Upload
pune-inxhinieresh
View
1.030
Download
10
Embed Size (px)
DESCRIPTION
©puneinxhinieresh http://www.facebook.com/PuneInxhinier
Citation preview
1
PROJEKT KURSI
Kerkesat e projektit
1. Planvendosja e projektit dhe sonda.
2. Profilet gjeologjike dhe karakteristikat e shtresave.
3. Planimetrite dhe prerjet e objektit.
4. Planet e strukturave.
5. Llogaritja e ngarkesave.
6. Llogaritja e plintave elastike e te shtanget.
7. Llogaritja e themeleve te podrumit.
8. Llogaritja ne bazament elastik (trare ose pllake).
9. Llogaritja e themeleve me pilota.
10. Krahasimi ekonomik.
Vizatimet.
11. Planimetria e themeleve me plinta, perpunimi i plintave, dhe e pjeses
se podrumit.
12. Planimetria e trareve me bazament elastik.
13. Perpunimi i nje trau.
14. Planimetria e themeleve me pilota dhe jasteku i tyre.
2
PLLAKA 0.7 cm
LLAÇ ÇIM. 2 cm
RERE 2 cm
BETON 5 cm
QERAMIKE 20 cm
SUVA 2 cm
5. Llogaritja e ngarkesave.
Ngarkesa e normuar e soletes per nje meter katror.
Soleta e nderkatit
1.Pllaka 0.007 x 2000 = 14 daN/m2
2.Llaç çim. 0.02 x 2200 = 44 daN/m2
3.Rere. 0.02 x 1600 = 32 daN/m2
4.Suva. 0.02 x 1900 = 38 daN/m2
5.SOLETA
a-Betoni. (0.05+2 x 0.13 x 0.2) x 2500 = 255 daN/m2
b-Qeramika 2 x 0.37 x 0.2 x 700 = 104 daN/m2
6.MURE TE BRENDSHEM
a.Mur tulle 20cm [(0.2 x 800 x 2.75) x 16.6] / 367.67 = 20 daN/m2
a.Mur tulle 10cm [(0.1 x 800 x 2.75) x 45.7] / 367.67 = 28 daN/m2
2.Suva. [(2 x 0.015 x 1900 x 2.75) x 62.3] / 367.67= 27 daN/m2
g = 565 daN/m2
Soleta e taraces.
1.Granil 0.02 x 1700 = 34 daN/m2
2.Hidroizolim 0.01 x 1200 = 12 daN/m2
3.Llaç çim. 0.02 x 2200 = 44 daN/m2
4.Rere. 0.02 x 1600 = 32 daN/m2
5.Suva. 0.02 x 1900 = 38 daN/m2
6.SOLETA
a-Betoni. (0.05+2 x 0.13 x 0.2) x 2500 = 255 daN/m2
b-Qeramika 2 x 0.37 x 0.2 x 700 = 104 daN/m2
g = 520 daN/m2
3
BETON 8 cm
HIDROIZOLIM 1 cm
PLLAKA 0.7 cm
LLAÇ ÇIM. 2 cm
RERE 2 cm
LLAÇ ÇIM. 2 cm
LLAÇ ÇIM. 2 cm
BETON 4 cm
Soleta e taraces.
1.Pllaka 0.007 x 2000 = 14 daN/m2
2.Llaç çim. 0.02 x 2200 = 44 daN/m2
3.Rere. 0.02 x 1600 = 32 daN/m2
4.Beton 0.08 x 2500 = 200 daN/m2
2.Llaç çim. 0.02 x 2200 = 44 daN/m2
2.Hidroizolim 0.01 x 1200 = 12 daN/m2
3.Llaç çim. 0.02 x 2200 = 44 daN/m2
4.Beton 0.05 x 2500 = 125 daN/m2
g = 515 daN/m2
Ngarkesat e perkohshme mbi:
Soleten e nderkatit dhe podrumit
150 daN/m2 x 1.4 = 210 daN/m2
Soleten e taraces
70 daN/m2 x 1.4 = 105 daN/m2
Ngarkesa e mureve per nje meter linear.
Per katin tip mur 20 cm
1.Mur tulle 0.2 x 800 x 2.66 = 426 daN/ml
2.Suva. 2 x 0.02 x 1900 x 3.06 = 233 daN/ml
g = 660 daN/ml
Per katin perdhe mur 20 cm
1.Mur tulle 0.2 x 800 x 3.34 = 535 daN/ml
2.Suva. 2 x 0.02 x 1900 x 3.74 = 285 daN/ml
g = 820 daN/ml
Ngarkesa e parapetit per nje meter linear.
1.Mur tulle 0.9 x 800 x 0.1 = 72 daN/ml
2.Suva. (2 x 0.9+0.25) x 0.015 x 1900=58 daN/ml
3.Kapuç. 0.18 x 0.05 x 2500 = 23 daN/ml
g = 153 daN/ml
4
GJEJ NGARKESAT QE TRANSMETOHEN NE THEMEL NGA KOLLONA.
Per kollonen K1
Ngarkesa nga:
Muret 5.05 x 660 x 1.2 x 5 + 5.05 x 820 x 1.2 = 24968 daN
Soleta e nderkatit 6.75 x (565 x 1.1+ 210) x 6 = 33676 daN
Soleta e taraces 6.75 x (520 x 1.1+ 105) x 1= 5242 daN
Parapeti 5.25 x 153 x 1.2 x 1 = 964 daN
Traret 5.25 x 0.4 x 0.5 x 2500 x 1.1 x 7 = 20213 daN
Kollonat 0.4 x 0.4 x 2500 x 1.1 x (3.06 x 5+1 x 3.75) = 8382 daN
Ngarkesa totale ne K1 N = 93405 daN
Per kollonen K2
Ngarkesa nga:
Muret 4.55 x 660 x 1.2 x 5 + 4.55 x 820 x 1.2 = 22496 daN
Soleta e nderkatit 6.75 x (565 x 1.1+ 210) x 6 = 33676 daN
Soleta e taraces 11.14 x (520 x 1.1 + 105) x 1= 7542 daN
Shkallet 1.95 x 2.25 x 1000 x 6 x 1.1 = 28958 daN
Parapeti 4.95 x 153 x 1.2 x 1 = 909 daN
Traret 5.25 x 0.4 x 0.5 x 2500 x 1.1 x 7 + 1.95 x 0.4 x 0.5 x
2500 x 1.1 x 2 + 1.95 x 0.4 x 0.3 x 2500 x 5= 25283 daN
Kollonat 0.4 x 0.4 x 2500 x 1.1 x (3.06 x 5+1 x 3.75) = 8382 daN
Ngarkesa totale ne K2 N = 127246 daN
Per kollonen K3
Ngarkesa nga:
Muret 5.1 x 660 x 1.2 x 5 + 5.1 x 820 x 1.2 = 25215 daN
Soleta e nderkatit 7.5 x (565 x 1.1 + 210) x 6 = 37418 daN
Soleta e taraces 7.5 x (520 x 1.1 + 105) x 1= 5078 daN
Parapeti 5.5 x 153 x 1.2 x 1 = 1010 daN
Traret 5.5 x 0.4 x 0.5 x 2500 x 1.1 x 7 = 21175 daN
Kollonat 0.4 x 0.4 x 2500 x 1.1 x (3.06 x 5+1 x 3.75) = 8382 daN
Ngarkesa totale ne K3 N = 98278 daN
5
Per kollonen K4
Ngarkesa nga:
Muret 4.55 x 660 x 1.2 x 5 + 4.55 x 820 x 1.2 = 22496 daN
Soleta e nderkatit 21.75 x (565 x 1.1 + 210) x 6 = 108511 daN
Soleta e taraces 21.75 x (520 x 1.1 + 105) x 1= 14725 daN
Parapeti 4.55 x 153 x 1.2 x 1 = 836 daN
Traret 10.75 x 0.4 x 0.5 x 2500 x 1.1 x 7 = 41388 daN
Kollonat 0.4 x 0.4 x 2500 x 1.1 x (3.06 x 5+1 x 3.75) = 8382 daN
Ngarkesa totale ne K4 N = 196311 daN
Per kollonen K5
Ngarkesa nga:
Soleta e nderkatit 19.125 x (565 x 1.1 + 210) x 6 = 95415 daN
Soleta e taraces 19.125 x (520 x 1.1 + 105) x 1= 12948 daN
Shkallet 1.95 x 2.25 x 1000 x 6 x 1.1 = 28958 daN
Traret 9.7 x 0.4 x 0.5 x 2500 x 1.1 x 7= 37345 daN
Kollonat 0.4 x 0.4 x 2500 x 1.1 x (3.06 x 5+1 x 3.75) = 8382 daN
Ngarkesa totale ne K5 N = 183048 daN
Per kollonen K6
Ngarkesa nga:
Muret 4.6 x 660 x 1.2 x 5 + 4.6 x 820 x 1.2 = 22743 daN
Soleta e nderkatit 15 x (565 x 1.1 + 210) x 6 = 74835 daN
Soleta e taraces 15 x (520 x 1.1 + 105) x 1= 10155 daN
Parapeti 5 x 153 x 1.2 x 1 = 918 daN
Traret 8 x 0.4 x 0.5 x 2500 x 1.1 x 7 = 30800 daN
Kollonat 0.4 x 0.4 x 2500 x 1.1 x (3.06 x 5+1 x 3.75) = 8382 daN
Ngarkesa totale ne K6 N = 147833 daN
Per kollonen K7
Ngarkesa nga:
Soleta e nderkatit 30 x (565 x 1.1 + 210) x 6 = 149670 daN
Soleta e taraces 30 x (520 x 1.1 + 105) x 1= 20310 daN
Traret 11 x 0.4 x 0.5 x 2500 x 1.1 x 7 = 42350 daN
Kollonat 0.4 x 0.4 x 2500 x 1.1 x (3.06 x 5+1 x 3.75) = 8382 daN
Ngarkesa totale ne K7 N = 220712 daN
6
Per kollonen K8
Ngarkesa nga:
Soleta e nderkatit 24.75 x (565 x 1.1 + 210) x 6 = 123478 daN
Soleta e taraces 24.75 x (520 x 1.1 + 105) x 1= 16756 daN
Traret 9.95 x 0.4 x 0.5 x 2500 x 1.1 x 7 = 38108 daN
Kollonat 0.4 x 0.4 x 2500 x 1.1 x (3.06 x 5+1 x 3.75) = 8382 daN
Ngarkesa totale ne K8 N = 186724 daN
Per kollonen K9
Ngarkesa nga:
Muret 5.6 x 660 x 1.2 x 5 + 5.6 x 820 x 1.2 = 27687 daN
Soleta e nderkatit 15 x (565 x 1.1 + 210) x 6 = 74835 daN
Soleta e taraces 15 x (520 x 1.1 + 105) x 1= 10155 daN
Parapeti 6 x 153 x 1.2 x 1 = 1102 daN
Traret 8.5 x 0.4 x 0.5 x 2500 x 1.1 x 7 = 32725 daN
Kollonat 0.4 x 0.4 x 2500 x 1.1 x (3.06 x 5+1 x 3.75) = 8382 daN
Ngarkesa totale ne K9 N = 154886 daN
Per kollonen K10
Ngarkesa nga:
Muret 4.55 x 660 x 1.2 x 5 + 4.55 x 820 x 1.2 = 22496 daN
Soleta e nderkatit 12.375 x (565 x 1.1 + 210) x 6 = 61739 daN
Soleta e taraces 12.375 x (520 x 1.1 + 105) x 1= 8378 daN
Parapeti 4.95 x 153 x 1.2 x 1 = 909 daN
Traret 7.45 x 0.4 x 0.5 x 2500 x 1.1 x 7 = 28683 daN
Kollonat 0.4 x 0.4 x 2500 x 1.1 x (3.06 x 5+1 x 3.75) = 8382 daN
Ngarkesa totale ne K10 N = 130596 daN
7
LLOGARITJA E PLINTAVE TE SHTANGET
GJENDJA FIZIKE E SHTRESAVE.
