17
План - конспект М. СТЕЛЬМАХ ПОВІСТЬ «ГУСИ - ЛЕБЕДІ ЛЕТЯТЬ». ФОРМУВАННЯ ХАРАКТЕРУ МИХАЙЛИКА ЯК ОСОБИСТОСТІ (Урок української літератури 7-й клас)

урок укр.л ри 7 клас гуси лебеді летять

  • Upload
    -

  • View
    348

  • Download
    12

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: урок укр.л ри  7 клас гуси лебеді летять

План - конспект

М. СТЕЛЬМАХ ПОВІСТЬ «ГУСИ - ЛЕБЕДІ ЛЕТЯТЬ».

ФОРМУВАННЯ ХАРАКТЕРУ МИХАЙЛИКА ЯК

ОСОБИСТОСТІ

(Урок української літератури 7-й клас)

Page 2: урок укр.л ри  7 клас гуси лебеді летять

Мета: учити учнів методом психологічного дослідження проникати у

внутрішній світ героя; створити умови для заохочення до розумової діяльності;

розширювати кругозір учнів, їх світогляд; розвивати пам'ять, увагу, навички

виразного читання та переказу тексту, чітко висловлювати свої думки;

виховувати почуття любові до природи, розуміння краси, людського життя як

найвищої цінності.

Обладнання: портрет М. Стельмаха, дилогія «Гуси-лебеді летять» і «Щедрий

вечір», малюнки учнів, великий аркуш паперу, кольорові фломастери.

Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.

Гуси, гуси-лебеді,

Візьміть мене.

На крилах понесіте

В неба край.

М. Стельмах

«Гуси-лебеді летять» — найбільше художнє досягнення відомого українського

майстра...

Д. Павличко

Ваша творчість — благородна данина народу.

М. Рильський

Повість «Гуси-лебеді летять» відкриває перед нами світ, в якому формувався

талант майбутнього письменника...

І. Семенчик

Page 3: урок укр.л ри  7 клас гуси лебеді летять

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина

Учитель. Подивіться один на одного й посміхніться.

Не забувайте:

...ти на землі — людина,

І хочеш того чи ні, —

Усмішка твоя — єдина,

Мука твоя — єдина,

Очі твої — одні. (В. Симоненко.)

Такою ж неповторною, як і ви, є кожна особистість.

Так і Михайло Панасович Стельмах — оригінальна особистість. Формування

його як письменника ми досліджуватимемо на сьогоднішньому уроці.

- Щоб якнайкраще налаштуватися на роботу, проведемо аутотренінг:

Я — учень.

Я — творча особистість.

Я думаю, я в пошуці.

Я хочу багато знати.

І буду багато знати.

II. Повідомлення теми, мети й завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Завдання нашого уроку полягає в тому, щоб дати глибоку

характеристику образу Михайлика за повістю «Гуси-лебеді летять». Саме

ця

Page 4: урок укр.л ри  7 клас гуси лебеді летять

повість відкриває перед нами світ, у якому формувався талант майбутньо-

го письменника, звідки черпав Стельмах-художник духмяну, нев'янучу

красу слова, чародійну любов до людини-трудівника й творця.

III. Актуалізація опорних знань

Гра «Визнач правильне твердження».

Дайте відповіді на запитання. Якщо відповідь «так», підніміть праву руку, якщо

«ні» — ліву. Посилайтеся на текст твору для підтвердження своєї думки.

Мати Михайлика любила читати Біблію й намагалася прищепити

інтерес до неї синові.

Дідусь зробив для свого внука вітряк.

М. Стельмах присвятив повість дядьку Себастьяну.

На думку діда Дем'яна, найдорожчим для бідного чоловіка є земля,

подружня вірність і пісня.

Дядько Себастьян не дозволив Михайлику потрапити на спектакль,

бо хлопець не мав грошей.

Навчаючись у школі, Михайлик почав писати п'єси.

Люба поважає Михайлика, бо він допомагав їй збирати в лісі гриби,

ягоди, горіхи.

Оскільки Михайлик не мав взуття, батько взимку носив його до школи

на руках, замотавши в кирею.

