28
Автор: Козакова Тетяна Григорівна, вчитель вищої категорії, вчитель методист Характер людини та його формування 9клас біологія

риси характеру

Embed Size (px)

Citation preview

Автор: Козакова Тетяна Григорівна, вчитель

вищої категорії, вчитель методист

Характер людини та його

формування9клас

біологія

Мета уроку: сформувати поняття про характер як сукупність відносно

стабільних психічних рис людини, що виявляються в її поведінці й

життєдіяльності, на формування якого впливає навколишнє середовище та

особистість людини;розвивати вміння критично мислити;виховувати здатність формувати риси

характеру для успішного життя в суспільстві.

Обладнання: інтерактивна дошка, листи з магнітами, картоні

різнокольорові скриньки, програвач.

Хід урокуI. Організація класу

II. Актуалізація опорних знань (фронтальна бесіда)

III. Засвоєння нових знань

1. «Чи може людина змінити свій характер?»

2. Розгляд фігур учнями для психогеометричного тесту на виявлення якостей характеру

IV. Підведення підсумків уроку

1. Висловлювання відомих людей про риси характеру

IV. Домашнє завдання

I. Організація класу

Потрібно описати пару слів по даному пункту

II. Актуалізація опорних знань

Вивчаючи тему «Вища нервова діяльність», ми поступово намагаємося пояснити власну поведінку і все, що з нею пов'язане.

Реакція на навколишнє середовище залежить від темпераменту.

А чи тільки від цього залежить?

Що ще випливає на нашу поведінку?

Характер

Ставлення до людей

Ставлення до праці

ПереконанняВольові якості

Ставлення до себе

1. Чи може людина змінити свій характер?

Основним методом застосування шести мислячих кольорових скриньок є розкладення процесу мислення на складові частини таким чином, щоб кожного разу використовувати один спосіб мислення замість спроби робити все одночасно. Кожна мисляча скринька має свій колір

Обираємо скриньку

Кожна кольорова скринька має певний вплив

- згідно соціологічних досліджень від 54% до 86% дітей чують від батьків, що вони є їх копією;

- інколи в родинах, де батьки не мають особливих здібностей, народжується обдарована дитина;

- при застосуванні у вихованні принципів естетичного впливу відбувається розвиток дитини в естетичному напрямку.

Основні тези «Білої скриньки»

Біла скринька: незаплямований білий колір, чисті факти, цифри

- сьогоднішні діти – найцікавіша категорія в суспільстві, бо їх освіченість вища ніж освіченість батьків у цьому самому віці;

- поява комп'ютерів та ігр розвиває логіку;

- поява телефонів – комунікативність

Основні тези «Червоної скриньки»

Червона скринька: вибухи пристрастей, емоцій і почуттів, а також передчуття й інтуїція

- формування характеру забезпечує спадковість; великі музиканти народжуються в родинах музикантів, неблагополучні батьки – джерело появи неблагополучних дітей;

- суспільство не займається вихованням дітей, заміняючи систему виховання новими досягненнями техніки.

Основні тези «Чорної скриньки»

Чорна скринька: адвокат диявола, роздуми про безцільність запланованого заходу

- діти не перевершать своїх батьків у всьому, але взявши на озброєння досягнення цивілізації, вони змінюються в позитивному напрямку.

Основні тези «Жовтої скриньки»

Жовта скринька: сонячне проміння, блискавичність і оптимізм, позитивне і конструктивне мислення, бачення позитивних можливостей.

- вірші, твори, частівки про основні риси характеру та можливість їх змінити

Основні тези «Зеленої скриньки»

Зелена скринька: сонячне проміння, блискавичність і оптимізм, позитивне і конструктивне мислення, бачення позитивних можливостей.

Синя скринька: холоднокровність і контроль, керівництво оркестром, роздуми про те, як жити.

Основні тези «Синьої скриньки»:

- контроль за витратою коштів;- сім разів думай і тільки потім ріж;- керування оркестром і т.д.

- характер – це властивість людини, яка формується на базі спадковості під впливом виховання, оточення, самовиховання; 

Підсумки:

- прояви характеру залежать від індивідуальності людини та розуміння власного місця у цьому житті; 

2. Психогеометричний тест для визначення рис власного характеру.

