Upload
pune-inxhinieresh
View
366
Download
8
Embed Size (px)
DESCRIPTION
©puneinxhinieresh http://www.facebook.com/PuneInxhinier
Citation preview
Projektimi i ures automobilistike monolite.
Te hartohet projekti i ures automobilistike monolite me te dhenat
dhe kerkesat e meposhtme:
A) Te dhenat:
Hapesira e llogaritjes l=18m
Skemengarkesa N-100 dhe K-400
Gabariti G=7m
B) Kerkesat:
1. Dimensionimi paraprak.
2. Llogaritja e soletes sipas gjendjes kufitare te grupit te pare dhe gjendjes kufitare
te grupit te dyte.
3. Llogaritja e konsolit te soletes.
4. Llogaritja e traut kryesor sipas 2 gjendjeve.
5. Llogaritja e sharnierit.
6. Llogaritja e mbeshtetjes ndermjetese.
7. Vizatimet:
a) Pamje e prerje ballore e ures.
b) Pamje e prerje vertikale dhe pamje nga lart.
c) Konstruimi i elementeve te llogaritur me siper.
Projektimi i ures automobilistike monolite.
1. Dimensionimi paraprak.
a) Dimensionimi i trareve kryesore gjatesore.
Meqe gabariti i ures G=7m eshte relativisht i vogel dhe ura do te ndertohet per
ngarkesa te vogla (N-100) pranoj dy trare gjatesore me hapesire aksiale midis tyre
l=5m.
Per arsyen e mesiperme nuk po vendosim trare gjatesore ndihmes.
Lartesia e traut nga kushti ht=(12
1
8
1 )l=150225cm pranohet ht=180cm.
Gjeresia e traut nga kushti bt=(8
1
5
1 )ht=22.536cm pranohet bt=30cm (per armature
ne forme karkasi).
b) Dimensionimi i traut terthor.
Ne drejtimin terthor vendosim trare ne distance aksiale 4m midis tyre ne menyre qe
soleta te punoje ne te dy drejtimet.
Lartesia e traut ht=3
2e lartesise se traut gjatesor =120cm.
Gjeresia e traut pranohet bt=25cm.
c)Dimensionimi i soletes.
Soleta pranohet me lartesi hs=20cm.
Dimensionimi i detajeve te tjere te seksionit terthor paraqitet ne figuren nr.1.
Projektimi i ures automobilistike monolite.
2.Llogaritja e soletes
Soleta mbeshtetet ne traret kryesore dhe ne traret terthore.
Permasat e soletes jane:
Ne drejtimin terthor b=5.0-0.30=4.7m
Ne drejtimin gjatesor a=4.0-0.25=3.75m
Permasat llogaritese jane:
lb=b+hs=4.7+0.2=4.9m
la=a+hs=3.75+0.2=3.95
24.195.3
9.4
a
b
l
l<2
Meqenese raporti i brinjeve eshte me i vogel se 2 soleta llogaritet si e mbeshtetur ne
kontur.
Llogaritja e momenteve nga ngarkesat e perhershme:
Percaktimi i ngarkesave te perhershme ne solete:
-asfaltobeton 0.05*2100*1*1= 105*1.2= 126 daN/m2
-Shtrese mbrojtese 0.03*2400*1*1= 72*1.2= 86.4
-Hidroizolim 0.01*1800*1*1= 18*1.2= 21.6
-Shtrese rrafshuese 0.06*2200*1*1= 132*1.2= 158.4
-Soleta 0.20*2400*1*1= 480*1.1= 528
gn=807 g=920.4 daN/m2
a1=la=3.95m
b1=lb=4.90m
24.1a
b
l
l; 0.1
95.3
95.31 al
a; 24.1
95.3
9.41 al
b
Ne tabele gjenden me interpolim koeficientet:
=0.053 dhe =0.041.
Projektimi i ures automobilistike monolite.
