$100 $400 $300$200$400 $200$100$100$400 $200$200$500 $500$300 $200$500 $100$300$100$300 $500$300$400$400$500

  • Published on
    13-Dec-2015

  • View
    214

  • Download
    1

Embed Size (px)

Transcript

<ul><li>Slide 1</li></ul> <p> Slide 2 Slide 3 $100 $400 $300$200$400 $200$100$100$400 $200$200$500 $500$300 $200$500 $100$300$100$300 $500$300$400$400$500 Slide 4 Evaluating Expressions Slide 5 Order of Operations Slide 6 Writing Expressions Slide 7 Writing Equations Slide 8 Writing Inequalities Slide 9 Evaluating Expressions Order of Operations Writing Expressions Writing Equations Writing Inequalities $100 $300 $200 $400 $500 Slide 10 Evaluating Expressions- $100 x 3 1 when x = 3 Slide 11 Evaluating Expressions- $200 2 n when n = 36 3 Slide 12 Evaluating Expressions- $300 35 k 4 when k=2 Slide 13 Evaluating Expressions- $400 r 3 when r = 1.4 Slide 14 Evaluating Expressions- $500 3n + 2n when n=0.7 Slide 15 Order of Operations- $100 (3 + 8) 2 Slide 16 Order of Operations- $200 5(8) 4 + (3 2 2) Slide 17 Order of Operations- $300 6[(13+7)4] Slide 18 Order of Operations- $400 3[20 (7-5) 2 ] Slide 19 Order of Operations- $500 Insert parentheses to make the statement true: 32 + 8 3 4 = 30 Slide 20 Writing Expressions- $100 The difference of 23 and the square of a number. Slide 21 Writing Expressions- $200 Three times the sum of a number and seven. Slide 22 Writing Expressions- $300 The quotient of twice a number and 15. Slide 23 Writing Expressions- $400 Lily gets paid $11 per hour babysitting. She also receives a $7 tip. If she works for h hours, how much will she earn? Slide 24 Writing Expressions- $500 I have to write a 750 word essay. How long will it take me to write if I can type at a rate of x words per minute? Slide 25 Writing Equations- $100 The sum of 42 and a number is equal to 51. Slide 26 Writing Equations- $200 The difference of twice a number and 8 is 14. Slide 27 Writing Equations- $300 Katie sells b bracelets for $0.50 each. She earns a total of $3.50. Write an equation to represent this. Slide 28 Writing Equations- $400 You purchase an X-box for $150. You also buy v video games for $35 each. You spend $220 in all. Write an equation. Slide 29 Writing Equations- $500 You buy n notebooks for $3 each. You spend a total of $18. 1)Write an equation for this 2)Is n=4 a solution? Slide 30 Writing Inequalities- $100 The quotient of 4 and a number is at least 2. Slide 31 Writing Inequalities - $200 Twice the difference of 7 and a number is less than 20. Slide 32 Writing Inequalities - $300 Is 5 a solution of: 3x+4 19? Slide 33 Writing Inequalities - $400 The product of 9 and the quantity of 5 more than a number is at most 55. Slide 34 Writing Inequalities- $500 The product of a number and 3 is no less than 12. 1)Write an inequality 2)Is n = 4 a solution? Slide 35 Evaluating Expressions- $100 26 Slide 36 Evaluating Expressions- $200 24 Slide 37 Evaluating Expressions- $300 19 Slide 38 Evaluating Expressions- $400 2.744 Slide 39 Evaluating Expressions- $500 3.5 Slide 40 Order of Operations- $100 121 Slide 41 Order of Operations- $200 43 Slide 42 Order of Operations- $300 30 Slide 43 Order of Operations- $400 48 Slide 44 Order of Operations- $500 (32+8)34 = 30 Slide 45 Writing Expressions- $100 23 n 2 Slide 46 Writing Expressions- $200 3(n+7) Slide 47 Writing Expressions- $300 2n15 Slide 48 Writing Expressions- $400 11h+7 Slide 49 Writing Expressions- $500 750x Slide 50 Writing Equations- $100 42+x=51 Slide 51 Writing Equations- $200 2n 8 = 14 Slide 52 Writing Equations- $300 0.50b = 3.50 Slide 53 Writing Equations- $400 150 + 3v = 220 Slide 54 Writing Equations- $500 1)3n = 18 2)Not a solution Slide 55 Writing Inequalities - $100 4 2 n Slide 56 Writing Inequalities- $200 2(7 n) &lt; 20 Slide 57 Writing Inequalities - $300 Yes, it is a solution Slide 58 Writing Inequalities - $400 9(5+n) 55 Slide 59 Writing Inequalities- $500 1)3n 12 2)Yes, 4 is a solution. Slide 60 Slide 61 Process Writing Question Slide 62 Process Writing Question Explain how you would find the unit rate of 156 players 5 teams 5 teams Slide 63 Process Writing Question Since we know that a unit rate means that the rate is out of ONE, we must divide the numerator and denominator by 5. This gives us a unit rate of: 31.2 players 1 team Slide 64 END OF GAME Daily Doubles and usage notes follow... Slide 65 Slide 66 Slide 67 Slide 68 Slide 69 JEOPARDY! Slide Show Notes The font for the question &amp; answer slides is Enchanted; a copy of this font in located in the REAL Jeopardy Template folder. (This font will need to be installed in the C:/WINDOWS/FONTS folder of the computer running the show.) In order to keep all of the sounds and fonts together, copy the entire REAL Jeopardy Template folder. To change the categories: 1. Go to Edit and Replace 2. In the Find box, type CATEGORY 1 (all caps) 3. In the Replace box, type the category in all caps (for example, PRESIDENTS) 4. Click Replace All... To use the Daily Double: 1. Choose which dollar values to set as Daily Double 2. Link that dollar value to one of the DD slides 3. Link the arrow on the DD slide to the correct question slide (so dollar/category match) Slide 70 Running the JEOPARDY! Slide Show On the game board with the categories on top, click on the desired dollar value. (The first game board is used only to blink in the dollar values like the show.) ICONS: ? Go to the answer screen. House Go back to the game board. Right Arrow (on Daily Doubles) Go to the question screen. Turned-up Arrow Reload question screen after incorrect guess </p>

Recommended

View more >