Nr i
shtreses
γ0
(kN/m3)
γ
(kN/m3)
W
(%)
Ws
(%)
Wd
(%)
E·104
(kPa) φ
C
(kPa) k Emertimi
Shtresa 1 27.3 19.8 30.4 48 20 1.8 18 44 10-5 Shtresa 2 26.1 17 2.6 17.5 14.3 0.5 24 5 10-4 Shtresa 3 27.1 19.65 29.2 33.88 23.8 0.45 21 10 10-6
Treguesi I Perberjes Se Tokes.
Per shtresen e pare:
Ip=Ws1 – Wp1= 48 – 20= 28 %
Ne baze te Ip percaktoj llojin e shtreses:
ARGJILE
Per shtresen e dyte:
Ip=Ws2 – Wp2= 17.5 – 14.3= 3.2 %
Ne baze te Ip percaktoj llojin e shtreses:
SURERE
Per shtresen e trete:
Ip=Ws3 – Wp3= 33.88 – 23.8 = 10.08 %
Ne baze te Ip percaktoj llojin e shterses:
SUARGJILE
Treguesi I Gjendjes Se Porozitetit.
Per shtresen e pare:
)W01.01(γ
γε 1
1
01+=
8.19
3.27ε = (1+0.01·30.04)=1.79
TOKE ME POROZITET TE LARTE
Per shtresen e dyte:
)W01.01(γ
γε 2
2
02+=
17
1.26ε = =(1+0.01·17.5)=1.803
TOKE ME POROZITET TE LARTE
8
Per shtresen e trete:
)W01.01(γ
γε 3
3
03+=
65.19
1.27ε = (1+0.01·29.2)=1.78
TOKE ME POROZITET TE LARTE
Treguesi I Gjendjes Se Lageshtise.
Per shtresen e pare:
371.0=28
204.30=
I
WW=I
1P
1P1
1K PLASTIKE
Per shtresen e dyte:
=2.3
12=
I
WW=I
2P
2P2
2K
4.3.6-3.66 E NGURTE
Per shtresen e trete:
54.0=08.10
22=
I
WW=I
3P
3P3
3K
3.89.2 PLASTIKE E BUTE
FAKTORI HIDROLOGJIK.
Mbi NUNmax=0.5 m Tabani i ujrave nentokesore vihet → Hzh=1.8 m
Mbi NUNmin=1.5 m
Kjo behet per te ruajtur themelin nga rreziku i sufozionit dhe i gerryerjes se
bazamentit.
FAKTORI HIDROLOGJIK.
Hzh>Hngritjes se tokes=60 cm
Thellesia e zhytjes se themelit duhet te jete Hzh>Hçarjeve te tokes argjilore=80 cm
FAKTORI SIZMIK.
Hzh≥Hgodines/10≥1.8 m→Hzh=2.2 m
9
PLINTI P1
Nga llogaritjet e ngarkesave ne marrim ngarkesen e pergjithshme qe realizohet
ne koken e themelit.
N1=935 kN
M1= 227 kN·m
Q1= 309 kN
Gjej aftesine mbajtese te shtreses ku do te mbeshtet tabani i themelit duke
mare paraprakisht b=2m dhe Hzh=5.5m
Gjej siperfaqen e tabanit te themelit duke marre parasysh permasat A=b2.
Pranoj b=1.7 m
Gjej jashteqendersine e ngarkesave ne tabanin e themelit.
L = b+e=1.7+0.4=2.1 m Pranoj e = 0.4 m
m 20 A 0.43 D 5.31 b 2 m1 1.2
k 1 m2 1.2C 44 B 2.72 Hzh 2.4
Rm1 m2
k A b
2
3BHzh
D C
R=1.2 1.2
10.43 2
2 2.72 2.9
3
5.31 44
R 382.245
b 1.673
Mp M Q Hzh =226.6+309 2.4 =430
Np N Ath Hzh m =935+2.8 2.4 20 =1069
eMp
Np =
430
1069=0.402
AthN
R Hzh m =
935
383 2.4 20
Ath 2.797
b Ath = 2.797
b 1.673
10
Meqe e > [e] themeli meret asimetrik dhe lartesia e themelit te shtanget do te
jete:
Kemi :αkuf=31o ak=0.4 m
Pranoj hth=1.45 m
Bej kontrollin e sforcimeve ne tabanin e themelit.
hthL ak
2 tan kuf =
2.1 0.4
2 tan 31( )o
hth 1.415
maxNp
b L
Mp 6
b L2
Np e 6
b L2
max=1069
1.7 2.1
6 430
1.7 2.12
6 1069 0.4
1.7 2.12
max 299.516
11
PLINTI P2
Nga llogaritjet e ngarkesave ne marrim ngarkesen e pergjithshme qe realizohet
ne koken e themelit.
N1=1273 kN
M1= 127.3 kN·m
Q1= 190.5 kN
Gjej aftesine mbajtese te shtreses ku do te mbeshtet tabani i themelit duke
mare paraprakisht b=2m dhe Hzh=2.9m
Gjej siperfaqen e tabanit te themelit duke marre parasysh permasat A=b2.
Pranoj b=2 m
Gjej jashteqendersine e ngarkesave ne tabanin e themelit.
Pranoj e = 0.4 m
L = b+e=2+0.4=2.4 m
m 20 A 0.43 D 5.31 b 2 m1 1.2
k 1 m2 1.2C 44 B 2.72 Hzh 2.4
Mp M Q Hzh =127.3+190.95 2.4 =586
Np N Ath Hzh m =1273+2.67 2.4 20 =1456
eMp
Np =
586
1456=0.402
e 0.402
Rm1 m2
k A b
2
3BHzh
D C
R=1.2 1.2
10.43 2
2 2.72 2.4
3
5.31 44
R 382.245
AthN
R Hzh m =
1273
383 2.4 20
Ath 3.809
b Ath = 3.8
b 1.952
12
Meqe e > [e] themeli meret asimetrik dhe lartesia e themelit te shtanget do te
jete:
Kemi :αkuf=31o ak=0.4 m
Pranoj hth=1.7 m Hth+0.15<Hzh
Bej kontrollin e sforcimeve ne tabanin e themelit.
σmax<1.2R
maxNp
b L
Mp 6
b L2
Np e 6
b L2
max=1456
2 2.4
6 586
2 2.42
6 1456 0.4
2 2.42
max 303.294
hthL ak
2 tan kuf =
2.4 0.4
2 tan 31( )o
hth 1.664
13
PLINTI P3
Nga llogaritjet e ngarkesave ne marrim ngarkesen e pergjithshme qe realizohet
ne koken e themelit.
N1=983 kN
M1= 98.3 kN·m
Q1= 140 kN
Gjej aftesine mbajtese te shtreses ku do te mbeshtet tabani i themelit duke
mare paraprakisht b=2m dhe Hzh=5.5m
Gjej siperfaqen e tabanit te themelit duke marre parasysh permasat A=b2.
Pranoj b = 1.8 m
Gjej jashteqendersine e ngarkesave ne tabanin e themelit.
Pranoj e = 0.4 m
L = b+e=1.75+0.4=2.2 m
AthN
R Hzh m =
983
382 2.4 20
Ath 2.941
b Ath = 2.941
b 1.715
Rm1 m2
k A b
2
3BHzh
D C
R=1.2 1.2
10.43 2
2 2.72 2.4
3
5.31 44
R 382.245
m 20 A 0.43 D 5.31 b 2 m1 1.2
k 1 m2 1.2C 44 B 2.72 Hzh 2.4
Mp M Q Hzh =98.3+148 20 =453
Np N Ath Hzh m =935+2.941 2.9 20 =1124
eMp
Np =
453
1124=0.402
e 0.402
14
Meqe e > [e] themeli meret asimetrik dhe lartesia e themelit te shtanget do te
jete:
Kemi :αkuf=31o ak=0.4 m
Pranoj hth=1.5 m
Bej kontrollin e sforcimeve ne tabanin e themelit.
max
Np
b L
Mp 6
b L2
Np 6 e
b L2
max=1124
1.8 2.2
453 6
1.8 2.22
1124 6 0.4
1.8 2.22
max 289.357
hthL ak
2 tan kuf =
2.2 0.4
2 tan 31( )o
hth 1.498
15
PLINTI P4
Nga llogaritjet e ngarkesave ne marrim ngarkesen e pergjithshme qe realizohet
ne koken e themelit.
N1=1962 kN
M1= 196.2 kN·m
Q1= 295 kN
Gjej aftesine mbajtese te shtreses ku do te mbeshtet tabani i themelit duke
mare paraprakisht b=2m dhe Hzh=2.4m
Gjej siperfaqen e tabanit te themelit duke marre parasysh permasat A=b2.
Pranoj b = 2.5 m
Gjej jashteqendersine e ngarkesave ne tabanin e themelit.
Pranoj e = 0.4 m
L = b+e=2.5+0.4=2.9 m
AthN
R Hzh m =
1962
383 2.4 20
Ath 5.87
b Ath = 5.87
b 2.423
Mp M Q Hzh =196.2+295 2.4 =903
Np N Ath Hzh m =1962+2.4 5.87 20 =2244
eMp
Np =
1050
2287=0.402
e 0.402
m 20 A 0.43 D 5.31 b 2 m1 1.2
k 1 m2 1.2C 44 B 2.72 Hzh 2.4
Rm1 m2
k A b
2
3BHzh
D C
R=1.2 1.2
10.43 2
2 2.72 2.4
3
5.31 44
R 382.245
16
Meqe e > [e] themeli meret asimetrik dhe lartesia e themelit te shtanget do te
jete:
Kemi :αkuf=31o ak=0.4 m
Pranoj hth=2 m
Bej kontrollin e sforcimeve ne tabanin e themelit.
σmax<1.2R
hthL ak
2 tan kuf =
2.9 0.4
2 tan 31( )o
hth 2.08
max
Np
b L
Mp 6
b L2
Np 6 e
b L2
max=2244
2.5 2.9
903 6
2.5 2.92
2244 6 0.4
2.5 2.92
max 309.484
17
PLINTI P5
Nga llogaritjet e ngarkesave ne marrim ngarkesen e pergjithshme qe realizohet
ne koken e themelit.