Momentet llogaritese nga ngarkesat e perhershme jane:
M g
a = *g*la*lb=0.053*920.4*3.95*4.9=944.16daNm
M g
b = *g*la*lb=0.041*920.4*3.95*4.9=730.39daNm
Llogaritja e momenteve nga ngarkesat e perkohshme.
a) Prej ngarkeses N-100:
a1=a2+2H=0.2+2*0.15=0.5m
b1=b2+2H=0.4+2*0.15=0.7m
Po= 3.137147.0*5.0
4800
* 11
ba
P daN/m2
Sipas figures gjenden:
P1=Po*F1=13714.3*(2.4*0.5)=16457.2 daN
P2=Po*F2=13714.3*(1.0*0.5)=6857.2 daN
Per siperfaqen e pare:
1266.095.3
5.01 al
a; 6076.0
95.3
4.21 al
b; 24.1
95.3
9.4
a
b
l
l
Nga tabela =0.17869 dhe =0.12344
Per siperfaqen e dyte:
1266.095.3
5.01 al
a; 2532.0
95.3
0.11 al
b; 24.1
95.3
9.4
a
b
l
l
Nga tabela =0.2449 dhe =0.1991
Atehere momentet ne te dy drejtimet do te jene:
M P
a =( 1*P1- 2*P2)*(1+ )*np
M P
a = (0.17869*16457.2-0.2449*6857.2)*1.2*1.4=2295.76daNm
M (P
b 1*P1- 2*P2)*(1+ )*np
M P
b =(0.12344*16457.2-0.1991*6857.2)*1.2*1.4=1212.50daNm
Projektimi i ures automobilistike monolite.
b) Prej ngarkeses K-400
a1=la
b1=b2+2H=0.6+2*0.15=0.9m
P=3.95*50=197.5kN=19750daN
Po= 6.555595.3*9.0
19750 daN/m2
Do te studiojme dy pozicione te mjetit levizes si ne figuren nr.2.
Pozicioni nr.1
Sipas figures gjenden:
P1=P0*F1=5555.6*(3.5*3.95)=76806daN
P2=P0*F2=5555.6*(1.7*3.95)=37306daN
Per siperfaqen e pare:
0.195.3
95.31 al
a; 8861.0
95.3
5.31 al
b; 24.1
95.3
9.4
a
b
l
l
Nga tabela =0.06395 dhe =0.057
Per siperfaqen e dyte:
0.195.3
95.31 al
a; .0
95.3
7.11 al
b4304; 24.1
95.3
9.4
a
b
l
l
Nga tabela =0.0828 dhe =0.08803
Atehere momentet ne te dy drejtimet do te jene:
M K
a =( 1*P1- 2*P2)*np
M K
a = (0.06395*76806-0.0828*37306)*1.1=2005.09daNm
M (K
b 1*P1- 2*P2)*np
M K
b =(0.057*76806-0.08803*37306)*1.1=1203.28daNm
Pozicioni nr.2
0.195.3
95.31 al
a; 2278.0
95.3
9.01 al
b 24.1
95.3
9.4
a
b
l
l
Atehere: =0.09075 dhe =0.1075
M K
a = *P*np=0.09075*19750.16*1.1=1971.56daNm
M K
b *P*np=0.1075*19750.16*1.1=2335.46daNm
Projektimi i ures automobilistike monolite.
Per drejtimin gjatesor momenti me i madh shkaktohet nga pozicioni nr.2 i ngarkeses
se kontrolllit ndersa ne drejtimin terthor shkaktohet nga pozicioni nr.1 i ngarkeses se
kontrollit.
Atehere momentet e plota do te jene:
Ma=M K
a
g
a M =944.16+2005.09=2949.25daNm
Mb=M K
b
g
b M =730.39+2335.46=3065.85daNm
Momentet llogaritese ne hapesire dhe ne mbeshtetje jane:
M h
a =0.525Ma=0.525*2949.25=1548.36daNm
M m
a =-0.75Ma=-0.75*2949.25=-2211.94daNm
M h
b =0.525Mb=0.525*3065.85=1609.57daNm
M m
b =-0.75Mb=-0.75*3065.85=-2299.39daNm
Llogaritja e forces prerese nga ngarkesat e perhershme.
Behet shperndarja e ngarkeses ne dy drejtime.
ga= 4.5679.4*195.3
9.4*1*807
*
*44
4
44
4
ba
bn
lBl
lBg daN/ml
gb= 6.2399.4*195.3
95.3*1*807
*
*44
4
44
4
ba
an
lBl
lBg daN/ml
Per inkastrim te soletes ne te gjitha drejtimet koeficienti B=1. Atehere forcat prerese
do te jene.
Q 6.11202
95.3*4.567
2 a
a
g
a
lg daN
Q 5872
9.4*6.239
2 b
b
g
b
lg daN
Llogaritja e forces prerese nga ngarkesat e perkohshme.
