ATÁMOP-3.1.4/08/2-2008-0072 „Kompetencia alapú oktatás
fejlesztése Nyíregyházán” pályázat keretében készített
intézményi innovációs fejlesztés
TANULÁS TANÍTÁSA
MODULÁRIS TANÁRI PROGRAM
5. évfolyam
Készült: Móra Ferenc Általános Iskola 033425
Nyíregyháza
2009/2010
2
Ajánlott évfolyam: 5. osztály
Időkeret: 12 x 45 perc
Készségfejlesztő blokk óraterve
ÓRA TANÍTÁSI EGYSÉG
1. „Hogy érzem magam az iskolában?
2. „Rend a lelke mindennek.”
3. „Önállóan, egyedül.”
4. „Fény nélkül nincs élet.”
5. „Tanulom, mert érdekel.”
6-7. „Én így csinálom (napirend).”
8-9. „Szeretem, mert tudom.”
10. „Gondolkodom, tehát tudok.”
11. „Most mutasd meg!”
12. „Az ember feje nem füge.”
Modulzáró feladatsor
3
„Az iskola dolga, hogy megtaníttassa velünk, hogyan kell tanulni,
hogy felkeltse a tudás iránti vágyunkat,
hogy megtanítson bennünket a jól végzett munka örömére és az alkotás izgalmára,
hogy megtanítson szeretni amit csinálunk,
és hogy segítsen megtalálni azt, amit szeretünk csinálni.”
(Szent Györgyi Albert)
A tanulás tanítása készségfejlesztő blokk az 5. osztályos gyerekek tanulását szeretné
segíteni 12 x 45 percben.
Egyre többen tapasztaljuk, hogy tanulóinknak nehézséget jelent, a hogyan tanuljak?!
Társadalmunkra az állandó fejlődés, változás, az átlagos ismeretek növekedése a jellemző. A
nevelés és oktatás egyik fontos feladata az is, hogy fejlessze a gyerekek kreativitását,
gondolkodását, felelősségérzetüket.
Oroszlány Péter írja: „A tanulási képességek fejlesztésére minden iskolatípusban és minden
életkorban különös gondot kell fordítani, mert olyan általános eszköztudást ad, amely minden
tantárgy eredményes tanításának, a tanulók sikerességének nélkülözhetetlen föltétele.”
A gyerekeket rá kell ébreszteni, hogy miben tehetségesek, higgyék el, hogy képesek
megtanulni tanulni.
Fontos, hogy a tanuláshoz pihenten, felfrissülve kezdjünk hozzá, rend legyen az asztalon,
ügyelni kell a testtartásra, világításra. Lényeges a csend, a nyugalom körülöttünk. A zajban
végzett munka fárasztóbb, több energiát igényel.
Fontos feltétel még, hogy tanulás közben figyeljünk. Aki a tanítási órán figyel a feladat nagy
részét már az iskolában megtanulhatja.
Ne olvasgassuk sokszor a szöveget, hanem próbáljuk meg visszamondani, el kell kezdeni
hamar a reprodukciót.
Hasonló tárgyakat ne tanuljunk egymás után, mert unalmas, fárasztó.
Tanulás közben legalább óránként 5 perc szünetet közbe kell iktatni, mert elkalandozhatunk,
ha fáradunk.
Sokáig tartó olvasás során szemünk is fárad, amin szemtornával segíthetünk.
Mindenkire egyformán érvényes tanulási szabályok nincsenek, a tanulóknak az egyéni
stílusukhoz kell kialakítanunk tanulási szokásaikat.
Ajánljuk a nem szakrendszerű magyar- és matematikaórákhoz, az osztályfőnöki órához és
valamennyi szaktárgyhoz.
4
1. „HOGY ÉRZEM MAGAM AZ ISKOLÁBAN?”
5
„HOGY ÉRZEM MAGAM AZ ISKOLÁBAN?”
Óraleírás
Ajánlott időkeret 1 x 45 perc
Az óra célja Az iskolához való viszony feltérképezése.
Az óra tartalma Helyzetelemzés
Fejlesztendő kompetencia-
területek
Személyes kompetencia: az önértékelő-képesség fejlesztése
Kognitív kompetencia: információk, adatok rendszerezése; az előzetes tudás és tapasztalás mozgósítása
Szociális kompetencia: kommunikáció, a véleményalkotás, együttműködés
Várható eredmények
Az iskolához való helyes viszony megtartása.
Az esetleges feszültségek oldása.
Egyéni bánásmód alkalmazása.
6
Óraleírás
Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,
fejlesztendő készségek
Munkaformák és
módszerek
Eszközök, mellékletek
I. Ráhangolás
I.a Fogalmazás írása (Milyennek látom az iskolámat?)
8 perc
együttműködés Páros munka (1. rajzol, 2. ír) Rajzlap, filctoll, ragasztó,
színes ceruzák, gyurma
ragasztó
Esetmegbeszélés
10 perc
önkifejezés Frontális munka
I.b Kérdőív kitöltése és közös értékelése
10 perc
a probléma feltérképezése Egyéni munka Kérdőív (1. számú melléklet
– Iskolai motivációs kérdőív)
I.c Figyelemfejlesztő tréning
O.P. 69.o. Koncentráció
Ülj egyenesen a székeden, csukd be szemeidet,
próbáld meg felidézni magadban egyik barátod arcát,
idézd fel arckifejezését. Bontsd részletekre az arc
képét, figyeld meg szeme színét, szemöldökének ívét,
orrformáját, szájának metszését, állának alakját, haja
színét stb., teljes részletességgel. Szemléld ezután az
egész arcot egyben, próbáld megállapítani, mit fejez
ki, mit közöl veled.
5 perc
koncentráció, felidézés Frontális munka
II. Miért – hogyan?
II.a Szógyűjtés a témáról (5-5 szó gyűjtése ahhoz, hogy
jól érezzük magunkat az iskolában)
4 perc
kreativitás csoportmunka Írólapok, íróeszközök
II.b Kulcsszavak táblára rendezése, felírása
2 perc
empátia Frontális munka
III.a Félelmeink: Rajzoljátok ki magatokból, hogy mitől
féltek az iskolában!
5 perc
együttműködés, kreativitás,
véleményalkotás,
alkotóképesség
Csoportmunka Rajzlap, filctoll, ragasztó,
színes ceruzák, gyurma
ragasztó
IV. Tanulságok levonása
Elvárás: a gyerekek meg tudják fogalmazni, mitől
érzik magukat jól és rosszul az iskolában.
empátia Frontális munka
7
2. „REND A LELKE MINDENNEK”
8
„REND A LELKE MINDENNEK”
Óraleírás
Ajánlott időkeret 1 x 45 perc
Az óra célja Legyenek képesek megteremteni a nyugodt, kiegyensúlyozott tanulás feltételeit.
Az óra tartalma
csend a környezetemben
rend az asztalomon
nyugalom körülöttem
Megelőző tapasztalat Az alsó tagozatról hozott szokáskultúra.