N1=1830 kN
M1= 183 kN·m
Q1= 295 kN
Gjej aftesine mbajtese te shtreses ku do te mbeshtet tabani i themelit duke
mare paraprakisht b=2m dhe Hzh=5.5m
Gjej siperfaqen e tabanit te themelit duke marre parasysh permasat A=b2.
Pranoj b = 2.4 m
Gjej jashteqendersine e ngarkesave ne tabanin e themelit.
Pranoj e = 0.4 m
L = b+e=2.4+0.4=2.8 m
AthN
R Hzh m =
1830
382 2.4 20
Ath 5.475
b Ath = 5.475
b 2.34
Mp M Q Hzh =183+274.5 2.4 =842
Np N Ath Hzh m =1830+2.4 5.475 20 =2093Mp 841.8
eMp
Np =
842
2093=0.402
Np 2.093 103
e 0.402
m 20 A 0.43 D 5.31 b 2 m1 1.2
k 1 m2 1.2C 44 B 2.72 Hzh 2.4
Rm1 m2
k A b
2
3BHzh
D C
R=1.2 1.2
10.43 2
2 2.72 2.4
3
5.31 44
R 382.245
18
Meqe e > [e] themeli meret asimetrik dhe lartesia e themelit te shtanget do te
jete:
Kemi :αkuf=31o ak=0.4 m
Pranoj hth=2 m
Bej kontrollin e sforcimeve ne tabanin e themelit.
σmax<1.2R
hthL ak
2 tan kuf =
2.8 0.4
2 tan 31( )o
hth 1.997
19
PLINTI P6
Nga llogaritjet e ngarkesave ne marrim ngarkesen e pergjithshme qe realizohet
ne koken e themelit.
N1=1479 kN
M1= 148 kN·m
Q1= 222 kN
Gjej aftesine mbajtese te shtreses ku do te mbeshtet tabani i themelit duke
mare paraprakisht b=2m dhe Hzh=5.5m
Gjej siperfaqen e tabanit te themelit duke marre parasysh permasat A=b2.
Pranoj b = 2.2 m
Gjej jashteqendersine e ngarkesave ne tabanin e themelit.
Pranoj e = 0.4 m
L = b+e=2.2+0.4=2.6 m
AthN
R Hzh m =
1479
382 2.4 20
Ath 4.425
b Ath = 4.425
b 2.104
b 2.104
Mp M Q Hzh =148+222 2.4 =680
Np N Ath Hzh m =1479+2.4 20 4.425 =1691
eMp
Np =
680
1691=0.402
Rm1 m2
k A b
2
3BHzh
D C
R=1.2 1.2
10.43 2
2 2.72 2.4
3
5.31 44
R 382.245
m 20 A 0.43 D 5.31 b 2 m1 1.2
k 1 m2 1.2C 44 B 2.72 Hzh 2.4
20
Meqe e > [e] themeli meret asimetrik dhe lartesia e themelit te shtanget do te
jete:
Kemi :αkuf=31o ak=0.4 m
Pranoj hth=1.85 m
Bej kontrollin e sforcimeve ne tabanin e themelit.
hthL ak
2 tan kuf =
2.6 0.4
2 tan 31( )o
hth 1.831
max
Np
b L
Mp 6
b L2
Np 6 e
b L2
max=1691
2.2 2.6
680 6
2.2 2.62
1691 6 0.4
2.2 2.62
max 295.698
21
PLINTI P7
Nga llogaritjet e ngarkesave ne marrim ngarkesen e pergjithshme qe realizohet
ne koken e themelit.
N1=2208 kN
M1= 221 kN·m
Q1= 331.2 kN
Gjej aftesine mbajtese te shtreses ku do te mbeshtet tabani i themelit duke
mare paraprakisht b=2m dhe Hzh=5.5m
Gjej siperfaqen e tabanit te themelit duke marre parasysh permasat A=b2.
Pranoj b = 2.6 m
Gjej jashteqendersine e ngarkesave ne tabanin e themelit.
Pranoj e = 0.4 m
L = b+e=2.6+0.4=3 m
AthN
R Hzh m =
2208
383 2.4 20
Ath 6.606
b Ath = 6.606
b 2.57
b 2.57
Mp M Q Hzh =221+331.2 2.4 =1016
Np N Ath Hzh m =2208+2.4 20 6.6 =2525
eMp
Np =
1016
2525=0.402
e 0.402
Rm1 m2
k A b
2
3BHzh
D C
R=1.2 1.2
10.43 2
2 2.72 2.4
3
5.31 44
R 382.245
m 20 A 0.43 D 5.31 b 2 m1 1.2
k 1 m2 1.2C 44 B 2.72 Hzh 2.4
22
Meqe e > [e] themeli meret asimetrik dhe lartesia e themelit te shtanget do te
jete:
Kemi :αkuf=31o ak=0.4 m
Pranoj hth=2.2 m
Bej kontrollin e sforcimeve ne tabanin e themelit.
σmax<1.2 R
hthL ak
2 tan kuf =
3 0.4
2 tan 31( )o
hth 2.164
max
Np
b L
Mp 6
b L2
Np 6 e
b L2
max=2525
2.6 3
1016 6
2.6 32
2525 6 0.4
2.6 32
max 323.729
23
PLINTI P8
Nga llogaritjet e ngarkesave ne marrim ngarkesen e pergjithshme qe realizohet
ne koken e themelit.
N1=1868 kN
M1= 187 kN·m
Q1= 280 kN
Gjej aftesine mbajtese te shtreses ku do te mbeshtet tabani i themelit duke
mare paraprakisht b=2m dhe Hzh=5.5m
Gjej siperfaqen e tabanit te themelit duke marre parasysh permasat A=b2.
Pranoj b = 2.4 m
Gjej jashteqendersine e ngarkesave ne tabanin e themelit.
Pranoj e = 0.4 m
L = b+e=2.4+0.46=2.8 m
AthN
R Hzh m =
1868
383 2.4 20
Ath 5.589
b Ath = 5.589
b 2.364
Q 280.2Mp M Q Hzh =187+280 2.4 =859
Np N Ath Hzh m =1868+2.9 5.589 20 =2136Mp 859.28
eMp
Np =
859
2136=0.402
Np 2.136 103
e 0.402
m 20 A 0.43 D 5.31 b 2 m1 1.2
k 1 m2 1.2C 44 B 2.72 Hzh 2.4
Rm1 m2
k A b
2
3BHzh
D C
R=1.2 1.2
10.43 2
2 2.72 2.4
3
5.31 44
R 382.245
24
Meqe e > [e] themeli meret asimetrik dhe lartesia e themelit te shtanget do te
jete:
Kemi :αkuf=31o ak=0.4 m
Pranoj hth=2 m Hth+0.15<Hzh
Bej kontrollin e sforcimeve ne tabanin e themelit.
hthL ak
2 tan kuf =
2.8 0.4
2 tan 31( )o
hth 1.997
max
Np
b L
Mp 6
b L2
Np 6 e
b L2
max=2136
2.4 2.8
859 6
2.4 2.82
2136 6 0.4
2.4 2.82
max 317.896
25
PLINTI P9
Nga llogaritjet e ngarkesave ne marrim ngarkesen e pergjithshme qe realizohet
ne koken e themelit.
N1=1549 kN
M1= 155 kN·m
Q1= 232 kN
Gjej aftesine mbajtese te shtreses ku do te mbeshtet tabani i themelit duke
mare paraprakisht b=2m dhe Hzh=2.4m
Gjej siperfaqen e tabanit te themelit duke marre parasysh permasat A=b2.
Pranoj b = 2.2 m
Gjej jashteqendersine e ngarkesave ne tabanin e themelit.
Pranoj e = 0.4 m
L = b+e=2.2+0.4=2.6 m
AthN
R Hzh m =
1549
383 2.4 20
Ath 4.631
b Ath = 4.631
b 2.152
b 2.153
Mp M Q Hzh =280+233 2.4 =713
Np N Ath Hzh m =1549+2.4 4.634 20 =1771
eMp
Np =
713
1711=0.402
e 0.402
m 20 A 0.43 D 5.31 b 2 m1 1.2
k 1 m2 1.2C 44 B 2.72 Hzh 2.4
Rm1 m2
k A b
2
3BHzh
D C
R=1.2 1.2
10.43 2
2 2.72 2.4
3
5.31 44
R 382.245
26
Meqe e > [e] themeli meret asimetrik dhe lartesia e themelit te shtanget do te
jete:
Kemi :αkuf=31o ak=0.4 m
Pranoj hth=1.85 m Hth+0.15<Hzh
Bej kontrollin e sforcimeve ne tabanin e themelit.
hthL ak
2 tan kuf =
2.6 0.4
2 tan 31( )o
hth 1.831
max
Np
b L
Mp 6
b L2
Np 6 e
b L2
max=1711
2.2 2.6
713 6
2.2 2.62
1711 6 0.4
2.2 2.62
max 309.694
27
PLINTI P10
Nga llogaritjet e ngarkesave ne marrim ngarkesen e pergjithshme qe realizohet
ne koken e themelit.
N1=1306 kN
M1= 131 kN·m
Q1= 196 kN
Gjej aftesine mbajtese te shtreses ku do te mbeshtet tabani i themelit duke
mare paraprakisht b=2m dhe Hzh=5.5m
Gjej siperfaqen e tabanit te themelit duke marre parasysh permasat A=b2.
Pranoj b = 2 m
Gjej jashteqendersine e ngarkesave ne tabanin e themelit.
Pranoj e = 0.4 m
L = b+e=2+0.4=2.4 m
AthN
R Hzh m =
1306
383 2.4 20
Ath 3.907
b Ath = 3.907
b 1.977
Mp M Q Hzh =131+196 2.4 =600
Np N Ath Hzh m =1306+3.907 2.4 20 =1494
eMp
Np =
600
1494=0.402
e 0.402
m 20 A 0.43 D 5.31 b 2 m1 1.2
k 1 m2 1.2C 44 B 2.72 Hzh 2.4
Rm1 m2
k A b
2
3BHzh
D C
R=1.2 1.2
10.43 2
2 2.72 2.4
3
5.31 44
R 382.245
28
Meqe e > [e] themeli meret asimetrik dhe lartesia e themelit te shtanget do te
jete:
Kemi :αkuf=31o ak=0.4 m
Pranoj hth=1.7 m Hth+0.15<Hzh
Bej kontrollin e sforcimeve ne tabanin e themelit.
hthL ak
2 tan kuf =
2.4 0.4
2 tan 31( )o
hth 1.664
maxNp
b L
Mp 6
b L2
Np e 6
b L2
max=1494
2 2.4
6 600
2 2.42
6 1494 0.4
2 2.42
max 311.157
29
LLOGARITJA E PLINTAVE ELASTIKE
Llogaritja e plintave elastike eshte e njejte me perjashtim te llogaritjes se lartesise
se themelit e cila percaktohet nga tre kondita.
