View
904
Download
0
Category
Preview:
DESCRIPTION
proiect de lectie disciplina pedagogie
Citation preview
5/15/2018 PROIECT DE LECTIE - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55ab4e0f02b0c 1/10
PROIECT DE LECTIE
Data: 18 ianuarie 2012 Numele profesorului:
Scoala: Colegiul Economic “Virgil Madgearu”, Ploiesti
Clasa: a XI-a
Titlul lectiei: Somajul
Scopuri: - dezvoltarea limbajului economic
- formarea capacitatii de analiza si sinteza
- dezvoltarea memoriei de lunga durata
Obiective operationale:
La sfarsiitul lectiei, toti elevii vor fi capabili:
O1:sa defineasca termenul “somaj” pe baza prezentarii facute de profesor;
O2:sa prezente cel putin 3 conditii pentru ca o persoana sa fie considerata somera pe baza prezentarii facute de profesor;
O3: sa prezinte cel putin 1 mod prin care se poate determina nivelul somajului pe baza explicatiilor profesorului;
O4: sa prezente cel putin 3 tipuri de somaj pe baza prezentarii facute de profesor;
O5:sa rezolve cel putin 1 exercitiu despre somaj pe baza lectiei studiate la clasa;
O6:sa rezolvare cel putin 3 puncte dintr-un exercitiu despre somaj pe baza lectiei studiate la clasa;
Metode de invatamant: conversatia, explicatia, descrierea, exercitiul
Mijloace de invatamant: manualul, tabla, creta, fise de lucruForme de organizare: instruire frontal si individuala
Bibliografie: Manual Economie, clasa a XI-a, Editura didactica si pedagogica, 2007
5/15/2018 PROIECT DE LECTIE - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55ab4e0f02b0c 2/10
SCENARIU DIDACTIC
Nr
crt
Evenimentele instruirii Timp Obiective Desfasurarea lectiei Metode,
procedee si
mijloace deinvatare
Observatii
1 Moment organizatoric 1’ Profesorul pregateste materialul pentru lectie si asigura disciplina
elevilor.Elevii isi pregatesc pe banci materialele necesare.
conversatie
2 Verificarea temei 3’ Profesorul ii solicita pe elevi sa prezinte tema iar daca sunt nelamuriri
legate de aceasta alege in mod aleator un elev care sa rezolve
problemele la tabla.Elevii prezinta tema si corecteaza eventualele
greseli.
exercitiul
aplicatia
3 Captarea atentiei 3’ Profesorul le cere elevilor sa si aminteasca din lectia precedenta formele
pe care le imbraca dezechilibrele economice.Apoi profesorul le arata
elevilor cateva imagini reprezentative despre inflatie si somaj.(vezi
anexa 1).
conversatia
didactica,
expunerea
4 Anuntarea temei lectiei 1’ Profesorul anunta tema lectiei si scrie titlul pe tabla.Elevii trec titlul
lectiei in caiet.
“SOMAJUL”
conversatia
didactica
5 Predarea propriu-zisa 20’ O1
O2
Profesorul - defineste termenul “somaj”.
“Somajul = fenomen care se manifesta cu intensitati diferite in toate
tarile lumii, este apreciat ca reprezentand esecul economiei de a utiliza
toate resursele disponibile de munca.” Elevii scriu definitia in caiet.
Profesorul prezinta conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca o
persoana pentru a fi considerate somera.
“Pentru ca o persoana sa fie considerate somera, trebuie sa indeplineasca
urmatoarele conditii:
sa fi depasit varsta de 15 ani;
prelegerea
explicatia
argumentarea
5/15/2018 PROIECT DE LECTIE - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55ab4e0f02b0c 3/10
O3
O4
sa fie apta de munca, din punct de vedere a starii de sanatate;
sa nu aiba loc de munca;
sa caute un loc de munca;
sa fie disponibila pentru angajare imediata.”