Nga ngarkesa N-100.
Pozicioni me i disfavorshem paraqitet ne figuren nr.3a.
Behet shperndarja e ngarkeses se perqendruar P ne te dyja drejtimet la dhe lb me
anen e formulave:
Projektimi i ures automobilistike monolite.
ba
ba PP
dhe
ba
ab PP
Uljet a dhe b nga ngarkesa njesi percaktohen me anen e ekuacioneve.
EI a=65433 33(
3
1aaaaal )
EI b=65433 33(
3
1bbbbbl )
la=3.75m dhe lb=4.7m.
Per rroten e pare:
a
al
x = 5.0
75.3
875.1 dhe 074.0
7.4
35.0
b
bl
x
EI a=0.272 dhe EI b=0.011
Pa1=4800 011.0272.0
011.0186.6daN
Pa2=4800 011.0272.0
272.04613.4daN
Ne kete menyre behen llogaritjet dhe per rrotat e tjera, si ne tabelen e meposhtme:
Rrota a b EI a EI b Pa Pb
1 0.5 0.074 0.275 0.011 184.6 4615.4
2 0.5 0.436 0.275 0.515 3129.1 1670.9
3 0.5 0.670 0.275 0.374 2766.1 2033.9
4 0.5 0.979 0.275 0.003 51.8 4748.2
Forca prerese per drejtimin terthor eshte.
Qb=(1+ )xi
xib
a
yP
i
ku : yx1=0.9255; yx2=0.5638; yx3=0.3298; yx4=0.0212.
Projektimi i ures automobilistike monolite.
Gjeresia punuese e soletes eshte.
a)Ne mbeshtetje a0=a1=50
por nga kushti a0>lb/3 pranohet ao=157 cm
b)Ne hapesire a=a1+lb/3=50+470/3=50+157=207 cm
por nga kushti a>2/3lb pranohet a=313 cm.
Atehere ax1=ao+2x1=157+2*35=227cm
ax2=ax3=a=313 cm
ax4=ao+2*10=157+20=177 cm
Qb=1.2*(4615.4 )177
0212.04748
313
3298.09.2033
313
5638.09.1670
227
9255.0 =2944.7 daN
Ne drejtimin gjatesor futen 4 rrota si ne figure.
Llogaritjet si per rastin e mesiperm paraqiten ne tabelen e meposhtme:
Rrota a b EI a EI b Pa Pb
1 0.067 0.074 0.0042 0.011 3473.6 1323.4
2 0.067 0.436 0.0042 0.515 4761.2 38.8
3 0.067 0.670 0.0042 0.374 4746.7 53.3
4 0.067 0.979 0.0042 0.003 2000.0 2800.0
Gjeresia punuese per rroten e dyte eshte
b=0.5*(1.7+1.1)=140 cm.
Rrota e dyte jep ngarkesen me te madhe per drejtimin gjatesor dhe njekohesisht i
takon gjeresia punuese me e vogel prandaj llogaritjet kryhen vetem per kete
ngarkese. Keshtu:
Qa=(1+ )xi
xia
b
yP
i =1.2*4761.2*
4.1
5638.0=2301 daN
ku : yx2=0.5638;
Projektimi i ures automobilistike monolite.
Llogaritja ne aftesi mbajtese e soletes:.
Kemi h=20cm, ho=20-3=17cm, b=100cm.
Do te perdoret beton B-25 dhe Celik me Rs=2700daN/cm2
Duke perdorur formulen e llogaritjes se As:
A0=R*h*b
M
bt20
; =1 – 0A21 ; As = bh0
s
b
R
R
Duke qene se kemi te bejme me llogaritje monotone mund te perdorim dhe programimin ne Visual Basic per llogaritjen As. 'Program per llogaritjen e armatures ne funksion te 'momentit ne seksion. Option Explicit Private Sub Armatur_Click() Dim ho, b, Rb, Rs, M, Armatura As Double ho = 17 b = 100 Rb = 135 Rs = 2700 M = InputBox("Momenti ne seksion=?", M) Armatura = (1 - Sqr(1 - 2 * M / (ho * ho * b * Rb))) * Rb * b * ho / Rs MsgBox (Armatura) End Sub
Seksioni M A0 As Shufrat
Mbështetja a-a 221194 0.0567 0.0584 4.96 710
Hapësira a-a 154836 0.0397 0.0405 3.44 510
Mbështetja b-b 229939 0.0589 0.0608 5.17 710
Hapësira b-b 160957 0.0415 0.0421 3.58 510
Projektimi i ures automobilistike monolite.
