Upload
rosycalvo
View
2.140
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
CEIP Ramón i Cajal
Uldecona curs 2010-2011
Rosy Calvo
Els projectes.
De que parlarem?
1.- Un moment per a la reflexió: Per què canviar la
metodologia a la meva aula? 10 idees
2.- Treballar per projectes: què implica?
3.- Treballar per projectes: què afavoreix?
4.- Es treballen les 8 competències bàsiques?
5.- Passos que puc donar per planificar “el meu projecte”
9.-Diferència entre projecte i centre d'interès.
6. - Com elaboro una seqüència didàctica?
7. - Instruments que ens poden ajudar
8.- Eines de millora i avaluació.
2.- EL TREBALL PER PROJECTES, QUÈ IMPLICA?
TREBALLAR UN TEMA
DE MANERA
DISCIPLINAR O
INTERDISCIPLINÀRIA
D'UNA MANERA
“DIFERENT” A LA
TRADICIONAL
EL LLIBRE DE TEXT
DEIXA DE SER
L'ÚNICA FONT
D'INFORMACIÓ
ES PROPOSEN DIFERENTS
ACTIVITATS ENCAMINADES
A l'ELABORACIÓ D'UN
PRODUCTE FINAL
ÉS IMPORTANT QUE AQUEST
PRODUCTE FINAL TINGUI UNA
PROJECCIÓ FORA DE L'AULA
(EXPOSICIÓ EN EL CENTRE,
PUBLICACIÓ EN LA REVISTA
ESCOLAR, EXPOSICIÓ A
ALUMNES D'ALTRES
CLASSES,...)
ES PARTEIX DEL
PERSONAL I PROPER
(Coneixements previs)
PER ARRIBAR AL
COMPLEX,
RESPECTANT ELS
DIFERENTS
NIVELLS
D'APRENENTATGE
L'ALUMNE HA DE
SABER EN TOT
MOMENT QUÈ HA DE
FER, COM I PER A
QUÈ (Producte final)
3.- EL TREBALL PER PROJECTES, QUÈ AFAVOREIX?
LA MOTIVACIÓ I
L'APRENENTATGE DE
L'ALUMNE
JA QUE ES TENEN EN
COMPTE LA DIVERSITAT
D'INTERESSOS I
DIFERENTS ESTILS
D'APRENENTATGE
L'ALUMNE ÉS PROTAGONISTA DEL SEU APRENENTATGE
EL DESENVOLUPAMENT DE LES
COMPETÈNCIES, HABILITATS I
DESTRESES JA QUE EXISTEIXEN
DIFERENTS TIPUS D'ACTIVITATS:
-De captació de coneixements previs de
l'alumnat
- Activitats d'introducció al tema per
motivar a l'alumnat
- Activitats de recerca i tractament de la
informació
- Activitats d'aplicació,...
-Activitats per reflexionar
- Activitats encaminades a l‘auto
avaluació i la co-avaluació, ...
PROMOU L'APRENENTATGE
SIGNIFICATIU, FENT QUE
L'ALUMNE CONTROLI EL
SEU PROPI APRENENTATGE
- Objectius didàctics
coneguts per l'alumnat
- Orientacions per fer
cada tasca
- Plantilles per a l'auto
avaluació i co-avaluació
Agrupaments diversos.
Ajuda entre iguals
AFAVOREIX LA
COL·LABORACIÓ ENTRE
ALUMNES, EL TREBALL
EN GRUP.
PERÒ TAMBÉ, POT HAVER-
HI ALTRES AGRUPAMENTS
I, FINS I TOT, MOMENTS
PEL TREBALL INDIVIDUAL
RELACIONA EL MÓN
ESCOLAR AMB EL MÓN
FORA DE L'AULA.
ES PROMOU LA
IMPLICACIÓ, EL
PENSAMENT CRÍTIC I LA
INICIATIVA PERSONAL
4.- EN UN PROJECTE, ES TREBALLEN LES 8
COMPETÈNCIES BÀSIQUES?
Alguns exemples per analitzar
L’escorpí
Correfocs
Projecte de l’hort
Investiguem l’escola
5.- PASSOS QUE PUC DONAR PER PLANIFICAR “EL
MEU PROJECTE”
Com planificar?
1. Assumpte o tema sobre el que es realitzarà el projecte. Hauria de quedar
clar i delimitat, especificant de què tractarà i de què no tractarà.
2. Ubicació contextual (no sempre). Es refereix a una realitat històrica i
sociocultural (definida per un temps i un espai)
3. Els objectius. Es defineix el que es vol aconseguir amb la informació: què
es vol conèixer i que es vol comunicar.