Kondita ne prerje e betonit te plintit nga kollona
Kondita e sforcimeve kryesore
Kondita e inkastrimit te fitilave te kollones ne plint.
PLINTI P1
b=1.7 N1= 935 KN
L=2.1 M=93.5
Ath=3.57 m2 R=383 Kpa
Gjejme lartesine e themelit duke u nisur nga kondita ne prerje.
Pranoj hth=0.6 m
Gjej lartesine e dobishme duke u nisur nga kondita e sforcimeve kryesore.
Gjej sforcimet qe lindin ne skajet e tabanit te themelit.
σmax=σmin=300 KPa
Gjatesia e konsolit qe inkastrohet ne kollone eshte:
Sforcimi kryesor qe lind ne taban eshte:
Forca prerese qe lind eshte: Qmax=σ1·C=300·1.25=75 KN
hthN
2 ak bk Rpr m =
935
2 0.4 0.4( ) 1040 1
hth 0.562
min 300
CL ak
2e =
2.1 0.4
20.4
C 1.25
1 min
max min
L
LC
2
= 300300 300
2.1
2.11.25
2
1 300
30
Lartesia e dobishme e themelit eshte:
Pranoj hth=0.7 m
Kondita e inkastrimit te fitilave
hth > 30·φ=30·1.6=48 cm
Nga tre lartesite e gjetura pranojme me te madhen.
hth=70 cm
Llogaritja e siperfaqeve te armimit me ngarkesen llogaritese.
b=170 cm e=40 cm Rb=115 kg/cm2
L=210 cm ak=40 cm Rç=2100 kg/cm2
hth=80 cm a=5 cm σ=3 kg/cm2
ho=hth-a Llogarisim gjatesite e lira te konsolave te themelit
Gjej momentet perkulese qe veprojne ne tabanin e themelit.
MxCy
2
2L My
Cx2
2b
Mx 34728.75 kg m My 39843.75 kg m
Gjej siperfaqet e armimit sipas te dy drejtimeve
AoxMy
b ho2
Rb
AoyMx
L ho2
Rb
Aox 0.036 Aoy 0.02557
x 1 1 2Aox y 1 1 2Aoy
x 0.037 y 0.0259
h0Qmax
Rt m =
935
540 1
h0 0.694
CxL ak
2e Cy
b ak
2
Cx210 0.4
20.4 =125 cm
Cy170 0.4
2 =105 cm
31
Asxx b ho Rb
Rs Asy
y L ho Rb
Rs
Asx 0.00258 m2
Asy 0.00223 m2
Bejme armimin e plintit sipas drejtimit x me:
11 x Φ18
Bejme armimin e plintit sipas drejtimit y me:
20 x Φ12
A
A
1
1
-2.50
-1.80
-2.50
-1.80
210
170
210
70
170
70
3 Ø5
6 Ø16
6 Ø16
11 Ø18 20 Ø12
32
PLINTI P2
b=2 N1= 1273 KN
L=2.4 M=93.5
Ath=3.57 m2 R=383 KPa
Gjejme lartesine e themelit duke u nisur nga kondita ne prerje.
Pranoj hth=0.8 m
Gjej lartesine e dobishme duke u nisur nga kondita e sforcimeve kryesore.
Gjej sforcimet qe lindin ne skajet e tabanit te themelit.
σmax=σmin=304 KPa
Gjatesia e konsolit qe inkastrohet ne kollone eshte:
Sforcimi kryesor qe lind ne taban eshte:
Forca prerese qe lind eshte: Qmax=σ1·C=304·1.4=426 KN
Lartesia e dobishme e themelit eshte:
Pranoj hth=0.8 m
Kondita e inkastrimit te fitilave
hth > 30·φ=30·1.6=48 cm
Nga tre lartesite e gjetura pranojme me te madhen.
hth=80 cm
hthN
2 ak bk Rpr m =
1273
2 0.4 0.4( ) 1040 1
hth 0.765
min 300
CL ak
2e =
2.4 0.4
20.4
C 1.4
1 min
max min
L
LC
2
= 300304 304
2.1
2.41.4
2
1 304
h0Qmax
Rt m =
426
540 1
h0 0.788
33
Llogaritja e siperfaqeve te armimit me ngarkesen llogaritese.
b=200 cm e=40 cm Rb=115 kg/cm2
L=240 cm ak=40 cm Rç=2100 kg/cm2
hth=80 cm a=5 cm σ=3.06 kg/cm2
ho=hth-a
Llogarisim gjatesite e lira te konsolave te themelit
CxL ak
2e Cy
b ak
2
Cx 1.4 m Cy 0.8 m
Gjej momentet perkulese qe veprojne ne tabanin e themelit.
MxCy
2
2L My
Cx2
2b
Mx 23500.8 kg m My 59976 kg m
Gjej siperfaqet e armimit sipas te dy drejtimeve
AoxMy
b ho2
Rb
AoyMx
L ho2
Rb
Aox 0.046 Aoy 0.01514
x 1 1 2Aox y 1 1 2Aoy
x 0.047 y 0.01525
Asxx b ho Rb
Rs Asy
y L ho Rb
Rs
Asx 0.0039 m2
Asy 0.0015 m2
Bejme armimin e plintit sipas drejtimit x me:
16 x Φ18
Bejme armimin e plintit sipas drejtimit y me:
14 x Φ12
34
PLINTI P3
b=1.8 N1= 983 KN
L=2.2 M=98.3 Ath=3.57 m2 R=383 KPa
Gjejme lartesine e themelit duke u nisur nga kondita ne prerje.
Pranoj hth=0.6 m
Gjej lartesine e dobishme duke u nisur nga kondita e sforcimeve kryesore. Gjej sforcimet qe lindin ne skajet e tabanit te themelit.
σmax=σmin=290 Kpa
Gjatesia e konsolit qe inkastrohet ne kollone eshte:
hthN
2 ak bk Rpr m =
983
2 0.4 0.4( ) 1040 1
hth 0.591
min 300
CL ak
2e =
2.2 0.4
20.4
C 1.3
1
-2.40
-1.60
-2.40
-1.60
240
200
240
80
200
80
Ø5 - 4
6 Ø16
6 Ø16
16 Ø18 14 Ø12
A
A 1
35
Sforcimi kryesor qe lind ne taban eshte:
Forca prerese qe lind eshte: Qmax=σ1·C=290·1.3=377 KN
Lartesia e dobishme e themelit eshte:
Pranoj hth=0.7 m
Kondita e inkastrimit te fitilave
hth > 30·φ=30·1.6=48 cm
Nga tre lartesite e gjetura pranojme me te madhen.
hth=70 cm
Llogaritja e siperfaqeve te armimit me ngarkesen llogaritese.
b=180 cm e=40 cm Rb=115 kg/cm2
L=220 cm ak=40 cm Rç=2100 kg/cm2
hth=80 cm a=5 cm σ=2.9 kg/cm2
ho=hth-a
Llogarisim gjatesite e lira te konsolave te themelit
2.9kg
cm2
CxL ak
2e Cy
b ak
2
Cx 1.3 m Cy 0.7 m
Gjej momentet perkulese qe veprojne ne tabanin e themelit.
MxCy
2
2L My
Cx2
2b
Mx 15631 kg m My 44109 kg m Gjej siperfaqet e armimit sipas te dy drejtimeve
AoxMy
b ho2
Rb
AoyMx
L ho2
Rb
Aox 0.05 Aoy 0.01462
x 1 1 2Aox y 1 1 2Aoy
x 0.052 y 0.01473
C 1.3
1 min
max min
L
LC
2
= 290290 290
2.1
2.21.3
2
1 290
Qmax 377
h0Qmax
Rt m =
377
540 1
h0 0.698
36
Asxx b ho Rb
Rs Asy
y L ho Rb
Rs
Asx 0.0039 m2
Asy 0.0015 m2
Bejme armimin e plintit sipas drejtimit x me:
14 x Φ18
Bejme armimin e plintit sipas drejtimit y me:
11 x Φ12
A
A
1
1
-2.50
-1.80
-2.50
-1.80
220
180
220
70
180
70
3 Ø5
6 Ø16
6 Ø16
14 Ø18 11 Ø12
37
PLINTI P4
b=2.5 N1= 1962 KN
L=2.9 M=197
Ath=3.57 m2 R=383 KPa
Gjejme lartesine e themelit duke u nisur nga kondita ne prerje.
Pranoj hth=1.2 m
Gjej lartesine e dobishme duke u nisur nga kondita e sforcimeve kryesore.
Gjej sforcimet qe lindin ne skajet e tabanit te themelit.
σmax=σmin=310 KPa
Gjatesia e konsolit qe inkastrohet ne kollone eshte:
Sforcimi kryesor qe lind ne taban eshte:
Forca prerese qe lind eshte: Qmax=σ1·C=310·1.3=403 KN
Lartesia e dobishme e themelit eshte:
Pranoj hth=0.8 m
Kondita e inkastrimit te fitilave
hth > 30·φ=30·1.6=48 cm
Nga tre lartesite e gjetura pranojme me te madhen.
hth=120 cm
hthN
2 ak bk Rpr m =
1962
2 0.4 0.4( ) 1040 1
hth 1.179
min 300
CL ak
2e =
2.9 0.4
20.4
C 1.65
C 1.3
1 min
max min
L
LC
2
= 310310 310
2.1
2.91.65
2
1 310
Qmax 403
h0Qmax
Rt m =
403
540 1
h0 0.746
38
Llogaritja e siperfaqeve te armimit me ngarkesen llogaritese.
b=250 cm e=40 cm Rb=115 kg/cm2
L=290 cm ak=40 cm Rç=2100 kg/cm2
hth=120 cm a=5 cm σ=3.1 kg/cm2
ho=hth-a
Llogarisim gjatesite e lira te konsolave te themelit
CxL ak
2e Cy
b ak
2
Cx 1.65 m Cy 1.05 m
Gjej momentet perkulese qe veprojne ne tabanin e themelit.
MxCy
2
2L My
Cx2
2b
Mx 49557.375kg m My 105496.875kg m
Gjej siperfaqet e armimit sipas te dy drejtimeve
AoxMy
b ho2
Rb
AoyMx
L ho2
Rb
Aox 0.028 Aoy 0.01124
x 1 1 2Aox y 1 1 2Aoy
x 0.028 y 0.0113 Asx
x b ho Rb
Rs Asy
y L ho Rb
Rs
Asx 0.00443 m2
Asy 0.00206 m2
Bejme armimin e plintit sipas drejtimit x me:
18 x Φ18
Bejme armimin e plintit sipas drejtimit y me:
19 x Φ12
39
PLINTI P5
b=2.4 N1= 1830 KN
L=2.8 M=183 Ath=3.57 m2 R=383 KPa
Gjejme lartesine e themelit duke u nisur nga kondita ne prerje.
