6
PROIECT DE LECŢIE Data : 03.12.2008 Clasa : IV Unitatea de învăţământ : Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară, Craiova Disciplina : Religie Ortodoxă Aria curriculară : Om şi societate Profesor : Stăiculescu Angel - Cristian Unitatea de învăţare : Sfinţii, prietenii copiilor Conţinutul învăţării : Sfântul Nicolae – prietenul copiilor Tipul lecţiei : Mixtă şi de sensibilizare Scopul lecţiei : Recunoaşterea în faptele sfinţilor, modele de comportament creştin. Competenţe specifice: - argumentarea importanţei sfinţeniei şi a respectului copilului faţă de cele sfinte; - explicarea importanţei prezenţei exemplului sfinţilor în viaţa spirituala a copilului; - formarea virtuţilor creştine; - consolidarea comportamentului religios-moral. Obiective operaţionale: a) cognitiv-formale: - să explice cum îi poate ajuta Sfântul Nicolae pe copii în apropierea sărbătorilor; - să conştientizeze dragostea sfinţilor faţă de copii. b) afectiv-atitudinale: - să manifeste interes pentru lecţie; - să-şi dezvolte latura afectivă prin exemplul pildelor folosite. c) psiho-motorii: - să adopte o poziţie corectă în timpul rugăciunii; - să manifeste evlavie şi respect pentru cele sfinte. Strategia didactică: Resurse: 1. Procedurale: povestirea, explicaţia, exemplul; 2. Materiale: Sfânta Scriptură, icoane - slide-uri de prezentare, fişa de lucru; 3. Forme de organizare: frontală, independentă, de grup. Principii didactice: 1. Principiul accesibilităţii; 2. Principiul învăţării active şi conştiente;

Sfântul Nicolae Prietenul Copiilor

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Sfantul Nicolae proiect

Citation preview

Proiect de lecie

PROIECT DE LECIEData : 03.12.2008

Clasa : IV Unitatea de nvmnt : Colegiul Tehnic de Industrie Alimentar, CraiovaDisciplina : Religie Ortodox

Aria curricular : Om i societateProfesor : Sticulescu Angel - Cristian

Unitatea de nvare : Sfinii, prietenii copiilorConinutul nvrii : Sfntul Nicolae prietenul copiilorTipul leciei : Mixt i de sensibilizareScopul leciei : Recunoaterea n faptele sfinilor, modele de comportament cretin.Competene specifice: argumentarea importanei sfineniei i a respectului copilului fa de cele sfinte;

explicarea importanei prezenei exemplului sfinilor n viaa spirituala a copilului; formarea virtuilor cretine; consolidarea comportamentului religios-moral.Obiective operaionale:a) cognitiv-formale:- s explice cum i poate ajuta Sfntul Nicolae pe copii n apropierea srbtorilor;

- s contientizeze dragostea sfinilor fa de copii.

b) afectiv-atitudinale:- s manifeste interes pentru lecie;

- s-i dezvolte latura afectiv prin exemplul pildelor folosite.c) psiho-motorii:- s adopte o poziie corect n timpul rugciunii;

- s manifeste evlavie i respect pentru cele sfinte.

Strategia didactic:

Resurse:

1. Procedurale: povestirea, explicaia, exemplul;

2. Materiale: Sfnta Scriptur, icoane - slide-uri de prezentare, fia de lucru;

3. Forme de organizare: frontal, independent, de grup.

Principii didactice:

1. Principiul accesibilitii;

2. Principiul nvrii active i contiente;

3. Principiul hristocentric;

4. Principiul eclesiocentric.

Resurse temporale: 50 minute.

Locul de desfurare: sala de curs.

Resurse bibliografice:

1.*** Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1990;

2. Mica Biblie3. Credina ortodox, Editura Trinitas, Iai, 1996;4. Popescu, Olga Proiectarea pedagogic a nvrii religiei n coal, Editura Aramis, Bucureti, 2002.

5. ebu, Pr. Prof: Univ. Dr. Sebastian, Opri, Dorin, Opri, Monica, Metodica predrii religiei, Editura " Rentregirea" Alba Iulia, 2000;

Desfurarea activitii

Nr.

Crt.Etapele lecieiActivitatea profesorului Activitatea elevilor

1234

1.Momentul organizatoricProfesorul salut elevii, rostete rugciunea cu ei. Noteaz absenele i realizeaz managementul clasei pentru nceperea activitii didactice care urmeaz s se desfoare.Elevii rspund la salut, spun rugciunea i se pregtesc pentru nceperea activitii didactice.

2.Reactualizarea cunotinelor Profesorul verific cunotinele copiilor despre Sfntul Nicolae.Elevii rspund la ntrebrile profesorului.

3.Captarea atenieiProfesorul le vorbete elevilor despre importana prezenei sfinilor n viaa cretinului. Sfntul Nicolae exemplu de milostenie cretin.Elevii ascult cu atenie.

4.Anunarea titluluiProfesorul anun i scrie pe tabl data i titlul leciei: Sfntul Nicolae prietenul copiilor.Elevii i vor nota n caiete data i titlul leciei, ascultnd cu atentie explicaiile profesorului.

5.Dirijarea nvrii -

comunicarea / nsuirea noilor cunotineProfesorul va prezenta noiunile legate de tem, ncercnd s in o prelegere n faa elevilor despre viaa i faptele Sfntului Nicolae. Ideile principale se vor referi la:

1. Cnd a trit Sfntul Nicolae;2. De ce a ajutat Sfntul Nicolae copii nevoiai;

3. Cum este perceput actul de milostenie;

4. Sfntul Nicolae a artat dragoste fa de copii.Elevii vor fi ateni la coninutul prezentrii i vor nota planul simplu de idei principale.

6.Asocierea i generalizareaProfesorul va pune accent pe dragostea Sfntului Nicolae manifestat fa de copii.Elevii vor fi antrenai n discuii simple legate de evenimentul srbtoririi Sfntului Nicolae.

7.Evaluarea performanelor i asigurarea feed-back-uluin ncheiere, profesorul va prezenta pe scurt ideile principale ale leciei. Elevii ascult cu atenie.

8.Aplicarea Profesorul le va solicita elevilor s rezolve individual cerina fiei de lucru prezentate.Elevii primesc fiele de lucru i ncep sarcina dat de profesor.

9.Asigurarea transferuluiProfesorul va lectura elevilor o mic istorioar n scopul formrii deprinderilor morale ale elevilor.Elevii ascult cu atenie

10.ncheierea activitiiProfesorul rostete rugciunea mpreun cu elevii, salut i iese din salElevii rostesc rugciunea i rspund la salut

Fia de lucru

1. Rspundei la ntrebrile de mai jos:

Cine este Sfntul Nicolae?

n ce perioad a anului vine Mo Nicolae?

Ce mi-ar plcea s-mi aduc Mo Nicolae?

Ce reprezint Mo Nicolae pentru mine?

2. Colorai imaginile de mai jos:

Nume ......................................................

Prenume .................................................

Clasa ................