4. Les accions i tasques. A partir de l'objectiu es defineixen les accions i
tasques que cal realitzar per aconseguir l'objectiu proposat.
5. Els recursos.Per a cada acció o tasca s'han d'especificar els recursos de:
- Temps - D'equip instrumental o instal·lacions
- Humans - Financeres o econòmiques (si són necessàries)
6. El pla o calendari de treball. És la forma en què es defineix en quin ordre,
quan, amb quina durada i per qui es realitza el previst per aconseguir
l'objectiu..
Què fa el mestre?
2. Buscar materialsEspecificació primera d'objectius i
continguts(Què es pot aprendre en el Projecte)
4. Implicar als components del
grup. Reforça la consciència d'aprendre
1. Especificar el fil conductor Relacionat amb el PCC
3. Estudiar i preparar el tema Selecciona la informació amb criteris de
novetat i de plantejament de problemes
5. Destacar el sentit funcional del
Projecte.
Destaca l'actualitat del tema per al
grup
6. Mantenir una actitud
avaluativa
Què saben, quins dubtes sorgeixen,
què creu l'alumnat que ha après
7. Recapitular el procés seguit
S'ordena en forma de programació, per
contrastar-ho i dissenyar noves
propostes educatives
1. Elecció del tema Aporta criteris y argumentsElabora un índex individual
2. Planifica el desenvolupament Col·labora en el guió inicial .
del tema
3. Participa en la recerca d'informació Contacte amb diferents fonts
Interpreta la realitat
4. Porta a terme el tractament de la informació L’ordena i la presenta
Planteja nous interrogants
5. Cobreix els apartats de l’índex Individual i en grup
6. Realitza el treball final Incorpora nous apartats
Elabora el producte final
7. Porta a terme l’avaluació Aplicant en situacions simulades
continguts estudiats, diaris d’aprenentatge,
auto avaluació, co-avaluació...
8. Noves perspectives Planteja noves preguntes per a altres
temes.
Què fa l’alumne?
Com accedir a la informació?
LES FASES DEL
TRACTAMENT DE LA
INFORMACIÓ
1.- Identificar les necessitats d'informació i planificar la recerca de dades (quina informació cal buscar i on).
2.-Buscar i consultar les fonts d'informació. Es consulten diferents fonts, es discrimina la informació que no
sigui necessària i s'esclareixen les dades que es vagin trobant.
Analitzem les dades, les sintetitzem i aprofundim en elles per poder entendre--les.
3.- Processar la informació. Es selecciona la informació, es destria l'important i significatiu del secundari.
S'ordena, organitza i estructura , i se li dóna una unitat lògica.
S'interpreta aquesta informació: anàlisi, síntesi, comentaris, reflexions, relacions, comparacions, judicis i
inferències personals de les dades trobades.
4.- Representar la informació, conversió de la informació en coneixement. La informació s'estructura d'acord
amb la forma de pensar, de sentir del grup social al que pertanyem i dins del marc d'experiències de les persones
per els qui pensem que aquesta informació pot ser útil o d'interès o necessària: es contextualitza.
Per a això definim l'audiència o públic i emprem el codi cultural d'aquestes persones: emprem signes, colors,
figures, formes, símbols, paraules o termes que els són familiars, que usen quotidianament, que tenen sentit i
significat determinats.
5.-Comunicar la informació
- Treball escrit: monografia, informe, article d'opinió, cartell, fullet, ....
- Treball oral: Presentació de diapositives, programa de radi o televisió, pel·lícula, dramatització, ...
- Treball tecnològic: pàgina web, wiki, blog, *webquest, aplicacions de la web 2.0, ...
Quins productes finals?
TREBALLS DE RECERCA
INFORMES, ARTICLES D'OPINIÓ, DIARI DE CLASSE
PRESENTACIONS MULTIMÈDIA
EXPOSICIONS FORA DE CLASSE
DRAMATITZACIÓ, ...
Avaluar.
Amb quins instruments?
Plantilles d'observació del treball diar i
Informe de progrés després d'una activitat o investigació
Esborradors i productes finals
Moments per a l'auto avaluació i co-avaluació
Rúbriques que ens ajudin a avaluar els diferents nivells
d'aprenentatge
Exàmens, ...
Per tant..
1.- Identificació temàtica i contacte inicial.
- S’estableix una discussió oberta on apareixen diferents possibilitats temàtiques.
- Es tracta de consensuar un tema que sigui representatiu per a tots.
