10
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH W ZERÓWCE Tematyka dnia: Spotkanie z bałwankiem Grupa wiekowa: dzieci 5,6 letnie Data: 18.12.2012r. Prowadząca: Jolanta Zienkiewicz-Ebing Cele główne: - wdrażanie do swobodnego wypowiadania się, - doskonalenie umiejętności uważnego słuchania, - rozwijanie logicznego myślenia, - doskonalenie słuchu fonematycznego, - doskonalenie współpracy, współdziałania w grupie, Cele operacyjne: dziecko: - uważnie słucha opowiadania, - odpowiada na pytania dotyczące czytanego tekstu, - dzieli wyraz ”bałwan” na sylaby i głoski, - wie, jak powstaje śnieg, - określa cechy śniegu, - zna etapy lepienia bałwana, - układa „bałwankowe puzzle”,

 · Web viewNauczyciel wyjaśnia dzieciom, że płatki śniegu powstają w chmurach. Kiedy na dworze temperatura spada poniżej zera, a na niebie widzimy ciężkie, szare chmury z

  • Upload
    others

  • View
    3

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1:  · Web viewNauczyciel wyjaśnia dzieciom, że płatki śniegu powstają w chmurach. Kiedy na dworze temperatura spada poniżej zera, a na niebie widzimy ciężkie, szare chmury z

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH W ZERÓWCE

Tematyka dnia: Spotkanie z bałwankiem

Grupa wiekowa: dzieci 5,6 letnie

Data: 18.12.2012r.

Prowadząca: Jolanta Zienkiewicz-Ebing

Cele główne:

- wdrażanie do swobodnego wypowiadania się,

- doskonalenie umiejętności uważnego słuchania,

- rozwijanie logicznego myślenia,

- doskonalenie słuchu fonematycznego,

- doskonalenie współpracy, współdziałania w grupie,

Cele operacyjne: dziecko:

- uważnie słucha opowiadania,

- odpowiada na pytania dotyczące czytanego tekstu,

- dzieli wyraz ”bałwan” na sylaby i głoski,

- wie, jak powstaje śnieg,

- określa cechy śniegu,

- zna etapy lepienia bałwana,

- układa „bałwankowe puzzle”,

- odtwarza ruchem treść piosenki,

- zgodnie bawi się w czasie zabaw ruchowych

Page 2:  · Web viewNauczyciel wyjaśnia dzieciom, że płatki śniegu powstają w chmurach. Kiedy na dworze temperatura spada poniżej zera, a na niebie widzimy ciężkie, szare chmury z

Metody pracy:

- oparte na słowie,

- oparte na obserwacji,

- oparte na praktycznym działaniu

Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa

Środki dydaktyczne: tekst opowiadania, ilustracje do tekstu, tablica multimedialna, napis „bałwan”, papierowe elementy do złożenia bałwana ( kule śniegowe, nos, oczy, miotła, garnek, szalik), dzwoneczki, ilustracje płatków śniegu, kula z papieru, 5 obręczy, puzzle w kopertach, ślady stóp (40), złote gwiazdki ( 26).

PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZĘŚC WSTĘPNA

1. Powitanie dzieci i gości.Dzieci siedzą w półkolu. N. prosi aby dzieci, które poczują się powitane pomachały do niego ręką.-Witam dzieci, które lubią zimę,-Witam dzieci, które lubią zabawy na śniegu, -Witam dzieci, które mają na sobie coś białego,- Witam dzieci, które lubią inne kolory niż biały.

Wszystkie dzieci wstają i witają gości słowami :

„Witamy miłych gości”

2. Podanie celu zajęć. Nauczyciel mówi, że na dzisiejszych zajęciach dzieci ustalą co jest potrzebne do ulepienia bałwanka oraz dowiedzą się gdzie i jak powstaje śnieg.

Page 3:  · Web viewNauczyciel wyjaśnia dzieciom, że płatki śniegu powstają w chmurach. Kiedy na dworze temperatura spada poniżej zera, a na niebie widzimy ciężkie, szare chmury z

CZĘŚC GŁÓWNA

1. Odczytanie przez nauczyciela opowiadania pt. „Pan Płatek Śniegu”

oraz prezentacja multimedialna ilustracji do tekstu.

2. Rozmowa z dziećmi na temat przeczytanego tekstu:

- Co robili chłopcy?

- Jaki pomysł miały dziewczynki?

- Jak wyglądał bałwan ulepiony przez dzieci?