Llogaritja e trareve terthore.
Traret terthore mbeshteten ne dy traret kryesore dhe jane me nje hapesire me
inkastrim te pjesshem ne mbeshtetje.
Traret terthore me nje hapesire llogariten si te mbeshtetur lirisht me hapesire qe
eshte e barabarte me largesine midis boshteve te trareve kryesore. Ne mbeshtetje
traret kontrollohen per momentin negativ qe merret sa 50% e momentit maksimal ne
hapesire.
Gjendet reaksioni ne traun terthor nga ngarkesat e levizshme duke ngarkuar vijen
influente te reaksionit.
Per ngarkesen N-100,
Reaksioni Po=Pi*yi=4800*1.0=4800daN
Mperk=(1+ )*np*Po*(1.25+0.4+0.7=1.2*1.4*4800*2.35
Mperk=18950.4daNm
Per ngarkesen K-400,
Po=50* 1502*2
2*)0.15.0(
kN=15000 daN
Mperk=np*Po*1.25=1.4*15000*1.25=26250 daNm
Pra momenti maksimal shkaktohet nga ngarkesa e kontrollit K-400.
Per ngarkesat e perhershme,
Ngarkesa nga soleta eshte g1=920.4*4.0=3681.6daN/ml
Ngarkesa nga pesha vetjake e traut eshte go=0.25*(1.2-0.2)*1*2500*1.1=687.5
Mkost= daNmllglgo 04.11199
24
)0.45*3(6.3681
8
5*5.687
24
)3(
8
* 2222
2
2
11
2
1
Momentet maksimale jane:
Ne hapesire Mh=11199.04+26250=37449daNm
Ne mbeshtetje Mm=0.5*Mh=18725daNm
Projektimi i ures automobilistike monolite.
Llogaritja e traut terthor sipas aftesise mbajtese.
Ne mesin e hapesires M=37449 daNm, h=120 cm, b=25 cm, hp=20 cm,
bp=12*hp+b=265,
sepse raporti 1.0167.0120
20
h
hp
Duke pranuar per armim shufra me diameter =20 mm.
a=3+2+3/2=6.5 cm dhe ho=120-6.5=113.5 cm.
Momenti qe perballohet nga pllaka,
Mp=bp*hp*Ro*(ho-2
ph)=265*20*115*(113.5-10)=630832.5 daNm
Mp=630832.5daN>M=37449 daNm,
pra aksi asnjanes bie mbi pllake.
Atehere seksioni llogarites eshte drejtkendesh me permasa bp*h=265*120 cm.
Ao= 0095.0115*5.113*265
3744900
** 22
bop Rhb
M
As=1- oA21 *bp*ho* s
b
R
R15.8cm2
Pranojme 6 20 mm me As=18.85cm2
Ne mbeshtetje M=18725 daNm.
Seksioni llogarites eshte drejtkendesh me permasa b*h=25*120 cm.
Ao= 051.0115*5.113*25
1872500
** 22
bop Rhb
M
As=1- oA21 *bp*ho* s
b
R
R8 cm2
Pranoj 3 20 me As=9.43 cm2
Projektimi i ures automobilistike monolite.
Llogaritja e konsolit:
A) Percaktimi i forcave te brendshme nga ngarkesat e perhershme.
I- Llogaritja e ngarkesave dhe forcave te brendshme per seksionin 1-1
(a) Percaktimi i ngarkesave dhe skemes llogaritese.
-nga parmaku P=120 daN/ml
-G1=0.20*0.20*2400*1.1=105.6daN
-nga soleta g1=0.1*1*2400*1.1=264daN/ml
-nga asfaltobetoni g2=0.03*2000*1*1.2=72daN/ml
-nga turma qt=400*1*1.4=560daN/ml
Atehere ngarkesa totale lineare eshte q=896daN/ml
(b)Percaktimi i forcave te brendshme
M1-1=(P+G)*0.75+q*2
65.0 2
=(120+105.6)*0.75+896*0.652/2=358.48daNm
Q1-1=P+G1+q*0.65=120+105.6+896*0.65=808daN
II- Llogaritja e ngarkesave dhe forcave te brendshme per seksionin 2-2
(a) Percaktimi i ngarkesave dhe skemes llogaritese.