Fejlesztendő kompetencia-
területek
Szociális kompetencia: együttműködés, véleményalkotás, vitakészség, társismeret, kommunikáció, szabálykövetés, utánzás
Környezeti kompetencia
Életviteli kompetencia
Várható eredmények a tanulás nyugodt feltételeinek megteremtése,
a tanulók legyenek képesek megtartani táskájuk és íróasztaluk rendjét.
9
Óraleírás
Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,
fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek
I. Ráhangolás
I.a Válogasd ki a tanulást zavaró dolgokat! (A tárgyakat
a nevelői asztalon helyezzük el.)
2 perc
Konszenzus
Türelem
Elfogadás
Meggyőzés
Frontális munka képregény, fésű, flakon,
táska, tükör, labda,
tankönyv, tolltartó, asztali
lámpa, körző, vonalzó,
szöveggyűjtemény stb…
I.b Miért ezeket vettétek ki? (Megbeszélés)
3 perc
Empátia
Érvelés
Beszélgető kör
II.a Milyen legyen az ideális tanulási környezet?
5 perc
Tolerancia
Együttműködés
Kooperatív technikák: Ablak 2. számú melléklet:
Ablakrajz
II.b Az elkészült munkák (ablakok) értelmezése és
feldolgozása.
15 perc
Beszédkészség
Érvelés
Tolerancia
Frontális munka
Kooperatív technikák: Plakát
Plakát
II.c Relaxációs gyakorlat
Ülj egyenes testtartásban! Mutatóujjaidat helyezd a
halántékodra. Végezz körkörös mozdulatokat előre
10-szer, majd hátra 10-szer!
3 perc
Figyelem
Lazítás
Egyéni munka
III.a Labdajáték (A pedagógus labdát dob egy tanulónak.
Feladat: aki elkapja, fogalmazzon meg egy jó
tanácsot társainak a rendről, a csendről, a megfelelő
világításról, testtartásról, szemtávolságról stb., azaz a
hatékony tanulási környezetről.
10 perc
Kommunikáció
Szókincsfejlesztés
Figyelem
Véleményalkotás
Gondolkodás
Frontális munka Labda
IV. A megfogalmazott szabályok követése.
7 perc
Gondolkodás
Emlékezet
Figyelem
Felidézés
Frontális munka Füzet
10
3. „ÖNÁLLÓAN, EGYEDÜL”
11
„ÖNÁLLÓAN, EGYEDÜL”
Óraleírás
Ajánlott időkeret 1 x 45 perc
Az óra célja Szeressenek, akarjanak, tudjanak jókedvűen tanulni.
Az óra tartalma Legyenek képesek önálló ismeretszerzésre.
A helyes énkép kialakítása.
Fejlesztendő
kompetenciák figyelem, türelem, kommunikáció, szabálykövetés
Várható eredmények
Tudjanak megfelelni a követelményeknek.
Törekedjenek helyes énkép kialakítására.
Ismerjék a tanulási technikákat.
Tudjanak tanulási tanácsokat megfogalmazni.
12
Óraleírás
Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,
fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek
I. Ráhangolás
I.a Memóriajáték
(A pedagógus 10 szót olvas fel. A diákok nem
jegyzetelhetnek közben, majd a felsorolás végén
emlékezetből kell leírniuk a hallottakat.
Szavak: esernyő, gitár, tábla, cipő, kosár, ablak,
virág, szék, kép, fésű)
5 perc
Emlékezet
Figyelem
Frontális munka
Egyéni munka
Íróeszköz, füzet
II. Kérdőív
II.a Tanulási szokások vizsgálata (kérdőív kitöltése).
20 perc
Figyelem
Szövegértés
Gondolkodás
Önálló munka Kérdőív (3. számú
melléklet)
II.b Minden tanuló saját magát ellenőrzi, majd a tanár
segítségével megállapítja, hogy az ő tanulási
szokásai hol állnak az elvárthoz képest. Ennek
ismeretében eredményesebben tanulhat a jövőben.
8 perc
Figyelem
Önismeret
Viszonyítás
Frontális munka
Egyéni munka
Értékelés (4. számú
melléklet)
III. Légzéstechnikai gyakorlat
Ellazult testtartásban belégzés orron át 4 ütemre,
kilégzés szájon át 8 ütemre. Közben a bal kezedet
tedd a rekeszizmodra, és figyeld a légzést!
2 perc
Figyelem
Koncentráció
Önfegyelem
Frontális munka
IV. A táblára tíz gyakorlati eszköz képét tesszük fel
(labda, hegedű, asztal, könyv, számítógép, ceruza,
szék, olló, virág, pohár stb.).
A tanulók két percig memorizálhatják a látottakat. A
képeket levesszük a tábláról. Ezután le kell írniuk,
mire emlékeznek.
5 perc
Memorizálás
Figyelem
Felidézés
Önfegyelem
Koncentráció
Egyéni munka Füzet, képek
V. Tapasztalatok levonása és rögzítése Frontális munka
Egyéni munka
Táblakép
Füzet
13
4. „FÉNY NÉLKÜL NINCS ÉLET!”
14
„FÉNY NÉLKÜL NINCS ÉLET!”
Óraleírás
Ajánlott időkeret 1 x 45 perc
Az óra célja Tudatosítani a tanulóinkban a megvilágítás fontosságát.
Az óra tartalma A fény szerepe a tanulási folyamatban.
Játékos gyakorlatok.
Fejlesztendő kompetencia-
területek
Saját vélemény érthető megfogalmazása. Mások véleményének türelmes meghallgatása és figyelembevétele.
Szociális kompetencia: együttműködési készség
Környezeti és életviteli kompetencia.
Várható eredmények A korábban tanult tanulási szokások elmélyítése.
Tudják a tanulóink a tanulás külső feltételeinek megfelelően javítani a kialakult szokásaikat.
15
Óraleírás
Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,
fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek
I. Ráhangolás
I.a A pedagógus kiválaszt három tanulót, akiknek
szókártyán instrukciókat ad.
a., Ülj görnyedten a széken, és füledbe bömböljön a
zene.
b., Egyenes és helyes testtartással ülj!
c., Hanyag és lezser testtartásban helyezkedj el
(inkább fekvő), vedd kezedbe az italos-dobozt, a
zacskót!
Tanulságok levonása.
4 perc
Tolerancia
Megfigyelőképesség
Frontális munka Szókártyák
MP3 lejátszó
Italos-doboz (energiaital),
chipses zacskó
I.b Véletlenszerűen 4 fős csoportokat alakítunk.
(Kártyahúzás stb.)
Írólapokat osztunk a tanulóknak.
2 perc
Fogalmazz meg a látottakkal kapcsolatban 5
szabályt, ezeket indokold is!
6 perc
Együttműködés
Kommunikáció
Figyelem
Együttműködés
Csoportmunka
Kooperatív technika:
beszélgető-kör
Kártya
Írólap
I.c A téma közös feldolgozása a szóvivők előadásában.
