27
«Μνημονεύετε Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη… Διδακτικό σενάριο με τη χρήση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και Επικοινωνίας (ΤΠΕ)» Μεταξούλα Μανικάρου, δρ. Νεοελληνικής Λογοτεχνίας 8ο Συνέδριο ΕΕΕΠ-ΔΤΠΕ «Το ψηφιακό σχολείο», Πολυχώρος ΑΠΟΛΛΩΝ (Πειραιάς) 22 & 23 Οκτωβρίου 2011

αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

Embed Size (px)

DESCRIPTION

 

Citation preview

Page 1: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

«Μνημονεύετε Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη…

Διδακτικό σενάριο με τη χρήση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και

Επικοινωνίας (ΤΠΕ)»

Μεταξούλα Μανικάρου, δρ. Νεοελληνικής

Λογοτεχνίας

8ο Συνέδριο ΕΕΕΠ-ΔΤΠΕ «Το ψηφιακό σχολείο», Πολυχώρος ΑΠΟΛΛΩΝ (Πειραιάς)

22 & 23 Οκτωβρίου 2011

Page 2: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

Τ Α Υ Τ Ο Τ Η Τ Τ Α Υ Τ Ο Τ Η Τ ΑΑ

Γνωστικό Αντικείμενο: Νεοελληνική Λογοτεχνία

Θεματική ενότητα: «Νέα Αθηναϊκή σχολή

(1880-1920) – Πεζογραφία»

Τάξη: Β Λυκείου

Τίτλος: «Μνημονεύετε Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη…»

Page 3: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

Σύντομη επισκόπηση Η διδακτική αυτή πρόταση επιχειρεί να

προσεγγίσει γραμματολογικά τον Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη.

Μέσω των Νέων Τεχνολογιών οι μαθητές καλούνται να γνωρίσουν περαιτέρω τον συγγραφέα Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη (= ζωή, χαρακτήρα, έργο, απήχηση)

Page 4: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

Στόχοι δραστηριότηταςΣτόχοι δραστηριότητας

Διδακτικοί στόχοι

Παιδαγωγικοί στόχοι

Τεχνολογικοί στόχοι

Page 5: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

Διδακτικοί Διδακτικοί στόχοιστόχοι

γνωριμία με τον συγγραφέα και το έργο γνωριμία με τον συγγραφέα και το έργο του του

τεράστιος όγκος κριτικού λόγου στον τεράστιος όγκος κριτικού λόγου στον κυβερνοχώρο για τον Παπαδιαμάντηκυβερνοχώρο για τον Παπαδιαμάντη

επίκαιρος - τα μηνύματά του διαχρονικάεπίκαιρος - τα μηνύματά του διαχρονικά προσωπογραφίες του Παπαδιαμάντη προσωπογραφίες του Παπαδιαμάντη παραγωγή λόγου - σύνθεση πορισμάτων παραγωγή λόγου - σύνθεση πορισμάτων

έρευναςέρευνας με ενεργητική συμμετοχήμε ενεργητική συμμετοχή

Page 6: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

Παιδαγωγικοί Παιδαγωγικοί στόχοιστόχοι

ανακαλυπτική – διερευνητική και ανακαλυπτική – διερευνητική και βιωματική μάθηση βιωματική μάθηση

διαθεματικότητα και διεπιστημονική διαθεματικότητα και διεπιστημονική προσέγγισηπροσέγγιση

δημιουργική και κριτική προσέγγιση του δημιουργική και κριτική προσέγγιση του συγγραφέα με κατευθυνόμενη συγγραφέα με κατευθυνόμενη αυτενέργεια – οικοδόμηση της γνώσης αυτενέργεια – οικοδόμηση της γνώσης

ανάπτυξη συνεργατικών δεξιοτήτων – ανάπτυξη συνεργατικών δεξιοτήτων – άσκηση στην ομαδοσυνεργατική άσκηση στην ομαδοσυνεργατική παραγωγή λόγου παραγωγή λόγου

Page 7: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

Τεχνολογικοί Τεχνολογικοί στόχοιστόχοι

δεξιότητες ψηφιακού γραμματισμού δεξιότητες ψηφιακού γραμματισμού η γνώση μέσα από ανοικτά ηλεκτρονικά η γνώση μέσα από ανοικτά ηλεκτρονικά

