11
Univerzitet u Sarajevu Pedagoški fakultet Odsjek za razrednu nastavu Akademska godina: 2013/2014 Godina studija i semestar: Četvrta godina, VIII semestar Nastavni predmet: Metodika nastave muzičke kulture IV PISANA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG ČASA IZ MUZIČKE KULTURE Student: Velida Rotić

Tri Ciklame Brojalica

  • Upload
    velida

  • View
    98

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Univerzitet u SarajevuPedagoki fakultetOdsjek za razrednu nastavuAkademska godina: 2013/2014Godina studija i semestar: etvrta godina, VIII semestarNastavni predmet: Metodika nastave muzike kulture IV

PISANA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG ASA IZ MUZIKE KULTURE

Student: Velida Roti

Sarajevo, mart, 2014. god. OPI PODACI

kola:O.. Musa azim ati

Razred i odjeljenje:III-2

Dan, datum i vrijeme:7.3.2014. (Petak)

Uiteljica/mentor:Amila Pai

Realizator nastavnog asa/student:Velida Roti

SPECIFINI PODACI

Nastavni predmet:Muzika kultura

Nastavno podruje:Pjevanje i sviranje

Nastavna jedinica:Tri ciklame Refik Hodi

Tip nastavnog asa:Usvajanje novog gradiva

Nastavne metode:Metoda razgovora, ilustracije i demonstracije

Oblici nastavnog rada:Frontalni, individualni i rad u grupi

Nastavna sredstva:Plakat sa ilustracijom pjesme, nastavni plakat sa ilustracijom i slovima za uvodni dio asa, sintisajzer, listii sa pitanjima za zavrni dio asa

CILJ I ZADACI RADA NA ASU

Cilj:Usvajanje nove pjesme: Tri ciklame Refik Hodi

Obrazovni zadaci: Usvajanje teksta pjesme u skladu sa ritmom, melodijom i tempom Kultivisanje djeijeg glasa (dikcija i artikualcija), Bogaenje rjenika, Korelacija sa Mojom okolinom.

Funkcionalni zadaci: Razvoj muzike memorije Razvoj osjeaja za visinu, jainu i trajanje Razvoj osjeaja za ritam i melodiju Razvoj djeijeg glasa (dikcija, artikulacija, intonacija

Odgojni zadaci: Razvijanje ljubavi, interesa prema pjesmi Formiranje pozitivnih osobina kao to su: istrajnost, upornost, smisao za lijepo Razvijanje interesa za muziko stvaralatvo Razvijanje socijalizacije Razvoj ljubavi prema cvijeu

DETALJNA RAZRADA NASTAVNOG ASA

Uvodni dio asa:Pozdravljam uenike i predstavljam se. Na tablu postavljam jedan nastavni plakat na kome se nalazi 10 slova, ispod tih slova krije se odreena ilustracija ( tri ciklame). Takoer na tablu postavljam jedan red slova koja su izmijeana. Ispod toga postavljam plakat koji predstavlja prostor za sastavljanje rijei. Uenici trebaju da od ponuenih slova, sastave dvije rijei ( ne bilo koje rijei, nego ono to je dato ilustracijom, tj. TRI CIKLAME). Prvo slovo u ja zapoeti (postavit u slovo T, i zatim otkrivam na nastavnom plakatu dio ilustracije. Kada jedan uenik pogodi poziciju slova u rijei, odnosno na znak tano dolazi pred tablu, postavlja slovo na odgovarajue mjesto i otkriva ilustraciju ( samo ono slovo koje je pogodio). Nakon to otkrijemo o kojim rijeima se radi, i nakon to je ilustracija u cijelosti otkrivena, razgovaram sa uenicima. Prvo ih pitam ta vide na ilustraciji. ta je to ciklama? Ispriat u uenicima kratki tekst o ciklami (ciklama se obraa uenicima).

Dobar dan drugovi moji!Ime mi je Ciklama i udom nevienim procvala sam na ovoj livadi. Ja sam cvijet koji raste na stjenovitim stanitima i u saksijama. Ja sam cvijet koji krasi djeije sobe. Moje porijeklo je iz daleke panije. Mogu narasti do 12cm. Listam u zimu i jesen, tako da me esto zovu i zimski cvijet. Mogu biti bijele, crvene i ljubiaste boje.

Glavni dio asa:Najava cilja! Danas emo uiti jednu pjesmu koja se zove Tri ciklame, a komponovao ju je kompozitor Refik Hodi. Sada se svi udobno smjestite, a ja u vam odsvirati i otpjevati ovu pjesmu. ( Pjesmu sviram i pjevam dva puta kako bi uenici bolje doivjeli pjesmu). Nakon odsvirane i otpjevane pjesme razgovaram sa uenicima. Kako vam se svidjela ova pjesma? O emu nam pjeva ova pjesma? ta smo rekli, ta su to ciklame?Ja sam sada za vas neto pripremila. Postavljam plakat na tablu na kome je ilustrovana pjesma i napisan tekst. Sviaju li vam se ove ilustracije? Koliko ih ima? Naa pjesma se sastoji od tri djela koje nazivamo strofe. Sada u vam proitati tekst nae pjesme,a vi me pratite. Pitam uenike da li ima nepoznatih rijei ( lanjsko- prologodinje). Sada u vam odsvirati i otpjevati prvu strofu, a zatim emo je zajedno otpjevati. Ne zaboravimo znak za poetak: peta-esta. Isto ponavljam i sa ostale dvije strofe. Ukoliko je potrebno ponavljam svaku strofu vie puta. Nakon to su savladali melodiju i tekst pjesme po dijelovima, pjevamo pjesmu u cjelini. Uenici po redovima ( po grupama) pjevaju pjesmu ( 1 red 1 strofu, 2 red 2 strofu...)Uenici koji ele pjevaju pjesmicu sami ili po tri uenika ( svaki uenik po jednu strofu).

Zavrni dio asa:Pokazujem uenicima arobnu vreicu. U njoj se nalaze listii sa pitanjima. Dobrovoljci izlaze, izvlae listi iz vreice i odgovaraju na pitanje.Pozdravljam uenike i zahvaljujem se na druenju.

Literatura Okvirni nastavni NPiP za devetogodinju osnovnu kolu u Federaciji BiH Selma Ferovi, Indira Meki Udbenik za trei razred devetogodinje osnovne kole Selma Ferovi Muzika/glazbena kultura: prirunik za trei razred devetogodinje osnovne kole

Prilozi- Nastavni plakat za uvodni dio- Nastavni plakat pjesmice sa ilustracijama- Tekst pjesme Tri ciklame

ZAPIS NA TABLI

Rad u koli 7.3.2014.Tri ciklame Refik Hodi

Nastavni plakat za uvodni dio

Nastavni plakat pjesmice sa ilustracijama

Tekst pjesme Tri ciklame