- El professorat ha de combinar les declaracions de l’alumnat amb les necessitats
per construir un aprenentatge significatiu.
- Es proposen activitats adreçades a presentar i elaborar una visió global del
tema.
- Es proposa que l’alumnat faci seva la temàtica que servirà d’eix del projecte.
fases que segueix l’activitat a l’aula
2.- Exploració inicial, definició de l’objecte d’estudi.
- Es recullen les idees prèvies que l’alumne posseeix (conceptes, experiències,
hàbits, etc.). –
- Es discuteixen a classe i s’afinen de forma col·lectiva.
- S’empren instruments per la seva expressió pública: trames inicials o murals
amb la síntesi de les idees més representatives.
- Tenint en compte el punt de partida es proposa “l’objecte d’estudi” concret.
Per tant.. fases que segueix l’activitat a l’aula
- L’objecte d’estudi és sotmès a una primera revisió.
- Es desprenen preguntes i interrogants que el professorat ha de concretar,
organitzar i precisar.
- Per acabar es concreta en un mural de l’aula, que ajudarà a conèixer com
evolucionen les preguntes i quin grau d’explicació aporten.
3.- Pla de treball: deliberació i presentació.
- La seqüència de les activitats plantejada ha de tenir coherència i ordre.
- Les tasques a realitzar han d’estar ben descrites i presentades.
- Cal presentar també i exposar molt bé els criteris d’avaluació.
- A l’avaluació formativa s’han d’especificar les nivells d’assoliment de cada -
activitat per confeccionar la plantilla o rúbrica.
Per tant.. fases que segueix l’activitat a l’aula
4.- Desenvolupament del pla de treball.
- Amb la informació i els recursos facili-tats s’elaboren les produccions i
respostes a les seves primeres versions.
- Són freqüents les interaccions múltiples i les revisions de progrés.
- La col·laboració entre iguals millora les aportacions.
- La tasca principal del professorat és donar suport, facilitar i acompanyar.
5.- Síntesi i avaluació.
- Cal recollir tota la producció en el format més complet i definitiu
possible (p.e. carpeta de treballs).
- S’exposen els resultats i s’expliquen les conclusions de forma
pública.
- Els recursos (digitals, murals, gràfics, ...) faciliten la comprensió de
les dades, a la vegada que promouen noves competències
comunicatives.
Portafoli d’aprenentatge (treballs diversos i reflexions sobre ells)
Portafoli de presentació (selecció dels millors treballs
Portafoli d’avaluació (acreditació de l’aprenentatge; llibre
de vida de la classe,treballs, reflexions i autoavaluacions)
L’alumne construeix la resposta imitjançant un producte es potobservar directament, el seucomportament, en tasques similars ales quals s’enfrontarà en el món.
6. - COM ELABORO UNA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA?
Quins passos haig de donar?
PASSOS PER ELABORAR UNA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA
ROLS:
ALUMNE: PROTAGONISTA
PROFESOR-A: ORIENTADOR-A
DE LA PROGRAMACIÓ DEL MEU CURS ESCULLO UN TEMA, UNA SITUACIÓ PROBLEMÀTICA, UN
CONFLICTE , UNA REALITATSOCIAL
GENERO UNA PLIJA D’IDEES, UN MAPA CONCEPTUAL,…
REDACTO ELS OBJECTIUS DIDÀCTICS
ELABORO UN GUIÓ PROVISIONAL
PENSO EN UN PRODUCTE FINAL
- LES 8 COMPETÈNCIES
ELABORO LES ACTIVITATS INTENTANT TENIR EN COMPTE - ACTIVITATS DIVERSIFICADES
- AGRUPAMENTS FLEXIBLES
- MOMENTS DE REFLEXIÓ
TÍTOL DEL PROJECTE: ............................................
PROFESOR(S): ..........................................................
CURS: .........................................................................
MATÈRIES: ……..........................................................
FORMULARI DE PLANIFICACIÓ DEL PROJECTE
COMENÇAR AMB LA FITA SEMPRE AL CAP
RESUMEIXO EL TEMA O LES GRANS IDEES DEL PROJECTE.
IDENTIFICO ELS CONCEPTES QUE APRENDRAN POSSIBLEMENT.
IDENTIFICO LOS PROCEDIMIENTOS CLAVE QUE APRENDERÁN.
IDENTIFICO LES ACTITUDS A TREBALLAR.
IDENTIFICO ELS OBJECTIUS DIDÀCTICS A ACONSEGUIR.
