12
Projekt „Nauczanie Poza Standardami – Indywidualizacja/ Teaching Beyond The Standards – Individual Approach” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego S O D M i D N K I E L C E Scenariusz zajęć na temat Jesienne drzewo przyjaźni - plastyczna kompozycja przestrzenna powstał w wyniku doświadczeń wyniesionych z wizyty w hiszpańskich szkołach. Wykorzystując przedstawiony poniżej scenariusz można poprowadzić zajęcia terapeutyczne z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, jak również z każdą inną grupą . 25 września 2014r. w ramach projektu Nauczanie poza standardami - Indywidualizacja, realizowanego przez Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, w Szkole Podstawowej nr 25 w Kielcach odbyła się lekcja otwarta z plastyki. Podczas zajęć goście z Hiszpanii wspólnie z uczniami wykonali : ,,El arbol de la amistad” czyli ,,Drzewo Przyjaźni”. SCENARIUSZ LEKCJI/ ZAJĘĆ Z PLASTYKI Szkoła Podstawowa nr 25 im. Kornela Makuszyńskiego w Kielcach Autor scenariusza, prowadzący zajęcia: Mirosław Piątkowski Lekcja otwarta – 25 września 2014r. Klasa V Czas trwania: 45 min. I. Temat: Jesienne drzewo przyjaźni- plastyczna kompozycja przestrzenna. II. Odniesienie do postawy programowej: 1. Odbiór wypowiedzi artystycznych i wykorzystanie zawartych w nich informacji – percepcja sztuki. 2. Tworzenie wypowiedzi- ekspresja poprzez sztukę.

sodmidn.kielce.eusodmidn.kielce.eu/sites/sodmidn.kielce.eu/files/strony... · Web viewSCENARIUSZ LEKCJI/ ZAJĘĆ Z PLASTYKI Szkoła Podstawowa nr 25 im. Kornela Makuszyńskiego w

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: sodmidn.kielce.eusodmidn.kielce.eu/sites/sodmidn.kielce.eu/files/strony... · Web viewSCENARIUSZ LEKCJI/ ZAJĘĆ Z PLASTYKI Szkoła Podstawowa nr 25 im. Kornela Makuszyńskiego w

Projekt „Nauczanie Poza Standardami – Indywidualizacja/ Teaching Beyond The Standards – Individual Approach” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

S O D M i D N

K I E L C E

Scenariusz zajęć na temat Jesienne drzewo przyjaźni - plastyczna kompozycja

przestrzenna powstał w wyniku doświadczeń wyniesionych z wizyty w hiszpańskich

szkołach. Wykorzystując przedstawiony poniżej scenariusz można poprowadzić zajęcia

terapeutyczne z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, jak również

z każdą inną grupą .

25 września 2014r. w ramach projektu Nauczanie poza standardami -

Indywidualizacja,  realizowanego przez Samorządowy Ośrodek Doradztwa

Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach,  w Szkole Podstawowej nr 25

w Kielcach odbyła się lekcja otwarta z plastyki.  Podczas zajęć goście z Hiszpanii

wspólnie z uczniami wykonali : ,,El arbol de la amistad” czyli ,,Drzewo Przyjaźni”.

SCENARIUSZ LEKCJI/ ZAJĘĆ Z PLASTYKI

Szkoła Podstawowa nr 25 im. Kornela Makuszyńskiego w KielcachAutor scenariusza, prowadzący zajęcia: Mirosław PiątkowskiLekcja otwarta – 25 września 2014r.Klasa V Czas trwania: 45 min.

I. Temat: Jesienne drzewo przyjaźni- plastyczna kompozycja przestrzenna.

II. Odniesienie do postawy programowej:

1. Odbiór wypowiedzi artystycznych i wykorzystanie zawartych w nich informacji – percepcja sztuki.

2. Tworzenie wypowiedzi- ekspresja poprzez sztukę.3. Analiza i interpretacja tekstów kultury- recepcja sztuki.

III.Cel ogólny: realizm, ekspresja, synteza- rozpoznawanie różnych sposobów przedstawiania. Umiejętność zastosowania odpowiednich środków wyrazu w celu stworzenia pracy o odpowiednim charakterze.

IV. Cele operacyjne:

1. Uczeń zna podstawowe założenia przedstawiania natury i otaczającej rzeczywistości w dziełach sztuki: realizm, ekspresja , dominanta, kompozycja, pejzaż ( krajobraz, marina, weduta, sztafaż), wie czym się charakteryzują.

Page 2: sodmidn.kielce.eusodmidn.kielce.eu/sites/sodmidn.kielce.eu/files/strony... · Web viewSCENARIUSZ LEKCJI/ ZAJĘĆ Z PLASTYKI Szkoła Podstawowa nr 25 im. Kornela Makuszyńskiego w

Projekt „Nauczanie Poza Standardami – Indywidualizacja/ Teaching Beyond The Standards – Individual Approach” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

S O D M i D N

K I E L C E

2. Uczeń potrafi dostrzec inspiracje w pejzażu ( pory roku, zjawiska atmosferyczne).

3. Uczeń zna wybrane dzieła malarskie – pejzażowe i potrafi swobodnie wypowiadać się na ich temat ( kompozycja, temat, kolorystyka, faktura, motyw, dominanta).

