8
PROIECT DE LECTIE Data: 22.11.2013 Propunător: Dumitru Stelian-Alin Unitatea de învățământ: Colegiul Național „Traian” Dr. Tr. Severin Clasa a VII-a Aria curriculară: Om și societate Disciplina: Religie Ortodoxă Unitatea de ȋnvățăre: Iisus Hristos - Ȋnvățător și Mȃntuitor Subiectul lecției: Hristos, Lumina lumii- Vindecarea orbului din naștere Scopul lecţiei: însuşirea unor învăţături date de Mântuitorul Iisus Hristos, în vederea consolidării comportamentului moral religios. Tipul lecției: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe Competențe generale: C.G.1. Cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii şi desăvârşirii omului Competențe specifice: 1.2 Recunoaşterea, în minunile Mântuitorului, a dumnezeirii Acestuia şi a dragostei Sale faţă de oameni Obiective operaţionale:

Vindecarea Orbului Din Nastere 2013

Embed Size (px)

DESCRIPTION

lectie clasa a XI-a

Citation preview

Page 1: Vindecarea Orbului Din Nastere 2013

PROIECT DE LECTIE

Data: 22.11.2013

Propunător: Dumitru Stelian-Alin

Unitatea de învățământ: Colegiul Național „Traian” Dr. Tr. Severin

Clasa a VII-a

Aria curriculară: Om și societate

Disciplina: Religie Ortodoxă

Unitatea de ȋnvățăre: Iisus Hristos - Ȋnvățător și Mȃntuitor

Subiectul lecției: Hristos, Lumina lumii- Vindecarea orbului din naștere

Scopul lecţiei: însuşirea unor învăţături date de Mântuitorul Iisus Hristos, în vederea consolidării comportamentului moral religios.

Tipul lecției: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe

Competențe generale:

C.G.1. Cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii şi desăvârşirii omului

Competențe specifice:

1.2 Recunoaşterea, în minunile Mântuitorului, a dumnezeirii Acestuia şi a dragostei Sale faţă de oameni

Obiective operaţionale:

La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:

a) cognitive

OC1. să rezume textul scripturistic în care este prezentă minunea vindecării orbului din naștere

OC2. să descopere atributele divine dovedite de Mântuitorul în această minune;

OC3. să explice rolul minunilor activitatea Mântuitorului

OC4 să formuleze învăţături ce se desprind din această minune;

Page 2: Vindecarea Orbului Din Nastere 2013

OC5. să argumenteze importanţa credinței ȋn existenta, puterea, bunatatea si minunile Lui Dumnezeu

b) afective

OA1: elevii vor participa cu placere și interes la lecție

OA2: Să se angajeze activ în soluţionarea sarcinilor didactice

c) Psihomotorii:

1.Să utilizeze corect mijloacele de învăţământ propuse.

Obiective formativ-educative:

- să-și întărească credința că Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Cel atotputernic.

Strategia didactică

Metode şi procedee: expunerea, explicaţia, lectura, conversaţia, meditaţia religioasă, conversaţia euristică. argumentarea.

Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, icoana;

Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală.

Resurse

Oficiale: • Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VII-a;

Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VII-a;

• durata: 50'

Bibliografice:

Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1988.

Antonie Plămădeală,Mitropolitul Ardealului, Cuvinte la zile mari, Editura,Sibiu, 1989.

Pr. Prof. Dr. Vasile Mihoc, Predici exegetice la Duminicile de peste an, EdituraTeofania, Sibiu, 2001.

Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba lulia, 2001.

Page 3: Vindecarea Orbului Din Nastere 2013

Nrcrt

Etapele lecţiei Ob. op.

Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi procedee

Mijloace de

învăţământ

Forme de organizare

Evaluare

1. Captarea atenției

3 Se prezintă o ȋntȃmplare din viata unui orb. Ȋntr-un tren un om se minuna de ce vedea pe geam:Oau, uite un copac! Oau, uite ce soare stralucitor! Oamenii din tren erau revoltați.Domnilor, timp de 30 ani am fost orb iar acum mi-am recăpatat vederea!

• Elevii ascultă cu atenţie. o povestirea

2. Anunţarea subiectuluilecţiei şi a obiectivelor lecției

3 Se anunţă si se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei : Hristos, Lumina lumii- Vindecarea orbului din naștere Se precizează obiectivele lecţiei.

Elevii scriu data şi titlul în caiete şi ascultă explicatiile profesorului.

explicatia

3. Actualizarea cunostintelor ȋnsusite anterior

10 • Se adresează elevilor următoarele întrebări:- Analizați conceptual de prietenie?Dați exemple de prietenii creștine ȋntre sfinți?Enumerați foloasele prieteniei?

Elevii răspund la solicitările profesorului.

o explicaţia o activitate frontală

Aprecieri

verbale

4. Prezentarea noului conținut

OC1

5 Profesorul cere elevilor să deschidă Biblia la Evanghelia după Ioan cap 9 apoi citeşte expresiv minunea

Elevii caută fragmentul şi urmăresc cu atenţie.

Lectura expresivă

Noul Testament

Activitate frontala Aprec

ieri verbale

5.

Dirijarea ȋnvățării

14 Orbirea este de doua feluri: trupeasca si sufleteasca.

Daca orbirea trupeasca este plina de suferinte, cea sufleteasca este si mai grea, pentru ca ea pericliteaza mântuirea, viata vesnica: “Daca ati fi orbi, n-ati avea pacat. Dar pentru ca acum ziceti: Vedem…. pacatul vostru ramâne” (IOAN 9, 41).

Iisus ne avertizeaza ca mult mai grea este orbirea

• Elevii ascultă cu atenţie.