Панас Дем'янович, батько Михайлика, був гарним ковалем на селі й

майстром із виготовлення вітряків.

Page 5: урок укр.л ри  7 клас гуси лебеді летять

Для Ганни Іванівни, матері Михайлика, книги — це поле і хліб, квіти

і трави, сад і город.

Михайлик не виявляв бажання вчитися, бо вважав науку нудною,

нікчемною справою.

Батько Михайлика наказував: «Наука наукою, а чоботи бережи».

Бесіда

Як описати героя твору, щоб не сплутати його з іншим, схожим на нього?

(Акцентувати увагу не лише на зовнішніх рисах, а й на манері говорити,

звичках, характері, які притаманні лише цьому герою).

Як у цьому можуть допомогти ставлення автора й інших героїв твору до

персонажа? (Оцінні судження також впливають на сприйняття персонажа

читачами).

Бесіда за репродукціями, розміщеними на дошці

Який портрет відповідає описові головного героя повісті М.

Стельмаха «Гуси-лебеді летять...»? Чим саме? (Оскільки Михайлик - це

сам письменник в дитинстві, то можемо використати й дитяче фото

автора повісті, вміщене в підручнику).

Які пейзажі можна було б використати як ілюстрації до сторінок повісті?

Чому? Що допомагають розкрити описи картин природи? (Чутливу душу

хлопчика, його настрої, переживання, традиції та звичаї українців).

Page 6: урок укр.л ри  7 клас гуси лебеді летять

IV. Опрацювання навчального матеріалу

Учень. Я простий сіроокий хлопчина —

Син своєї нової землі,

І тому, як в казкову Жар-птицю,

Я закоханий в землю свою!

Може, тим без пісні я не можу

Працювати, жити навіть дня,

Що округ земля моя хороша,

А на ній — уся моя рідня. (М. Стельмах.)

Учитель. Розпочинаємо дослідження формування характеру Михайлика. Для

визначення основних його рис, складання плану характеристики головного

героя повісті потрібно проаналізувати кожен розділ твору, скласти схему

впливу різноманітних факторів на формування характеру Михайлика як

особистості.

(Учні попередньо діляться на п'ять груп і отримують випереджальні завдання.

Перша група - організувати фотовиставку портретів (починаючи з дитячих

років), малюнків до твору; друга, третя, четверта і п'ята групи — детально

опрацювати розділи повісті (за підручником).)

Захист групових досліджень розділів повісті.

1. Слухаючи однокласників, оцінюйте повідомлення з урахуванням усіх вимог

до виступу. Для оцінювання використовуйте план. (План оцінювання є на

кожній парті.)

Page 7: урок укр.л ри  7 клас гуси лебеді летять

План оцінювання

Глибина та послідовність виступу.

Доведення виконаного завдання.

Емоційність і виразність викладення матеріалу.

Що цінного, цікавого є у виступі.

Які зауваження є до оратора.

Які поради можна дати ораторові.

2. Виділяйте з повідомлень риси характеру героя повісті й записуйте в зошити.

Результатом роботи має бути складний план характеристики Михайлика.

Група 1

Розділ І. «Гуси-лебеді несуть життя і весну»

Ми знайомимося з героєм уже на початку твору: хлопчик спостерігає

дивовижну картину — над його хатою пролітають лебеді. Вони принесли на

своїх крилах весну. І потягнулися дитячі руки вгору, туди, до чудових птахів,

які щорічним прилітом вели лік його рокам.

І «...міниться увесь світ: і збагачене білими хмарами небо..., і блакитна діброва

під селом...». А головне — земля-годувальниця, праця на ній. Любові до праці

на землі, до людей праці вчили сина мати й батько...

Навколишній світ йому бачився казковим. Кинуте дідусем Дем'яном «от і

принесли нам лебеді на крилах життя... і весну» сприйняв як казку.

На все намагається знайти відповіді своїм розумом. Ні взуття, ні санчат

покататися взимку — наш винахідник катається босоногим на ночвах.

Спостерігаючи за домашньою качкою, дійшов висновку, що та розбирається в

Page 8: урок укр.л ри  7 клас гуси лебеді летять

людях.

