Upload
vitruviuslab
View
461
Download
4
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Προσδιορισμός της πυκνότητας των υλικών. Έλεγχος της υδατοαπορροφητικότητας των υλικών. Έλεγχος της υδατοπερατότητας των υλικών.Έλεγχος της αντοχής των υλικών σε κρούση.Προσδιορισμός του δυναμικού μέτρου ελαστικότητας. Έλεγχος της σκληρότητας των υλικών.Έλεγχος της γήρανσης των υλικών. Έλεγχος της αντοχής σε τριβή. Έλεγχος της υγρασίας των ξύλων. Κοκκομετρική ανάλυση και σύνθεση αδρανών υλικών. Έλεγχος ιδιοτήτων του σκυροδέματος. Προσδιορισμός του συντελεστή θερμικής αγωγιμότητας των υλικών. Προσδιορισμός της επιφανειακής θερμοκρασίας υλικών με θερμοκάμερα.Προσδιορισμός της ηχομονωτικής ικανότητας διαχωριστικών πετασμάτων.
Citation preview
. . ... . . . ...
3
2005
. . ...
. . . ...
3
: : www.ntua.gr/vitruvius/edu.htm 2005 , 2005
5
1.
1 . , , .., , , .., , .. , , . , , . . . : , , , R , s, . 2
EDMENGER - MANN 2.1 Edmenger-Mann , , .. , , , . 2.2 Edmenger -Mann cm3, . 0 50 cm3. , 50 cm3, ( 1). 0,1 cm3. , , , , . 2.3 , , 105 0 C , . ,
6
1 Edmenger-Mann
m g, 0,1%, , mt , . , , , . . , , , . -. , , . m g 50 cm3. o, V, . , V , m g . , :
= Vm g/cm3
7
, , , . , Vh=0. , , , :
R = = Vm g/cm3.
Edmenger-Mann 30 g . 3
SEGER 3.1 Seger , R , .
2 Seger
8
3.2 Seger , cm3, . , , ( 2). 0,1 cm3. , , . 3.3 To o 105 0C, , mt g. , mW , g. m = mW - mt , g, , Vh, . , Vh , cm3 , m, g. - , 0 . , , , . . . , , , , . , , . Vg , . , :
R = gt
Vm g/cm3
. , , VZ = 0. , :
R =s = gt
Vm
g/cm3
9
, Vh , , , :
= hg
tVV
m g/cm
3,
, u, , : u = 1-
R %.
Senger . 4 BHME 4.1 Bhme , s , . 4.2 Bhme . 1000 5 cm3. . , ( 3). .
3
Bhme
10
4.3 105 0C , . . . , . , , mt , g, 0,1%. . 10 g , . . , , s, :
s = 1000mt g/cm3
Bhme .
11
2.
1 . . , , . 2 ( ) 2.1 , , . 2.2 ( 4).
h
h
h
h
24 22 1 1
4
2.3 , . . 5 * 5*5 cm . 3 5 , .
12
2.4 105 0C, , mt , g, 0,1%. , , 1 ( 4). , 1 . , 22 . , 24 . , , . 24 , . , mw, g. , , :
= mw mt g : g =
tmA * 100 (%)
3 ( ) 3.1 , , , . 3.2 , 160 mm 250 mm. . . . , , , . ,
13
. , , , . . ( 5).
5
3.3 5 , , 50 cm3 . T . 3.4 105 0C, , mt, g , 0,1 %., , , . , 20 torr (20 mmHg) 3 . . , 2 24 150 Kg/cm2 ,
14
. , 150 Kg/ cm2, mw,150 g. , 150 Kg/cm2 , : 150 = mw,150 - mt g T :
g,150 = tm
A150 * 100 %
, , S, : S =
ttw
150 mmmm
AA
w,150
= , .
15
3.
1 , , . , , , , . : . , . , . , . , . , . 2 2.1 ( ) , , , ... 2.2 . , 10 Kg/cm2 . , , plexiglass mlt (cm3), . 1 lt (1000 cm3) , . , ,
16
, , . . . . , , . , , . ( 6).
6
2.3 200*200*120 mm. , , 100 cm2, .
17
2.4 105 0C, , . , , , . . , , . . . 1 Kg/cm2 48 . , 3 Kg/cm2 24 7 Kg/cm2 24 . 3 cm3 , . . , , , . 3 ( 7), .
7
, ,
18
, . 3
. , .. , , ... , ( 8).
8
, . cm3 , , , , .
19
4.
1 , . . . , . , . , , , ., , , . 2 2.1 . , , . , , , . . , , , . , Kgm Kgcm. 2.2 , , , ( 9) : = *( h - h) Kgm Kgcm : g, h m cm h m cm.
20
9 , , , , Kg m Kgcm , F, cm2 :
= FA Kg m/cm2 Kgcm/cm2
2.3 Charpy Izod. 2.3.1 CHARPY
10 Charpy
21
Charpy , ( 10). , Charpy . ,, . , ( 11).
11
2.3.1 IZOD Izod , 22 mm ( 12). 450.
12
Izod 3 , , , , .
22
3.1 l = 120 mm d =10 mm. . . , , . 3.2 l = 120 mm F = 1 cm2. . Charpy 10 cm Kg. 3.3 l = 55 60 mm F = 1 cm2. . Charpy Izod 30 m Kg. 4. 4.1 Charpy 10 cm Kg. . 4.2 , 1600 . . , 1600 ( 13). . 0 10 cmKg ,
23
. , , , , .
13
4.3 , , . , , . , , ,
24
, , cm Kg. , cm Kg, , F, cm2 0,1 cmKg/cm2. , 5 . , =1,5 2,0 cm Kg/cm2 = 20 m Kg/cm2. , =16 mKg/cm2. 5 . . , , . 14.
14
25
5.
1 ,, ,, , ,, . :
=
- . . , . (, ) , ( 15).
15
,
, , :
= 2.f : f , . , , , . 15 . , , :
26
(t) = 0 * eit (t) = 0 * eit , : 0 0 2 2.1 , , * (), . , , ( 16).
16
* : 0 = 0*() = *() 0 *() = () + i() . . , W , , , , d, :
d = =
2.2 , , ( 17).
27
17
. , , *, . , : (50 15000 Hz) ( 30 Hz) . . , . , , . , , . , . , . 3
3.1 , , .
28
. , , , , . Electrodynamic materials tester. 3.2 , () 100 15000 Hz ( 18), , , ( 19).
18
19
29
. 0,1%, 0,4 %. . 3.3 , , . . . , , . 24*2*2 cm, 50 *3,5 *3,5 cm. . 3.4 105 0C, , , mt. , . , . , . . . , , fr. . . . , , mt, , :
= 0,4 * (*l2*f2) / g : Kg/dm3, l m, f Hz, g 9,81 m/s2 GP : , , 100.
30
, , ( ), 70,7 % f1, f2 . :
f = f2- f1 , :
d = = =
rff
31
6. 1 . , . : . , . , . . . , Mohs. , , . Rosiwal. . , , , . , , , , , , , , , .. 2
2.1 , , : . , . , . . . , , , , .
32
. , . 2.2 , . . , , . ( 20).
20
2.3 Brinell Vickers. 2.3.1 BRINELL Brinell , ( 21).
33
, D, mm, P, Kg d, mm, .
21
Brinell d . Brinell, HB , :
=
22 dDDD
P2 g/mm2
2.3.2 VICKERS H Vickers . , , ( 22) , , , , .
22
Vickers
P, g l, mm ., l1 l2 , :
34
2lll 21+=
. Vickers ,HV, :
HV = 2lP1,854 Kg/mm2
3
3.1 , . 3.2 , D, mm, P, Kg, h , mm, ( 20). h , . , H, :
H = hDP Kg/mm
2 D , D = 10 mm D = 5 mm. d, mm, , Brinell. , 4 , . 20 Kg 10 Kg . 1 Kg , , , 51 Kg. 3 min. 3.3 . , . 12 mm 40 mm . 3.4 . ,
35
, , . , . 3 min, . , , 10 . , , . , h = 17 mm, , h= 0,85 mm , h = 0,65 mm. , h, . , , = 2, = 7 = 20. 4 4.1 Vickers Brinell Mohs ( 23).
