Upload
bijay-krishna-das
View
230
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
8/17/2019 Surveying TYS Exp 250
1/21
Civil EngineeringSurveying
WORKBOOKWORKBOOKWORKBOOKWORKBOOKWORKBOOK
2016
Detailed Explanations of
Try Yourself Questions
8/17/2019 Surveying TYS Exp 250
2/21
© Copyrightwww.madeeasypublications.org
Fundamental Concepts of
Surveying
1
T1 : Solution
Rod reading (m) ν (m) ν2
2.322
2.346
2.352
2.306
2.312
2.300
2.306
2.326
Mean : 2.321
0.001
0.025
0.031
0.015
0.009
0.021
0.015
0.005
0.000001
0.000625
0.000961
0.000225
0.000081
0.000441
0.000225
0.000025
= 0.002584Σ 2ν
From equation,
E s =
± = ±
−
and E m
=
= ± = ±
8/17/2019 Surveying TYS Exp 250
3/21
© Copyright www.madeeasypublications.org
Linear Measurements
2
T1 : Solution
Considered length of chain, l = 20 m
Actual length of chain, l ′ = 20 – 0.1 = 19.9 m
∴ True volume =
′ ×
l
l
= 533.9 cu.m
T2 : Solution
Let the permissible error in the angular measurement be θ∴ Displacement due to angular error = l sinθ = 15 sin θAccuracy in linear measurement is 1 in 20
∴ Displacement due to linear error =
=
Combined error on ground = θ +
Combined error on plan = Scale × Combined error on ground
=
θ +
and, combined error on plan should be less than 0.025 cm.
∴
θ + = 0.025
⇒ θ = 0°∴ Angular error is not permitted.
8/17/2019 Surveying TYS Exp 250
4/21
© Copyrightwww.madeeasypublications.org
4 Civil Engineering • Surveying
T3 : Solution
A normal tension of 101.76 N is applied, so, there will be no pull and sag correction.
Corrections required are slope, pull, temperature and standardisation.
Slope correction = – L (1 – cos θ)= – 29.786 (1 – cos 4°30′) = – 0.09182 m
Standardisation correction = −′ = + l l
l
Temperature correction = α (T – 20) × L= 1.12 × 10–5 (10 – 20) × 29.786 = –0.003336 m
Total correction = –0.09182 + 0.00397 – 0.003336 = – 0.09113 m
Correct horizontal distance = 29.786 – 0.09113 = 29.695 m 29.70 m
T4 : Solution
(i) Correction for pull:
C p
= ( )
− =
( )
− ×= +
× ×(ii) Correction for temperature:
C t
= α (T m
– T o ) L
= 11.5 × 10–6 × (35 – 15) × 1000
= 0.23 m (+ve)
(iii) Correction for slope:
C d = ( )
−= = × −×
(iv) Correction for mean sea level:
C R
=
1 ×= = −
×Total correction = 0.05878 + 0.23 – 2 × 10–3 – 0.15625 = 0.1305 m
Corrected length of the base line
= 1000 + 0.1305 = 1000.1305 m
T5 : Solution
Least count for an extended vernier =
⇒ 10′′ =
′
∴ n = 60For an extended vernier
‘n ’ division of vernier should be equal to ‘(2n – 1)’ divisions of main scale
∴ M = 2n – 1 = 119 and N = n = 60
8/17/2019 Surveying TYS Exp 250
5/21
© Copyright www.madeeasypublications.org
Compass Surveying, Traverse
Surveying and Theodolite
3
T1 : Solution
Line ABLine ABLine ABLine ABLine AB Latitude = 150 cos 75° 42′ = 150 × 0.2470 = + 37.04 m
Departure = 150 sin 75° 42′ = 150 × 0.9690 = + 145.35 m
Line BCLine BCLine BCLine BCLine BC Latitude = 100 cos 32° 48′ = 100 × 0.8406 = + 84.06 m
Departure = 100 sin 32° 48′ = 100 × 0.5417 = + 54.17 m
Line CDLine CDLine CDLine CDLine CD Latitude = – 300 cos 28° 54′ = – 300 × 0.8755 = – 262.63 m
Departure = 300 sin 28° 54′ = 300 × 0.4833 = + 144.98 m
Lince DELince DELince DELince DELince DE Latitude = – 800 cos 5° 36′ = – 800 × 0.9952 = – 796.18 mDeparture = 800 sin 5° 36′ = 800 × 0.0976 = + 78.06 m
Total latitude of E = – 796.18 – 262.63 + 84.06+37.04 = – 937.71 m