περιβάλλοντα – ψηφιακό κείμενο περιβάλλοντα – ψηφιακό κείμενο (πολυτροπικότητα, υπερκείμενο, διακειμενικότητα)(πολυτροπικότητα, υπερκείμενο, διακειμενικότητα)

δεξιότητες αναζήτησης, κριτικής στάσης, δεξιότητες αναζήτησης, κριτικής στάσης, επιλογής και αξιοποίησης της πληροφορίας από επιλογής και αξιοποίησης της πληροφορίας από το διαδίκτυοτο διαδίκτυο

παραγωγή ψηφιακού λόγου παραγωγή ψηφιακού λόγου αξιοποίηση του διαδίκτυο και αναπαραστατικών αξιοποίηση του διαδίκτυο και αναπαραστατικών

μορφών των ΝΤ στη διδασκαλία μορφών των ΝΤ στη διδασκαλία ικανότητα στην πλοήγηση του ηλεκτρονικού ικανότητα στην πλοήγηση του ηλεκτρονικού

κειμένουκειμένου

Page 8: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑΜΟΝΑΔΑ

Αφόρμηση – Αφετηρία Αφόρμηση – Αφετηρία η συμβατική ανάγνωση του βιογραφικού η συμβατική ανάγνωση του βιογραφικού σημειώματος του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη στα σημειώματος του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη στα «Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας» Β Λυκείου «Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας» Β Λυκείου (ζωή του συγγραφέα, έργο, κριτική, μηνύματα, μελοποιημένα (ζωή του συγγραφέα, έργο, κριτική, μηνύματα, μελοποιημένα

ποιήματα) ποιήματα) η Λογοτεχνία «συνομιλεί» με την η Λογοτεχνία «συνομιλεί» με την Τεχνολογία Τεχνολογία

Σχέση με το Πρόγραμμα Σπουδών Σχέση με το Πρόγραμμα Σπουδών θεματική ενότητα: «Νέα Αθηναϊκή σχολή θεματική ενότητα: «Νέα Αθηναϊκή σχολή (1880-(1880-

1920)1920) – Πεζογραφία» – Πεζογραφία» διαθεματικά στο πλαίσιο των ΔΕΠΠΣ (2002) διαθεματικά στο πλαίσιο των ΔΕΠΠΣ (2002) και ΑΠΣ και ΑΠΣ (Έκφραση- Έκθεση, Καλλιτεχνικά, Μουσική, (Έκφραση- Έκθεση, Καλλιτεχνικά, Μουσική, Πληροφορική)Πληροφορική)

Page 9: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

Διδακτικά αντικείμενα

Νέα Ελληνική Γραμματεία (Λογοτεχνία) Νεοελληνική Γλώσσα (Έκφραση Έκθεση) -

Ενότητα: Βιογραφικά Είδη (Βιογραφικό σημείωμα και Αυτοβιογραφία)

Μουσική Καλλιτεχνικά Πληροφορική

Page 10: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

Απαραίτητο Απαραίτητο υλικόυλικό

Έντυπο υλικό- Σχολικό εγχειρίδιο «Κείμενα Νεοελληνικής Γλώσσας και Έκφραση – Έκθεση- Φύλλα εργασίας

Τεχνολογικά εργαλεία- Πρόγραμμα πλοήγησης στο διαδίκτυο - Διαδικτυακοί τόποι - Επεξεργαστής κειμένου (Ms-word) - Λογισμικό παρουσίασης (Power-point) - Cd Θησαυρός της Ελληνικής Γλώσσας «Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης»- Cd «Ταξίδι στον Πολιτισμό» Ενότητα 3: Βιογραφίες σημαντικών Ελλήνων Δημιουργών

Page 11: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

Προαπαιτούμενασυμβατική προπαρασκευαστική διδασκαλία της ενότητας

«Βιογραφικό σημείωμα – Αυτοβιογραφία» («Έκφραση – Έκθεση» Β Λυκείου)

εξοικείωση διδάσκοντος και μαθητών στη χρήση των Τ.Π.Ε.

