14
SOALAN 2 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV) Tahun :  4 Bestari Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual Tarikh : 4 Februari 2013 Hari : Khamis Masa : 7.40 pagi    8.40 pagi Bidang : Menggambar Aktiviti : Mozek Tajuk : Rumahku Syurgaku Pengetahuan sedia : ada Murid mengenali dan mengetahui jenis-jenis rumah Objektif P&P : 1.  Murid dapat menjelaskan konsep RUPA dan menyenaraikan  jenis-jenis rupa 2. Murid menjelaskan konsep Mozek dan menyenaraikan bahan-  bahan untuk mozek 3. Murid dapat menghasilkan karya yang bertajuk “Rumahku Syurgaku” dengan menggunakan teknik mozek mengiku t kreativiti masing-masing. Keperluan media : (alat dan bahan) Kertas lukisan, kertas warna, gam, gunting, pembaris dan pisau. KBKK : Menjana idea dan mereka cipta EMK : KREATIVITI DAN INOVASI

174043359-RPH-PSV

Embed Size (px)

DESCRIPTION

rph

Citation preview

SOALAN 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV)

Tahun :4 Bestari

Mata pelajaran :Pendidikan Seni Visual

Tarikh :4 Februari 2013

Hari :Khamis

Masa :7.40 pagi 8.40 pagi

Bidang :Menggambar

Aktiviti :Mozek

Tajuk :Rumahku Syurgaku

Pengetahuan sedia : adaMurid mengenali dan mengetahui jenis-jenis rumah

Objektif P&P :1. Murid dapat menjelaskan konsep RUPA dan menyenaraikan jenis-jenis rupa2. Murid menjelaskan konsep Mozek dan menyenaraikan bahan-bahan untuk mozek3. Murid dapat menghasilkan karya yang bertajuk Rumahku Syurgaku dengan menggunakan teknik mozek mengikut kreativiti masing-masing.

Keperluan media : (alat dan bahan)Kertas lukisan, kertas warna, gam, gunting, pembaris dan pisau.

KBKK :Menjana idea dan mereka cipta

EMK :KREATIVITI DAN INOVASI

Langkah/ MasaIsi kandunganAktiviti P&PCatatan

Set induksi(5 Minit)Klip video Shape Song Guru menayangkan klip video yang bertajuk Shape Song kepada murid-muridTPK Intrapersonal Verbal-linguistik

Langkah 1(Pemerhatian 10 Minit)Konsep: Rupa- apabila garisan yang dihasilkan bertemu titik mulaJenis: Rupa Geometri Rupa organicPengenalan kepada mozek.Konsep mozek.Aktiviti kolaj yang menyusun bahan secara sebelah menyebelah dan tidak bertindih.Pengenalan kepada alat & bahan. Gam Gunting Pembaris Kertas lukisan Kertas warna

1. Guru menayangkan Power Point tentang Rupa2. Guru bersoal jawab dengan murid-murid berdasarkan klip video tersebut3. Guru menayangkan persembahan slaid POWER POINT tentang konsep mozek, alat dan bahan yang digunakan serta unsure seni rupa4. Guru menunjukkan contoh-contoh karya mozek.TPK Verbal-linguistik

Langkah 2(Penerokaan 7 Minit)Demonstrasi guruGuru membuat demonstrasi untuk menghasilkan lukisan1. Guru melukis rupa sebuah rumah2. Kertas warna digunting mengikut saiz yang diingini samada kecil atau besar3. Kertas warna tersebut ditampal dan jarakkan antara kepingan warna itu dengan yang lain.4. Tampalkan kertas warna yang telah digunting sehingga memenuhi semua ruang rumah tersebut.5. Karya siap.BCB Mendengar Pemerhatian

Langkah 3(Penghasilan 23 Minit)Penghasilan karyaGuru memberi arahan agar murid menghasilkan karya mozek yang bertajuk Rumahku Syurgaku.Guru membimbing murid menghasilkan karyaTPK Kinestik Visual-ruangKBKK Menjana idea Mereka ciptaNilai Murni Kekemasan

Apresiasi dan refleksi 7 Minit)Penilaian karya Unsur seni Alat dan bahan TeknikPameran Mini Hasil karya muridMurid menilai hasil karya rakan dari segi kekemasan dan unsur seni.

