Coherencia continguts i activitats primaria

Preview:

Citation preview

L´ART D´ORGANITZAR LES EXPERIENCIESD´APRENENTATGE A L´AULA DE PRIMÀRIA:

COHERÈNCIA ENTRE OBJECTIUS DIDÀCTICS, CONTINGUTS i ACTIVITATS

ÀREES

TEMPS

COHERÈNCIA

ESTRUCTURAU. DL'ART D'ENCAIXAR

ALGUNES PECES D'UN PUZZLE

COHERÈNCIA

L'ART D'ENCAIXAR ALGUNES PECES

D'UN PUZZLE

1. JUSTIFICACIÓ

2. OBJECTIUS DIDÀCTICS

3. CONTINGUTS

4. ACTIVITATS

5. MATERIALS

6. METODOLOGIA. (espais, temps, materials)

9. AVALUACIÓ

1. EDUCACIÓ EN VALORS/ TEMES TRANVERSALS

8. ATENCIÓ A LA DIVERSITAT

0. TITOL DE LA UNITAT DIDÀCTICA

ELEMENTS QUEPROPOSEM PER

FER LA UNITATDIDÀCTICA

ESTRUCTURA BÀSICA D´UNA UNITAT DIDÀCTICA

OBJECTIUS CONTINGUTS ACTIVITATS AVALUACIÓ

METODOLOGIA

QUÈ PRETENS ?TIPUS

D´EXPERIENCIA ?QUINES TASQUES

FARAN ?COM SABRÀS ?

OBJECTIUS DIDÀCTICS

D´AQUESTA UNITAT

TITOL UNITAT

DIDÀCTICA

MITJANS DE TRANSPORT

OBJECTIU DIDÀCTIC “A”

OBJECTIU DIDÀCTIC “B”

OBJECTIU DIDÀCTIC “C”

OBJECTIU DIDÀCTIC “D”

OBJECTIU DIDÀCTIC “E”

ÀREES POTENCIALS PER TREBALLAR LA UNITAT: MITJANS DE TRANSPORT A PRIMÀRIA

EDUCACIÓARTÍSTICA

CONEIXEMENTDEL MEDI NATURAL,

SOCIAL ICULTURAL

EDUCACIÓFÍSICA

CASTELLÀVALENCIÀ

LLENGUAEXTRANGERA

MATEMÀTIQUES

MITJANS DE

TRANSPORT

SELECCIONE LES ÀREES IMPLICADES: MITJANS DE TRANSPORT A PRIMÀRIA

EDUCACIÓARTÍSTICA

CONEIXEMENTDEL MEDI NATURAL,

SOCIAL ICULTURAL

VALENCIÀ

MATEMÀTIQUES

MITJANS DE

TRANSPORT

2. OBJECTIUS DIDÀCTICS

MITJANS DE TRANSPORTS

2. FORMULAR preguntes per obtenir Informacions necessaries per desenvolupar un actitud responsable del consum

3. EXPRESSAR-SE mitjançant tècniques plàstiquesen l´elaboraciò de murals a classe i fent ús de materials reciclats

1. SER CONSCIENT d´un ús responsable dels mitjans de transport per tindre cura del medi ambient

4. LLEGIR I ESTABLIR relacions entre textos i fotografies per inferir diferents nocions al voltant del mitjans de transport

5. RESUMIR lectures fetes en classe al voltant dels mitjans de transport

MITJANS DE TRANSPORTS

7. CONSTRUIR diagrames de barres

2. OBJECTIUS DIDÀCTICS

6. FER CÀLCUL MENTAL amb sumes, restes, multiplicacions i divisions senzilles a partir de l´enunciat d´un problema.

CONTINGUTS AL CURRICULUM DE PRIMÀRIAÀREEA: CONEIXEMENT DEL MEDI NATURAL, SOCIAL I CULTURAL

CONTRIBUCIÓ A LES COMPETÈNCIES

OBJECTIUS GENERALS D´ÀREA: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15

1º CICLE: CONTINGUTS

Bloc 1: Geografia. L´entorn, els astresBloc 2: Ciències. La diversitat dels sers viusBloc 3: Ciéncies. La salut i el desenvolupament personalBloc 4: Persones, cultures i organització socialBloc 5: Història El canvi en el tempsBloc 6: Matèria i energiaBloc 7: Objectes i màquines

CRITERIS D´AVALUACIÓ

INTRODUCCIÓ

CONTINGUTS AL CURRICULUM DE PRIMÀRIAÀREEA: CONEIXEMENT DEL MEDI NATURAL, SOCIAL I CULTURAL

2º CICLE:

Bloc 1: Geografia. L´entorn, els astresBloc 2: Ciències. La diversitat dels sers viusBloc 3: Ciéncies. La salut i el desenvolupament personalBloc 4: Persones, cultures i organització socialBloc 5: Història El canvi en el tempsBloc 6: Matèria i energiaBloc 7: Objectes i màquines

CRITERIS D´AVALUACIÓ

CONTINGUTS AL CURRICULUM DE PRIMÀRIAÀREEA: CONEIXEMENT DEL MEDI NATURAL, SOCIAL I CULTURAL

3º CICLE:

Bloc 1: Geografia. L´entorn, els astresBloc 2: Ciències. La diversitat dels sers viusBloc 3: Ciéncies. La salut i el desenvolupament personalBloc 4: Persones, cultures i organització socialBloc 5: Història El canvi en el tempsBloc 6: Matèria i energiaBloc 7: Objectes i màquines

CRITERIS D´AVALUACIÓ

CONTINGUTS DE

AREA 1

CONTINGUTS DE

AREA 2

CONTINGUTS DE

AREA 3

CONTINGUTS DE

AREA 4

OBJECTIU1 X X X

OBJECTIU2 X

X

X

OBJETIU3

X

X X

CORRESPONDÈNCIA ENTRE OBJECTIUS I CONTINGUTS

1. JUSTIFICACIÓ

2. OBJETIUS DIDÀCTICS

3. CONTINGUTS

4. ACTIVITATS

5. MATERIALS

6. METODOLOGIA. (espais, temps)

9. AVALUACIÓ

7. ATENCIÓ A LA DIVERSITAT

UNITAT DIDÀCTICA

3. CONTINGUTS

Què EXPERIENCIES vull que tinga per arribar a aconseguir aquests OBJECTIUS ?

(aquestes EXPERIENCIES no són ,encara, activitats )

a. Els CONTINGUTS es formulen com substantiusb. SÍ ESTAN en el curriculum, per tant has de CERCAR- LOS tu (l’equip) d. Se solen distribuir o classificar en CONCEPTUALS, PROCEDIMENTALS , I ACTITUDINALS

8. COMPETÈNCIES EDUC. EN VALORS

OBJECTIU DIDÀCTIC.RESUMIR LECTURES

FETES EN CLASSE AL VOLTANT DELS MITJANS DE TRANSPORT

CONTINGUTS DE L´ÀREA:VALENCIÀ

BLOC 1BLOC 2BLOC 3BLOC 4BLOC 5BLOC 6

US D´ESTRÀTEGIESPER COMPRENDRE:

DICCIONARISRELECTURA

RESUM…Bloc 3

ADOPCIÓ D´ACTITUDSCRITIQUES CAP A LES

PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUESQUE TRANSMETEN

Bloc 3PRODUCCIÓ DE TEXTOS

ESCRITS PROPIS:NORMES, CARTES

SOL.LICITUDS…

Bloc 3

PROCEDIMENTAL

ACTIDUDINAL

CONCEPTUAL

=OBJECTIU

DIDÀCTIC.RESUMIR

LECTURES FETES EN CLASSE AL VOLTANT DELS MITJANS DE TRANSPORT

++XX

X X XX

X

PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUE

HAS SELECCIONAT PREVIAMENT

PROCEDIMENTAL

Llegir un texte sobre el primer automovil fet a EEUU per resumir-lo

Utilitzant el diccionari per comprendre alguns dels seus termes

US D´ESTRÀTEGIESPER COMPRENDRE:

DICCIONARISRELECTURA

RESUM…Bloc 3

XX

X

DELS CONTINGUTS PODEN EIXIR MOLTES ACTIVITATS.SELECCIONA LES MÉS ADIENTS

PROCEDIMENTAL

Llig un texte sobre el primer automovil fet a EEUU per resumir-lo

Utilitza el diccionari per comprendre alguns dels seus termes

US D´ESTRÀTEGIESPER COMPRENDRE:

DICCIONARISRELECTURA

RESUM…Bloc 3

Retalla de periòdics tres fotografies de mitjans de transports, i posa-li un peu

de pàgina a cadascuna d´elles

Debat sobre les senyals de tràfic:Per a què serveixen

Qué signifiquenDibuixa tres d´ellles i escriu el seu

significat

=++XX X

X XX

CONCEPTUAL

Llig un textesobre el 1automovil

PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUEHAS SELECCIONAT PREVIAMENT

PROCEDIMENTAL

Fes una carta als teus paresper a que ens contenun viatge fet amb un

mitjà de transport

PRODUCCIÓ DE TEXTOSESCRITS PROPIS:

NORMES, CARTESSOL.LICITUDS

POEMES

Bloc 3

OBJECTIU DIDÀCTIC.

