Upload
prabhu81
View
248
Download
1
Embed Size (px)
Citation preview
7/28/2019 Splices & Connections
1/37
Splices and connections
1/37
Splices and connections
1- Design of connections of vertical and diagonal: ECP 130
a- At the connection away from X.G.:
1-vertical and diagonal
Number per one side = n =P
F
s
max / 2 distributed on 2 flanges
Fmax = Maximum allowable stress * total area
Maximum allowable stress
= Fc = 1.6 ( 8.5 * 10-5
) for Compression member
= Ft =
max
min1T
TFsr
= 0.58Fy for tension member
2-flange
Arrange bolts in the 2 flanges.
( 7 rows ))(
.
b Fl 2*3 + t w case of 2 columns
b Fl 4*3 + t w case of 4 columns
b Fl 6*3 + t w case of 6 columns
1.5d1.5d
1.5d3d
1.5d
7/28/2019 Splices & Connections
2/37
Splices and connections
2/37
ButtW
eldbet.theT
wo
diff
erentThick
7/28/2019 Splices & Connections
3/37
Splices and connections
3/37
3-:
1- Centerline 2- Upper or lower chord
3- Vertical 4- Diagonal
4- )diagonal(edge and pitch
gusset
Min e,p
Arranging bolts on min edge and pitch
7/28/2019 Splices & Connections
4/37
Splices and connections
4/37
Formation of gusset plate according to
arrangment of bolts of diagonal (mostly critical)
Very important note:
The gusset plate has only 3 shapes no more. If there is no diagonal,
the angle of gusset plate will be 150
3 differnt shapes of Gusset plate
Min e,pMin e,pMin e,p
vertical
edge = 2 d
7/28/2019 Splices & Connections
5/37
Splices and connections
5/37
l memberwith vertica.(G.Design of connection at position of X-b
i- If the connection is notsubjected to moment:
i.e. All connections of deck bridge & all connections of through bridge
except at position of end portal frame bracing.
This means that every face is designed alone.
1-vertical and diagonal
Number per one side = n =P
F
s
max / 2 distributed on 2 flanges
2-flange
Arrange bolts in the 2 flanges.
3-:
1- Centerline 2- Upper or lower chord
3- Vertical 4- Diagonal
4- )diagonal(edge and pitch
gusset
Min e,p
Arranging bolts on min edge and pitch
7/28/2019 Splices & Connections
6/37
Splices and connections
6/37
Formation of gusset plate according to
arrangment of bolts of diagonal (mostly critical)
5- Draw head plate and XG vertical
(Height of XG is designed from loads on XG, while height of head plate
= hxg + 4cm (2cm from each side)
a- If hhead plate < hgusset plate:
7/28/2019 Splices & Connections
7/37
Splices and connections
7/37
1XGGusset plate
XGvertical
16
2head plateedge &
pitchXGn1head
plateGusset plate
C Check n2 of XG from drawing. From drawing in this page n2
Connecting head plate with Gusset plate) = 16 bolt
sXG Pn
R 2
:
n1verticalGusset plate
XG
n1 of vertical in this drawing = 20 bolt
7/28/2019 Splices & Connections
8/37
Splices and connections
8/37
b- If hhead plate > hgusset plate
1XGGusset plate
2n120Gusset
plate)(gussethead
platehead platevertical
gusset plate
3packingGusset platehead plate
Gusset platehead plateXG
7/28/2019 Splices & Connections
9/37
Splices and connections
9/37
Min e,p
Draw the connection between the vertical & upper or lower chord first,
then draw X.G.
vertical member
Cross-sectionofDeck bridgeCross-section ofthroughbridge
Stringer n2
1n
n2
n
11
n
cross girder
cross girder
lower chord
vertical
member
diagonal of X-frame
7/28/2019 Splices & Connections
10/37
Splices and connections
10/37
ii) If the connection is subjected to moment:
i.e. All connections of Pony Bridge and connections of through bridge at
position of portal frame bracing.
The inner face of bolts is designed the maximum strength of the vertical
While the outer face of bolts designed on M & Q where Q = RXG
M = hC
100+ w
2
2hfor pony bridge where w = 0.1*0.5*S
M = hRu *3
1*
2
1for through bridge with closed vertical frame
(Loaded case because of RXG
Pony bridge
Through bridge
CL of upper beam
M
uVloftruss
Vloftruss
CL of XG
h
CL of XG
2h/3
h/3
CL of upper beamRu
M
uR
2h/3
R /2
h/3
R /2u
R /2u
CL of XG
R /2u
Vloftruss
Vloftruss
M = lRu *2
1for through bridge with inclined open frame
Every face is designed alone. Inner face for bolts between vertical
and gusset plate. And outer face between head plate and gusset
1-vertical and diagonal
Number per one side = n =P
F
s
max / 2 distributed on 2 flanges
2-flange
Arrange bolts in the 2 flanges.
