19
PROIECT DIDACTIC DATA: 12.11.2020 CLASA: a IV-a A UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială ,,Mihai Eminescu” Brăila PROF. ÎNV. PRIMAR: Merișor Alina ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare OBIECTUL: Limba și literatura română UNITATEA: Din natură, în cartea de lectură SUBIECTUL: Substantivul TIPUL LECȚIEI: Consolidarea cunoștinţelor despre substantiv Competențe specifice: 1.2 Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare familiare; 3.4 Evaluarea conţinutului unui text pentru a evidenţia cuvinte-cheie și alte aspecte importante ale acestuia. Competențe integrate: 2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenţionat. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O 1 - să completeze corect un rebus pe baza cuvintelor noi, învăţate în lecţiile anterioare; O 2 - să definească substantivul și categoriile gramaticale legate de acesta (felul, numărul, genul); O 3 - să recunoască substantívele dintr-un text dat; O 4 - să analizeze, conform cerinţelor, substantivele identificate; O 5 - să alcătuiască enunţuri cu substantivele indicate; STRATEGII DIDACTICE Metode și procedee: ciorchinele, exerciţiul, conversaţia, explicaţia, jocul didactic, turul galeriei, aprecierea verbală;

  · Web view2021. 4. 6. · 2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O. 1 - să completeze

  • Upload
    others

  • View
    5

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1:   · Web view2021. 4. 6. · 2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O. 1 - să completeze

PROIECT DIDACTIC

DATA: 12.11.2020CLASA: a IV-a AUNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială ,,Mihai Eminescu” BrăilaPROF. ÎNV. PRIMAR: Merișor AlinaARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicareOBIECTUL: Limba și literatura românăUNITATEA: Din natură, în cartea de lecturăSUBIECTUL: SubstantivulTIPUL LECȚIEI: Consolidarea cunoştinţelor despre substantivCompetențe specifice:1.2 Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare familiare;3.4 Evaluarea conținutului unui text pentru a evidenția cuvinte-cheie și alte aspecte importante ale acestuia.Competențe integrate:2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat.OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1 - să completeze corect un rebus pe baza cuvintelor noi, învățate în lecțiile anterioare; O2 - să definească substantivul și categoriile gramaticale legate de acesta (felul, numărul, genul); O3 - să recunoască substantívele dintr-un text dat; O4 - să analizeze, conform cerințelor, substantivele identificate; O5 - să alcătuiască enunțuri cu substantivele indicate;STRATEGII DIDACTICEMetode și procedee: ciorchinele, exercițiul, conversația, explicația, jocul didactic, turul galeriei, aprecierea verbală;Mijloace de învățământ: caiete, fișe de lucru, platforme educaționale: Google Classroom, Whiteboard, Wordwall, Jamboard, terminale, Forme de organizare: frontal, individual, în perechi.Forme și tehnici de evaluare: observarea, aprecieri verbale, autoevaluarea, emoticoane.Bibliografie:J Programa şcolară pentru disciplina LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ CLASA a IV-a;J Să dezlegăm tainele textelor literare, clasa a IV-a, semestrul I, Carmen Iordănescu, Dana Dogaru, Editura Carminis, 2018;J Limba și literatura română-Modalități de lucru differențiate, Daniela Berechet, Florian Berechet, Jeana Tița, Lidia

Costache, Ed. Paralela 45, 2018;J În țara textelor frumoase , Sofia Dobra, Ed. Art, 2018;

Page 2:   · Web view2021. 4. 6. · 2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O. 1 - să completeze

https://www.didactic.ro/instrumente-interactive/rebus/substantivul-88 https://jamboard.google.com/d/1aZ5QD0levxtH20xYIBHV7T1Uo-v9yOsqXU-Z31QYm9w/viewer?f=0 https://wordwall.net/ro/resource/2431864/substantiv https://wordwall.net/ro/resource/929358/sunt-substantiv https://jamboard.google.com/d/12NcchA_dK3pheFbhmZiF20t_kN6Do1xZJardIt4C_v8/viewer?f=0

Etapele lecției Scenariul fizic Scenariul online1. Moment

organizatoric 1’

Pregătirea materialelor necesare desfășurării lecției în condiții optime.

Pregătirea aparaturii necesare desfășurării lecției (laptop, tabletă grafică), verificarea conexiunii la internet, conectarea pe platforma Google Classroom, accesarea link-ului pentru Meet, verificarea microfonului și a camerei.

2. Verificarea temei 2’

Se verifică temele calitativ și cantitativ. Temele, încărcate cu o zi înainte de elevi pe Classroom, au fost verificate și returnate. La oră, se accesează mesageria pentru identificarea eventualelor observații primite la temă și se fac, cu pixul cu verde, corecturile necesare.

3. Captarea atenției 5’

Folosind cuvintele învățate în lecțiile anterioare, se completează un rebus și se constată că verticala A-B ascunde o parte de vorbire cunoscută: substantivul.

Propun elevilor să ne începem activitatea prin completarea unui rebus. Precizez că definițiile rebusului verifică nivelul de însușire al cuvintelor din lecțiile anterioare.Deschid Whiteboard, încarc documentul word în care este prezentat rebusul și partajez ecranul.Se citesc definițiile, se completează rebusul și se descoperă verticala A-B care conține denumirea unei părți de vorbire cunoscute: substantivul.

4. Anunțarea temei și a obiectivelor 2’

Anunț tema și obiectivele lecției.Scriu data și titlul lecției pe tablă.