PLANIFICO L’AVALUACIÓ
PAS 1: DEFINEIXO ELS PRODUCTES I PROVES DEL PROJECTE
AL PRINCIPI DEL PROJECTE:
DURANT EL PROJECTE:
AL FINAL DEL PROJECTE:
PAS 2: ENUNCIO ELS CRITERIS D’AVALUACIÓN DE CADA PRODUCTE
PRODUCTE:
CRITERIS:
PRODUCTE:
CRITERIS:
PRODUCTE:
CRITERIS:
PROJECTE : PROFESOR(S): DATA:
LLOCS WEB:
LLIBRES/ ALTRES FONTS:
MATERIALS D’INSTRUCCIÓ (ORIENTACIONS, EXEMPLES, PROCEDIMENTS, ESPAIS PER A LA
REFLEXIÓ,…) :
ALTRA TECNOLOGÍA:
ALTRES (PARES I MARES DE LA COMUNITAT VOLUNTARIS)
FORMULARI DE RECURSOS DEL PROJECTE
OBJECTIUS DIDÀCTICS:
ACTIVITATS A REALITZAR (INTENTAR DONAR PAUTES PER ELABORAR CADA ACTIVITAT,
PROCEDIMENTS, EXEMPLIFICACIONS,...
ACTIVITATS RECURSOS AGRUPAMENTS TEMPS COMPETÈNCIES
TREBALLADES
INSTRUMENTS
APRENENTATGE
AVALUACIÓ
PRODUCTE
FINAL
OBJETIUS DIDÀCTICS:
TASQUES I ACTIVITATS A REALITZAR (INTENTAR DONAR PAUTES PER ELABORAR CADA
ACTIVITAT, PROCEDIMENTS, EXEMPLIFICACIONS,...
1era. TASCA RECURSOS AGRUPAMENTS TEMPS COMPETÈNCIES
TREBALLADES
INSTRUMENTS
APRENENTATGE
AVALUACIÓ
1era. ACTIVITAT
2ona. ACTIVITAT
...
2ona .TASCA RECURSOS AGRUPAMENTS TEMPS COMPETÈNCIES
TREBALLADES
INSTRUMENTS
APRENENTATGE
AVALUACIÓ
1era. ACTIVITAT
2ona. ACTIVITAT
...
3 era. TASCA RECURSOS AGRUPAMENTS TEMPS COMPETÈNCIES
TREBALLADES
INSTRUMENTS
APRENENTATGE
AVALUACIÓ
1era. ACTIVITAT
2ona. ACTIVITAT
...
7. - INSTRUMENTS QUE ENS PODEN AJUDAR
EXEMPLES D’ACTIVITATS DE
PROJECTE
INVESTIGAR...
LOCALITZANT INFORMACIÓ •Sortides
•Entrevistes a experts
RECOLLINT I ORGANITZANT LA
INFORMACIÓ
•Observar
•Llegir i anotar
•Enquestes
•Entrevistes
•Emails a experts
•Collages d’informació organitzada.
•Pluja de idees
•Ordenar i etiquetar diferències i semblances;
buscar categories relacionades
SINTETITZANT LA INFORMACIÓ •Escriure textos que aportin nova informació
•Fer una llista o gràfic de noves idees
•Seqüènciar informació
•Escriure introducció i conclusions
•Organitzar les parts en un informe coherent
•Recollir, organitzar i avaluar la informació
•Interpretar el treball escrit
•Avaluar el treball d’altres
PROVAR LA HIPÒTESI
•Recollir dades
•Generar hipòtesis
•Experimentar- provar el producte
•Experimentar- comparar productes o processos
DISENYAR
•Solucionar problemes d'espai
•Construir una maqueta
•Construir una simulació
•Dissenyar un producte a partir d'unes orientacions
•Dissenyar un procés a partir d'unes orientacions
•Millorar el producte
•Millorar el procés
ANÁLISI
ANALITZAR OPERACIONS •Descobrir cóm funciona alguna cosa.
•Incrementar l’eficiència d’un procés
ANALITZAR ESTRUCTURES •Investigar cóm funciona una estructura
ANALITZAR LES CARACTERÍSTIQUES
SEMÀNTIQUES
•Paraules, conceptes, idees centrals
ANALITZAR COSTOS I BENEFICIS •Comparar/classificar
ANALITZAR ERRORS
ANALITZAR DEBATS, PEL·LÍCULES,
PRESENTACIONS, PÀGINES WEB,...