ευελιξία στο ωρολόγιο πρόγραμμαανανεωτική και πειραματική διάθεση από τον διδάσκονταδιαθεματική αντίληψη στη διδακτική προσέγγιση

Προβλεπόμενος διδακτικός χρόνος

4 διδακτικές ώρες: 1η διδακτική ώρα στη βιβλιοθήκη2η και 3η στο εργαστήριο της πληροφορικής

4η στη βιβλιοθήκη

Page 12: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

Διδακτική διαδικασία

Α φάση: 1η διδακτική ώρα στη βιβλιοθήκη

Β φάση: 2η και 3η διδακτική ώρα στο εργαστήριο των Η/Υ

Γ φάση: 4η διδακτική ώρα στη βιβλιοθήκη

Page 13: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

Α φάση: 1η διδακτική ώρα στη βιβλιοθήκη

Στο χώρο της βιβλιοθήκης

Ο διδάσκων, με βάση την παιδαγωγική αρχή της αφόρμησης, εισάγει τους μαθητές στο βιογραφικό του Παπαδιαμάντη

- παρακολούθηση ταινίαςΟι αφαιρετικές αναφορές για διέγερση του ενδιαφέροντος των μαθητών

Οι μαθητές χωρίζονται σε 7 ομάδες των 3 ατόμωνκατανομή αρμοδιοτήτων: - Χειριστής του Η/Υ και «πλοηγητής» στο ψηφιακό υλικό- Αναγνώστης-συντονιστής- Καταγραφέας - γραμματέας ομάδας

Ο διδάσκων : δεν μεταβιβάζει τη γνώσηπαρέχει στήριξη στους μαθητέςκινείται στις ομάδες, συζητά με τους μαθητέςπαρεμβαίνει επικουρικά και διορθωτικάαποτρέπει τη μονόδρομη και παθητική ροή των πληροφοριώνδημιουργεί κίνητρα, ευνοϊκές συνθήκες και συνεργατικό περιβάλλονεμψυχώνει τους μαθητές λειτουργεί ως συντονιστής και σύμβουλος

Page 14: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

Β φάση: 2η & 3η διδακτική ώρα στο εργαστήριο των Η/Υ

Ομάδα 1: • Οι μαθητές της 1ης ομάδας έρχονται σε επαφή

με τον Ππδ. και το έργο του, επιλέγουν στοιχεία και συντάσσουν ένα δικό τους βιογραφικό σημείωμα, συγκρίνουν το βιογραφικό σημείωμα με το αυτοβιογραφικό σημείωμα του Ππδ.

Ομάδα 2: • Οι μαθητές της 2ης ομάδας, αναζητούν

φωτογραφίες και προσωπογραφίες του Ππδ.ασκούνται στην παρατήρηση της εικόνας, μελετούν την απόδοση της μορφής του στις εικαστικές τέχνες, συνθέτουν μια προσωπογραφία του συγγραφέα

Page 15: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

Β φάση: 2η & 3η διδακτική ώρα στο εργαστήριο των Η/Υ

Ομάδα 3:• Οι μαθητές της 3ης ομάδας ανατρέχουν στην

εργογραφία του Ππδ., επισημαίνουν την ενασχόλησή του με τη μετάφραση έργων ξένων λογοτεχνών συντάσσουν ενδεικτική εργογραφίαμε τη χρήση του κόμβου της ελληνικής γλώσσας κατανοούν τη διαφορά μεταξύ των συγγενών ειδών του αφηγηματικού λόγου.

Ομάδα 4:• Οι μαθητές της 4ης ομάδας διαβάζουν κείμενα,

μαρτυρίες, κριτικές & μελέτες για Ππδ. προσπαθούν να εξηγήσουν το εύρος, την απήχηση, την επικαιρότητά του

Page 16: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

Ομάδα 5:• Οι μαθητές της 5ης ομάδας συγκεντρώνουν

ποιήματα για τον Ππδ.,

δημιουργούν ένα κείμενο με τα χαρακτηριστικά της μορφής και του έργου

Ομάδα 6:• Οι μαθητές της 6ης ομάδας αναζητούν

μελοποιημένα ποιήματα του Ππδ.,

ακούνε τα πιο ενδιαφέροντα

Ομάδα 7:• Οι μαθητές της 7ης ομάδας περιηγούνται

εικονικά το σπίτι του στη Σκιάθο,

αναπτύσσουν τη δεξιότητα της παραγωγής περιγραφικού κειμένου

Page 17: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

Σύνθεση εργασιών: • Οι επιμέρους ομάδες επεξεργάζονται τα

στοιχεία,

συνθέτουν το υλικό τους και τα πορίσματά τους (word ή power point)

Το τελικό παραγόμενο υπακούει στις συμβάσεις του υπερκειμένου (=μη γραμμική ανάγνωση, ο αναγνώστης ακολουθεί τη δική του αναγνωστική πορεία).