Lectura

Conversatia

Biblia

Activitate

Aprecieri

verbal

Page 4: Vindecarea Orbului Din Nastere 2013

inimii din cauza careia omul nu mai este capabil sa perceapa binele din jurul lui. Tot El ne mai spune si ca orbirea trupeasca nu este neaparat o urmare a greselilor personale ale omului, nu se produce întotdeauna din vina lui, pe când orbirea sufleteasca presupune o decizie libera împotriva Luminii, Adevarului.

Orbul din nastere a primit de la Mântuitorul Iisus Hristos nu numai lumina ochilor trupesti, ci el a fost luminat si sufleteste. Dovada o avem în felul întelept în care le-a vorbit celor care-l ispiteau, fariseilor. Asadar, Iisus nu vindeca numai ochiul, vederea fizica, ci El a venit ca sa lumineze cu lumina Lui ochii inimii. A vedea cu inima, a vedea în sens spiritual, înseamna a prevede consecintele actiunilor tale, a te stradui sa pricepi rosturile lucrurilor, a întelege sensul crestin al vietii.

Cuvintele Mântuitorului: “Eu sunt Lumina lumii” (IOAN 9, 5) vor sa arate ca El a adus lumina pe pamânt în cele mai grele probleme ale vietii noastre omenesti. Mântuitorul ne cheama cu staruinta spre o viata mai luminoasa prin cuvintele: “Înca putina vreme Lumina este cu voi. Umblati cât aveti Lumina, ca sa nu va cuprinda întunericul. Si cel ce umbla în întuneric nu stie unde merge. Cât aveti Lumina, credeti în Lumina, ca sa fiti fii ai Luminii” (IOAN 12, 35-36).

Este într-adevar de un milion de ori mai usor sa se pocaiasca si sa se mântuiasca un mare pacatos care se stie ca este pacatos, decât unul care îsi închipuie ca este neprihanit si sfânt. Nici o boala nu este atât de persistenta ca nebunia celor egoisti si trufasi, care au o viata de “vamesi” si minte de “farisei”, dar îsi închipuie ca sunt mai buni decât oricine si ca nu au nevoie de povata si de interventie. Din nefericire, erau multi astfel de bolnavi în vremea Mântuitorului printre capeteniile iudeilor, dar au fost, exista si vor exista în toate epocile.

Raspunsul Domnului catre farisei, ca ei sunt orbi de nelecuit, i-a redus la tacere pe acestia si încheie lungul capitol, în care este relatata vindecarea orbului din nastere.

Parintii orbului reprezinta acele caractere fricoase, care la prima piedica ivita în viata lor, nu numai ca nu vor

Elevii noteaza ȋn caiete afirmațiile profesorului

Explicatia

frontală e

Page 5: Vindecarea Orbului Din Nastere 2013

OC2

sa faca vreo jertfa pentru Hristos, ci se desintereseaza si se leapada de El si de credinta, punându-si interesul numai pentru salvarea neamului lor pacatos, care însa are trecere. Ei ramân lipiti de bunurile materiale ale acestei vieti, ori cât de putine si sarace at fi ele.

Conducatorii iudeilor sunt reprezentantii egoistilor si ai trufasilor, ai materialistilor invidiosi si ai prigonitorilor rau intentionati ai adevarului, care îsi închid cu dinadinsul ochii lor în fata luminii adevarului. Ei întrebuinteaza pozitia lor sociala si cunostintele ca sa faca raul. Ei sunt un bici pentru cei evlaviosi si drepti. Sunt povatuitori orbi pentru ucenicii lor si îi mâna si pe acestia si pe ei însisi, în prapastia pierzarii sufletesti.DICTIONAR:- tina = pamânt, tarâna;- scaldatoarea Siloamului = un bazin cu apa care izvora dintr-un izvor din localitatea Siloam din Israel;- a periclita = a pune în pericol, a primejdui

6. Obținerea performanței

5 . Se cere elevilor să comenteze: Pierde cineva un cal, un câine chiar. Cu câta grija nu-l cauta în toate partile! Pierde însa Împaratia lui Dumnezeu! Doarme, glumeste si râde mai departe. E de mirare ca toti se rusineaza daca în treburile lumesti sunt neglijenti, dar sunt atâtia si atâtia care nu se rusineaza a-si neglija lucrul mântuirii sufletului” (SFÂNTUL IOAN GURA DE AUR)

o Elevii dau variante de răspuns.

Exercitiu o activitate individuală

o

7. Feedbackul (Asigurarea conexiunii inverse)

OC3,4,5

5 Profesorul adresează elevilor următoarele întrebări, pentru a putea interpreta pilda.

- De cȃte feluri este orbirea?Cum putem ȋnlătura această orbire sufletească?Părinții orbului pe cine ȋi simbolizează?

Elevii răspund

ConversaţiaExplicaţia

aprecieri verbale

8. Evaluarea 2 Fac aprecieri generale și individuale, acord stimulente

9-10

Asigurarea retenţiei şia transferului

3 Aceasta minune a demonstrat faptul ca orbirea este trupeasca si sufleteasca, iar credinta iti da si ochii mintii sau ochii sufletului. In acest caz, orbul era orb dar trupeste astfel credinta sa puternica facandu-l sa simta ca Iisus era acolo .Morala: credinta puternica poate

Elevii notează tema pe caiete.Explicatia Activitate

frontala

Page 6: Vindecarea Orbului Din Nastere 2013

face si imposibilul..• Se anunţă şi se explică tema pentru acasă: „Redactează o rugăciune de mulţumire lui Dumnezeu.”