5 perc
Figyelmes hallgatás Frontális munka
II. „Fény nélkül nincs élet!”
II.a A csoportok borítékban a helyes megvilágítással
kapcsolatos szavakat, fogalmakat, állításokat
kapnak.
Az a feladat, hogy fogalmazzanak meg rövid
mondatokat ezek felhasználásával.
Szavak: természetes fény, mesterséges fény, hátulról
megvilágítva, neon, piros fény, hangulatvilágítás,
félhomály, fénysugár, a könyvet világítja meg,
vakító, erős fény, villogó fény
6 perc
Együttműködés
Kreativitás
Figyelem
Boríték
16
Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,
fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek
II.b A téma közös megbeszélése és a szabályok
rögzítése. (A pedagógus irányításával.)
6 perc
Reflektálás Frontális munka Füzet
II.c Lazító gyakorlat
A tanár irányításával egyszerű tornagyakorlatokat
végeznek a tanulók (pl. fejkörzés, vállkörzés stb.)
3 perc
Figyelem
Mozgáskoordináció
Frontális munka
Egyéni munka
III. „Az ideális tanulói asztal.”
III.a Varázsoljatok a tanári asztalból íróasztalt!
(Csoportonként 1-1 tanuló végzi a feladatot.)
5 perc
Az esztétikai érzék
fejlesztése
Megfigyelés
Asztali lámpa
Könyvek
Térkép
Íróeszközök
Tolltartó
III.b Véleményalkotás
8 perc
Elfogadás
Kommunikáció
17
5. „TANULOM, MERT ÉRDEKEL”
18
„TANULOM, MERT ÉRDEKEL.”
Óraleírás
Ajánlott időkeret 1 x 45 perc
Az óra célja Tapasztalják meg tanulóink a kíváncsiság motiváló erejét.
Fejlesztendő kompetencia-
területek
Személyes kompetencia: önismeret, önreflexió, önkifejezés
Szociális kompetencia: empátia, tolerancia, együttműködés, véleményalkotás, vitakészség
Várható eredmények
Érezzék tanulóink, hogy az érdeklődésnek, kíváncsiságnak milyen fontos szerepe van a tanulásban.
Legyenek képesek mozgósítani akaraterejüket a tanulási folyamatban.
Tudásvágy felkeltése.
19
Óraleírás
Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,
fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek
I. Ráhangolás
I.a Szemtorna
Tanári utasítás: álljatok fel, s nézzétek a tőletek balra
lévő sarkot! (Ennek mindhárom dimenzióját.)
3 perc
II. Témaindítás
II.a „Milyen jó dolog történt velem a héten valamelyik
tanórán?”
Feladat: Álljatok körbe! Fogjátok meg egymás
kezét, és egy mondattal válaszoljatok a feltett
kérdésre!
10 perc
Kifejezőkészség
Tolerancia
Empátia
Kooperatív technika: „Mondj
egy mondatot!”
III. Irányított csoportalakítás
A pedagógus minden csoportban kijelöl 1-1 főt, akik
megválasztják csoporttársaikat.
2 perc
Csoportalkotás
Kooperatív technika
III.a A tudással kapcsolatos fogalmak kitalálása a
betűrejtvény alapján.
Minden csapat kap egy borítékot, amelyben a
következő szavakat szótagonként találják meg.
Alkossanak ezekből értelmes – a tudással
kapcsolatos – fogalmakat!
Szavak: tudásvágy, érdeklődés, kíváncsiság
10 perc
Együttműködés
Analízis
Szintézis
Kooperatív tanulás: szóforgó Írólap
Olló
Boríték
Ragasztó
Ceruza
III.b A tudással kapcsolatos fogalmak gyűjtése közösen, a
nevelő az összegyűjtött fogalmakat felírja a táblára.
Közös megbeszélés.
10 perc
Szókincsfejlesztés
Tolerancia
Megbeszélés
Tábla
Kréta
20
Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,
fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek
III.c Keresd a párját!
Az alábbi megállapításokat a tanulók összekeverve
kapják meg.
A helyes sorrend:
A., Mi a tanulás?
B., Miért kell tanulnunk?
C., Miért kell olvasnunk?
D, Miért kell ismernünk a számítógépet?
a, Kíváncsiságunk kielégítése.
b, Az életben helytálljunk.
c, Hogy műveltebbek legyünk.
d, Hogy eligazodjunk a világ dolgaiban.
A rendezett párokat a táblán helyezzük el a
csoportszóvivők segítségével, majd közösen
értékelünk.
10 perc
Gondolkodás
Együttműködés
Figyelem
Csoportmunka
Frontális munka
Tábla
Mondatkártyák
21
6-7. „ÉN ÍGY CSINÁLOM (NAPIREND)”
22
„ÉN ÍGY CSINÁLOM (NAPIREND)”
Óraleírás
Ajánlott időkeret 2 x 45 perc
Az óra célja Ismerjék meg tanulóink az időterv hasznosságát.
Fejlesztendő kompetencia-
területek
Személyes kompetencia: hitelesség, önmérséklet, önbizalom, önismeret
Kognitív kompetencia: érzések, érzelmek azonosítása, kifejezőkészség
Szociális kompetencia: felelősségvállalás, elfogadás, empátia, bizalom
Várható eredmények
A tanulók lássák be egy meghatározott, bevált napirend hasznát.
Tapasztalják meg az egyéni időterv jelentőségét.
Tudjanak helyes napirendet kialakítani.
23
Óraleírás
Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,
fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek
I. Ráhangolás
Közös éneklés: Ha jó a kedved c. dal (taps,
dobbantás, csettintés kíséretében)
5 perc
Mozgáskoordináció
Együttműködés
Nyitottság
Frontális munka
II. Csoportalakítás véletlenszerűen (4 fős) 3 perc
II.a Dramatikus játék
A, Az órára késve beeső tanuló
B, Hiányos felszereléssel érkező tanuló
C, Fáradt, ásítozó, nyúzott külsejű, kócos diák
„fekszik” a padban
Minden csoport írja le a jellemző szituációval
kapcsolatos problémát, gondolatot!
17 perc
Gondolkodás
Kreativitás
Problémamegoldás
Együttműködés
Empátia
Egymásra figyelés
Dráma játék
Beszélgető kör
Írólap
Íróeszköz
II.b Készítsétek el együtt a tanulásotok szempontjából
ideális napirendet!
20 perc
Együttműködés
Demokratikus
döntéshozatal
Csoportmunka
Megbeszélés
II.c Közös éneklés és rögzítés 5 perc Tábla
III. Új feladatok a szokásalakításban
III.a Feladatlap
1. Írd le a délutáni tanulási időd menetét.
2. Mennyi időt fordítasz a tanulásra?
3. Melyik tantárgyat tanulod a legtöbb ideig?
4. Melyik tantárgyat tanulod a legkevesebb
ideig?
5. Mennyi pihenőidőt tartottál? (Ezt a
feladatlapot megoldják a tanulók.)
8 perc
Egyéni munka Feladatlap
III.b A feladatlap közös elemzése, megbeszélése.