23
Vickers Brinell Mohs
36
4.2 , . Martel Shore . , , 24.
24
4.3 Knoop. O ( 25).
25 Knoop
4.4 , , ( 26) .
37
26 Brinell
38
7. 1 . , , , . . , . , . , , . , , , , . , , : . , . . 0 0C . . , , . , , . . , . . , , , , , .. . . . , . . , () . ,
39
, , , . , .. , . , , , . , . , . , . . . , , , . , . . , , , . , . , . . , , , . , , . , . , . . , , . : . . , , , , ... . . , , ..., . . , , , , ...
40
2 2.1 , , . 1 , , .
1 , ,
(Pyrex)
24 * 10 -6
19*10 -6 17*10 -6 9*10 -6
3,2*10 -6 11*10 -6 12*10 -6
, . , , , , .. . 2.2 1,05 * 1,25*1,55 cm. O 4 , , . 60 *20 cm, . , , . , . , , ( 27). , . , 1200 0C ( 27).
41
300 0C 1200 0C
27
2.3 , . , . , . . 70 0C, 6 *24 12*24 h. . 120 0C 3* 24 , 6*24 12 *24 h. . 180 0C , 1,3,6 12 h. . 240 0C, 1,3,6 12 h. , . , . , . .
42
3 3.1 , . , , ( 28). ,
28
, ( 29), , . , .
3,98 0C 0 0C
29
H2O
43
( , .. ), . , ,, . , , , , . 3.2. . , , , , . , . , , , , ( 30).
30
20 0C 20 0C. 2,5 h , . . 20 0C , 0 0C, 30 min. . 20 0C, 75 min. . 0 0C, 15 min. . 20 0C, 30 min.
44
, , ( 31).
31
3.3 . , . 1000 , 50 100 , . , , . , , . . 55% 1000 . ( 32). . 200 , . 80% . . 200 500 , , 10% . . 500 1000 , , 10 % .
45
32 .
32
4
4.1 , , , . . . . . . . , ,
46
. , . , , . , Aerosol , . , , , . , , , , . , , , . 4.2 Aerosol , , . , . , . , , . , ( 33). , , . , , . , . 4.3 . , . , .
47
33 Aerosol
CO2 SO2 : . 30 min 30 min, 1 h. . . . , , . 2 1 h , , 45 min 15 min. , , 1000 h 1000 . 18 20 0C , . : 0,21 Kg/h CO2, 20g/h SO2 12 g/h 2. 95% 24 m. 3*1012/m3, 4*103 Kg/m3, 2,7 * 10-5 m/s , 0,175 Kg/h. 18 20.
48
PH PH 2.
2 PH
PH
PH
CO2 45 6,0 SO2 2 2,5 NO2 1 1,5
, , , . , . .
49
8. 1 , . , , , , , ..., , . . Bhme bener. 2 BHME 2.1 Bhme , . , . (Al2O3, ) , . 6070, SiO2 7%. 3,9 4,1 g/cm3. 2.2 Bhme , 750 mm , . 200 mm 120 320 mm . . 0,5 mm 0,2 mm. . . , . . , 40 mm , ,
50
. . . , 30 Kg, 1%. , 22 ( 34).
34
Bhme
2.3 , , , 7,1 cm 2%. , 50,0 cm2. , , , . 2.4 1050C, . , mt, g , 0,1 g.
51
. , , 20 g, , , 22 , . . 0,1 g, . . , , 20 g , . 5 . , 5 * 22 = 110 . 4 , 4 * 110 = 440 , 608 . , 110 . 3 , , . , 110 , . 4 * 110 = 440 , m. , V, cm3. Bhme , V, 50 cm3, V/50 cm3 cm3/cm2. 3 EBENER 3.1 Ebener . 3.2 Ebener , . , . , , . ,
52
. . , 20 Kg. , 10 Kg , 50 Kg. Ebener 5 18 mm. 9 mm, 12 mm. , . , 40 ( 35).
35 Ebener
3.3 150 * 150 mm 20 mm 30 mm. , 5 . 3.4 IA 105 0C, . , mt, g, 0,1 g .
53
. , 5 . 40 , . , 0,1 g . . (95 5 , = 1,16 g/cm3). , . , . 4 , , 4 * 40 = 160 . , , , 10 20 mm, . , 3 . , , m. V, cm3. Ebener V V., , V/V. V 1 cm3, V/1cm3.
54
9.
1 . , . . , . , . 2 , 333,3 *40* 40 mm. . . . , , . ( 36).
36
3 670 g 400 g . 3 min. 3.1 , 10 cm 1cm. , . . , , .
55
, . , , , . 3.2 333*120 mm. , 0 , . , . , . , , . . , 5 min. . , , l
l % , , , .
, , , V
V % , ,3
, . 1%.
56
10.
1 . , . . , , . , . 2 Vicat , . 2.1 VICAT Vicat . , , , . , , . Vicat. , . , mm, Vicat ( 37). . , , 50 mm 10 mm. Vicat . , 50 mm 1,13 mm ( 1 mm2). , . Vicat , , ,
57
37
Vicat
300 g . , . . 70 mm 80 mm. 40 mm. 2,5 mm. , . 2.2 , , , . , , , , . ( 38). , . 2.3 , , .
58
38
2.3.1 500 g , . , .. 125 g , . 0,5 % . 500 g , , 5 s 10 s. . 90 s 15 s , , , . , 90 s. O 20 0C 65 %. 2.3.2 , . , . , , . Vicat , , . , , Vicat, , .
59
, . 5 min , , , , 300 g. 30 s 100 . 6 mm, . 1% , . 2.3.3 , , . 20 0C 90 %. Vicat , . , . - , . (300 g) , . 30 s . , , . . , , , 10 mm. , .. 10 min, . , , 5 mm , . , 1 h. 2.3.4 Vicat . , . , .. 30 min, .
60
. , (300 g), . , 0,5 mm . , , , . , , 0,5 mm , . , 8h. 3 100 g , . , , 10 cm 1,5 cm. , . 55 min 3 mm , 1,5 cm . 5 min. , , , , ( 39).
39
3h , . 5 min. , , , .
61
. , , . , Vicat , . 4
300 g 102 cm3 ( 40). 1 min . , Vicat, ( 2.3.2 ,2.3.3 2.3.4, .5860).
40
62
11.
1 , , . , . , . 2 Le Chatelier , . 2.1 Le Chatelier 30 mm 30 mm. 0,5 mm . , 15 cm . , , , ( 41).
41
Le Chatelier
, 300 g , 17,5 2,5 mm . .
63
75 g. , , . , , 3 Le Chatelier , 20 0C , 30 min . 2.2 Le Chatelier . , , 2.3.1 2.3.2, 4142. , , . , . , . , 20 0C 24 h. 1 0,5 mm. , , 30 min 3 h. 20 0C , 2 . 2 - 1 . 3 , . , , , 7 cm 7 20 0C 65 %. , , , 10 mm. 3 , 3 , 3 43. 24 h. , 15 min 2 h. , , , .
64
, . 100 g 40 cm3 ( 40) 1 min . , . , .
65
12.
1 , , . , , . , , . , . 2 2.1 . 2.2 10 , 1 %, 4/5 . , 10 mm, 100 mm , . , , . , , , , , . 2.3 , , , 2.2 .57. 2.4 ,
66
80 cm . , 1 Kg. , . , . , Vickers 400 , , 15 mm ( 42).
42
250 W, , 1 /s. , 60 . 2.5 2.5.1 , . , w = 0,5. 2.5.2 , 450 g ,1350 g 225 cm3 . ,
67
450 g , , , 0,5 %. , . . , 30 s 30 s. , , , , . 30 s. , 1 min 30 s. 15 s, , , . 1 min 30 s. , 1 min. 2.5.3 40*40 *160 mm Feret . . , Vickers 400 . 10 mm( 43).