-nga turma P2=0.15*400*1.4=84daN
-pesha vetjake e pjeses vertikale G2=0.15*0.3*2400*1.1=118.8daN
-pesha vetjake e soletes g3=0.2*2400*1.1=528daN/ml
-shtresat g4=392.4daN/ml
(b)Percaktimi i forcave te brendshme
M2-2=M1-1+Q1-1*1.0+(G2+P2)*0.925+g3*2
0.1 2
+g4*2
85.0 2
M2-2=358.48+808*1.0+(84+118.8)*0.925+528*0.5+392.4*0.852/2=1759.82daNm
Q2-2=Q1-1+G2+P2+g3*1.0+g4*0.85
Q2-2=808+118.8+84+528*1.0+392.4*0.85=1872.3daN
Projektimi i ures automobilistike monolite.
B) Percaktimi i forcave te brendshme nga ngarkesat e perkohshme:
(a) Per N-100 kemi:
a1=0.5m,bk=0.77m dhe P=4800
Gjeresia punuese e soletes a=a1+2b1=0.5+2*0.7=1.9m
M=(1+ )* f *0.42*P*a
1=1.3*1.4*4800*0.42*
9.1
1=1931.12daNm
Q=(1+ )* f *P=1.3*1.4*4800=8736daN
(b) Per ngarkesen e kontrollit K-400:
a1=1.0m, bk=0.72m dhe Po=5555.6
Gjeresia punuese e soletes a=a1+2b1=1.0+2*0.72=2.44m
M=(1+ )* f *Po*a
ba k
2
2
1 =1.3*1.4*5555.6*44.2*2
72.0*1 2
=1074.11daNm
Q=(1+ )* f *P=1.3*1.4*5000=9100daN
C) Percaktimi i forcave te brendshme nga turma (ne seksionin 2-2):
qt=400daN/m2
Mt=qt* f *b 2
k /2=400*1.4*0.852/2=202.3daNm
Qt=qt* f *bk=400*1.4*0.85=476daN
Forcat e brendshme te llogaritjes ne seksionin 2-2:
M2-2=1759.82+1931.12=3690.94daNm
Q2-2=1908+9100=11008daN
D) Llogaritja ne aftesi mbajtese:
As 1-1=(1-bRhb
M
**21
2
0
)s
bo
R
Rhb **
ku: M=35848daNcm, b=100cm, ho=8cm, Rb=115daN/cm2 dhe Rs=2450daN/cm2.
Atehere As 1-1=1.88cm2
Dhe per M2-2=369094daNcm,HO=18cm; As 2-2=8.8cm2
Projektimi i ures automobilistike monolite.
Llogaritja e trareve gjatesore.
Trau gjatesor llogaritet si nje tra me nje hapesire.
Percaktimi i ngarkesave te perhershme.
a) Te normuara:
1. Nga shtresat,
asfaltobeton 5*1*350*0.0021=3.675daN/cm
hidroizolim 1*1*350*0.0018=0.630daN/cm
shtrese mbrojtese betoni 3*1*350*0.0024=2.520daN/cm
shtrese rrafshuese 6*1*350*0.0022=4.620daN/cm
pra gsn=3.675+0.630+2.520+4.620=11.445daN/cm
2. Nga trotuari,
gnt=G1
n+(g1n+g2
n)*0.65+G2n=96+(240+60)*0.65+108=3.99daN/cm
3.Nga parmaku,
gnp=1.0daN/cm
4.Pesha vetjake,
-soleta nga ana e brendshme e trareve
g1n=(470/2*20+1/2*45*15)*1*0.0025=12.594daN/cm
-soleta nga ana e jashtme e trareve
g2n=
2
2010*100*1*0.0025=3.75daN/cm
-trau gjatesor
g3n=180*30*1*0.0025=13.5daN/cm
-traret terthore
daN
P
n
n
6.1447P
0025.0*25*]15*45*2
1)20120(
2
470[
1
1
Projektimi i ures automobilistike monolite.
(b) Llogaritese.
1.Nga shtresat,
gs=11.455*1.5=17.183daN/cm
2.Nga trotuari,
gt= G1+(g1+g2)*0.65+G2=105.6+(264+72)*0.65+118.8=4.428daN/cm
3.Nga parmaku,
gp=1.0*1.2=1.2daN/cm
4.Nga pesha vetjake,
-soleta
g1=12.594*1.2=15.1128daN/cm
g2=3.75*1.2=4.5daN/cm
-trau gjatesor
g3=13.5*1.2=16.2daN/cm
-trau terthor
P1=1447.6*1.2=1737.1daN
Llogaritja e forcave te brendshme nga ngarkesat e perhershme.