• Μέσα από τη σύνθεση θα ήταν χρήσιμο να προκύψει ένα τελικό προϊόν στο οποίο θα πρέπει να έχει πρόσβαση το σύνολο των μαθητών της τάξης.

Page 18: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

Γ φάση: 4η διδακτική ώρα στη βιβλιοθήκη

• Κάθε ομάδα παρουσιάζει το υλικό της και το θέμα της

ακολουθεί συζήτηση ώστε να εξαχθούν συμπεράσματα.

οι μαθητές προετοιμάζονται για την προσέγγιση διηγημάτων του Ππδ.

μπορεί να διαβάσουν και κάποια άλλα βιβλία ή διηγήματα του Ππδ.

• Η εργασία ολοκληρώνεται με τη συμπλήρωση του φύλλου αξιολόγησης που δίδεται στους μαθητές από τον διδάσκοντα.

• Οι εργασίες των μαθητών:

σε ενιαίο τεύχος στη βιβλιοθήκη.

δημοσίευση στο περιοδικό του σχολείου

κάλυψη αυθεντικής επικοινωνιακής ανάγκης με την «ανάρτηση» στην ιστοσελίδα του σχολείου.

• Η δημοσίευση λειτουργεί παρωθητικά στη μαθησιακή διαδικασία, εξυπηρετεί συγκεκριμένους στόχους της διδασκαλίας (παραγωγή λόγου σε συνεργατικό περιβάλλον και επικοινωνιακό πλαίσιο)

Page 19: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Φύλλο εργασίας 1: Φύλλο εργασίας 1:

Τίτλος: Βιογραφία-Αυτοβιογραφία Αλέξανδρου ΠαπαδιαμάντηΤίτλος: Βιογραφία-Αυτοβιογραφία Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη

Φύλλο εργασίας 2: Φύλλο εργασίας 2: Τίτλος: Εικαστική μεταγραφή του ήθους και της μορφής του Τίτλος: Εικαστική μεταγραφή του ήθους και της μορφής του ΠαπαδιαμάντηΠαπαδιαμάντη

Φύλλο εργασίας 3Φύλλο εργασίας 3

Τίτλος: Εργογραφία – ΒιβλιογραφίαΤίτλος: Εργογραφία – Βιβλιογραφία

Φύλλο εργασίας 4Φύλλο εργασίας 4

Τίτλος: Μαρτυρίες και κριτικά κείμενα για τον ΠαπαδιαμάντηΤίτλος: Μαρτυρίες και κριτικά κείμενα για τον Παπαδιαμάντη

Φύλλο εργασίας 5Φύλλο εργασίας 5

Τίτλος: Ποιήματα που γράφτηκαν για τον ΠαπαδιαμάντηΤίτλος: Ποιήματα που γράφτηκαν για τον Παπαδιαμάντη

Φύλλο εργασίας 6Φύλλο εργασίας 6

Τίτλος: Δισκογραφία Αλέξανδρου ΠαπαδιαμάντηΤίτλος: Δισκογραφία Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη

Φύλλο εργασίας 7Φύλλο εργασίας 7

Τίτλος: Στο σπίτι - μουσείο του Σκιαθίτη Αλ. ΠαπαδιαμάντηΤίτλος: Στο σπίτι - μουσείο του Σκιαθίτη Αλ. Παπαδιαμάντη

Page 20: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

Φύλλο 1: Βιογραφία-Αυτοβιογραφία Αλ. Ππδ. Αναζητήστε στο διαδίκτυο βιογραφίες του Αλ. Ππδ. στις εξής διευθύνσεις:

α) www.el.wikipedia.org Ακολουθήστε τα βήματα: (ελληνικά) > θεματικός

κατάλογος > Πολιτισμός και Τέχνες > Λογοτεχνία > Υποκατηγορία: Λογοτεχνικά ρεύματα > Υποκατηγορία: Ηθογραφία > Παπαδιαμάντης

β) www. ekebi.gr Ακολουθήστε τα βήματα: Τράπεζα Δεδομένων – Αρχεία > Αρχείο Συγγραφέων > Υποκατηγορία: Από τον 18ο αιώνα μέχρι 1935, πληκτρολογήστε στο ονοματεπώνυμο: Παπαδιαμάντης και μπείτε στη σελίδα του βιογραφικού.