A pedagógus ajánlja az egyéni ütemtervkészítést
házi feladatként.
10 perc
Nyitottság
Alkotókészség
Frontális munka
24
Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,
fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek
IV. Lazító gyakorlat – Időérzékelő
(Csukd be a szemed, ülj helyes testtartásban. Tedd a
térdedre a kezed. X mp múlva emeld fel a bal
kezedet, Y mp múlva érintsd meg a fejtetődet, Z mp
múlva állj föl.
4 perc
Együttműködés
Figyelem
Emlékezet
V. Irányított barchoba.
V.a. Az alábbi ajánlott fogalmakkal:
1. Napirend
2. Csend
3. Kíváncsiság
4. Tudásvágy
5 perc
VI. Hiányos/befejezetlen mondatok
1. A legjobban a …………. tantárgyat szeretem
tanulni.
2. Ha fáradtan kezdem a tanulást, akkor ………
3. Először a ……….. tárgyat tanulom meg.
4. Az írásbeli és a szóbeli munkák közül a
………….-tal kezdek.
5. Én hétvégén is tanulok, mert………….
6. Gyakran ismétlek, mert ………….
(A pedagógus véletlenszerűen dobja a labdát a
gyerekeknek.)
8 perc
Együttműködés
Figyelem
Szókincsfejlesztés
Tolerancia
Kooperatív technika: Dobom a
labdát
Labda
VII. Reflektálás
5 perc
Figyelem
Gondolkodás
Frontális munka
25
8-9. „SZERETEM, MERT TUDOM”
26
„SZERETEM, MERT TUDOM”
Óraleírás
Ajánlott időkeret 2 x 45 perc
Az óra célja Mozgósítsuk tanulóink akaraterejét a kívánt cél elérése érdekében.
Fejlesztendő kompetencia-
területek
Szókincs, szövegalkotás, önismeret, önreflexió, önállóság, logikus, és kritikus gondolkodás, lényegkiemelés, kreativitás,
empátia, együttműködés, megfigyelés, alkotóképesség, tolerancia, segítőkészség, döntésképesség, véleményalkotás,
felelősségvállalás, vitakészség
Várható eredmények
Jussanak tanulóink a tanulási folyamatban sikerélményhez.
Tudatosuljon bennük, hogy apró lépésekkel is elérhetjük a célt!
Legyenek képesek – akár nevelői segítséggel is – adott ismeretet elsajátítani.
Ismerjék meg tanulóink a jegyzetkészítés technikáját, hasznosságát.
27
Óraleírás
Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,
fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek
I. Ráhangolás
I.a Ritmustelefon
(Padsoronként egymás mögött ülő gyerekek egy
csoportot alkotnak. A nevelő a legutolsó gyerek
hátán egy ritmust kopog, amit neki tovább kell
adnia. Az első gyerek visszatapsolja azt a ritmust,
amit az ő hátára kopogott a társa. A végeredményt
egyeztetjük az eredetivel.
5 perc
Együttműködés
Egymásra figyelés
Figyelem
Koncentráció
Emlékezet
Csoportmunka
II. A szövegfeldolgozási technika algoritmusának elmélyítése és bővítése.
II.a Minden tanuló kap egy azonos szöveget, és ehhez
egy szövegfeldolgozási algoritmust. Ennek alapján
dolgozza fel a szöveget.
Algoritmus:
- címadás/címmeditáció,
- a bekezdések számozása,
- a tételmondat kiemelése,
- kulcsszavak keresése,
5 perc
Gondolkodás
Figyelem
Koncentráció
Lényeglátás
Egyéni munka
II.b Vázlatírás vagy jegyzetírás
Az alábbi feladatok alapján dolgozzatok!
1. Minden bekezdésnek adjatok címet és ezt
foglaljátok mondatba!
2. A bekezdések mondataihoz kapcsoljatok a
témával kapcsolatos kulcsszavakat az adott
részből!
10 perc
Lényeglátás
Szövegalkotás
Páros munka Füzet
II.c Mondjátok el egymásnak az olvasottakat!
Beszéljük meg a tapasztalatokat!
5 perc
Kommunikáció
Együttműködés
Páros munka
28
Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,
fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek
III. Lazítás: Add tovább a mozdulatot!
A csoport körben áll. Egyik tagja mutat egy
tetszőleges mozdulatot, amit a többiek utánoznak. A
játék addig tart, amíg mindenki sorra kerül.
3 perc
IV. Szakkönyvek használata (szótárak, lexikonok)
IV.a Csoportalkotás (4 fő)
„Keresd a szavak szinonimáit!
Pl.
Okos:
szorgalmas:
Kitartó:
Figyelmes:
Precíz:
5 perc
Kommunikáció
Csoportosítás
Problémamegoldás
Figyelem
Együttműködés
Csoportmunka Szakkönyvek
szótárak
IV.b A fenti szavak felhasználásával írj egy rövid
véleményt arról, hogy miért szereted kedvenc
tárgyadat! 5 perc
Átfogó gondolatok
megfogalmazása
Csoportmunka
IV.c A fogalmazások felolvasása és értékelése.
7 perc
Vitakészség
Kommunikáció
Frontális munka
V. „Távirati stílusban”
V.a Jegyzetkészítési technikák tanítása.
A pedagógus minden tanulónak kioszt egy öt
mondatból álló szöveget.
Feladat: Szűkítsd a szöveget! (Először három, majd
egy mondatra.) Szűk és bővebb jegyzetkészítés-
megbeszélés.
5 perc
Lényeglátás
Figyelem
Összpontosítás
Kooperatív csoportmunka Boríték
V.b A tanulságok levonása.
Várható eredmény: lényeglátás
kulcsszavak keresése,
tételmondatok megfogalmazása
5 perc
Együttműködés
Konklúzió
Megegyezés
Frontális munka
29
Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,
fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek
V.c Páros munkában próbafelmondás. Figyeljenek társuk
hibáira és adjanak tanácsot egymásnak.
10 perc
Kommunikáció
Együttműködés
Demokratikus magatartás
Meggyőzés
Kompromisszumkészség
Páros munka
VI. Dolgozni csak pontosan, szépen.
VI.a Alakítsunk csoportokat önkéntes alapon!
Feladat: borítékban a csoport tagjai kétféle
esztétikumú szöveget kapnak (pl. A,: rendezett,
szépírással leírt, lényegkiemeléssel tagolt szöveg,
B,: rendezetlen, csúnya írású, tagolatlan szöveget)
A 4 csoporttag véletlenszerűen hűz a 2-2 (A és B)
kártyából, és adott időre (5 perc) föl kell készülniük
az olvasottakból (páros munka).
10 perc
Összehasonlítás
Gondolkodás
Emlékezet
Párbeszédre törekvés
Csoportalakítás
Páros munka
Boríték
VI.b Véleményalkotás, megbeszélés.
(Kinek volt nehezebb dolga és miért?)