43
. , , 20 40 mm , 1 mm. , (). ,
68
, . , . , .. . , , 20 Kg. , , 320 g , . , , , . 60 60 s. , . , . , . , . , . 20 0C 65 %. 2.5.4 , , , , 20 0C 90 %. 20 0C . 15 . 3 min . 2.5.5 2,7 28 . , , , . P, Kg , 50 N/s ( 5 Kg/s). R :
R = 3b*6 = 1,5 3b
L*P
: , = 4
L*P
b ,
69
P L . L = 10 cm b = 4 cm , : R = 0,234 P Kg/cm2, P Kg R = 0,00234 P N/mm2, P . H , /mm2, 3 . . . 2,7 28 . 3 . 10 %, . 3 3. 1 , , . 3.2 40 mm , , , 10 mm 40 mm 0,01 mm ( ). Vickers 600 . , 4 5 tn 15 25 tn. , . , 10 cm, 6 cm, . , . . , ( 44). ,
70
44
. , . , . 3.3 , 2.2, .57. 3.4 , , 2.4, .65. 3.5 3.5.1 , 2.5.1, 2.5.2 , 2.5.3 2.5.4 . 66 68.
71
3.5.2 , . , . , , 40 *40 mm. , 1 2 N/mm2/s. , . 10 s . , , , 2.5.5 , .68 6 , . 4
4.1 , , . 4.2
4.2.1 , , , . , . 4.2.2 Michaels. , . . . , , .
72
, , . . . . 630 Kg. , , , , 125 Kg. , , , , , . ( 45). .
45 Michaels
4.2.3 , , . , . , , , . ( 46).
73
46
20 . 4.2.4 TETMYER
Tetmayer , . . , . . , . ( 47) , . . , . 90 100 , , . , , . 4.2.5 Tetmayer ( 47). 120 , .
74
47 Tetmayer
4.2.6 1min 300 g , 900 g 96 cm3 . , . 20 . , ( 48) . , Tetmayer , 4.2.4 .73. , 4.2.5, .74. 2.5.4, .68. 2,7 28 . , ( 45) 125 630 Kg. , . , 0 . , , , , . , , .
75
48
, . , , . , . , . , , . , ,
= SP Kg/cm2 ,
: P Kg S cm2. 3 . 4.3
4.3.1 , , , . , . 4.3.2 , ,
76
, ( 49). 4.3.3 4.2.3, .72.
49
4.3.4 . , . 1 : 1. 30 cm , . , 3.20 3,35 Kg. , 10 mm. 6 cm 7 cm 10 cm , 4 cm 250 g , ( 50). 4.3.5 300 g , 900 g 222 cm3 1 min ,, , , 4.2.6 .74. .
77
50
. 15 , 15 , . , 15 , 15 . 1 2 . :
= 2 21 + cm
, 16 < < 20. , , ( 51). 10 . , 10 ,, . 24 h , 2.5.4, .68. 4.2.6 ,.74, ( 49).
51
78
. , , 4.2.6, .74. 4.4
4.4.1 , , 4.3.5, .76. 4.4.2 , , , . , . 4.4.2.1 . , . . , 255 mm . . . , , . . , . , tn. 250 tn 40 tn. . , , . 0 ( 52). 4.4.2.2 , 4.2.3 .72.
79
52
4.4.2.3 Tetmayer ( 41), 4.2.4, .73. , 120 140 . 4.4.2.4 Tetmayer ( 47) . 160 , . 4.4.2.5 4.2.6 .74. , ( 53). , Tetmayer , 4.2.4 .73. , , 4.2.5 .73. 24 h 2.5.4 .68. 2,7 28 ( 52). . , .
80
53
. , . . , , . - , . , , :
= SP * Kg/cm2 ,
: P Kg, S cm2 . 4.4.3 4.4.2.1 .78 , , 4.3.5, .76. , ( 52). 4.4.2.5 .79.
81
13.
1 8 mm , . , , . , . Los Angeles. 2 71,1 cm 50,8 cm , 30 33 min. . . 12 46,8 mm 390 445 g ( 54).
54
Los Angeles
82
, , , . , , 1 m . , , 8,9 cm. , , ( 55).
55 Los Angeles
3 , , . , : . 3 4 mm. , 5 Kg 500 . . 4 mm. , 10 Kg 1000 . 4 , , , 105 0C, . , ,
83
. , mt, , 1 g. , 12 , . , . , , . , 105 0C, 012 , 1,7 mm . , , , m 1 g. m = mt m , g . m, . , W, Los Angeles, :
W = 100*tm
m %
Los Angeles , , . , . 100 , m100 , m100, :
m100 = mt m100 O :
= .t100t
mmmm
=
m 100m
200 , m200 m200, :
m100 = mt m100 :
= .t200t
mmmm
= m
200m
Los Angeles, . 2, ( 56) .
84
56
2 ( 57).
57
85
14.
1 . , . , ., 105 0C, , . ., , 3 4 105 0C. , , , . . 2 , , . , (CaC2), , , , ( 58 )., . , , .., . 5 6 mm. 3 . , , , , , . , , , , :
CaC2 + 2 H2O Ca(OH)2 + C2H2
86
58
(C2H2), . , . , , % , . , . , , . , , , , . . , .
87
15. 1 . , , . , , , , . 50 % . , , . , , , 20 %. , . , , 10 %. 15 %. , , . .. , , ... , , , , , , . , , , , , .. , , . , . . , . , , . . 2 . , . , . ,
88
+_
59
. 59. , . , , , , , ( 60).
60
, 0 % 25 % 0 % 100 %. .
89
3 , . , , . , . , , . . , , , , . . 3.1 , ( 61). . , , . 3.2
( 61), . , , , . , , . 3.3 , 16 mm, , 10 cm ( 61). , , ,
90
61 , . , , . 3.4 ( 61). , . , .
91
16. 1 . , , , . . , D, % , , . , , . , ( 1 3.7.1 .66), . 2 , . , . , . . , . . , , . . , . , . , , ( 62). 3 .
92
62
15 Kg. , . , . . , , , 1,0 % , R, g , 18. , , , , R. , g, . , , . , % 15 Kg. , , D, % , :
R + D = 100 R D 3. 14973 g. , 27 g .
93
3 15 Kg
0,25
No50
No30
No16
No8
No4
3/8"
1/2"
3/4"
1"
11/2"
513 508 1424 692 947 1857 1484 1294 1707 707 3840 0 R g 14973 14460 13952 12528 11,836 10889 9032 7548 6254 4547 3840 0 R % 99,8 96,4 93,0 83,5 78,9 72,6 60,2 50,3 41,7 30,3 25,6 0 D % 0,2 3,6 7,0 16,5 21,1 27,8 39,4 49,7 58,3 69,7 74,4 100 , , .
63
, D, . , ( .1, 3.7.1,.68, .72) , ( 63). , . , 63, , , .
94
17.
1 , . , , . , , , , . , , , , , . . 2
64
, 1". , , 4.
95
( 64). , , , , , , 19. : =551, =266 =434. x% % , :
x + = 100 (1) , , , , , , . , :
= (2) , , x % % , , , , . : 100
x + 100 = (3)
(2) (3) : 100
x + 100 = (4)
(1) (4) (4) , , , :
x + = 100 5,51x + 2,66 = 434
: x = 58,9 % = 41,1 %
4
0,25
50
30
16
8
4
3/8"
1/2"
1"
19 22 34 49 64 78 90 95 100 =531 3 4 6 9 13 27 48 56 100 =266 1 11,2 13,0 20,0 28,9 37,7 45,9 53,0 56,0 58,9 1 1,2 1,6 2,5 3,7 5,3 11,1 19,7 23,0 41,1 12,4 14,6 22,5 32,6 43,0 57,0 72,7 79,0 100 13 14 23 32 43 57,0 73 80 100 =434
, , , , .
96
61,1% 1 , 4. , :
1= * 58,9 , , 1 , 4. , :
1 = * 41,1 1 1 . , :
1 + 1 = , ( 65).
65
, . , . , , .
97
, , . , , . .
98
18.
1 FH Hummel. 2
FH U1 U2 32 mm. , 32 20. U1 U2 ( 66).