Μελετήστε τα βιογραφικά, παρατηρήστε τη δομή τους, τα σχόλιά τους και επιλέξτε τα στοιχεία εκείνα που σας είναι αναγκαία και συντάξτε ένα δικό σας βιογραφικό σημείωμα για τον Αλ. Ππδ. με διαγραμματικό

χαρακτήρα (ενδεικτικό διάγραμμα: σχολικό βιβλίο «Έκφραση- Έκθεση» Β΄ Λυκ., σ. 82).

Στη σελίδα της www.el.wikipedia.org για τον Ππδ. είναι καταχωρημένο ένα σύντομο αυτοβιογραφικό σημείωμα του ίδιου του συγγραφέα. Να το διαβάσετε και να το συγκρίνετε με το βιογραφικό του Ππδ. το οποίο εσείς συντάξατε σε διαγραμματική μορφή. Να απαντήσετε στα εξής ερωτήματα:

Ποιο το είδος και το πλήθος των πληροφοριών (καταγωγή, σπουδές, ασχολία,

επάγγελμα κτλ.); Τι πληροφορίες δίνει ο συγγραφέας σε αυτό το προσωπικό σχόλιο για το έργο του; Ποιος ο τύπος του αφηγητή; Ποια η

γλώσσα που χρησιμοποιείται και γιατί; Πώς οργανώνονται οι πληροφορίες; Υπάρχει ομοιότητα ως προς τη διμερή διάρθρωση των

πληροφοριών (η ζωή και το έργο), στο βιογραφικό και στο αυτοβιογραφικό;

Page 21: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

Φύλλο 2: Εικαστική μεταγραφή του ήθους και της μορφής του Ππδ.

Αναζητήστε και δείτε τις δύο μοναδικές φωτογραφίες του Ππδ. •Η πρώτη, είναι εκείνη που τράβηξε ο Π. Νιρβάνας (1906) και διαβάστε το σχετικό κείμενο. Παύλου Νιρβάνα: «La curiosité du public» Νέα Εστία, τ. 163, 1-10-1933•Η δεύτερη φωτογραφία, ανήκει στον ζωγράφο Γ. Χατζόπουλο (1908), να την αναζητήσετε στο διαδίκτυο: 7 Ημέρες της Καθημερινής: Αφιέρωμα 24-12-2000 (pdf), σ. 4, 28

Να μελετήσετε το κείμενο του Νιρβάνα και να ερμηνεύσετε τη άρνηση του Ππδ. να φωτογραφηθεί.

Να ανιχνεύσετε στο διαδίκτυο και να μελετήσετε το άρθρο: • Νίκου Ζία: «Το ήθος της μορφής του» Το Βήμα, 9-9-2001• Να αναζητήσετε και να δείτε κάποιες από τις προσωπογραφίες του Ππδ. στις εξής διευθύνσεις:• Επιλέξτε τη διεύθυνση: http://www.eikastikon.gr. Ακολουθήστε τα βήματα: Ζωγραφική > Υποκατηγορία: Νίκος Εγγονόπουλος (στη σελ. 2) και δείτε την προσωπογραφία του Ππδ. Για να συντάξετε ένα μικρό σχόλιο θα μπείτε στην ίδια διεύθυνση, και θα ακολουθήσετε τα βήματα: Ζωγραφική > Υποκατηγορία: Νίκος Εγγονόπουλος > Κείμενα και άλλα > Υποκατηγορία: «Νίκος Εγγονόπουλος, ο Βυζαντινός», του Νίκου Ζία. • Ανατρέξτε στη διεύθυνση 7 Ημέρες της Καθημερινής, Αφιέρωμα 24-12-2000 (pdf), σ. 26, 32 για να δείτε πώς παρουσιάζουν ζωγραφικά τον Ππδ. οι π. Σταμάτης Σκλήρης και Ράλλης Κοψίδης.• Δείτε πως απεικόνισε ζωγραφικά τον Ππδ. ο Σπύρος Βασιλείου, ο Φώτης Κόντογλου, οΓ. Γιάλτας, και οι χαράκτες Τάσσος και Αν. Λαζαρίδης στο διαδίκτυο στις διευθύνσεις…..