Висновок: Михайлик наділений чудовими рисами характеру. Це любов до

природи, усього живого, до рідної землі, праці на землі-годувальниці, до

батьків. Хлопчик кмітливий, розсудливий, винахідливий, сміливий, спосте-

режливий, працьовитий.

Група 2

Розділ II. «Світ дивний і багатий»

Уже в перших рядках знайомимося із самохарактеристикою головного

персонажа: «Та є в мене, коли послухати одних, слабкість, а коли повірити

іншим — дурість, саме вона завдає найбільшого клопоту та лиха... швидко,

самотужки навчився читати, і вже, на свої дев'ять років, немало проковтнув

добра і мотлоху...».

А ось незабутня історія.

Михайлик вирішив узяти почитати в Юхрима Бабенка «Пригоди Тома

Сойєра» в обмін на відбірне гарбузове насіння, яке самовільно взяв у матері.

Дорогою до Юхрима зустрів жінку-жебрачку з босоногим хлопчиком, їхні

обличчя були виснаженими, стражденними. Вийняв Михайлик жменю

насіння й подав голодному малому. Слова жінки: «Хай тобі, дитино, завжди,

завжди добре буде поміж людьми...», — до сліз зворушили хлопчика. Нас

вразили ці доброта, милосердя, співчутливе, чуйне серце дев'ятирічної

дитини.

Page 9: урок укр.л ри  7 клас гуси лебеді летять

Мета цієї повісті — зосередити нашу увагу на найважливіших людських

цінностях: любові й пошані до батьків, рідних, своєї землі, мови, книги як

джерела знань; милосерді, співчутті, чуйності.

Нам по-справжньому треба замислитися над сенсом життя.

Група 3

Розділ VIII. «Непереборне бажання вчитися»

Повернувшись із громадянської війни, Панас Дем'янович веде сина до

школи. Хлопчик вразив учительку Настю Василівну знаннями, і його

записали до другого класу школи: «Учився я добре, вчився б, напевне, ще краще,

аби мав що взути...». Жага до навчання, пізнання нового, цікавого, корисного

не зупиняла допитливого хлопця в холодні, морозні дні: «коли похолодало і

перший льодок затягнув калюжі, я мчав (босий) до школи, наче ошпарений... А

то проснувся одного ранку, глянув у вікно — сніг... Засмутився. А батько:

«Сніг не сніг, а вчитись треба». Узяв батько сина на руки, «вгорнув полами

киреї, а на голову надів заячу шапку... „Тепер такий час, що не чоботи головне...

Тепер головне — свіжа сорочка і чиста совість "». Мудрі та влучні слова. Було б

у всіх таке бажання вчитися!

Із цього розділу виділяємо такі риси характеру Михайлика: величезна жага до

знань, бажання пізнавати нове, цікаве, корисне, потрібне в житті.

Група 4

Розділ IX. «Захоплення чи вибір майбутньої професії?»

Page 10: урок укр.л ри  7 клас гуси лебеді летять

У цьому розділі ми зустрілися вже з іншим Михайликом: цілеспрямованим,

далекоглядним. Закінчився навчальний рік. Його перевели в «третю групу»,

відзначили успіхи.

У селі сталася незвичайна подія: аматори мали показувати виставу. Як

хотілося хлопчику потрапити на перегляд п'єси! Михайлик у школі вже почав

писати вірші, взявся й за п'єсу. А тут нагода побачити, як написане втілюється в

життя...

Пізніше згадував: «Для мене тоді слово «театр» бриніло і приваблювало, і було

страшнувато: а що коли й справді із темряви вискочить чорт?.. П'єса пройшла з

великим успіхом...».

Успіхи Михайлика, сільського бідняцького хлопчика, радували всіх...

Односельчанка Мар'яна, від'їжджаючи із села, звернулася до Михайлика з

такими словами: «...прощавай, моя радість... І вчися..., та так вчися, щоб усі

знали, які то мужицькі діти. Хай не кажуть ні пани, ні підпанки, ні різна

погань, що ми тільки бидло. Були бидлом, а тепер — зась!».