66 U1 U2
U1 U2, U 32, FH . 5 , Di, , i , . , Ri , :
Ri = 100- Di
99
100DD
100 1iii = ,
Fi = do)*log10du*(log10*100*21 + ,
. F = iF*100
i . ,
5.
5 FH U1 U2
i
,
Di %
Ri % 10DD
100 1iii = Fi = *100
*(log10*du+ log10*do)
F = i F*100
U1 U2 U1 U2 U1 U2 U1=U2 U1 U2 0/25 21 0 79 100 0,21 0,0 19,9 4,2 0,0
0,25/50 32 1 68 99 0,11 0,01 54,8 6,0 0,5 0,50/1 45 6 55 94 0,13 0,05 84,9 11,0 4,2
1/2 61 8 39 92 0,16 0,02 115,1 18,4 2,3 2/4 75 15 25 85 0,14 0,07 145,2 20,3 10,2 4/8 89 38 11 62 0,14 0,23 175,3 24,5 40,3 8/16 96 72 4 28 0,07 0,34 205,4 14,4 69,8
16/32 100 100 0 0 0,04 0,28 335,5 9,4 65,9 R1=
281 R2= 560
F1 = 108,2
F2 = 189,2
20 i = 100Ri
U1 U2, : 1 = 2,81 2 = 5,60
, Fj = F FH , :
F1 = 108,2 F2 = 189,2 32 : s = 3,89 Fs = 141. m1% m2% , :
m1 + m2 = 100 (1) U, U1 U2, , , 32, U, s 32. , :
= s (2) U1 U2 m1% m2 %, , U, 1 2 , . :
2100m
1100m KK 21 + = (3)
(2) (3) : 2100
m1100
m KK 21 + = s (4)
100
(1) (4) (4) 1, 2 s , , .
m1 + m2 = 100 0,0281 m1 + 0,0560 m2 = 3,89
, , FH, .
m1 + m2 = 100 1,082 m1 + 1,892 m2 = 141
. m1% m2 %. , :
m1 = 61,3 % m2 = 38,7 %
6 FH
0,25
0,50
1
2
4
8
16
32
U1 21 32 45 61 75 89 96 100 U2 0 1 6 8 15 38 72 100
U1 12,9 19,6 27,6 37,4 46,0 54,6 58,8 61,3 U2 0,0 0,4 2,3 3,1 5,8 14,7 27,9 38,7
U 12,9 20,0 29,9 40,5 51,8 69,3 86,7 100 B32 13 21 30 40 52 68 87 100
, U1 U2 , , . U1 61,3 % U U1 U, U1 6. , :
U1= U1 * 61,3 , , U2 U, U2 6. , :
U2= U2 * 38,7 U1 U2 U. , :
U1 + U2= U , U ( 67) .
101
67 U
, , , , 2 .94.
102
19.
1 , , .. ( 68), .. .
68
: . , . . , . . . . 7 , D = 20 MP 28 , D = 30 MP. 2 , . , . , 5 Kg. , , . , , . , ( 69).
103
69
3 , , Portland, 35 , , 0 0,2 mm 20 30 Kg 100 g . , 0,3 Kg 1 Kg . 36 44 Kg 100 Kg . , , , . , . , , , . , , . . 4 min. , .
104
4 , , 1,9 l , , 26 cm . , . , , , . , 500 mm , . , . . 3 , . . , , , , , , 30 s , 40 s . . , 30 s, . , 80 s, .
105
20.
1 , , . , . . , . 2 2.1 , , Walz. 2.2 . 30*30 cm 2 cm , 35 cm . , , , . , 1,5 cm . 15 cm 40 cm ( 70). 2.3 60 cm 33 cm, . . , . . ,
106
70
( 71).
71
2.4 12,5 Kg , 12,5 Kg , 14,0 Kg 5,0 Kg . 30 s, . , 3,5 Kg 1 min .
107
, , . , 60 . s cm h. , s + h h . , :
V = hsh+
: = 1,04 110, 3 , = 1,11 1,25 2 = 1,26 1,45 1. 3 3.1 , . , Humm , Power Slump. 3.2 3.2.1 . , . 3.2.2 70,0 *70,0 cm 0,2 cm , . 16,0 Kg. . 4,0 cm. , 13,0 cm 20,0 cm 20,0 cm. , 40 cm, 4,0 * 4,0 cm ( 72). 3.2.3 , ,
108
72
2.3 .105 2.4 .106. , , , 10 . M 10 . , . , 30 s 15 , . , . 1 2 cm , , :
= 2 21+ cm
, , . : 50 cm 50 65 cm . . 3.3 HUMM 3.3.1 Humm , , , . . 3.3.2 , 51,0 cm, 4,83 cm 997,5 g ( 73). . 20*20*20 cm , .
109
73 Humm
3.3.3 , , 2.3 .105 2.4 .106. , . Humm , , , h cm . ,
7 Humm
0 5 5 10
10 20 20 50 50100
>100
. , h = 10 cm. 7.
110
3.4 SLUMP 3.4.1 Slump, , , , . 3.4.2 30 cm 10 20 cm . ( 74).
74
Slump 3.4.3 , , 2.3 .105 2.4 .106 . , , . 3 15 s. , 30 s , h cm. h . , h = 1 4 cm 1 , h = 5 9 cm 2 h = 1015 cm 3 3.5 POWER 3.5.1 Power ,
111
, . Power. 3.5.2 , 1 : 1. 30,5 cm 20,0 cm 20,0 cm 13 cm, 7,0 cm. , , 20 cm 7 30 cm. ( 75).
75
Power
, . , , Slump 3.4.2 .110. , . , , 16 mm . , , , 22 mm .
112
3.5.3 , , 2.3 .105 2.4 .106. . , 10 cm 10 . 30 s . , , 30 cm ( 30). , , , , 7 cm ( 7). , 7 cm , Power, . < 50 Power , 3 , 50 100 Power , 2 >100 Power , 1
113
21.
1 , , . , . , . , 0,3 mm , . , . , , 9 % . , . 20 0C , . . . , . , 32 mm 1 2 %. , 6 %. , 0,5 20 cm3 1 Kg . . 3% , :
w = ZLW +
.
114
2 2.1 . Washington, . Boyle Marotte, V1 V2 P1 P2 , :
P1 * V1 = P2 *V2 , (P1V1) , . P2, P1. , :
P1 *V1 = P2 *V2 = P2 *(V1+Vl) Vl = 2
211P
)P(P*V , : Vl
76 Washington
115
2.2 8 ltr., . , , . , . , - . , , % ( 76). 0 6 % .
2.3 , . . . . , V1 P1, . , , . , % . . 3 3.1 , , . Mayer, . 3.2 F = 1 cm2 h = 40 cm , . , , , h. , h , ( 77).
116
77 Meyer
3.3 , , , . , h cm . , 0 , , . , cm h . , u, % :
u =
hh %
3.4 o . Meyer, . , , V , cm3 , . , , . . g V cm3. , u, :
u =
VV * 100 %
117
22.
1 28 , . . , . 2 2.1 . 2.2 , ( 4.4.2.1, .78). 2.3 , ( 2.3 , .105). 2.4 15 Kg , 15 Kg , 17 Kg 6 Kg 30 s, . 3,3 Kg 30 s. , . 20*20*20 , . , , 12 Kg 113 cm. T 12 12 cm ( 78). , . 15 cm 4 . 3 , 12 . .
118
, 12 . , .
78
24 , ( 2.5.4, .68) . , ( 2.5.4 ,.68). , ( 79). , D , Kg/cm2 :
D = max D = S*maxP Kg/cm2,
: maxP Kg, S cm2
79
119
3 3.1 . 3.2 , , ( 4.4.2.1 , .78) , , , . . . , , , ( 80).
80
3. 3 , , ( 2.3 2.4, .117). , . 50*10*10 cm , . , , 8 Kg 1,05 cm.T 12*5 cm ( 81). , . 14 , 15 cm. ,
120
81
. , , 14 . , . 24 h , ( 2.4 ,.117). , . , , Kg/cm2 :
= max B = 2h*bl*maxP*2
3 Kg/cm2,
: max P Kg, l cm, b cm h cm 4 4.1 . 4.2 , , ( 4.4.2.1, .78), 32 * 3 cm. . , ( 82).