Total departure of E = 78.06 + 144.98 + 54.17 + 145.35 = + 422.56 m
Hence, latitude of point F = – 937.71/2 = – 468.85 m
and departure of point F = 422.52/2 = + 211.26 m
Total departure of C = 145.35 + 54.17 = 199.52 m
Total latitude of C = 37.04 + 84.96 = 122.0 m
Hence, departure of CF = 211.28 – 199.52 = 11.76 m
and latitude of CF = – 468.85 – 122.0 = – 590.85 m
Hence, length of CF = +
= + = 590.97 m
Bearing of CF, tan θ = 11.76/590.97 = 0.0199
Hence, θ = 1° 8′24′′
As the latitude of CF is negative and the departure is positive, the line CF lies in the second quadrant.
Hence, the bearing of line CF is 180° – 1° 8′24′′ = 178° 51′36′′ = 178.86°.
8/17/2019 Surveying TYS Exp 250
6/21
© Copyrightwww.madeeasypublications.org
6 Civil Engineering • Surveying
T2 : Solution
In traverse ABCDE (shown in figure), the point A, D and E are on same line.
Line ABLine ABLine ABLine ABLine AB
Length of the line AB = 110 mLatitude of line AB = +110 cos 83° 12′ = +13.02 m
Departure of the line AB = +110 sin 83° 12′ = +109.23 mLine BCLine BCLine BCLine BCLine BC
Length of the line BC = 165 m
Latitude of line AB = +165 cos 30° 42′ = +141.88 mDeparture of the line BC = +165 sin 30° 42′ = +84.24 m
° ′
° ′
° ′
° ′
α
β
γ
Now, for the traverse ABC :
Σ latitude = 0
latitude of CA = 0 – 13.03 – 141.88 = –154.91 mand Σ departure = 0
departure of CA = 0 – 109.23 – 84.24 = – 193.47 m
Since the latitude and departure are both negative, the line CA lies in the SW quandrant. Its bearing is
given by
tan θ =
=
or tan θ = S51° 18′ W
Length of CA = +
= + =Since A, D and E are on the same line so,
Bearing of AD = bearing of DE = 16° 18′From triangle ACD
α = (360° – 346° 6′) + 16° 18′= 13° 54′ + 16° 18′ = 30° 12′
β = 346° 6′ – (51° 18′ + 180°) = 114° 48′γ = 51° 18′ – 16° 18′ = 35°
8/17/2019 Surveying TYS Exp 250
7/21
© Copyright www.madeeasypublications.org
7Workbook
From the sine rule,
=
γ α
CD =
γ α
=
°
° ′
= 282.62 m
8/17/2019 Surveying TYS Exp 250
8/21
© Copyrightwww.madeeasypublications.org
Levelling and Contouring
4
T1 : Solution
True difference in level of A and B,
H = ( ) ( )
− + −′ ′
where, h b
= reading on staff at B when instrument at A
h a = reading on staff at A when instrument at A
′ = reading on staff at B when instrument at B
′ = reading on staff at A when instrument at B
⇒ H = 1.19 mError due to (collimation + curvature + refraction) = h b – h a – H = 0.13 m
Error due to (curvature + refraction) = 0.0673 d 2
where, d = distance between station in km
∴ Error due to (curvature + refraction) = 0.0673 (1.2)2 = 0.097 m∴ Error due to collimation = 0.13 – 0.097 = 0.033 m
∴ Error due to collimation per metre =
−= ×
T2 : Solution
There is no use of Intermediate sight
Fall in elevation = ∑ Foresight – ∑Backsight= 0.388 m
R.L. of first station – Fall in elevation = R.L. of last station
∴ R.L. of First station = 124.238 m
8/17/2019 Surveying TYS Exp 250
9/21
© Copyright www.madeeasypublications.org
9Workbook
T3 : Solution
Distance of Ship A from light house =
Distance of Ship B from Ship A =
Distance of Ship B from light house = × Let the observer at Ship B can see upto ‘h ’ m height of light house
Distance of Ship B from light house = +
⇒ × = +
⇒ 2 × 3.855 × 3 =
⇒ h = 36 m∴ The height of light house visible to observer at Ship B = (49 – 36) m
= 13 m
T4 : Solution
Starting from the point 7, the R.L. of point 6 is obtained.
