5/28/2018 Proiect_didactic Clasa V
1/12
Proiect didacticData desfurrii:17 .02.2014Instituia de nvmnt:gimnaziul Lencui
Profesor: Rihter Ana
Obiectul: Istoria romnilor i universal
Clasa:aV-aTema:Republica romanTipul leciei: lecie de asimilare a cunotinelor.
Competenespecif ice: Aprecierea critica i obiectiv a situaiilor, faptelor i proceselor istorice Citirea hrilor istorice cu referire la istoria antic,
Obiective operaionale:
O1. S explice modul de organizare a Republicii romane;
O2. S precizeze legtura de cauzalitate a luptelor dintre plebei i patricieni;O3.s localizeze pe harta istoric etapele expansiunii Romei n Pen. Italic i n bazinul Mrii Mediterane;O4. S aprecieze rolul istorical personalitilor istorice caracteristice republicii romane.
O5-s formuleze aprecieri pro sau contra rzboaielor purtate de Roma.
Strategii di dactice:
Metode i procedee:Expunerea sistematic,conversaia euristic,problematizarea,descoperirea,explicaia,exerciiul,demonstraiaetc.
Mij loace didactice: manualul colar ,,Istoria clasa a V-a, postere, dicionare explic harta ,Republica roman,atlasistoric,portrete,fie.Forme de lucru:activitate frontal, n grup,n perechi, individual.
5/28/2018 Proiect_didactic Clasa V
2/12
5/28/2018 Proiect_didactic Clasa V
3/12
Etapele
leciei
Obiective
operaionaleTimp Activitatea profesorului Activitatea
elevului
Metode,
procedee
1 2 3 4 5 6
Momentorganizato-ric
Captareaateniei
1 min. Ordoneaz clasa Noteaz absenele
Elevul de serviciuraporteaz
2 min Profesorul prezint un poster cu Regulile de aurcare trebuie respectate la ora:
Nu e voie sa fii triti, Orice idee este valoroas, Munca este mama gloriei S ne ascultam cu rbdare
Astzi singuri ne apreciem muncaPornind de la posterul afiat pe tabl se creeazo conversaie euristic despre necesitatearespectrii acestor reguli
Elevii citesc cuatenie regulile deaur impusse deprofesori pentruora de astzi.
Conversaiaeuristic
Evocarea 2 min n baza metodei pixuri n pahar profesorulmparte clasa n dou grupuri identice i propunespre realizarea fie de lucru cu urmtoarelensrcinri:
1.Gasiti si subliniati greselile din
text,refacnd textul cu informatia corecta:,,Dupa traditie,Roma ,cetatea celor saptecoline,a fost intemeiata in anul 509i.Hr.pecolina Palatin de langa raul Tibru,in regiuneaToscana.Intemeietorul legendar al cetatii a fostRemus,in acelasi timp si intaiul rege.Roma a
fost condusa de sapte regi,primii patru au fost
Elevii activeaz ndou grupuriidentice.Fiecaregrup i alege unlider care va
monitorizaactivitatea elevilorpe parcursul orei.Elevii gandesc siformuleazaraspunsuri,recurgand la rememorareai selectarea
Pixuri npaharLucru n grup
5/28/2018 Proiect_didactic Clasa V
4/12
etrusci si ultimii trei au fost latini sisabini.Ultimul rege etrusc,Tarqiunius
Superbus,a fost alungat in urma uneirascoale,dar regalitatea nu a fost abolita.2.Care
3.
era componenta poporului roman?4.Cum era condusa Roma regala?5.Care erau atributiile regelui?
cunostintelor.Elevii asculta cuatentieintrebarile,recurgla asocieri de
idei,formuleazaraspunsuripe care le ilustreazacu cifre si fapteconcrete
R
E
A
L
I
Z
ARE
A
5 min. Pornind de la cunostintele actualizate,stabilestelegatura cu cele noi,adresand intrebarile:
1. Care este semnificatia anului 509i.Hr.pentruistoria Romei?
2. Ce urmari a avut rascoala din anul 509 i.Hr?-Scrie titlul lectiei pe tabla,,Republica Romana
-Enumera principalele obiective operaionalesub oforma accesibila elevilor.
Elevii participa ladiscutii curaspunsuri proprii.Elevii noteaz titlul
lectiei in caiete.
