos tavaszi reggelen kezdődött. A kiserdő

mélyén, a mogyoróbokor tövében, egy süncsaládnál kis sünök születtek.

 Öt kis sündisznó kukucskált a vacokban, amit Sünmama készített. A kis sünök

egy kivételével hasonlítottak egymásra. Eleinte a szülők sem tudták mitől más az az egy,

és Sünpapa gondterhelten dünnyögte:

- Valami nincs rendben.

De Sünmama nyugtatta:

- Minden rendben lesz! (Bár magában ő is aggódott).

Ahogy telt az idő, szemmel láthatóvá vált a különbség: a kis sünnek nem voltak tüskéi!

- Egy sündisznó, akinek nincsenek tüskéi! Hogy fogja megvédeni magát ez a gyerek?!-

sopánkodott Sünpapa.

De Sünmama ismét csitítgatta:

- Ugyanúgy szeretjük őt is, mint a többit, és megvédjük mi! Ha felnő, majd megtanulja

megvédeni másképp magát.

- Másképp, másképp ... de hogyan?! Egy sünnek nincs más fegyvere, csak a tüskéi!

- Nem vagyok biztos benne, hogy mindig fegyverre van szükségünk az önvédelemhez -

mondta Sünmama.

A kiserdő lakói is folyton összesúgtak:

- Hallottátok mi történt Sünéknél?

Sünpapa mostanában borús homlokkal járkált az erdőben, és a hangját elveszítette

valamelyik mogyoróbokor aljában. Sünmama sem dudorászott olyan vidáman, mint

eddig.

A kis sünök pedig haragudtak testvérükre, akit Pitének hívtak:

- Ez miattad van! Nem is vagy te igazi sün!

Pite nem tudta, mi rosszat tett, és egyre szomorúbb lett.

Ahogy telt az idő, az erdő lakói lassacskán megszokták a kis sünt. Ő ugyan nem

szaladgált, hancúrozott a harmatos fűben, mint a többi erdei gyerek, de társai

elfogadták. Pite inkább a tudását gyarapította: számolgatott, figyelte az erdő változásait,

és egyre okosabb lett. Emellett barátságos és kedves volt.

Egy napon aztán változás történt az ő életében is: igazi barátot talált!

éppen indult uhu bagolyhoz, aki ez erdő szélén lakott a nagy, odvas tölgyfában. uhu szeretett

beszélgetni a kis sünnel. amint ment, mendegélt pite, a galagonya bokrok tövében keserves

sírást hallott. egy galóca alatt kis hernyócska sírdogált. a kis sün megszólította:

44

Page 45: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

- Ki vagy, és mért sírsz?

A hernyócska szipogva válaszolt:

- Én Hernyó Helga vagyok, és azért sírok, mert rút vagyok.

- Rút?! - lepődött meg Pite. De hisz nézz rám! Nekem sündisznó létemre nem nőttek ki a

tüskéim, és mégsem szomorkodom. Dehogy vagy csúnya! Hagyd abba a sírást, inkább

gyere velem!

  Azzal elindultak az erdei ösvényen, és közben énekeltek, mókáztak, nevetésük

betöltötte az erdőt. Mire Uhu odújához értek, Hernyó Helga már el is felejtette, hogy az

imént sírdogált. A Bagoly szívesen fogadta az új jövevényt, de csak rövid ideig

beszélgettek, mert éppen vadászni indult. A két új barát hazatért, és attól a perctől

kezdve, elválaszthatatlanok lettek.

Egyik nap aztán furcsa dolog történt. Pite nem találta otthon Hernyó Helgát. Keresni

kezdte, s egyszer csak arra lett figyelmes, hogy a galagonya bokor legalsó ágához egy

gubó tapadt. Felismerte, hogy az gubó, mert Uhu mutatott neki erről képeket a nagy,

színes képeskönyvéből. Hirtelen eszébe jutottak a kísérő magyarázatok is:- Ezeket a

gubókat a hernyók fonják maguk köré, majd ebből bújnak ki a lepkék. Megörült a kis

sün, hogy rátalált az átváltozott Hernyó Helgára, majd napokon keresztül izgatottan

várta, hogy fog kinézni lepkeként Hernyó Helga. Egy este aztán betoppant, azaz

berepült a vacok-házukba egy gyönyörű, szivárványszínű pillangó. Ehhez fogható szépet

még nem látott a Sün család. Körülállták, és csodálták. A lepke azonnal Pite orrára

röppent, és vidáman ölelte át szárnyaival, majd estig maradt a Süncsaládnál, s

megígérte a kis sünnek, hogy ezután is minden nap együtt lesznek.