H.I. at point 6 = 194.830 + 2.990 = 197.820 m
R.I. of point 6 = 197.820 – 4.330 = 193.490 m
H.I. of point 3 = B.M. + 5.390
= 191.620 + 5.390 = 197.010 m
R.L. of point 3 = 197.010 – 3.910 = 193.100 m
R.L. of point 4 = 197.010 – 4.730 = 192.280 m
I.S. at point 5 = 197.010 – 203.300 = – 6.290 m
F.S. at point 6 = 197.010 – 193.490 = 3.520 m
H.I. at point 1 = 193.100 + 6.520 = 199.620 m
I.S. at point 2 = 199.620 – 192.00 = 7.620 m
BS IS FS HI RL Remarks
4.390
—
3.910
—
—
—
—
4.330
—
12.630Σ
—
7.620
—
5.390
4.730
–6.290
—
—
—
—
—
6.520
—
—
—
—
3.520
2.990
13.030Σ
199.620
—
197.010
—
—
—
—
197.820
—
195.230
192.000
193.100
191.620
192.280
203.300
—
193.490
194.830
Point 1
Point 2
Point 3
BM
Point 4
Point 5
Staff inverted
Point 6
Point 7
Aritmetic Check
∑ B.S. – ∑ F.S. = Last R.L. – First R.L.12.630 – 13.030 = 194.830 – 195.230 = – 0.40 (O.K)
8/17/2019 Surveying TYS Exp 250
10/21
© Copyrightwww.madeeasypublications.org
10 Civil Engineering • Surveying
T5 : Solution
As the ends of the bubble lie on the opposite ends of the zero of graduations
∴ Movement of centre, n = ( ) ( )
− + −l l
where, l 1 = left end of the bubble when the position of bubble in extreme left
r 1 = right end of the bubble when the position of bubble in extreme left
l 2
= left end of the bubble when the position of bubble in extreme right
r 2 = right end of the bubble when the position of bubble in extreme right
⇒ n =
− + −=
Radius of curvature, R =
where, n = movement of centre = 9
L = distance between staff and instrument = 150 m
d = value per division = 2 mm
s = difference between staff readings
= 1.452 – 1.37 = 0.082 m
∴ R =
× ×=
T6 : Solution
Sensitivity, φ =
××
;
where s, n and L are combined curvature and refraction correction, no. of division of the level tube and
distance of point under observation respectively
⇒ 30′′ =
××
⇒ s =
.....(i)
Correction due to combined curvature and refraction
C = – 0.0673 L2 , where L is in km .....(ii)
From equation (i) and (ii),
∴
= 0.0673 × L2 × 10–6
⇒ L =
−× × = 2161.13 m
8/17/2019 Surveying TYS Exp 250
11/21
© Copyright www.madeeasypublications.org
Plane Table Surveying,
Calculation of Area and Volume
5
T1 : Solution
By trapezoidal formula.