3-:
1- Centerline 2- Upper or lower chord
3- Vertical 4- Diagonal
7/28/2019 Splices & Connections
11/37
Splices and connections
11/37
4- )diagonal(edge and pitch
gusset
Formation of gusset plate according to
arrangment of bolts of diagonal (mostly critical)
5- Draw head plate and XG vertical
(Height of XG is designed from loads on XG, while height of head plate
= hxg + 4cm (2cm from each side)
haunchXG
7/28/2019 Splices & Connections
12/37
Splices and connections
12/37
n1gusset plate
n 1 is number of bolts in one side (one flange) of the I-beam = 20 bolt
n 2 : check : sXG Pn
R
2
n2 = 8*4 = 32bolts
MbextT ,, 0.8 T where
MbextT ,, = +
XBff
n**
2*
1 21 0.8 T
n is the no. of bolts in one row
Where 11 yM
f = , where12
3BHI = ,
21
Hy =
22 yI
Mf = ,
22
Hy = - x
The diagonal is designed as before
7/28/2019 Splices & Connections
13/37
Splices and connections
13/37
Cross section of pony bridge
rail
upper chord
1
lower chordcross girder
2n
n
bracket
n1
vertical member
1n
n1
backing
ss girder
B
H
f1
f2X
7/28/2019 Splices & Connections
14/37
Splices and connections
14/37
Design of CHORD Spli ce
The field splice for upper and lower chord will be used each 16m (max).
There is no field splice for diagonal and vertical
The splice for vertical and diagonal is used only when number of
bolts in one row is more than 7.
The splice may be either single shear or double shear
a- Splice with plate from one side (single shear):
Key drawing
7/28/2019 Splices & Connections
15/37
Splices and connections
15/37
(1) Dimensioning:
For flange: Takefsp
f
bb
tt
=
=1
For web: Take)*{*
2
2 webwebsp
websp
tHtH
cmHH
=
=
(2) Number of bolts:
For flange:shear)(singleP
)For(F*)t*(b
s
cff1
tn =
For web: shear)(singleP
)For(F*)t*(H
s
tcwweb2 =n
FC for upper chord and 0.58Fy for lower chord.
If the number of bolts in one row is greater than 7, so we can use 2 splice
plates.
b- Splice with plates from both sides (double shear):
(1)Dimensioning of splice plates:
For flange:2
1b ft f = b f t 1 t 1 =
2
1t f
2
1b ft f= 2 * 0.4 b ft 2 get t 2
For web: h w t w = 2 * h s.pl * t 3
t min = 8 mm(2)Number of bolts:
For flange:shear)(double2P
)For(F*)t*(b
s
cff1
tn =
For web:shear)(double2P
)For(F*)t*(H
s
tcwweb2 =n
FC for upper chord and 0.58Fy for lower chord.
7/28/2019 Splices & Connections
16/37
Splices and connections
16/37
1
3t
1n
n2
t2
t
c- Splice If there is stiffener in the upper or lower chord:We must make splice for the stiffener
3n
b2
h
b1
7/28/2019 Splices & Connections
17/37
Splices and connections
17/37
n 3 (no. of bolts of stiffener)s
tcstst
P
orFFtbn
)(**3 =
Look at the drawing of the stiffener
For pony & through bridges:
stiffenerupper chordX.G
lower chordX.G
For deck bridge: vise versa
:diagonalvertical andSplice for
diagonal7vertical
XGXG7XG
XGhaunch.
1diagonalverticalXG
77gusset
plate:-
1- Centerline 2- Upper or lower chord
3- Vertical 4- Diagonal
2720%
1.2 *[n required 7 * no of bolts in one row]
3splice platediagonal
:
Assume after design number of bolts for D1 = 40,
For D2 = 18 bolts and for v = 17 bolt and 4 bolts in each row
1404
10
7/28/2019 Splices & Connections
18/37
Splices and connections
18/37
D1
D2
V
3verticaldiagonalXG7
D120D220verticalgusset3
gussethaunch
D1
D2
V
7/28/2019 Splices & Connections
19/37
Splices and connections
19/37
4
ndiff= (40 4 * 7 ) * 1.2 = 14.4 Taken 16 bolts
4 rows
5Splice plate4agonaldigusset4
gussetpacking
In case of using splice plate, packing will be used at the position of
connection as shown.