Чи не було це ще одним поштовхом наполегливіше навчатися, довести, що з

бідноти виходять великі люди? І довів же Михайло Панасович, що кожна

людина — неповторна індивідуальність!

Виділимо такі риси характеру Михайлика: далекоглядність,

цілеспрямованість, наполегливість, захопленість літературою.

(Кілька учнів зачитують складені плани.)

Складання плану розповіді про Михайлика

Портрет хлопчика.

Соціальне становище.

Page 11: урок укр.л ри  7 клас гуси лебеді летять

Риси характеру.

Ставлення інших персонажів до героя.

Авторське ставлення.

Власне ставлення до персонажа.

Орієнтовний план-характеристика

(Зачитати портретну характеристику в тексті).

Соціальне становище - хлопчик з бідної селянської родини (« безчобітько »).

Чутливий до краси - природа персоніфікована, дід гарно сміється, мама бере

за руку й веде подивитися на диво – перший пуп'янок огірка.

Спостережливий - збір грибів, зорі на небі, вітряки. Добрий - епізод із

жебрачкою.

Щирий - не вміє приховувати справжніх почуттів (ставлення до членів

родини, до Люби, до жебрачки та її сина). Розумний - сам вивчився читати.

Талановитий - пише п'єсу, опоетизовує природу.

Герої ставляться до Михайлика з добротою, лагідністю, прихильністю, любов'ю.

Михайлик відповідає тим самим.

До себе ставиться самокритично. Іншим відповідає тільки добром - так його

навчили в родині.

Учні висловлюють власне ставлення, аргументуючи його.

Літературна п'ятихвилинка (на допомогу вчителю)

Із запропонованих слів знайти і вставити замість крапок потрібні. Перемагає

той, хто першим правильно відновить текст.

«Я пам'ятаю, як урочисто проводжали в поле плугатарів із раннім плугом.

Page 12: урок укр.л ри  7 клас гуси лебеді летять

Коли ж вони повертались ...(увечері) додому, їх стрічали старі й малі. А яка то

була радість, коли орач виймав тобі з торби шматок причерствілого хліба і

казав, що він од ...(зайця). Це був найкращий ...(хліб) мого дитинства! А хіба не

святом ставав той день, коли ти сам торкався до чепіг і проводив свою першу

...(борозну) ? І досі з глибини років озивається голос мого ...(батька), який

одного прихмареного ...(ранку) поставив мене, малого, радісного і

схвильованого, до плуга, а сам став біля коней. Дома він про нашу працю

говорив як про щось героїчне: "Хмари йдуть на нас, громи обвалюються над

нами,. ...(блискавки) падають перед нами і за нами, а ми собі ...(оремо) та й

оремо поле"».

Колективна робота.

Визначте, хто впливав на формування Михайлика як особистості. Свої думки

запишіть.

(Учні по черзі на великому аркуші паперу записують кольоровими фломастерами

свої ідеї.)

V.Підсумок уроку

Бесіда.

Чи досягли ми мети, сформульованої на початку уроку?

Над чим ви замислилися після сьогоднішнього уроку?

Чим збагатилися на уроці?

Чи сподобався вам головний герой повісті?

Які риси характеру ви хотіли б виховати в собі?

Page 13: урок укр.л ри  7 клас гуси лебеді летять

Оцінювання і самооцінювання учнів.

Учитель. Хочу звернутися до вас: ідіть у світ фантазії Михайлика й беріть з

нього у своє серце, що вам до вподоби: жагу пізнання, незаплямоване почуття

справедливості чи вроджену культурність людей праці. Беріть у своє життя

все те, що нестиме радість і щастя людям. Будьте порядними людьми.

VI. Домашнє завдання

Підготуватися до контрольного твору за повістю М. Стельмаха «Гуси-лебеді

летять...» на одну з тем:

«Гармонія родинних стосунків у сім'ї Михайлика»;

«Образ чутливого до краси хлопчика Михайлика».

Підготувати малюнки на конкурс ілюстрацій до твору «Гуси-лебеді летять...».