V =
+ + + +
=
+ + + + = 532621 m3
By primoidal formula
= ( )
+ + + +
= ( )
+ + + × +
= 458880.67 m3
So difference in capacity is
= 532621 – 458880.67
= 73,740.33 m3
8/17/2019 Surveying TYS Exp 250
12/21
© Copyrightwww.madeeasypublications.org
Tacheometric, Curve and
Hydrographic Surveying
6
T1 : Solution
Additive constant, C = f + d
= 25 + 15 = 40 cm = 0.4 m
Staff intercept, s = 1.790 – 1.275
= 0.515 m
Distance of object from telescope,
D = + +i
where, i = stadia interval
⇒ 50 =
× +i
∴ i = 2.596 mm 2.60 mm
T2 : Solution
Instrument P at station A and staff held vertical at B:Instrument P at station A and staff held vertical at B:Instrument P at station A and staff held vertical at B:Instrument P at station A and staff held vertical at B:Instrument P at station A and staff held vertical at B:
s = 1.795 – 1.090 = 0.705 m,
θ = 5° 44′,2θ = 11° 28′
AB = Ks cos2 θ + C cos θ= 100 × 0.705 cos2 5° 44′ + 0.3 cos 5° 44′ = 70.095 m
V =
θ+ θ
=
×° ′ + ° ′ =
8/17/2019 Surveying TYS Exp 250
13/21
© Copyright www.madeeasypublications.org
13Workbook
R.L of B = R.L. of A + H.I + V – h
= 100.00 + 1.400 + 7.038 – 1.440 = 106.998 m
Instrument Q at station A and staff held normal at B:Instrument Q at station A and staff held normal at B:Instrument Q at station A and staff held normal at B:Instrument Q at station A and staff held normal at B:Instrument Q at station A and staff held normal at B:
AB = (Ks + C ) cosθ + h sinθ
= (95s + 0.45) cos 5°44′ + h sin 5°44′
= (95s + 0.45) × 0.995 + h × 0.0999
or 70.095 = (95 s + 0.45) × 0.995 + 0.0999h
or 946.1962s + h = 697.167
or h = 697.167 – 946.1962s ...(i)
V = (Ks + C ) sinθ
= (95 s + 0.45) sin 5°44′
= (95 s + 0.45) × 0.0999
R.L of B = R.L of A + H.I + V – h cos θ
= 100.00 + 1.450 + (95 s + 0.45) × 0.0999 – h (0.995)
or 106.998 = 100.00 + 1.45 + (95 s + 0.45) × 0.0999 – h × 0.0995
or 9.5382 s – h = 5.5307
h = 9.5382s – 5.5307 ...(ii)
From equation (i) and (ii)
697.167 – 946.1962 s = 9.5382 s – 5.5307
955.7344 s = 702.698
or s =
=
∴ h = 9.5382 × 0.735244 – 5.631 = 1.3819 mUpper stadia wire reading
=
− =
T3 : Solution
Let the point of intersection of the two grades be C
Now, chainage of point C = 435 m
RL of point C = 251.48 m
Let the fixed point on the curve be P
Now, chainage of point P = 460 m
RL of point P = 260 m
It is obvious from the given data that point P lies towards right
of point C .
Let the length of the curve be L and the horizontal distance
between P and C be x . Also R and S be two points on tangents
T 1C and T
2C respectively and V be a point just below S on
tangent T 1C .
8/17/2019 Surveying TYS Exp 250
14/21
© Copyrightwww.madeeasypublications.org
14 Civil Engineering • Surveying
From the figure above we get
Distance x = chainage at P – chainage at C = 460 – 435 =25 m
∴ RL of point V = RL of C –
× 25 = 251.48 – 0.75 = 250.73 m
also, RL of point R = RL of Point S = RL of C +
× 25 = 251.48 + 1.00 = 252.48 m
Now PS = RL of P – RL of S =260 – 252.48 = 7.52 m
and PV = RL of P – RL of V =260 – 250.73 = 9.27 m
Since the vertical curve to be provided is parabolic, therefore its equation will be of the type
y = k x 2
∴ PS = k
x and PV = k
+ x
⇒
=
+
x
x
⇒
=
+
⇒ 22.5 + 0.45 L = 0.5 L – 25 ⇒ L = 950 mHence the length of the curve will be 950 m.