D1
D2
V
vertical7
7/28/2019 Splices & Connections
20/37
Splices and connections
20/37
Example 1:
Design & draw to Scale 1:10 the given joint using H.S.B M24 (Ps = 6.29
t). Ldiagonal = 3.5m Double Track Pony bridge St 44
-985t-945t
+144t
-76t
16
388
16
22
376
22
10 10
480 320
450
Vertical Diagonal
Solution:
Since the vertical and diagonal are subjected to both tension and
compression, so we will use the bigger of Fc and Ft .
For diagonal:
23
)2
6.1
2
38.8(6.1*32*2
12
8.38*1++=xI = 46651 cm
4
12
32
*6.1*2
3
=yI = 8738 cm4
A = 32 * 1.6 * 2 + 38.8 * 1 = 141.2 cm2
2.141
46651=xr = 18.2 cm
2.141
8738=yr = 7.9 cm
9.7
350*7.0=in = 31
2.18
350*2.1=out = 23.1
FC = 1.6 8.5 * 10
-5
* 31
2
= 1.52 t / cm
2
7/28/2019 Splices & Connections
21/37
Splices and connections
21/37
Diagonal, class II, n = 200000 srF = 2.8 t / cm2
144
761
8.2max
=F = 1.83 t / cm2 > 1.6 t / cm2
designF = 141.2 * 1.6 = 225.92 t
29.6
92.225=n = 35.9 bolts per 2 flanges i.e 18 bolts per flange
b flange = 32 cm , (2 bolts) 6 d + t w = 6 * 2.4 + 1 = 15.4 cm < 32
(4 bolts) 12 d + t w = 12 * 2.4 + 1 = 29.8 cm < 32
So we have 4 bolts each row No. of rows =4
18 = 4.5
Take 5 rows (40 bolts in 2 flanges)
For vertical:
23
)2
2.2
2
37.6(2.2*48*2
12
6.37*1++=xI = 88067 cm
4
12
48*2.2*2
3
=yI =40550 cm4
A = 48 * 2.2 * 2 + 37.6 * 1 = 248.8 cm2
8.248
88067=xr = 18.8 cm
8.248
40550=yr = 12.8 cm
L vertical = 3.5 sin 450
= 2.47 m
89.12
247*7.0=in = 13.5
8.18
247*2.1=out = 15.8
FC = 1.6 8.5 * 10-5
* (15.8)2
= 1.58 t / cm2
srF as before
So designF = 248.8* 1.6 = 398.1 t
29.6
1.398=n = 63.3 bolts per 2 flanges i.e 31.6 bolts per flange
b flange = 48 cm , (4 bolts) = 12 d + t w = 12 * 2.4 + 1 = 29.8 cm < 48
7/28/2019 Splices & Connections
22/37
Splices and connections
22/37
(6 bolts) = 6*3 d + t w = 18 * 2.4 + 1 = 44.2 cm < 48
6 bolts per one row No. of rows =6
6.31= 6 rows < 7
USE 6 rows * 6 bolts * 2 flanges = 72 bolts
Upperchord
4075
7575
7540
70
70
140
140
140
140
140
480320
gL
7/28/2019 Splices & Connections
23/37
Splices and connections
23/37
Example 2:
Design the given diagonal joint using H.S.B M24 (Ps = 6.29 t). Ldiagonal =
3.5m. Double Track. Pony bridge. Assume vertical as previous example.