- Jak dzieci nazwały swojego bałwanka?

- Kto zauważył, że z bałwankiem coś się dzieje?

- Dlaczego dziewczynka była smutna?

- Co dziewczynce powiedziała nauczycielka?

3. Ustalenie etapów lepienia bałwana:

- Z czego lepimy bałwana?

- Z ilu kul śniegowych można ulepić bałwanka?

- Jak ozdabiamy głowę?

- Z czego można zrobić oczy, nos, buzię?

- Jakie nakrycie głowy może mieć bałwanek?

4. Analiza sylabowa i głoskowa napisu „bałwan ”

- Podzielmy wszyscy „bałwan” na sylaby,

-Ile jest sylab?

Page 4:  · Web viewNauczyciel wyjaśnia dzieciom, że płatki śniegu powstają w chmurach. Kiedy na dworze temperatura spada poniżej zera, a na niebie widzimy ciężkie, szare chmury z

-Kto wymieni głoski w słowie „bałwan” ?

- Ile jest głosek?

5. Inscenizacja ruchowa do piosenki „Pada Śnieg ”

- Naszemu bałwankowi jest u nas gorąco i dlatego spróbujemy ochłodzić go zimową piosenką.

Dzieci śpiewają piosenkę i wykonują układ ruchowy do słów.

6. Rozmowa z dziećmi o płatkach śniegu.

- Gdzie powstają płatki śniegu?

- Jak powstaje śnieg?

Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że płatki śniegu powstają w chmurach. Kiedy na dworze temperatura spada poniżej zera, a na niebie widzimy ciężkie, szare chmury z pewnością spadnie śnieg. Chmury wypełniają się parą wodną i kiedy przepływają przez zimne rejony tworzą się kryształki lodowe, które się sklejają i tak powstają płatki śniegu. Mogą one w zależności od temperatury mieć różne kształty. Zazwyczaj są to sześcioramienne gwiazdki. Niektórzy uważają nawet ,że każdy płatek śniegu jest inny, nie ma dwóch takich samych.

7. Pokaz ilustracji, zdjęć przedstawiających płatki śniegu.

Nauczyciel pokazuje zdjęcia a dzieci szukają określeń do śniegu.

- Jaki jest śnieg?

8. Zabawa „kula śniegowa”

Nauczyciel rzuca do chętnych dzieci kulę zrobioną z papieru a dziecko stara się dokończyć zdanie:

Na śniegu można…………………

Page 5:  · Web viewNauczyciel wyjaśnia dzieciom, że płatki śniegu powstają w chmurach. Kiedy na dworze temperatura spada poniżej zera, a na niebie widzimy ciężkie, szare chmury z

9. Zabawa ruchowa „Idziemy po śladach”

Nauczyciel prosi, aby dzieci wyobraziły sobie, że cały dywan jest pokryty śniegiem .Układa ze śladów trasę do przejścia. Na dźwięk dzwoneczków dzieci biegają między śladami, na jedno uderzenie bębenka zatrzymują się w bezruchu, a na kilka uderzeń w bębenek chodzą po śladach.

10. Układanie „bałwankowych puzzli”.

Na dywanie rozłożone są 4 obręcze. Dzieci dobierają się w grupy po 5 osób. Każda grupa dostaje w kopercie puzzle do ułożenia.

ZAKOŃCZENIE

1. Pochwalenie dzieci za prawidłowe ułożenie puzzli.

2. Wręczenie złotych gwiazdek, jako nagrody za piękną pracę na

zajęciach.

Page 6:  · Web viewNauczyciel wyjaśnia dzieciom, że płatki śniegu powstają w chmurach. Kiedy na dworze temperatura spada poniżej zera, a na niebie widzimy ciężkie, szare chmury z

Załączniki:

Page 7:  · Web viewNauczyciel wyjaśnia dzieciom, że płatki śniegu powstają w chmurach. Kiedy na dworze temperatura spada poniżej zera, a na niebie widzimy ciężkie, szare chmury z
Page 8:  · Web viewNauczyciel wyjaśnia dzieciom, że płatki śniegu powstają w chmurach. Kiedy na dworze temperatura spada poniżej zera, a na niebie widzimy ciężkie, szare chmury z
Page 9:  · Web viewNauczyciel wyjaśnia dzieciom, że płatki śniegu powstają w chmurach. Kiedy na dworze temperatura spada poniżej zera, a na niebie widzimy ciężkie, szare chmury z