Murid dan guru menyanyikan lagu Shape Song dengan iringan muzik bersama guruTKP Intrapersonal Interpersonal Verbal linguistic MuzikNilai murni Menghargai usaha orang lain

Penutup1. Mengemas bilik darjah2. Arahan tugas akan datangGuru memberi arahan.Murid digalakkan membuat catatan.

Nilai murni- kekemasan

Tahun :4 Bestari

Mata pelajaran :Pendidikan Seni Visual

Tarikh :9 Februari 2013

Hari :Khamis

Masa :8.30 pagi 9.30 pagi

Bidang :Membentuk dan Membuat Binaan

Aktiviti :Kereta

Tajuk :Kenderaan

Pengetahuan sedia : adaMurid pernah ke Auto show.Murid mempunyai pengetahuan asas bagaimana untuk menghasilkan kereta semasa di Tahun 3.

Objektif P&P :1. Murid dapat menghasilkan kereta menggunakan manila kad2. Murid dapat mengenal pasti rupa dan bentuk kereta.3. Mempertingkatkan daya kreativit murid mereka bentuk kereta yang menarik dan unik.

Keperluan media : (alat dan bahan)Kertas manila kad, pensel, pensel warna, gunting, pembaris dan pisau.

KBKK :Menjana idea, mereka cipta dan membanding beza.

EMK :KREATIVITI DAN INOVASI

Langkah/ MasaIsi kandunganAktiviti P&PCatatan

Set induksi(5 Minit)Mainkan lagu Bapaku Pulang Dari Kota Guru memainkan lagu Bapaku Pulang Dari KotaGuru bertanya soalan kepada murid.Murid diminta untuk cuba memberikan jawapan terhadap soalan yang dikemukakan guru.Guru kaitkan tajuk dengan pelajaran hari ini.BBMLagu Bapaku Pulang Dari Kota

KBKKMenjana idea, menghubungkait

NILAIYakin diri

Langkah 1(Pemerhatian 10 Minit)Penerangan tajuk, alat dan bahan Maksud penegasan Maksud kontra dan kepelbagaianPenegasan:unsur untuk menarik perhatian orang terhadap sesuatuGuru menerangkan tajuk pelajaranGuru menerangkan mengenai dua prinsip rekaan asas seni iaitu penegasan dan kontra kepelbagaianKBKKMenjana idea, menghubungkait

NILAIYakin diriIngin tahu

Langkah 2(Penerokaan 7 Minit)Demonstrasi guruContoh kereta:

Guru membuat demonstrasi untuk menghasilkan lukisan1. Guru melukis rupa sebuah kereta2. Kertas manila kad digunting mengikut saiz yang diingini samada kecil atau besar mengikut bentuk lukisan/lakaran kereta3. Murid-murid diminta member perhatian dan menjalankan aktiviti berdasarkan langkah-langkah yang ditunjukkan oleh guru.BBMTopeng, pensel warna, kertas warna, kertas manila.

KBKKMenjana idea, menghubungkaitNILAIKesabaranKetekunan

Langkah 3(Penghasilan 23 Minit)Aktiviti murid-Guru mengarahkan murid-murid mengeluarkan alat dan bahan yang berkaitan aktiviti.-Murid diberi lembaran kerja berkaitan langkah demi langkah menghasilkan kereta.-Murid menghasilkan kereta yang menarik mengikut kreativiti masing-masing-Guru menyelia dan membimbing kepada murid-murid yang memerlukan.TKP Intrapersonal Interpersonal Verbal linguistic MuzikNILAI MURNI Sabar, kreatif, kerjasama, berdikari