Завдання: розташувати геометричні фігури на прямій лінії за власним бажанням. Опишіть якості свого характеру

Психологічні властивості квадрата

Позитивні НегативніЛюбов до порядку ПедантизмУвага до деталей Можливість пропускати головнеАналітичність Холодна розсудливістьБережливість СкупістьРаціональність Зайва обережністьНаполегливість Настирливість

Психологічні властивості трикутника

Позитивні НегативніЯкості лідера, здатність брати відповідальність на

себе

Егоцентризм, егоїзм

Рішучість КатегоричністьСконцентрованість на

проблеміПідступність

Спрямованість на перемогу, здатність до змагання.

Байдужість до всього, доки мета не

досягнутаВпевненість у собі СамовпевненістьЕнергійність Нестримність

Психологічні властивості прямокутника

Позитивні НегативніНатхненність Напруженість,

нерішучістьЛюбов до знань ЛегковірністьВміння наполягати на

своємуНаївність

Чутливість Емоційна нестійкістьНеамбітність Низька самооцінкаСміливість Нерозважливість

Позитивні НегативніКреативність Незібраність, неорганізованістьМрійливість ПротектерствоЕкспресивність НестриманістьГострий розум ЕксцентричністьІнтуїтивність НелогічністьРозкутість Схильність до вибриків

Психологічні властивості зигзага

Психологічні властивості коло

Позитивні НегативніДоброзичливість Безпринципність, легкодухістьДушевність БезтурботністьТурботливість,

вірністьНав'язливість

Щедрість МарнотратствоДовірливість ЛегковірністьБезконфліктність Поступливість

IV. Підведення підсумків уроку

Згідно результатів тестування пропонуємо звернути уваги на риси, які не подобаються учню, подумати про можливість їх зміни.

 

Характер – індивідуальна характеристика, яка може змінюватись під впливом чинників середовища та власної волі.

 

Основні риси характеру:- ставлення до людей;- ставлення до себе;- ставлення до праці;- вольові якості; - переконання. 

1.Висловлювання відомих людей про риси характеру  

Ставлення до людей: а) Найщасливіша людина та, яка дарує щастя найбільшій кількості людей.

(Дідро)б) Не заливай у душу злість

Вона когось можливо вкусить,Але тебе самого з'їсть. (Вадим Крищенко)

в) Народ мій є! Народ мій завжди буде! Ніхто не перекреслить мій народ!

(Василь Симоненко)

Ставлення до себе:   а) Нема звіра, лютішого за людину, в які об'єднується злоба та влада.

(Плутарх)б) Хто не поважає себе – нещасливий, хто надмірно задоволений собою –

дурний. (Гі де

Мопасан)в) Зберігайте землі ці і води, Зберігайте вічність у добі, Зберігайте звірів у природі Лиш вбивайте звіра у собі. (Євген Євтушенко) г) Щире, високе небо Не підмалюєш квачем, Величі справжній не треба Спиратись на плечі нікчем. (Василь Симоненко)

Ставлення до праці: 

а) У житті нічого не дається без праці. (Горацій) 

б) Праця в юності –хліб в старості. (Лукрецій) 

в) У праці – краса людини, де праця там і щастя. (Костянтин Ушинський)

 г) Ми працю любимо, що в творчість перейшла, і музику палку, що ніжно серце тисне. У щастя людського два рівних є крила: Троянди й виноград, красиве і корисне.

(Максим Рильський)

д) І стане правда і любов на світі, І на сторожі правди стане труд .

(Василь Симоненко)

Вольові якості: а) Навчимо нашу душу бажати доцільного за

певних обставин.

(Сенека) б) Найбільша перемога – це перемога над

самим собою.

(Василь Сухомлинський)

в) Віддай перевагу корисному, а не приємному. (Демосфен)  

г) Правди в брехні не розмішуй, Не ганьби все підряд без пуття, Бо на світі той наймудріший, Хто найдужче любить життя.

(Василь Симоненко)  

 

Переконання:а) Є злочин, якого не спокутувати, Це зрада Батьківщині. (Буаст)  б) Чтоб мудро жизнь прожить, Знать надобно немало. Два важных правила запомни для начала: Ты лучше голодай, чем что попало есть, И лучше будь один, чем вместе с кем

попало. (Омар Хайям)

 в) Не будуй своє щастя, Сховавшись за браму. Добро й милосердя Творити спіши. (Андрій

Демиденко)  

V. Домашнє завдання на вибір:

1. Скласти опорний конспект до тексту параграфу 22

2. Написати міні-твір « Що я хочу змінити в своєму характері».