Transcript
Page 1: Carpatii Occidentali - Timofte CAMI

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala: LIT „O. Ghibu”Profesor: Camelia TimofteData: 20.10.2010Disciplina: Geografia RomânieiClasa: a VIII-a Unitatea de învăţare: Carpaţii şi Depresiunea Colinară a TransilvanieiSubiectul: Carpaţii OccidentaliTipul lecţiei: mixtăCompetenţe generale: 1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă8. Elaborarea unor modele şi soluţii de organizare a spaţiului geografic din perspectiva dezvoltării durabileCompetenţe specifice:1.5. Descrierea elementelor, fenomenelor, proceselor sau sistemelor geografice utilizând termeni geografici;4.1.Identificarea principalelor elemente naturale şi socio - economice reprezentate pe hărţi ale continentelor extraeuropene;7.6. Compararea elementelor, fenomenelor, proceselor şi structurilor teritoriale după caracteristici solicitate, stabilind asemănări şi deosebiri;8.1. Identificarea soluţiilor de protecţie a mediului geografic din ţara noastră.

Concepte operaţionale / Obiective operaţionale:

Cognitive: C1: identificarea limitelor şi a subdiviziunilor C2: prezentarea caracteristicilor Carpaţilor Occidentali C3: numirea munţilor şi depresiunilor din cadrul Carpaţilor OccidentaliFormative: C4: compararea Carpaţilor Occidentali cu o altă grupă studiată-OrientaliiAtitudinale:C5: conştientizarea importanţei protejării reliefului carstic pentru generaţiile

viitoare.Evaluarea: formativ - ameliorativăObiective ale evaluării:cognitive: O1 –operearea cu noţiunile: relief glaciar, relief carstic, fragmentare, masivitate; formativ: O2 -competenţa de a utiliza harta şi suportul grafic şi cartografic;atitudinal: O3 –capacitatea de a formula şi susţine opinii personale Atitudini şi valori:Atitudine pozitivă faţă de educaţie şi cunoaştere;Interes pentru cunoaşterea României;Disponibilitate pentru învăţarea permanentă.Strategii: dirijată, explicativ – conversativă, deductiv - inductivăMetode: euristice: conversaţia examinatoare, conversaţia euristică, analiza hărţii,

videoproiecţie, Interactive: comparaţia, munca cu harta, problematizare, activitate pe grupe

Page 2: Carpatii Occidentali - Timofte CAMI

Instrumente de evaluare: verificare frontală orală, observarea sistematicăForme de organizare a activităţii: frontală, pe grupe cooperanteResurse materiale: programa şcolară, manual „Geografie României”, edit. Corint, Octavian Mândruţ, macroproiectare didactică, harta fizică a României, atlas geografic al României, videoproiector, laptop, imaginiBibliografie: Dulamă, Maria, (2000), Elemente din didactica geografiei, Editura Clusium, Cluj-NapocaDulamă, Maria, (2006), Metodologie didactică, Editura Clusium, Cluj-NapocaIlinca, N., Mândruţ, O., (2006), Elemente de didactică aplicată a geografiei, Editura CD PRESS, BucureştiPop, G., (2000), Carpaţii şi Subcarpaţii României, Editura Presa Universitară Clujeană, Cluj - Napoca*** (1987), Geografia României, III, Carpaţii Româneşti şi Depresiunea Transilvaniei, Editura Academiei, Bucureşti

Schiţa tablei:

Carpaţii Occidentali. Munţii Banatului

Aşezare: V şi SV ţăriiLimite: N – V. Barcău

V – Dealurile de Vest şi Câmpia de Vest S – Defileul Dunării

E – Culoarul Timiş – Cerna, Depresiunea Haţeg, Depresiunea Colinară a TransilvanieiDiviziuni: Munţii Banatului

Munţii ApuseniCaracteristici ale reliefului: -vf. Bihorul – 1848 m (cel mai înalt din Carpaţii Occidentali)-“mozaic de roci”-relief carstic-fragmentaţi

Munţii Banatului – caracteristici ale reliefului- vf. Semenic – 1446 m- fragmentare- şisturi cristaline şi calcar- relief carstic- Munţii Poiana Ruscă – aspect masiv

-minereu de fier şi marmură

Page 3: Carpatii Occidentali - Timofte CAMI

Secvenţele didactice

Conţinuturi vizate

Concepte operaţionale/O biective de evaluare

Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse materiale

Resurse procedu-rale

Evaluare

Moment organizatoric

-Absenţe-Pregătirea materialelor-Organizează clasa-Creează un climat cooperant

-Răspund cerinţelor-Pregătesc materialele solicitate

Reactualizarea cunoştinţelor/evaluare

Carpaţii Orientali şi Meridionali

O1

O3

-cere elevilor să compare relieful Carpaţilor Orientali cu cel al Carpaţilor Meridionali;