Elevii noteaza informatiile in caiet si pun intrebari referitoare la
lectie.
Profesorul explica modurile prin care se poate determina nivelulsomajului.
“Nivelul soma jului se poate determina: absolut, prin numarul de somerisi, relativ, prin rata somajului.”
-descrie rata somajului si prezinta formula acesteia.
“Rata somajului (R S) arata numarul de someri la 100 de personae active,
disponibile. Populatia active disponibila (Pad) cuprinde persoanele
active, cu exceptia femeilor casnice si a elevilor si studentilor care au
varsta legala de munca, dar sunt cuprinsi in invatamantul de zi.
RS = (S/Pad)*100 “
Un elev este solicitat sa scrie definitia pe tabla.
Profesorul prezinta tipurile de somaj si realizeaza o schema a acestora
pe tabla.(vezi anexa 2)
“Dupa cauzele somajului se disting:
somajul ciclic, care se manifesta in fazele de recesiune aleciclului economic pe termen mediu. In aceste perioade, cererea
agregata scade si odata cu ea si cererea de munca;
somajul frictional, care este caracterizat drept un somaj
inevitabil determinat de timpul necesar absolventilor sa-sigaseasca un loc de munca sau a celor care au renuntat la o slujba,
pentru a gasi alta;
somajul sezonier, care este determinat de fluctuatiile sezoniereale activitatii economice.De exemplu, angajati ai localurilor si
hotelurilor de pe litoral intra iarna in somaj sezonier;
somajul tehnologic, care este determinat de inlocuirea vechilortehnologii cu altele noi care, conducand la cresterea
5/15/2018 PROIECT DE LECTIE - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55ab4e0f02b0c 4/10
productivitatii, determina scaderea cererii de munca;
somajul structural, care este determinat de nepotrivirile dintrestructura ofertei si cea a cererii de munca pe profesiuni si
regiuni.
Din perspectiva raportului cerere-oferta-salariu se disting
somaj involuntar, cand datorita scaderii cererii de bunuri deconsum, oamenii nu gasesc de lucru nici la salariul current alpietei;
somaj voluntar, cand salariul negociat sau dorit de lucratori
depaseste salariul de echilibru si astfel apare un exces de ofertade munca peste cererea de munca a firmelor.”
Elevii participa la discutii.
6 Evaluarea 12’ Profesorul le cere elevilor sa efectueze o activitate de munca
independenta.(vezi anexa 3)
Elevii rezolva aplicatiile din fisa de lucru.
aplicatia,
exercitiul
7 Analiza rezultatelor 5’ O5
O6
Profesorul solicita catorva elevi sa dea raspuns la aplicatia 1.
5 elevi sunt verificati aleator la exercitiul 2, fiecare cate o litera a
exercitiului.Elevii raspund la intrebarile profesorului si citesc rezolvarile
fisei de lucru.
conversatia
didactica,
explicatia
8 Aprecierea activitatii 3’ Profesorul face aprecieri asupra intregii activitati, al modului de
implicare al elevilor si al comportamentului acestora.Elevii asculta cu
atentie ceea ce spune profesorul.
conversatia
didactica
9 Tema pentru acasa 2’ Elevii vor primi tema pentru acasa exercitiul 1 de la pagina 154 si
exercitiul 2 de la pagina 155.(vezi anexa 4)Elevii asculta si noteaza indicatiile date asupra temei.