121
82
4.3 , , ( 2.4, .117). , . 30 cm 30 cm , . , 1,5 Kg 86 cm, ( 83) .
83
, (2.2, .105). ,
122
. 40 . , . 24 , ( 3.3, .119). , . , sz, Kg/cm2 :
sz = max sz = d*l*maxP*2 Kg/cm2
: maxP Kg, l cm d cm
123
23.
1 , . , . , , ,d, , , , R, , . : . , . , . . , , , , . : . , . 250 350 Kg/m3 , . , . 28 90 . 12 cm. : . , . , . . . 2
2.1 R . R
124
, . , . 2.2 2.2.1 . 2.2.2 . , . , R, ( 84).
84
2.2.3 , R, . , n R1, R2 , , Rn. . . , , Ri, , :
R(=0) = R+ R R, 8. , Wi, 85 9 10. 85 Wmax Wmin , 80% .
125
8 R
0 + 90 + 60 +30 -30 - 90
20 -7 -5 -3 +2 30 -6 -4 -2 +2 40 -5 -3 -2 +2 50 -4 -3 -2 +1
R%
60 -3 -2 -1 +1
85 Wi
9
t 10 20 30 50 100 150 200 300 500
1000 >1000
1,20 1,04 1,00 0,98 0,95 0,91 0,86 0,78 0,70 0,63 0,60
, W , :
W = nW ,
126
10 Wi Wmin
14 56 7
R W Wmin W Wmin
20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55
101 113 126 139 152 166 180 195 210 225 241 257 274 291 307 324 342 360 377 395 413 432 450 469 488 507 526 546 565 580 604 623 643 663 693 703
54 64 75 86 93
110 122 135 149 163 178 193 209 225 240 256 273 290 307 324 341 359 377 395 414 432 451 470 489 508 527 546 565 584 603 622
121 132 145 157 169 183 196 210 225 239 254 269 285 300 315 331 348 365 381 398 416 434 451 470 488 507 526 546 565 584 604 623 643 663 683 703
74 83 94
104 115 127 138 150 164 177 191 205 220 234 248 263 279 295 311 327 344 361 378 396 414 432 451 470 489 508 527 546 569 584 603 622
, s, :
s = 1n)W(W* 2
,
90% , W90% , V, :
V = Ws
W , s , 86 87 , . W90% 86 V .
127
86 W, s W90%
87
W s
128
. , Ri , ( 2.2.3 ,.24). , R , :
R = nR
, s, :
s = 1n)R(R* 2
R s 86 87. , V. , W W90% 11 . , W W90% , 8.
11 28
R0 Wm W90% 20 110 60 21 120 60 22 130 70 23 140 80 24 150 90 25 160 90 26 170 100 27 190 120 28 200 130 29 220 140 30 230 150 31 250 170 32 270 190 33 290 210 34 310 230 35 330 250 36 350 270 37 370 280 38 390 300 39 410 320 40 430 340 41 450 360 42 470 380 43 490 400 44 510 420 45 530 440 46 550 460 47 570 470 48 590 490 49 610 510 50 630 530
129
2.3 P 2.3.1 P , . 2.3.2 P , , . , , R, . . ( 88).
88 P
2.3.3 , n 1, 2, ,n 01, 02,,0n, . . : . 12 89.
130
12
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100 110 120 130 140 150 0 0 -1 -2 -3,5 -5 -7 -9 -11,5 -14 -17 -20 -23 -26 -29,5
89
, Wi , 13.
13 Wm Wmin
Wm Wmin Wm Wmin Wm Wmin 30 31 32 33 34 35
36 37 38 39 40
50 54 58 63 69 75
81 88 95 103 111
- - - - - - - - - -
81
41 42 43 44 45
46 47 48 49 50
119 129 137 146 155
164 174 183 193 202
68 98 108 111 119
127 136 144 153 162
51 52 53 54 55
56 57 58 59 60
212 222 231 241 251
261 271 282 292 302
171 180 189 199 208
218 228 238 247 257
Wmax Wmin , 80% . , W s, o V W90%, 2.2.3. 124.
131
14.
14
t 0C
-1 0 +2 +3 +4 +5 +6 +7 +8 +9 +10
= Wt 0C / W20 0,58 0,60 0,67 0,70 0,73 0,74 0,76 0,78 0,80 0,82 0,85 t 0C
+11 +12 +13 +14 +15 16 17 +18 +19 +20
= Wt 0C / W20 0,87 0,89 0,90 0,92 0,93 0,95 0,97 0,98 0,99 1,0
14 35 300 Kg /cm3 . t , 28 , 15.
15
= Ww,t/Ww,28 t
Z22,5 Z25,0 Z27,5 Z32,5 Z35,0 Z37,5 Z42,5 Z45,0 Z47,5 7
10 28 90
182 273 365 730
0,50 0,63 1,00 1,30
- -
1,44 1,47
0,55 0,66 1,00 1,26 1,35
1,375 1,400 1,450
0,60 0,70 1,00
1,235 1,320 1,340 1,360 1,385
- 0,76 1,00 1,17
- -
1,27 1,30
0,75 0,80 1,00 1,15 1,20 1,22 1,23 1,26
0,77 1,84 1,00 1,12 1,17 1,19
1,205 1,225
- 0,90 1,00 1,08
- -
1,14 1,15
0,90 0,92 1,00 1,06 1,08
1,095 1,100 1,120
0,92 0,94 1,00
1,045 1,065 1,075 1,082 1,100
50 100 150 200 300 500 1000
1,16 1,28 1,33 1,35 1,38 1,40 1,43
1,14 1,24 1,30 1,32 1,35 1,37 1,40
1,085 1,115 1,185 1,205 1,230 1,245 1,26
1,07 1,13 1,15 1,18 1,20 1,22 1,24
1,035 1,060 1,075 1,085 1,100 1,11 1,12
1,02 1,05 1,06 1,07 1,10 1,09 1,08
15 15 22 0C . 2.2.3. .128. 3 1020 , 3 cm. , ( 90). , .
132
90
. , 10 mm, . , , , . , :
W = + bR b n Ri Wi . :
= [ Ri * (Ri*Wi) Wi * (Ri*Wi)] : D, b = [ Ri * Wi n*(Ri*Wi)] : D
D = Ri2 n * Ri * Wi
133
24.
1 , . , . , , , , .. , , , , . 2 , , S, , D S ( 91).
91
, S, . .
134
3 3.1 , . 3.2
3.2.1 S S, , ( 92).
92
3.2.2 S , ( 93 ,). 3.3 1 . , D S , 2 ( 94).
135
93
94 2
= 2 1 24 , ( 95).
136
95
= 2 1
1025 mm. 95 . , 96.
96
3.4 3.4.1 , ( 16). 3.4.2 1 , .
137
16
mm mm
12 1,0 14 16 18
1,5
20 22
2,0
25 28
2,5
28 3,0
3.4.3
, dE , , , d , , C. dE d, 97.
138
97
dE d
dE , , d, 17.
17 dE d
dE mm
O
d mm
OO
d mm
O O
d mm
OO O d mm
8 10 12 14 16 18 20 22 25
8 10 12 14 16 18 20 22 25
16 20 25 28 32 38 40
12 16 18 20 25 25 30 33 38
22 25 32 36 40 40 40
d 1 C . 3.4.4 d = dE, . 4 Ch Cv ( 98), , b, ( 99).