T4 : Solution
Observation from A to P:Observation from A to P:Observation from A to P:Observation from A to P:Observation from A to P:
s = 2.880 – 1.230 = 1.65 m
D = ks cos2θ = 100 × 1.65 cos2 2° 24′ = 164.7 m
V =
θ ′= × × ° =
R.L. of P = 77.750 + 1.420 + 6.903 – 2.055 = 84.018 m
T5 : Solution
Horizontal distance, D = Ks cos2θ + C cos θ
=
θ + θ
i
= i
⇒ δD =
− θ δ +ii
⇒ δD = − θ δii
=
− ° × = –0.97s
= = i
T6 : Solution
In triangle BCD , cosθ =
+ − + −=
× × × ×
8/17/2019 Surveying TYS Exp 250
15/21
© Copyright www.madeeasypublications.org
15Workbook
⇒ cosθ = 0.4609
In triangle ABC , cos θ =
+ −× ×
(Cosine rule)
⇒ 0.4609 =
−
∴ AB = 89.44 m
T7 : SolutionC
B
A
River
2 0 0 m
150m P 215° 30′
True North
305° 30′
tan ∠PAB =
⇒ ∠PAB = 36.87°∠APC = 305° 30′– 215° 30′ = 90°
∴ ∠ACP = 180°– ∠PAB – ∠APC
= 53.13° = ∠BCP
∴ BC =
=∠
T8 : Solution
Let P and Q be the instrument stations and F be the top of tower
In ∆APQ ∠ APQ = 60° and ∠ AQP = 50°∠ PAQ = 180° – (50 + 60) = 70°
Applying sine rule
°=
=
° °
PA =
°× = °
QA =
°× = °
h 1 = PA tan α = 40.76 tan 30° = 23.53 m
h 2
= QA tan β = 46.08 tan 29° = 25.54 mhence, reduced level of tower top = R.L of line of collimation + h 1 (or h 2)
R.L. of F from observation at P = 22.5 + 23.533 = 46.033 m
R.L. of F from observation at Q = 20.5 + 25.54 = 46.043 m
hence elevation of F =
+=
Pond A
θ
C
D
B
F
A
29°
50°30°
60°
P
h2
h1
ChimneyQ
8/17/2019 Surveying TYS Exp 250
16/21
© Copyrightwww.madeeasypublications.org
Tides, Triangulation,
Field Astronomy
7
T1 : Solution
P
L o n g
. 5 0 ° 1 2
′
Long. 54°0 E′ A
B
Lat. 15°
Lat. 12°6′
Equator
In the spherical triangle ABP ,
b = 90° – lattitude of A = 90° – 15° 0′ = 75°a = 90° – latitude of B = 90° – 12°6′ = 77° 54′P = difference of longitude = 54° 0′ – 50°12′ = 3° 48′
The shortest distance between two points is the distance along the great circle passing through the two
points.
cos P =
−
⇒ cos p = cos P sina sinb + cosa cosb = cos3° 48 sin 77° 54′ sin 75° + cos 77° 54′ cos 75°= 0.94236 + 0.05425 = 0.99661
∴ p = 4° 40′ = 4°·7
Distance AB, arc ≈ radius × central angle =
× ° × π=
°
8/17/2019 Surveying TYS Exp 250
17/21
© Copyright www.madeeasypublications.org
17Workbook
T2 : Solution
P
a
B
C
Parallelof Lat.45°
A
(Lat. 45°)
Great circle
Equator
b
90°
AB is straight line portion of a great circle; since its length is 300 nautical miles, it subtends 300 minutes
(= 5°) at the centre of the earth. AP is the meridian through A. Since AB is due east of the meridian, ∠PAB = 90°. Similarly, BP is the meridian through B , and meets the parallel to latitude through A (45° N) in C . PAB
is, therefore, an astronomical triangle in which sidePA = b = co-latitude of A = 90° – 45°; side AB = p = 5° ∠A = 90°
The side PB = a can be calculated by Napier’s rule. Thus, sine of middle part = product of cosines of
opposite parts.