Apresiasi dan refleksi 7 Minit)Penilaian karya Unsur seni Alat dan bahan TeknikPameran MiniHasil karya murid- Murid menilai hasil karya rakan dari segi kekemasan dan unsur seni.-Guru memilih beberapa orang murid bagi menunjukkan hasil kerja mereka di hadapan kelas.KBKKMenjana idea, menghubungkait

PenutupMengemas bilik darjahArahan tugas akan datangGuru memberi arahan.Murid digalakkan membuat catatan.Nilai murni- ingin mencuba

Tahun :4 Bestari

Mata pelajaran :Pendidikan Seni Visual

Tarikh :17 Februari 2013

Hari :Jumaat

Masa :11.30 pagi 12.30 pagi

Bidang :Membuat Corak Rekaan

Aktiviti :Menghasilkan corak tidak terancang

Tajuk :Hasil Seni Tiupan

Pengetahuan sedia : adaMurid faham dan pernah melihat corak hiasan pada kertas pembalut hadiah, kertas dinding dan corak pada kulit buku dan majalah.

Objektif P&P :1. Menyedari bahawa corak boleh dihasilkan melalui penggunaan warna air. 2. Mengesan corak hasil dan tiupan warna cair dan warna pekat.3. Menyedari bahawa corak yang terhasil dipengaruhi oleh saiz titisan dan kekuatan tiupan.

Keperluan media : (alat dan bahan)Kertas lukisan, watercolor dan straw

KBKK :Meningkatkan daya kreativiti, sifat kerjasama.

EMK :KREATIVITI DAN INOVASI

Langkah/ MasaIsi kandunganAktiviti P&PCatatan

Set induksi(5 Minit)Membuat senaman ringan Kelembutan tangan Menghembus dan tarik nafas melalui mulutBerbincang bersama murid tentang bagaimana untuk menghasilkan suatu corak tidak terancangMelonggarkan otot tangan untuk menjalankan aktiviti seni.

BBMStraw, kertas lukisan, warna air

KBKKMenjana idea, mereka ciptaNILAIKekemasan, menghargai seni

Langkah 1(Pemerhatian 10 Minit)Penerangan guru tentang aktiviti seni menggunakan teknik tiupan.-Guru memberi penerangan tentang aktiviti yang akan dijalankan.-Guru menunjukkan beberapa keeping slaid contoh hasil-hasil aktiviti-Guru menerangkan tentang alat dan bahan yang digunakan untuk membuat corak dari tiupan pada warna di atas kertas lukisan -Guru menunjukkan langkah-langkah untuk menghasilkan corak tiupan warna.

KBKKMenjana idea, menghubungkait

NILAIKetekunan dan kesabaran

Langkah 2(Penerokaan 20 Minit)Pemerhatian guru terhadap aktiviti murid

Guru memerhati murid menjalankan aktiviti.-Guru membimbing murid yang belum mencapai tahap.-Guru membuat pengayaan kepada murid yang sudah mencapai tahapBBM

KBKKMenjana idea, menghubungkait

NILAIKesabaranKetekunan

Apresiasi dan refleksi 7 Minit)Penilaian karya Unsur seni Alat dan bahan TeknikPameran MiniHasil karya murid

- Murid menilai hasil karya rakan dari segi kekemasan dan unsur seni.-Guru memilih beberapa orang murid bagi menunjukkan hasil kerja mereka di hadapan kelas.-Guru memberi komen dan markah kepada hasil seni murid KBKKMenjana idea, menghubungkait

PenutupMengemas bilik darjahArahan tugas akan datangGuru memberi arahan.Murid digalakkan membuat catatan.Nilai murni- ingin mencuba

Tahun :4 Bestari

Mata pelajaran :Pendidikan Seni Visual

Tarikh :25 Februari 2013

Hari :Jumaat

Masa :10.30 pagi 11.30 pagi

Bidang :Kraf Tradisional

Aktiviti :Mengenal Kraf Tradisional

Tajuk :Wau

Pengetahuan sedia : ada Murid pernah melihat wau di rumah, buku cerita atau televisyen. Murid pernah menggunting dan menampal.