139
98 , Ch , Cv
99 , b,
140
25. 1 , , . , , , . 2 20 m3 C30/45, 45 = 3,1 Kg/dm3 , , 7%, 4% 2%, . . 28%, 32% 40 % , . = 2,65 Kg/dm3 = 4,85. , 1,5% . 3
, , C45. 45 P (45+5) = 50 P. 5 P, D28 = 45+5+5 = 55 MP . 45 D28 = 55 MP, w = 0,47 2 5.5 , 104, .119 . , 1. 1 = 4,85, W=150,0 Kg = 150, dm3 2 5.5. 105, .119. :
= 0,47150=wW = 319,1 Kg
Vz = 33,1Kg/dm
319,1Kg=z
Z =102,9 dm3
1,5 %, VL = 15 dm3 , 1m3 :
= * (1000-V2- VW-VL) Kg. :
141
= 2,65 Kg/dm3 * (1000-102,9-150-15) dm3 = 1940,1 Kg , , : = 1940,1* 28% = 543,2 Kg II = 1940,1 * 32% = 620,8 Kg III = 1940,1 *40% = 776,1 Kg , 1 m3 : 319,1 Kg , 150,0 Kg 1940,1 Kg . : 543,2 Kg , 620,8 Kg 776,1 Kg . :
: : W = 319,1 : 1940,1 :150,0 = 1 : 6,08 : 0,47 4
, : WI = 543,2 * 7% = 38,0 Kg WII = 620,8 * 4% = 24,8 Kg WIII = 776,0 *2% = 15,5 Kg , W1 = WI + WII + WIII = 38,0 +24,8 +15,5 Kg = 78,3 Kg. : I = (543,2 +38,0) Kg = 581,2 Kg, II = ( 620,8 +24,8) Kg = 645,6 Kg = ( 776,0 +15,5) Kg = 791,5 Kg , , , : = + + = (581,2 + 645,6 + 791,5) Kg = 2018,3 Kg , : W = W W1 = (150,0 78,3) Kg = 71,7 Kg. :
: : W = 319,1 : 2018,3 : 71,7 = 1 : 6,32 : 0,22 , 20 m3 C30/45 : Z = ( 319,1 * 20 )Kg = 6382 Kg W = (71,7 *20) Kg = 1434 Kg = (581,2 *20) Kg = 11624 g I = (645,6 *20) Kg = 12912 g A = ( 791,5 *20) Kg = 15830 Kg
142
26. , ,
1 , . , . ,, W/m*K, , 1 1 m2 1m, . , . , , , , . , , . . . 2 2.1 , , 10 0C. , . , , , . 2.2 Feutron , , , . . 100, 101 Feutron .
143
100
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
9.
10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 12
144
101 Feutron
2.3 24 24 cm 10 70 mm. 0,1 mm. 2.4 , , 105 0C, . , ( 100). . Ki - 102 . , . 30 0C 20 0C . 0,1 0C . , ( ). . , , 3 h.
145
102 - i
, , : = 1,163 [ ( / ) *d*Ki] / [ t (/*Ki * W] W/m*K : , , , d , t , i W . , 18 i , .
18
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
103,8 150,9 220,3 333,6 499,1 743,1 1070 1591 2308 3334 4761 6795
146
Feutron 0,029 1,977 W/m*K . 3 3.1 , , , . , , . 3.2 ( 103) ( 104). , . , .
103
3.3 . , 150 mm. 3 . , , .
147
, , , ( 105). , ( 106).
104
105 106
148
3.4 , . . , , , . , 3 min , , . , , , W/m*K. . 4.
, . , . , , . , , , . . , .
149
27.
1 , . . , , , , . , , . , , . . . , . , , . , , Stefan-Boltzmann .
Q = * * (14 24 ) : Q , , Stefan Boltzmann, 1 2 . , , , . . . . , ( .. ). 10 m . , , . , , .
150
, , , , , . 0,8. . 2. Agema 570 20 1000 0C. , , , , ( 107). - Dostmann H200 0,3 0C.
107
Agema 570 3 , . 19, . 4 , . ,
151
19
/
.. ,
, , ..
0
0C
,
, , .
, . ,
. . , , (Flash Card). o. . Irwin Report 5,21. . , . .
152
, , , , , , . , , : . . . . . . . , , . , , , 0,1 0C. , , , , , . , , 0,8 0,9. , , , , . 5 5.1
. . , , , , : .
. . . . ,
. , , , , . ,
153
. , . , : Q = Q1= Q2 = Q3 = *F* (t2 tL)*z (2,1.5.1, 11-12), : , t2 , tL z . , (t2 tL), . , . , , , 200C. , , . , . , , .
108
() 108 . 108 , .
154
t2 tL t2 tL, 108 108 . . . , . , . , . , , , .
109 110 ..
111 112
155
109 .. , 110, 111 112 , . 5.2 . , , . . , , , . , , , , . . . 113 . 113 , . t1 t2 , 113 , .
113
156
114 (...) .
114
. 115 .... .
115
, 115, . , 14 0C. 5.3 . , , .
157
, , . , , . .
116
117
116 . 116 , .
158
t2 tL t2 tL , 116 116 , . 117 .
159
28
1. . , . , , , P , , Pi . : =
i
PP
,, 0 1. , . . 2 2.1 , . ,R, . , , , . , , , . , . , 3 5 . ( 118). V = 200,0 20,0 m3. , , , (s). 2.2 . ,
160
-
118
, . , , ( 119). . , , ( 119).
161
119
2.3 , , S = 10,0 12,0 m2. , , , , . 0,7 1,0. , . 2.4 ( 119) . , 100 Hz. , , . , , 100 Hz , .
162
, , , . . 100 3150 Hz . , R, , , . , . , 1,0 1,5 m 30 s. , . , , . , , , , :
= 55,3
12 RR T
1T1
cV
: V m3, c m/s, TR1 s R2
s . , S, m2 , , (s) , :
(s) = S
(s) , , . , , , .., ,
.
. , , , :
(s) = siS + ,
:
163
si , R1 . 3 3.1 , , , , P. , P., . , , , , (0). 3.2 . . 10,0 cm 90 1800 Hz 3,0 cm 800 6500 Hz. , . , , . , . . , . , , . , . , . , . , ( 120). , , . , ( 121).
164
120
, (0).
121
3.3 , . , . 3.4 . . , 100 Hz. , . , 100 Hz, .
165
1003150 Hz . , P. , P. , . . P. P. n =
.PP
.
() : () = 12nn
4n2 ++
4
, . , . , , . , , . , .
166
29 1 . . . , . 2 2.1 , , ... . , . , . . 50,0 m3 5%. , . , 2 s . , , ( 122). , , 10 dB . 2.2 , L1, , . , . , , ( 123). .
167
-
122
168
, . , , , , ( 123). , L2, , , ( 123). , R, ( 124).
123
2.3 , . 10,0 m2 , , 10,0 20,0 m2, , 2,3 m. . , , . , S, m2
169
, . , . , .
124
2.4 , ( 123) . , 100 Hz. , , . , , 100 Hz , . 1003150 Hz . L1, ,
170
, . , , . , , ( 2.4, .162). , L2, , , L1. , R, , , , ( 2.4, .162). , , , R, :
R = D + 10 AS (.2, 3.9.1,.67),
: D = L1 L2 (.2, 3.9.1, .66)
A =
RT0,163V (.2, 3.7.3, .61).
, R, . (.2, 3.9.9, .74 -75) , Rw , , :
= Rw 52 (T.2, 3.9.9, .76)
3 3.1 . , , , , , . ( 125). , , , ( 2.1).
171
125
3.2 , Li , , , , . ( 126). . , , ( 126). 3.3 . 10,0 20,0 m2, 2,3 m. .
172
126
3.4 . . . , , 100 z , . 100 3150 Hz . , Li, , . , . , , ( 2.4 ,.162). , , , Ln, : Ln = Li + 10
0AA (2, 3.9.11,.80),
: 0 = 10 (2, 3.9.11,.80)
, Ln, .
173
(.2 10.5.2,.126-128) Ln,w , i, :
i = 60 Ln,w (2, 10.5.2,.129)
174
30 1 , , ( 127).
127
175
1.1 : 4,00 m, : 2,30 m, : 2,40 m, : 1,00m. , , VL = 0,8 m3/m.* h. 1.1.1 1. . 2. . 3. . 4. . 5. . 6. . 7. -. 8. . 9. . 10. . 11. . 12. . 13.. 14. . 15. . 16. . 17. . 18. . 19. -. 20. W.C. 1.2 - : tLi = + 20 0C. : tL = -5 0C. : tLu = 0 0C. : i = 55 %. : = 80 %. 1.3 20 , dB, .