Pranoj hth=1.1 m
Gjej lartesine e dobishme duke u nisur nga kondita e sforcimeve kryesore. Gjej sforcimet qe lindin ne skajet e tabanit te themelit.
σmax=σmin=305 KPa
Gjatesia e konsolit qe inkastrohet ne kollone eshte:
hthN
2 ak bk Rpr m =
1830
2 0.4 0.4( ) 1040 1
hth 1.1
min 300
CL ak
2e =
2.2 0.4
20.4
C 1.6
A
A
1
1
-2.50
-1.30
-2.50
-1.30
290
250
290
120
250
120
6 Ø5
6 Ø16
6 Ø16
18 Ø18 19 Ø12
40
Sforcimi kryesor qe lind ne taban eshte:
Forca prerese qe lind eshte: Qmax=σ1·C=306·1.6=490 KN
Lartesia e dobishme e themelit eshte:
Pranoj hth=1 m
Kondita e inkastrimit te fitilave
hth > 30·φ=30·1.6=48 cm
Nga tre lartesite e gjetura pranojme me te madhen.
hth=110 cm
Llogaritja e siperfaqeve te armimit me ngarkesen llogaritese.
b=240 cm e=40 cm Rb=115 kg/cm2
L=280 cm ak=40 cm Rç=2100 kg/cm2
hth=110 cm a=5 cm σ=305 kg/cm2
ho=hth-a
Llogarisim gjatesite e lira te konsolave te themelit
2.9kg
cm2
CxL ak
2e Cy
b ak
2
Cx 1.6 m Cy 1 m Gjej momentet perkulese qe veprojne ne tabanin e themelit.
MxCy
2
2L My
Cx2
2b
Mx 42700 kg m My 93696 kg m
Gjej siperfaqet e armimit sipas te dy drejtimeve
AoxMy
b ho2
Rb
AoyMx
L ho2
Rb
Aox 0.03079168 Aoy 0.01203
x 1 1 2Aox y 1 1 2Aoy
x 0.03128093 y 0.0121
C 1.3
1 min
max min
L
LC
2
= 306306 306
2.1
2.41.6
2
1 306
Qmax 489.6
h0Qmax
Rt m =
490
540 1
h0 0.907
41
Asxx b ho Rb
Rs Asy
y L ho Rb
Rs
Asx 0.00432 m2
Asy 0.00195 m2
Bejme armimin e plintit sipas drejtimit x me:
17 x Φ18
Bejme armimin e plintit sipas drejtimit y me:
18 x Φ12
A
A
1
1
-2.50
-1.40
-2.50
-1.40
280
240
280
110
240
110
5 Ø5 - 4
6 Ø16 - 3
6 Ø16
17 Ø18 18 Ø12
42
PLINTI P6
b=2.2 N1= 1479 KN
L=2.6 M=148
Ath=3.57 m2 R=383 KPa
Gjejme lartesine e themelit duke u nisur nga kondita ne prerje.
Pranoj hth=0.9 m
Gjej lartesine e dobishme duke u nisur nga kondita e sforcimeve kryesore.
Gjej sforcimet qe lindin ne skajet e tabanit te themelit.
σmax=σmin=296 KPa
Gjatesia e konsolit qe inkastrohet ne kollone eshte:
Sforcimi kryesor qe lind ne taban eshte:
Forca prerese qe lind eshte: Qmax=σ1·C=296·1.5=444 KN
Lartesia e dobishme e themelit eshte:
Pranoj hth=0.9 m
Kondita e inkastrimit te fitilave
hth > 30·φ=30·1.6=48 cm
Nga tre lartesite e gjetura pranojme me te madhen.
hth=90 cm
hthN
2 ak bk Rpr m =
1479
2 0.4 0.4( ) 1040 1
hth 0.889
min 300
CL ak
2e =
2.6 0.4
20.4
C 1.5
C 1.5
1 min
max min
L
LC
2
= 296296 296
2.1
2.61.5
2
1 296
Qmax 444
h0Qmax
Rt m =
490
540 1
h0 0.822
43
Llogaritja e siperfaqeve te armimit me ngarkesen llogaritese.
b=220 cm e=40 cm Rb=115 kg/cm2
L=260 cm ak=40 cm Rç=2100 kg/cm2
hth=90 cm a=5 cm σ=296 kg/cm2
ho=hth-a
Llogarisim gjatesite e lira te konsolave te themelit
CxL ak
2e Cy
b ak
2
Cx 1.5 m Cy 0.9 m
Gjej momentet perkulese qe veprojne ne tabanin e themelit.
MxCy
2
2L My
Cx2
2b
Mx 31168.8 kg m My 73260 kg m
Gjej siperfaqet e armimit sipas te dy drejtimeve
AoxMy
b ho2
Rb
AoyMx
L ho2
Rb
Aox 0.04007823 Aoy 0.01443
x 1 1 2Aox y 1 1 2Aoy
x 0.04091526 y 0.01453
Asxx b ho Rb
Rs Asy
y L ho Rb
Rs
Asx 0.00419 m2
Asy 0.00176 m2
Bejme armimin e plintit sipas drejtimit x me:
17 x Φ18
Bejme armimin e plintit sipas drejtimit y me:
16 x Φ12
44
PLINTI P7
b=2.6 N1= 2208 KN
L=3 M=221 Ath=3.57 m2 R=383 KPa
Gjejme lartesine e themelit duke u nisur nga kondita ne prerje.
Pranoj hth=1.4 m
Gjej lartesine e dobishme duke u nisur nga kondita e sforcimeve kryesore.
Gjej sforcimet qe lindin ne skajet e tabanit te themelit.
σmax=σmin=324 KPa
Gjatesia e konsolit qe inkastrohet ne kollone eshte:
hthN
2 ak bk Rpr m =
2208
2 0.4 0.4( ) 1040 1
hth 1.327
min 300
CL ak
2e =
3 0.4
20.4
C 1.7
A
A
1
1
-2.50
-1.60
-2.50
-1.60
260
220
260
90
220
90
4 Ø5
6 Ø16
6 Ø16
17 Ø18 16 Ø12
45
Sforcimi kryesor qe lind ne taban eshte:
Forca prerese qe lind eshte: Qmax=σ1·C=324·1.7=551 KN
Lartesia e dobishme e themelit eshte:
Pranoj hth=1.1 m
Kondita e inkastrimit te fitilave
hth > 30·φ=30·1.6=48 cm
Nga tre lartesite e gjetura pranojme me te madhen.
hth=140 cm
Llogaritja e siperfaqeve te armimit me ngarkesen llogaritese.
b=260 cm e=40 cm Rb=115 kg/cm2
L=300 cm ak=40 cm Rç=2100 kg/cm2
hth=140 cm a=5 cm σ=296 kg/cm2
ho=hth-a
Llogarisim gjatesite e lira te konsolave te themelit
2.9kg
cm2
CxL ak
2e Cy
b ak
2
Cx 1.7 m Cy 1.1 m Gjej momentet perkulese qe veprojne ne tabanin e themelit.
MxCy
2
2L My
Cx2
2b
Mx 58806 kg m My 121726.8 kg m Gjej siperfaqet e armimit sipas te dy drejtimeve
AoxMy
b ho2
Rb
AoyMx
L ho2
Rb
Aox 0.02233816 Aoy 0.00935
x 1 1 2Aox y 1 1 2Aoy
x 0.0225934 y 0.0094
C 1.5
1 min
max min
L
LC
2
= 324324 324
3
31.7
2
1 324
Qmax 550.8
h0Qmax
Rt m =
490
540 1
h0 1.02
46
Asxx b ho Rb
Rs Asy
y L ho Rb
Rs
Asx 0.00434 m2
Asy 0.00208 m2
Bejme armimin e plintit sipas drejtimit x me:
18 x Φ18
Bejme armimin e plintit sipas drejtimit y me:
19 x Φ12
A
A
1
1
-2.50
-1.10
-2.50
-1.10
300
260
300
140
260
140
7 Ø5
6 Ø16
6 Ø16
18 Ø5 19 Ø5
47
PLINTI P9
b=2.2 N1= 1594 KN
L=2.6 M=160
Ath=3.57 m2 R=383 KPa
Gjejme lartesine e themelit duke u nisur nga kondita ne prerje.
Pranoj hth=1 m
Gjej lartesine e dobishme duke u nisur nga kondita e sforcimeve kryesore.
Gjej sforcimet qe lindin ne skajet e tabanit te themelit.
σmax=σmin=310 KPa
Gjatesia e konsolit qe inkastrohet ne kollone eshte:
Sforcimi kryesor qe lind ne taban eshte:
Forca prerese qe lind eshte: Qmax=σ1·C=310·1.5=465 KN
Lartesia e dobishme e themelit eshte:
Pranoj hth=0.9 m
Kondita e inkastrimit te fitilave
hth > 30·φ=30·1.6=48 cm
Nga tre lartesite e gjetura pranojme me te madhen.
hth=100 cm
hthN
2 ak bk Rpr m =
1594
2 0.4 0.4( ) 1040 1
hth 0.958
min 300
CL ak
2e =
2.6 0.4
20.4
C 1.5
C 1.5
1 min
max min
L
LC
2
= 310310 310
2.2
2.61.5
2
1 310
h0Qmax
Rt m =
465
540 1
h0 0.861
48
Llogaritja e siperfaqeve te armimit me ngarkesen llogaritese.
b=220 cm e=40 cm Rb=115 kg/cm2
L=260 cm ak=40 cm Rç=2100 kg/cm2
hth=100 cm a=5 cm σ=310 KPa
ho=hth-a
Llogarisim gjatesite e lira te konsolave te themelit
CxL ak
2e Cy
b ak
2
Cx 1.5 m Cy 0.9 m
Gjej momentet perkulese qe veprojne ne tabanin e themelit.
MxCy
2
2L My
Cx2
2b
Mx 32643 kg m My 76725 kg m
Gjej siperfaqet e armimit sipas te dy drejtimeve
AoxMy
b ho2
Rb
AoyMx
L ho2
Rb
Aox 0.04197382 Aoy 0.01511
x 1 1 2Aox y 1 1 2Aoy
x 0.04289376 y 0.01523
Asxx b ho Rb
Rs Asy
y L ho Rb
Rs
Asx 0.00439 m2
Asy 0.00184 m2
Bejme armimin e plintit sipas drejtimit x me:
18 x Φ18
Bejme armimin e plintit sipas drejtimit y me:
17 x Φ12
49
PLINTI P10
b=2 N1= 1306 KN
L=2.4 M=221 Ath=3.57 m2 R=383 KPa
Gjejme lartesine e themelit duke u nisur nga kondita ne prerje.
Pranoj hth=0.8 m
Gjej lartesine e dobishme duke u nisur nga kondita e sforcimeve kryesore.
Gjej sforcimet qe lindin ne skajet e tabanit te themelit.