Objektif P&P :1. Mengenali jenis-jenis wau2. Membezakan bentuk wau mengikut jenisnya3. Menghasilkan wau bulan mengikut kreativiti masing-masing

Keperluan media : (alat dan bahan)Pembaris, gunting, pensel warna, pensel, polisterin, kertas lukisan, kertas wau, kertas warna dan gam

KBKK :Pengamatan dan kemahiran berfikir secara kreatif

EMK :KREATIVITI DAN INOVASI

Langkah/ MasaIsi kandunganAktiviti P&PCatatan

Set induksi(5 Minit)Memainkan video dikir wau bulan menggunakan komputer

Murid mendengar dan menyanyikan lagu dikir wau bulanMurid membuat pergerakan menepuk tangan dan gaya bermain wau.

BBMPembaris, gunting, pensel warna, pensel, polisterin, kertas lukisan, kertas wau, kertas warna dan gam

KBKKMenjana idea kreatif dan menghubungkaitNILAIMenghargai, tekun

Langkah 1(Pemerhatian 10 Minit)-Memperkenalkan tajuk pelajaran hari ini.-Guru menyoal murid apakah jenis-jenis wau.-Menerangkan jenis-jenis wau: Wau Bulan Wau BurungMurid mendengar penerangan guru dengan penuh minat.Murid menjawab soalan guru tentang jenis-jenis wau yang mereka tahu.

KBKKMenjana idea, menghubungkait

NILAIKetekunan dan kesabaran

Langkah 2(Penerokaan 7 Minit)-Menerangkan alat dan bahan yang biasa digunakan untuk membuat wau.-Memilih hanya jenis wau bulan untuk membuat corak menggunakan kertas.

-Murid mendengar dengan teliti.-Murid bergerak mengikut kumpulan masing-masing-Murid mengambil alat dan bahan dari guru.

BBMKertas lukisan, gunting, gam, kertas warnaKBKKKecerdasan pelbagai,Kemahiran interpersonal-linguistik

NILAIKesabaranKetekunanBerhati-hati

Langkah 3(10 Minit)-Membuat demonstrasi cara membuat bentuk wau dengan kertas warna.-Menunjukkan cara melipat kertas warna garis tengah kertas.1. Kertas warna dilipat dua bahagia.2. Bila dilipat, kertas menjadi dua bahagian.-Murid melakukan aktiviti yang ditunjuk guru.-Murid juga boleh menggunakan kreativiti masing-masing untuk membuat wau bulan tersebut. Kecerdasan pelbagai: Interpersonal Ruang NILAITekun, berhati-hati.

Langkah 4(15 Minit)-Menunjukkan cara melekat wau bulan di atas kertas lukisan.-Kemudian, menunjukkan cara membuat corak simetri seterusnya digunting.-Menunjukkan cara melekat corak-murid melekat wau masing-masing atas kertas lukisan.-Murid melipat kertas, melakar, menggunting dan melekat beberapa corak di atas wau seperti yang ditunjukkan oleh guru.BBMKertas lukisan, gunting, gam, kertas warnaKBKKKecerdasan pelbagai,Kemahiran interpersonal-linguistik

Apresiasi dan refleksi 7 Minit)Penilaian karya Unsur seni Alat dan bahan TeknikPameran MiniHasil karya murid- Murid menilai hasil karya rakan dari segi kekemasan dan unsur seni.-Guru memilih beberapa orang murid bagi menunjukkan hasil kerja mereka di hadapan kelas.-Guru memberi komen dan markah kepada hasil seni murid KBKKMenjana idea, menghubungkait

PenutupMengemas bilik darjahArahan tugas akan datangGuru memberi arahan.Murid digalakkan membuat catatan.Nilai murni- ingin mencuba