8 perc
Vitakészség Frontális munka
Közös beszélgetés
VI.c Rögzítés:
- A rendezett és szép külalak írásban is nagyon
fontos.
- Könnyebb a tagolt, esztétikus szövegben
való eligazodás.
3 perc
Figyelem
Elfogadás
Frontális munka Tábla
Füzet
VII. Lazító gyakorlat:
Keresztező mozdulatok egyenes testtartásban
(pl. álló helyzetben jobb kézzel érintsd meg a bal
bokádat, majd fordítva. Később a tempó
gyorsítható.)
4 perc
Fegyelem
Mozgáskoordináció
Együttműködés
Egyéni munka
30
10. „GONDOLKODOM, TEHÁT TUDOK”
31
„GONDOLKODOM, TEHÁT TUDOK”
Óraleírás
Ajánlott időkeret 1 x 45 perc
Az óra célja A három tanulási stílus elfogadtatása és begyakoroltatása.
Fejlesztendő kompetencia-
területek önkifejezés, önbizalom, választás, viszonyítás, kreativitás, együttműködés, felelősségvállalás
Várható eredmények
Tudatosítjuk tanulóinkban, hogy vannak vizuális, auditív és motorikus úton tanuló gyerekek.
Váljon rutinszerűvé a tanulási folyamatban a begyakorlott technika, módszer.
Érezze a gyerek, hogy hatékonyabb módszer a rövidebb és intenzívebb tanulási szakasz.
32
Óraleírás
Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,
fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek
I. Ráhangolás
I.a Memóriajáték
10 szót felolvasunk sorrendben, és ebből kell
felidéznie annyit, amennyire emlékszik. A sorrend is
számít. Pl. alma, vasút, tábla, fiú, toll, tégla, ház,
papír, lemez, barna 5 perc
Figyelem
Koncentráció
Emlékezet
Frontális munka Füzet
Íróeszköz
Auditív rendszerek
I.b Lazító játék: keresztező mozgások
Jobb könyököddel érintsd meg a bal térdedet, bal
könyököddel a jobb térdedet. (Kezdetben lassan,
figyelmesen, azután fokozva a tempót.) 2 perc
Mozgáskoordináció
Figyelem
Tempó fokozása
Frontális osztálymunka
II. Asszociációs játék
II.a A táblára applikációs képeket teszünk: autó, könyv,
labda, kocka, ház, szék, fa, iskolatáska, kerék,
sportpálya.
Feladat: Keress ezek között kapcsolatot, és próbáld
így memorizálni.
Elvárható sorrend: Pl. autó, kerék, könyv,
iskolatáska, szék, labda, sportpálya, fa, kocka
(Bármilyen más rendezési elv elfogadható.)
8 perc
Figyelem
Kreativitás
Gondolkodás
Frontális munka
Egyéni munka
Képorientált tevékenység
Füzet
Íróeszköz
Applikációs képek
Mágnes,
Gyurma-ragasztó
II.b Memóriafejlesztés
Egy egyszerű verset (pl. Weöres Sándor bármely
verse CD lejátszón) memorizáltatunk a fenti játék
szabályai szerint.
Egymásra figyelés
Önreflexió
Frontális munka Audio-vizuális eszközök
(pl. CD lejátszó, zenei
anyag Weöres S.
versekből)
III. Tükörjáték (motorikus tevékenység fejlesztése)
III.a Az osztályt A és B csoportra osztjuk. Az A csoport a
tanár tükörképe, az ő mozgását utánozza, a tanárral
szemben áll. A nevelő háta mögött a B csoport az A
csoportot utánozza. A végén megbeszélik, hogy
melyik csoportnak volt nehezebb a dolga.
15 perc
Empátia
Figyelem
Mozgáskoordináció
Csoportmunka
33
Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,
fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek
III.b Az előző gyakorlatokból páros munkában
fogalmazzatok meg egymás és önmagatok számára
hasznos tanácsokat!
(Pl.: Könnyebb a felidézés, ha valamihez kapcsoljuk
a tanultakat.)
5 perc
Kommunikáció
Együttműködés
Tolerancia
Páros munka Füzet
Íróeszköz
IV. Reflektálás
IV.a „Kérdező közösség”
A kérdező közösség-módszer lényege:
- A gyerekek félkörben ülnek.
- A tanulással kapcsolatos kérdések felvetése.
- A kérdésfeltevés szabályai:
- Kinevetni nem lehet egymást.
- Tilos közbekiabálni.
- A kérdésfeltevés önkéntes.
- Egyformán tartsunk fontosnak minden kérdést, de
válasszuk ki közösen azokat, amelyekről
vitázhatunk.
10 perc
Tolerancia
Kommunikáció
Kérdezéskultúra
Etikus és toleráns
viselkedés
Meggyőző érvelés
Frontális munka
34
11. „MOST MUTASD MEG!”
35
„MOST MUTASD MEG!”
Óraleírás
Ajánlott időkeret 1 x 45 perc
Az óra célja A tanulással kapcsolatos alapvető elképzelések továbbformálása, a kooperatív tanulás elfogadása, helyes értelmezése
érdekében.
Fejlesztendő kompetencia-
területek kommunikációs készségek, nyitottság, belső kontroll, önbizalom, önismeret, együttműködés, kreativitás, információkezelés
Várható eredmények
Ismerjenek meg tanulóink minél több tanulási technikát.
Ismerjenek meg olyan módszereket, amellyel legrövidebb idő alatt a leghatékonyabban tanulhatnak.
Tudjanak saját szavaikkal tartalmat mondani vázlat, jegyzet segítségével.
36
Óraleírás
Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,
fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek
I. Ráhangolás
Activity
(A gyerekek szókártyákat húznak.)
A., Rajzolj! Pl. toll, iskola, könyv
B., Mutogasd el! Pl. tanulás, gondolkodás
C., Írd körül! Pl. körző, foci 10 perc
Együttműködés
Kreativitás
Problémamegoldás
Gondolkodás
Frontális munka Szókártyák
Óra
Rajzeszközök
II. „Technikázzunk!”
II.a Verstanulási technikák gyakoroltatása.
Technikai útmutató:
1. Címmeditáció
2. A szöveg megismerése, értelmezése
3. Elképzeltetés (lehet rajzzal is)
4. Részekre bontás
Feladat: a fentiek alapján egy rövid vers
megtanulása (Pl. Arany J.: Családi kör 1. vszk)
15 perc
Frontális munka Csomagolópapír
II.b A technikák sorrendjének rögzítése a füzetben.
5 perc
Íráskészség Egyéni munka Füzet, íróeszköz
Tábla
III. Szemtorna (Minden tanuló a saját mutatóujjával
mozgásokat végez, amelyeket a fej mozgatása nélkül
a szemével követ.) 3 perc
Koncentráció Egyéni munka
IV. „Hangsúlyozzunk helyesen!”
Feladat: A tanárt utánozva mondják helyes
hangsúllyal a megtanult verset!