SOLUCIONAR PROBLEMES
•Interpretar claus
•Identificar problemes
•Definir problemes
•Buscar solucions
•Generar idees
•Provar solucions
•Avaluar solucions
ESCRIURE, COMPOSAR
•Prendre anotacions
•Sintetitzar informació categoritzada en un nou esquema
•Compondre esbossos, esborradors
•Escriure paràgrafs coherents basats en síntesis d'informació
•Seqüenciar paràgrafs i idees
•Escriure introduccions i conclusions
PRENDRE DECISIONS
•Aplicar estratègies per prendre decisions
•Generar criteris de decisió
•Resoldre disputes, negociar, comprometre's
•Resoldre dilemes morals, problemes de relació
DIAGNOSTICAR
•Resoldre misteris
•Trobar causes
PRODUCTES ESCRITS PRODUCTES
PRESENTATS
PRODUCTES
TECNOLÒGICS
PRODUCTES EN
ALTRES SOPORTS
- Carta- Narració- Informi- Poema- Pamflet- Biografia- Autobiografia- Assajo...- Guió per a una pel·lícula- Crítica sobre un llibre- Resumeixen- Esquema- Díptic- Enquesta/qüestionari- Pòster...
-Ponència- Debat- Obra de teatre- Cançó/lletra- Peça musical- Informe oral- Recreació dramàtica- Discussió- Balli
-Exposició de productes,...
-Presentació de diapositives
- Llocs Web- Webquest- Blog
-Wiki
-Aplicacions de la web 2.0 per fer:
CòmicsPosters, Frisos
cronològics,Murals
VídeosArxius de veu...
- Presentació de diapositives- Dibuix- Quadre- Escultura- Collage- Mapa- Àlbum de fotos- Història oral, ...
Exemples de productes finals
TAXONOMIA DE BLOOM PER ESTABLIR PAUTESNIVELL ÈMFASI OBJECTIU VERBS A EMPRAR
1
CONEIXEMENT
Reconèixer i
recordar- la habilitat
de recordar fets de la
forma en que s’han
presentat en primer
lloc.
DEMOSTRAR EL QUE
SAPSEnumerar
Dir
Definir
Identificar
Etiquetar
Localitzar
Reconèixer
2
COMPRENSIÓ
Abstreure el
significat i el que
pretén la informació -
la habilidad d’explicar
o traduïr amb les
teves pròpies
paraules.
DEMOSTRAR QUE
COMPRENSExplicar
Il·lustrar
Descriure
Resumir
Interpretar
Convertir
3
APLICACIÓ
Usar la informació-la
habilitat d’aplicar
l’aprenentatge a
noves situacions de
la vida real
DEMOSTRAR QUE POTS
USAR EL QUE HAS
APRÈS
Demostrar
Aplicar
Usar
Construir
Trobar solucions
Recollir informació
Actuar
Resoldre
NIVELL ÈMFASI OBJECTIU VERBS A EMPRAR
4
ANÀLISI
Raonar- l'habilitat de
dividir la informació
en diferents parts i
identificar relacions
entre una part i una
altra amb el tot
DEMOSTRAR QUE
RECONEIXES ELS
PUNTS MÉS
IMPORTANTS EN EL
MATERIAL
PRESENTAT
Analitzar
Debatir
Diferenciar
Organitzar
Determinar
Distingir
5
SÍNTESI
Ser original y
creatiu- l'habilitat
d'unir diferents parts
en un tot
DEMOSTRAR QUE
POTS COMBINAR
CONCEPTES PER
CREAR UNA IDEA
ORIGINAL NOVA
Crear
Disenyar
Planificar
Produir
Compilar
Desenvolupar
6
AVALUACIÓ
Avaluar de forma
crítica-l'habilitat
d'usar criteris o
estàndards per
avaluar i jutjar
DEMOSTRAR QUE
POTS JUTJAR I
AVALUAR IDEES,
INFORMACIÓ,
PROCEDIMENTS I
SOLUCIONS
8.- EINES DE MILLORA I AVALUACIÓ.