RESUMIR LECTURES FETES EN CLASSE AL VOLTANT DELS MITJANS DE TRANSPORT

Fes una carta als teus pares per

convidar-losa contar un

viatge

XX

CONCEPTUAL

PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUEHAS SELECCIONAT PREVIAMENT

PROCEDIMENTAL

Fes una carta als paresPer a que vinguen i ens conten

Un viatge fet amb un mitjà de transport

PRODUCCIÓ DE TEXTOS

ESCRITS PROPIS:CÓMIC, CARTES

POEMES

Bloc 3

Escriure un parell de rodolinsPer descriure tres mitjàns de transport:

Exemple: “Amb aquesta bicicleta Puje la carrasqueta”

Fes un còmic de quatre vinyetesper contar una història on apareguen

tres mitjans de comunicació iUn texte que acompanye a cada vinyetaX X

=++X X X

XX

X

PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUEHAS SELECCIONAT PREVIAMENT

ACTIDUDINALCONCEPTUALPROCEDIMENTAL

ADOPCIÓ D´ACTITUDSCRITIQUES CAP A LES

PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUESQUE TRANSMETEN

Bloc 3

Observa tres anuncis publicitaris de

Cotxes i interpreta quèvaloren els anunciants

PotènciaEstètica

luxe

OBJECTIU DIDÀCTIC.

RESUMIR LECTURES FETES EN CLASSE AL VOLTANT DELS MITJANS DE TRANSPORT

Interpreta tres Anuncispublicitaris

Fes una carta Als pares per Convidar-losA contar un

viatge

Llig un texteSobre el 1automovil

X

X

PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUEHAS SELECCIONAT PREVIAMENT

ACTIDUDINAL

ADOPCIÓ D´ACTITUDSCRITIQUES CAP A LES

PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUESQUE TRANSMETEN

Bloc 3

Observa aquests anuncis publicitaris de

Cotxes i interpretar quèValoren els anunciants:

PotènciaEstètica

luxe

Debat sobre les bicicletes iSobre la possibilitat

D´utilitzar-les en la ciutatCarta de sol.licitud a l´alcalde

D´un carril-bici

Debat: Els cotxes electricsSón necessaris,

Per què?Altres miltjans que no

necessiten de la gasolina.

X

=++

ACONTINGUTS

PROCEDIMENTALS

XX

X X XX

BCONTINGUTS

CONCEPTUALS

CCONTINGUTS

ACTITUDINALS

PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUEHAS SELECCIONAT PREVIAMENT

OBJECTIU DIDÀCTIC.

RESUMIR LECTURES FETES EN CLASSE AL VOLTANT DELS MITJANS DE TRANSPORT

US D´ESTRÀTEGIESPER COMPRENDRE:

DICCIONARISRELECTURA

RESUM…Bloc 3

PRODUCCIÓ DE TEXTOSESCRITS PROPIS:

NORMES, CARTESSOL.LICITUDS…

Bloc 3

ADOPCIÓ D´ACTITUDSCRITIQUES CAP A LES

PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUESQUE TRANSMETEN

Bloc 3

ACTIVITAT 1

ACTIVITAT 2

ACTIVITAT 3

ACTIVITAT 4

ACTIVITAT …

CONTINGUTSD´UN ÀREA:

CONTINGUTS DE L´ÀREA:VALENCIÀ

BLOC 1BLOC 2BLOC 3BLOC 4BLOC 5BLOC 6

UNITAT DIDÀCTICA4. ACTIVITATS

TEMPORALITZACIÓ: MITJANS DE TRANSPORT

DILLUNS DIMARTS DIMECRES DIJOUS DIVENDRES

9-10:30 ASSEMBLEA

Activitat 1MEDI NATURAL

Activitat 2VALENCIÀ

ASSEMBLEA

Activitat 2MEDI NATURAL

ASSEMBLEA

Activitat 3MEDI NATURAL

ASSEMBLEA

Activitat 4MEDI NATURAL

11h-12h Activitat 1

MATEMÀTIQUES

Activitat 2MATEMÀTIQUES Activitat 3

VALENCIÀ

Activitat 3MATEMÀTIQUES

15h -16h

Activitat 1VALENCIÀ

Activitat VALENCIÀ

16h-17h

Activitat 2ARTÍSTICA

Activitat 2ARTÍSTICA

PATI

DINAR

Recommended