20
f Hz 100 125 160 200 250 315 400 500 630 800 1000 1250 1600 2000 2500 3150
1 80 78 77 77 76 75 75 76 74 74 73 74 73 73 72 70 2 61 61 62 63 65 65 66 66 65 64 62 60 59 57 55 53 3 84 84 85 85 83 82 80 82 80 81 82 80 78 78 77 77 4 69 69 71 70 67 67 68 66 66 65 65 64 65 63 62 60 5 68 68 70 69 68 65 63 60 57 57 54 53 53 50 48 45 6 86 86 88 89 89 89 88 87 87 86 86 86 85 85 84 82 7 64 67 69 71 71 70 68 70 71 71 68 69 65 62 59 56 8 36 37 36 34 31 28 26 26 25 25 24 22 21 21 19 19 9 46 46 44 42 42 41 38 36 34 34 32 32 29 27 27 26
1. . 2. . 3. . 4. . 5. .
176
6. . 7. . 8. , , ,
, . 9. .
1.4
R .
1. 20,0 cm R = 47,0 dB. 2. 12,0 cm R = 42,0 dB. 3. 20,0 cm R = 42,0 dB. 4. 24,0 cm R = 38,0 dB. 5. 4,0 mm R = 27,0 dB. 6. d1 = 6,0 mm, d2 = 5,0 mm 5,0 cm R= 39,0 dB. 7. R = 18,0 dB. 8. R = 28,0 dB.
1.5 7 , , , R , : R = 0,95 s 100 500 Hz, TR = 0,85 s 630 1250 Hz R = 0,90 s 1600 3150 Hz. , R = 0,5 s. 1.6 -- , , . . , -- . 2 2.1 15 cm. 20 * 60 cm , , 20 * 40 cm. 40*40*20 cm 40 * 20 cm, , , 30*30*20 cm.
177
20 cm. 9 cm. , , , 2,5 cm . 4,0 mm. . .
2.2 ( 12) ( 128).
128
2.2.1 , , . , ( 128). 2.2.1.1 , S.,12 = 11,30 *4,00 = 45,20 m2, SA = 12,22 m2 , SB = 19,40 m2 ,SAB = SA + SB = 31,62 m2 S. = S.,12 SAB = 13,58 m2 ( 128). 2.2.2 - 2.2.2.1 ,
1
( 129).
178
129
( 129), , , (.2,.3,.28-31)
d1 = ( .2 , 1.1.3,.5), ,
21. 21
dn m
n W/m*K
1/n m2*K/W
1. 2. 3.
0,025 0,200 0,025
0,87 2,03 0,87
0,03 0,10 0,03
21 3
3
2
2
1
1
d
d
d
1 ++= = 0,16 m2 * K/W ( . 2,
15.2 ,.12) = 6,25 W/m2 *K. 2.2.2.2 ,
1
( 130). ( 130), , , 2.2.2.1, 22. 2.2.2.1 22
B1 = 0,39 m2 *K/W = 2,564 W/m2*K.
179
130
22
dn m
n W/m2*K
1/n m2*K/W 1. 2.
3.
0,025 0,200 0,025
0,87 0,60 0,87
0,03 0,33 0,03
2.2.2.3 ,
1
PA = == 31,6212,22
SS
AB
A 0,39 P = == 31,6219,40
SS
AB
B 0,61.
, = 6,25 W/m2*K = 2,564 W/m2*K, = * PA + * P ( T.2 , 1.5.2 , . 13) = 4,078 W/m2*K
1 = 0,245 m2 *K/W.
2.2.2.4 ,
i 1
1
1
1 ++= ( .2, 1.5.1 , .12 ), i = 8,14
W/m2*K, = 23,6 W/m2*K ( T.2 1.8 , .15), 1 = 0,245 m2*K/W
i 1
1 + = 0,166 m2 * K/W,
1 = 0,411 W/m2*K KAB = 2,433
W/m2 *K.
180
2.2.2.5 , Q QAB = KAB*SAB * ( tLi tL) ( .2, 1.5.1, .11) , = 2,433 W/m2 *K , S = 31,62 m2 , tLi = +20 0C tL = -5 0C , QAB = 1923 W*h . 2.2.2.6 ,
.1
.
d. = 0,04 m = 0,81 W/m*K (.2,.3,.31) .
.d=
.1 =
0,05 m2 * K/W. 2.2.2.7 , . 2.2.4 ,
.1
= 0,05 m2 *K/W
, =.K
1
= 0,216 m2 *K/W . = 4,63 W/m2 * K.
2.2.2.8 , Q. 2.2.2.5, . = 4,63 W/m2 *K S. = S. = 13,58 m2, Q. = 1572 W*h . 2.2.2.9
, V VL = 0,8 m2/m.*h (1.1) l = 27,8 m (. 128) V = VL .l = 22,24 m3 /h. 2.2.2.10 , QL QL = S*V* (tLi tL) ( .2, 1.13 ,.21) , S o = 0,36 W*h/m3 *K ( T.2 1.13, .21),V = 22,24 m3/h, tLi = 20 0C tL = - 5 0C , QL= 200 W*h . 2.2.2.11 , Q.,12.
Q..,12 = QAB + Q. + QL , QAB = 1923 W*h, Q. = 1572 W*h, QL = 200 W*h, Q..,12= 3695 W*h . 2.2.2.12 ,
.,12 Q.,12 = .,12 * S,12 * (tLi tL), Q.,12 = 3695 W*h, S,12 = 45,20 m2, tLi = 20 0C tL = -5 0C , .,12 = 3,27 W/m2*. 2.2.2.13 .,12 = 3,27 W/m2* > K = 1,90 W/m2* (.2, 1.15.4,.27). , .
181
2.2.3 2.2.3.1
2.2.3.1.1
, max i = 8,14 m2K/W, tLi = 20 0C ,tL = - 5 0C i = 55%. ts = 10,8 0C ( .2, .23, .35),
Kmax = LLi
sLii
tt)t(t
= 2,996 m2*K/W (.2, 2.9.1, .40).
2.2.3.1.2 ,KA
1 = 0,16 m2 * K/W
i 1
1 + = 0,166 m2 * K/W
1 = 0,326 m2 * K/W KA = 3,067 W/m2 *K .
2.2.3.1.3 = 3,067 W/m2 *K > max = 2,996 W/m2 *K. , . 2.2.3.2
2.2.3.2.1 ,
1 = 0,39 m2 * K/W
i 1
1 + = 0,166 m2 *K/W
1 = 0,556 m2 * K/W KB = 1,799 W/m2 *K.
2.2.3.2.2 = 1,799 W/m2 *K < K max = 2,996 W/m2 *K. , . 2.2.3.3 2.2.3.3.1 ,
1
23
dn m
n
n g/ m*h*mmQS
1/n m2*h*mmQS/g
1. 2. 3.
0,025 0,200 0,025
10 6 10
0,0085 0,0142 0,0085
2,94 14,08
2,94
182
, , (.2,.9,.49-50) n = n
0,085 g/m*h*mmQS ( .2 2.1.6, .33)
nnd
n1 = m2*h*mmQS /g (.2, 2.1.7, .33) 23.
nn
2
2
1
1d...
dd
1 +++= m2 *h*mmQS /g ( .2, 2.7, .31)
23
1 = 19,96 m2*h*mmQS /g.
2.2.3.3.2 , tn , , tn , t1 = tL +
*( tLi tL),
t2 = t1 + 1
BK * ( tLi tL),
. (T2, 1.9, .15)
.
.
tn = tn-1 + 1n
*(tLi tL),
tLi = 20 0C , tL = - 5 0C, KB = 1,799 W/m2*K.
n21 1,...
1,1 22.