Reaksioni i normuar i traut ne mbeshtetje eshte:
An=3 1P (g1+g2+g3+gs+gp+gt)*2
1800
An=3*1447.6+(12.594+13.5+3.75+11.445+3.99+1.0)*900
An=45994 daN
Ndersa reaksioni llogarites eshte
A=3*1737.1+(15.1128+4.5+16.2+17.183+4.428+1.2)*900
A=57973daN
Projektimi i ures automobilistike monolite.
Nga zgjidhja statike e traut nen veprimin e ngarkesave te mesiperme merren
momentet e normuara si me poshte:
Seksioni Momenti Forca prerese
I normuar Llogarites I normuar Llogarites
0 - - 445.46 562.36
1 726.86 917.27 362.16 456.83
2 1295.09 1634.18 264.38 333.94
3 1696.01 2140.30 181.08 228.42
4 1944.09 2453.01 83.30 105.52
5 2019.06 2547.98 0.00 0.00
6 1944.09 2453.01 -83.30 -105.52
7 1696.01 2140.30 -181.08 -228.42
8 1295.09 1634.18 -264.38 -333.94
9 726.86 917.27 -362.16 -456.83
10 - - -445.46 -562.36
Llogaritja e forcave te brendshme nga ngarkesat e perkohshme:
Per percaktimin e pozicionit me te pafavorshem te ngarkesave te perkohshme
(N-100,K-400 dhe turma ne trotuar) ne drejtimin terthor te ures llogariten koeficientet
e vendosjes terthore per secilen ngarkese sipas ligjit te leves.
Ngarkesa N-100 afrohet tek bordura 50cm nga aksi i rrotes, ngarkesa K-400 afrohet
65 cm nga aksi i rrotes dhe ngarkesa e turmes shtrihet vetem ne trotuar.
Koeficientet e vendosjes terthore percaktohen nga vijat influente te reaksionit ne tra.
-Per N-100,
6.22.054.076.01.1
-Per K-400,
=1.07+0.55=1.62
-Per turmen,
= 3.12
2.14.1
Projektimi i ures automobilistike monolite.
Per ngarkesen N-100 merret parasysh dhe koeficienti dinamik, madhesia e te cilit
percaktohet ne varesi te gjatesise se ngarkimit te vijes influente.
Per l=18m kemi (1+ )=1.2
Per cdo seksion te traut gjatesor percaktohet momenti i normuar sipas formules:
-Per N-100,
Mi=( KyP ii **)* 100
Ku koeficienti K varet nga gjatesia e ngarkimit te vijes influente, dhe per rastin
konkret K=1
-Per K-400,
Mi=( 400*)* ii yP
Momentet llogarites percaktohen sipas formules:
-Per N-100,
Mi=M n
i *(1+ )*np
-Per K-400,
Mi=M n
i *np
Momentet nga turma ne trotuar.
Ngarkesa e perkohshme e normuar nga turma ne trotuar merret pt=400daN/m2.
Ngarkesa njetrajtesisht e shperndare ne drejtimin gjatesor eshte:
qt=pt*1.0=400 daN/m
Momenti maksimal i normuar eshte:
Mt=qt* * t
Momenti maksimal llogarites eshte:
M=Mt*np
Ne kete menyre llogariten momentet perkules per 9 seksionet e traut dhe rezultatet
paraqiten ne tabelen e meposhtme:
Projektimi i ures automobilistike monolite.
Vlerat e momenteve ne 11 seksionet e traut:
Se
ksio
ni Momenti
I normuar Llogarites
N-100 K-400 Turma N-100 K-400 Turma
0 - - - - - -
1 694.2 774.36 58.32 1166.256 851.796 81.648
2 1173.12 1542.24 103.68 1970.8416 1696.464 145.15
3 1436.76 2125.44 136.08 2413.757 2337.984 190.512
4 1522.56 2475.36 155.52 2557.91 2722.896 217.728
5 1474.2 2592 162 2476.656 2851.2 226.80
6 1522.56 2475.36 155.52 2557.91 2722.896 217.728
7 1436.76 2125.44 136.08 2413.757 2337.984 190.512
8 1173.12 1542.24 89.28 1970.8416 1696.464 145.15
9 694.2 774.36 48.3 1166.256 851.796 81.648
10 - - - - - -
Forcat prerese ne hapesire nga veprimi i N-100 dhe K-400.