Να μελετήσετε το άρθρο του Ζία και να παρουσιάσετε τη μορφή του Ππδ., όπως αποδίδεται στις εικαστικές τέχνες /

το εικαστικό υλικό (φωτογραφίες, προσωπογραφίες, χαρακτική, γλυπτική, ζωγραφική), συντάσσοντας ένα

μικρό σχόλιο για την κάθε απεικόνισή του.

Page 22: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

Φύλλο 3: Εργογραφία – Βιβλιογραφία

Να «κατεβάσετε» από το διαδίκτυο την εργογραφία του Παπαδιαμάντη στις διευθύνσεις:

α) www.el.wikipedia.org ακολουθήστε τα βήματα…β) www.ekebi.gr ακολουθήστε τα βήματα…

Να συντάξετε την εργογραφία του Παπαδιαμάντη διαιρεμένη σε κατηγορίες και να σημειώσετε το χρόνο

έκδοσης του κάθε έργου.

Στη συνέχεια να πληκτρολογήστε τη διεύθυνση www.komvos.edu.gr και ακολουθώντας τα βήματα: Λεξικά > Λεξικά Οn-Line > Λεξικό της Κοινής Νεοελληνικής να αναζητήστε τις λέξεις: διήγημα, νουβέλα και μυθιστόρημα.

Να διευκρινίσετε τα τρία είδη της αφηγηματικής πεζογραφίας με τα οποία ασχολήθηκε ο Παπαδιαμάντης και να γράψετε μια παράγραφο (80-100 λέξεις) όπου θα

εντοπίζετε τις μεταξύ τους διαφορές.

Να καταγράψετε το μεταφραστικό έργο του Παπαδιαμάντη ανατρέχοντας:

α) στην σελίδα του ΕΚΕΒΙ www.ekebi.gr και β) στο άρθρο του

Ν. Δ. Τριανταφυλλόπουλου: «Μεταφράσεις του Αλ. Παπαδιαμάντη», Καθημερινή 22-6-2010

Προκειμένου να μελετήσετε την Βιβλιογραφία για το Παπαδιαμάντη να επισκεφτείς τις σελίδες:

α) την ηλεκτρονική εγκυκλοπαίδεια www.el.wikipedia.org (ό.π.) β) του ΕΚΕΒΙ (www.ekebi.gr) (ό.π.)

Page 23: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

Φύλλο 4: Μαρτυρίες-κριτικά κείμενα για τον Παπαδιαμάντη Να διαβάσετε μαρτυρίες συγγραφέων που έζησαν τον Παπαδιαμάντη, ανατρέχοντας στα εξής άρθρα:

α) άρθρο της Μυρτιώτισσας: «Παπαδιαμάντης, ο μέγας διηγηματογράφος» Νέα Εστία, Χριστούγεννα 1941β) Μικρές ιστορίες για τον Παπαδιαμάντη

Να καταγράψετε σε ένα κείμενο πώς είδαν οι σύγχρονοί του συγγραφείς τον Παπαδιαμάντη και σε ποια κυρίως

στοιχεία του χαρακτήρα του και του έργου του αναφέρθηκαν.

Στη συνέχεια διαβάστε τα εξής άρθρα μεταγενέστερων κριτικών και συγγραφέων για το έργο του Παπαδιαμάντηα) Κώστα Κουτσουρέλη: «Η Δύση και η καθ’ ημάς Ανατολή», Καθημερινή 16-01-2011β) Ελισάβετ Kοτζιά: «O Παπαδιαμάντης και η κριτική», Καθημερινή 12-06-05 γ) - Βαγγέλη Ραπτόπουλου: «Είναι σήμερα επίκαιρος; Το έργο του κατά της παγκοσμιοποίησης: Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης και η πάλη με τα λογοτεχνικά «είδωλα» Καθημερινή 21-06-2008

Να συγκεντρώσετε στοιχεία που αποτιμούν κριτικά το έργο του και επισημαίνουν την απήχησή του μέχρι σήμερα.