6 perc
Beszédtechnika fejlesztése
Figyelem
Koncentráció
Frontális munka
V. „Csendet kérek!”
Feladat: a szókártyán lévő mondatot hangoztasd
különböző érzelmi állapotokban!
Pl. A, unottan, B, mérgesen, C, fáradtan, D,
kedvesen, stb. 6 perc
Figyelem
Empátia
Frontális munka
Egyéni munka
Szókártyák
37
12. „AZ EMBER FEJE NEM FÜGE!”
38
„AZ EMBER FEJE NEM FÜGE!”
Óraleírás
Ajánlott időkeret 1 x 45 perc
Az óra célja
Szerezzenek jártasságot a matematikai szöveges feladatok megoldásában.
Érvek, ellenérvek meghallgatása, gondos megfigyelés, a másik szempontjának figyelembevétele, a tények alapos
végiggondolása és új helyzetben való alkalmazása.
Fejlesztendő kompetencia-
területek önállóság, problémamegoldás, megfigyelés, elemzés, összehasonlítás, kreatív gondolkodás, kommunikáció,
Várható eredmények
Tudjanak tanulóink szöveges feladatokat értelmezni.
Ismerjék meg a szöveges feladatok megoldási algoritmusát.
Jussanak sikerélményhez.
39
Óraleírás
Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,
fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek
I. Ráhangolás
I.a Minden csoport asztalán egy marék (páros számú)
borsó van.
Feladat: Osszátok két részre úgy a borsókat, hogy az
egyikben 6-tal több legyen!
5 perc
Gondolkodás
Figyelem
Egymásra figyelés
Együttműködés
Kooperatív technika:
csoportforgó
Borsó
Papírdoboz
Írólapok
I.b A megoldást írjátok le a matematika nyelvén!
4 perc
II. „Rakd sorba!”
II.a A tanulók borítékokban a szöveges feladat
megoldási menetét összekeverve, sorszám nélkül
kapják meg.
Helyes sorrend:
1. Értelmezd a feladatot!
2. Keress összefüggést!
3. Készíts megoldási tervet!
4. Végezz becslést!
5. Hajtsd végre a tervedet! Oldd meg a
feladatot!
6. Válaszolj a kérdésre!
7. Ellenőrizd, hogy a megoldás megfelel-e a
feladat szövegének!
(A helyes sorrendet minden csoport megállapítja,
kartonra írja, és felragasztja a táblára.)
13 perc
Együtt dolgozzunk! Csoport munka Ragasztó
Boríték
Kartonpapír
Tábla
II.b Közös megbeszélés után minden gyerek megkapja a
helyes megoldást, amit itt beragaszt a füzetébe.
5 perc
Szabályok Frontális osztálymunka
III. Relaxáció
O.P. 68.o. (A gyakorlat CD lejátszón hallgató és
közösen végzik.)
Koncentráció Egyéni munka CD lejátszó
40
Tevékenységek - időmegjelöléssel A tevékenység célja,
fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek Eszközök, mellékletek
Ülj egyenesen székeden, hátadat hagyd a szék támlájához
simulni, térdedet ne zárd feszesen, inkább lazán engedd
el csípőből, karjaid behajlított könyökkel nyugodjanak
combodon, a tenyér és az ujjak lazán, pihenve
támaszkodjanak. Engedd, hogy szemed becsukódjék.
Ellenőrizd, hogy izmaid lazák-e, vedd sorra az
izomcsoportokat felülről lefelé haladva, feszítsd meg,
majd lazítsd el az egyes izmokat, izomcsoportokat: lazák-
e arcod izmai, kisimult-e homlokod, megnyugodott-e
szemed lehunyt szempilláid alatt, ellazultak-e vállaid,
elsimultak-e törzseid izmai, lazák-e karjaid, nem feszíted-
e combodat. Lábszáraidat? Figyeld meg az ellazult
állapotot, engedd át magad a pihenésnek. Figyelmedet
irányítsd most karjaidra. Ismételten mondd magadban:
„Mindkét karom elnehezedik, mindkét karom nehéz,
mindkét karom ólomnehéz.” Éld ezt a nehézségérzést 1-2
percig. Figyelmedet most fordítsd lábaidra; ismételten
mondd magadban: „Mindkét lábam elnehezedik, mindkét
lábam nehéz, mindkét lábam ólomnehéz.” Éld át ezt az
érzést 1-2 percig. A nehézségérzés most kiterjed egész
testedre: „Egész testem elnehezedik, egész testem nehéz,
egész testem ólomnehéz, szinte belesüppedek a székbe.”
Add át magad a nehézség érzésének 1-2 percig. Most
lassan visszatérhetsz ebből az ellazult állapotból. Vegyél
nagy levegőt, lassan lélegezz ki, nyisd ki szemed, feszítsd
meg izmaid, nyújtózkodj!
5 perc
IV. Fejtörő
IV.a Három perc alatt csoportokban oldjanak meg egy
szöveges feladatot a tanultak felhasználásával.
Feladat: Egy család cicákat tart. Hány ember van a
szobában, amikor 5 fej és 18 láb van benne?
Készíts hozzá rajzot, megoldási tervet!
8 perc
Írólap
Íróeszköz
Színes pálca, színes
korong (a fejek és a lábak
szemléltetésére)
IV.b A feladat ellenőrzése, megbeszélése. 5 perc Labda
41
Záró feladatsor (osztályfőnököknek ajánljuk)
1.Húzd át az oda nem illő tárgyakat!
Íróasztalon tanulást segítő tárgyak: könyv
íróeszköz
MP3
chips
körző
keksz
tornazsák
lámpa
sapka
cola
2.Döntsd el melyik az igaz (I) és melyik a hamis (H) állítás!
Reggelente ellenőrzöm az iskolatáskám tartalmát. ………….
A természetes fénynek háttal ülve tanulok. ………….
Tanulás közben hangos zenét hallgatok. ………….
Mindig reggel pakolok be az iskolatáskába. ………….
Fontos, hogy az íróasztalomon tanulás közben rend legyen. ………….
Mindig az írásbeli feladatot végzem először. ………….
A szóbeli tananyagot csak egyszer olvasom el. ………….
Órákig egy helyben ülök. ………….
Tanulás közben mozgásos, pihentető gyakorlatokat végzek. …………
A megtanult leckét mindig felmondom. ………….
3.Rakd megfelelő sorrendbe számozással a szövegfeldolgozás lépéseit!
………. lényegkiemelés (tételmondat, kulcsszavak)
………. áttekintés
………. jegyzetelés
………. első átolvasat
………. címértelmezés
4.Párosítsd a szöveges feladat megoldásának menetét!
1. a: Ellenőrzés
2. b: Becslés
3. c: Értelmezd a feladatot.
4. d: Keress az adatok között összefüggéseket.
5. e: Készíts megoldási tervet.
6. f: Hajtsd végre a tervet.
7. g: Adj szöveges választ.
5.Írj néhány mondatot, miben segítettek neked a tanulás tanulása órák gyakorlatai!