-985t-945t3.6
388
16
14
Diagonal
360
450 tension
Solution:
A = 38.8 * 1.4 + 2 * 36 * 3.6 = 313.52 cm2
F t = 1.6 t / cm2
< F max of fatigue
F design = 313.52 * 1.6 = 501.6 t
29.6
6.501=n = 80 bolt (40 bolt each flange)
b flange = 36 cm , (4 bolts) = 12 d + t w = 12 * 2.4 + 1 = 29.8 cm < 36 cm
(6 bolts) = 18 d + t w = 18 * 2.4 + 1 = 44.2 cm >36 cm
Use 4 bolts per row No. of rows =4
40= 10 rows > 7 use Splice
Assume n 1 = 7 rows n1 = 7*4 = 28 bolts
n2 = (40-28)*1.2 = 14.4 bolts No. of rows = 14.4 / 4 = 4 rows
7/28/2019 Splices & Connections
24/37
Splices and connections
24/37
Example 3:
Pony Bridge, steel 52, M 24, Maximum compression force in upper
chord is 900 t, Force is the shown vertical = 110t. hxg = 100cm
It is required to design & draw the connection between the vertical, lower
chord & X.G. St 52
3.6
388
16
14
Diagonal
360
A
110t
5m
5m
Solution:
A = 38.8 * 1 + 2 * 30 * 1.6 = 134.1 cm2
Maximum & minimum forces are not given
F max = 134.1 * 0.58 * 3.6 = 280 t
For M 24, steel 52, case I, PS = 6.94 t
h = 5 0.5 = 4.5m2900 4.5
* 4.5 0.1 * 5 * 0.5 *100 2
M= + = 43 m t
2/
94.6
2801 =n = 20.2 bolts each side
30 cm > 12 * 2.4 + 1 = 29.8 taken 4 bolts
each row
no. of rows =20.2
4= 6 rows
For n 2 : take haunch 20 cm
So n 2 = 11 * 4 = 44 bolts
B = 30 cm (b fof X.G)
10050
f1
2f8*100mm
100
10050
H
170
End of G.Pl.
Packing
7/28/2019 Splices & Connections
25/37
Splices and connections
25/37
Important note: The maximum force in the vertical is the maximum
reaction of the X.G (vertical carry only X.G)
44
110, =bextQ = 2.5 < 6.94 t
MbextT ,, = XBff
**)2
(*4
1 21 +
B = 30 cm X = 2 + 5 + 10 =17 cm
H = 100 + 2 + 20 + 2 = 124 cm12
124*30 3=I = 4766560 cm4
1
4300 124*4766560 2f = = 0.055 t / cm
2
2
4300 124* ( 17)
4766560 2f = = 0.04 t / cm2
MbextT ,, = 17*30*)2
04.0055.0(*
4
1 += 6.06 t < 0.8 * 22.23 = 17.8 t
O.K safe we can use no haunch.
7/28/2019 Splices & Connections
26/37
Splices and connections
26/37
cross girder
bracket
vertical member
lower chord
n = 6 row
n = 11 row2
1
upper chord
rail
7/28/2019 Splices & Connections
27/37
Splices and connections
27/37
Example 4:
Design & draw to Scale 1:10 the given joint using H.S.B M24 (Ps = 6.29
t). Ldiagonal = 3.5m inclined at 450, Single track, deck bridge, st 52, the
section of X.G is IPE 600. The connection is at the position of X-frame.
RXG = 150 t
16
388
16
22
376
22
10 10
Vertical Dia onal
480 320A
Solution:
For diagonal: as given in example 1
Ix= 46651 cm4
Iy= 8738 cm4
A = 141.2 cm2
rx= 18.2 cm ry = 7.9 cmin
= 31out
= 23.1
FC = 1.6 8.5 * 10-5
* 312
= 1.52 t / cm2
Diagonal, class II, n = 200000 srF = 2.8 t / cm2
144
761
8.2max
=F = 1.83 t / cm2 > 1.6 t / cm2
designF = 141.2 * 1.6 = 225.92 t
29.6
92.225=n = 35.9 bolts per 2 flanges i.e 18 bolts per flange
So we have 4 bolts each row No. of rows =4
18= 4.5
Take 5 rows (40 bolts in 2 flanges)
7/28/2019 Splices & Connections
28/37
Splices and connections
28/37
For vertical: n1 is the same as for example 1.
Ix = 88067 cm4
Iy =40550 cm4
A = 248.8 cm2
rx= 18.8 cm ry = 12.8 cm L vertical = 3.5 sin 450
= 2.47 m
in = 13.5 out = 15.8
FC = 1.6 8.5 * 10-5
* (15.8)2
= 1.58 t / cm2
srF as before So designF = 248.8* 1.6 = 398.1 t
29.6
1.3981 =n = 63.3 bolts per 2 flanges i.e 31.6 bolts per flange
b flange = 48 cm ,(6 bolts) = 6*3 d + t w = 18 * 2.4 + 1 = 44.2 cm < 48
6 bolts per one row No. of rows =6
6.31= 6 rows < 7
USE 6 rows * 6 bolts * 2 flanges = 72 bolts
Design of n2: Assume n 2 = 6 * 4 = 24 bolts
For94.6
150:2n = 22 bolts < 24
Upperchord
4075
7575
7
540
70
140
140
140
170
100
480320
Lg
HeadPL.