Να συνθέσετε ένα κείμενο με τίτλο «Πώς διαβάστηκε ο Παπαδιαμάντης από μεταγενέστερους συγγραφείς και γιατί ακόμη και σήμερα γοητεύει ο Παπαδιαμάντης;»

Page 24: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

Φύλλο 5: Ποιήματα που γράφτηκαν για τον Παπαδιαμάντη

Να συγκεντρώσετε κάποια από τα ποιήματα που γράφτηκαν για τον Παπαδιαμάντη:

α) Μιλτιάδη Μαλακάση, Στην εικόνα του Παπαδιαμάντη

β) Λάμπρου Πορφύρα, Δέηση για την ψυχή του Παπαδιαμάντη

γ) Νίκου Καρούζου, Ο ακέραιος κυρ-Αλέξανδρος

δ) Οδυσσέα Ελύτη, Από το Άξιον εστί

σ) Γιώργου Κοτζιούλα, Στροφές για τον ασύγκριτο

Να μελετήσετε τα ποιήματα και να γράψετε μια παράγραφο (100-120 λέξεις) όπου θα συγκεντρώσετε τα χαρακτηριστικά του

Παπαδιαμάντη, όπως τα παρουσιάζουν οι ποιητές σε ποιήματα αφιερωμένα σε αυτόν.

Page 25: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

Φύλλο 6: Δισκογραφία Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη

Να αναζητήσετε στίχους του Σκιαθίτη λογοτέχνη που έγιναν τραγούδια και εκδόθηκαν σε δίσκους, και να παρουσιάσετε τη δισκογραφία που στηρίζεται στα ποιήματά του, μέσα από τα άρθρα:

α) Βασίλη Αγγελικόπουλου: «Όταν τραγουδά ο Παπαδιαμάντης», Καθημερινή 24-12-2006β) Όλγας Σέλλα: ««... άκανθος της πικράς αγάπης», Καθημερινή 24-07-2010

Στη διεύθυνση http://www.youtube.com πληκτρολογήστε «Το σκοτεινό τρυγόνι» και

ακούσετε μελοποιημένο το ποίημα που έγραψε ο Παπαδιαμάντης στη μητέρα του, σε απόδοση

Σωκράτη Μάλαμα

Page 26: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

Φύλλο 7: Στο σπίτι - μουσείο του Σκιαθίτη Αλέξανδρου

Παπαδιαμάντη Να επισκεφτείτε το σπίτι του Σκιαθίτη λογοτέχνη Αλέξανδρου

Παπαδιαμάντη

α) Μπείτε στη διεύθυνση http://alexandrospapadiamantis.gr/ και επιλέξτε «Μουσείο».

β) Μπείτε στη διεύθυνση http://www.golden-greece.gr/ και ακολουθήστε τα βήματα: Σποράδες > Σκιάθος > Πολιτισμός > Υποκατηγορία: Μουσεία > Παπαδιαμάντης

γ) Διαβάστε το άρθρο της Καραγιαννιώτη Μαρίας, αρχαιολόγου

Να δημιουργήσετε με το λογισμικό Power-point μια παρουσίαση του σπιτιού του Παπαδιαμάντη, της ιστορίας του και της μετατροπής του σε μουσείο

(εικόνες και κείμενο).

Page 27: αλέξανδρος παπαδιαμάντης βιοεργογραφία

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ – ΚΡΙΤΙΚΗ

ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΤο συγκεκριμένο σενάριο με ορισμένες προσαρμογές, προσθαφαιρέσεις ή τροποποιήσεις μπορεί να εφαρμοστεί και σε άλλους λογοτέχνες. Χρειάζεται μόνο διάθεση για πειραματισμό, τόλμη για εργασία σε χώρους και αντικείμενα, απρόσιτα έως τώρα και τελικά … απελευθέρωση από στερεότυπα και προκαταλήψεις που μόνο ανασταλτικά μπορούν να λειτουργήσουν στην προσπάθεια για την προώθηση της γνώσης στις σύγχρονες συνθήκες.