∴ sin (90° – a ) = cos b cos p ⇒ cos a = cos 45° cos 5°
⇒ log cos 45° =
⇒ log cos 5° =
⇒ log cos a =
∴ a = PB = 45° 13′·108BC = PB – PC
= 45° 13′·108 – 45° = 13′·108Hence, distance BC = 13.108 nautical miles = 13.108 × 1.852 = 24.275 km.
The angle at B can be found by the application of the sine formula,
i.e.
=
⇒
°=
°° ′
log sin 45° =
log sin 45° 13′·108 = (subtract)
log sin B = ′ ′′
T3 : Solution
Let M be the star having A and B as the upper and lower transits. Since the upper culmination is at the
zenith, Z and A coincide.
8/17/2019 Surveying TYS Exp 250
18/21
© Copyrightwww.madeeasypublications.org
18 Civil Engineering • Surveying
Hence, zenith distance of star = zero and Polar distance of the star = AP = ZP = co-latitude of place
∴ 90° – δ = 90° – θ or θ = δ = 56° 10′At the lowest transit of the star at B , its zenith distance = ZB = ZP + PB
= (90° + θ) + (90° – δ)
= 180° – θ – δ = 180° – 2δ= 180° – 112° 20′ = 67°40′
∴ Altitude of the star at lower transit = 90° – 67° 40 ′ = 22° 20′
T4 : Solution
Since the azimuth of the star is 140° E, it is in eastern hemi-sphere.
In the astronomical triangle, ZPM , we have
ZM = 90° – α = 90° – 21°30′ = 68° 30′;ZP = 90° – θ = 90° – 48° = 42°;A = 140°
Knowing the two sides and the included angle, the third side can becalculated by the cosine rule.
Thus cos PM = cos ZM cos ZP + sin ZM sin ZP
cos A
= cos 68° 30′ cos 42° + sin 68° 30′ sin 42′ cos 140°= 0.27236 – 0.47691 = – 0.20455
∴ cos (180° – PM ) = 0.20455⇒ 180° – PM = 78°12′⇒ PM = 101°48′∴ Declination of the star = 90° – 101° 48′ = –11° 48′ = –11° 48′ SAgain, knowing all the three sides, the angle H 1 can be calculated from the cosine formula, (Eq. 13.2). Thus
cos H 1 =
−
=
° − ° °′ ′° ° ′
=
+=
∴ H 1
= 37°40′But H 1 is the angle measured in the eastward direction.
∴Hour angle of the star = 360° – H
1 = 360° – 37° 40
′ = 322°20
′
A
Z
H 1 P
N
Horizon
Equator
E
M S
8/17/2019 Surveying TYS Exp 250
19/21
© Copyright www.madeeasypublications.org
Photogrammetric Surveying
8
T1 : Solution
At h = 80 m, S 80
=
=
−As a representative fraction, the scale is
R 90 =
= =
×−
Similarly, at h = 300 m,
S 300
=
= =
−
1 cm = 60 m
As a representative fraction, the scale is
R 300 =
=
−
T2 : Solution
−=
Here, h ab =
+ =
∴
−=
8/17/2019 Surveying TYS Exp 250
20/21
© Copyrightwww.madeeasypublications.org
20 Civil Engineering • Surveying
∴ H approx.– 400 =
×
or H approx.
= 400 + 2132.2 = 2532.2 m
The actual ground length is 545 m. The second approximate height is calculated as follows:
−
−=
∴
−−
=
Using this value of H to calculate the co-ordinates, we get
X a
=
−× = +
Y a =
−
× = +
X b =
−× − = −
Y b =
−× = +
∴ L = + + − =
This agrees with the measured length. Hence height of lens = 2500 m.