42
Irodalomjegyzék
Dr. Tóth László: Pszichológiai vizsgálati módszerek a tanulók megismeréséhez
Oroszlány Péter: A tanulás tanulása
Spencer Kagan: Kooperatív tanulás
43
MELLÉKLETEK
44
1. számú melléklet
ISKOLAI MOTIVÁCIÓ KÉRDŐÍV
1. Szívesen beszélgetek a szüleimmel arról, hogy mi történt az iskolában. …………
2. A legtöbb tanár minden diákkal, mindig igazságos. …………
3. Nekem fontosabb, hogy barátságos legyek a társaimmal, mint hogy versengjek velük.
…………
4. Ha valamilyen tevékenységbe belemerülök, a szüleim nem zavarnak meg. …………
5. Sokszor annyira megragad, amit az iskolában tanulunk, hogy majd később is foglalkozni
akarok vele. …………
6. Az iskola unalmas. ………… (-)
7. Önmagam előtt is nagyon szégyellem, ha nem jól teljesítek az iskolában. …………
8. Nekem nagyon fontos hogy a tanáraim tudják bennem bízhatnak. …………
9. A büntetés az iskolában mindig igazságtalan. ………… (-)
10. A felnőttek túl sokat követelnek a fiataloktól és nagyon kevés segítséget adnak cserébe.
…………
11. Nagyon jól esik nekem, hogy a szüleim boldogok hogy teljesítek az iskolában. …………
12. Rossz érzés lenne, ha csalódást okoznék a tanáromnak. …………
13. Örülök, ha segíthetek társaimnak az iskolai munkában. …………
14. Nem szeretem, ha egyedül kell a feladataimon dolgozni. ………… (-)
15. Az utolsó percig szoktam halogatni a házi feladat elkészítését. ………… (-)
16. A legtöbb óra unalmas. ………… (-)
17. Inkább bevallom, ha elkövettem valamit mint, hogy elleplezni próbáljam. …………
18. Ha hagynák a tanárok, hogy mindenki azt csináljon az iskolában, amit akar, jobban
tetszene az iskola. ………… (-)
19. Jobb, ha kijavíttatják a hibáimat, mint ha elnézik azokat. …………
20. A tanáraim akkor sem elégedettek azzal, amit csinálok, ha nagyon igyekszem. …………
21. A szüleimet nem érdekli igazán, hogy mi történik velem az iskolában. ………… (-)
22. Nagyon kevés az olyan tanár, akiért lelkesedni tudnék. ………… (-)
23. Jó érzés, ha a társaim láthatják, hogy jól dolgozom. …………
24. Nem lehet a gyerekektől elvárni, hogy maguktól jó ötleteik támadjanak. ………… (-)
25. Az iskolában sok olyat tanulunk, aminek az életben hasznát vesszük. …………
26. Szabadidőm nagy részében olyan dolgokra igyekszem rájönni magamtól, amik
érdekelnek. …………
45
27. Ha megbíznak valamivel, azt mindig igyekszem olyan jól elvégezni, ahogy elvárják.
…………
28. Az iskolai szabályok általában helyesek, ésszerűek, mindig igyekszem betartani azokat.
…………
29. Ha valami rosszat tettem mindig kész vagyok vállalni a következményeket. …………
30. Nehezemre esik elviselni azt a nyomást amit a tanárok gyakorolnak rám. …………
31. Szüleim segítségére biztatására mindig számíthatok az iskolai munkámmal kapcsolatban.
…………
32. A legtöbb tanár sajnos nem veszi a fáradságot, hogy igazán jól elmagyarázza a dolgokat.
…………. (-)
33. Nem érdekel, hogy mások mit gondolnak rólam. ………… (-)
34. Szüleim mindig fontosnak tartják a véleményemet. …………
35. Amit az iskolában tanulunk annak valójában nem igen vehetem hasznát. ………… (-)
36. Felélénkít, ha új dolgok tanulásába fogunk. …………
37. Mindig találok kifogást, ha nincs kész a házi feladatom. ………… (-)
38. Ha nehéz az iskolai munka, általában abbahagyom az erőfeszítést. ………… (-)
39. Valahol mindig mentségeket kell keresnem. ………… (-)
40. A szüleim túl sokat követelnek s túl nagy nyomást gyakorolnak rám. …………
41. A felnőttek nem igazán igyekeznek megérteni a fiatalok érzéseit. ………… (-)
42. Gyakran a tanár a hibás abban, hogy az ember bajba kerül az iskolába. ………… (-)
43. Úgy veszem észre a többiek elég nehezen jönnek ki velem. ………… (-)
44. Jobban szeretem, ha magamnak kell rájönnöm, hogyan kell valamit megcsinálni.
…………
45. Ha a feladat nehéz, hamar elvesztem az érdeklődésemet. ………… (-)
46. Nagyon sok órát kifejezetten izgalmasnak nagyon érdekesnek tartok. …………
47. Ha valamiben számíthatnak rám mindig el is végzem. …………
48. Mindig kész vagyok vállalni a felelősséget azért, amit tettem, bármilyen következménnyel
számolhatok. …………
49. Mindig kész vagyok vállalni a felelősséget azért, amit tettem, bármilyen következménnyel
számolhatok. …………
50. A szüleim teljesen irreális követelményeket támasztanak az iskolai teljesítményemmel
kapcsolatba. …………
51. Ha jól teljesítek az iskolában, a szüleim mindig kimutatják, hogy elégedettek velem.
…………
46
52. A legtöbb tanár minden tanulónak igyekszik annyit segíteni, amennyit csak tud. …………
53. Ebben az iskolában jó viszony van a gyerekek között. …………
54. Túl sok mindennel kapcsolatban várják el azt, hogy magam jöjjek rá, magam oldjam meg.
………… (-)
55. Nem bánom, ha nagyon keményen kell dolgoznom, ha közben fontos dolgokat tanulhatok
meg. …………
56. Az iskolai munkát érdekfeszítőnek tartom. …………
57. Mindig igyekszem megfelelni szüleim bizalmának. …………
58. Csak a gyenge emberek szeretik a szabályokat, a rendet. ………… (-)
59. A lelkiismeret furdalás még a szigorú büntetésnél kínosabb. …………
60. A felnőttek mindig túl sokat várnak el a fiataloktól. …………
47
Értékelés
E kérdőíves módszer segítségével az iskolai tanulás motivációs oldalát ragadhatjuk meg a 10-
18 éves tanulóknál három dimenzióban (Követő, Érdeklődő, Teljesítő) és dimenziónként 3-3
motívumcsoportban, melyeket tizedikként a presszióérzést megragadni kívánó kategória
egészít ki. Feltárható vele a tanulásban részt vevő motívumok természete és erőssége.
A kérdőív kitölthető csoportosan és egyénileg is. Csoportos kitöltés esetén a válaszmódokat
célszerű a táblára felírni, és otthagyni a kitöltés befejezéséig.
A tanulóknak a tételek után az a, b, c, d, e betűk egyikét kell odaírni.