, tn, 24. 2.2.3.3.3 , Psn
, tn , (.2,.4,.35) 24. 2.2.3.3.4 , Pn ,
Pn = Pn+1 Pn = 1/1/n . (Pi P) mmQS ( .2,
2.9.3.1,.42),
1 = 19,96 m2.h.mmQS/g,
n1 = 45,94, i = 55 % = 80 %.
PSi = 17,53 mmQS PS = 3,01 mmQS (.2,.4,.35),
Pi = 100P* sii = 9,64 mmQS ( .2 2.1.2 .32) P = 100
P*s = 2,41 mmQS.
..
1. ~ 0 (2, 2.9.3.1, .42) P1- P = 2,41 mmQS.
, P4 = Pi = 9,64 mmQS. , Pn 24.
183
24
tn 0C
PSn mmQS
Pn mmQS
Pn mmQS tL= -5,0 PS = 3,01 P =2,41
t1 = -3,1 t2 = -1,8
PS1 =3,54 PS2 = 3,95
0,41 P1 = 2,41 P2 = 3,47
t2 = -1,8 t3 = 13,0
PS2 = 3,95 PS3 = 11,23
7,28 P2 = 3,47 P3 = 8,57
t3 = 13,0 t4 = 14,3
PS3 = 11,23 PS4 = 12,23
1,00 P3 = 8,57 P4 = 9,63
tLi = 20,0 Psi = 17,53 Pi = 9,64 2.2.3.3.5 , tn,
, PSn , Pn, tn = f (d) 131, Psn = f (d) Pn = f (d) 132.
131 132 2.2.3.3.6 , Psn , Pn , , .
184
2.2.4 2.2.4.1 , Rc,. RC, Rc,.. = D + 10* A
S dB (T.2 , 3.9.1, .67),
D = L 1 L 2 dB (.2, 3.9.1 , .66), =
RTV0,163* ( .2, 3.7.3, .61),
L1 dB (. 20), L2 dB (.20), S = S.,12 = 45,20 m2, V = 277,82 m3 ( .128 129), TR s ( 1.5) R dB(2, .12,.74). D, 10 S/A Rc ,. 25.
25
Rc,.
f Hz 100 125 160 200 250 315 400 500 630 800 1000 1250 1600 2000 2500 3150 L1 dB 80 78 77 77 76 75 75 76 74 74 73 74 73 73 72 70 L2 dB 36 37 36 34 31 28 26 26 25 25 24 22 21 21 19 19 TR s 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 D dB 44 41 41 43 45 47 49 50 49 49 49 52 52 52 53 51 10 S/A dB -3 -3 -3 -3 -3 -3 -3 -3 -3 -3 -3 -3 -3 -3 -3 -3 Rc,. dB 41 38 38 40 42 44 46 47 46 46 46 49 49 49 50 48 R dB 33 36 39 42 45 48 51 52 53 54 55 56 56 56 56 56
25 Rc,. = nR
i.,c,
n
1i= = 16
719 = 45,0 dB.
2.2.4.2
, Rc,.,w
133 , Rc,. , , R, (.2,.12,.74 .51,.75) . , Rc,,w , (2 3.9.9 ,.74 76) ,
Rc,,w = 48 dB. 2.2.4.3 , Rc,. S.=45,20 m2,SA = 12,22 m2,SB = 19,40 m2,S. = 13,58 m2 SAB=31,62 m2. , RA = 47,0 dB, RB = 42,0 dB R = 27,0 dB ( 1.4). 16
1SS
B
A == 19,4012,22 RARB = 47,042,0 = 5,0 RRAB=2,0
(2,.47,.70), RAB = R A - 2,0 = 47,0 - 2,0 = 45,0.
185
133
, Rc,.,w ,
2,3
1SS
AB
== 31,6213,58 R R. = 45,0-27,0 = 18,0 RAB Rc, =
14,0 dB , R c,. = R AB - 14,0 = 45,0 14,0 = 31,0 dB. 2.2.4.4 Rc,. = 45,0 dB > Rc,. = 31,0 dB. , . 2.3
( 17) 2.3.1
( 128). ( 2.2.2.). ( 2.2.3.). , .
186
2.3.2 2.3.2.1 , Rc,. 2.2.4.1, L2 dB
(.20), V = 250,24 m3 (.127 128) R s ( 1.5). D, 10S/A Rc,. 26.
26 Rc,.
f Hz 100 125 160 200 250 315 400 500 630 800 1000 1250 1600 2000 2500 3150 L1 dB 80 78 77 77 76 75 75 76 74 74 73 74 73 73 72 70 L2 dB 36 37 36 34 31 28 26 26 25 25 24 22 21 21 19 19 TR S 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 D dB 44 41 41 43 45 47 49 50 49 49 49 52 52 52 53 51 10S/A dB -2,6 -2,6 -2,6 -2,6 -2,6 -2,6 -2,6 -2,6 -2,6 -2,6 -2,6 -2,6 -2,6 -2,6 -2,6 -2,6 Rc,. dB 41,4 38,4 38,4 40,4 42,4 44,4 46,4 47,4 46,4 46,4 46,4 49,4 49,4 49,4 50,4 48,4 R dB 33 36 39 42 45 48 51 52 53 54 55 56 56 56 56 56
26 Rc,. = nR
i.,c,
n
1i= = 16
725,4 = 45,3 dB.
2.3.2.2
Rc,.,w
134
, Rc,.,w ,
187
134 , Rc,. , , R, . , Rc,.w , ,
Rc,.,w = 48 dB. 2.3.2.3 , Rc,,. , 2.2.4.3. ,
Rc,. = 31,0 dB. 2.3.2.4 Rc, = 45,3 dB > Rc,. = 31,0 dB. , . 2.4
( 17 16) 2.4.1 ( 135). . . , . . 2.4.1.1. S. = 7,00 * 4,00 = 28,00 m2 S = 2,30 *1,20 = 2,76 m2 ( 135).
135
188
2.4.2 2.4.2.1 , Rc,.
2.3.2.1 , L1 dB ( . 20) S = S. = 28,00 m2 ( 135). D , 10. S/A Rc,. 27.
27
Rc,.
f Hz 100 125 160 200 250 315 400 500 630 800 1000 1250 1600 2000 2500 3150 L1 dB 61 61 62 63 65 65 66 66 65 64 62 60 59 57 55 53 L2 dB 36 37 36 34 31 28 26 26 25 25 24 22 21 21 19 19 R s 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 D dB 25 24 26 29 34 37 40 40 40 39 38 38 38 36 36 34 10S/A dB -4,6 -4,6 -4,6 -4,6 -4,6 -4,6 -4,6 -4,6 -4,6 -4,6 -4,6 -4,6 -4,6 -4,6 -4,6 -4,6 Rc,. dB 20,4 19,4 21,4 24,4 29,4 32,4 35,4 35,4 35,4 34,4 33,4 33,4 33,4 31,4 31,4 29,4 R dB 33 36 39 42 45 48 51 52 53 54 55 56 56 56 56 56
27 Rc, . = nR
i.,c,
n
1i= = 16
4,480 = 30,0 dB.
2.4.2.2 TOY AAI
, Rc,,w
136 , Rc,.,w ,
189
136 , Rc,., , R, . , Rc,.,w ,
Rc,,w = 33 dB. 2.4.2.3 , Rc,. S. = 28,00 m2 , S = 2,76 m2 S = 28,00 2,76 = 25,24 m2. , R = 38,0 dB ( 1.4 ) R = 18,0 dB ( 1.4).
9,11== 25,24
2,76
SS R R = 38,0 18,0 = 20,0 dB
R Rc,. = 10,0 dB , Rc,. = R 10,0 = 38,0-10,0 = 28,0 dB. 2.4.2.4 Rc,. = 30,0 dB > Rc,. = 28,0 dB. , , . 2.5
( 7 6) 2.5.1 . , . ( 137).
137
190
, 2.4.1. , , 2.4.1, . 2.5.1.1 S = S . = 2,20 * 4,00 = 8,80 m2 ( 137). 2.5.2 2.5.2.1 , R. 2.2.4.1 , L1 , dB (.20), L2 dB (.20), TR s ( 1.5), S = S. = 8,80 m2 V = 245,0 m3 (.12