T3 : Solution
(i)(i)(i)(i)(i) Flying heightFlying heightFlying heightFlying heightFlying height
We have,
=
=
H = 12000 × 0.3 = 3600 m above ground
∴ Height above datum = 3600 + 400 = 4000 m(ii)(ii)(ii)(ii)(ii) Theoretical ground spacing of flight linesTheoretical ground spacing of flight linesTheoretical ground spacing of flight linesTheoretical ground spacing of flight linesTheoretical ground spacing of flight lines
The ground width covered by each photograph, with 30% side lap is given by
W = (1 – P w ) sw
where, w = width of photograph = 20 cm;
s =
= = =
i.e. 1 cm = 120 m;
P w = 0.30
W = (1 – 0.3) 120 × 20 = 1680 m
(iii)(iii)(iii)(iii)(iii) Number of flight lines requiredNumber of flight lines requiredNumber of flight lines requiredNumber of flight lines requiredNumber of flight lines required
The number of flight lines is given by Eq. 14.31 (b), i.e.
N 2 =
+
−
8/17/2019 Surveying TYS Exp 250
21/21
© Copyright www.madeeasypublications.org
21Workbook
=
+ = + = + ≈
(iv)(iv)(iv)(iv)(iv) Actual spacing of flight lines: Since the number of flight lines is to be an integral numberActual spacing of flight lines: Since the number of flight lines is to be an integral numberActual spacing of flight lines: Since the number of flight lines is to be an integral numberActual spacing of flight lines: Since the number of flight lines is to be an integral numberActual spacing of flight lines: Since the number of flight lines is to be an integral number, the, the, the, the, the
actual flight lines = 16 and the number of flight strips or spacings = 15. Hence, the actualactual flight lines = 16 and the number of flight strips or spacings = 15. Hence, the actualactual flight lines = 16 and the number of flight strips or spacings = 15. Hence, the actualactual flight lines = 16 and the number of flight strips or spacings = 15. Hence, the actualactual flight lines = 16 and the number of flight strips or spacings = 15. Hence, the actual
spacing is given byspacing is given byspacing is given byspacing is given byspacing is given by
W =
=
(v)(v)(v)(v)(v) Spacing flight lines on flight mapSpacing flight lines on flight mapSpacing flight lines on flight mapSpacing flight lines on flight mapSpacing flight lines on flight map
Flight map is on a scale of 1:60000 or 1 cm = 600 m. Hence the distance on the flight map corresponding
to a ground distance =
=
(vi)(vi)(vi)(vi)(vi) Ground distance between exposuresGround distance between exposuresGround distance between exposuresGround distance between exposuresGround distance between exposures
The ground length covered by each photograph in the direction of flight with an overlap of 60% is
given by ( ) − = − × × =l l
(vii)(vii)(vii)(vii)(vii) Exposure intervalExposure intervalExposure intervalExposure intervalExposure interval
The time interval between exposures is usually the integral number of seconds.
V =
××
(viii)(viii)(viii)(viii)(viii) Adjusted ground distance between exposuresAdjusted ground distance between exposuresAdjusted ground distance between exposuresAdjusted ground distance between exposuresAdjusted ground distance between exposures
Keeping the exposure interval as an integral number of seconds the adjusted ground distance covered
by each photograph is given by
L = V × T = 55.56 (m/sec) × 17.0 (sec) = 945 m
(ix)(ix)(ix)(ix)(ix) Number of photographs per flight lineNumber of photographs per flight lineNumber of photographs per flight lineNumber of photographs per flight lineNumber of photographs per flight line
The number of photographs per flights line given by
N 1 = ( )
+
− l l
+ =
+ = 31.6 + 1 ≈ 33
(x)(x)(x)(x)(x) TTTTTotal number of photograph rotal number of photograph rotal number of photograph rotal number of photograph rotal number of photograph requirequirequirequirequired ised ised ised ised is
N = N 1 × N 2 = 33 × 16 = 528