PAUTES PER SELECCIONAR LA INFORMACIÓ
LIMITAT EN DESEN-
VOLUPAMENT
BÓ AVANÇAT EXEMPLAR
Busca fonts
clau de forma
eficient
Es centra en
fonts clau
Selecciona
idees clau de
les fonts
Recull
informació de
forma eficient
Organitza i
etiqueta la
informació
seleccionada
Clarifica la
informació
segons sigui
necessari
Descriptors per a l’avaluació
LIMITAT EN DESEN-
VOLUPAMENT
BÓ AVANÇA
T
EXEMPLAR
BUSCA
FONTS CLAU
DE FORMA
EFICIENT
No se
centra en
fonts clau,
o no és
selectiu a
l'hora de
buscar
informació
Obté
informació
rellevant de
fonts clau i fa
ús efectiu
d'estratègies
de
discriminació
d'informació
Obté
informació
àmplia i
rellevant de
fonts clau
usant
sistemes de
recerca i
discriminació
de forma
ràpida (Índex,
paraules clau)
PAUTES PER PROCESSAR LA INFORMACIÓ
LIMITAT EN
DESENVOL
UPAMENT
BÓ AVANÇAT EXEMPLA
R
Connecta les
idees
Identifica i
etiqueta
informació
clau i idees
Organitza
dades i idees
Etiqueta y
categoritza
les idees
Interpreta la
informació
Resumeix la
informació
Descriptors per a l’avaluació
LIMITAT EN
DESENVOL
UPAMENT
BÓ AVAN
ÇAT
EXEMPLAR
CONNECTA
LES IDEESLlegeix ,
processa i
anota la
informació
de forma
literal. No
comenta les
connexions
entre les
idees.
Les notes i
resums
mostren
interconnexio
ns entre les
idees
obtingudes
d'una sola font
Les notes i
resums
contenen
comentaris
profunds de
les relacions
entre idees
obtingudes
d'una multitud
de fonts
PAUTES PER PREPARAR UNA PRESENTACIÓ
LIMITAT EN
DESENVOL
UPAMENT
BÓ AVANÇAT EXEMPLA
R
Mostra
creativitat en la
composició
Escriu la
informació
amb paraules
pròpies.
Desenvolupa
idees
principals i
organitza
conceptes
Ofereix
suficient
evidència per
apoïar el que
defensa
Ofereix
exemples i
detalls
concrets
PAUTES PER FER UNA PRESENTACIÓ ORAL
LIMITAT EN
DESENVOLU
PAMENT
BÓ AVANÇAT EXEMPLAR
Usa ajudes
visuals de
forma clara i
efectiva
Comunica i
accentúa els
punts
principals
La pose del
cos projecta
confiança i
autoritat
Manté un
contacte visual
consistent
Enuncia
clarament amb
volumen
adeqüat
Fa pauses
mínimes i evita
“muletilles”
PAUTES PER L’ORGANIZACIÓ INDIVIDUAL DEL TEMPS
LIMITAT EN
DESENVOLU
PAMENT
BÓ AVANÇAT EXEMPLAR
Usa el temps
de forma
efectiva
Calcula el
temps de
forma realista
Estableix un
horari per
completar el
seu treball
Divideix el
temps de
forma
estratègica
entre les
tasques
S’ajusta a
l’horari
Completa les
tasques a
temps
Descriptors per a l’avaluació
LIMITAT EN
DESENVOL
UPAMENT
BÓ AVANÇAT EXEMPLAR
Usa el temps
de forma
efectiva
No reconeix
la realitat del
termini de
temps o
actua per
usar el temps
disponible de
forma
eficient
Usa el temps
de forma
eficient i
completa el
treball dins
dels terminis
donats
Prioritza
tasques,
reconeix el
termini de temps,
estima el temps
que trigarà, evita
la distracció
alhora que
compleix el
termini de
lliurament i usa
el temps de
forma efectiva
PAUTAS PER L’ORGANIZACIÓN DEL TREBALL Y TEMPS
DEL GRUP
LIMITAT EN
DESENVOLU
PAMENT
BÓ AVANÇAT EXEMPLAR
Controla el
progrés del
grup
Es marca fites
apropiades i
realistes
Desenvolupa
un plà per
completar el
treball del grup
Presta atenció
als materials
Manté al grup
centrat en el
que és
important
Utilitza bé el
temps
Descriptors per a l’avaluació
LIMITAT EN
DESENVOLUPA
MENT
BÓ AVANÇAT EXEMPLAR
Controla el
progrés del
grup
El grup no
intenta
controlar
el seu
progrés i
no ho fa
quan se li
demana
El grup
controla i
avalua el
progrés
segons sigui
necessari
El grup
controla i
avalua
regularmen
t el progrés
de
l'individu i
del grup
usant un