σmax=σmin=312 KPa
Gjatesia e konsolit qe inkastrohet ne kollone eshte:
hthN
2 ak bk Rpr m =
1306
2 0.4 0.4( ) 1040 1
hth 0.785
min 300
CL ak
2e =
2.4 0.4
20.4
C 1.4
A
A
1
1
-2.50
-1.50
-2.50
-1.50
260
22
0
260
10
0
220
10
0
5 Ø5
6 Ø16
6 Ø16
18 Ø18 17 Ø12
50
Sforcimi kryesor qe lind ne taban eshte:
Forca prerese qe lind eshte: Qmax=σ1·C=312·1.4=440 KN
Lartesia e dobishme e themelit eshte:
Pranoj hth=0.9 m
Kondita e inkastrimit te fitilave
hth > 30·φ=30·1.6=48 cm
Nga tre lartesite e gjetura pranojme me te madhen.
hth=90 cm
Llogaritja e siperfaqeve te armimit me ngarkesen llogaritese.
b=200 cm e=40 cm Rb=115 kg/cm2
L=240 cm ak=40 cm Rç=2100 kg/cm2
hth=90 cm a=5 cm σ=312 KPa
ho=hth-a Llogarisim gjatesite e lira te konsolave te themelit
2.9kg
cm2
CxL ak
2e Cy
b ak
2
Cx 1.4 m Cy 0.8 m
Gjej momentet perkulese qe veprojne ne tabanin e themelit.
MxCy
2
2L My
Cx2
2b
Mx 23961.6 kg m My 61152 kg m Gjej siperfaqet e armimit sipas te dy drejtimeve
AoxMy
b ho2
Rb
AoyMx
L ho2
Rb
Aox 0.03679976 Aoy 0.01202
x 1 1 2Aox y 1 1 2Aoy
x 0.037503 y 0.01209
1 min
max min
L
LC
2
= 312312 312
2.4
2.41.4
2
1 312
Qmax 436.8
h0Qmax
Rt m =
440
540 1
h0 0.809
51
Asxx b ho Rb
Rs Asy
y L ho Rb
Rs
Asx 0.00351 m2
Asy 0.00136 m2
Bejme armimin e plintit sipas drejtimit x me:
14 x Φ18
Bejme armimin e plintit sipas drejtimit y me:
12 x Φ12
A
A
1
1
-2.50
-1.60
-2.50
-1.60
240
200
240
90
200
90
6 Ø5
14 Ø18 12 Ø12
4 Ø5
6 Ø16
52
SHTRESAT z L b β=z/b α=L/b ko σz σtok σzmes
0 2.1 1.7 0.000 1.235 1.000 217.000 42.500 0.000
0.4 2.1 1.7 0.235 1.235 0.907 196.745 50.420 206.872
0.8 2.1 1.7 0.471 1.235 0.728 158.063 58.340 177.404
1.2 2.1 1.7 0.706 1.235 0.572 124.077 66.260 141.070
1.6 2.1 1.7 0.941 1.235 0.419 90.937 74.180 107.507
2 2.1 1.7 1.176 1.235 0.325 70.609 82.100 80.773
2.4 2.1 1.7 1.412 1.235 0.251 54.553 90.020 62.581
2.8 2.1 1.7 1.647 1.235 0.197 42.825 97.940 48.689
3.2 2.1 1.7 1.882 1.235 0.155 33.694 105.860 38.260
3.6 2.1 1.7 2.118 1.235 0.126 27.399 113.780 30.547
4 2.1 1.7 2.353 1.235 0.110 23.939 121.700 25.669
SHTRESA 2 0.008
LLOGARITJA E ULJEVE TE PLINTAVE ELASTIKE
Plinti P1
b=1.7 N1= 935 KN hsh1=2 m
L=2.1 R=383 Kpa hsh1=5 m
Ath=3.57 m2 Hzh=2.5 m hsh1=10 m
Gjej presionin llogarites:
kPa 2175.21857.3
935P
HγA
NPPP
ll
zh
th
1matll
Percaktoj hi=1/4 - 1/8 e b dhe kryej llogaritjet si ne tabelen e meposhtme
h1=0.2 m
Llogaritjet vazhdojne deri sa σz< σT/5
E1=5000 β1=0.5
E2=18000 β2=0.4
E3=4500 β3=0.4
E
β=a
Ulja e plitit P1 eshte 8 mm
53
SHTRESAT z L b β=z/b α=L/b ko σz σtok σzmes
0 2.4 2 0.000 1.200 1.000 220.000 42.500 0.000
0.4 2.4 2 0.200 1.200 0.920 202.470 50.420 211.235
0.8 2.4 2 0.400 1.200 0.783 172.163 58.340 187.317
1.2 2.4 2 0.600 1.200 0.638 140.386 66.260 156.275
1.6 2.4 2 0.800 1.200 0.506 111.399 74.180 125.893
2 2.4 2 1.000 1.200 0.375 82.412 82.100 96.906
2.4 2.4 2 1.200 1.200 0.312 68.737 90.020 75.574
2.8 2.4 2 1.400 1.200 0.250 55.062 97.940 61.899
3.2 2.4 2 1.600 1.200 0.202 44.352 105.860 49.707
3.6 2.4 2 1.800 1.200 0.166 36.608 113.780 40.480
4 2.4 2 2.000 1.200 0.131 28.864 121.700 32.736
SHTRESA 2 0.009
Plinti P2
b=2 N1= 1273 KN hsh1=2 m
L=2.4 R=383 Kpa hsh1=5 m
Ath=4.8 m2 Hzh=2.5 m hsh1=10 m
Gjej presionin llogarites:
kPa 2.2205.2188.4
1273P
HγA
NPPP
ll
zh
th
1matll
-
--
Percaktoj hi=1/4 - 1/8 e b dhe kryej llogaritjet si ne tabelen e meposhtme
h1=0.2 m
Llogaritjet vazhdojne deri sa σz< σT/5
E1=5000 β1=0.5
E2=18000 β2=0.4
E3=4500 β3=0.4
E
β=a
Ulja e plitit P1 eshte 9 mm
54
SHTRESAT z L b β=z/b α=L/b ko σz σtok σzmes
0 2.2 1.8 0.000 1.222 1.000 204.000 42.500 0.000
0.4 2.2 1.8 0.222 1.222 0.912 185.988 50.420 194.994
0.8 2.2 1.8 0.444 1.222 0.748 152.673 58.340 169.330
1.2 2.2 1.8 0.667 1.222 0.596 121.607 66.260 137.140
1.6 2.2 1.8 0.889 1.222 0.451 92.019 74.180 106.813
2 2.2 1.8 1.111 1.222 0.344 70.128 82.100 81.074
2.4 2.2 1.8 1.333 1.222 0.274 55.934 90.020 63.031
2.8 2.2 1.8 1.556 1.222 0.212 43.273 97.940 49.603
3.2 2.2 1.8 1.778 1.222 0.173 35.214 105.860 39.244
3.6 2.2 1.8 2.000 1.222 0.133 27.155 113.780 31.184
4 2.2 1.8 2.222 1.222 0.118 24.112 121.700 25.633
SHTRESA 2 0.008
Plinti P3
b=1.8 N1= 983 KN hsh1=2 m
L=2.2 R=383 Kpa hsh1=5 m
Ath=4.8 m2 Hzh=2.5 m hsh1=10 m
Gjej presionin llogarites:
kPa 2045.21896.3
983P
HγA
NPPP
ll
zh
th
1matll
-
--
Percaktoj hi=1/4 - 1/8 e b dhe kryej llogaritjet si ne tabelen e meposhtme
h1=0.2 m
Llogaritjet vazhdojne deri sa σz< σT/5
E1=5000 β1=0.5
E2=18000 β2=0.4
E3=4500 β3=0.4
E
β=a
Ulja e plitit P3 eshte 8 mm
55
SHTRESAT z L b β=z/b α=L/b ko σz σtok σzmes
0 2.9 2.5 0.000 1.160 1.000 226.000 42.500 0.000
0.4 2.9 2.5 0.160 1.160 0.936 211.524 50.420 218.762
0.8 2.9 2.5 0.320 1.160 0.845 190.883 58.340 201.204
1.2 2.9 2.5 0.480 1.160 0.718 162.314 66.260 176.598
1.6 2.9 2.5 0.640 1.160 0.609 137.549 74.180 149.931
2 2.9 2.5 0.800 1.160 0.501 113.327 82.100 125.438
2.4 2.9 2.5 0.960 1.160 0.394 89.106 90.020 101.217
2.8 2.9 2.5 1.120 1.160 0.331 74.734 97.940 81.920
3.2 2.9 2.5 1.280 1.160 0.282 63.646 105.860 69.190
3.6 2.9 2.5 1.440 1.160 0.233 52.558 113.780 58.102
4 2.9 2.5 1.600 1.160 0.197 44.495 121.700 48.527
4.4 2.9 2.5 1.760 1.160 0.169 38.246 130.020 41.371
4.8 2.9 2.5 1.920 1.160 0.142 32.140 138.740 35.193
SHTRESA 2 0.012
Plinti P4
b=2.5 N4= 1962 KN hsh1=2 m
L=2.9 R=383 Kpa hsh1=5 m
Ath=7.25 m2 Hzh=2.5 m hsh1=10 m
Gjej presionin llogarites:
kPa 2265.218-25.7
1962P
Hγ-A
NP-PP
ll
zh
th
1matll
Percaktoj hi=1/4 - 1/8 e b dhe kryej llogaritjet si ne tabelen e meposhtme
h1=0.2 m
Llogaritjet vazhdojne deri sa σz< σT/5
E1=5000 β1=0.5
E2=18000 β2=0.4
E3=4500 β3=0.4
E
β=a
Ulja e plitit P4 eshte 12 mm
56
SHTRESAT z L b β=z/b α=L/b ko σz σtok σzmes
0 2.8 2.4 0.000 1.167 1.000 228.000 42.500 0.000
0.4 2.8 2.4 0.167 1.167 0.933 212.800 50.420 220.400
0.8 2.8 2.4 0.333 1.167 0.834 190.203 58.340 201.501
1.2 2.8 2.4 0.500 1.167 0.703 160.208 66.260 175.205
1.6 2.8 2.4 0.667 1.167 0.591 134.824 74.180 147.516
2 2.8 2.4 0.833 1.167 0.480 109.440 82.100 122.132
2.4 2.8 2.4 1.000 1.167 0.369 84.056 90.020 96.748
2.8 2.8 2.4 1.167 1.167 0.317 72.377 97.940 78.217
3.2 2.8 2.4 1.333 1.167 0.266 60.699 105.860 66.538
3.6 2.8 2.4 1.500 1.167 0.215 49.020 113.780 54.859
4 2.8 2.4 1.667 1.167 0.186 42.433 121.700 45.727
4.4 2.8 2.4 1.833 1.167 0.157 35.847 130.020 39.140
4.8 2.8 2.4 2.000 1.167 0.128 29.260 138.740 32.553
SHTRESA 2 0.012
Plinti P5
b=2.4 N5= 1830 KN hsh1=2 m
L=2.8 R=383 Kpa hsh1=5 m
Ath=7.25 m2 Hzh=2.5 m hsh1=10 m