4. Uczeń potrafi dostrzec w obrazie treści ideowe- symbol elementów.5. Uczeń potrafi wykonać pracę plastyczną z zachowaniem cech danego sposobu

przedstawienia.

V. Cele sformułowane w języku ucznia:

1. Dowiesz się o różnych tematach malarstwie, ze zwróceniem szczególnej uwagi na ukazanie przez malarzy otaczającej nas rzeczywistości.

2. Dowiesz się, że ukazany dominujący element w obrazie może przekazywać określoną myśl, może być symbolem.

3. Dowiesz się, że drzewo, które często jest dominantą w pejzażu ma różny symbol.

4. Dowiesz się, że drzewo może być symbolem przyjaźni.5. Dowiesz się, jak ten sam motyw (drzewo) można przedstawić w różnej

konwencji ( technice) i czemu ma to służyć.6. Dowiesz się w jaki sposób można malować witażem.

VI. Metody pracy:- pogadanka,- prezentacja reprodukcji dzieł sztuki przy użyciu tablicy multimedialnej,- praca w małych grupach uczniowskich,- praca indywidualna,- praca zbiorowa,- zabawa zespołowa- Krąg przyjacielski.

VII. Formy pracy- praca z zespołem klasowym.

VIII. Środki dydaktyczne: reprodukcje dzieł sztuki w formie cyfrowej, prezentacja multimedialna, tablet, tablica multimedialna, rzutnik, przestrzenna imitacja drzewa, zestawy kart pracy – symbole drzewa, papierowe siatki witrażowe- motyw liścia, bibułka prasowana ( szeroki zestaw kolorów), klej, nożyczki, taśma samoprzylepna, nagrania z muzyką relaksacyjną, kostka kolorowa ( czerwony, żółty, niebieski, zielony) do losowania grupy, kredki w czterech kolorach ( czerwony, żółty, niebieski, zielony) do podziału na grupy.

Page 3: sodmidn.kielce.eusodmidn.kielce.eu/sites/sodmidn.kielce.eu/files/strony... · Web viewSCENARIUSZ LEKCJI/ ZAJĘĆ Z PLASTYKI Szkoła Podstawowa nr 25 im. Kornela Makuszyńskiego w

Projekt „Nauczanie Poza Standardami – Indywidualizacja/ Teaching Beyond The Standards – Individual Approach” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

S O D M i D N

K I E L C E

IX. Przebieg lekcji

1. Część wstępna:- luźna rozmowa na temat samopoczucia uczniów, przeżyć i odczuć podczas zajęć lekcyjnych. Zaproponowanie uczniom przeżycia wspólnej przygody z plastyką, budującej naszą osobowość- wrażliwość, dobroć, życzliwość. Próba odreagowania stresów i zmęczenia- funkcja terapeutyczna.

2. Wprowadzenie:- odwołanie się do treści z lekcji poprzedniej: rozmowa na temat różnych motywów w malarstwie, zwrócenie szczególnej uwagi na pejzaż ( krajobraz, weduta, marina, sztafaż). Pory roku i zjawiska atmosferyczne w pejzażu. ( Rozmowa odbywa się w pozycji siedzące- luźnej wokół imitacji drzewa).- Prezentacja multimedialna dzieł malarskich ukazujących jesienny pejzaż. Wprowadzenie pojęć: realizm, ekspresja, motyw, dominanta w kompozycji, kolorystyka obrazu, faktura dzieła malarskiego, treści ideowe- symbolika przedstawianych elementów (drzewa).

3. Część zasadnicza:- praca w grupach mająca na celu wyłonienie z szerokiej symboliki drzewa, tych symboli, które mogą być jednocześnie symbolem przyjaźni. ( Losowanie grup przy użyciu kolorowych kredek),- prezentacja efektów pracy grup, wybrane przez uczniów symbole drzewa- przyjaźni umieszczane są pod makietą drzewa. Prezentacja grupy wylosowanej przy pomocy kostki kolorystycznej uzupełniana jest przez pozostałe grupy.-indywidualna praca twórcza mające na celu przekształcenie wybranych symboli drzewa –przyjaźni na obraz wizualny. Uczniowie pracują według instrukcji nauczyciela. Papierowe siatki witrażowe wypełniają bibułą w barwach, z którymi się utożsamiają, które lubią. Cicha, indywidualna korekta nauczyciela dotycząca spraw warsztatowych, bez ingerencji w zamysł artystyczny ucznia. Pracy twórczej uczniom towarzyszy cicha muzyka relaksacyjna. - każdy uczeń swoje wykonane dzieło z pomocą nauczyciela montuje do makiety drzewa.4. Podsumowanie:- wszyscy uczestniczy zajęć zataczają krąg wokół drzewa, wspólna rozmowa na temat przeżyć powstałych podczas lekcji, o co staliśmy się bogatsi wewnętrznie. Na zakończenie wszyscy uczestniczą z zabawie ; iskierka przyjaźni ( uścisk dłoni rozpoczyna nauczyciel).Na zakończenie zajęć wspólne zdjęcie zespołu klasowego pod Drzewem Przyjaźni.Prace porządkowe.