debat
estructurat
PAUTES PER APRECIAR EL PROGRÉS DEL GRUP
LIMITAT EN
DESENVOLU
PAMENT
BÓ AVANÇAT EXEMPLAR
Els membres del
grup faciliten la
participació dels
altres
Tots els membres
del grup
participen en el
projecte
El trebal es
distribueix i es
completa
El grup es
coordina be amb
els altres grups
El grup utilitza els
dons de cadascú
de forma efectiva
Els membres del
grup resolen els
problemes de
forma efectiva
Descriptors per a l’avaluació
LIMITAT EN
DESENVOL
UPAMENT
BÓ AVANÇAT EXEMPLAR
Els membres
del grup
faciliten la
participació
dels altres
Els membres
del grup
mostren poc
interès en les
contribucions
dels altres i
s'interrompe
n amb
freqüència
Els
membres
de grup
animen al
fet que uns
altres
col·laborin
Sovint, els
membres animen
a altres membres
a compartir
punts de vista,
pensar de forma
acurada i efectiva
i controlar les
males conductes
FULL D’AVALUACIÓ DEL PROJECTE
AVALUACIÓ DATA % PUNTS
POSIBLES
PUNTS
OBTINGUTS
OBSERVACIÓ DEL
PROFESSOR
Observació nº1
Observació nº 2
EXÀMENS Exàmen nº 1
Exàmen nº 2
PRODUCTES Producte nº 1
Producte nº 2
Producte nº 3
AUTO AVALUACIÓ
DE L’ALUMNE
Auto avaluació
nº 1
Auto avaluació
nº 2
Auto avaluació
nº 3
ACTUACIÓ
Activitatas i tasques
intermitges
Actuación nº 1
Actuación nº 2
Actuación nº 3
ALTRES
FULL DE PLANIFICACIÓ SETMANAL DE L’ALUMNE
PROJECTE:
ALUMNE:
DATA:
AQUESTA SETMANA TREBALLARÉ EN ELS SEGÜENTS
PRODUCTES:
1. Començar jo sol
Amb....................
Completar amb
...........................
2. Començar jo sol
Amb....................
Completar amb
...........................
INVESTIGACIONS:
1. Començar jo sol
Amb....................
Completar amb
...........................
2. Començar jo sol
Amb....................
Completar amb
...........................
REFLEXIONS AL FINAL DE LA SETMANA
¿QUÈ HE APRÉS?
PROJECTE: ALUMNES: DATA:
La fita global del projecte és:
Intento/intentem investigar:
Necesito/necesitem portar a terme les següents activitats
Què faré/farem? Com ho faré/fare,?? Data de lliurament
Necesito/necessitem els següents recursos i recolzament :
Al final del projecte demostraré/demostrarem aprenentatge en:
Què? Cóm? Qui i on?
DOCUMENT DE PLANIFICACIÓ DE L’ALUMNE
AUTOAVALUACIÓ DE L’ALUMNE
PROJECTE: ALUMNE: DATA:
Tenía els següents objectius:
He complert els següents:
Els propers passos són:
Les meves preocupacions/problemes/preguntes més importants són:
He aprés:
La(les) pregunta(es) que investigaré:
Les dades que recolliré: El mètode de recol.lecció de
dades.
Qui farà…? Què?
Com aquesta investigació portarà el projecte al següent pas?
DOCUMENT DE L’ALUMNE EN INICIAR UNA INVESTIGACIÓ
PROJECTE: ALUMNE: DATA:
He investigat:
He seguit els següents pasos:
He descobert:
He aprés a fer el següent:
He descobert:
He aprés a fer el següent:
Com a resultat de la meva investigació, crec que hauríem de canviar
el següent del projecte:
INFORME DE PROGRÉS DESPRÉS D’UNA INVESTIGACIÓ
DOCUMENT DE L’ALUMNE EN INICIAR UN PROJECTE
PROJECTE: ALUMNE(S): DATA:
Quin projecte vull/volem construïr??
Quina investigació he/hem de realitzar?
Quines son les meves/nostres responsabilitats en aquest projecte?
Espero/esperem aprendre el següent en aquest projecte:
Necessito/necessitem demostrar el que hem aprés fent:
Completaré/completarem el projecte fent:
DOCUMENT DE L’ALUMNE AL PREPARAR UNA
PRESENTACIÓ ORAL
PROJECTE: ALUMNE(S): DATA:
Què aprendrà el públic de la meva presentació?
(Si es una presentació en grup) De quina part sóc responsable?
