MATA PELAJARAN: PENDIDIKAN SENI VISUALTAHUN : 4
NAMA KUMPULAN: IKATAN & CELUPAN
NAMA AHLI: 1.EN. YUSOF B. SIPER
2. PN. ADILAH BT. JAAFAR 3. PN. VIJAYA A/P SUBRAMANIAM
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN1 MINGGU 2 WAKTU
4 STANDARD KANDUNGAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Masa: 60 minitKelas : 4 Bestari Bidang : Membuat Corak dan Rekaan- Ikatan dan Celupan
Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia - Sapu Tangan
I
2.1 PERSEPSI ESTETIK2.1.1 Unsur seni2.1.1.1 2.1.1.2 2.1.2 Prinsip rekaan2.1.2.12.1.2.2
2.2 APLIKASI SENI2.2.1 Media2.2.1.12.2.1.22.2.2 Teknik & Proses2.2.2.1
2.3 EKSPRESI KREATIF 2.3.1 2.3.2 2.3.3
2.4 APRESIASI SENI 2.4.1 2.4.2 2.4.3 STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
AKTIVITI PdP
EMK
PENILAIAN PdP
BAHAN BANTU BELAJAR
REFLEKSI
Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)1. Mengenal,memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat ikatan dan celupan.2. Menghasilkan sapu tangan dengan menggunakan teknik ikatan dan celupan.3.Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari .
1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual.2.Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik ikatan dan celupan.3.Murid menghasilkan sapu tangan mengunakan teknik ikatan dan celupan.4.Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan.
1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan TMK dan Nilai murni
1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat ikatan dan celupan berdasarkan empat Standard Kandungan.
Pada Akhir pengajaran 30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 4 murid yang tidak mencapai objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembelajaran pada masa akan datang.
1.Contoh : Batu, guli, kain putih, warna (dye), gelang getah, hasil karya guru, bahan bercetak (Buku Rujukan) Komputer (Internet), CD
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN2 MINGGU MINGGU 1 2 WAKTU
2 STANDARD KANDUNGAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Masa: 60 minitKelas : 4 Bestari Bidang : Membuat Corak dan Rekaan- Ikatan dan celupan Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Sapu Tangan
I
STANDARD PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
AKTIVITI PdP
EMK
PENILAIAN PdP
BAHAN BANTU BELAJAR
REFLEKSI
Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)1. Mengenal,memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat ikatan dan celupan2. Menghasilkan sapu tangan dengan menggunakan teknik ikatan dan celupan
1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)1.Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik ikatan . 2.Murid memulakan aktiviti dengan membuat proses ikatan .
1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan TMK dan Nilai murni.
1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat ikatan dan celupan berdasarkan dua Standard Kandungan.
Pada Akhir pengajaran 30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 4 murid yang tidak mencapai Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembelajaran pada masa akan datang
1.Contoh : Batu, guli, kain putih, warna (dye), gelang getah, hasil karya guru, bahan bercetak (Buku Rujukan) Komputer (Internet), CD
2.1 PERSEPSI ESTETIK2.1.1 Unsur seni2.1.1.12.1.1.22.1.2 Prinsip rekaan2.1.2.12.1.2.2
2.2 APLIKASI SENI2.2.1 Media2.2.1.12.2.1.22.2.2 Teknik & Proses2.2.2.1
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN2 MINGGU MINGGU 22 WAKTU
4 STANDARD KANDUNGAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Masa: 60 minitKelas : 4 Bestari Bidang : Membuat corak dan Rekaan- Ikatan dan celupan
Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Sapu Tangan
I
STANDARD PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
AKTIVITI PdP
EMK
PENILAIAN PdP
BAHAN BANTU BELAJAR
REFLEKSI
Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)1. Mengenal,memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat ikatan dan celupan2. Menghasilkan sapu tangan dengan menggunakan teknik ikatan dan celupan 3.Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
1.Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas.2.Murid memulakan aktiviti proses celupan dalam penghasilan Sapu Tangan.3.Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan.
1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan TMK dan Nilai murni
1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat ikatan dan celupan berdasarkan empat Standard Kandungan.
Pada Akhir pengajaran 30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 4 murid yang tidak mencapai objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembelajaran pada masa akan datang.
1.Contoh : Batu, guli, kain putih, warna (dye), gelang getah, hasil karya guru, bahan bercetak (Buku Rujukan) Komputer (Internet), CD
2.3 EKSPRESI KREATIF 2.3.1 2.3.2 2.3.3
2.4 APRESIASI SENI 2.4.1 2.4.2 2.4.3
Menjemur ikatan kain yang telah diwarnakan sehingga kering
Membuka ikatan kain dan mempamerkan hasil karya
Mencelup kain yang siap diikat pada warna (dye)
Mengikat kain yang di bungkuskan batu dengan
gelang getah.Media (bahan /alatan)
LANGKAH-LANGKAH PENGHASILAN KARYA
1
4 5 6
Membungkus batu ke dalam kain
2 3
Contoh Rekaan