ZAŁĄCZNIKI:

I.Zestaw symboli drzewa do zastosowania pracy w grupach: drabina do nieba, oś świata, symbol życia kosmicznego, symbol boskiej gwarancji odnowy, jedność, sprawiedliwość, królewskość, piękno, szlachetność, wiedza, kara, schronienie, bogactwo, energia, radość, mądrość, odrodzenie, szacunek człowieka, nieśmiertelność, odpoczynek, siedziba elfów, siedziba krasnoludków, siedziba chochlików, zwycięstwo życia

Page 4: sodmidn.kielce.eusodmidn.kielce.eu/sites/sodmidn.kielce.eu/files/strony... · Web viewSCENARIUSZ LEKCJI/ ZAJĘĆ Z PLASTYKI Szkoła Podstawowa nr 25 im. Kornela Makuszyńskiego w

Projekt „Nauczanie Poza Standardami – Indywidualizacja/ Teaching Beyond The Standards – Individual Approach” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

S O D M i D N

K I E L C E

nad śmiercią, podziemne siły, idea wiecznego odradzania, długowieczność, cierpienie, wierność, siedziba dusz zmarłych, rodowód, nadzieja, bogactwo.

II. Wykaz dzieł sztuki wykorzystanych podczas zajęć:V. van Gogh- ,, Drzewo morwowe jesienią”, C. Monet- ,, Sekwana jesienią”, Julian Fałat, -,,Jesień”, Leon Wyczółkowski- ,,Las w Zakopanem w słońcu", Jan Szancenbach-,,Jesienna przejażdżka", Wiktor Korecki -,,Jesień”, Leon Wyczółkowski- ,, Jesień”.

III. Wykaz utworów muzyki relaksacyjnej:Słodkie rozmarzenie, Tęsknota, Wspomnienie, Monigue, Uczucie, czuły dotyk, Zmysłowa tajemnica, Spełnienie.

IV. Dokumentacja fotograficzna.

Page 5: sodmidn.kielce.eusodmidn.kielce.eu/sites/sodmidn.kielce.eu/files/strony... · Web viewSCENARIUSZ LEKCJI/ ZAJĘĆ Z PLASTYKI Szkoła Podstawowa nr 25 im. Kornela Makuszyńskiego w

Projekt „Nauczanie Poza Standardami – Indywidualizacja/ Teaching Beyond The Standards – Individual Approach” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

S O D M i D N

K I E L C E

Page 6: sodmidn.kielce.eusodmidn.kielce.eu/sites/sodmidn.kielce.eu/files/strony... · Web viewSCENARIUSZ LEKCJI/ ZAJĘĆ Z PLASTYKI Szkoła Podstawowa nr 25 im. Kornela Makuszyńskiego w

Projekt „Nauczanie Poza Standardami – Indywidualizacja/ Teaching Beyond The Standards – Individual Approach” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

S O D M i D N

K I E L C E

Page 7: sodmidn.kielce.eusodmidn.kielce.eu/sites/sodmidn.kielce.eu/files/strony... · Web viewSCENARIUSZ LEKCJI/ ZAJĘĆ Z PLASTYKI Szkoła Podstawowa nr 25 im. Kornela Makuszyńskiego w

Projekt „Nauczanie Poza Standardami – Indywidualizacja/ Teaching Beyond The Standards – Individual Approach” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

S O D M i D N

K I E L C E

Page 8: sodmidn.kielce.eusodmidn.kielce.eu/sites/sodmidn.kielce.eu/files/strony... · Web viewSCENARIUSZ LEKCJI/ ZAJĘĆ Z PLASTYKI Szkoła Podstawowa nr 25 im. Kornela Makuszyńskiego w

Projekt „Nauczanie Poza Standardami – Indywidualizacja/ Teaching Beyond The Standards – Individual Approach” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

S O D M i D N

K I E L C E

Page 9: sodmidn.kielce.eusodmidn.kielce.eu/sites/sodmidn.kielce.eu/files/strony... · Web viewSCENARIUSZ LEKCJI/ ZAJĘĆ Z PLASTYKI Szkoła Podstawowa nr 25 im. Kornela Makuszyńskiego w

Projekt „Nauczanie Poza Standardami – Indywidualizacja/ Teaching Beyond The Standards – Individual Approach” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

S O D M i D N

K I E L C E

Page 10: sodmidn.kielce.eusodmidn.kielce.eu/sites/sodmidn.kielce.eu/files/strony... · Web viewSCENARIUSZ LEKCJI/ ZAJĘĆ Z PLASTYKI Szkoła Podstawowa nr 25 im. Kornela Makuszyńskiego w

Projekt „Nauczanie Poza Standardami – Indywidualizacja/ Teaching Beyond The Standards – Individual Approach” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

S O D M i D N

K I E L C E