A válaszmódok a következők:
a: Teljesen egyetértek
b: Részben egyetértek
c: Félig-meddig értek vele egyet
d: Többnyire nem értek vele egyet
e: Egyáltalán nem értek vele egyet
Általában az „a” választása 5 pontot jelent, a „b” 4-et és így tovább. Egyes tételeket azonban
fordítva kell értékelni, ott az „e” választása ér 5 pontot, a „d” 4-et, és így tovább. Itt a tétel
után zárójelbe tett (-) jelzi, hogy fordított irányban kell pontozni az illető tételt.
A pontozás után motívumonként, illetve dimenziónként összesítjük a pontokat. Az
eredmények értelmezéséhez felhasználhatjuk a Kozéki (1986) által magyar mintán végzett
vizsgálat eredményeit.
A kérdőív felépítése
Minden azonos számjegyre végződő tétel (pl. 1, 11, 21, ) egy adott skálába tartozik.
a, KÖVETŐ (affektív/szociális) dimenzió
- melegség (M1): gondolkodás, az érzelmi melegség szükséglete
- identifikáció (M2): elfogadottság szükséglete, főleg a nevelők részéről
- affiliáció (M3): az odatartozás szükséglete, főleg egykorúakhoz
b, ÉRDEKLŐDŐ (kognitív/aktivitási) dimenzió
- independencia (M4): a saját út követésének a szükséglete
- kompetencia (M5): a tudásszerzés szükséglete
- érdeklődés (M6): a kellemes közös aktivitás szükséglete
c, TELJESÍTŐ (morális/önintegratív) dimenzió
- lelkiismeret (M7): bizalom, értékelés szükséglete, önérték
- rendszükséglet (M8): az értékek követésének a szükséglete
- felelősség (M9): önintegráció, morális személyiség és magatartás szükséglete
48
2. számú melléklet
A
D B
C
49
3. számú melléklet
TANULÁSI SZOKÁSOK
Tanulmányozd gondosan az itt következő megállapításokat. Gondolkozz el mindegyiken,
majd írd melléjük annak a megnevezésnek a számát, amelyet magadra nézve igaznak és
jellemzőnek érzel!
1 soha 2 ritkán 3 gyakran 4 rendszerint 5 mindig
1. Unatkozom a tanítási órákon. ……….
2. A tanórákon végig figyelek. ……….
3. Követem a tanár magyarázatát. ……….
4. ha valamit nem értek, megkérdezem. ……….
5. A tananyag jelentős részét már az iskolai órán megtanulom. ……….
6. Tanáraim kérdéseire tudom a választ. ……….
7. A feleltetéstől félek. ……….
8. Szeretek szerepelni. ……….
9. Szívesen vagyok az iskolában. ……….
10. Sikeresnek érzem magam az iskolában. ……….
11. Társaimhoz fordulok segítségért, ha nem tudok valamit. ……….
12. Társaim hozzám fordulnak segítségért. ……….
13. Szívesen és jókedvűen tanulok. ……….
14. A kudarcok elveszik a kedvem a tanulástól. ……….
15. Jól érzem magam a tanítási órákon. ……….
16. Érdekelnek a tankönyvei témák. ……….
17. Csak azért tanulok, mert kell. ……….
18. Távlati célok érdekében tanulok. ……….
19. Azért tanulok, hogy megfeleljek az elvárásoknak. ……….
20. Tanulással kapcsolatos problémáimat megbeszélem egy felnőttel. ……….
21. Hazatérés után rövidesen nekiülök a tanulásnak. ……….
22. Estefelé tanulok. ……….
23. Egyedül és önállóan szeretek tanulni. ……….
24. Friss vagyok, amikor a tanulást megkezdem. ……….
25. Ha sok a leckém, szüneteket tartok tanulás közben. ……….
26. Íróasztalnál ülve tanulok. ……….
27. Ügyelek arra, hogy elegendő fény essen a papírra. ……….
28. Tanulás előtt rendet rakok magam körül. ……….
29. Tanulás közben bekapcsolom a magnetofont, a rádiót vagy a TV-t. ……….
30. Walkmannel tanulok. ……….
31. Zavarnak a tanulásban a szobámba beszűrődő zajok. ……….
32. Családtagjaim zavarnak a tanulásban. ……….
33. Tanulás előtt végiggondolom, mi történt aznap az iskolában. ……….
34. Megcsinálok minden feladatot, amit aznap feladtak. ……….
35. Csak a következő napra tanulok. ……….
36. A legnehezebb tantárggyal kezdem a tanulást. ……….
37. Először az írásbeli feladatokat készítem el. ……….
38. A verseket több napon keresztül tanulom. ……….
39. Hangosan tanulok. ……….
50
40. Tudok a tankönyvi szövegekre tartósan figyelni. ……….
41. Gondolataim gyakran elkalandoznak olvasás közben. ……….
42. Szövegolvasás után próbafelmondást végzek. ……….
43. Aláhúzom könyvemben a lényeges gondolatokat. ……….
44. Az ismeretlen kifejezések, idegen szavak jelentésének utánanézek. ……….
45. Megkeresem az olvasmány legfontosabb kifejezéseit. ……….
46. Vázlatot készítek a tanult anyagról. ……….
47. Össze tudom foglalni röviden a tananyag lényegét. ……….
48. Azt is megtanulom, amit nem értek. ……….
49. A felkészüléshez más könyveket is használok, nem csak a tankönyvet. ……….
50. Nagyon jól megtanulom az idegen nyelv szavait. ……….
51
4. számú melléklet
Tanácsok a tanuláshoz:
1. Akarj tanulni!
2. Figyelj a tanítási órán!
3. Otthon hamar kezd hozzá a másnapi felkészüléshez!
4. A legnehezebb tantárggyal kezdd a tanulást!
5. Mindig a szóbelit tanuld meg előbb!
6. Iktass be pihenőidőt!
7. „Ismétlés a tudás atyja”!
8. A tanév első napjától folyamatosan tanulj!
52
5. számú melléklet
Kooperatív módszerek
A kooperatív tanulásszervezés maga is módszer, egyúttal módszerek együttese
is.
Módszerek véletlenszerű csoportalakításra:
Mozaik, Keveredj, állj meg, csoportosulj!
Csoportösszetartást, csoporttudatot segítő tevékenységek:
Ablakok, Csoportplakát, Csoportnapló, Csoportcímer, - zászló,
csatakiáltás stb.
Betűk, gépek, Firka, Képtárlátogatás, Elvarázsolt csapat
A kooperatív módszerek a bevezetést segítő fokozatok szerint:
Páros munka, Szóforgó, Kerekasztal, Csoportszóforgó, Füllentős,
Háromlépcsős interjú, Diákkvartett
A témafeldolgozás módszerei:
Mozaik, Csoportok közötti mozaik, Szakértői mozaik, Fordított szakértői
mozaik
Módszerek a csoportmunkák bemutatására:
Három megy, egy marad, Tárlatlátogatás, Beszámoló forgóban
53
A kooperatív módszerek betűrendes mutatója
54
55
56
57
58
59
60