Forcat prerese ne seksionin i jane:
-Per N-100,
Qi=( KyP ii *)1(**)* 100 ;
-Per K-400,
Qi=( 400*)* ii yP
-Nga turma ne trotuar,
Qi=qt* t *
Ne kete menyre llogariten forcat prerese ne 11 seksionet e traut dhe rezultatet
paraqiten ne tabelen e meposhtme.
Projektimi i ures automobilistike monolite.
Forca prerese ne 11 seksionet e traut: S
eksio
ni Forca prerese
E normuar Llogaritese
N-100 K-400 Turma N-100 K-400 Turma
0 534.456 575.91 46.80 748.24 633.50 65.52
1 462.696 511.11 37.91 647.77 562.22 53.07
2 390.936 446.31 29.95 547.31 490.94 41.93
3 319.176 381.51 22.93 446.85 419.66 32.10
4 253.656 316.71 16.85 355.12 348.38 23.59
5 191.256 251.91 0.000 267.75 277.10 0.000
6 253.656 316.71 16.85 355.12 348.38 23.59
7 319.176 381.51 22.93 446.85 419.66 32.10
8 390.936 446.31 29.95 547.31 490.94 41.93
9 462.696 511.11 37.91 647.77 562.22 53.07
10 534.456 575.91 46.80 748.24 633.50 65.52
Reaksioni i traut ne mbeshtetje nga ngarkesa N-100, K-400 dhe turma ne trotuar.
Duke iu referuar vijave influente, reaksionet e normuara jane:
-Per N-100,
An= ( Pi*yi)* 100*K=171.3*2.6*1=445.38kN
-Per K-400,
An= ( Pi*yi)* 400=355.5*1.62=575.91kN
-Nga turma ne trotuar,
An=qt* * t=36*1.3=46.8kN
Reaksionet llogaritese jane:
-Nga N-100,
A=An*(1+ )*1.4=445.38*1.2*1.4=748.24kN
-Nga K-400,
A=An*np=575.91*1.1=633.50kN
-Nga turma,
A=An*np=46.8*1.4=65.52kN
Projektimi i ures automobilistike monolite.
Percaktohet reaksioni i plote i normuar:
a)Kombinimi me N-100,
A=4599.4+445.38+46.8=5091.6kN
b)Kombinimi me K-400,
A=4599.4+575.9=5175.3kN
Reaksioni i plote llogarites eshte:
a)Kombinimi me N-100,
A=5797.3+748.24+65.5=6611kN
b)Kombinimi me K-400,
A=5797.3+633.5=6430.8kN
Reaksioni maksimal ne mbeshtetje eshte
Rn=5175.3kN dhe Rll=6611kN
Llogaritja e traut sipas aftesise mbajtese:
Llogaritja sipas aftesise mbajtese behet per te gjitha seksionet e traut.
Percaktimi i permasave te pllakes se traut:
Trashesia fiktive e pllakes h’p percaktohet nga barazimi i siperfaqeve te pllakes reale
dhe asaj fiktive.
S=2
1(10+20)*100+20*235+
2
145*15=6537.5cm2
b’s=bk+bs/2=100+175=275 cm
S=275*h’ph’p=23.8 cm
c=6*23.8=142.8 cm
Gjeresia llogaritese e pllakes eshte
bp=45+2*45+2*142.8=277.8 cm
Projektimi i ures automobilistike monolite.
Llogaritja e armatures gjatesore per seksionet 19 te traut.
Seksioni “1”:
Momenti M=2165.22 kNm =21652200 daNcm; h=1.80 m, b=30 cm, bp=275 cm
ho=180-11.5=168.5cm
Momenti qe perballon pllaka eshte
Mp=275*23.8*135*(168.5-11.9)+2700*32.17*(168.5-4)=152656151 daNcm
Meqe Mp>M aksi neutral bie mbi pllake. Atehere seksioni llogarites merret
drejtkendor me dimensione bp*h.
Kjo eshte e vertete dhe per seksionet e tjera me te ngarkuara te traut.