conversatia
didactica
5/15/2018 PROIECT DE LECTIE - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55ab4e0f02b0c 5/10
Anexa 1
5/15/2018 PROIECT DE LECTIE - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55ab4e0f02b0c 6/10
5/15/2018 PROIECT DE LECTIE - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55ab4e0f02b0c 7/10
Anexa 2 OGLINDA TABLEI
SOMAJUL
Somajul = fenomen care se manifesta cu intensitati diferite in toate tarile lumii, este apreciat ca reprezentand esecul economiei de a utiliza toate resursele
disponibile de munca
Rata somajului
RS = (S/Pad)*100 unde RS = rata somajului
S = somajul
Pad = populatia activa disponibila
Tipuri de somaj
somaj ciclic
somaj frictional
1) Dupa cauzele somajului somaj sezonier 2) Din perspectiva raportului somaj involuntar
somaj tehnologic cerere-oferta-salariu somaj voluntar
somaj structural
5/15/2018 PROIECT DE LECTIE - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55ab4e0f02b0c 8/10
Anexa 3
FISA DE LUCRU
ECONOMIE- “SOMAJUL”
1) BIFATI CU “A = ADEVARAT” SAU “F = FALS” URMATOARELE ENUNTURI:
Somerul este persoana:
a) apta de munca ____
b) lenesa ____
c) cu handicap ____,
dar care nu-si gaseste:
a) pantofi ____b) sot/ sotie ____
c) de munca ____ .
2) REZOLVATI INCERCUIND RASPUNSUL CORECT URMATORUL TEXT GRILA TINAND CONT CA LA FIECARE INTREBARE POATE FI
UNUL, DOUA, TREI SAU NICIUNUL RASPUNSURI CORECTE:
A) Aparitia sa in momentele de recesiune ale ciclului economic se numeste somaj:
a)tehnologic
b) ciclicc)structural
B) Durata medie a somajului este:
a) Timpul mediu trecut de la pierderea locului de munca pana la reangajare
b) Varsta medie a somerilor
c) Timpul hotarat de govern pentru plata ajutorului de somaj ?
5/15/2018 PROIECT DE LECTIE - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55ab4e0f02b0c 9/10
C) Masuri care privesc direct somajul:
a) Calificarea, recalificarea, orientarea somerilor
b) Crearea de noi locuri de munca
c) Noi forme de angajare
D) Rata somajului este:
a) madia ratelor la banci ale somerilor
b) diferenta dintre numarul de someri de la o guvernare la alta
c) diferenta dintre numarul de someri sic el al muncitorilor activi ?
E) Combaterea somajului face obiectul preocuparii guvernelor si sindicatelor care au stabilit:
a) Pe termen scurt: acordarea ajutorului de somaj
b) Pe termen mediu: promovarea scaderii natalitatii
c) Pe termen lung: scaderea numarului de someri prin crearea de noi locuri de munca.
5/15/2018 PROIECT DE LECTIE - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55ab4e0f02b0c 10/10
Anexa 4 TEMA PENTRU ACASA
1. Asociati enunturile din prima coloana a tabelului de mai jos , unui tip de somaj
care s-ar putea produce ca urmare a evenimentului la care se refera aceste enunturi.
Eveniment Tipul de somaj
a)Odata cu privatizarea si lichidarea intreprinderilor, in deceniul
trecut rata somajului a fost mai mare in anumite zone ale tarii,
numite zone de favorizate.
b)In perioada de vara, lucratorii angajati in asigurarea serviciilor
de transport pe cablu a schiorilor isi pierd locurile de munca.
c)Conform unei legi economice numite legea lui Okun, daca
PIB-ul real scade cu 2% fata de PIB-ul potential, rata somajului
creste cu 1%.
d)La terminarea liceului, numerosi absolventi cauta un loc de
munca.
e)In industria serviciilor de telefonie fixa, numarul angajatilor s-
a redus ca urmare a cresterii numarului de utilizatori de Internet
si telefoane mobile.
f)Numerosi absolventi de facultati economice au dificultati in a-
si gasi un serviciu datorita lipsei de experienta.
2.In Romania, in luna septembrie a anului 2005, rata somajului inregistrat a fost de 5,5%.Aceasta inseamna ca:
a) 5% din populatia totala a tarii era somera;
b) 5% din populatia tarii era ocupata;
c) 95% din populatia apta de munca era ocupata;
d) 5% din populatia active disponibila era inregistrata ca fiind somera.
Recommended