O1
5 min Profesorul prezint planul lecie sub forma de Lanul evenimentelor,care este alctuit din treicapitule:I. Modul de organizare a Republicii romane
II. Luptele dintre patricieni i plebeiIII. Politica expansionist a Romei
Prof.cere elevilor sa defineasca cuajut.dictionaruluirepublica.-Prof. cere elevilor sa urmareasca fisa de lucru1pentru grupul I i fia nr 2 gr.II
Lanulevenimentelo
r
5/28/2018 Proiect_didactic Clasa V
5/12
R
E
A
S
E
N
S
U
L
U
I
Fia nr 1,,Trei erau organele care luau parte la conducereatreburilor publiceConducerea statului o aveau 2 consuli,alesi dinrandul senatorilor de catre adunarea poporului,pe
timp de un an.Ei comandauarmata,judecau,convocau senatul si adunareapoporului,prezidau ceremoniile religioase.In caz de mare primejdie pentru stat,conducereaera incredintata unui dictator,numit pe 6 luni,careavea puteri nelimitate si era insotit de o gardapersonala formata din 24 de lictori.Cerinte:
1. Mentionati forma de guvernamant din istoria
Romei la care face referire textul.2. Care erau principalele institutii ale Republicii
Romane?3. Cum era condusa Republica Romana?4. Mentionati pe baza textului,atributiile
consulilor.5. Ce se intampla cu conducerea in caz de
primejdie pentru stat?
Fia nr.2,,Magistratii ,cei careindeplineau functii
publice,alcatuiau o categoriedistincta:chestor(se ocupa definante),edil(raspundea de
Elevii cauta indictionarsemnificatiatermenuluiistoric,,republica,n
otnd definitia incaiete.
Liderii grupuluicitesc cu voce taretextul din fisele delucru .Ceilalimembri ai grupuluipe baza
textului,selecteazasi formuleaza cuusurintaraspunsurile.Noteaza in caiete .
Dictionarulistoric.
Descoperirea.
Problematizarea
5/28/2018 Proiect_didactic Clasa V
6/12
O2
5 min
aprovizionarea siadministrarea orasului),pretor(avea functii juridice similitare).Cei maiimportanti magistrati erau
consulii.1. Care sunt cele mai importante magistraturi
in Roma republicana?2. Care erau atribuiile fiecrei funcii n Roma_II.Luptele Dintre Patricieni Si Plebei-Cere elevilor sa citeasca documentul din fisa delucru.,,Se spune ca, plebeii au planuit sa-i sugrume peconsuli.La indemnul unui oarecare Scinius ,s-au
retras pe muntela Sacru,la trei mii de pasi deRoma.Acolo cetatenii,fara vreun comandant,dupa ce si-au organizat otabara cu santuri de aparare si cu parapete.*Cerinte:1.In ce perioada a avut loc conflictul dintrepatricieni si plebei?2.Transcrieti din text locul unde s-au retrasplebeii si distanta fata de Roma.
3.Cum era organizata tabaraplebeilor?4.Cum s-a incheiat conflictul dintre cele 2tabere?n baza documentului i a textului din manualelevii vor identifica :
Elevii studiaz
documentul primiti rspund lacerine.Studiaz textul dinmanual icompleteazclusteringul :I gr.-cauzeII gr.-consecine
Lucrul cudocumentul
istoric
Clustering
5/28/2018 Proiect_didactic Clasa V
7/12
Igr.-Cauzele luptelor dintre patricieni i plebeiII gr.- consecinele luptelor dintre patricieni iplebei
O3 5 min III.Roma Putere Locala Si RegionalaProf. prezint elevilor politica expansionist aRomei n sec. V-III. Hr. :
1. Care era adversarul romanilor in razboaiele
punice?(Localizarea pe harta)2. De unde vine numele razboaielor punice?3. Care au fost cauzele si urmarile razboaielor
punice?(evideniaz cauzele rzboaielorpunice i prezint cronologia acestora. Toateevenimentele prezentate sunt localizate dectre prof. pe harta istoric )
Elevii urmresc peharta dinportofoliul personali care se gsete n
faa fiecruiaevenimenteleprezentate de prof.ncercuindu-le cu oculoare pentru a leputea indica cusgei principaleledirecii aleexpansiunii
romane.Depun pe axacronologic datelerazboaielor punice.
Lucrul cuharta istoric
Prelegerea
Luptele dintre
patricieni i plebei
Cauze
Consecine
5/28/2018 Proiect_didactic Clasa V
8/12
O 4
O5
5 min.
5 min
Prof. distribuie elevilor o nou fi de studiu dinanaliza creia reiese portretul lui Hannibal,comandantul cartaginez considerat de romani celmai aprig duman din ntreaga istorie a Romei.Analiza textului se realizeaz prin munca n
perechi.
Fiecare grup i formuleaz o prere asuprarzboaielor purtate de Roma.Rspunsurile se vorargumenta,iar liderii echipelor vor ncerca aconvinge c anume prerea lor e cea corect.
Elevii prezinttrsturile moraleale lui Hannibalanaliznd textul nperechi.
ImaginiLucru nperechi
Dezbatere
REF
LECIA
5 min. Distribuie elevilor o fi de studiu(Armata roman)din analiza creia rezult cum a reuit Roma sdevin o putere regional.