Gjej presionin llogarites:
kPa 2285.21872.6
1830P
HγA
NPPP
ll
zh
th
1matll
-
-
Percaktoj hi=1/4 - 1/8 e b dhe kryej llogaritjet si ne tabelen e meposhtme
h1=0.2 m
Llogaritjet vazhdojne deri sa σz< σT/5
E1=5000 β1=0.5
E2=18000 β2=0.4
E3=4500 β3=0.4
E
β=a
Ulja e plitit P5 eshte 12 mm
57
SHTRESAT z L b β=z/b α=L/b ko σz σtok σzmes
0 2.6 2.2 0.000 1.182 1.000 214.000 42.500 0.000
0.4 2.6 2.2 0.182 1.182 0.927 198.465 50.420 206.232
0.8 2.6 2.2 0.364 1.182 0.811 173.485 58.340 185.975
1.2 2.6 2.2 0.545 1.182 0.673 144.043 66.260 158.764
1.6 2.6 2.2 0.727 1.182 0.552 118.215 74.180 131.129
2 2.6 2.2 0.909 1.182 0.432 92.386 82.100 105.300
2.4 2.6 2.2 1.091 1.182 0.343 73.462 90.020 82.924
2.8 2.6 2.2 1.273 1.182 0.287 61.443 97.940 67.452
3.2 2.6 2.2 1.455 1.182 0.231 49.423 105.860 55.433
3.6 2.6 2.2 1.636 1.182 0.193 41.325 113.780 45.374
4 2.6 2.2 1.818 1.182 0.161 34.534 121.700 37.929
4.4 2.6 2.2 2.000 1.182 0.130 27.742 130.020 31.138
4.8 2.6 2.2 2.182 1.182 0.118 25.210 138.740 26.476
SHTRESA 2 0.010
Plinti P6
b=2.2 N6= 1479 KN hsh1=2 m
L=2.6 R=383 Kpa hsh1=5 m
Ath=5.72 m2 Hzh=2.5 m hsh1=10 m
Gjej presionin llogarites:
kPa 2145.21872.5
1479P
HγA
NPPP
ll
zh
th
1matll
-
--
Percaktoj hi=1/4 - 1/8 e b dhe kryej llogaritjet si ne tabelen e meposhtme
h1=0.2 m
Llogaritjet vazhdojne deri sa σz< σT/5
E1=5000 β1=0.5
E2=18000 β2=0.4
E3=4500 β3=0.4
E
β=a
Ulja e plintit P6 eshte 10 mm
58
SHTRESAT z L b β=z/b α=L/b ko σz σtok σzmes
0 3 2.6 0.000 1.154 1.000 238.000 42.500 0.000
0.4 3 2.6 0.154 1.154 0.938 223.331 50.420 230.666
0.8 3 2.6 0.308 1.154 0.854 203.306 58.340 213.318
1.2 3 2.6 0.462 1.154 0.733 174.351 66.260 188.828
1.6 3 2.6 0.615 1.154 0.625 148.671 74.180 161.511
2 3 2.6 0.769 1.154 0.521 124.082 82.100 136.377
2.4 3 2.6 0.923 1.154 0.418 99.494 90.020 111.788
2.8 3 2.6 1.077 1.154 0.343 81.597 97.940 90.546
3.2 3 2.6 1.231 1.154 0.296 70.393 105.860 75.995
3.6 3 2.6 1.385 1.154 0.249 59.189 113.780 64.791
4 3 2.6 1.538 1.154 0.207 49.208 121.700 54.199
4.4 3 2.6 1.692 1.154 0.180 42.899 130.020 46.054
4.8 3 2.6 1.846 1.154 0.154 36.590 138.740 39.745
SHTRESA 2 0.013
Plinti P7
b=2.6 N6= 2208 KN hsh1=2 m
L=3 R=383 Kpa hsh1=5 m
Ath=7.8 m2 Hzh=2.5 m hsh1=10 m
Gjej presionin llogarites:
kPa 2385.2188.7
2208P
HγA
NPPP
ll
zh
th
1matll
-
-
Percaktoj hi=1/4 - 1/8 e b dhe kryej llogaritjet si ne tabelen e meposhtme
h1=0.2 m
Llogaritjet vazhdojne deri sa σz< σT/5
E1=5000 β1=0.5
E2=18000 β2=0.4
E3=4500 β3=0.4
E
β=a
Ulja e plintit P7 eshte 13 mm
59
SHTRESAT z L b β=z/b α=L/b ko σz σtok σzmes
0 2.8 2.4 0.000 1.167 1.000 233.000 42.500 0.000
0.4 2.8 2.4 0.167 1.167 0.933 217.467 50.420 225.233
0.8 2.8 2.4 0.333 1.167 0.834 194.374 58.340 205.920
1.2 2.8 2.4 0.500 1.167 0.703 163.721 66.260 179.048
1.6 2.8 2.4 0.667 1.167 0.591 137.781 74.180 150.751
2 2.8 2.4 0.833 1.167 0.480 111.840 82.100 124.810
2.4 2.8 2.4 1.000 1.167 0.369 85.899 90.020 98.870
2.8 2.8 2.4 1.167 1.167 0.317 73.965 97.940 79.932
3.2 2.8 2.4 1.333 1.167 0.266 62.030 105.860 67.997
3.6 2.8 2.4 1.500 1.167 0.215 50.095 113.780 56.062
4 2.8 2.4 1.667 1.167 0.186 43.364 121.700 46.729
4.4 2.8 2.4 1.833 1.167 0.157 36.633 130.020 39.998
4.8 2.8 2.4 2.000 1.167 0.128 29.902 138.740 33.267
SHTRESA 2 0.012
Plinti P8
b=2.4 N8= 1868 KN hsh1=2 m
L=2.8 R=383 Kpa hsh1=5 m
Ath=6.72 m2 Hzh=2.5 m hsh1=10 m
Gjej presionin llogarites:
kPa 2335.21872.6
1868P
HγA
NPPP
ll
zh
th
1matll
-
-
Percaktoj hi=1/4 - 1/8 e b dhe kryej llogaritjet si ne tabelen e meposhtme
h1=0.2 m
Llogaritjet vazhdojne deri sa σz< σT/5
E1=5000 β1=0.5
E2=18000 β2=0.4
E3=4500 β3=0.4
E
β=a
Ulja e plintit P7 eshte 12 mm
60
SHTRESAT z L b β=z/b α=L/b ko σz σtok σzmes
0 2.6 2.2 0.000 1.182 1.000 234.000 42.500 0.000
0.4 2.6 2.2 0.182 1.182 0.927 217.013 50.420 225.506
0.8 2.6 2.2 0.364 1.182 0.811 189.699 58.340 203.356
1.2 2.6 2.2 0.545 1.182 0.673 157.505 66.260 173.602
1.6 2.6 2.2 0.727 1.182 0.552 129.263 74.180 143.384
2 2.6 2.2 0.909 1.182 0.432 101.020 82.100 115.142
2.4 2.6 2.2 1.091 1.182 0.343 80.328 90.020 90.674
2.8 2.6 2.2 1.273 1.182 0.287 67.185 97.940 73.756
3.2 2.6 2.2 1.455 1.182 0.231 54.042 105.860 60.614
3.6 2.6 2.2 1.636 1.182 0.193 45.187 113.780 49.615
4 2.6 2.2 1.818 1.182 0.161 37.761 121.700 41.474
4.4 2.6 2.2 2.000 1.182 0.130 30.335 130.020 34.048
4.8 2.6 2.2 2.182 1.182 0.118 27.566 138.740 28.950
SHTRESA 2 0.011
Plinti P9
b=2.2 N8= 1594 KN hsh1=2 m
L=2.6 R=383 Kpa hsh1=5 m
Ath=5.72 m2 Hzh=2.5 m hsh1=10 m
Gjej presionin llogarites:
kPa 2345.21872.5
1594P
HγA
NPPP
ll
zh
th
1matll
-
-
Percaktoj hi=1/4 - 1/8 e b dhe kryej llogaritjet si ne tabelen e meposhtme
h1=0.2 m
Llogaritjet vazhdojne deri sa σz< σT/5
E1=5000 β1=0.5
E2=18000 β2=0.4
E3=4500 β3=0.4
E
β=a
Ulja e plintit P8 eshte 11 mm
61
SHTRESAT z L b β=z/b α=L/b ko σz σtok σzmes
0 2.4 2 0.000 1.200 1.000 228.000 42.500 0.000
0.4 2.4 2 0.200 1.200 0.920 209.833 50.420 218.916
0.8 2.4 2 0.400 1.200 0.783 178.424 58.340 194.128
1.2 2.4 2 0.600 1.200 0.638 145.491 66.260 161.958
1.6 2.4 2 0.800 1.200 0.506 115.450 74.180 130.471
2 2.4 2 1.000 1.200 0.375 85.409 82.100 100.429
2.4 2.4 2 1.200 1.200 0.312 71.236 90.020 78.323
2.8 2.4 2 1.400 1.200 0.250 57.064 97.940 64.150
3.2 2.4 2 1.600 1.200 0.202 45.965 105.860 51.514
3.6 2.4 2 1.800 1.200 0.166 37.939 113.780 41.952
4 2.4 2 2.000 1.200 0.131 29.914 121.700 33.926
SHTRESA 2 0.010
Plinti P10
b=2 N1= 1306 KN hsh1=2 m
L=2.4 R=383 Kpa hsh1=5 m
Ath=4.8 m2 Hzh=2.5 m hsh1=10 m
Gjej presionin llogarites:
kPa 2285.2188.4
1306P
HγA
NPPP
ll
zh
th
1matll
Percaktoj hi=1/4 - 1/8 e b dhe kryej llogaritjet si ne tabelen e meposhtme
h1=0.2 m
Llogaritjet vazhdojne deri sa σz< σT/5
E1=5000 β1=0.5
E2=18000 β2=0.4
E3=4500 β3=0.4
E
β=a
Ulja e plintit P10 eshte 10 mm
62
LLOGARITJA E THEMELIT TE PODRUMIT.
Llogarisim themelin e vazhduar nen murin e podrumit per kollonen me te
ngarkuar
Llogarisim aftesine mbajtese te shtreses ne te cilen do te mbeshtet tabani i
themelit te podrumit.
t1=1 m t2=0.3 m
383.1=18
233.0+1=
γ
γt+t=t
t
b2
1
Ngarkesen nga kollona e shperndajme ne menyre uniforme ne murin e
podrumit dhe bashke me peshen e murit marim ngarkesen e shperndare qe
vepron mbi themelin e vazhduar.
N’=N4/L=1962/5.25=374 kN/ml
Nm=bm·Hm·γ·n=0.3·2.81·23·1.1=22 kN/ml
Np=N’+Nm=374+22=396 kN/ml
Llogarisim gjeresine e tabanit te themelit te vazhduar
973.0120437
396
hγR
NF
thzhmes
p
m2
973.0=m1
A=b m pranoj b=1 m
Gjej raprtin bm/b dhe ne baze te tij percaktoj skemen.