Anunț tema și obiectivele lecției.Scriu data și titlul lecției pe aplicația Whiteboard și partajez ecranul pentru elevi.

5. Reactualizarea cunoștințelor anterioare

Se realizează o schemă prin care se reamintește definiția, se discută despre felul, numărul și genul substantivelor. Aceasta va fi scrisă atât pe tablă cât și pe

Se reamintește definiția, se discută despre felul, numărul și genul substantivelor. Schema realizată pe Whiteboard se va regăsi și pe caietele elevilor. Anexa 2

Page 3:   · Web view2021. 4. 6. · 2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O. 1 - să completeze

3’

6. Consolidareacunoștințelor anterioare 20’

caietele elevilor. Anexa 2Se lucrează exercițiile din fișa de lucru. Anexa 7Suplimentar se poate lucra, pe caiet, exercițiul 15 din auxiliarul Să dezlegăm tainele textelor literare, pagina 44.

Se lucrează exerciții de:- identificare a genului unor substantive Anexa 3 – în perechi, pe Jamboard. Pentru apreciere, se aplică pe pagină un emoticon.- alcătuirea unor enunțuri în care toate cuvintele să înceapă cu o anumită literă, identificarea substantivelor și analiza lor Anexa 4;- selectarea și analizarea substantivelor dintr-un text dat Anexa 5;- trecerea substantivelor de la plural la singular și invers Anexa 6Pentru cei care lucrează mai repede, se recomandă efectuarea unui exercițiu suplimentar, pe Jamboard.(Pentru siguranță, link-ul va fi inserat, din timp, atât pe chat cât și pe classwork.)

6.Obținerea performanței 5’

Se vor lucra exercițiile din Anexa 8.Rezultatele finale (platourile cu fructe) vor fi lipite pe tablă și apreciate de colegi.Enunțurile scrise pe caiete vor fi citite și apreciate verbal.

Din classwork/chat, se accesează link-ul https://wordwall.net/ro/resource/929358/sunt-substantivpostat pe Classwork, în vederea identificării substantivelor și notarea lor pe caietele de clasă. Punctajele obținute vor evidenția nivelul de atenție și de înțelegere al fiecărui copil.

7. Încheierea activității 2’

Anunț tema pentru ora următoare: din culegerea Să dezlegăm tainele textelor literare, de la pagina 43, exercițiile 10,11,13 și 14 (pe auxiliar).Fac aprecieri calitative și cantitative.

Se anunță tema pentru ora următoare : din culegerea Să dezlegăm tainele textelor literare, de la pagina 43, exercițiile 10,11,13 și 14 (pe auxiliar).Suplimentar, cei care doresc să își testeze, prin joc, atenția pot ,,ieși” la vânătoare de substantive prin accesarea link-ului, din Classwork, https://wordwall.net/ro/resource/2431864/substantivFac aprecieri calitative și cantitative.

Page 4:   · Web view2021. 4. 6. · 2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O. 1 - să completeze
Page 5:   · Web view2021. 4. 6. · 2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O. 1 - să completeze
Page 6:   · Web view2021. 4. 6. · 2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O. 1 - să completeze

Anexa 2

Page 7:   · Web view2021. 4. 6. · 2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O. 1 - să completeze

Anexa 3

Page 8:   · Web view2021. 4. 6. · 2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O. 1 - să completeze

Anexa 4

Page 9:   · Web view2021. 4. 6. · 2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O. 1 - să completeze

Anexa 5

Page 10:   · Web view2021. 4. 6. · 2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O. 1 - să completeze

Anexa 6

Page 11:   · Web view2021. 4. 6. · 2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O. 1 - să completeze

Anexa 7

Numele _________________________ Data: _______________

Prenumele_______________________

Să lucrăm!

1. Scrie un enunț în care toate cuvintele să înceapă cu litera ,,s”.

Colorează cu galben substantivele din enunțul tău și scrie felul, genul și numărul lor.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2. Treceți la plural următoarele substantive: ciupercă, catalog, hârtie, roată, arbitru.

Identifică substantivul de gen neutru, număr singular și alcătuiește un enunț cu acesta.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3. Treceți la singular următoarele substantive: zmeie, străzi, tablouri, muzee, brazi, păpădii.

Alcătuiește câteun enunț cu fiecare substantiv de gen masculin, scris de tine.

Page 12:   · Web view2021. 4. 6. · 2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O. 1 - să completeze

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

4. Colorează cu galben și apoi analizează substantivele din textul de mai jos.

Mămica lipsea. Suzana a îmbrăcat repede paltonul. Nu găsea șoșonii. A deschis ușa.

S-a dus la fetițe. Ele au prins-o în jocul lor. S-a lăsat îngropată în zăpadă. Apoi, a târât o sanie.

(Cezar Petrescu – Feerie)

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Page 13:   · Web view2021. 4. 6. · 2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O. 1 - să completeze

Anexa 8

Să lucrăm!

1.J Decupează și lipește pe platou doar imaginile care denumesc substantive de genul feminin.J Introdu imaginile rămase în enunțuri dezvoltate și scrie-le pe caiet.

Page 14:   · Web view2021. 4. 6. · 2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O. 1 - să completeze
Page 15:   · Web view2021. 4. 6. · 2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O. 1 - să completeze

Suplimentar

15/44 Analizează substantivele din textul următor

,,Cârduri întregi de dropii, de departe parcă ar fi niște cârlani la păscut, se

văd în Dobrogea, pe lângă țărmul Mării Negre, atât spre nord pe lângă vechiul

așezământ Istria de la capătul lacului Sinoe, cât și spre sud prin apropierea