-solicită elevilor să creeze un traseu turistic prin Carpaţii Meridionali, care să cuprindă cât mai multe obiective turistice-evaluează răspunsurile;

-formulează asemănări şi deosebiri între caracteristicile reliefului Carpaţilor Orientali, respectiv Carpaţilor Meridionali-elaborează răspunsuri-localizează pe hartă-se autoevaluează

Harta fizică a RomânieiAtlasul geografic al României

Conversaţia examina-toareCompara-ţia

-frontală

-orală

Evocare Carpaţii Occidentali.

-solicită elevilor să localizeze a 3-a unitate de relief montan a României;-notează titlul pe tablă;-precizează elevilor ce vor afla şi ce vor şti să facă la sfârşitul orei, subliniind ideea că Carpaţii Occidentali sunt zona montană turistică cea mai apropiată de oraşul Oradea

-localizează Carpaţii Occidentali

-notează în caiete;-sunt atenţi

Harta fizică a României

Conversaţia euristică

-observare sistematică

Dobândirea de noi cunoştinţe (de către elevi prin activitatea de învăţare/ dirijare propusa de profesor/mediator)

Carpaţii Occidentaţi

C3a)cunoaşterea/receptarea/învăţarea-coordonează activitatea elevilor în analiza hărţii geomorfologice din manual

-solicită elevilor să delimiteze Carpaţii Occidentali prin identificarea limitelor şi să identifice diviziunile;

-elevii observă, analizează harta reliefului şi harta geomorfologică a Carpaţilor Occidentali;-localizează limitele şi diviziunile Carpaţilor Occidentali

manual

harta fizică a Românieiharta

Analiza hărţii

Conversaţia euristicăMunca

-orală

-frontală

-observarea

Page 4: Carpatii Occidentali - Timofte CAMI

C1

C4

C5

b)înţelegerea noilor conţinuturi-cere elevilor să realizeze o listă a aspectelor de relief folosind cunoştinţele acumulate la lecţiile anterioare;-sintetizează părerile şi notează pe tablă principalele aspecte de relief ale Carpaţilor Occidentali

c)analiza:-prezintă imagini şi cere elevilor să identifice tipuri de relief;-conduce discuţia despre importanţa păstrării reliefului carstic pentru generaţiile următoare

-folosind harta geomorfologică enumeră caracteristicile reliefului Carpaţilor Occidentali-completează schiţa din caiet

-identifică relief carstic

-identidică soluţii pentru ocrotirea formelor de relief carstic, în paralel cu dezvoltarea turismului

geomorfo-logică din manual

Videopro-iectorLaptop

cu harta

Videopro-iecţieConversaţia euristică

sistematică

Munţii Banatului C1

d)sinteză-cere elevilor să identifice caracteristicile reliefului Munţilor Banatului, folosind harta şi caracteristicile Carpaţilor Occidentali

-identifică, din lista caracteristicilor reliefului Carpaţilor Occidentali, acelea care se potrivesc Munţilor Banatului.

Harta Carpaţi-lor Occiden-tali din manual

Analiza hărţiiConversaţia euristică

Stimularea performanţei

C2 Crează o problemă: De ce există peşteri cu gheaţă în Carpaţii Occidentali?

-analizează problema şi oferă soluţii

problematizarea

-orală-frontală

Asigurarea retenţiei şi transferului

O2

-împarte clasa pe 4 grupe-cere fiecărei grupe să compare relieful Munţilor Banatului cu relieful unei grupe din Carpaţii Meridionali

-analizează răspunsurile

-grupa 1 compară relieful Munţilor Banatului cu relieful Grupei Retezat – Godeanu- grupa 2 compară relieful Munţilor Banatului cu relieful Grupei Parânggrupa 3 compară relieful Munţilor Banatului cu relieful Grupei Făgăraşgrupa 4 compară relieful Munţilor Banatului cu relieful Grupei Bucegi-un reprezentant din fiecare

Harta fizică a României

manual

Compara-ţie

activitate pe grupe

-orală

-frontală

Page 5: Carpatii Occidentali - Timofte CAMI

grupa prezintă rezultatul activităţii comune

Evaluarea :capacităţi/aptitudini/atitudini

-analizează critic, laudă, ierarhizează, notează.

-se raportează la aprecierile formulate

Page 6: Carpatii Occidentali - Timofte CAMI
Page 7: Carpatii Occidentali - Timofte CAMI