El meu plà per a fer una bona presentació:
Espero aprendre el següent a l’exposar aquesta presentació:
Els procediments que vull treballar són:
Necessito la següent tecnología/equip per a la meva presentació
Necessito les següents imatges per a la meva presentació:
LLISTA D’INVESTIGACIÓ
PROJECTE: ALUMNE(S): DATA:
FONT
Fes una llista completa de
referències
NOTES
Descriu el que hàs aprés
ACTIVITATS, TASQUES IMPORTANTS DEL PROJECTE
PROJECTE: ALUMNE(S): DATA:
ACTIVITAT, TASCA DATA DE LLIURAMENT COMPLETAT
ACTIVITAT, TASCA DATA DE LLIURAMENT COMPLETAT
ACTIVITAT, TASCA DATA DE LLIURAMENT COMPLETAT
ACTIVITAT, TASCA DATA DE LLIURAMENT COMPLETAT
ACTIVITAT, TASCA DATA DE LLIURAMENT COMPLETAT
LLISTA D’OBSERVACIÓ DE GRUPPROJECTE: MEMBRES DEL GRUP: DATA:
Observa el grup durant cinc o deu
minuts. Marca les caselles que millor
descriguin la participació dels
membres del grup
Tots els membres La majoria dels
membres
Alguns membres Pocs membres No
procedeix
Quan comencen una nova tasca
els membres del grup:
Estan d'acord en una agenda o
pla
Comencen a treballar ràpid
Decideixen coses sense l'ajuda
del professor
Comparteixen responsabilitats
------------------------------------------
Quan investiguen els membres
del grup:
Consulten recursos primaris
Prenen anotacions
Mantenen converses rellevants
Avaluen el significat de la nova
informació
Se centren en el treball---------------------------------
Quan discuteixen el treball del
projecte els membres del grup.
Fan preguntes clarificadores
Se cedeix la paraula
Prenen decisions de forma
efectiva
Anoten decisions i plans
Comparteixen informació
essencial
Se centren en el treball
-------------------------------------
AUTOAVALUACIÓ DE CONTRIBUCIÓ AL GRUP
PROJECTE: ALUMNA: DATA:
He contribuit al progrés del grup de la següent forma:
En aquest grup per a mi es difícil fer:
Ho puc canviar fent:
Necessito fer el següent per a que el nostre grup sigui més efectiu :
LLISTA D’APRENENTATGE DEL GRUP
PROJECTE: MEMBRES DEL GRUP: DATA:
Teníem les següents fites:
Hem complert:
Els nostres propers passos:
Les nostres preocupacions/problemes/preguntes més importants:
Hem aprés:
AUTO VALORACIÓ FINAL DEL PROJECTE
PROJECTE: ALUMNE: DATA:
Com a resultat he aprés el següent:
Sobre la matèria:
Sobre cóm treballar en grup
Sobre cóm portar a terme una investigació
Sobre cóm presentar el meu treball en públic
Sobre....
He aprés que destaco en:
He aprés que he de treballar més:
Si hagués de tornar a fer de nou el projecte, faria els següents canvis:
9.-DIFERÈNCIA ENTRE PROJECTE I CENTRE
D'INTERÈS.
ELEMENTS CENTRES D’INTERÈS PROJECTES DE TREBALL
Model d’aprenentatge Acumulatiu de coneixements Significatiu
Temes que es treballen Bàsicament de naturals i socials
Qualsevol tema
Decisió sobre quins temes
Proposta del professorat Per argumentació/ votació de l’alumnat
Funció del professorat Expert / organitzador/a Estudiant, intèrpret, coordinador/a, mediador/a
Sentit de la globalització Sumatori Relacional
Model curricular Àrees Transdisciplinar
Rol de l’alumnat Executor Copartícipe
Tractament de la informació
La presenta el professorat Es busca amb el professorat (i més persones col·laboradores)
Avaluació Centrada en continguts Centrada en les relacions i procediments i en els objectius inicials
NO ÉS SI ÉS A MÉS A MÉS
Tractament d’una
necessitat puntual
Una tradició innovadora Amb arrels ben
assentades
Ensenyar el mateix d’una
altra manera
Abordar el currículum
partint de temàtiques
rellevants
Interessar-se per
l’alumnat.
Significatiu culturalment
Reunir les assignatures Integrar coneixement
divers:
acadèmic,popular,alternat
iu
Donar resposta
fonamentada a qüestions
importants
Un mètode o recepta Un procés organitzat Flexible (hipòtesi de
treball)
Un canvi d’escenari Obert a la participació Protagonisme compartit
Avaluació dispersa Avaluació formativa Dóna suport al procés i
cerca resultats.
Per tant, un projecte...
Bé. Ja arriba l’hora ….
Potser ha estat una mica llarg i tal vegada en algun instant ems hem perdut
un moment en les paraules….
Accepta-ho!
Ens hem perdut!
Confio però, no haver estat massa pesada
GRACIES
PER TOT!