3.0=1
3.0=
b
bm <0.7 marim skemen si me poshte
t 1.383
Rm1 m2
k A b
2B Hzh t 3
D C
R=1.21.2
1 0.43 2 2 2.72
2 2.06 1.383( )
3
19.8 5.31 44
R 436.187
63
Ea
Gjej presionin aktiv te dheut qe vepron mbi murin e podrumit
Gjej γmes dhe φmes
228.233.02
3.01822
hh
hφhφφ
88.173.02
3.08.19217
hh
hγhγγ
21
2211mes
21
2211mes
4
Presioni aktiv do te jete:
1.311.1598.02
3.288.17E
598.0)2
228.2845(tg)
2
φ45(tgk
ηk2
HγE
2
a
mesa
a
2mes
a
Gjej momentin e shkaktuar nga presioni aktiv.
Mo=Ea·L/3
Mo=31.1·4.36/3=45.2 kN·m
Gjej momentin e reduktuar
3m
z
oy
)b
b(
C
E31
MM
ku: Cz eshte funksion i aftesise mbajtese R Cz=76000
E=0.8·α·R R rezistenca ne shtypje e murit R=1200 kPa
E=0.8·1000·1200=960000
64
6.36=
)1
3.0(
36.476000
9600003+1
2.45=M
3y kN·m
6.615=
6
1
6.36+
1
396=
6
bl
M+
A
N=σ
32
yp
max kPa
4.176=
6
1
6.36
1
396=
6
bl
M
A
N=σ
32
yp
min kPa
σmax>1.2·R
Zmadhojme siperfaqen e themelit
Pranojme b=1.2 m
457=
6
2.1
6.36+
2.1
396=
6
bl
M+
A
N=σ
32
yp
max kPa
σmax<1.2·R
65
LLOGARITJA E THEMELIT ME BAZAMENT ELASTIK.
Gjejme aftesine mbajtese te tokes per Hzh=2.4 m
Gjej momentet e inertesise se pllakes sipas te dy akseve
Ix=31044 m4
Iy=9777 m4
Gjej forcen normale dhe momentet qe veprojne ne qender te pllakes,
∑N=30800 kN
My=N·ex ex=x’-L/2
Mx=N·ey ey=Y’-B/2
m 15.14'x
30800
)14789832(1.28)154922071963934((1.22
30800
)1306186718301272(1.16)1306186718301272(2.12
30800
)154922071963934(2.6)14789832(2.0'x
30800
)NN2(1.28)NNNN(1.22)NNNN(1.16
30800
)NNNN(2.12)NNNN(2.6)NN2(2.0'x
63974110852
10852974163
Rm1 m2
k A b
2
3BHzh
D C
R=1.2 1.2
10.43 2
2 2.72 2.9
3
5.31 44
R 544.24
m 20 A 0.43 D 5.31 b 16.9 m1 1.2
k 1 m2 1.2C 44 B 2.72 Hzh 2
66
m 22.7'y
30800
)127229342(7.14)18302196329832(2.10
30800
)186722207214782(2.5)13062154929832(2.0'x
30800
)N2N2(7.14
30800
)N2N2N2(2.10)N2N2N2(2.5)N2N2N2(2.0'y
21
5438761093
02
3.2815.14
2
L'xex
m 23.02
9.1422.7
2
B'yey
Mx = N·ey = 30800 · 0.23 = 7084
My = 0
A
K3
K6
B
E D
C
F
G
67
Gjejme sforcimet ne pikat skajore te rripave ne te cilat e ndajme pllaken.
X
X
Y
Y
I
yM
I
xM
F
Nσ
Pika A
2Am
KN 55.84
31044
75.37084
368
30800σ
Pika C
2Am
KN 55.84
31044
75.37084
368
30800σ
Pika D
2Am
KN 12.85
31044
25.67084
368
30800σ
Pika F
2Am
KN 12.85
31044
25.67084
368
30800σ
Pika G
2Am
KN 84
31044
25.17084
368
30800σ
Gjeresia e rripit ABEF eshte B1=3.2 m
2
FAmes
m
kN84.84
2
12.8555.84
2
σσσ
Gjejme reaksionin total te tokes i cili eshte
Ntokes=σmes· B1· L=84.84 · 3.2 · 28.3= 7684 kN
Nrrip=2·N3+N6=2 ·983+1478=3444 kN
55642
34447684
2
NNN
rriptokes
mes
kN
Modifikojme σmes
43.617684
556484.84
N
Nσσ
tokes
mesmes
modmes kPa
Modifikojme ngarkesat nga kolonat.
615.13444
5564
N
NF
rrip
mes
68
Kolona 3
Nmod=N3 · F= 983 · 1.615= 1588 kN
Kolona 6
Nmod=N6 · F= 1478 · 1.615= 2387 kN
1972.343.61Bσq 1modmes kN/m
Lartesia e pllakes gjendet:
33.11040)4.04.0(2
2207
R)ba(2
Nh
pr
bkk
maxpll
m
Gjejme momentet qe lindin ne kete pjese te pllakes duke e modeluar ate si nje tra
te thjeshte te permbysur ne te cilin vepron ngarkesa e shperndare e presionit te
tokes.
Duke pasur lartesine e pllakes dhe vlerat e momenteve bejme armimin e
pllakes sipas drejtimit te momentit qe kemi gjetur.
Per konstruimin e pllakes vendosim qe armimi do te behet ne brza qe jane sa 2°k
dhe 2bk pra ne breza prej 80 cm.
Per brezin e siperm te armimit
AoM
b ho2
Rb
Ao 0.085
1 1 2Ao
0.089
As
b ho Rb
Rs
As 0.00517 m2
69
Bejme armimin e pllakes ne brezin e siperm me:
21 x Φ18
Per brezin e poshtem te armimit
AoM
b ho2
Rb
Ao 0.151
1 1 2Ao
0.165
As
b ho Rb
Rs
As 0.00961 m2
Bejme armimin e pllakes ne brezin e siperm me:
21 x Φ24
70
LLOGARITJA E THEMELEVE TE THELLA ( PILOTAVE )
Pilota P6
Kollana me permasa 40 x 40 cm transmeton ne toke ngarkesat
kN222=Q
kNm148=M
kN1479=N
Projektojme themelin me pilota te parapergatitura me diameter d=40cm dhe me
jastek te ulet betonarme
1. Llogaritja e karakteristikave gjeometrike te pilotes se
parapergatitur
2
22
P m 1255.04
4.014.3
4
dπA
UP=π·d=3.14·0.4=1.256 m
2. Gjejme lartesine e jastekur betonarme duke u nisur nga kushti:
hj ≥ 2·dpi ≥ 2·40 = 80 Marrim hj=1m
3. E llogarisim piloten si pilote e varur
Lpil = 10m
m9=5+1+2+1=l+l+2
l+hj=z
m5.4=1+5.2+1=l+2
l+hj=z
m5.1=5.0+1=2
l+hj=z
213
3
12
2
11
15
45
90
71
Nga tabelat e librit marrim ferkimin kufitar ne funksion te gjendjes fizike te
shtresave dhe z = 11m
Ik1 = -3.66 → f1= 38.5
Ik2 = 0.371 → f2= 30.42
Ik3 = 0.54 → f3= 23.5
Llogarisim aftesine mbajtese te pilotes se varur
P = Pf + Pσ = m ·k·[Rmes · Apil + Upil ·(l1 · f1 + l2 · f2 + l3 · f3)]
P = 1 · 0.7 ·[2400·0.1255+1.256·(1·38.5+5·30.42+4·23.5)
P = 461 kPa
k = 0.7 per pilota qe punojne ne ngulje
Rmes = 2.2MPa – rezistenca ne majen e pilotes f (z = 11m dhe llojit te tokes )
Aftesia mbajtese sipas materialit
dpil = 40 > 30 ( m = 1 ) → φ = 1
Mb =200daN/ cm2
Rsh = 7000kPa
c – 3 → Rs = 2100daN/ cm2 = 210000kPa
As = 8φ20 = 22
sh
2
m002512.084
02.014.3A
4
dπ
Pm = mφ[Ab · Rb + As · Rs] = 1 · 1[0.2156 · 7000 + 0.002512 · 210000]
Pm = Pmat = 1456kPa
Perfundimisht aftesi mbajtese marrim:
Pmin = Pdheut = 461 kPa
4. Llogarisim numrin e pilotave qe vihen nen jastek
ηP
Nnpil η – koeficient qe merr parasysh veprimin e momentit
η =1.1 – 1.3
85.32.1461
1479npil pranojme n = 4 pilota
5. I veme pilotat ne planin e jastekut duke ruajtur distancat minimale
ndermjet tyre
amin ≥ 3dpil ( per toka te lidhura )
72
amin = 3 · 0.4 = 1.2
C = 30cm
bj = amin + 2dpil + 2C
bj = 1.2 + 2 · 0.4 +2 · 0.3 = 2.6m
aj = amin + dpil + 2C
aj = 1.2 + 2 · 0.4 +2 · 0.3 = 2.6m
6. Llogarisim ngarkesen e cdo pilote nga konstruksioni dhe i
krahasojme ato me vleren e lejuar
2i
iy
pil
j
0x
xM
n
NNP
Nj = aj · bj · hj · γb · η
Nj = 1.2 · 2.2 · 1 · 1.1 = 72.6 kN
∑ =x2+x2=x 22
21
2i 1.52 + 1.52 = 4.5
4365.4
45.1148
4
6.721479Pmax
0
kN
3405.4
45.1148
4
6.721479Pmin
0
kN
7. Kontrolli i presioneve qe merr cdo pilote ne lidhje me aftesine
mbajtese sipas dheut
min0P ≤ Pdh · 1.05
amin
aj
bj
C
x
73
340 ≤ 484
min0P ≤ Pdh · 1.2
436 ≤ 553
min0
max0
P
P ≤ 3
340
436 ≤ 3
nP
T
H
≤ m
PH – aftesia mbajtese horizontale f ( permasat e pilotes, llojit te tokes )
m – koeficient qe gjendet net abele f (nr pilotave )
PH = 35 kN
m = 0.8
61.0=480
222≤ m
8. Kontrolli i tufes se pilotave
18.20452
421518224
h
hφφ
i
ii
045.54
18.20
4
φmes
m37.3=045.5tg20+3=4
tgl2+6.1=B
m37.3=045.5tg20+3=4
tgl2+6.1=A
mesP
mesP
W
M±
A
N=σ tmax
min
Nt = Nkons + Nj + Npil + Ndheut
Npil = 4 · 0.1256 · 10 · 25 · 1.1 = 139 kN
Ndheut = 1.1γl2
)BA()16.1(mesP
.6
22.19452
46.1958.19217
h
hγγ
i
ii
mes
kN/m3
Ndheut = 17411.122.19102
)37.337.3()16.1(
.6 kN
74
Nt = 1479 + 72.6 + 139 + 1741 = 3432 kN
32637.3
6148
37.3
3432σ
32max
kPa ≤ 1.2R
27937.3
6148
37.3
3432σ
32min kPa ≤ 1.2R