StiffenerPL.
70
7/28/2019 Splices & Connections
29/37
Splices and connections
29/37
Example 5:
Single track through bridge, RXG = 170 t, M 24, st 52, b = 40cm. L=80m.
For X.G. hxg = 100cm, tw = 1cm, bf= 30cm, tf= 2.5cm
Design & draw the marked connections in different views
2
110t
8m
8m
4
75t
144t
6m
8m 8m3
1
Upper plan
Solution:
For connection 1:
Estimation of diagonal:yF
A58.0
144= = 68.6 cm2
A f= (68.6 38 * 1) / 2 = 14.3 cm2
b f= 20 cm (min)
A = 20 * 2 + 38 = 78 cm2
F max = 78 * 2.1 = 163.8 t
2/
94.6
8.163=n = 11.8 bolts each flange
10
380
10
10
Diagonal
200
7/28/2019 Splices & Connections
30/37
Splices and connections
30/37
Use 2 bolts each row no. of rows =2
8.11= 6 rows
For upper chord: There is no difference, so it will be designed on
maximum strength.
Force = 75 cos 45 = 53 t
Assume the section is as shown
6.3
3040=
tt = 2.6 cm
A = (60 + 2 * 40) * 2.6 = 364 cm2
y&&=364
)206.2(*206*40*23.1*6.2*60 ++ = 13.5
Ix = 60*2.6*(13.5-1.3)2
+2
+ 2
3
)5.136.22(6.2*4012
40*6.2 =
68177cm4
Iy = 2.6 *
12
6030+ 2*40*2.6*20
2= 130000 cm
4
Lin = lout = 0.85*8 = 6.8 m
Rx =364
68177= 13.7m in = 7.49
7.13
680=
Fc = 2.1 13.5 *10-5
* 49.72
= 1.77t/cm2
Fmax = 1.77* 364= 643t
lg = 114.5cm from drawing
5.114**4
643
S = 0.2 * 5.2 Smin = 1.4cm = 14mm
For vertical V1: No X.G but there is horizontal beam subjected to
moment.
F = 144 cos45 = 102 t (comp.)
t=2.6cm 40
40
60
7/28/2019 Splices & Connections
31/37
Splices and connections
31/37
For the design of vertical and the connection of the vertical (n1)
we will use maximum force in the member, due to D + L + I, so use
loaded case of wind,
For design of horizontal beam and its connection (n2), we will
use unloaded case of wind, because the connection is subjected to wind
only.
Loaded case Unloaded case
4 3.1
5
4 4
For loaded case (for vertical): h/= 8 1.0 0.35 3.5 = 3.15 m
W w = 0.1 [0.5 * 4 + 0.5 * 3.15] = 0.36 t / m/
Ru = 0.36 * 80 / 2 = 14.4 t h = 8 -2
1= 7.5
M = hRu
3
2*
2=
14.4 2 * 7.5*
2 3= 36 m t
1h
2h3
2 3
Ru
u
2
RClosed frame
Estimation of vertical member: F = 102 t comp.
6.3
6440=
wtt w = 1.2 cm
Assume F C = 1.8 t / cm2 12
Vertical
400
20
20
360
7/28/2019 Splices & Connections
32/37
Splices and connections
32/37
102 36
2 0.41.8
flangeA+
= = 78 cm2
Take b = 20 t, take t = 2 cm, b = 40 cm
A = 2 * 40 * 2 + 36 * 1.2 = 203.2 cm2
23
)2
2
2
36(*2*40*2
12
36*2.1++=xI = 62426 cm
4,
12
40*2*2
3
=yI = 21333 cm4
2.203
62426
=xr = 17.5 cm 2.20321333
=yr = 10.2 cm
2.10
800*7.0=in = 54.9 < 90
5.17
800*85.0=out = 38.9
F C = 2.1 13.5 * 10-5
* 54.92
= 1.69 t / cm2
n1 using maximum strength: 2/94.6
2.203*69.1= = 25 bolts each side
n1 (between Vl. and gusset) = 25 bolts each sideUse 4 bolts each row * 7 bolts each row.