As1=(1-135*5.168*275
21652200*21
2 )*
2700
135*5.168*275=48.08 cm2
Per seksionin 1 pranoj 6 32 me As=48.26 cm2
Ne kete menyre llogaritet armatura dhe per seksionet e tjera te traut dhe rezultatet
paraqiten ne tabelen e meposhtme.
Seksioni M AS AS e vend. Nr shufrave
0 – 0 0 0 48.26 632
1 – 1 2165.22 48.08 48.26 632
2 – 2 3750.17 83.95 88.47 1132
3 – 3 4744.56 106.75 112.6 1432
4 – 4 5393.63 121.75 128.69 1632
5 – 5 5624.00 127.1 128.69 1632
6 – 6 5393.63 121.75 128.69 1632
7 – 7 4744.56 106.75 112.6 1432
8 – 8 3750.17 83.95 88.47 1132
9 – 9 2165.22 48.08 48.26 632
10 – 10 0 0 48.26 632
Projektimi i ures automobilistike monolite.
Llogaritja e traut nga forca prerëse.
Llogaritja nga forca prerese do te behet per seksionin me te ngarkuar (seksioni 0-0).
Aftesia mbajtese e betonit eshte
kN
Q
RhbQQ
b
btnbb
5.324Q 1376.2 Q
kN 5.3247.10*5.168*30*1*6.0
***)1(*
bmin
min
04min
Përcaktojmë diametrin e stafave dhe numrin e degëve të tyre
d=10 mm; n=4
daN/cm 2700R ;daN/cm 2100
cm 032.34*758.0
2
s
2
2
sw
sw
R
A
Aftësia mbajtëse lineare e stafave duhet të jetë:
daN/cm 8.2597.10*5.168*30*2*4
137620
****42
2
2
02
2
btb
swRhb
Hapi i stafave do të jetë:
cm3.88137620*5.1
7.10*5.168*30*2
5.1
***
cm5.248.259
2100*032.3*
22
02max,
Q
Rhbs
q
RAs
btbw
sw
swsww
Atehere pranojmë konstruktivisht nje armim terthor me stafa 10 me hap 20 cm ne
hapesire dhe 10 cm ne mebeshtetje.
Projektimi i ures automobilistike monolite.
A/2
b/2
Llogaritja e sharnierit.
Meqe kemi ure me mbistrukture te thjeste do te perdorim sharniere tangenciale.
Permasa e pllakes percaktohen nga rezistenca e betonit ne shtypje lokale.
Duke ditur gjërësinë e traut bt nxjerrim përmasen tjetër ne drejtimin gjatësor b.
Kemi beton B – 25 , Rb = 135 daN/cm2.
b=l.sht R*b
A
Ku :
A =1393.57 kN – Reaksioni në mbështetje
bt = 30 cm – Gjerësia e traut.
Duke zëvendësuar kemi.
b = 135*7.0*44.1*30
13935730 cm.
Rsh.l = Rb ; = 3
1F
F1.44
Llogaritja e trashësisë se pllakës . Materiali i pllakës eshte celik Ç – 27s ;Rs =2350 daN/cm2
Dimensionimin e bëjmë duke u nisur nga momenti që është e aftë të mbaje pllaka
duke e marre ate me skeme statike konsol si ne figure.
M= 4
30*
2
139357
4*
2
bA 522588 daNcm
= sRW
M ku : W =
6
*b 2
t
Projektimi i ures automobilistike monolite.
Nga ku nxjerrim :
302700
52258866
ts bR
M6 cm.
Llogaritja e kunjit. Forcat horizontale që shfaqen janë forca sizmike dhe forca e frenimit.
Me më të madhen nga këto forca bëjmë dimensionimin e kunjit.
Zona sizmike eshte 8 balle
Forca e frenimit
Ffren=kfr *B*P*f=0.3*130*1.4=54.6 kN
Forca sizmike
S = A*ks=1393*1/20 =69.6 kN
ku ks eshte koeficienti sizmik i cili merret ne tabele ne funksion te zones sizmike.
Forca sizmike për llogaritjen e kunjit merret :
Sp.k=569.6=348 kN
Kunji do te llogaritet nga rezistenca ne prerje gjate veprimit te forces horizontale
sizmike.
Pra duhet plotësuar kushti:
Sp.k'
s
2
k R*4
d*
nga ku nxjerrim:
dk= 1700*14.3
34800*4
*
*4'
.
s
kp
R
S
5.1 cm.