Elevii ascult cuatenie expunereai explicaiile prof.
dup careanalizeaz fia
suport i descoperimportana armatei
romane ntransformareaRomei dintr-o
putere local ntr-oputere regional
DescoperireaAnaliza
EXTIN
5 min. Evaluarea gradului de nsuire de ctre elevi anoilor cunotine se realizeaz sub forma uneiactiviti independente, prin completarea unei fiede lucru individuale cu cunotinele noi ntlnite naceast lecie.
Elevii completeazfia de lucruindividual
Lucrulindividual
5/28/2018 Proiect_didactic Clasa V
9/12
DERE
Profesorul cere elevilor autoaprecierea obiectiv aelevilor activi la ora
Sarcini pentru acas(difereniat)Elaborai un text argumentativ din 5-6 propoziii
/un desen la tema: Viaa unui soldat roman
Elevii iautoapreciaz
muncaevideniind elevii
cei mai activi
Noteaz temapentru acas
5/28/2018 Proiect_didactic Clasa V
10/12
Fi de lucru
I. Completai spaiile libere:
1. Roma i-a bazat puterea pe ..............................,bine organizat i disciplinat.
2. Trupele de elit, alctuite numai din ceteni romani se numeau.................................3. Prin rzboaiele purtate n sec. V-III . Hr., Roma a devenit o mare putere.........................4. Cea mai mare putere din bazinul occidental al Mrii Mediterane cu care s-a confruntat Roma n sec. III-II . Hr. a
fost...................................5. n anul 146 . Hr. Cartagina a devenit....................................
II. Stabilii legtura dintre cele dou coloane:
a. Hannibal A. victoria romanilorb. Scipio Africanul B. comandant cartaginez
c. Cannae C. comandant romand. Zama D. victoria punilorIII.Enumerati provinciile romane formate in sec.al-III-lea-al II-lea i.Hr.
5/28/2018 Proiect_didactic Clasa V
11/12
Fi de studiu
Armata roman
I. Legiunile=trupe de elit alctuite din ceteni romani ntre 17-46 de ani folosii n campanii intre 47-60 de ani care aprau zidurile patriei. Fiecare legiune avea stindardul su, o sgeatdecorat cu simbolul legiunii.Serviciul n legiune dura 20-25 de ani, la captul crora soldaii
primeau recompense n bani i loturi de pmnt.II. Trupe auxiliarealctuite din cohorte i alae.
Cohorta=unitate auxiliar de infanterie recrutatat din rndul provincialilor fr cetenieroman (pstrnd armamentul i tactica de lupt proprii).
Alae=unitate auxiliar de cavalerie n armata roman. Alele erau recrutate din provincii, dinrndul populaieifr cetenie roman, purtnd numele tribului din care au fost iniial constituite.
Soldatul romanera vnjos, sprinten i rezistent. Fcea maruri lungi, mergnd cte 35 km., frpopas, purtnd n spinare echipamentul n greutate de 30 kg ( cuprindea pe lng armele dindotare cortul i hrana pe mai multe zile)
Echipamentul militaral soldatului cuprindea:
casca de metal(galea) platoa de metal(lorica)
scutul(scutum)
sulia(pilum)
spada scurt(gladius)
Disciplina militarera drastic. Soldaii trebuiau s asculte orbete de comandantul care avea putere deplin asupra lor. Cea mai mic greeal se pedepseaaspru: amenzi, bti cu nuiele, ciomgeala i chiar condamnarea la moarte.
Tabra militar era ridicat la sfritul fiecrei zile de mar, cercetaii alegnd locul potrivit n apropierea unei ape, unei pduri i acolo unde se puteau gsifuraje pentru cai.
5/28/2018 Proiect_didactic Clasa V
12/12
Tratat al artei militare-Vegetius-sec. IV d. Hr.
Cei ce aleg noi recrui trebuie s le examineze cu grij faa, ochii, forma picioarelor i s se asigure c pot deveni buni soldai.Un tnr soldat trebuie s aib ochii ageri i s in capul sus. Recrutul trebuie s fie lat n piept, s aib umeri puternici i brae vnjoase.
Degetele trebuie s fie mai degrab lungi dect scurte. Nu trebuie s aib burt sau posterior proeminent. Clciele i laba piciorului nu trebuie s fielipsite de vlag, ci alctuite n ntregime din tendoane puternice.
Cnd gsii toate aceste caliti la un recrut, putei s -l nrolai, chiar dac este mai mic de statur. Este de preferat ca soldaii s fie mai puternicidect nali.
Bunstarea statului roman depinde de recruii pe care i alegi; aa c trebuie s selecionezioameni deschii, att ca trup, ct i ca minte.