For n2 (between horizontal beam and gusset)
There is no shear (neglect O W). For moment, unloaded case is critical
W w = 0.2* 0.5 * 4 *2 = 0.8 t / m/
Ru = 0.8 * 80 / 2 = 32 t
M = hRu32*
2= 32 2 * 7.5*
2 3= 80 m t
Horizontal beam:8000
1.8 1.8x
x
MS = = = 4570 cm3 use H E B 550
If we make beam without haunch so the arrangement of bolts will be as
shown
7/28/2019 Splices & Connections
33/37
Splices and connections
33/37
upper chord
100
5*72=36060
36
114.5
36
Without haunchHEB550
H = 55 + 2 * 2 = 59 cm X = 2 +2.9+3 + 5 = 12.9 cm
12
59*30 3=I = 513447.5 cm4 1
8000 59*
513447.5 2f = = 0.46 t / cm2
2
8000 59* ( 12.9)
513447.5 2f = = 0.26 t /cm2
, ,
1 0.26 0.46( ) * 30 * 12.9
4 2ext b MT
+= = 35 t > 0.8 * 22.23 t = 17.8 t
So we have to use haunch. Take 7 rows (as vertical)
Take h haunch = 20cm and t fof stiff = 2 cm
upper chord
100
5*72=36
0
36
8065
60
114.5
36
HEB550
Packing
H = 2 + 55 + 20 + 2 + 2 = 81 cm X = 2 + 2 + 6.5 +4 = 14.5cm
7/28/2019 Splices & Connections
34/37
Splices and connections
34/37
12
81*30 3=I = 1328603 cm4 1
8000 81*
1328603 2f = = 0.24 t / cm2
2
8000 81* ( 14.5)
1328603 2f = = 0.16 t / cm2
, ,
1 0.16 0.24( ) * 30 * 14.5
4 2ext b MT
+= = 21.8 t > 17.8 t unsafe
Increase one or 2 rows & recheck
For connection 2:
Since force in diagonal is smaller and we designed the previous
diagonal using min. section, (use same section)
For vertical, we have to estimate new section because the force
decreases and there is no moment.
Diagonal as before (same section), 2 bolts * 6 rows
Vertical: F = 75 cos45 = 53t
6.3
6440
=wt tw = 1.2 cm
Assume F C = 1.6 t / cm2
6.1
53= flangeA = 33 cm
2
A f= 33 40 * 1.2 = -ve
Take minimum flange 20 * 1 cm
A = 38 * 1.2 + 2 * 20 * 1 = 85.6 cm2
inl = 0.7 * 8 = 5.6 m outl = 0.85 * 8 = 6.8 m
23
)2
1
2
38(*20*2
12
38*2.1++=xI = 20697 cm
4,
6.85
20697=xr = 15.5 cm
2*12
20*1 3=yI = 1333.3 cm
4
6.85
3.1333=yr = 3.95 cm
95.3
800*7.0=
in = 142 > 90 unsafe
10
10
12
Vertical
200
380
7/28/2019 Splices & Connections
35/37
Splices and connections
35/37
Use flange 30 * 2 cm note6.3
217.6
2
2/)1*22.130(
7/28/2019 Splices & Connections
36/37
Splices and connections
36/37
lower chordcross girder
100cm
For connection 3:
The connection has X.G & subjected to moment because this connection
is in the vertical frame supporting the upper bracing.
The lower connection is subjected to moment & shear. The shear is the
maximum reaction of X.G = 170t
Diagonal: as before 6rows*2 bolts each row
For vertical n1 as in connection 1: (same member)
Use 4 bolts each row * 7 bolts each row.
114.5
5*72
95
10050
36
45
36
n 2 (for X.G): Assume n = 4 bolts per row in 7 rows (as n1) and add 3*4
bolts in the packing. n2 = 4 bolts per row in 10 rows n 2 = 40 bolt
7/28/2019 Splices & Connections
37/37
Splices and connections
94.625.440
170
2
==n
Qt
B = 30 cm H = 100 + 2 * 2.5 + 2 * 2 = 109 cm
X = 2 + 2.5 + 5 + 10 = 19.5 cm12
109*30 3=I = 3237573 cm4
Ru (loaded case) = 11.44t M = hRu
3
1*
2=
14.4 1 * 7.5*
2 3= 18 m t
Note that: we used 1/3 because we are studying lower connection.
1
1800 109*
3237573 2f = = 0.03 t / cm2
2
1800 109* ( 19.5)
3237573 2f = = 0.019 t / cm2
, ,
1 0.03 0.019( ) * 30 * 19.5
4 2ext b MT
+= = 3.6t