Upload
diana-tanasoaie
View
158
Download
11
Embed Size (px)
Citation preview
PROIECT DIDACTIC
Data: 14.11.2013Grupa: Mare Educatoare: Diana TănăsoaieGradinita:PN. Nr 7, IașiDomeniul experiential: Limba si comunicareCategoria de activitate: Educarea limbajuluiTema: Cum/cand si de ce se intampla?Proiectul: „Observă ce se întâmplă!”Subtema: „Flori în buchetul toamnei”Subiectul: “Crizantema” de Otilia CazimirMijloc de realizare: MemorizareTipul activitatii: predare si insusire de noi cunostinte
Obiective de referinta: - sa participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatile de
joc, atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor;- sa inteleaga si sa transmita mesaje simple;
Obiective operationale:Cognitiv-operationale:
- sa audieze cu atentie poezia si sa retina ideile acesteia;- sa recite corect si cat mai expresiv poezia, respectand
intonatia, ritmul si pauzele;- sa retina cuvinte si expresii noi: “revarsa” , “gingasa” ;- sa demonstreze intelegerea textului poeziei;- sa extraga mesajul educativ;
Psiho-motorii:- sa aplaude recitarile corecte si expresive;
Afectiv-motivationale:- sa manifeste interes pentru activitate;- sa participe activ la activitate;- sa aiba atitudini pozitive fata de natura;
Strategia didactica: algoritmica, semidirijata;Metode si procedee: conversatia, explicatia, recitarea model, exercitiul;Material didactic: vaza cu crizanteme,scrisoare, recompense;Forma de organizare: frontal si individual;Durata: 25-30 minuteBibliografie:
- Vol. de poezii, Otilia Cazimir, ed. Vizual, Bucuresti, 1996;- Florin Mitu, Stefania Antonovici – “ Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul prescolar” , ed. Humanitas Educational, Bucuresti, 2005- Laborator prescolar – ed. V&I Integral, Bucuresti, 1998
3
Evenimentele didactice
Continutul instructiv-educativ
Metode si procedee
Mijloacedidactice
Moment organizatoric
Creearea conditiilor optime stabilirii climatului afectiv-educativ al activitatii. Pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii activitatii instructiv-educative.
Introducere in activitate
Se va face printr-o scurta discutie despre anotimpul toamna, despre caracteristicile ei.
Conversatie libera
Captarea atentiei Se va realiza printr-o surpriza: gasirea unei scrisori din partea Zanei Toamna, in vaza cu crizanteme.Se va citi continutul scrisorii (poezia).
Conversatia ScrisoareaVaza cu crizanteme
Anuntarea titlului poeziei, a autorului si a obiectivelor
Se anunta titlul poeziei ce urmeaza a fi recitata, precum si autorul acesteia.Copiii trebuie sa fie atenti pentru a putea la sfarsitul activitatii sa recite singuri poezia.
Conversatia
Dirijarea invatariiRecitarea model
Memorarea poeziei de catre copii
Se va face o recitare model a poeziei. Se va recita inca o data sau de doua ori poezia de catre educatoare, respectandu-se semnele de punctuatie, intonatia, mimica corespunzatoare.Poezia va fi memorata pe unitati logice (strofe) . Se va repeta prima strofa cu 2-3 copii, apoi se va trece la urmatoarea strofa, care va fi repetata impreuna cu prima, pentru
Recitare model
ExplicatiaExercitiul Vaza cu
crizanteme
4
fixarea in memorie a fragmentelor logice in succesiunea lor fireasca. Astfel, in final, se repeta integral.
Obtinerea performantei( feed-back-ului)
Copiii vor fi impartiti in doua tabere, baieti si fete. Cele doua grupuri vor recita pe rand poezia, realizand un mini concurs.
Exercitiul Vaza cu crizanteme
Asigurarea retentiei si a transferului
Se revizuiesc titlul poeziei si autorul acesteia. Copiii indrumati de catre educatoare vor recita, in lant, cate un vers din poezie.Se extrage mesajul educational.
Exercitiul Vaza cu crizanteme
Evaluarea Se fac aprecieri asupra modului cum au participat si au reactionat copii. Se impart recompense.
Conversatia Recompense
5
CRIZANTEMA de Otilia Cazimir
Au înflorit iar crizanteme,Că-i prea târziu nici nu le pasă.
A fost şi soare mai devremeŞi-acuma ploaia se revarsă.
Noi vă privim plini de-ncântare,Sclipiri de gingaşă lumină.
Dragi crizanteme din grădinăŞtiau că ploaia vrea să vină.