Pitét többé a testvérei sem bántották már, és egyre népszerűbb lett a kiserdő lakói

között, mert nemcsak okos, kedves, hanem segítőkész is volt. Egyre több barátra tett

szert, és ha netalán szüksége lett volna rá, lett volna, aki megvédje. De erre nem volt

szükség, mert senki nem akarta bántani. A legjobb barátja pedig (akit Pite újabban

Szivárvány Szerénának hívott) mindig, mindenhova elkísérte.

Sünpapa végre ismét megtalálta a hangját, és Sünmama is újra vidáman

dudorászott: ő mindig is tudta, hogy a végén minden rendben lesz!

45

Page 46: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

5. számú melléklet

Táblázat az ismeretlen szavakkal

kukucskál nyugtalankodikgondterhelt leskelődikaggódik. bánatossopánkodik csendesíticsitítgatja siránkozikborús homlok Komor tekintethancúrozik játszik

gyarapít növelOdvas fa csúnyarút üregesszipog közkedveltösvény sírdogálnépszerű Erdei út

6. számú mellékletSzókártyák

46

Page 47: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

snüök Snü Mmaa

nSü aaPp Peti

Uuh Bgoaly hrnyeó

plliganó

7. számú melléklet

Feladatlap a mese feldolgozásához

47

Page 48: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

A kis sünöcske tüskék nélkül született.___

A szülei nem aggódtak a hiányzó tüskék miatt.___

Pite testvérei is haragudtak a mássága miatt.___

Pite nem lelt igazi barátra.___

Uhu Bagoly az erdei tisztáson lakott és nem állt szóba senkivel.___

A hernyóból gyönyörű pillangó született és továbbra is Pite barátja maradt.___

8. számú mellékletFeladatlap a mese feldolgozásához

V___A kis sün tüskék nélkül született.

I___Szülei attól féltették, hogy nem tudja megvédeni magát.

D___Egy napon igaz barátra lelt, Hernyó Helga személyében.

Á___Elválaszthatatlan lett a két barát.

M___Hernyó Helga eltűnt, és bebábozódva talált rá Pite.

S___A kikelt gyönyörű pillangó nem feledte kedves barátját.

Á___Pitét kedvessége és segítőkészsége miatt mindenki szerette, nem hiányoztak a

védekezésre szolgáló tüskéi.

G___Mindenki boldog volt.

9. számú mellékletFeladatlap a mese feldolgozásához

- Mikor kezdődött a történet? ___________________________________________________

- Az idő múlásával mi vált egyre jobban láthatóvá?

__________________________________________________________________________

_- Mit tett Pite, amíg a többiek játszottak?

__________________________________________

- Mi volt a nagy változás Pite életében?___________________________________________

- Mi repült be egy este Pitéékhez? _______________________________________________

- Miért nem volt szüksége Pitének tüskékre?________________________________________

10. számú mellékletFeladatlap a mese feldolgozásához

48

Page 49: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

Látja hallja érzi

Gondolja

Akarja

Mondja Teszi Megtörténik

vele

11. számú mellékletSünt ábrázoló képek értékeléshez

49

Page 50: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

50

Page 51: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

12. számú melléklet

Kókuszgolyó hozzávalók, recept

Hozzávalók:

50 dkg háztartási keksz

10 dkg vaj

2 evőkanál kakaó

20 dkg porcukor

1 mokkáskanálnyi rumaroma

1 csomag kókuszreszelék

meggybefőtt leve

Elkészítés:

A kekszet ledaráljuk, elkeverjük a cukorral, a kakaóval és a szobahőmérsékletű vajjal. A

meggybefőtt rumaromával ízesített levéből annyit teszünk hozzá, hogy formálható legyen.

Nedves kézzel golyókat készítünk belőle és egyenként megforgatjuk őket a

kókuszreszelékben. Fóliával letakarva hűtőszekrénybe tesszük, míg megkeményedik.

Tehetünk bele egy szem magozott meggyet is, úgy még finomabb!

51

Page 52: A modul kódja: · Web viewNem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba

Szakirodalom:

Sző, fon, nem takács? Mi az?, Móra Ferenc Könyvkiadó, Budapest, 1993.

Dr. Paul E. Dennison - Gail E. Dennison: Észkapcsoló, agytorna, Agykontroll Kft.,

Budapest, 1996.

http://www.romisuli.hu/modszertan/tanmenet_drama_1o.pdf

52